BUITENLAND. BINNENLAND. Brandstoffen-Commissie, district Leiden. jitblacl verschijnt eiken dag, uïtgez. Zon- en Feestd, De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, %oor Leiden 17 ct. p. week, f2.25 p. kwartaal; bij en?.e agenten 18 ct. p. we>-k, f2.40 p. kwartaal.Frauco posf f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondaga- pïad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 25 ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 10e Jaargang. ZATERDAG 26 JULI 1919. Bureau STEEK SCHUUR 15 - LEIDEN. Inierc. Teleloon 935. No. 2973 Postbus It. De Advertentieprijs bedraagt 17Vj cent per regel voor Handelsadvertenliën; Zaterdags 25 cent per regel. 22V2 cent per regel voor gewone advertentiën; Zater dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen wordea aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden Dit nummer bestaat uil drie bladen, waaronder het geïllu streerd Zondagsblad. De nieuwe tijd in de politiek. Op de heden te Utrecht gehouden alge- tjneene vergadering van den Bond van R. g, Kieskringen in Nederland, hield lt|e voorzitter mr. A. baron van Wijnber gen, de volgende openingsrede: j Toen wij ten vorigen jare ter Algemeene bondsvergadering samen waren, stonden Ijvve aan den Vooravond der Tweede-Kamer- yerkiezingen in gespannen verwachting, jiyelk het resultaat van onzen arbeid wezen )U. Geen tegenspraak ducht ik, wanneer ik >g, dat we over het bereikt resultaat te- tyreden kunnen zijn. Brengen we daarvoor in de eerste plaats Dank aan God, dankbaar rnogën verder- gorden herdacht de zoovelen, die op ver schillende wijzen hebben samengewerkt ter bereiking van het gemeenschappelijk doel. We verkregen 30 zetels in onze Tweede Kamer, waardoor, mede gelet op de ge talsterkte onzer coalitiegenooten en op de eensgezindheid ter rechterzijde het op- heden van het vierde Christelijk Ministerie jfii onzent mogelijk werd, dat het wordt pan alle zijden onomwonden erkend reeds in de weinige maanden van zijn bewind land en volk ten zegen is geweest. Voor ons is er bijzonder reden ons daar over te verheugen, wijl daardoor de kans ióózeer vergroot is, dat ons katholiek pro- ram ten uitvoer zal worden gelegd. Reeds werden daartoe de eerste belang rijke stappen gedaan en met succes. Her- iaalde pogingen door politieke tegenstan ders aangewend, zaken, ten vorigen jare in ons program opgenomen, later op wane rekening over te brengen, kunnen loor ons met blijdschap blijven begroet, vijl ze het meest stellig bewijs inhouden, vejke hooge waarde aan sommige hoofd nieten van ons program- ook in andere ringen wordt toegekend. Toch is dit alles 't voornaamste niet. Hoofdzaak was ten vorigen jare te bevor- leren, dat de eenheid onder ons katholie- ;en op staatkundig terrein bleef bewaard, God zij dank zij bleef bewaard, al lostte het waarom het te verbergen? oeite, heel veel moeite vaak. Moge dit het heivaren onzer eenheid steeds ons allen vóór alles voor oogen lijven staan, ook thans nu we op lieden nze katholieke Staatspartij reorganiseeren jan. Twee-jaar geleden gold de vraag, óf toen kris bedoelde reorganisatie ter hand ge- omen worden zou. De uitkomst heeft, teen ik, bewezen, dat het dan gegeven ont- ennend antwoord juist is geweest." Door ten vorigen jare te werken, zonder fan bepaalde regelen gebonden te zijn, ferd toen de zoo noodige vrijheid van be toging gehouden, kan thans na rustige yerVveging in reglement worden vastge- ïgd, wat proefondervindelijk is gebleken ;oèd'tè zijn. En 'wanneer 'dan aanstonds, naar we ertiouwen, de katholieke Staatspartij, in rozen dezelfde blijvend, haar nieuwen or- anisatievorm zal ontvangen hebben, dan uilen we in ledental versterkt, blijmoedig, ensgezind, in 't besef onzer groote verant woordelijkheid voortgaan met nate stre ep het doel, dat ons op staatkundig ter- ein steeds voor pogen stond. In ledental versterkt. De ongste wijziging der Kieswet zal ook het Klont al der katholieke Staatspartij ver- ubbelen. Mogen zij, die onze gelederen [aan versterken, tot ons komen vóór alles 's Christenen, de heerlijke eigenschappen aar door God geschonken, dienstbaar ma- N aan de verhooging van het peil van ts staatkundig leven. Blij m o e d i g. De tijden zijn somber; ot zij toegegeven.- Bij ons echter, die ge loven in een Goddelijk wereldbestuur, is plaats voor droefgeestigheid. Niet iser wordt van ons gevraagd.dan ook op aatkundig terrein naar beste weten Gods te. volbrengen, maar dan zien we ook jet blijde hoop, met opgewektheid, met pttrouwen de toekomst tegen, ons ook in et openbare leven wetend in de hapd van en Vader, die in den hemel is. Eensgezind. Nogmaals zij het her- aald, dat het bewaren der eendracht le ervoorwaarde is ook voor onze katholie- e Staatspartij. Daartoe zullen offers moe- J gebracht, soms het moeilijk te brengen »er van het prijs geven van het volgen an eigen meening, als het belang der zaak 'et eischt. Van ons echter, die anderen, ook op penbaar terrein, steeds Leenwijzen naar «tjtruis, mag gevraagd worden, dat we oor eigen voorbeeld toonen tot offers be ad te zijn. Jj't besef onzer groote ver at w o o r d e 1 ij k li e i d. Als Paus Be- p i us XV in zijn heerlijke Vredes-Ency- ,ek der wereld voorhoudt, dat een onwan- MJare en vreedzame orde slechts gewaar- 0fgd is, indien wederom de voorschriften f jnstelüingen van christelijke wijsheid bij ■staatsbestuur worden voor oogen gehou-- ?evoelen we de groote verantwoorde- IMeid, die ook bp ons, katholieken van Ierland, als goede Staatsburgers rust. fan begrijpen we, dat alle krachten moe- J worden ingespannen, opdat al onze kie- rs van Boog tot laag doordrongen wor- «n van den plicht onvoorwaarde- .^eun te bieden aan het streven der nolieke Staatspartij opdat in onze '^enwoordigende lichamen een zoo -90F mogelijk aantal der onzen plaats ne- 'n. eindelijk doch niet het minst op dat de hoedanigheid der gekozen leden be antwoorde aan de eischen ter vervulling hunner taak gesteld. Veel, buitengewoon veel kunnen wij door onzen politieken arbeid bijdragen tot het welzijn van ons dierbaar Vaderland; veel, zeer veel ook vergeten wij het niet tot den steeds verderen bloei der Katho- lièke Kerk in Nederland. Doordringen wé er ons steeds dieper van en volbrengen we, ieder voor zich en allen persoonlijk onzen plicht. Zoo treden.wij dan den nieuwen tijd te gen op politiek terrein blijvend in de oude lijn onzer oude, niet verouderde beginse len. En terwijl alom rondom ons, ook na de harde blijkbaar niet begrepen lessen van den oorlog, zoo geweldige pogingen worden aangewend om de wereld steeds meer te doen breken met God, zullen wij, katholie ken van Nederland/ samen met hen, die met ons den Christus belijden als den Zone Gods, blijven arbeiden ter eere Gods, tot waarachtig welzijn des volks, hopend en vertrouwend, dat medé door ons werk, ons goede Vaderland moge behouden, wat het op heden heeft, een in meerderheid Chris telijke Volksvertegenwoordiging, een Chris telijke Regeering, een Christen-Vorstin, onze hooggeliefde Koninginjie, die God moge sparen jarenlang. Onrust en stakingen in Duiischland. Stemming voor ex-keizer Wilhelm. De gevaren tegen zijn proces. Overeenstem ming tusschen Italië eai Griekenland. Foch voorspelt een nieuwen oorlog. OVERZICHT. Nog altijd is Berlijn het brandpunt van de Duitsche arbeidersbeweging. Nu weer heeft een ontslag van arbeiders tot een groote staking in de metaalnijverheid ge leid en ook in de wereld der telegraafbe- ambten is óm een zelfde ontslagkwestie beroering. .Aan den.anderen kant zijn er teekenen. die er. op wijzen, dat in zekere kringen naar een restauratie wordt gestreefd, welke niet anders dan op nieuwe onlusten kan uitloopen. Weer klinken het keizerslied en de Wacht am Rbein" in Beriijn's stra ten; de gehechtheid aan het zwart-wit-rood treedt openlijk aan den dag en het gevoelen schijnt toe te nemen, dat liet met deze re geering op den duur niet kan gaan. Zet de Entente het geding tegen den kei zer werkelijk door, dan kan de reactionaire beweging, slechts in kracht toenemen. De keizer, die te Amerongen in stille Afzonde ring leeft, wordt dan tot martelaar ge maakt? Toch wil de Entente het geding blijkbaar niet opgeven. Lord Curzon zei nog Don derdag in het Lagerhuis, dat men de zaak, waarvoor gestreden, is, 'niet veilig acht, zoolang de keizer blijft, waar hij thans is. Intusschen vreest men ook in Engeland een volksbeweging in verband met het pro-- ces. Vandaar, dat het in geen geval te Lon den zal plaats hebben. Er zijn Engelsch-e bladen, die mee-neh, dat het ten slotte zal uitloopen op een be handeling hij verstek. Het zou de eenige oplossing zijn om het vraagstuk der uitle vering door de Nederlandsche regeering uit den weg te ruimen. Van een plaatsver vanging wil men echter niet weten: de op perste oorlogsraad heeft het aanbod van Bethmann Hollweg om in de plaats van den keizer terecht te' staan, van de hand gewezen. Van het vredeswerk dit nieuws, dat het verzet in Duitsch-Oostenrijk tegen de harde voorwaarden en. ook tegen den korten ter mijn- voor het te geven antwoord toeneemt en dat de Italiaansch-Griekscke besprekin gen vermoedelijk tot een overeenstemming zullen leiden. Italië verzet zich tegen de Grieksche aan spraken op oostelijk Thracië niet meer. Vermoedelijk heeft Venizelos daarop tegen over Italië wat water in zijn wijn gedaan ten aanzien'van de geschillen, die omtrent Epirus en Klein-Azië waren gerezen. De Vredesonderhandelingen De Aalandseilanden. Het rapport der commissie voor de Bal- tische zaken heeft in zake de Aalands- eilanden voorgesteld die eilanden te neu traliseeren onder waarborg van den Vol kenbond. Argentinië en de Volkenbond. De aansluiting van Argentinië bij den Volkenhond is met instemming door de pers begroet en men meent dat het be sluit der Regeering bij de Volksvertegen woordiging geen oppositie zal wekken. De gewezen keizer. Naar men verneemt heeft de Opperste Raad besloten, dat Bethmann Hollweg niet in de plaats van den gewezen keizer terecht kan staan. De vrede met Bulgarije. De opperste intergeallieerde raad heeft gistermiddag de economische en finan- cieéle bepalingen van het verdrag met Bulgarije onderzocht. Verder zijn bijeenge komen de commissies voor de Zuid-Slavi sche zaken, voor Spitsbergen en voor de Adriatische Zee.. Een Oostenrijksch protest. Verscheidene belangrijke handelsmaat schappijen uit Duitsch-Oostenrijk hebben zich met een brief tot.de vredesdelegatie ge richt, om deze de noodlottige economische gévolgen van het verdragsontwerp der Entente nogmaals voor oogen te houden. België. Huldiging Kardinaal Mercier. Een groep personen van alle standen en partijen, onder welke de gouverneurs van alle provinciën, hebben een comité gevormd tot huldiging van Z.Em. Kardinaal Mercier en om tevens een groote betooging te zijner eere te houden. DuitschJand. Geen'afgifte van vermogen? Volgens berichten van de „KÖlnische Ztg." heeft de rijksminister van financiën het plan voorstellen te'doen tot het opne men van een gedwongen leening van on geveer 200 milliard mark. Bij verwezenlij king van dit plan zou- de groot vermogens- afgifte voorloopig worden uitgesteld^ De oorlogsleeningen. Voor de regeling van de markt der oor- logsleeningen zal onder leiding en waar- horgen van de rijksbank een bankconsor- tium in den vorm van een met 400 millioen mark, stamkapitaal uit te rusten. Reichs- anleihen Actiengesèisfchaft worden opge richt. Frankrijk Be belaste nieuwsgierigheid. Zooals men weet had de regeering op den prijs van alle vensters/ welke op 14 Juli aan het publiek verhuurd werden, voor het zien van het défilé der overwinning, een belasting van 80 pet. gesteld. Men is nu doende de belasting te innen. Naar een ambtenaar aan een redacteur van de Matin" verklaard heet, zal de opbrengst stellig niet onder de drie millioen francs blijven. De volgende oorlog Tijdens zijn verblijf te Londen voor de overwinningsfeesten heeft maarschalk Foch in een interview met een medewerker der Daily Mail" den Eng-lschen den raad ge geven, te zorgen gereed te zijn voor den volgenden oorlog. Gij moet zorgen, zei hij, steeds een voldoende hoeveelheid krijgsma- teriaal te hebben en dit vooral op de hoog te van den tijd te houden. De toekomstige oorlog toch zal vooral een oorlog van ma terieel zijn. Soldaten, Fransehe moeders, hoort gij dat? roept de „Humauité" uit; 'de rechts- vrëde, de vrede van den laatsten der oor logen, is nog niet eens goed gesloten, of de mannen, wier vak het is andere menschen te dooden, nemen reeds maatregelen voor de volgende bloedbad/,, welke hun réden van bestaan zijn. Het Journal des-Débats" juicht echter Foch's aansporing toe: niemand zal tegen spreken, dat, indien Engeland in 1914 over zulke reserves de beschikking' had gehad, de oorlog waarschijnlijk voorkomen ware geworden; Duitschland had dan geen min achting gehad voor het „legértjé" van French. Engeland. Het mïjjnwerkersconfiict. Als resultaat van de bijeenkomst van den mijnvverkersbond en den koiencontroleuf zal waarschijnlijk 'heden een minnelijke schikking getroffen worden. Servië. Koning Peter exit. Uit Londen wordt bericht, dat Koning Peter zich in een klooster in de nabijheid van Belgrado zal terugtrekken. Van het Vaticaan. 's Pausen Patroonfeest. Z'.H. de Paus droeg Donderdag de H. Mis op in de St. Mathilde-kapel. Na de H. Mis ontving Z.H. de dignita rissen van liet Pauselijk hof, die den H. Vader hun gelukwenschen. aanboden. Later ontving de Paus het college der kardinalen. De deken van het H. college, kardinaal Vannutelli, hield een korte toe spraak, waarin hij Z.H., namens de kardi nalen, hartelijk gelukwenschte met zijn patroonfeest. Bq H. Vader onderhield zich geruimen tijd met de kardinalen en overhandigde ieder hunner de herinneringsmedaille voor den vrede. De herziening van het tractaat van 1839. Be Nederlandsche gezant te Londen, jhr. mr. de Marees van Swinderen, en Staats raad mr. Struycken, de vertegenwoordigers van Nederland bij de. eerstdaags te Parijs aanvangende besprekingen nopens de her ziening van het tractaat van 1839 zullen a.s. Zondag naar de Fransehe hoofdstad vertrekken. Be „grappige" Soir. Be redacteur van de „Msbd." te Brussel seint d.d. 25 dezer: Be „Soir" publiceert een brief van een bekende politieke persoonlijkheid uit Lim burg, waarin gezegd wordt: België heeft ons grondgebied noodig yoor zijn econo mische ontwikkeling, maar vooral voor zijn militaire verdediging. Be wenschen van de Limburgsche bevolking zijn bijzaak voor den schrijver, die het voorstel doet aan Nederlandsch-Limburg gedurende vijf tien jaar een bijzonder regime op te leggen, zooals dat van het Saarbekken. Men zou ons kunnen toevertrouwen aan den bond der naties, autonomie met doorgangs- en bezettingsrecht der entente geven, zegt de Be Birecleur van het Brandstoffenbureau maakt bekend, dat met ingang van lieden worden geldig verklaard de hierna te noemen bons én dat op de kaarten genoemde handelaar gemachtigd is op de gewone en nader op de kaarten omschreven wijze» de navolgende aflevering te doen: BRANDSTOFFENKAART VOOR HET ZOMERRANTSOEN. (voor perceelen, die niet aan de gasleiding zijn aangesloten) op bon 3 (3a en 3b) 1 eienheid giajacpkes. MINIMUM-RANTSOENKAART. (voor alle ingezetenen) ©p bon A (róód B rood (11a en lllb) 1 eienhei'd amthraiciet 1 (la em lb) \i S (2a en 2b) 3 (3a en 3ib) 4 (4a en 4b) 5 (5a en 5b) 6 (6a en 6b) 7 (7a en 7b) 8 (8a en 8b) 9 (9a en 9b) 10 (10a en 10b) eier koten gascokes dai de beschikbaarstelling van alle eenheden op het minimum-rantsoen geschiedt toi nader order, waardoor de geldigverklaring van de foons 110 bij nadere beschik king steeds kan worden ingetrokken, dat op een hooger genummerde bon slechts brandstoffen mogen worden betrokken, wanneer op de lager genummerde bon de beschikbaar gestelde brandstof is afgeno men, zoodat ta.v. op bon 2 slechts brandstoffen mogen worden afgeleverd, indien op bon 1 brandstof is gekocht, dat bon Arood Brood 11 (11a°en 11b) van de minïmum-rantscenkaart uitsluitend geldig is tot uiterlijk 30 September a.s. en dat derhalve op deze bon, ongezien of op lager genummerde bons brandstof wordt afgenomen door den handel kan worden afgeleverd, dat b'ehltellisTgi&n uiit sluiterVd mogen geschied em op 1de bij 'de hraittdstoffenkaarteii vérstrekte besitiethi'ljetten., vdeiike ook bij afhal'inig in bat heiz'it eter afhalers moetien zijn en dooir den handelaar moeten worden voorzien van dteh datum, vajn af haling.: dat de maximum-prijzen zijn: afgehaald tfruisbeteotrg^ 1 eenheid (1 ILL.) anthnaciet f 3.55 f 3.65 1 (1 H.L.) eierkolen f 2.95 f 3.05 1 (2 H.L.) gascokes f4.— f4.20 'alles met inachtneming van de verhoogdrgem voor de verschillende buitenge meenten op de max'Imurn-prijislijst aangegeven. Be Directeur v.n. KRAMER. Leiden, 23 Juli 1919. 7702 Be Birëcteur van het Brandstoffen-Bu reau maakt bekend, dat ten behoeve van gezinnen van 7 en meer personen (inwo nende dienstboden mede gerekend) een extra rantsoen van twee eenheden kan worden beschikbaar gesteld. Begenen, die een Brandstof f enkaart voor dit doel wènachen te ontvangen, kunnen een aanvraagformulier bij ons Bureau aan vragen. 7792 Be Directeur van het Brand stoffenbureau, KRAMER. Leiden, 26 Juli 1919. schrijver,, en ons in het Belgisch douane- systeem/doen treden. Wettelijk en politiek zouden wij Hollanders blijven, maar na vijftien jaar zouden wij vrij over ons lot kunnen beslissen. De bekende politicus van de „Soir" laat zich al heel leelijk in de kaart 'kijken en bewijst met zijn schrijven alleen, dat hij nu geen plebisciet' aandurft, wel wetende, dat het Limburgsche' volk zijn gedachten geenszins deelt. Hij vraagt niet minder dan vijftien jaar, om zieltjes te winnen. Staatscommisêie Dienst voorwaarden Spoorwegpersoneel Bij Kon. besluit van 17 Juli is een Staats commissie ingesteld welke zal onderzoeken welke wijzigingen liet reglement hèvatton- de de dienstvoorwaarden voor het spoor wegpersoneel, met uitzondering van de loonregeling, behoort te ondergaan en den Minister van Waterstaat daaromtrent vah advies zal dienen. In die commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter: mr. M. W. F.' Tretib, lid van de Tweede Kamer te 's-Gravenhage; tot lid en onder-voorzitter: mr. J. B. Peijrot, lid van den Raad van Toezicht op'de Spoorweg diensten te 's-Gravenhage; tot lid en secre taris: L. Slagter, referendaris hij het De partement van Waterstaat te 's-Graven hage. R. K. Gemeenteblad. Naar wij vernemen zal binnen enkele weken bij Paul Brand te Bussum verschij nen, het orgaan-voor R. K. Gemeente-poli tiek, ten behoeve van R. K. Gemeenteraads leden. De redactie zal binnen enkele dagen wor den bekend gemaakt. De Hanze in het Bisdom Haarlem. De Bondsvoorzitter van de Hanze in het Bisdom Haarlem mocht nog volgend ant woord ontvangen op het telegram van hul de en trouw, dat ter gelegenheid' van de 31ste Centrale Raadsvergadering aan H. M. werd toegezonden: „Hare Majesteit draagt mij op uwen Bond Hoogstderzelver dank te betuigen voor gevoelens uitgedrukLin uw telegram. Ten Broecke Hoekstra, adjudant.: Mooie legaten. Door wijlen den heer IJ. ter Horst J.Hzn. te Rijssén zijn de volgende legaten ver maakt: 300,000 gulden aan de fabrieksar beiders der firma; 50,000 gulden aan de burgerlijke armen; 25,000 gulden aan de af- deeling Groene Kruis; 50,000 gulden aan liet dagsanatorium en 25,000 gulden aan het volkssanatorium te Hellendoorn. De 9Chippersstaking. In afwachting van de dingen, die komen zouden, kwam gistermorgen weer een groot aantal schippers bijeen op de De Ruyter- kade te Amsterdam. Gisteravond was bij .de brandweerkazer ne, waar eon paar van de gerequireerde schepen liggen, ook nog aangekomen eeu kantoorscheepje van de firma Goedkoop. Inmiddels gaan de .schippers voort de schepen nog beter te verankeren. Ei- wordo door-bereden politie langs de De Ruyter- kade gepatrouilleerd. De vijf schepen, die de vorige week ge- requireerd zijn en langszij van de Ceres" der Kon. Ned. Stoomboot-Mjj. zijn gelegd, zijn inmiddels met graan geladen en thans gesleept naar de" Houthaven, waar ze on der bewaking vah'één marine-vaartuig lig plaats hebben genomen. De Handley Page te Soesterberg. Blijkens een bericht aan de „N. R. Ct." uit Brussel heeft de Handley Page-machinei welke Donderdag te Soesterberg is aange komen, medegebracht, den kanselier van ons gezantschap te Brussel/den heer H. L. Gelder, als diplomatiek koerier, dein Bel gischen gezant, den heer Carton cle Wiart Gisteren heeft deze machine boven liet vliegkamp eenige vluchten gedaan. Tegen elf uur werden de motoren aan gezet en nadat een twaalftal officieren in het toestel had plaats genomen cn de vele toeschouwers, die zich om de machine ver zameld hadden,op veilligen afstand waren gebracht, zette het toestel zich statig in beweging. Tijdens de eerste vlucht had wederom een demonstratie plaats met een val scherm. Een der leden van de bemanning! liet zich met een valscherm uit het toestel glijden en kwam behouden op den grond. In den middag vertrok de, Handley Page, vergezeld door een aantal vliegtuigen naar Amsterdam en zou na daar eenige malen boven de stad te hebben rondgevlogen ver volgens naar Brussel terugkeeren. Gemengde Berichten. Een zielenverhuizer. Dc familie O., wonende Begijnhof 24 te Haarlem, verloor dezer dagen een zoontje op jeugdigen leef tijd. Terwijl het kind nog boven aarde stond, ontvingen die ouders den volgenden brief, geteekend „Een dierenvriend atheïst" die de „N. H. Ct." met toestemming pu bliceert: „Uw lieve jongen is u door den' dood ontnomen. Welk een verdriet voor u bei den, een lief kind te moeten verliezen; Is het u wel bekend, dat een menschenkind na zijn dood dikwijls als een dier in de we reld terugkomt? Het lean in eiken vorm zijn, dus ook als een hond. Denk eens, hoe dieren en ook honden behandeld worden. Stel u voor: uw lief kind als hond! Wees daarom goed voor de dieren .Zij kunnen de ziel bevatten van wie u het liefst is. Be handel hen, zooals gij'zelf behandeld wijt - zijn. Beschouw ze als uw kinderen. Ze zijn trouwer dan de menschen, weten meer dan gij, al kunnen zij niet spreken." Vermoedelijk huist in den schrijver een hondenziel! De kleine keizervriend. Een van de redacteuren van het persbureau Vaz Bias had te Amerongen een onderhoud met den Buitschen jongen, die 5 dagen naar Ame rongen was komen loopen,om den ex- keizer te zien. De jongen, Franz G., uit Duisburg, waar zijn 'stiefvader stoker is, heeft het huis verlaten na den dood van zijn moeder. Hij besloot den ex-keizer te gaan opzoeken en vertrok te voet van Em merik naar Amerongen, een afstand, dia hij in vijf dagen aflegde. Hij kwam op het kasteel aan waar hij werd ondergebracht in het huisje van den chauffeur van den

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1