BINNENLAND. brufk bij 'de Goodrich maatschappij voor reclame, op het gebouw der Central Trust Company neergestort. Vijf beambten van de maatschappij en rijf leden van de be manning werden gedood. Er zijn voorts talrijke gewonden, liet luchtschip is op een hoogte van. 350 meter uiteen gesprongen. De bemanning trachtte zich vergeefs door middel van valschermen te redden. Negercnlusten. Te Washington werd een blanke vrouw 'door een neger overvallen. Daaiuit ont stond een gevecht tusschen blanken en ne gers, waarbij vier personen gedood en ver scheidene gewond werden. Onder de geuoo- den bevinden zich twee detectieven. Afrika. De nieuwe Joodsche staat. Volgens een mededeeling van de Zionis tische organisatie van Amerika zuilen lus- echen de 1,500,000 en 2 millioen Joden uit alle deelen der wereld naar Palestina gaan, zoodra het Jodendom politiek onder den Volkenbond is gesteld. Men verwacht, dat er een millioen uit Rusland zullen gaan. De Zionistische organisatie bereidt voor de voorziening in administrateurs, ingenieurs, 6peeialisten en burgerambtenaren, die zich zuilen wijden aan de taak om Palestina te helpen deze nieuwe bevolking op te nemen. Van het Vaticaan. De heiligverklaring van Jeanne d'Arc. Volgens do „Croix" is de datum der hei ligverklaring van de gelukzalige Jeanne 'd'Arc definitief bepaald op Donderdag 13 Mei 1920, dus Hemelvaartsdag. De Nederlandsche gezant te Berlijn. Op 18 Juli 1919 heeft de heer W. A. F. baron Gevers aan den President der Duit- schc Republiek don geloofsbrief overhan digd, waarbij hij is geaccrediteerd als bui tengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van Hare Majesteit de Koningin bij gc-noemde Republiek. Naar wij vernemen heeft de minister .Van Financiën, met het oog op de toepas sing van art. 6 der wet op de inkomstenbe lasting ter kennis van de inspecteurs der directe belastingen gebracht, «Jat hem ge bleken is, dat de in 1913 door de Koninklijke Maatschappij tot Exploitatie van Petro- Jeumbronnen uilgegcven bonusaandeelen niet onmiddellijk of middellijk uit de winst van het boekjaar 1918 of een «Ier daaraan voorafgaande vier. boekjaren zijn of zullen worden gedekt. Mitsdien zullen hij 'f. vast stellen van de aanslagen in de inkomsten belasting voor het belastïngsjaar 1919/1920 bedoelde bonus-aandeelen niet als in 1918 genoten dividend worden aangemerkt. Mr. J. W. W. van den Bicscn. Het oud-lid der Eerste Kamer mr. J. W. W. van den Riesen is van Je laatste II.II. Sacramenten voorzien. R. K. Raadsleden tn Overijssel. De R. K. raadsleden van Enschede, 01- denzaal, Almelo, Borne. Denekamp en Losser hebben vergaderd tot het stichten van een boud van R. K.. raadsleden. De venter, Vollenhoven en Raalte hadden be richt van verhindering gezonden. Besloten werd in beginsel lol de stichting van een Provincialen Bond. Een commis sie van. vijf leden zal de zaak verder in studie nemen en een voorloopig reglement samenstellen. Spitsbergen. (Officieel.) Blijkens bericht van den Ne- <lei landschen gezant te Parijs, heeft de Op perste Raad der Geallieerde en Geassocieer de Mogendheden een commissie samenge steld uit een vertegenwoordiger van de Ver- eenigde Stalen van Amerika, van Enge land. van Frankrijk en van Italic, ten ein de zich bezig te houden met een onder zoek naar de aanspraken van verschillende Staten met betrekking tot de eilanden groep van Spitsbergen. Ingevolge daartoe van den Franschen Minister van Buitcnlandsche Zaken ont vangen uitnoodiging is aan jhr. Loudon opdracht gegeven, met gebruikmaking van de gegevens vervat in het onlangs op last van den Minister van Buitenlandsche Za ken uitgegeven boek van dr. Wieder, het standpunt van de Nederlandsche Regecring met betrekking tot Spitsbergen uiteen te zetten. Afg. Bond van R. K. Kiesverenigingen. Naar ons wordt medegedeeld, zal de ver gadering van 26 dezer van den Algemee- nen Bond van R. K. Kiesvereenigingen, wat de pers betreft, alleen voor katholieke bla den toegankelijk zijn. Het personeel der N.-Z. Ho.l. Tramweg-Mij. Naar aanleiding van een verzoek tot de directie van de S. M. en de N. Z H. T. M. tot verhooging der loonen van het personeel, heeft de directie het personeel tot een conferentie uitgenoodigd. De di rectie wilde bet loon brengen van conduc teurs op f 20 tot f 24; van bc-stuurders op 26.50 tot f 30.50 per week, te bereiken na 8 jaar. Alle bijslagen zullen dan komen te vervallen, terwijl een korting voor het pensioenfonds moet worden betaald. Het personeel (georganiseerd in de Ned. .Vereeniging) gaat hiermede, naar werd verzekerd, niet aocoord, omdat liet meent, dnt door deze jegeling vele gehuwden in plaats van vooruit in inkomsten, achteruit zullen gaan. Dan zal 't ook wel zoo zijn. In het .,Hbld." schreef de hoefijzer- redacteur over de aanneming van hefont- werp-Arbeidswet door de Tweede Kamer: „Ook mag men gerust de verklaring van Minister Aalberse aannemen, volgens welke deze wet geen gevolg is van de November- gebeurtenissen. 's Ministers betoog, dat hij fact zijp initiatief moest wacRten tot ge bleken was of "de Kamer het onïwerp-Scha- per zou behandelen, is volkomen logisch en aannemelijk. En zoo is. deze wet een Roomsch initiatief, al is de snelle en bui tengewoon voorspoedige behandeling zeker te danken aan de psychische revolutie, die wij allen in kleinere of grootere mate heb ben doorgemaakt." De „Tribune", liet orgaan der communis ten en revolutionaire socialisten, leekent hierbij aan: „Zóó is het. Wet van Roomsch initiatief, al is haar snelle en nagenoeg ongewijzigde aanvaar ding ook een gevolg van de geestelijke ..re volutie", die alle partijen, alle burgerlijke partijen, de S. D. A. P. incluis alweer, sinds November hebben ondergaan." Wij behoeven aan deze overeenstemmen de verklaringen van een liberalen en een communistischen schrijver, beiden conclu- deerende, dat de Arbeidswet een wet is van Roomsch initiatief, niets toe te voegen, merkt „Het Centrum" op. Die verklaringen te vermelden en ze te onthouden is voldoende. Rcomsche propaganda en„iets" daartegenover. *t Is verblijdend te zien, hoe allerwege het Katholieke zaad opschiet en vruchten belooft te dragen. Verblijdend voor ons enblijkbaar be droevend voor anderen. Met name dfc „Nieuwe Crt." kan haar spijt niet binnen houden. Dit blad schrijft: „Met een ijver, die ónze geestverwanten beschamen 'moet, wordt in ons land een roomsche propaganda gevoerd, die de vraag doet rijzen of tegenover deze actie geen actie van den 'anderen kant behoort te staan. Roomsche retraites voor anders denkenden onder leiding van een zoo po pulaire'figuur als pater Van Ginneken, een apologetisch maandschrift, mede bestemd voor andersdenkenden, de actie waarvan bleek in den R. K. Centralen Raad van Be drijven, zij bewijzen alle. welke een ijver er is'om van de. onrust dezer tijden gebruik te maken*voor roomsche propaganda. Het is do voortzetting van wat wij na Novem ber bespeurden,'toen men van die zijde in het bijzonder de eer voor zich opeischte dc revolutie te hebben bezworen*. Wij hebben tegen die propaganda natuur lijk geen enkel principieel bezwaar, mits men zich maar bewust toont, dat men de behoefte bij menschen zonder een sterk evenwicht aan geestelijken steun gevoelt en daaraan tegemoet komt. Het bedenkelijke verschijnsel is de indolentie in groote krin gen van ons volk, die deze propaganda noo- deloos vergemakkelijkt." „Geen enkel principieel bezwaar" heeft het blad natuurlijk niet! maar onder- tusschen is haar nijd al vreemd genoeg. We zouden zoo zeggen, dat men zich ver heugen moest, als den zoekers en tobbers wat gebracht wordt, dat hen tevreden en gerust stelt. Ja, dat zou „men" ook wel, als het maar niet van katholieke zijde kwam. Al lerlei moderne stelsels, het een al dwazer dan het ander, kunnen geweldig propagee- ren, zonder dat de ,,N. Crt." er ..iets" te genover wil stellen ja, dikwijls met lijdelijke medewerking van het. blad maar het Katholicisme, brrr Intusschen, wat is het „iets", dat het blad er wel tegenover zou willen stellen? Het zou ons benieuwen dat te hooren. Met name de liberalen staan in deze tijden met. leege handen en nic-mand geeft wat hij niet heeft. Moeten we ook hier weer concludeercn. dat desnoods er ook niets tegenovergesteld kan worden, dat men nog liever ziet hoe de menschen verdwalen in socialisme en bols jewisme geestelijk en stoffelijk dan dat ze eens Roomsch mochten worden? „Liever Turksch dan Paapseh" is im mers niet alleen van de 16e eeuw Gemengde Berichten. A. B. K. de kleine Dias. Over den be roemden A. B. K. doet de volgende goede mop de ronde: A. B. Kleerekoper bezoekt een tentoon stelling in z'n kwaliteit van lid der Tweede Kamer natuurlijk. Met z'n bekende opdringerigheid stelt hij zich voor aan den directeur eener groote bankinstelling. „Kleerekoper", zegt hij, vriendelijk buigend, zonder eenïge sociaal democratische rimpels in z'n voorhoofd. „Aangenaam", is het antwoord, „maar ik pleeg mijn costumes geheel af te dra gen. zoodat ze voor u geen waarde meer bezitten!" Per vliegmachine naar de kerk. liet was natuurlijk slechts een kwestie van tijd dat de vliegmachine in dienst der kerk zou worden gesteld. Het eerste bericht dien aangaande komt voor in „The Christian Commonwealth" van 9 Juli. Rev. A. _W. R. Little, vicaris te Blackpool. Zondag 6 dezer preekte hij 's morgens te Blackpool in dc danligodsdienstoefening, vandaar ging hij per trein naar Blackburn, waar hij weder om preekte. Hierna spoedde hij zich per vliegmachine naar Blackpool terug, om een preek te houden bij den openlucht- dankdienst op het Princess Parade. De tekst van zijn preek staat niet vermeld zegt het „Hbld." maar misschien was het wel over Psalm 55 7. „Och, dat mij iemand vleugelen als eener duive gave! ik zou henen vliegen, waar ik blijven mocht." Door een drijfriem gegrepen. Te Veld hoven had Maandag een ernstig ongeluk plaats. Terwijl een zekere W. uit Gestel bezig was met het verrichten van werk zaamheden aan den machinemotor bij den heer A. J. Hoogenbosch, geraakte hij met den rechterarm tusschen den riem en liet vliegwiel en werd eenmaal mee rondgeslin gerd met het gevolg dat zijn arm tot han het schoudergewricht afgeknepen werd. Tevens bekwam hij ernstige wonden aan het hoofd. Jong bedorven. Twee jongens, een van 8 en een van 9 jaar hebben in de kinder- bcwaaischool te Lunteren zich toegang X&rgtfiatt tfit êfin dgg lfijsa^n e/i aldaar til een kastje 3oor middel van een val- schen sleutel een bedrag aan geld en eenige boekjes ontvreemd. Voor een gedeelte van het geld werd natuurlijk direct chocolade gekocht. Belgische bankbiljetten. In verband met de verleden week door Belgische koop lieden bij een der kassierskantoren te Go- rinch'em gewisselde, door de politie aldaar in beslag genomen, Belgische bankbiljet ten, waarvan men vermoedde dat ze valsch waren wegens het ontbreken van het wa- fcejitmerki,, heeft de politie «aldaar, een nauwkeurig onderzoek ingesteld bij ver schillende bankinstellingen in Nederland. Daar bij deze banken verschil van mee ning bestond omtrent de echtheid dier bil jetten. heeft de politie bij bankinstellingen in België geinfofmeerd, waarna bleek dat deze sinds kort uitgegeven biljetten echt- zijn. Zij zijn daarna weer aan de recht matige eigenaars ter hand gesteld. Aangehouden. De politie te Rotterdam heeft aangehouden een koopman en. zijn vrouw, wier aanhouding was verzocht door de Haagscho politie. Het echtpaar wordt verdacht van een berooving in Den Haag, gepleegd van f 4000 en acht pakjes diamant, tor waarde van f 32,500. De vrouw was bij haar aanhouding in het bezit van een aantal gouden en zilveren voorwerpen. Prijzen. Men schrijft aan het „Vad." Ik wil een plakje chocolade hebben van een bepaalde soort, en bel een winkel van een coöperatie op. Het antwoord luidt, dat. de plak 50 cent kost. Ik ga koopen. Op den terugweg kom ik een'kruidenier voor bij, waar een gelijke plak voor het. raam ligt. Op mijn vraag, wat de prijs is, krijg ik ten antwoord: 65 cent! Vreemde vangst. De stoomtrawler „Corrie" is Maandagavond te IJmuiden binnengekomen met den motor van een vliegmachine aan 'boord, welke in de Nooidzee was opgevisebt. Poging tot oplichting. Mm zal zich herinneren, dat de chef van het Rotter- damsche Maasstation Zaterdag 12 Juli bij de politie aangifte deed van diefstal van drie kistjes diamanten, vertegenwoordi gende een waarde van f200,000. Bij Ret door de politie ingestelde onder zoek kwam zij een man op het spoor, die gezien had, dat de kistjes met een vracht wagen in de richting van de stad ver voerd waren. Ze bleken toen gebracht te zijn naar een hofje in de Zwarte Paar denstraat. Een onderladingmeester zou volgens afspraak de dieypn in de gelegen heid hebben gesteld den kostbaren inhoud met kistjes weg te nemen. Deze spoorman werd later in gezelschap van een zeer be- ruehten Rotterdamschen inbreker gezien. Bij onderzoek te Amsterdam bleek on middellijk dat de zoogenaamde diamanten slechts Kaapsche robijnen waren en hoog stens een bedrag van f 10,000x vertegen woordigden. Ze dienden om vermengd te worden met «diamantboort om dan ge bruikt te worden voor het slijpen van zie len van kanonnen. Gedurende de oorlogsjaren had de eige naar er goede zaken mee gedaan. Thans, nu de oorlog tot het verleden behoort, had hij nog oen belangrijke partij in zijn be zit, die hij*op allerlei manier van de hand trachtte .te doen. Zoo was hij overeengekomen met een ka pitein van den stoömbootdienst op Utrecht ,d'e (kistjes tijdens het vervoer naar die stad te laten stelen. Dit mislukte echter, wijl ze daar niet verzekerd konden worden. Ondertusschen was de partij tusschen eeci ^tweeden en derden koopman voor f20i.500 bij notarieele acte verhandeld. Per rijtuig, geëscorteerd door vier bedienden, werd de bijna waardclooze paitij in een safe op geborgen. Toen nam de eigenaar eenige beruchte Rotterdammers in 'de hand, die verklaar den de kistjes aan het Maasstation te zul len stelen. Dies werden ze naar hotel Coomaus ge bracht-. Hier stonden ze gedurende vier vee- ken onder bewaking van den koopman, die nog een belangrijk bedrag van den eigenaar kreeg. Hij waakte bij de kistjes als een hond. Van diens tijdelijke afwezig heid maakte de eigenaar gebruik om de kistjes naar het Maasstation te brengen teneinde ze naar Amsterdam zoogenaamd te verzenden, waar zo inmiddels bij de firma Mees voor f 204.500 verzekerd waren tegen alle molest. Toen de koopman-waker terugkwam en bemerkte, dat de kistjes verdwenen waren, begaf hij zich in alle haast naar het Maas- station om daar te mogen vernemen, dat de kistjes verdwenen waren. De oplichting is dus niet kunnen door gaan, daar de Rotterdam schei politie on middellijk do betrokken assuradeuren met het verloop «lezer zaak in kennis stelde. In verband met dit alles zijn drie Am- sterdamsehe kooplieden en drie Rotter dammers in bewaring gesteld. De kist jes zijn niet terecht, maar liggen vermoedelijk op den bodem der Maas. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van gisteren. Geloofsbrieven J. A. A. van Loon. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van' het voor Noord-Brabant nieuw gekozen lid, dc heer .T. A. A. van Loon. Voor onderzoek van deze geloofsbrieven benoemt de voor zitter een commissie, bestaande uit de heeren Westerdijk, Diepen en Vliegen. De Arbeidswet. De Voorzitter deelt mede, dat de centrale afdeeling besloten heeft tot afdee- lingsonderzoek van verschillende wetsont werpen, waarbij het ontwerp Arbeidswet, op Woensdag 23 Juli a.s„ om 11 uur. Donderdag a.s. om 11 uur zal een open bare vergadering gehouden worden ter af doening van verschillende wetsontwerpen, waarbij de wijziging van de Kieswet, Qp gen desbetreffend schrijven met yer- zoek om nadere inlichtingen, heeft spr. van den minister van Binnenlandsche Zaken ten antwoord ontvangen dat 's lands belang spoedige afdoening van het ontwerp Arbeidswet eischt. De heer Stork (V.-L.) verklaart terug gekomen te zijn op zijn voornemen om be zwaar te ipaken tegen spoedige behande ling van dit ontwerp. Hij zal er zich niet legen verzetten. Hoogstwaarschijnlijk zal de Kamer het ontwerp aannemen en als spr. van den minister op sommige punten bevredigende antwoorden krijgt, dan zal ook hij zijn stem aan het ontwerp geven. De Kamer gaat hierna in de afdeelingen; de openbare vergadering wordt gesloten. Sociale berichten. Metaalbewerkersbont!. De Nederl. R.K. Metaalb«?werkersbond houdt zijn Bondscongres op Zaterdag en Zondag 26 en 27 Juli in het Hotel „De l'Europe" te Utrecht. Zaterdag 11 uur vangt de eerste zitting aan. De bond telt thans 15Ö00 leden met 125 afdeelingen. KERKNIEUWS. Mgr. NicCtra. Mgr. Nicotra, Pauselijk Nuntius van België en internuntius van Nederl. is eer gisteren bij een bezoek aan ons land in de hoofdstad aangekomen, waar hij zijn in trek nam bij de E.E. Paters Redemptoris ten aan de Keizersgracht. In gezelschap van de E.E. Paters J. A. Marijnissen en A. Beukers bezocht Mgr. gisteren het O.L. Vrouwe-Gasthuis, het St. Jacobsgesticht en het St. Ignatiuscollege. Gistermiddag bracht Mgr. een bezoek aan den H. Eerw. heer Bosman, deken van Amsterdam. Tot heden blijft Z.E. in de hoofdstad om daarna nog andere plaatsen te be zoeken. SPORT. DE KAAGWEEK. Dinsdag. Het heeft tot 'den laten namiddag éen stuk door geregend; niettemin is er met animo gezeild. De wind was den zeilers mee. Eerst Verden de Maandag afgestelde nummers overgezeild met desi volgenden uitslag: Scheldejollen: Van de 16 deelne mers gingen er slechts 7 door den start. 1. Scaldis, van J. v. d. Lely, Don Haag, in 41 min. 57 sec.; 2. Marleentje, van J. Th. Boelger, Haarlem, in 42 min. 25 sec.; 3. Wildzang, van C. N. Hin, Haarlem, in 42 min. 37 sec.. 4. Sarita, van J. G. en P. C. van Nifterik, Haarlem, in 43 min, 30 sec. Nationale klassen niet gestart. Tjotters. Van de 6 deelnemers heb ben 3 niet gestart. 1. Betsy, van H. Ec-e- rents, Groningen, in 52 min. 49 sec.; 2. Nelly, van J. de Jong, Groningen, in 53 min. 17? sec. ■Sch o u w e. li: 4 deelnemers, waarvan éen niet startte. 1. Mobilisatie, van E. A. Lehman, Amsterdam, in 50 min. 31 sec.; {2. Wetterwille, ivan' A. Spreng er, Loos- drecht, in 54 min. 21 sec.; 3. Stormvogel, van J. E. Hacke en J. Landsheer, Loos drecht, in 54 min. 35 sec. V r ij bu iters klasse: Vier deelne mers, éen niet gestart, 1. Vrijbuiter', van W. de Vries, Lentsch, in 48 min. 30 sec.; 2. Lange Pier. Syndicaat Lange Pier, Haarlem, in 54 min. 50 sec. De uitslag van de nummers van gisteren was: Schelde jol la n: Van de 16 deel nemers gingen er 11 door de start, waar van éen liet opgaf. 1. Sarita, van J. G. en P.C. van Nifterik, Haarlem, in 51 min. 30 sec.; 2. Sarita 2, van P. J. Bernard, Haar lem, in 51 min. 45 sec.; 3. Scaldis, van J. v. d. Lely, Den Haag, in 51 min. 55 sec.; 4. Willy, van J. dc Vries Lentsch, Nleu- wendam, in 51 min. 57 sec. Regenboogklasse: Van de 11 deelnemers, 1. Dies, van L. Huybrechts, in 1 uur 43 min. 50 sec.: 2. Wonderkind, van 0. G. van Hete ren, Den Haag: 3. Water rot, van C. van Giesen Azn„ Krimpen a.d. IJsel, in 1 uur 46 min. 25 sec.; 4. Kever, van W. J. Kersken, Hilversum, in 1 uur 46 min. 33 sec. Handicapklasse C.: Van de 4 deelnemers 1 niet gestart. 1. Sterna, van W. G. Grootenhuis, Rotterdam, in 1 uur 35 min. 57 sec.; 2. Betsie, van W. en B. Ouwerkerk, Leiden, in 1 uur 36 min. 6 sec. 45 M2. Ki'U.i serklasse. Vier deel nemers. 1. Greta, van Jac. Keyzer, Zaan dam, in 1 uur 32 min. 31 sec.; 2. Stokviscli. van C. D. Schuddeboom, Zaandam, in 1 uur 32 min. 35 sec. Handicapklasse D.Vijf deel nemers. 1. Guennie, van G. Akkerman en H. Th. Coolwijk, Den Haag, in 1 uur 40 min. 43 sec.; 2. Willy, van M. Sanders en M. C. F. J. Cosijn, Leiden, in 1 uur 40 min. 51 sec. 35 M2. Kruiserklass e. Drie deel nemers. 1. Waterrat, van A. ten Gate de Vries, Sneek; 2. Madeion, van J. H. la Bastide, Amsterdam, in 1 uur 42 min. 28 sec. Nationale klasse. Niet gestart. 75 M2. Kruiserklasse. Drie deel nemers. 1. Sally, 'van M. de Wit, Zaan dam, in 1 uur 22 min. 19 sec.; 2. Woel water II, van W. B. Jongbloed Ünter- horst, Botterdam, in 1 uur 22 min. 35 sec. Tjotters Van de zes deelnemers hebben slechts 3 gestart en een opgegeven. 1. Nelly, van J. de Jong Pzn.. Groningen, in 49 min. 41 sec.; 2. Margaretha Catriena, in 50 min. 8 sec. Schouwen. Vier deelnemers. Een op gegeven. 1. Mobilisatie, van E. A. Leh- mann, Amsterdam, in 45 min. 43 sec.; 2. Wetterwille, van A. Sprenger, Loosdrecht, in 46 mi,n. 7 sec. 60 M2, K e u i s e r k 1 a s s e,. 1» SVilhfil- mfffa, van J. G. Hibma, Sneek, in 1 uur 35 min. 2 sec. Vrijbuitcrsklasse. Vier deelue, mers. 1. Vrijbuiter, van W. de Vries Lentsch, Nieuwendam, in 51 min. 37 sec; 2. Lange Pier, syndicaat Lange Pier, Haar lem, in 56 min. 15 sec. Handicapklasse W. Van dc 9 deelnemers hebben slechts 3 gestart. 1,- Loja, van P. Bon Cz., Zaandam, in 1 uur 43 min. 38 sec.; 2. Coco, van H. Helengs, Groningen, in 1 uur 49 min. 26 sec. Nationale Mi d.d enzwaar d- klasse. Vijf deelnemers, waarvan 1 niet gestart. 1. Roule^Roule van W. Smit, Koog a.dk Zaan, in 1 uur 51 min. 53 s«?c.; 2. Aeolus van S. A. en W. H. de Graaff, Leiden, in 1 uur 53 min. 35 sec. 6 M. klasse. Drie deelnemers. 1. Win de wiek van J. G. Both, Rotterdam, in 1 uur 44 min. 31 sec.. 2, Helena van Renri mers Aten, Zaandam, in 1 uur 47 m. 46 s. 12 voets jollen. Van de 26 deel-* nemers hebben 2 niet gestart. 1. Loodsje;,, van H. J. Pluyers in 1 uur 6 min. 51 sec.,' Nelly, van M. van Breimen, Haarlem, in 1 uur 7 min. 11 sec.; 3. Beatrijs I, van Tony Hin, Haarlem, in 1 uur 7 min. 37 sec.; 4. Geisha, van W. Blankvoort, Bloe mend aal, ini 1 uur 8 min 9 sec.: 5. Baby, van Watersport Loosdrecht, in 1 uur 8 min. 36 sec. De hoofdprijzen werden toegekend: in de RegenboogklassA aan Lies Ivan J. Huy brechts; in de 45 M. klasse aan Stokviscli van C. D.Schuddeboom, Zaandam; in de, 75 M. klasse aan Woelwater II van W1 B. Jongbloed Unterhorst, Rotterdam, die nu in het definitief bezit van den Kaagprijs is gekomen. De eerste maal werd hij ook door Woelwater gewonnen; in dc 12 voets- jöllen door Nelly van M. van Breemen V/ Haarlem. Athletiek-oefeningen. Wegens omstandigheden kunnen de Athletiek-oefeningen vanwege de R.K* Gymnastiek-ver. ..Jeanne d'Arc" tot nader order niet doorgaan. g^MII'll PI. g^tat!BBHllhiRK«llj-aUgftKlgflnggBa» STADSNIEUWS. Invoering van tfe Invaliditeitswet. De voorzitter van den Raad \an Arbeid te Leiden, de beer T. S. Goslinga, had gis teravond in het Nutsgebouw uitgenoodigd de alhier gevestigde vakorganisaties of werkliedenverenigingen, en afgevaardig-' den van centrale organisaties, alle te ver tegenwoordigen door twee bestuursleden, ter bijwoning van een vergadering, waar behandeld zou worden de invoering van de Invaliditeitswet. Aan den oproep van den heer Goslinga hadden talrijke bestuurderen van werk lieden-organisaties gevolg gegeven, zoodat de zaal schier ie klein bleek. Hopelijk heeft de voorzitter van den Raad van Arbeid evenveel succes hedenmiddag, als hetzelfde onderwerp zal worden behandeld voor de burgemeesters uit de omgeving, en Vrijdag middag, wanneer over de invaliditeitswet' zal worden gesproken voor de Patroons-, Fabrikanten-, Werkgevers- en Midden standsorganisaties te dezer stede. Over de rede over de invoering van dë Invaliditeitswet, komen we nader terug. BONDSVERGADERING VAN DE HANZE. (Vervolg van het tweede Blad.) De Leidsche afdeeling had zorg gedragen voor een keurige ontvangst, 't Podium was kwistig met groen getooid, terwijl buiten fier de vlag wapperde met den Pau selijken wimpel. In de bovenzalen van de Stadsgehoorzaal waren gevestigd Het in lichtingsbureau van de Leidsche regelings- commissie voor het verloop der vergade ring en verder een stand van de Hanze- bank met statistische gegevens omtrent den bloei. Gelijk ook wij in ons kruis-artikeltje van heden wijzen op het egoïsme van vele mid denstanders, dat de voorzitter Struycken laakte, zoo mocht ook de vice-voorzitter va"h den bond, de hger Gerrit Dekker uit Amsterdam, wijzen op het eigen-ik, dat vele middenstanders afhoudt van den wa ren organisatie-zin. De geestelijk adviseur, rector Stroomer, deed ter vergadering een kleine aanvul ling inzake de mededeeling betreffende de aanbestedingen, welke namens den Bis schop plaats hebben. Spr. had Monseig neur geadviseerd, dat aannemers niet alleen Kath. georganiseerd moesten zijn, maar ook leden van dc Kath. Standsorga nisatie. Mgr. Callier achtte deze bepaling noodzakelijk. Verder deelde de adviseur mede, dat op de vergadering van geestelijk adviseurs de clementie is ingeroepen, om de afdeelings- vergadcringen niet laat in den avond te doen eindigen. Nog wordt door den voorzitter medege deeld, dat dc vetcommissie in Gelderland f 1500 beschikbaar heeft' beschikbaar ge steld voor het Santos-fonds. Verder, dat de retraite voor den Middenstand zal worden gehouden van 22 tot 25 September a.s. De finaneieele commissie nit Amsterdam bepleitte de noodzakelijkheid te geraken tot oprichting van een bondsorgaan voor de gehecle federatie, omdat nu de kosten te hoog komen. Inzake het werkprogram 1919-1920 gaf de heer Jansen, directeur van het Hanze- bureau, een inleiding waarin hij voorop stelde, de hondscontributie óp beter peil te brengen, opdat een ruimere actie kan-wor-' den gevoerd, 't Program van actie moet er op aangestuurd op centralisatie tusschen hoofdbestuur en afdeclipgen, en tusschen de afdeelingen onderling. Daarbij moet be tracht worden een zelfstandige werkwijze tusschen de afdeelingen afzonderlijk. Er moet komen een stelsel, dat voortdurend stof biedt voor de behandeling van allerlei onderwerpen, de afdeelingen betreffende. Verder moet nagestreefd worden, de da- gelijksche besturen der afdeelingen tijdig bijeen te roepen, opdat homogeniteit be staan zal tusschen de leiders der afdee lingen. Voor het platteland komt nog. de eiseh yflji fedgratipYA oovlat

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2