BUITENLAND. De Vredesonderhandelingen BINNENLAND. DE DOCHTER VAN DEN BEELDHOUWER. T>it blad verschijnt eiken dag, tiitgez. Zon- en ilecstd. Pc Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 17 ct. p. week, f2.25 p. kwartaal; bij onze ageDten IS ct. p. we^-k,f2.40p. kwartaal.Franco p. posT f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 25 ct. p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke jjummersö ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 10e Jaargang. DINSDAG 22 JULI 1919. Bureau STEEK SCHUUR 15 - LEIDEN. Inlerc. Telefoon 935. No. 2969 Postbus 11. De Advertentieprijs bedraagt 17>/2 cent per regel voor Handelsadvertentiën; Zaterdags 25 cent per regel. 221/2 cent per regel voor gewone advertentiön; Zater dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mcdcdcelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen wordea aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden Scherper voorwaarden aan Duitsch-Oos- Henrijk. De verloopen stakingsbeweging van gisteren. Bela Kun omver geworpen? OVERZICHT. Eindelijk zijn de gewijzigde en aangevul de voorwaarden voor Oostenrijk aan Ren ner overhandigd. Op grond van de korte niededeelingcn daarover kan men zich geen oordeel vormen. De economische voorwaarden zijn, naar het schijnt, heel wat verzacht. Duitsch- Oostenrijk blijft echter de twijfelachtige fcer genieten, om alleen onder de staten, die zich op het grondgebied van het oude Oostenrijk hebben gevormd, als de erfge naam van de Habsburgsche monarchie te .worden beschouwd, en moet op grond daarvan alleen voor de oorlogsschulden ppkomen. Evenwel zal pas later wórden vastgesteld, Wat het zal kunnen en moeten betalen cn zullen de andere staten wel aansprakelijk worden gesteld voor de schuld van voor den oorlog. Duitsch-Oostenrijk wordt nog een weinig verkleind ten koste van Tsjecho- Howakije en Zuid-Slavië maar krijgt er jéen paar Hongaarsche stukjes bij. Binnen tien dagen mogen tegenvoorstellen worden Ingediend. 't Blijkt uit het bijdraaien van de Fran- Bclie arbeiders, dat de stakingsbeweging op 81 Juli maar heel zwak internationaal ge fundeerd was. Ook in Engeland schijnt het irustig gebleven te zijn. De staking in de mijnen heeft met de afspraak, die tusschen Engelsche, Fransclie en Italiaansche ar beiders voor gisteren getroffen heette te lijn, niets uitstaande. In Italië heeft men zich nog het meest aan de afspraak gehou- ien, doch zonder dat het er ,tot ernstige Èngen is gekomen. De staking had nog het meest om het lijf in... Duitschland, waar de arbeiderswereld Boor de woelingen van onafhankelijken en socialisten steeds nog 'in wankelbaar even wicht verkeert. De solidariteit met de ar- baders in Entente-landen, die van die soli dariteit zelf weinig hinder blijken te lieb- ben, verleidde vele Duitsche arbeiders, rooral in Berlijn aan de openbare bedrij- tot staking. Misschien zullen de bc- rièhien uit de andere landen hen ont nuchteren.. Het verdrag met Bulgarije. De verschillende bevoegde commissies ijn ijverig bezig het vredesverdrag met ilgarije op te stellen. Men hoopt dit ver- Irag den Bulgaarschen gedelegeerden een zeek na hun aankomst (op 25 Juli) ter ittnd te kunnen stellen. HET VERDRAG MET OOSTENRIJK OVERHANDIGD. Dutasta heeft Zondagmorgen te St. Ger- fcain' zonder eenige plechtigheid het vol ledige vredesverdrag aan Renner overhan digd, begeleid door een brief van Clemen- rau, waarin den Oostenrijkers tien dagen lijd gegeven wordt om schriftelijke opmer kingen te maken. De tekst bevat, in den vorm van bijge voegde artikelen, de genomen beschikkin gen in antwoord op de voornaamste tegen voorstellen der Oostenrijkers. Slechts ont breken nog de bepalingen nopens de Adria- lische Zee, maar deze hebben voor Duitsch- Oostenrijk geen direct belang, daar het land door Zuid-Slavië van de zee zal wor den gescheiden. De aangebrachte wijzigingen in het ver drag hebben hoofdzakelijk betrekking op '<b territoriale en economische bepalingen. De grens wordt aan de zijde van Moravië eenigszins teruggenomen om aan den Tsje chen een bruggelioofd aan den Donau te feven ten Z. van Pressburg. Daarentegen worden aan Duitsch-Oosten- fijk eenige streken in Istrië en Karintliië ion het Duitsche taalgebied toegevoegd, Be vroeger aan Hongarije behoorden. Het fctrict Maribor wordt aan de Zuid-Slaven toegewezen. Een volksstemming zal over tel lot van de streek van Klagenfurt be- «chikken. De economische bepalingen zijn heel wat Binder streng dan de oorspronkelijke. Men heeft er vooral naar gestreefd om het par ticulier Oostenrijksch bezit te ontheffen van rle gevolgen van den oorlog. De commissie voor schadeloosstelling zal de geheele schadevergoeding vaststellen, die in termijnen binnen dertig jaar moet worden betaald. Oostenrijk levert zijn ge heele koopvaardijvloot uit en 20 pet. van zijn riviervaartuigen.. De vroegere landen van de Donaumonar- chie zullen hun deel dragen van de Duitsch- Oostenrijksche schuld van vóór den oor log, zooals deze doof de commissie voor schadeloosstelling zal worden bepaald, maai' zij zullen geen deel te dragen krijgen van de schuld door den oorlog gemaakt. Het Oostenrijksche leger wordt op 30,000 man teruggebracht. In zekere kringen te Parijs is men van meening, dat, als Bela Kun mocht beslui ten zich met geweld van. wapenen te ver zetten tegen de bepaling in het Oostenrijk- scha vredesverdrag, waarbij de streek van Oldenburg aan Oostenrijk wordt afge staan, Oostenrijk niet krachtig genoeg zal zijn om tegen de Hongaarsche roode strijd macht op te treden, daar volgens de mili taire bepalingen van het vredesverdrag het Oostenrijksche leger wordt terugge bracht op 30,000 man. Hoewel het leger van Bela Kun door velen verlaten is, die het niet eens zijn met zijn bolsjewistische krachtsinspanning, is het toch altijd nog wel dubbel zoo sterk in aantal als het leger dat Oostenrijk op de been zal mogen hou den. België. Vrouwelijke tramconducteurs. De Brusselsche Tramwegmaatschappij heeft een zestigtal vrouwen in dienst ge nomen, meerendeels weduwen van gesneu velde militairen, om deze tot conductrice op te leiden.. Duitschland. Spoorwegongeluk. Een ernstig ongeluk, waarvan de gevol gen bij het zeer drukke verkeer buitenge woon noodlottig hadden kunnen zijn, heeft gistermorgen op het Stettiner Bahnhof, een der Berlijnsche spoorwegstations plaats gevonden. Een ledige trein, die op een ander spoor zou gereden worden, is door een stootblok heengegaan. Hierdoor zijn 6 personen ge kwetst, van wie 2, een broer en zuster, ach ter het stootblok stonden. Op weg naar het ziekenhuis zijn beiden overleden. Volgens spoorwegautoriteiten, die zeer spoedig ter plaatje waren, moet het onge luk worden toegeschreven aan het weige ren van den luchtdrukrem. Max van Baden gevlucht. De ,,Voss. Zeitung" verneemt uit Karls ruhe, dat prins Max van Baden met zijn gezin naar Zwitserland gevlucht is. De voorzitter van de arbeiderscommissie Ueb'erlingen had hem gewaarschuwd, dat de communisten een aanslag tegen hem in den zin hadden. Oostenrijk. Ex-keizer Karl naar Londen? In goed ingelichte kringen te Wecncn verluidt, dat exrkeizer Karl binnenkort een bezoek zal brengen aan den koning van Engeland, en wel op uitnoodiging van ko ning George. Dit bezoek heeft geen poli tieke beteekenis. Het schijnt veeleer ver band te houden met de regeling van finan- cieele kwesties en met de verhuizing van het keizerlijk echtpaar naar Engeland. We laten het beïicht geheel voor r.ekening van de „Tel.", die het vermeldt. Hongarije; Sic transit. De Hong. Stefanuskroon, waarmede se dert bijna 1000 jaren iedere 'Hong. koning werd gekroond, is aan een antiquair te München te koop aangeboden. De Hong. volkscommissaris verklaart, dat indien 100,000 frs. te verkrijgen waren, de koop zou worden goedgekeurd. De antiquair liet zich het aanbod notarieel bevestigen. Bela Kun omver geworpen? Een uit Boedapest ontvangen vertrouwe lijk bericht zegt, dat de regeering van Bela Kun omver geworpen is en vervangen door een driemanschap. De namen van het trio worden niet onthuld. Volgens latere telegrammen zou Bela Kun naar Weencn zijn geVlucht, wat er op kan wijzen, dat het driemanschap niet uit bolsjewiki bestaat. Ofschoon het nieuws nog niet is bevestigd, gelooft men, dat de val van Bela Kun het gevolg is van de ont binding van zijn legers, nadat het offensief tegen en de inval in Tsjecho-Solvakije ge ëindigd waren. Geheime berichtgevers uit Hongarije heb ben reeds eenigen tijd geleden meegedeeld, dat de Hongaren Bela Kun beu zijn, sedert hij er in faalde de erkenning door de vre desconferentie le verkrijgen of iets meer te winnen dan het bondgenootschap mgt de Russische bolsjewiki, daar zelfs de vurig ste Hongaarsche bolsjewiki niet kunnen meegaan met Lenin cn Trotsky en hun methoden. Engeland. De betrekkingen met het Vaticaan. In een der jongste zittingen van de be grotingscommissie heeft Harmsworth op een desbetreffende vraag verklaard, dat de regeering overwoog de vertegenwoordiging bij het Vaticaan te bestendigen. Wegens onvoltalligheid der commissie moest de stemming over een voorstel van één der leden om liet credict voor de spe ciale missie bij het Vaticaan te schrappen, worden uitgesteld. Een journalistieke faculiteit. De Times verneemt, dat de Senaat der Londcnsche Hoogeschool een diploma voor de journalistiek heeft ingesteld, hetwelk zal worden verleend na liet. afleggen van een examen door personen, die de voorge schreven colleges in de universiteit hebben gevolgd. Rusland. Een verzoek van den Paus. Naar een Engclsch blad meldt, heeft de Paus aan Lenin een draadloos telegram gezonden, waarin hij de vrijlating van mgr. Ropp, aartsbisschop van Mohilew, verzoekt, die reeds verscheidene maanden in Petrogrado moet gevangen zitten. De strijd tegen de bolsjewiki. Een draadloos telegram van den bolsje- wistischen seindienst bevestigt liet bericht, dat Denikin's leger in de lijn Bojodukos BjelgorodOstrogasjk bereikt heeft. Uit Reval wordt een bijeenkomst der Poolsche afgevaardigden gemeld, die zich ter* be spreking van een bondgenootschap tus schen Finland en Estland, Letland, Li- tanen, Polen en Oekrajina naar Finland zullen begeven. Het Engelsche ministórïë van oorlog deelt mede, dat 500 bolsjewiki een aanval hebben gedaan op het Engelsche garnizoen Fivdiya 11 mijl ten Z.O. van Kyapesdga en ten W. van het Meer van Onega. De aan val werd na ïy2 uur tijds afgeslagen met aanmerkelijke verliezen voor den vijand, die zich terugtrok en op den terugtocht al les verbrandde. Drie-en-twintig dooden en een groot aantal gewonden zijn door onze volgende troepen opgenomen. Wij leden geen verliezen. Gedenkteeken voor Judas Iskariot. Ten einde een bewijs te geven van vrij heid van vcroordeelen, heeft de sovjet der stad Tambow besloten een gedenkteeken voor Judas Iskariot op te richten. Inderdaad moet men daarvoor wel bij zonder vrij van ..vooroordeeleri" zijn, zegt het Persbureau Pax terecht. Hongersnood in St. Petersburg. Volgens berichten uit Hel6ingfors is do nood in St. Petersburg sedert begin Juli tot 't hoogste gestegen. De eenige plaatsen» *waar men öbg eten kan krijgen, zijn de openbare eethuizen, waar 't maandelijksch rantsoen per persoon op 1/4 pond meel, 3/4 pond vet, V/2 pond groente, 3 pond haring en 1 y3 pond gort is vastgesteld. Vereenigde Staten. Een conflict met Mexico. De AmerikaanscUe regeering heeft zich tot Mexico gewend naar aanleiding van de berooving der zeelieden van den Ameri- kaanschen torpedojager „Cheyenne" bij Tampico op G Juli. De departementen van oorlog en marine trachten den ernst van den toestand geenszins te verbloemen. De Keizer-quaestie. De correspondent van de „N, R. Ct," te Londen seint: Van gezaghebbende zijde verneem ik, dat de toestand .van de Keizer-quaestie nu is als volgt: De geallieerden zijn van oordeel, dat zij het rechtsgeding niet kunnen laten verval len, omdat het een onderdeel is van het vredesverdrag, hetgeen zij hebben onder- leekend en tot welks .uitvoering zij gebon den zijn. Het is derhalve nutteloos erover te rede twisten of het juist of verkeerd was deze bcdinging in het verdrag op te nemen. Het wordt eiken dag meer waarschijnlijk dat liet geding niet te Londen zal plaats hebben en gehoopt wordt, dat, zoodra deze beslissing is aangekondigd, de oppositie, die zich hier heeft voorgedaan, grooten- deels zal verdwijnen. Aan Nederland zal niet worden verzocht den Keizer uit te leveren, maar de geal lieerden zullen de Nederlandsche regeering vragen om zijn overgave. Zij zijn van meening, dat Nederlands be zwaar tegen de uitlevering aldus zal ver vallen. Do laatste kabinetschef van den ex-keizer, v. Bcreht, die in Amerongen was, deelt in het Zondagsche Volksblad mede, dat de ex-keizer geen gebroken man is, maar zijn lot stil en met waardigheid draagt en meer lijdt onder het lot van Duitschland dan onder zijn eigen lot. Hij toont zich een man van goeden wil en heeft geen woord van klacht geuit toen bekend werd, dat ook de uitleveringsparagraaf werd aange nomen. Nederland en Duitschland. Het Ned. Correspondentiebureau meldt: Nadat door oen eigenhandig schrijven van de Koningin aan den president van de Duitsche republiek, in antwoord op diens kennisgeving van het aanvaarden van zijn waardigheid, de nieuwe staatsvorm van het Duitsche rijk door de Nederlandsche regeering was erkend, heeft op 18 dezer de lieer W. A. F. baron Gevers aan den heer Friedrich Ebert zijn geloofsbrief als gezant der Nederlanden overhandigd. De officieele betrekkingen zijn dus thans in alle vormen aangeknoopt. IJmuiden en Berlijn. De vcreenigïng van reeders van vissche- rijvaartuigen te IJmuiden heeft een schrij ven gezonden aan Duitsche gemeentebestu ren, waarin gezegd wordt, dat de visch- voorziening van Duitschland zeer veel te wenschen laat door de houding van de „Algimex" te Den Haag, die in Nederland geen visch koopt, bewerende, dat de Duit sche vloot in staat is zelf voldoende té kun nen voorzien in de binnenlandsclie be hoefte, hetgeen echter in strijd is met de waarheid. Het officieuse Duitsche regeeringsorgaan de „Deutsche Allgemeine Zeitung", schrijft naar aanleiding hiervan: „De Ned. reeders weten zeer goed, dat de beperking der Duitsche aankoopen in Holland in den laatsten tijd alleen moet worden toegeschreven aan gebrek aan Duitsche betaalmiddelen, voor den aan koop der voornaamste levensmiddelen. „Wij weten eveneens, dat er onderhande lingen hangende zijn'met het doel de visch te leveren, zonder gebruik te maken van wissels. De reeders trachten klaarblijkelijk door hun schrijven, helaas niet zonder succes, de openbare meening in Duitsch land op te hitsen, om daardoor druk te kunnen oefenen bij de hangende onder handelingen. „Het Duitsche volk heeft werkelijk geen reden om de toch al sterke positie van de buitenlandsche zakenwereld nog meer te versterken. Beëediging van raadsleden. Aan den minister van Binnenlandsclie Zaken is de vraag voorgelegd, op welke wijze op don eersten Dinsdag van Septem ber de beëediging van de nieuw gekozen raadsleden moet plaats hebben in die ge meentenwaar op genoemd tijdstip om.de een of andere reden (vacature, ziekte enz.) de burgemeester, voorzitter van den raad, niet in de raadsvergadering aanwezig kan zijn. In verband met deze vraag meent de mi-! nister er de aandacht op te moeten vesti gen, dat de Gemeentewet den raad onmid* deïlijk bij zijn eerste samenkomst werk zaamheden opdraagt. Hij wijst bijv. op art. 83, voorschrijvende de verkiezing van wet-, houders op den eersten Dinsdag van Sep tember. De raad kan zich van de uitvoe ring van zijn werkzaamheden niet kwijten, tenzij de functie van voorzitter vervuld is. Is de burgemeester niet aanwezig, dan be hoort, naar 's ministers meening, i. c. art., 77, 2e lid, eerste volzin van de Gemeente wet te worden toegepast en zal mitsdien eventueel ook voor de beëediging het oud ste lid in jaren van den raad als voorzit ter optreden, totdat die functie volgens art. 77, eerste lid, overgaat op den oudste vad de nieuw benoemde wethouders. De zomertijd. Het bestuur van het Kon. Ned. Land* bouwcomité heeft, naar het „Ned. Landb4 Wkbld." meldt, den minister van Binnen- landsche Zaken een adres gezonden om liet volgende jaar den zomertijd niet weer in te voeren. Als bezwaren legen den zomertijd wórden aangevoerd: Doordat het werk op de boerderij, zoo wel op liet land als in den stal, zich te regelen heeft naar den zonnetijd, zijn aan het gebruik van den zomertijd voor den landbouw nieUonbelangrijke nadeelen ver bonden. Met het wieden en het schoffelen van da gewassen en niet de werkzaamheden, welke betrekking hebben op het inhalen van den oogst, moet in verband met den stand van de zon gewacht worden, totdat het land en de gewassen voldoende /droog zijn. Het melken van het vee, dat in verband met de melkvoorziening der steden toch reeds zeer vroeg moet gebeuren, kan moei lijk met een uur worden vervroegd. Het gevolg, van de invoering van den zo mertijd is geweest dat in het zomerhalfjaar, dikwijls een kostbaar uur in den morgen van den dag verloren gaat, waartegenover geen winst aan tijd in den namiddag staat. Van nog veel grooler invloed zal dit zijn, wanneer in. de toekomst door wettelijke maatregelen de arbeidstijd ook van de landarbeiders mocht worden geregeld. Bovendien heeft de invoering van den zomertijd in eenige deelen van 011s land, waar men aan den zonnetijd vasthield, steeds een storenden invloed gehad op het gezinsleven vooral van den arbeidersstand op het platteland, omdat de schooltijden naar den wettelijken tijd geregeld bleven en dientengevolge de kinderen in liet mid daguur zonder toezicht waren. Bloembollen naar Stockholm. De Bond van Bloembollenhandelaren zal op de Nederlandsche week te Stockholm een collectieve inzending 'van bloembollen tentoonstellen. Da Algemeene Voreeniging voor Bloembollencultuur verleent daaraan een bijdrage van f 300 bij een eventueel tekort. R. K. Land- en Tuinbouwschool. De gemeenteraad van Didam heeft een som van f 20,000 beschikbaar gesteld voor de vestiging der voor Oostelijk Gelderland op te richten R. K. Land- en Tuinbouw school in die gemeente. Door particulieren aldaar werd voor dit doel f 8200 bijeenge bracht. Dioo, Congres van „Voor Eer en Deugd" te Den Bosch. In Den Bosch verzamelden zich eergiste ren de congressisten tot deelname aan het eerste Diocesaan Congres voor Eer en Deugd, dat gehouden werd onder leiding van de besturen der Dioc. bonden van „Voor Eer en Deugd". De afdeelingsvergaderingen begonnen om 2 uur. In die der mannen in de zaal van het Concertgebouw, onder voorzitterschap van dr Deckers, uit Eindhoven, hield dr. Nevens, te Boxmeer, eene inleiding over: ,,De practische arbeid van „Voor Eer en Deugd". In de vergadering voor vrouwen, in da zaal der St. Vincentiusvereeniging, onder presidium van mevrouw C. Sweens Meuwese te Den Bosch, trad als spreekster op mevrouw W. Brounsvan Besouw, met FEUILLETON. Clarence had bepaald, dat men in „de 'Genade Gods" weer bij elkaar zou komen, te middernacht waren al de schurken pre sent. Warwick was met zijn gevangene Ofider de eerst-aangekomenen. Avy werd dadelijk in den vreeselijken kelder gbracht, waaruit hij dacht niet le rend meer te voorschijn te zullen komen. God wist, wat dat voor hem beteekende, achttien-jarigen leeftijd te moeten ster- Jen! Was nu nog alleen zijn leven bedreigd, paar het dierbaarste wat hij bezat op de wereld, Jeanne en Alain, liepen ook groot [feevaarl .Door een van twee ijzeren staven voor- Ben venstertje, dat zich vlak önden den 'oog van het gewelf bevond, hoorde men tet golfgeklots der rivier. Avy kon in een donkeren hoek wapens va munitie onderscheiden; aan den ande ren kant verhief zich een hoop meubels en kostbare voorwerpen tot aan de zoldering. 'n het midden stond een grove tafel, om- *inod door banken en stoelen, die bedekt was met tinnen kruiken en bekers. Verder stonden er nog eenige tonnen in deze ruimte. Toen de heele bende aanwezig was, vormde zich de rechtbank weer. Clarence, weer geassisteerd door Simon Brisefer en Loup-le-FIamand, sprak nog maals: Dat het recht der roovers zijn beloop hebbe. Tiet verhoor begon. Daar men nu niet meer voor het ge schreeuw van Avy bang behoefde te zijn, nam men hem de prop uit den mond. Wie ben je? Hoe is je naarn? vroeg Warwick. Avy, antwoordde de knaap. Wat doe je? Ik ben leerjongen. Mijn meester is Nicole Auclerc. Je heet Avy, zeg je, maar je öiiders?... Zijn dood. Clarence rilde weer, op dezelfde wijze als toen Collinet hem over Alain sprak. Hij dacht een oogenblik na; toen vervolg de hij, terwijl hij een onaangename ge dachte van zich af scheen te zetten: Wat voerde je daarboven op dien muur uit? Avy antwoordde niet. Heb je niet gehoord, wat ik zeg? Zelfde stilte-. Spreek, jongrnensch... je leeftijd in teresseert meen ik heb vroeger Warwick brak plotseling de bekentenis af, die hij op 't punt stond te doen. Ik heb u niets meer te zeggen, ant woordde Avy. Je schuld staat vast, hernam de hoofdman. Wat denkt jullie ervan, kame raden? ^Vij denken er ook zoo over, ant woordden Loup en Simon tegelijkertijd. En jullie? vroeg Clarence aan de rest van de bende. Allen waren van meening, dat de onge lukkige veroordeeld moest worden: zijn lot was beslist. Clarence, die door herinneringen uit lang-geleden tijden scheen gekweld te worden, aarzelde eéhter. Hij had den rampzalige willen redden, maar hij kende zijn mannen. Toch beproefde hij het nog. Avy, 't was een ongelukkige gedachte van je, je met onze zaken te bemoeien. Je bent in 't bezit van geheimen, die de onze moeten blijven. Je zult dus onze gevange ne zijn, totdat onze onderneming is afge- loopcn. De boeven keken elkaar aan. Zij waren zooveel toegevendheid van hun hoofdman in 't minst niet gewoon. Zij hadden op iets anders gehoopt. De schrik, dien hun dat vervloekté kereltje bezorgd had, eischte een andere straf. Een gemompel verhief zich. Simon Bri sefer stond op. Ik hou niet van die streken, zei hij ruw. Een roover heeft niet zooveel woor den noodig. Als wij, dank zij dit ventje, in handen van den rechter des konings wa ren gevallen, dan waren we er niet afge komen met acht dagen opsluiting in een kelder. Het geluk, dat ons geholpen heeft, speelt ons een vijand in de handen, laten we hem behandelen, zooals hij 't ons zou hebben gedaan, oog om oog, tand om tand. Laten we hem om het goede voorbeeld com beetje strenger behandelen, voegde Loup-le-Flamand er bij. Zij hebben gelijk. Slaat dood, dien spioh! riepen eenstemmig de schurken. Avy was een spion, dat kon Clarence niet ontkennen en hij gevoelde, dat het spel verloren was. Bah! ik zal er voor zorgen., dat dien jongen gek de lust vergaat om af te luiste ren, wat hem niet aangaat! Laat hem maar aan mij over, antwoordde hij. Hoofdman, spotte Simon, uw raad is de raad van een vrouw! Clarence sprong op... Zijn hand kwam met kracht neer op de wang van den scliimper De degens vlogen uit de scheden Maar de hoofdman bedwong zich spoe dig. Hij wierp zijn wapen weg en ging, rood van woede, met over elkaar geslagen armen voor Simon Brisefer staan, en schreeuwde hem toe: Vooruit, lafaard, sla, als je den moed in je lijf hebt. Voor den weerga, wat heb je me te verwijten? Ik heb je uit de goot opgeraapt, en ja rijk gemaakt," zonder dat het je tot nog toe een haar van je hoofd gekost heeft. Wan neer je het noodig hadt, heb ik je wijn, goud, pleizier en bloed geleverd. En 'om dat ik het dol en wreed vind een kind aan te vallen, beleedig je me, schurk. Simon voelde zich de zwakste tegenover, deze woede. De diensten van Clarence wa ren te vele, dat de schelm het stilzwijgen niet zou bewaren. Toe dan schelm, vervolgde Warwick,- wanneer ik je het recht geef om te spreken,, sta ik je niet toe onbeschoft te zijn. De kalmte keerde terug. De boeven gin* gen zitten, alleen de hoofdman bleef staan. Hij lachte minachtend. Welnu, zei hij, willen jullie mijn raad niet opvolgen, gaat dan je gang maar. Wij zullen eens zien of jullie, wan neer je niet met een kind te doen hebt,; altijd zooveel pleizier hebt in dat werk, (Wordt vervolgd.!

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1