BUITENLAND. BINNENLAND. Jitblad verschijnt eiken dag, uitgez, Zon- en Fcestd. pe Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, oor Leiden 17 ct. p. week, f2.25 p. kwartaal; bij onze agenten 18 ct. p. weck, f 2.40 p. kwartaal.Franco o post f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling ta'n 25ct.p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent 10e Jaargang.' Bureau: STEENSCHUUR DONDERDAG 24 JULI 1919. 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. De Advertentieprijs bedraagt 17i/2 cent per regel voor Handelsadvcrtcntiën; Zaterdags 25 cent, per regeL 221/2 cent per regel voor gewone advertentiën; Zater dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mededeeliugen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worde» aangeboden of gevraagd, buur en verbuur, koop en verkoop-50 cent; Zaterdags 75 cents, yan 30woorden De Duitsche regeering heeft een breed program voorgelegd. Vervulling van het vredesverdrag en wederopbouw van Duitschland. De stakingen in Engeland. Kibbelarijen in het 003ten. OVERZICHT. Wie ploegen wil, moet voorwaarts zien. Dat kan als motto staan boven de rede, die de Duitsche minister-president Bauer gis teren in de Nationale Vergadering in Wei- mar gehouden 'heeft, naar aanleiding van de aanneming der nieuwe grondwet, die de •eenheid van het Duitsche rijk opnieuw be- sgelt. Het heeft volgens Bauer geen zin, nog >rder bij het verleden te vertoeven. Voorwaarts moet men zien, en daarbij royaal wezen. Zoo kon Bauer beloven, ver hulling van het vredesverdrag, en weder opbouw van Duitschland. Hierbij streeft Bauer naar democratische ontwikkeling, ronder evenwel een dictatuur der mind er- beid. Maar verder verlangt hij een wet pp arbeiders- en economische raden, daar bij socialisatie en nieuwe belastingen. Uit- Jrukkelijk verklaarde Bauer zich tegen [edere revanche-gedachte. 't Is een heel program, waarvan we de vervulling belangstellend tegemoet zien. •In Engeland doet de regeering alle best urn de staking der mijnwerkers te bezwe ren, die het economisch leven des lands ireigt te ontwrichten. De stakers hébben zeer uiteenloopende [lieven. Een deel kant zich ook tegen de (olitiek van inmenging in Rusland. Ver- noedelijk in verband daarmede heeft Chur- jbill gezegd, dat alle Engelsclie troepen in iet Noorden van Rusland zullen worden miggetrokken, voor de Witte Zee dicht- rriest, behalve de vrijwilligers. Daarmede krijgen Lenin en Trotskv de ianden weer wat ruimer. Bovendien lieb- en zij in het Zuiden een wapenstilstand -esloten, waarbij Bessarabië aan de Roe- aeniërs wordt gelaten. Aan de Kaspische !ee hebben zij troepen geland in den rug an Denikins legers, die daardoor eeniger- nate zijn moeten terugtrekken. De Roemeniërs hebben het nu echter reer aan den stok gekregen met de Hon- aarsche communisten, die de Theiss zijn vergetrokken, om liet land in bezit te ne- ïen, dat hun is toegelegd, doch dat de löémeniërs nog steeds niet hadden ont- gmet: Wat het vredeswerk betreft wordt de be- ïiflwilligheid van China, om nu toch nog ct vredesverdrag met Duitschland te tee- 'iien, wat zij in verband met de toevvij- ng van Sjantoeng aan Japan geweigerd in twijfel getrokken. En Amerika :kijnt zich te verzetten tegen de toeken van Oostelijk Thracië aan Grieken- ind, waardoor Bulgarije van de Egeïsclie ee zou worden afgesloten. Poincaré te Mecheten. President Poincaré is ook naar Meclie'/en egaan en heeft daar kardinaal Mercier tt de kathedraal opgezocht. Deze hieldt er en rede, waarin hij zeide, zich met eerbied fervuld te voelen voor die streken van de felgisclie grens, welke door den oorlog trwoest zijn en voor de herinnering aan Ie anderhalf .millioen Franschen, die voor Ie vrijheid van allen gesneuveld zijn. Hij begroette Poincaré en Foch en dankte 'rfinkrijk, omdat liet de christelijke be- chaving gered heeft. Hij eindigde met de rooiden: Laat ons God bidden, dat Frank- ijk krachtig en eensgezind moge blijven 0 de overwinning. Poincaré dankte kardinaal Mercier en rukte zijn bewondering uit voor de moe- lige houding van den kardinaal tegenover len vijand. Duitschland. De Hohenzollorns bijna gered. In de gisteren gehouden zitting van 'de lationale Vergadering werd een voorstel »n liet lid mevr. Agnes (onafh.^aangeno men. volgens, hetwelk leden van zoodanige imilies, die in Duitschland geregeerd lebben, niet tot president van het Rijk ge- 0zen kunnen worden, met 133 tegen 117 temmen. HET PROGRAM DER REGEERING. Woensdag heeft zich de regeering offi cieel voorgesteld aan de Nationale Verga dering te Weimar. Minister-president Bauer heeft hierbij, naar liet H.N. seint, o.a. het volgende gesproken. Met de ratificatie van het vredesverdrag, waartoe de Nationale Vergadering veertien dagen geleden wel verplicht was, is een streep gezet onder het hoofdstuk, waarbo ven kan staan: De geweldige opbloei en de tragische ineenstorting van Duitschland. Thans moet Duitschland de bepalingen van het vredesverdrag nakomen, en het in eengestorte rijk weer oprichten. Een belangrijke schrede tot wederop bouw van de staatshuishouding- is nu ver richt: de nieuwe grondwet is aangenomen. Met deze grondwet mag Duitschland zich geluk wenschen: geen ander volk kan wij zen op een dergelijke democratie. Zeker, voor een deel bestaat die democratie nog slechts op papier, doch het zal er nu op aankomen, ze in werkelijkheid om te zet ten. Het volk moet daarin van de jeugd af aan, worden opgevoed. Regeeren wordt niet in een paar volksvergaderingen ge leerd. Met geweld is 'ook niets te bereiken. De onafhankelijke socialisten streven volgens Bauer slecht? naar een dictatuur, niet eens van een klasse, maar van een deel eener klasse. Daar is de overgroote meerderheid des volks evenwel tegen. Wie het tempo van den vooruitgang te snel wil nemen, dient daarmede iri laatste instantie de re actie. Vooral richtte spr. zich tegen de wilde stakingen op het oogenblik, dat het Duitsche volk aan den arbeid moet gaan en hij stelde de onafhankelijken daar ver antwoordelijk voor. Alsdan ontwierp hij een beeld van het de mocratische Duitschland, zooals liet naar de plannen der regeering worden moet. De klasse van hen, die alles bezitten en het uitsluitend beschikkingsrecht over anderen hebben, heeft volgens hem afgedaan en de ze verandering in het economisch proces moet weerspiegeld worden in de openbare instellingen. Arbeidersraden en economische raden zullen voortaan mede het handle van het economisch proces in de liand houden. De elechiciteitsvdorziening zal aan den 6taat komen. De bruinkoolproductie wordt geso cialiseerd en spoedig zal de rest van het mijnbedrijf volgen. Er komen een zoutbe- lasting, een vecmogènsafgifte en tenslotte een rijksinkomstenbelasting. De re"ge.eringl schreef deze drie regelen in haar program: socialisatie voor zoover- mogelijk, voorziening in de behoeften aan voeding en kleedirig der onbemiddelden,. voorkoming van weelde en verhindering van zulken invoer, die. de arbeidsmarkt zou benadèeïen. Binnen de£e drie grenzen vrij heid van bedrijf. De volksvoeding zal voor loop ig gerantsoeneerd blijven. Gronden, die tot dusver militaire doeleinden dien den, zullëh onder de taxatiewaarde voor kolonisatie beschikbaar worden gesteld. Arbeidsdwang zal niet worden ingevoerd, doch er zal een verplicht scheidsgerecht bij arbeidsgeschillen komen. Bauer ontried ten slotte met klem den kreet van wraak op de lippen te nemen en stelde zijn hoop op den Volkenbond. Ook de minister van Buitenlandsche za ken, Müller, bepleitte een verzoeningsge- zinden geest en oogstte vo.oral bijval, waar hij ten aanzien van Duitseh-Oostenrijk de hoop uitsprak," dat de Duitschers eenmaal zouden vormen een einzig Volk von Brü- dern. Hongarije. Offensief tegen Roemenië. De laatste berichten, uit Munchen te Parijs ontvangen, melden uit Boedapest dat de Radenregeering besloten heeft het offensief tegen Roemenië op te nemen om den aanval der Entente voor te zijn. Rusland. Denikin trekt terug. Het Engelsche departement van oorlog heeft meegedeeld dat door nieuwe ontsche pingen aan de Kaspische Zee van sterke bolsjewistische versterkingen in den rug van Denikin's troepen deze laatsten ge dwongen zijn verder terug te trekken. Draconische maatregelen. Uit Petersburg wordt gemeld dat de bolsjewistische autoriteiten hebben bekend gemaakt, dat vreemde agenten, met name Engelsche, die te Petersburg opruien en tot staking aanzetten bij arrestatie onmid dellijk zullen worden neergeschoten.: Polen. Het kabinet wil aftreden. Het Poolsclie Telegraafagentschap meldt: Volgens de ..Gazeta Warscliawska" lieeft de Poolsche ministerraad besloten het ont slag van het geheele kabinet in te dienen* Engeland. Koning George ndar Amerika. De Koning heeft deuilnoodiging van president Wilson* aangenomen om met den prins van Wales een bezoek aan de Ver. Staten te brengen als slot van de voorge nomen reis van den prins door Canada. Kaas. De minister van Landbouw, overwegen de, dat het noodzakelijk is, ter voorkoming van frauduleuzen uitvoer uit de zuidelijke provincies onzes lands naar Duitschland en België, maatregelen te nemen betreffen de binnenlandsche aflevering en vervoer van kaas, heeft met ingang van 25 Juli a.s. bepaald: 1. het vervoer en de aflevering van kaas in de provincies Zealand, Noord-Brabant en Limburg is verboden; 2. liet sub 1 gestelde verbod is niet van .toepassing op hoeveelheden van niet meer den 5 Kg.; 3. het sub 1 gestelde voorstel is niet van toepassing op hoeveelheden tot welker afle vering en/of vervoer het Rijkskantoor yoor Kaas toestemming heeft verleend. Gesaccharïneerde suiker voor hotels. De Minister van Landbouw maakt be kend,-dat zijn besluit betreffende het ver plicht verbruik van gesaccharïneerde sui ker door hotelhouders e. d. wordt inge trokken. Dezen kunnen zich dijs in het vervolg weder op dezelfde wijze, van gewone suiker voorzien als voor het oogenblik, waarop het verbruik van ,,Dubbelzoet" verplicht gesteld werd. Steenkolen uit Duitschland. Aan liet Persbureau Aga wordt uit Ber lijn gemeld: Wij vernemen uit economische kringen, dat de bezetting van bat bij uitstek rijke Duitsche kolengebied d v>r. Frankrijk één der voornaamste ruilobjecten met Neder land in ernstig gevaar heeft gebracht. Zoolang Duitschland op groote schaal ko len kan leveren aan Nederland, zou van die zijde de uitvoer van artikelen mogelijk zijn, waaraan Duitschland dringende be hoefte heeft. Maar de kolennood in Frank rijk zal nu natuurlijk Nederland in moei lijkheden brengen. Toch beseft men in Duitschland, dat een intensieve handel met Nederland een le vensvoorwaarde is. Daarom zal alles in het werlc worden gesteld den kolenuitvoer ondanks de groote moeilijkheden daaraan Verbonden, zoo groot mogelijk te maken, in de verwachting, dat dan van Nederland onmisbare artikelen, als vee, vet, jam, kaas melkproducten enz. in eenigszins voldoende mate zullen betrokken kunnen worden. Naar wij uit welingelichte bron verne men, zijn in deze richting reeds de eerste stappen gedaan. Intrekking van Duitsch papieren geld. Een particulier telegram uit Keulen aan het ,,Hbld." meldt: Naar beslist verluidt, is liet Rijksministerie van Financiën voor nemens al liet papiergeld in te trekken en daarvoor bewijzen van tegoed uit te geven. Daardoor zouden alle houders van in het buitenland in omloop zijnde bankbiljetten verplicht zijn, die bedragen over te maken. De ex-keizer. In verband met de actueele uitleverings- quaestie zijn thans ook. eenige Engelsche correspondenten te Amerongen aangeko men, meldt de „Tel.**. De ex-kroonprins, De Daily Telegraph" meldt uit New- York: De ex-kroonprins heeft een onderhoud toegestaan aan den. Amerikaanschen cor respondent Karl Wiegand, wien hij zeide: ..Het is dwaasheid te denken, dat ik uit Holland zou vluchten, daar ik vrij ben het land te verlaten wanneer ik dat wensch." Burgemeester Peereboom, zegt Wiegand, bevestigde deze verklaring, zeggende: ,,A1 wat Frederik Wilhelm te doen heeft, is mij mede te deelen, dat hij van plan is het land te verlaten, en hij kan gaan." Dit werd bevestigd door een hoogstaand officieel persoon in Den Haag, die ver klaarde, dat zoowel de ex-keizer als zijn zoon vrij zijn Holland te verlaten, wan neer zij zulks wenschen. Zij zijn geen ge vangenen; noch houden we hen vast voor de geallieerden. Maar zoolang zij in Hol land blijven, moeten zij vertoeven in de plaats, welke hun is aangewezen. Burgemeester van Schiedam. Naar wij vernemen is bestemd tot burge meester van Schiedam de heer A. J. Gij sen, thans burgemeester yan Boxtel. De ,,Nieüw-Amsterdam". Het vertrek van het s.s. „Nieuw-Amster dam", van de Holland-Amerika-lijn, dat was bepaald op 26 Juli, is tot nadere aan kondiging uitgesteld.; Bond van Chr.-Hist. Gemeenteraadsleden. Op een dezer dagen te Zwolle gehouden vergadering is besloten tot oprichting van een bond van chr.-hist. gemeenteraads leden. Burgerwachten. Door den Commissaris der Koningin in de provincie is ten verzoeke van den Min. van Binnenlandsche Zaken het volgende bericht. Bij een door de militaire autoriteiten in gesteld onderzoek is gebleken, dat in som mige gemeenten het onderhoud van aan burgerwachten verstrekte wapenen te wenschen overlaat en voorts dat door bur genvachten met Marga-patronen is ge schoten uit geweren, welke daartoe niet bestemd waren. Als gevolg hiervan zijn de aldus gebruikte geweren ernstig bescha digd. Nadrukkelijk zij er dan ook op ge wezen, dat het verboden is met Marga- patronen te schieten uit andere geweren dan die welke als Margageweer bijzonder daartoe... zijn verstrekt. Overigens zij er aan herinnerd, dat volgens de regeling nopens hulpverleening aan burgerwaohten, de burgerwachten zelf verantwoordelijk zijn voor liet onderhoud. Het gevolg hier van is, dat zij de kosten welke uit vervvaar- loozing voortvloeien, zelf hebben te dra gen. Wenscht een burgerwacht die kostórT niet te voldoen, dan zal inlevering van de wapenen moeten volgen. Door den Minis ter van Oorlog is aan de betrokken mili taire autoriteiten medegedeeld dat de ge wone herstellingen der wapenen voor re kening van het departement van Oorlog zullen komen. Elke herstelling aan wape nen behoort door militaire geweermakers te worden uitgevoerd, waartoe de com mandant der burgerwacht zich moet wen den tot den garnizoenscommandant, die met het toezicht op het onderhoud is be last. De gisting onder het spoor- en tramwegpersoneel. De Minister van Waterstaat heeft aan de directie van de Geldersch-Westfaalsche Stoomtram-Mij., de Tramweg-Mij. „De Graafschap", de Centrale Limburgsche Stoomtramweg-Mij., de Stoomtramweg-Mij. „Oostelijk Groningen", de G.-O. Stoom- tramw.-Mij., de Tramw.-Mij. „De Meierij", de Ned. Tramweg-Mij en de Betuwsche Stoomtramweg-Mij. meegedeeld, dat als grondloon voor ongeschoold personeel van die maatschappijen een minimum van f 19.25 per week, door hem wenschelijk wordt geacht. Voor de Tweede Noord-Hol- landsclie Tramwegmaatschappij zou de Minister het minimum van dit loon op f 19.95 wenschen bepaald te zien. De Minister heeft de directies uitgenoo- digd hem ten spoedigste het ontwerp eener nieuwe loonregeling, op deze minima ge baseerd, te 'willen voorleggen. Naar aanleiding van de weigering door de directies der Nederlandsche Spoorwegen om een onderhoud te verleenen aan de ver tegenwoordigers der organisaties, tenein de de toepassing der nieuwe lopnregeling1 van de centrale werkplaats te bespreken, heeft het hoofdbestuur van den R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel zich an dermaal tot de directies gewend met een. uitvoerig schrijven, waarin gewezen wordt op den ernst der zaak en opnieuw op het verleenen van een onderhoud wordt aange drongen. Een standbeeld voor den Z. Petrus Canisius. Reeds voor het uitbreken van den oorlog had zich een comité gevormd om tot de oprichting van een standbeeld voor den Z. Canisius te komen. Na het sluiten van den vrede heeft dit zijn taak hervat, en hoopt het op 8 Mei 1921 waarschijnlijk bij den vijver van het Hunerpark op het 4e eeuwfeest van Canisius' geboortedag, een waardig mo nument voor den Zalige in diens geboorte stad Nijmegen te kunnen onthullen. Daarom moet Nijmegen voorgaan, doch liet overige Nederland moet volgen. Gisteren was de groote zaal der „Yer- eeniging" stampvol, waar door pater Th. van der Geest O.P. vooral de grootheid van Canisius als propagandist der R. K Kerk werd uiteengezet, waarna pater Bor- romaeus de' Greeve O.F.M. aantoonde, dat deze groote Nederlander een standbeeld verdiende voor welks totstandkoming na tuurlijk veel geld noodig was. Daarom zal deze propaganda-avond door dergelijke gevolgd worden in verschillende plaatsen van Nederland. De avond werd verder opgeluisterd door, de muziek der Koloniale Reserve, door een voordracht van den heer Albert Vogel (de Forumscène uit Shakespeare's „Julius Cae sar") en door lichtbeelden op het leven van den Zalige betrekking hebbende, mot rede van den voorzitter, mr. J. Wierdels. Gemengde Berichten. Een schippersstaking. Het feit, dat dö schippersbond'en geweigerd hebben het voorstel van den minister van Landbouw, om onmiddellijk de werkzaamheden op da voorwaarden van de nieuwe regeerings- regeling te hervatten, te aanvaarden, heeft de regeering aanleiding gegeven tot scher- peie maatregelen over te gaan. Gistermiddag, omsteeks 2 uur, werden in de haven voor de De Ruyterkade te Am sterdam de voorbereidende maatregelen ge.- tnoffen. Om lialftvvee .lag aan stcighr 3 een stoomboot van de havenpolitie met een detachement politie gereed, onder leiding van den inspecteur deJVries. Een oogenblik later kwam aan den Mep- pelersteiger een stoomboot van den Rijks- torpedodienst, waarop een groot aantal marechaussees -en militairen waren. Naar men vernam, warén de militairen ponton niers, die gerequireerd waren, naar aan leiding van het gerucht, dat de schippers des nachts hun schepen met zware kettin gen over het dek aan elkaar hadden vast gemaakt, opdat ze niet zouden kunnen worden weggesleept. De schippers waren van de requisitie- plannen op de hoogte. Op een sleepboot patrouilleerden zij geregeld heen en weer voor de stoomboot van de havenpolitie en de boot van den torpedodienst. Toen tegen lialfdrie de adjunct-inspec teur van de binnenscheepvaart, de hoer Jongwaard, aan de rijksboot arriveerde, slingerden de schippers hern allerlei ver- wenschingen naar het hoofd. De heer Jongwaard werd begeleid cloor een aantal soldaten onder leiding van een officier. Ware dit niet het geval geweest, dan was het ongetwijfeld tot handtasto'.ijk- heden gekomen. De houding der schippers werd intusschen steeds dreigender. Toen het.personeel van de rijksboot aanstalten maakte öm af te varen, riepen de schip pers tot de militairen: Je moet het ver dommen om te helpen! Aan deze vrien delijke uitnoodiging werd geen gevolg ge geven. Om kwart voor drie vertrok de rijks boot, de Torpedodienst II met die van de havenpolitie, welke uitsluitend ter assis tentie aanwezig was. Gevaren werd tot de eerste lichters, dia .voor requisitie in aanmerking kwamen. Deze waren ver in het IJ gemeerd. Toen de boot van den Torpedodienst voor FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN BEELDHOUWER. B) Het toeval, dat den jongeling zich/ vlak ij Collinet Collerne had geplaatst, had eenige woorden doen opvangen. Wij hebben gezien, waarheen deze ontdekking "em bracht; maar terwijl hij de samen- meerders in de ruïnes van het hospitaal Spiedde, grepen er andere gebeurtenissen 'laats in het hart van de stad. Pierre Darrentièrcs woonde in een hotel' 'P den hoek van het Kruisplein. Hierheen Agaven zich toen het geheel nacht was ge erden in de kromme en sombere straten 'fi' stad, de saamgezworenen, om aan de ntnoodiging van Lionel Bouchejicoeur te foldoen. Hij de deur gekomen, klopten zij drie pa met een bronzen klopper, die tegen 'etl k°P van een reusaclitigen spijker sloeg* Jaacna ging de deur halverwege 'open. He nieuw aangekomene sprak het geheï- wftï woord Pro Bono uit en daarna trad Mj binnen in een lan^e donkere gang. Aan %zelf overgelaten moest hij nu tien pas- fjrvportgaan, dan stilstaan, den linker- ljjkttgkjten en een handvat grijpen. Daarna ging een paneel open, waarachter een deur lag, die toegang verleende tot een groote verlichte zaal. De samenzweerders hadden hier niets te vreezen; een vreemde ling zou het middel om in deze zaal te ko men nooit gevonden hebben. Deze gotische zaal, die zwak verlicht was door het vuur in den schoorsteen en een paar walmende lampen, die aan in den muur bevestigde armen hingen, bood een veilige schuilplaats. Zij kwam niet op de straat uit, maar op eene binnenplaats. De smalle vensters waren hermetisch gesloten door zware gordijnen, zoowel om de licht stralen tegen te houden, als om de al te hevige uitroepen te dempen. Te middernacht waren er een vijftigtal saamgezworenen. Onder hen waren koop lieden, wier handel door den nieuwen stand van zaken geleden had, talrijke handwerks lieden, die vroeger uit Bourgondië waren gekomen, een paar vertegenwoordigers van oude Troyensche families, die gepaten teerd waren aan onderdanen van hertog Philips en ten slotte nog een man, die een belangrijke rol zal spelen in hetgeen volgt, Hippocrate Codex, de beroemde geneesheer uit de Pauvyenstraat. Toen het aantal aanwezigen geteld en compleet bevonden was, nam Jean des Ro ches, die de vergadering presideerde, het Fo.ojrd, Onze edele heer de hertog, zei hij, laat zijn goede en getrouwe onderdanen danken voor hun onwankelbare toewijding. Hij hoopt hun weldra, wanneer zij hem de poorten dezer stad geopend zullen hebben, schitterende blijken van erkentelijkheid te kunnen geven. Voor 't oogenblik breekt een tijd van toewijding en opoffering aan... Staat gij gereed, dappere Troyens. alle offers die men van u zal vergen, te bren gen? Ja, stemden al de saamgezworenen met het hoofd knikkend toe. Wilt gij uw fortuin, uw bloed geven voor de zaak, die gij voorstaat? 't Zelfde eenparige antwoord. Zijt gij bereid de bevelen uit te voeren die men u zal geven? Wij zijn bereid, beste kapitein, ant woordde de lakenwever Joachim Perricart, de oudste van jaren en de aanzienlijkste van alle aanwezigen. Wij hebben kruit, veldstukken en kanonkogels in overvloed. Wij hebben twee tonnen goudstukken om de bevolking te winnen; en wat nog beter is, wij hebben bloed in onze aderen*. Dat zweer ik u, ik, die een grijsaard ben, en onze jonge mannen zullen mij niet tot leu genaar maken. Goed gesproken, meester wever, ant woordde Michel de Bregelaigne, die boven al zijn makkers uitstak door zijn vuur en zijn drift. Ik verwachtte dat van u, vervolgde Jean des Roches. Luister nu, wat ons nog te doen staat. Zaterdagavond zal, tegen het vallen van den nacht, een groote troep soldaten van het kasteel van Vendeuvre vertrekken, waar zij door de zorg van Jean de Brienne bijeengebracht zijn. Zondagoch tend zullen zij mét het krieken van den dag voor de poorten van de stad zijn. Tij dens de Hoogmis zal in het Noorden der stad een brand uitbreken: terwijl de solda ten, de monniken en het volk zich met den brand bezig houden of godvruchtig de H. Mis bijwonen, moet gij u meester maken van de poort de Croncels. Ik zelf zal me aan het hoofd stellen van de aanvallers. Wij openen de poorten en voordat het mid dag slaat zijn wij meester van de stad. Ondertusschen moeten tien uwer elk der poorten van de kathedraal bewaken en het volk en de geestelijkheid beletten, de kerk te verlaten. Er zullen dien dag wel een massa menschen in de kerk zijn, want zoo als je weet worden dan de twee Maria's beoordeeld Jawel, kapitein, viel Michel in de rede, ik ben de maker van een van die beelden. Maar ik wil in geen geval de be looning ontvangen uit d© handen van on zen yijand, Mgrt Léguisét den bisschop. die onzen hertog verraden heeft, maar uit de handen van onzen heer en meester, Phi lips, hertog van Bourgondië. Ik beloof u haar in zijn naam, ant woordde Jean des Roches. Ik belast mij ermee, vervolgde Michel, de deuren van de kathedraal gesloten te houden. Een paar mannen zullen voldoen de zijn. Op die manier kunnen wij over een grooter aantal mannen beschikken waar ze dringender noodig zijn. Jean des Roches knikte toestemmen cl. Nu moesten alleen nog maar aangewe zen worden, wie de verschillende rollen in dit treurspel zouden spelen. Een tweede troep Bourgondiërs, die ofl denzelfden tijd van Bar-sur-Seine vertrok als de andere soldaten van Vendeuvre, zou tegen den middag aankomen. Het succes was zeker. Jean des Röcheï zou er voor zorgen. Er was niets te vreezen dan verraadj maar het was onmogelijk, dat de samen* zwering uitlekte. {Wordt vervolgd!

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1