Ingezonden stukken. HA ZE RSVZ OUDE. Gebeente raad, Afwezig de heer C. Wezefenburg cn 1 vacature. Voorlezing en goedkeuring der notulen. Benoemd wordt een cormnissie om dc geloofsbrieven van de gekozen leden van den Raad te onderzoeken. Deze com missie bestaat uit de he eren Heijker, Van Exter en A. Francken. Ingekomen stukken, o. a. een adres van do wed. P. Pont, te Koudekerk, waarin ze den raad verzoekt haar wekelijksch toege zonden bedrag te verhoogen, daar haar kostwinner gaat trouwen en zij nog een schoolgaand kind heeft en haar lichame lijke toestand niet toelaat, er iets bij te verdienen. Toen Pont., dc veldwachter nog leefde, kreeg hij f 150 pensioen van de ge meente. Toen hij gestorven was. kreeg de wed. f 1 per week. Ook de wed Plaizier krijgt f 1 per week, terwijl haar man maar f 01 pensioen had. De verhouding is dus niet goed. Besloten wordt nu f 1.50 aan de wed. Pont te geven en f 0.50 voor het schoolgaand kind tot 'aan haar lCe jaar. Ook is een adres ingekomen van den ex- oemocnicwerkmari C. Binnendijk, om een toeslag op zijn pensioen te mogen ontvan gen. Hij geniet f 5 per week, kan er nu cn dan nog iels bij verdienen. B. en \Y. vin den nog geen termen om hem pensioén- iocslag te geven. Alle leden kunnen daar met meegaan. Verder is ingekomen een verzoek van het bestuur der muziékverceniging De Harmo nie van Hazerswoude om gedurende de zo mermaanden enkele concerten te mogen géven op de speelplaats van de openbare school en er een muziektent te mogen plaatsen. De keer v. Exter: Daar kan geen groot bezwaar tegen zijn. Over het algemeen is het. puMiek nogal ordelijk. Besloten wordt het tot wederopzegging toe te staan, wat voornamelijk afhangt van do houding van het publiek. Verder wordt een instructie vastgesteld voor den gemeente secretaris. Eenigen tijd geleden is er over gespro ken om een noodzakelijke wijziging te bren gen in de jaarwedden van de ambtenaren ter secretarie. B. en W. stellen nu voor het salaris van den heer F. Kuiper te bren gen van f 1200 op f 1500, met -i driejaar- Jijkselie verhoogingen van f 75, gelijklui dend met de nieuw. regeling wat het sala ris van den sow-da.-te aangaat. Het salaris van den heer I;. te brengen op f (100, met 4 driejaarlijkseho verhoogingen van f 75. Daar dc heer Bartel er al zooveel jaren is, staat nu zijn salaris op zijn maxi mum, is f 900. Aldus vastgesteld. De heer Francken: Gaarne zou ik 'gehand haafd zien, dat tijdens de secretarie-uren uitsluitend gewerkt wordt aan zaken, die daar-Üiuis beboeren, en dat de secretaris daar het oog op houdt. Verzocht wordt, dit in de instructie, te plaatsen van den secretaris. Benoeming ambtenaar van den burger lijken stand. Aanbeveling: F. Kuiper en B den Braver. Met algemeene stemmen wordt r.oei.ia de beer F. Kuiper. 5. Regeling veigöeding voer het brand weerpersoneel. Het presentiegeld van de brandmeesters wordt van. f 6 's jaars ge bracht op f 20, met die voorwaarden, dat ze zich meerdere bemoeiingen moeten ge ven en vooral moeten zorgen, dat de zaak ten aften tijde in orde is. Het geld van 'do commandeurs wordt gebracht van f 4 'sjaais op f 6. Van stellers en opzichters van de. brandspuiten van f 10 op f20 en uurloon. Van stellers en opzichters bij don slangen wagen van f 5 per jaar op f 10 en uurloon. De uurloonen worden voor dc daguren 50 cent en voor de nachturen 75 'cent. Voor de pijpvoerders overdag 60 et. en 's naebts SO ct. Bij hot beproeven van de brandspuit wordt aan iederen man 50 cent uitbetaald. Aldus wordt besloten. Vervolgens wordt overgegaan tot de be- eediging van den gemeente-secretaris B. den Braver. Nadat do heer B. den Braver don eed heeft afgelegd, spreekt de voor zitter hem eenige waardeerende woorden toe. waarop de Raad hem gelukwenscht. De heer B. den Braver brengt hierop dank aan het college van B. en W„ die hem hebben willen voordragen, alsook aan 'den voorzitter, voor «te waardeerende toe spraak en hoopt. het. Gods hulp met ijver en toewijding zijn taak te verrichten. Voorzitter: Nu we den nieuwen secreta ris lubben beëedjgd, willen we ook den scheidenden secretaris loopreken. Van uw jeugd af hebt u de gemeente gediend en uw hoste krachten er aan gegeven en in uw beste jaren ijverig gewerkt. Wc bren gen u daarvoor dank en hopen dat u nog lange jaren voor vrouw en kinderen ge spaard moge blijven en wij houden ons nog steeds aanbevolen voor uw adviezen in dien die noodig mochten zijn. De. secretaris, de heer J. M. Kok: Tk dank u voor deze. woorden. Het doet mij goed. dat gij da» gezegd hebt. Er zijn ook gdbrekon hij mij geweest, voörai in -do laatste jaren. Het spijt mij, maar de krach ten ontbreken mij, daar ik voor 2 jaar terug zoo'n ernstige ziekte gehad heb. Zoo er adviezen noodig mochten zijn,-ben ik ten allen tijde bereid. Nadat de vergadering een oogenblik ge schorst is. wordt door de commissie mede gedeeld, dat de geloofsbrieven van do nieu we raadsleden in orde zijn bevonden. Al- zoo wordt besloten tot toelating van de nieuwe leden van den Raad. Bij de rondvraag verzoekt de heer A. Francken of de secretaris geen paar uur in de week op liet dorp zitting kan houden, waarop de voorzitter antwoordt, dat dit niet kan, daar Tiet te veel tijdroovend is. Dc heer v. Exter verzoekt de graskanten Sn Urm fzu;idpla,spolder lager ie brengen dan den weg. De heer D. de Bruin: Daar is al ever gesproken met den opzichter. De heer Ileijker vraagt waarom alles rvat de huur commissie aangaat, per aange- teekendon blief moet worden verzonden. En of er niets aan te doen is, dat in p'aats van die groote autobus, die alle wegen zoo vernielt, er geen twee kleinere kunnen rij den- Dc voorzitter. De huurcommisae moet alles per aanget. brief doen, dat is een besluit, dat vaststaat.. En tegen die auto bus kunnen we niets doen. Het is» do pu blieke weg en hij heeft dezelfde breedte ails de woonwagens. Hierna sluit de voorzitter de vergadering Ongelukkig schot. Tijdens de schiet oefeningen van de burgerwacht had P. M. de onvoorzichtigheid, zijn geweer te rich ten op B. P. Tegelijk ging liet schot af en trof B. P. in de onderkaak. Nadat dr. P.ienks eerste hulp v&rleendc is P. naar het Ziekenhuis vervoerd. De toestand van den getroffene is zeer gunstig. NIEUWKOOP. Bloedvergiftiging. In dc vorige week had de scheepmaker P. Akerboom het ongeluk met zijn knie te vallen op een spijker. Ofschoon terstond geneeskundige hulp was verleend, moest liij gisteren uit vrees voor bloedvergiftiging alsnog naar het Ziekenhuis te Leiden worden over gebracht. RIJNSBURG. Brand. Gisterenmidag omstreeks 3 uur brak brand uit op 't erf van den heer Alb. Hogewoning. Een groote schuur, waarin veel vee, als paarden etc., aanwe zig, en welke van boven vol met stroo zat, brandde geheel. De vrouw van TI.hoewel erg verschrokken, had de paardentouwen los gesneden, zoodat ze verwijderd konden worden. De aangrenzende pcrccelen hebben veel waterschade. De brand weermannen waren spoedig Ier plaatse, onder leiding van den burgemeester. Binnen 3 uur was men den brand meester. Pas 3 weken ge leden was een groote reparatie aan ge noemde schuur gedaan en was, naar men zegt, juist het gebouw hooger geassureerd. RfJNSATERYSQUDE. Verbetering. De rijweg, welke van Woubrugge naar Langeraar langs ons dorp loopt, zal voortaan door liet bestuur van den Vierambachtpolder worden onderhou den. Een groote verbetering inderdaad. Thans is men bezig den weg op te hoogen met sintels uit dc vuilverbranding te —ei- den. Fietsrijders worden gewaarschuwd een andere route voorloopig te nemen willen ze niet met lekke banden thuis komen. VOOR5CHOTSH. Be bursemeesier. Bij kon. besluit van 23 dezer is met ingang van 6 Augustus tot burgemeester der gemeente herbenoemd de heer E. Vernède, secretaris der gemeente ZÖETERWQUDE. Herwennen Levenskracht. Zondag a.s. zal ten bate dezer R.K. Vereenigïng een bloemendag gehouden worden. Het zal n- noodig zijn tot groote offervaardigheid aan te sporen. „Herwonnen Levenskracht" spreekt voor zich zelf. AALSMEER. Geslaagd. Bij liet examen der Ned. Toor.kw..IS glstei éM geslaagd voor: Trombone-onderwijs de heer S. Trommel Szn. alhier. ALPHEN aJÜ. RI.IN. Herijk. Dc gebruikelijke publicatie voor den herijk van maten en gewichten is geschied, zoodat wij belanghebbenden hierop attent maken. R.K. Sportvereeniging. - Het prografh- ma der wedstrijden van de R.K. Sportver. „Wilskracht", ter gelegenheid van de ont hulling der vlag op Zondag 27 Juli is vast gesteld als volgt: Onthulling der vlag. Défilé der gymnas ten. Lichamelijke vrije oefeningen. Slot oefeningen. Drugsland. Oefeningen Lupil- len-garde. Pauze. Polshoogspringen. Esta fetteloop. Pyramidenstand. Los ver sprin gen. Duurloop. Korte loop. Sluiting. Leger en Vloot. Lichamelijke ontwikkeling in het leger. Men meldt ons van betrouwbare zijde: Het omvangrijke rapport, dat de commis sie ter bestudeering van de Lichamelijke Ontwikkeling in het Leger eenïge weken geleden uitbracht, begint gevolgen te heb ben. Do minister van Oorlog zou zich met dat verslag en de daarin voorkomende con clusies hebben vereenigd, zoodat te ver wachten is dat als stelsel van dc hygiëni sche gymnastiek in het leger verder zal worden gevolgd het z.g. Zweedsche stelsel en voor :1e practische en sportieve oefenin gen het stelsel door de commissie in haar verslag ontworpen. Op 1 September a.s. zal een cursus.hegiu- nen tot het vormen van instructeurs voor liet nieuw in te voeren stelsel. Het geheele onderwijs in lichaamsoefe ningen zou komen te ressorteeren onder een nieuw aan te stellen inspecteur der lichamelijke ontwikkeling in het legér, bij gestaan door een 5-tal subalterne officieren, die ieder een aangewezen ressort krijgen. Dc opleidingsinrichtingen voor officier en onderofficier zullen veel meer dan tot dus verre de lichamelijke ontwikkeling op den voorgrond moeten stellen en de eindexa men-programma's dier inrichtingen zullen o. m. worden aangevidd met den eisch, dat de candidaat geschikt is voor het onderwijs in lichaamsoefeningen aan rccruten. Ter beschikkingstelling van Regeerings- pupilten in militairen dienst. Zoodra het leger weer op vredesvoet zal zijn teruggebracht, moeten de dienstplich tigen regeeringspupillen in militairen dienst, wier voorwaardelijk ontslag dooi den minister van Justitie is ingetrokken of geschorst, na het volbrengen van hun eerste-oef eningstijd ter zijner beschikking worden gesteld. Zoolang liet leger nog niet geheel gede mobiliseerd is, moeten regeei ingskindcren die in bovenbedoeld geval verkeeren, zoo dra hun eerste oofeningslijd is volbracht, met onbepaald (klein) verlof worden ge zonden, voor den tijd, dat zij nog ter be schikking der rcgüoying zijn. Ingezonden SWededeeiingen a 45 Cent per regel, Zaterdags 60 Cent itfp"" Het Koffiehuis aan de Lange- gracht No. 103, in bod op f2700.-, is verhoogd met f 100.-, f200.-, f200.-, f400.- en f200.- Notaris VAN DER HEYDEN De commandanten, die militairen als bovenbedoeld onder hup bevelen hebben, geven, indien hun vanwege den minister van Justitie eon bericht van schorsing of intrekking van het voorw aardelijk ontslag ber eikt, aan dien minister rechtstreeks tij dig kennis van don dag, plaats en uur van vertrek uit den militairen dienst, van den betrokkene. Politielroepen. Eerlang zal liet aantal militaire polilie- afdeelingen worden gebracht op 12. Zij worden samengevoegd in 3 compagnieën, waarvan do commandanten standplaats hebben onderscheidenlijk te 's Gravenliage, te 's llertogenbosch en te Deventer; deze compagnieën worden in administratie toe gevoegd onderscheidenlijk aan de brigade grenadiers cn jagers aan 17 R. I. en aan 11—19 R. I. Het opleidingsdetachement van de poli- tietroepen in de legerplaats bij Milligen wordt in-administratie toegevoegd aan de Vde infanterie brigade. Do hoofdofficier, die voor het technisch toezicht op de politieafdeelingen is toege voegd aan den inspecteur der Koninklijke marechaussee, zal optreden als comman dant van de poJit iet roepen" aan wien het disciplinair gezag van korps-commandant is verleend over a! het bij de polilietroepen werkzaam gestelde personeel. Do comman dant van dc politietroepen heeft te Graven- fa age tot standplaats. Laatste Berichten. Naar wij uit goede bron vernemen, is het bericht als zou de regeering voorne mens zijn op 31 Augustus a.s. eer. offici- celen dankdag uit te schrijven, onjuist. Het Koogerlïuis bekrachtigt het vredes verdrag. LONDEN, 24 Juli. Het Hoogerhuis heeft het vredesverdrag en het verdrag tussehen Engeland en Frankrijk in alle drie lezin gen met algemeene stemmen goedgekeurd. Uit Noord-Rusland. LONDEN, 25 Juli. Dé'officier bevel voe rende te Archangel meldt,dat de toestand nu overal tot rust is gekomen, behalve aan het Odessa-front, waar de vijand de stad en de heele rivier in zijn macht heeft. De bescherming van minderheden. PARIJS, 24 Juli.. De commissie voor de nieuwe staten heelt opdracht gekregen een verdrag tussclien Bulgarije en de geallieer den hop ens de bescherm ing van minderhe den te ontwerpen. Sociale berichten. Ned. R.-K. Bond van Meufo,, Belt. Stoft, e. a. v. MSt. Antonïus van Padua". Bovengenoemde Bond houdt op 23 en 24 Augustus a.s. in het St. Jozefgebouw te Utrecht zijn jaarvergadering. Van den uit gebreide!» beschrijvingsbrief vermelden we: Behandeling van een ontwerp collectief contract voor dc meubol- en aanverwante bedrijven;.wijziging in statuten, reglemen ten, ziekenfonds en workloozenl'onds, uit breiding hoofdbestuur en aanstelling van derde vrijgestelde. De begrooting aan inkomsten en uitga ven sluit op een bedrag van ruim f S3,500. Vooral het laatste jaar -is de Bond sterk iïi groei toegenomen, zoowel wat afdeelin- gen als leden betreft, en telt nu bijna 2500 leden ONDERWIJS. De vacature Te Winkel. In aansluiting aan hetgeen wij reeds schreven, verneemt de ,,N. Ct." thans met stelligheid, dat curatoren der universiteit hur. voordracht inzake de opvolging van prof. Te Winkel zullen handhaven. Zij stel len voor te benoemen dr. Prinsen tot hoog leeraar voor de Neder.'andsche taal en letterkunde en dr. Ginneken, tot hoog led aar voor taalwetenschap. KERKNIEUWS. Geen bedevaart naar Lourdes. Het Centraal Comité der Ned. Bedevaar ten heeft in zijn jongste vergadering op 22 dezer, na rijp overleg en ernstig beraad, met algemeene stemmen, tot eigen groote spijt en niet geringe teleurstelling van vele pelgrims,' bet besluit nlocten nemen, dit jaar af te zien van he,t houden van een bedevaart naar Lourdes. De tijdsomstan digheden laten liet. niet toe. De nog ontredderde treinenloop, de hooge reis- en verblijfkosten, de moeilijk heden en uitgaven van paspoorten, dal alles maken een bedevaart zoo goed ate onmogelijk. Ook meent het Comité, dat de voorzichtigheid ons oplegt, onze pelgrims niet bloot"te mogen stellen aan onaange naamheden, die wellicht in den vreemde zouden te wachten staan. Mochten de tijdsomstandigheden gun stiger worden en aangehaalde bezwaren niet meer te vreczcn zijn, dan stelt- het Comité zich voor om in het voorjaar van 1920 een bedevaart te organise eren naar Louv.det? en jvgl in twee gedeeflten, »aar van het eeiie alleen Lourdes bezoekt en het andere met een zeer beperkt aantal pelgrims, van Lourdes uit doorrijst naai de Eeuwige Stad Rome. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER» De slecht gelijmde postzegels. Het Kamerlid De Jonge heeft aan den minister van Waterstaat de vraag gericht, waarom de kwaliteit van het plakmiddel dér postzegels, met. name dcr-5 cents post zegels, nog steeds zoo slecht is en of daar in spoedig verbetering te verwachten is. NIEUWE UITGAVEN. WTissa in honorem S. Joseph, Spons» B. V. Marsae; pro rruabus vocibus aequalibus or- ganis comitantibus; auetore P. fr. A. Schuurman O. F. M. Op. 12. Deze mis van den ter goeder naam be kend staan den toondichter pater A. Schuur man is geschreven voor twee-stemmig koor niet begeleiding van orgel of harmo nium. Zoodra men van twee-stemmig' hoort, denken velen aan een opeenvolging van tertsen en sexten, maar dit werk is geheel contrapuntisch bewerkt, zoodat iedere stem zelfstandig optreedt en haar eigen gang gaat. Er komen maar weinige tertsen en sextenloopen in voor. Dit opus is zoowel door mannen- als vrouw en st eirtmen uit te voeren en gaat niet erg hoog noch erg laag: omvang twee octa ven, van g tot g. Ook kon de eerste stem zeer goed dooi' jongensstemmen en de tweede door mannenstemmen gezongen worden. Daarom is dan ook dit werk bij zonder geschikt voor kleine koren. De be geleiding is gedacht voor orgel met vrij pedaal, doch de pedaalpartij kan ook op liet manuaal uitgevoerd worden, zoo pedaal ontbreekt en daarom gaat het geheel ook op harmonium. Orgel'echter is beter. Hoe wel het geheel studie en een beschaafde uitvoering vraagt, is het toch niet moeilijk en de stemmen zingen prettig. „St. Fr." STADSNIEUWS. Missie-club ,,St. Ignatius". Bovengenoemde onderafd. der Leidscbe Missievereeniging vergaderde j.l. Woens dag in het St. Pancratiusgebouw. De voorzitter deelde mede, dat voortaan de vergaderingen met een kort gebed zouden worden geopend. Wederom werd 1 lid geïnstalleerd. De liefdadighekls-bazar ten bate van het Missiewerk gaat niet door, daar dergelijke bazars door den Bisschop zijn verboden. Eep commissie werd samengesteld tot. "oi^tafeeei-ing van een lichthcolclenavond in het. najaar. Onder applaus werd aangenomen om een artikel in het reglement in te lasscïïen dat. aan de leden verbood om op feestvergadc- ringen enz. sterken drank te gebruiken. Door de Dames-Missieclub „Snncla Maria" zal een zangvoreeniging worden opgericht. De voorzitter spoorde aan dat heeren zich opgeven om zoodoende een ge mengde zangvereenigïng te kunnen samen stellen. Een 5-tal leden gaven zich slechts"'©p( daar over 't algemeen de animo voor zulk een elnb niet groot bleek. Bij de rondvraag werd voorgesteld om ter propageering voor het Missiewerk reclameplaten, aan te schaffen. Invoering Invaliditeitswet. Door den heer Goslinga, voorzitter van den Raad van Arbeid, werd Woensdag middag een vergadering gehouden met de burgemeesters en secretarissen of lmn ge machtigden. teneinde de wijze te bespre- ken, waarop de registratie der verplichte verzekerde werklieden in de gemeenten, be- hoorende tot zijn gebied, het best. zou kun nen plaats hebben. Hij deelde mede, dat er ongeveer een 6*1.000 verzekerd moester worden. Teneinde dit zoo volledig mogelijk te doen, was hij van plan, om aan de bur gemeesters een schrijven te richten, waarin hij verzoekt, iemand, daartoe geschikt, te benoemen om de beschrijving daarvan ter hand te nemen. Omtrent het hieraan ver- benden wordend honorarium, achtte de burgemeester van Noord wijkerhout 10 cent per pèi'soon voldoende. De secretaris van Alphen a. d. Rijn wilde f 0.50 toegewezen zien, met het oog op de groote gemeenten, 'terwijl dan tevens goed werk vereischt kan worden. Dit echter achtte de voorzitter te hoog, omdat men ook wel geheele groepen van personen bij elkaar aantreft. De bur gemeester van Leiderdorp nam den mid denweg en stelde 35 ct. voor. De voorzitter zegde hierna overweging toe om een besluit te nemen. De vergadering was slechts door enkele burgemeesters bezocht, terwijl de meesten vertegenwoordigd waren door tien secreta ris of een ambtenaar. Bij resolutie van den Minister van Kolo niën, van 19 Juli 1919, 9de afdeeling, no. 26, is de heer G. van Dam, alhier, ter be schikking gesteld van den Gouverneur-Ge neraal van Nedei'landsch-Indië, om daar te lande te worden aangesteld tot, adminis tratief ambtenaar voör Java en Madoera. Bij resolutie van den Minister van Kolo niën, van 19 Juli 1919, 9de afdecling, no. 27. zijn de heeren J. Terpstra en J. M. Schroder, beiden alhier, ter beschikking gesteld van den Gouverneur-Generaal van Noden1 andsch-In<1 iom daar te lande te worden.benoemd tot analyst bij den bur gerlijken geneeskundigen dienst. Woensdag 30 Juli en 6 Augustus a.s. zal hot bureau voor Rechtskundige cn Sociale Adviezen geen zitting" houden. Dc- jongedames T. v. Beukering en A« Ti el, die te Rotterdam slaagden voor hej M.U.L.Ö. Diploma A, zijn 'leerlingen van de M.U.L.O.-Sehool van de „Voorzienig,', beid", aan de Iloogewoerd. De directie van het Lux or-theater heeff zich voor buitengewoon hoogen prijs liet alleen-opvoerïngsrecht verzekerd van dg door de Ned. Pers zooveel besproken film' „Die Voort lekkere", een stuk Nederland sch- Zuid-Afrikaansche geschiedenis. Deze week gaat in genoemd theater behalve het gewone, varieer&nde. program,-» ma een zeer geslaagde opname van dei Kaagweek, dezer dagen te Warmond ge.' houden. Actueel is deze film wel, vooral voor de watersportliefhebbers. De Wink. Ver in Koloniale Waren, gister, avond vergaderd, besloot een ernstig pro test te richten tot Z.Exc. den Ministe: van Landbouw, inzake de officieele berichten aangaande rijst, en dit -protest ter kennis te brengen van den Burgemeester. Sinds Mei ontvingen de winkeliers geeit rijst; het kleine quantum toen ontvangen* is totaal uitverkocht. Sedert 14 dagen rijn de geldzendingen der winkeliers bij de Ver. van Rijstpellers de heeren vragen beta ling vóór de levering en nog steeds wachten de winkeliers op de rijst. Zelfs geldzendingen voor een volgende levering zijn verzonden, om zooveel moge lijk te bespoedigen, doch zonder resultaat. Oorzaak van liet niei-verkrijgbaar stellen van rijst voor de winkeliers is: De Ver. van Rijstpellers levert niet tijdig genoeg. Ook hedenmorgen had de Zaansehd schipper geen rijst aan boord. (Buiten verantwoordelijkheid der Pted.ji Mijnheer de Redacteur! Er is te Leiden een neutrale verbruiks* .coöperatie in de maak. Naar verluidt ne men er aan deel ook meer-gegoeden. Men schijnt zich niet te zullen bepalen tot zeep en soda, maar ook bij het aanschaffen van «manufacturen, hoeden, parapluies enz< wil men zich langs dien weg vrijwaren voor woeker. Zou de handeldrijvende middenstand l.et al weten? En zoo ja. is hij zoo overtuigd van de matigheid zijner winsten dat hij maar rustig kan blijven toezien? Of waagt de middenstand alles op alles in de sné#M ning dat die coöp. toch niet komt of. in dien wel* spoedig weer zal opdoeken? Het heeft, er wel den schijn van; doch men vergisse zich niet! Dov centrale voorzitter van De Hanze sprak op de 31ste jaarvergadering i l. Woensdag, wijze en behartigenswaardige woorden; hebben de vergaderden den emi nent cn man begrepen en zullen ze er naait handelen? Het' is te hopen voor hen, ech-^ ter Maar, de nieuwe verbruiks-coüp. komt; men keert haar niet door dat enkels nerïng-doendc-n voor zich per ingezonden stuk beweren geen te groote winsten Ie maken. Hij, clie in onze dagen nog zoo dom is,, niet- in te zien, dat elke z.g. neutrale in stelling vroeg of laat. steenen hakt onï Roomsche ruiten geniepig in te gooien, werdt wel nimmer wijs. Dus. een denk beeld, een ontwikkeld Katholiek van dé daad sluit zich niet aan bij deze neutraJéj Coöperatie. Maar, Middenstanders, rechtvaardig heid en naastenliefde eischen van den Katholiek niet zijne inkoop en te doen bij Ti, wanneer hij elders of op andere wijré voerdeeliger kan, integendeel. Wat hij doen zal, indien de midden stand blijft nemen te groote winsten? Wel, doodeenvoudig, hij zal de Roomsolïe vvrbrniks-coöp. gaan versterken en deze uitbreiden tot alle artikelen, die slechts o enigszins in aanmerking kunnen komen. De middenstand begrijpe zijn taak ter-, wijl het nog tijd is. Hij kieze: tevre den zijn met matige winst, of zich peit - O.W. ten grave voeren. U, M. de R. beleefd dankend. EEN CONSUMENT. Afscheid. Onder hetzelfde opschrift, waarmede men mijn vertrek heeft willen aankondigen, kom ik mijn oprechte erkentelijkheid be tuigen voor de milde gaven, die rijke cn arme Missievi ienden mij deden toekomen* In Missieactie is nog altijd veel te doen, maar in Missieland oneindig meer. Daar om rouwt bet mij niet, Missie-lievend en Missie-steunend Nederland to verlaten cn ginds, dierbare Missie-vrienden, te mogen o»-keren met Uw giften en gaven. Een Missie is nu eenmaal geen rente- gevende onderneming, ik bedoel: er is geen niatcrieele winst aan verbonden, noch voor u, noch voor ons. Als de inkomsten eens onverwachts gaan stijgen, worden weer nieuwe missionarissen gezonden, wier aan tal alweer eens over de schreef gaat, waar door nieuwe beden om hulp noodzakelijk worden. Missie-Steun vragen is dus bede- lcn. En bedelen is voor geen van beidend noch vragers, noch gevraagden, prettig. Maar, God zij dank, vragen voor de Mis sie is prettiger geworden door do nieuwe Misie-aette. Mén geeft thans uit cvertiiï- ging, en de andere, die „bede', is meed zegger en vrager. Ja, men -gaai groot' op, de. partij van den bedelend")! Mission naris over te mogen nemen. Zoo dachten er ook dc onde-rteekenanrs van het eerste „Afscheid" over. Hun mijn! hartelijken dank. Spoedig, in Indië aan gekomen, hoop ik in staat te zijn. den go- vers mede te doelen, voor welk bepaald doel de ingekomen gelden bestemd zullejif worden. Ik wil deze zaak liever eerst rné# het bestuur der Missie bespreken. Mogen wij in staat zijn, spoedig een.net. van soho-, len uit te spreiden over het dicht bevolkte, Java en zocht kens in die netten de zicleri: te vangen, die. slechts rust kunnen vimiert in dc holte van Jezus' harlcrcts. L. .YAK BJjr-KEYOBSEL M*

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2