ONDERWIJS. Godsdienst-akte. Over dit onderwerp schrijft H. G. de B(oer) in „Het Katholieke Schoolblad" liet yolgende: Zooals men weet, laat de nieuwe wet de gelegenheid open, om de akte voor gods dienstonderwijs te honoreeren. Tot dusver was van het toekennen van eenige verhoo ging voor het bezit van dit diploma geen sprake. Bij en ze Christelijke collega's is dit anders. Daar wordt het bezit van de z.g. Na-akte met een bepaald bedrag be loond. Nu is de studie voor de akte, zooals onze Christelijke collega's die kennen, heel wat omvangrijker dan voor het verwerven van ons diploma. Maar er is absoluut niets tegen om cok van onze collega's een wat 'breedere, maar vooral diepere kennis te eischen van onzen godsdienst, de bijbelscho geschiedenis, de kerkelijke geschiedenis, de liturgie. Er zijn in onze kennis rog tal rijke leemten, heel greote gaten zelfs, waar van het dichtmaken geen overbodige weel de is. Een jaar of zes geleden is er in ons blad zeer veel pro en contra de godsdienst- akie geschreven. Als er in die dagen een referendum ware gehouden, zou dit ten gunste Iran een verzwaard godsdienst- cïiplcrna zijn uitgevallen. Niet zoo zeer uit zucht naar akten jacht, als wel om het be lang- van het dikwijls stiefmoederlijk be deelde godsdienstonderwijs. Ook in de zuidelijke bisdommen is de godsdienst akte mocielijker te behalen dan Lij ons en geeft deze akte meer waarbor gen voor goed schoolonderwijs Het ware te wenschen, dat uit onze kringen meer de wenschc'ijkheid werd uitgesproken, om tot een verzwaarde akte te komen. Nu de ver beterde salarissen de onderwijzers niet meer naar allerlei inferieur bezoldigde bij betrekkingen behoeven te drijven en de lust en gelegenheid veer de studie zullen toenemen of althans gemakkelijker kun nen worden opgewekt, zal do belangstel ling zeker komen, als de otudie voor de godsdienstakte wordt aangemoedigd. Wat wij derhalve zouden wenschen is een akte, uitgereikt na een breedere en dfiepepe studie en 'overeenkomstig daar mede, behoorlijk gehonoreerd. Voor het tegenwoordige dient de beloö- ning voor de godsdienstakte zeker gelijk gesteld te worden met het bezit van andere akten. De waardeering van een akte ligt niet enkel in de kennis,die voor het be halen ervan gevraagd woTdt, 'ook niét in den aard van het geëxamineerde vak, maar in het feit, dat het bezit beloond wordt. Als de godsdienstakte de eenige, niet- beloonde akte zou wofdfn, dt.n zou ook dit de waardeering voor de akte doen dalen. Niemand zou dit toejuichen. Ons dunkt! het dan ook op 'den weg der organisaties te liggen, dat zij de aandacht hunner hoofdbesturen op de zaak vestigen. Bij do wijziging, dio onze benoemings akten zullen- moeten ondergaan, ware een geldelijke regeling voor het bezit der gods dienstakte meteen te ïreffen. Dat een en ander een voeling houden met de kerke lijke Overheid veronderstelt, spreekt van zelf. Mogelijk zou de aandacht der Kerke lijke Overheid gevestigd kunnen worden op de wenschelijkheid hoogere eischen te stc-llcn voor het verkrijgen der akte In "de toekomst- Waar de nieuwe wet de lichamelijke op voeding meer tot haar recht wil doen ko men en het eenzijdige eener te veel intel lectueel® opvoeding een tegenwicht wil zie den door het opnemen van handenarbeid onder de leervakken, daar mag, daar moet op onze Roomsche scholen het vak Gods dienstonderwijs hooger opgevoerd worden. Op de kennis alleen komt het wel niet aan, maar breedere en diepere kennis zal heft heieven, van wat geweten wordt ten goede komen. R. K. Schoolhoofden in het bisdom Haarlem. Maandag hield de Vereeniging van hoof den van R. K. scholen in het bisdom Haar lem haar '94ste algemeene vergadering te Haarlem. De voorzitter, de lieer Th. Badöux, open de bij afwezigheid van Mgr. Möllmann de vergadering en hield een rede, waarin spr. herinnerde aan den grooten vooruitgang, die de wet De Visser aan de bijzondere on derwijzers heeft geschonken en bracht on der applaus der vergadering minister en Kamer dank voor de rechtvaardige wijze, waarop zij den alouden schoolstrijd heb ben beslecht.' Arme duivel, mompelde Clarece, ga nu maar je eigen weg, je hebt je schuld aan ons afbetaald. Ik heb vroeger ook een zoon gehad, die net zoo oud was en net zoo heette als jij. Te zijner nagedachtenis heb ik medelijden met je. Dat deze goede daad ten goede kome aan Jude Coquinois! De arme gek keerde zich om. Men zou gezegd hebben, dat hij het verstaan lïad. Hij keek Warwick langen tijd onbestemd aan en daarna liep hij door, rechtuit, zon der te weten, waarheen, terwijl Clarence hem met zorgelijken blik naoogde. Een paar soldaten, die uit den kelder naar bo ven waren gekomen, wezen hem met den vinger na en schreeuwden: De gek... de gek!..» Simon Brisefer was na twee "of drie pas sen als een zoutzak op den grond, gevallen, .waar hij zijn roes ging uitslapen.. HOOFDSTUK V. Mgr. Jean Lèguisè betreurde het dat de Veldwachters hem noch de beren van Barlholdo, noch den hoofdman zelf, noch Collinet hadden weten terug te brengen. {De gevangenneming van Lionel Bouchen- c'oeur kon deze teleurstellingen niet ver- goeden. Deze was slechts van belang, wan neer de gevangene zou willen spreken. Men bemerkte weldra, dat de gescbiedë- Vervolgens deed de penningmeester, 'de heer C. Middendorp, verslag van den staat der financiën. De contributie zal in het nieuwe vereenigingsjaar f 2.50 moeten be dragen. De opengevallen functies werden overge nomen door do heeren D. Ruiter (secreta ris) en J. Vintges (penningmeester). De voorzitter deed nog mededeeling van de actie naar aanleiding van de wet De Visser gevoerd. Een conferentie met den Minister vond plaats, een request aan do Kamer werd verzonden. Mocht al niet al het gevraagde worden verkregen, toch val len van deze actie goede resultaten te boeken. Daarna kwamen de reorganisatie-voor stellen aan de orde. De voorzitter wees er op, dat het bestuur persoonlijke reorgani satie niet noodig achtte. Men is met voor stellen gekomen., om een oordeel der verga dering over deze zaak uit te lokken. Het eerste voorstel strekte, om de hoofdenver- eeniging te maken tot een sectie-vereen i- ging der Diocesane Vereeniging. De voorzitter deelde mede, dat indien hiertoe zal worden besloten, het besluit alleen zal worden uitgevoerd, indien de D. V. evenwicht tusschen de beide secties zou hebben gewaarborgd. Het tweede voorstel diende om te be vorderen, dat de Hoofdenvereeniging zou ophouden te bestaan, en in haar plaats komen een paedagogische vereeniging voor hoofden en onderwijzers. De D. V. zou zich daartegen moeten verplichten art. 10 barer statuten, bepalende dat de secties "der beide afdeèlingen zich kunnen samenvoegen en als zoodanig afzonderlij ke vergaderigen houden, te schrappen. Indien dit voorstel werd aangenomen, moest nochtans de eindbeslissing In han den van Z.D.H. den Bisschop worden ge steld. Over de voorstellen werd een breedvoe* rige gedachtenwisseling gevoerd. Nadat een pauze was gehouden, bracht de voorzitter eerst het tweede voorstel in stemming. Voor waren 30, tegen 20 stom men. Daar geen meerderheid van 3/4 der stemmen was verkregen, meende men het voorstel als verworpen te moeten be schouwen. Hierover zal intusschen nog nadere ge dachtenwisseling tusschen het bestuur en Mgr. Möllmann plaats hebben. Het voorstel werd daarna met groote meerderheid van stemmen verworpen. Vervolgens hield de heer Chr. Wesseling van Scheveningen een rede, getiteld: De schaduwzijde der financieele gelijkstelling. Spr. wees allereerst op het gevaar, dat de katholieke onderwijzers er in qualiteit nu 'op zullen achteruitgaan. Vroeger kwam nu alleen de overtuigde bij het onderwijs, 'de man, die er wat voor over had. De hoof den zullen er scherp op moeten letten dat nu geen halven en slappen binnenkomen. Dan dreigt meer dan ooit de felle con currentie, niet meer van de openbare, maar van de neutrale bijzondere school. Gewaagde paedagogische stelsels zullen met veel reclame worden aangeprezen. Wij zullen moeite hebben ons zelf te zijn. Zij 't onze taak, ouders en Kerk een geslacht te helpen vormen, dat straks onder Gods zegen het nu begonnen werk voltooien zal. Do financieele gelijkstelling zal dan ons vaderland en ons ten zegen zijn. (Applaus.) Leger en Vloot. De lichting 1919. Van de lichting 1919 zullen geen mili ciens worden aangewezen voor de oplei ding tot reserve-officier, herkomstig uit de miiitie. Rattenplaag. Door II. M. de Koningin is aan den Mi nister van Oorlog om inlichting inzake de rattenplaag in de kazernes en barakken kampen verzocht. H. M. wenscht te weten of in den laat- sten tijd nog veel klachten zijn over het voorkomen van dat ongedierte en of de manschappen aan wie kribben zijn ver strekt, er ook last van hebben. RECHTSZAKEN. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Tegen J. O., te Leiderdorp, wordt wegens een rijwielovertreding f 1 of 1 dag geëischt en voor het opgeven van een val- schen naam f 10 of 5 dagen. P. van B. en H., broodslijter te Lei den, heeft bij het broodventen een jonge- nis van den herbergier van Brèviandes slechts een verzinsel was. Maar Lionel bleef bij zijn eerste verklaringen en beschuldigde den herbergier van lafheid. Hij wil zich niet in opspraak brengen door te herkennen, dat hij iets uit te staan heeft met iemand, die moeilijkheden heeft met de politie, zei hij. Een nieuwe gebeurtenis kwam de onge rustheid nog verhoogen. 's Maandagsmor gens zagen de burgers met ontzetting den jongen Avy TArtgel de stad binnenkomen, zijn handen op den rug gebonden, met bleek en bebloed gelaat en starende oogen. Zacht jes neuriede hij: Een knaapje wandelde in het boscli Men kan licht de smart van Alain en meester Pierre begrijpen, en Mgr. Lèguise deed zich hevige zelfverwijten. Avy herkende zijn broer Alain niet. Hij ontvluchtte de nabijheid van Mgr. Lèguis-. Toen hij bij zijn ouden onderwijzer Jeanne ontmoette, stiet hij een harden gil uit, sloeg zich met de vuist voor het voqrhoofd, scheen een oogenblik na te denken en be gon daarna weer rond te loopen en te zin gen: De wolf sprak tot hem: Kereltje, wat ben je dik. Ten gevolge van deze beroeringen nam de vroedschap, gevoelend, dat er groot ge vaar dreigde, nieuwe besluiten. Maar fje van 10 jaar werk 'doen VerjichTén. Eiseli f 5 of 5 dagen. A. D., kleermaker te L' e i d e n Heeft in verboden tijd mèt een zegen gevischt. Eisch f 2 of 2 dagen* M. v. d. K., te Leiden, staat terecht wegens het vervoeren van ongekeurd rund- vleesch, hetwelk later bleek bedorven te zijn. 'Eisch f 5 of 5 dagen'. Uitspraak over twee weken. HAACSCHE RECHTBANK. De 2e vacantiekamer der rechtbank be handelde gisteren de zaak tegen den 25- jarigon schilder II. J. G., wonende te AL p h e n a. d R ij n. Deze was beschuldigd dat hij op 29 Maart j.l. aan het kantoor der Nationale Bankvereeniging te Leiden een kwitantie had aangeboden voor een be drag van f 1700, ten' name van H. P. Jan sen te Leiden,die een crediet tot een gelijk bedrag bij dit kantoor bad, welke kwitan tie bckl. valschelijk ingevuld en onder teekend zou hebben. Nadat hij het kantoor telefonisch had gewaarschuwd zou hij de kwitantie ter betaling aangeboden en het bedrag ontvangen hebben. Bekl. ontkende alles. Hij had noch' 'de kwitantie ingevuld, noch aangeboden. Door schriftkundigen werd echter het geschrevene op de kwitantie als beklaagdes schrift herkend. Terwijl het kantoorperso neel bekl. herkenden aan zijn stem, klee ding en lichaamspostuur, als den persoon, die het bedrag geïnd liad. Het bleek nog, dat bekl. had geteekend met „TI. Jansen", terwijl de rechthebbende teekende met „H. P. Jansen". De Officier van Justitie, Mr. v. Traad, was van oordcel, dat de oprichting vast stond. Uit de verschillende getuigenver klaringen en de rapporten van de deskun digen achtte Z.E.A. het bewijs geleverd, dat deze bekl. de oplichter geweest is en vorderde daarom 9 maanden gevangenis straf tegen hem. De verdediger, mr. Thomson, achtte het noodlge bewijs niet geleverd en pleitte vrijspraak. Mevr. de Wed. M. D. P. logeerde in de maand April te Leiden cn had een kleermaker laten komen, wien zij verschil lende verhalen had opgedischt over baar man, die gepensioneerd zeeofficier in Inddë zou zijn en daar een zeer goede betrekking zou hebben. Door deze verhalen wist zij den kleermaker te bewegen, haar twee mantel-costumes, een bont en eenige stuk ken stof op crediet te leveren. Toen het op betalen aankwam, bleek er geen geld te, zijn en bleken ook de opgedischte verhalen uitsluitend op leugens te berusten. - Ter zake van oplichting vorderde de of ficier van justitie heden 9 maanden ge vangenisstraf tegen haar. De verdediger, Mr. Nathans, wees er op, dat deze vrouw blijken gaf van psychische afwijkingen. PI. drong op plaatsing in een krankzinnigengesticht, opdat zij vandaar met behulp van de familie vndar een in richting voor zenuwlijders kan worden overgebracht.. Naar aanleiding van deze verklaringen, werd de behandeling 14 dagen uitgesteld, teneinde de rapporten in te winnen van een reclasseerings-ambtenaar. I. T., 18 jaar, los werkman, te L e i d e n, had zich op 13 Juni schuldig gemaakt aan diefstal van een fiets van,een schuit aan de Nieuwe Mare te Leiden. Tegen dezen bekl., die reeds meermalen is veroordeeld, werd thans 1 jaar gev. straf geëischt. De verdediger mr. Sasberg pleitte cle mentie. De 29-jarige koopman M. L., zonder vaste woonplaats, was op 10 Juni op het Stations plein te Leiden in het bezit gevonden van een rijwiel. Door de politie onder vraagd over de herkomst hiervan, verklaar de hij dit rijwiel in Amsterdam gekocht te hebben. IT'et bleek echter dat deze fiets op het station Leiden ter verzending bevracht was naar Deventer. Op bekl. werden boven dien nog een perronkaartje en een rijwiel- strookje bevonden. Ondanks de ontkentenis van bekl., achtte de officier het ten laste gelegde bewezen en vorderde 1 jaar gevangenisstraf. ,Mr. Raymakers achtte dief si al bier niet bewezen en concludeerde tot vrijspraak. P. B., zeeman, te Leiden, A. L., los werkman, en W. L., metselaar, beiden te Monster, hadden in de maand October 1918 in het Koloniehuis van de Israëlietische Ge zondheidskolonie te Monster ingebroken en daaruit verschillende pakken lakens sloo- pen en banddoeken ontvreemd. Allen be kenden. De eisch luidde tegen P. B. en A. L. 1 jaar, terwijl tegen W. L. 6 maanden ge vangenisstraf. De verdediger mr. v. Kuyk pleitte cle mentie. hoe streng ook de voorgeschreven maatre gelen waren, de stoutmoedigheid van dc samenzweerders zou ze verijdelen. - Een groot aantal burgers en werklieden hadden een heerlijke herinnering aan de Bourgondische heerschappij. Sommigen hunner hadden groote verplichting aan de Bourgondiërs. Hiertoe behoorde nok Pierre Sedan. Hij kon niet vergeten, dat hij hei succes van zijn kunstenaars-loopbaan te danken had aan de edelmoedige bescher ming van hertog Philips. Hij herinnerde zich, dat hij door een Bourgondischen ma gistraat naar Troyes was geroepen, door Pierre Darrentières, op wiens aanbeveling het Kapittel hem had gekozen om het drie dubbele portaal van de kathedraal te ver vaardigen. Van den anderen kant hadden de aan hangers van den koning, en boven allen de bisschop Jean Léguisé, sedert de stad zich aan Karei VII had overgegeven, hem steeds de grootste welwillendheid betoond. Maar toch voelde Pierre Sedanne in 't diepste van zijn hart het meest voor de Bourgondische zaak. Hij beschouwde het echter als een misdaad, verraad te plegen aan de wetten van gastvrijheid, die de Troyens zoo edelmoedig op hem hadden toegepast. Alain, die geheel verdiept was in 't' werk, waarmoe hij de hand van Hugueiiette NIEUWE UITGAVEN. H Nederlandsen fabrikaat. Iri 'de aflevering van 20 Juli treffen wij 'ö.a. aan: m 'bI11 Een bijdrage. „Misleidende opschriften" waarin melding wordt gemaakt van een misleidende verpakking van tabak, welke klaarblijkelijk ten doel heeft bij het Zwit- sersche publiek een niet Nederlandsch fa brikaat als Nederlandsch te doen doorgaan. In het artiksjl: /Fabrikant-ivinkeli!eIV publiek" wordt er op gewezen, dat in de afgeloopen jaren het onderling vertrouwen voor een groot gedeelte is verdwenen, en heeft plaatsgemaakt voor een gevoel van wantrouwen en haat, waar men ook ziet. Een wantrouwen ontstaan door grof ego isme, van profiteeren van de omstandig heden door veJen, welke hiertoe in de ge legenheid waren. De schrijver, do heer Snoek, wijst erop, dat het werkelijk niet alleen fabrikanten en winkeliers zijn. die zich hieraan hebben schuldig gemaakt, evenmin als dat alle fabrikanten cn weder- yerkoopers in dezen blaam treft. Hij waar schuwt er voor in dit opzicht zich niet blind te staren naar het buitenland, waar wantoestanden, als in Nederland ontstaan, zich ook hebben ontwikkeld. Laat men toch bedenken aldus besluit 'de schrijver zijn betoog dat een land slechts dan tof voorspoed kan komen, "Tn- dien alle verschillende takken van volks welvaart tot een gezonde ontwikkeling ko men, en daarom blijve men de voorkeur geven aan Nederlandsche artikelen, indien deze én in prijs èn in hoedanigheid met buitenlandsche kunnen wedijveren. Dc heer Ritter vervolgt in zijn reeks ar tikelen over kunstnijverheid zijn beschou wing over de goud- en zilversmeedkunst. „De ontwikkeling der Nederlandsche nij verheid" bevat het eerste gedeelte van een algemeene beschouwing hieromtrent. De schrijver is van oordeel, dat allerwege in den lande grondslag is gelegd voor een groot vertrouwen in de toekomst, die den uitbouw der Nederlandsche nijverheid op de natuurlijke ontwikkeling harer krachten zal te zien geven. Die ontwikkeling moge incidenteel "zijn bespoedigd door den we reldoorlog, vanaf haar oorsprong heeft zij het „langzaam maar zeker" van den Ne- derlandschen volksaard gevolgd, en daar7 door de kracht ontvangen, om hare pro ducten op de wereldmarkt te doen mede tellen. Eindelij!: zij nog vermeld, een, van tal van' afbeeldingen voorziene beschrijving van de N. V. gebr. Stork en Co.'s fabriek van In'jseTi werktuigen te Hengelo. Gemengde Berichten. Het mijnongeluk te Heerlen. Omtrent de mijngasontploffing, die de vorige week in de mijn Emma te Heerlen vier slacht offers eischte, meldt men het volgende: Aan de firrna Meyer was opgedragen het maken van een tusschenschachtje. Zater dag 12 dezer werd in het schmhlje voor het laatst geschoten. Na dit schieten zijn bo ven in het sfhachtje geen werkzaamheden meer verricht, wijl door h°t schieten een kolenlaag bloolgelegd werd die een heel slecht nevengesieente hoeft. Dit gesteente brokkelde- af. z.oodat van Zaterdag tot Woensdag reeds 100 wagons steen in de steen kóst gehaald waren. Hier door ontstond boven den schiet vloer een groote ruimte die de aldaar zich bevinden de kolenlaag bloot maakte. Deze kolen- laag moet mnngashoudend zijn cn moet het bovenste gedeelte van het opbraakje met mijrgas gevuld hebben. Het vermoeden bestaat dat zich het geval als volgt heeft toegedragen. De voorman is in het schachtje geklommen en is door het mijngas waarschiji lijk bewusteloos ge worden. Twee zijner kameraden hebben getracht hun voorman uit het schachtje te halen. Toen deze twee ook niet terugkwa men, moet de derde ook in Jiet schachtje geklommen zijn. Door een niet te verkla ren oorzaak is toen een mijngasontploffing gevolgd met het gevolg dat allo vier de arbeiders om het leven ?iin gekomen. De ontploffing werd op bijna de geheele 410 M. verdieping gehoord Men snelde naar alle richtingen om te zien waar het onheil geschied was. Bij het schachtje ge komen vond men een schoen met een voet erin. Nu begon het reddingswerk dat zeer bemoeilijkt wci l door bet nog steeds afval lende gesteente. Daardoor kon eerst op Donderdagochtend 10 uur op ecu hoogte van G M. een arbeider in het schachtje ge- moest trachten te verwerven, wist niets van de hevige onrust, die de stad beroerde. Mgr. Léguisé achtte hem om zijn aange boren talent, zijn volhardenden werklust. Hij had hem de belangrijke werken toever trouwd, die toen aan de kerk van Scunt- Jacques-aux-Nonnains werden uitgevoerd. Alain had een te hoogstaand karakter, om deze gunst ooit te vergeten. Michel, zijn mededinger, kwam uit Dijon; zijne afkomst verklaarde zijn eer zucht en zijn neigingen. Meestér Sedanne had gaarne, dat men van dezelfde meening was als hij, en nu had Michel weldra geraden, dat de beeld houwer er niets op tégen had, dat de Bour gondiërs weer in Troyes kwamen. Hij was dus met pleizier dn de samenzwe ring getreden, die Pierre Darrentières "smeedde, de samenzwering, waarvan Cla rence Warwick gerept had tegen Collinet, e.n waarvoor Bartholdo met. zijn vreemde karavaan in Troyes was gekomen. Wie Bartholdo en wie Lionel Bouclien- coeur was, weten we reeds. Ook Maugréant is ons bekend: een arme beer, die in een slop du Chal—Muselé naai de andere wereld was geholpen. Maar Probono? de geleerde, de buiten gewoon geleerde heer? de.beer, die den on- gelukkigen Avy in moeilijkheden had ge bracht? X ft vonden worden, die 'den' afgeslagen vöêfc miste. De twee anderen vond men op 22 metej hoogte bij elkaar op Vrijdag om II uur, terwijl de laatste omstreeks 4 uur ge- Vonden werd ter hoogte vani '00 meter., Alle vier waren met brand- en andere wonden overdekt. De drie eersten vond men in dc ladderafdceling, de laatste in de vervoerafdceling. Een ontvoering. Tn het begin van' 1918 werd het te Enschede woonachtige echt paar R. uit de ouderlijke macht ontzet. De voogdijraad vertrouwde de twee kin deren van dit echtpaar toe aan de zorg van de vereeniging ..Liefdewerk" Ic En schede, die de kinderen kreeg, opgenomen in het gezin van een landbouwer tc Sil- volde. Inmiddels bleek het noodzakelijk, dat een der kinderen in een gesticht werd opgenomen. Het 5-jarig jongetje bleef even wel in genoemd landbouwersgezin. Dezer dagen evenwel gebeurde het, dat de ouders zich per automobiel naar Sll- volde begaven. Ze lieten de auto in het dorp wachten en begaven zich toen naar het huis van den landbouwer, om hun kind eens te zien. Toen ze weer weggingen, werd er natuurlijk geen bezwaar tegcil gemaakt, dat de kleine hun een eindje op den land weg vergezelde. Van die gelegenheid werd gebruik gemaakt, zich met het kind uit de voeten te maken. In het. dorp gekomen, nam men vlug in de auto plaats en ging het "full spoed naar Enschede. Daar werd het 'echtpaar door de politie aangehouden en in verze kerde bewaring gesteld, terwijl het zich straks voor deze ontvoering voor den rech ter zal hebben te verantwoorden. Telepathie. Rubini schijnt door som migen geëvenaard, zelfs overtroffen lo worden. We ontmoetten iemand, die sean ces van een Amerikaansclic-n dokter op Curacao had meegemaakt. Daar werden wonderlijke staaltjes te zien gegeven. Dcu dokter werden de beide oogen verzegeld, verder twee zwarte bolle kussentjes daarop gejegd en dan geblinddoekt. Voorzorgs maatregelen dus genoog. Zijn vrouw bleef op het podium staan en iemand uit het publiek trok met krijt een lijn, in de aller grilligste bochten cn kronkelingen, over den vloer. De vrouw van den dokter, die de lijn kon zien, liet haar man door haar gedachten- inspiratie de heele lijn volgen en, in al ziju wendingen uitvegen. Een sterk geval van suggestie vertoonde de dokter, door als iemand dc hand op zijn vlakkchand legde, die hand niet meer los tc krijgen was, de sterksten zag men daar zich vèrgeefs tegen verzetten. Legde men twee vingers in zijn hand, die zich dan daarom sloot, dan gaf hij ieders leeftijd op of vertelde hoe men gekleed was. Een geval deed zich voor bij een neger, bij wien hij de diagnose stelde en vroeg of de man niet af en .toe pijn in den rug had, wat deze. bevestigde. Deze typische voorbeelden verkleinen wel niet de eigenaardige macht van Rubini, maar doen toch zien, dat er \ycl meer va« zulke verschijnselen voorkomen. Geen wagons. Tc Bovenkarspel-statton en tc Enkliuizen-marktplaats liggen thans zooveel aardappelen opgehaald, als men daar nimmer zag. Opgekocht voor den uit voer naar Duitschland, konden ze niet weg door gebrek aan wagons. Om den hoop niet nog grooter te maken, voordat er wat schot in komt, besloot men Maandag niet te markten voor het buitenland. Met de fiets verdronken. Gisteravond geraakte een heer, die met den trein to Assen was gearriveerd en. zich per rijwiel naar den hee.r O. aan de Vaart.wilde be geven in de Drentsche Hoofdvaart. Hoe wel onmiddellijk hulp aanwezig was, mocht het niet gelukken de levensgeesten op te wekken. Baas boven baas. Museum-wachter: „En dat boek mehecr, was eens het eigen dom van Cicero zelf." Amerikaan: „O, dat is nog niets. Bij ons in het museum is het potlood waarmee No ach de dieren-opschreef, toen zc twee aan twee zijn ark verlieten." Op een droogje. Zaterdagmiddag zat plotseling geheel Bergen-op-Zoom, cn iu liet bijzonder het hooger gelegen gedeelte der stad, zonder een druppel water, omdat de machinist der waterleiding niet voor voldoenden toevloed van -water naar den watertoren gezorgd had. Dank zij het krachtig optreden van den directeur dei- gasfabriek was het euvel spoedig verhol pen; maar wel is genoemde machinist, om dat hier moedwil in het spel schijnt tc zijn, voculoopig in zijn betrekking tot nader on derzoek geschorst. Probono was niemand anders clan kapi tein Jean des Roebes! In deze vermomming was Jean des Ro ches in de stad gekomen, om aan de saam- gezworenen de hevelen van den hertog Ie brengen en de laatste hand te leggen aan de laatste toebereidselen. Zelfs zijn schuilnaam hield een bevel in. Voor de ingewijden was de betcekenis er van gemakkelijk te begrijpen. In bar- baarscli Latijn herinnerde Probono eraan, dat men moest strijden en overwinnen voor hem, dien men den bijnaam gaf van „le bori', pro Bono, yoor Philips, hertog van Bourgondië. Men kan dus de ontroering begrijpen van de samenzweerders, die zich op het Sint-Jansplein hadden bevonden. Daar men hen gewaarschuwd had zich bekend te maken aan degenen, die zich' van dien naam bedienden, hadden de saamgezworenen, volgens afspraak, on middellijk hun rechterhand op de borst geplaatst, met uitgestoken wijsvinger en de andere vingers gesloten. Op dit leeken her kende Lionel de vertrouwelingen. Hij had hun allen dezelfde plaats van samenkomst opgegeven, en deze ving gewisselde wooi- den waren het, waardoor Avy's nieuws* gierigheid waf* opgewekt. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 4