Derde Blad. Uit ('e Omgeving Zaterdag 19 Juli 1919 Uit de Pers. HET MINISTERIE. Het V ader land schrijft met waar- doering over de leden van liet huidige mi nisterie o. a.: Het eerste jaar van het Kabinet-Ruys de Bcerenbrouck is om. Het is dus nu wel de tijd om eene voorloopige balans op te ma- sen, en dan geloovèn wij dat het Kabinet an dies ook zijn formateur tevreden mogen zijn. De kracht van dit kabinet zit hem in de Ministers Ruys de Beerenbrouck, Karne- "beek, de Visser, Aalberse, Heemskerk en Idenburg. Ruys bleek iemand van groote gouvernementeele kracht, van eene rustige oedaardheid, die ons land in de woelige Novemberdagen ten zege was, en daarbij yan een eenvoud, die het den verdoolden op de revolutiepaden gemakkelijk maakt weer te keeren van de dwalingen hun A cegs. Ruys' eenvoud doet dubbel weld&dig aan, te meer waar zijn hoofdantwoord laarop is zoo krachtige en zoo snelle so ciale hervorming, als waarvan onze parle mentaire geschiedenis tot nog toe "geen voorbeeld heeft aan te wijzen. Aalberse is daarbij juist de man, dien hij hebben moet, daar deze een democraat is van huis uit, een die de gezonde eischen der "democratie niet alleen con amore ver vult, maar tevens op eene wijze die den toets der critiek zoowel die van den we- tenschappelijken als van den practischen economist met glans kan doorstaan. Aan Karnebeek, die in het begin van zijn ministerschap een klein departementaal malheur had, dat om het oogenblik waar op het kwam, bedenkelijke koppen aan zijn ministerieelen horizont opjoeg, blijkt de leiding van Buitenlandsche Zaken in deze moeilijke omstandigheden volkomen toe vertrouwd, en zijn succesvolle tocht naar Parijs heeft zijne positie zeer sterk ge maakt. De stemmen van de twijfelaars aan zijn beleid zijn dan ook geheel verstomd. Heemskerk is als Minister van Justitie uitnemend op zijn plaats, men mag zich overtuigd houden dat zijne rijke politieke ervaring en scherpe politieke kijk het mi nisterie buitengemeen van nut is, hij zal binnenskamers wel mederegisseur van het gezelschap zijn, al mist hij dan ook eenige, vooral in Nederland, onmisbare qualiteiten voor regisseur parlant au public. De Visser blijkt iederen dag meer quali teiten voor minister te bezitten, waarin nien bij zijn optreden niet wilde gelooven, naardïmaal de predikanten achter de groene 'tafel' ten onzent tot nog toe nu juist niet bijster gelukkig waren geweest. En Idenburgverkeert in dezelfde ge lukkige omstandigheid als d-> constitutio neel vorsten, n.l. dat hij geen kwaad kan doen, en dat niet door onmacht maar door wel gevestigde reputatie. Met dit sextet kan men reeds zeggen dat het Kabinet onder de krachtige ministeries moet worden gerekend. De minister van Waterstaat Künig zet het werk van Lely op gelukkige wijze voort; misschien zou de indruk.van hem naar buiten grooter zijn als hem ietwat meer de gave des woords ware gegeven; hij zal zich echter troosten met het: Bou wen is mijn plicht, niet spreken. Ailing von Geusau en Byleveld nemen, zooals moeilijk anders kan,'met Oorlog en Marine een afwachtende houding aan. Toch zal weldra uit hunne begrootingen moeten blijken wat ze willen, daarop heeft ons land, en hebben zeker ook onze offi cieren recht. Het zal verder geen betoog behoeven dat eene afwachtende houding nooit eene krachtige houding kan zijn, en dat dus later blijken zal of Altipg van Geusau. van wien wij trouwens de beste verwachtingen hebben, en Byleveld al of niet een verster king zijn van dit kabinet. En van IJsselsteyn? Hij verkeert in de gelukkige omstandigheid, dat hij tal van dwangmaatregelen ton afschaffen, die zijn voorganger wel heeft moeten nemen, en hij kon aan de inderdaad onrustbarend stijgende uitgaven voor de levensmiddelen- voorziening paal en perk stellen. Minister De Vries is de zwakke stee in het Kabinet, en dat is zeker een groot na- deel. daar de portefeuille van Financiën vooral in dezen tijd in zeer sterke banden moest berusten. Deze minister mist vast heid van lijn. Waar de gestie van Minister De Vries voor rekening komt van het gan- sche Kabinet, zal het goed doen te zorgen lijn te traceeren, en tevens er voor te wa ken, dat van die lijn niet wordt afgeweken. DE INVALIDITEITSWET. Het Voorloopig Verslag omtrent de In validiteitswet is vooral dqarom belangrijk, omdat er in wordt meegedeeld, dat ook zij. die de invoering van het Staatspensioen noodig bleven achten, verklaarden met dit ontwerp mede te kunnen gaan. Dit is een verklaring van waarlijk niet geringe beteekenis, aldus D e T ij d. Daarmede wordt immers als het ware de strijd beëindigd, die vele jaren ons politiek leven beheerschte en almee de scheiding trok tusschen de Rechter- en de Linker zijde. Dat de oplossing van den strijd overeen komt met de verlangens der Rechterzijde is geheel natuurlijk: van een recht sch kabi net en van een man als minister Aalberse was niet anders te verwachten. Het is verrichte arbeid, welke ten grond slag ligt aan een uitkeering; en de uitkee ring wordt betaald uit de opbrengst van dien arbeid. Terwijl het kenmerk van staatspensioen zou wezen: uitkeering op grond van behoef tigheid uit de staatskas. Bij dit gunstig ontvangen ontwerp is dus van staatspensioen geen sprake. Toch voelen wij allerminst behoefte er aan, om te juichen ovetr een rechtschc over winning. De strijd heeft te lang geduurd en de partijen te veel van elkaar vervreemd, dan dat deze vreugde onverdeeld zou kunnen zijn. In een geest van gematigdheid en wel willendheid behoort de opénbare bespre king plaats te, hebben. Scherpe debatten kunnen vermeden worden het principieele standpunt van beide partijen is nu wel genoeg bekend. Er is dus alle aanleiding om te mogen verwachten, dat de Tweede Kamer spoedig tot ccn ïcsultaat komt en het Ontwerp aan neemt. Het is trouwens hoog tijd, daar het in de bedoeling ligt, het wetsontwerp op 3 De cember van dit jaar in werking te doen treden. WAT ZIJN ZE NEUTRAAL! De Stichtsche P'ost schrijft: ,,De Producent" is de naam van het Al gemeen Weekblad voor dé veehouderij, te vens officieel orgaan van den Bond van Kaasproducenlen en van de Coöperatieve Producenten-Handelsvereeniging. Het moet een bovenst best weekblad zijn. Het wordt volgeschreven door een bij uitstek der za ken kundig hoofdredacteur, den heer A. van Wijnen te Gouda, en het is overigens volkomen neutraal, d. w. z. het brtnoeit. zich niet met de godsdienstige gezindheid zijner leden, doch behartigt alleen hun louter stoffelijke belangen Wij willen er iets liefs onder verwedden, dat dit geschrift wekelijks door een goed aantal katholieke boeren gelezen wordt, die nog altijd in neutraliteit geen gevaar zien. Maar dan verwondert het ons toch wel ten allerzeerste, dat er in de laatste weken niets gebleken is van eenige veront waardiging onder al die Roomsche boeren naar aanleiding van een onlangs versche nen nummer van ,,De Producent", waarin een reusachtige advertentie voorkomt, die met het boerenbedrijf absoluut niets uit staande heeft, doch welke in grof realisme zaken uitpluist, waarover ondèr. christenen niet behoort gesproken te worden en zeker niet zoo in het openbaar. Dit allerschandelijkste boek schijnt te oordeelen ten minste naar de uitvoerige opsomming der reeks van prikkelende hoofdstukken o. a. les te geven in een kwaad, dat de huisgezinnen ondermijnt en rechtstreeks ingaat tegen Gods bestel. Wij verstaan het niet, dat onze katholieke hoe ren zoo'n blad, met zulke voor hun heilig ste gevoelens beïeedigende advertenties, in hun omgeving dulden. Over zulk een ruwen inbreuk op de neu traliteit behoeft men zich overigens niet al te zeer te verwonderen. Integendeel, de geschiedenis van het verleden was daar reeds als waarschuwing voor het heden. En het blijkt weer duidelijk, hoe juist het gebod was der kerkelijke overheid, dat een katholiek zich katholiek behoort te or- ganiseeren en slechts katholieke bladen behoort te lezen. Het boven aangehaalde voorbeeld is ten slotte weer een bewijs te meer van de her haaldelijk gegeven waarschuwing, dat neutraliteit uit den booze is en blijft. DE VRAAG VAN DE UITLEVERING. Nogmaals de mogelijkheid van de uitle vering van den Duitschen keizer bespre kend, betoogt het Weekbl. v. h. Recht dat niet enkel onze algemeene uitleverings wet deze verbiedt, doch dat ook een bij zondere wet, die haar mogelijk zou maken in strijd zou zijn met art. 4 der Grondwet, omdat we niet te doen hebben met naar ons recht strafbare feiten. Het is een algemeen erkend beginsel van het uitleveringsrecht, dat, wil uitlevering mogelijk zijn, het feit strafbaar moet zijn naar de wet van het land, dat de uitleve ring vr-aagt en naar die van het land, dat haar toestaat. Die voorwaarde kan hier niet worden vervuld. ,Wij zouden moeten hebben eene wet telijke regeling, die uitlevering veroorlooft voor een naar Nederlandsch recht niet strafbaar feit; wij zouden aldus moeten afzien niet van formeele regelen van uit levering, rnaar van de materieele begin selen, die de uitlevering belieerschen. Rechtens is daarom, naar onze overtui- ing, eene uitlevering van den gewezen Duitschen keizer, zooals nïen die thans van ons land schijnt te willen vragen, niet mogelijk, ook niet met tusschenkomst van den wetgever en komt die vraag tot onze Regeering, dan kan, van het standpunt des rechts, niet anders dan een non possu- mus het antwoord zijn. Een ander antwoord- zou slechts denk baar zijn, als men wat in werkelijkheid niet anders dan uitlevering- is, als geheel iets anders gaat beschouwen en behande len, als een maatregel sui generis, aan geenerlei geldenden rechtsregel gebonden, als eene daad van politiek, niet onderwor pen aan de regelen, die het rechtsinstituut der uitlevering beheerschen. Een dergelijke wijze van doen kan men wel omgeven met eene franje van fraaie woorden, van schoonklinkende phrases, doch zij blijft daarom niet minder eene ernstige rechtskrenking, ook dan zelfs wanneer de behandeling van het rechts geding zou worden omgeven met al de waarborgen, die voor eene volkomen on partijdige en objectieve behandeling ver- eischt zijn. Wij hopen voor de eer der tot de entente behoorende staten, dat zij zelfs niet zullen trachten ons land tot de medewerking aan eene dergelijke rechtskrenking te bewe gen." ALPHEN a/d. RIJN. Distributie. Van 2026 Juli is ver krijgbaar op bon S 49 350 gram suiker. Ten kantore van het levensmiddelen- bedrijf ligt tot 25 Juli des voorin, van 3—12A uur tor inzage een lijst vermeldende le de namen der landbouwers die voor inleve ring van granen Ln aanmerking komen; 2e. de bebouwde oppervlakte; 3e. de maxi mum hoeveelheid der te leveren producten. Kloet-coltecte. De deze week doör eenige jonge dames alhier gehouden col lecte ten bate .van de slachtoffers der Kloet ramj? in Ned.-Indië heeft opgebracht in totaal f 376.25L Het is voorzeker een mooi resultaat. BODEGRAVEN. Gymnastiek. Gistermiddag vertrok van do sluis alhier een motorboot der N.V. Rijnstreek, welke aan boord had de gym- nastiekvereeniging .Hercules", benevens de dames-gymnastiekvereeniging. Genoemde vereenigingen zullen deelne men aan de Gymnastiekfeesten te Am sterdam. Geheel opgetuigd met groen en vlaggen, gaf de boot een eenigszins feeste lijk aanzien. Ontslag. Naar wij vernemen heeft het ongehuwde pakhuis-personeel der Centra le kaaspakhuizen tegen heden (Zaterdag) ontslag gekregen. Men verwacht dat bin nen c.a. 4 weken de werkzaamheden in deze pakhuizen geheel zullen zijn afge- loopen. Te water. Dezer dagen geraakte een dochter van den heer N. bij het varen op den Rijn te water. Met vereende krachten kon men er in .iagen, haar van een anders wissen] tiood te fredden. De 'drenkelinge kwam derhalve met de schrik en een nat pak vrij. HILLEGQM. Bloembollenbeurs. De bloembollen- beurs was deze week goed bezocht. Daar er echter niet veel kweekers waren, werd er nog niet druk gehandeld. De volgende no teeringen werden gemaakt: Enkele Tul pen: Due van Tholl scarlet f 4.50, Cra- moisïe Brillant f 4.50, Gele Prins f 4, Grand Due f 4.50, La Reine f 4.50, Mon Tresor f8, Prins van Oostenrijk f5, Proserpine f 9, Vermilion Brillant f 6.50. Dubbele Tulpen: Couronne d'Or f 5, Murillo f 4, Saüvator Rose f 6.50. HOOGMADE. Bloemendag. De 1.1. Zondag alhier ge houden bloemendag ten bate van het fonds Herwonnen Levenskracht" heeft opge bracht de som van f 88,OIL Het bestuur van den Ned. R.K. Volksbond brengt hier voor zijn hartelijken dank aan den Edel Achtbaren heer Heer Burgemeester, den ZeerEerw. Heer Pastoor, alle gemeente naren en ook aan de dames voor hun bui tengewone activiteit, nu Zondag door hen aan den dag gelegd. Voorwaar voor ons klein dorpje een schitterend succes, waarvoor dan ook alle lof toekomt aan de jonge verkoopsters. «PIMSJinEN St. Deus Dedit. Donderdag hield de 'Rf K. /vrbeidersjvereeniging St. Jan de CDooper een Vergadering in café J. C. van Graas. Door den. voorzitter werd de ver gadering geopend. Na den geestelijken adviseur en de aanwezigen hartelijk wel kom te hebben geheeten, werd een bespre king gehouden omtrent de spaarkas. Ver volgens werd toetreding tot de ziekenkas behandeld. Bij de rondvrag kwamen er klachten hoe sommige patroons ondanks de dure tijden, het loon der losse arbeiders trachten te drukken, door van de gelegenheid (n.l. de overtollige werkkrachten) gebruik te ma ken. Doch hier past het spreekwoord: Eendracht maakt macht", want de geor- ganiseerden staan vele tijden machteloos door de laksheid hunner ongeorganiseerde kameraden. Daarom spoorde de. voorzitter bij het sluiten der vergadering de leden aan om zooveel mogelijk de ongeorganiseerden te bewegen did te worden van de afdeel ing, om zoodoende de wantoestanden hier ter plaatse zooveel mogelijk te bestrijden. Bloemendag. Morgen zal evenals vo rige jaren, wederom een bloemendag ge houden worden ten bate van Herwonnen Levenskracht Daar medewerking verleend is van burgerlijke en geestelijk? autoritei ten twijfelen we niet of de medewerking van de ingezetenen zal wel getoond wor den door het koopen van vele bloempjes voor dit schoone doel. NIEUWKOOP. Distributie. Van 21—27 Juli is ver krijgbaar op bon 392: 350 gram suiker en op kinderbon 51idem. Normaal-margarine kaarten van 23 Juli tot 1 Augustus bon 9: 250 gram. ROELOFARENDSVEEN. Belhamelswerk. Donderdag had men hier de ongepaste aardigheid een geit met teer of iets dergelijks te besmeuren. De bedrijvers van deze die-ren- en tevens menschenplagerij, waren spoedig bekend. Hanze. De ofdeeling van den R. K. Middenslandsbond ,,St. Maarten", alhier, hicid in de St. Pancratiuszaal een verga dering, waarbij tegenwoordig was de geest, adviseur de weleerw. heer Sister mans. Slechts weinige leden hadden aan den oproep van het bestuur gevolg gege ven. Van het behandelde kunnen we mede- deelen, dat de afgevaardigden vrij man daat hebben voor de goedkeuring van de Bondsbegrooting; evenwel werd een drukke gedachten wisseling gehouden over de in gediende verhooging der afdeefings-con- tributie aan den Bond, wat gelijk slaat met .een verhooging van contributie p?r Did. Daardoor zal in de afdeelingen een tusschentijdsche vevhooging van contribu tie moeten plaats hebben of het ontstane tekort op eon volgende begrooting (boek jaar). geschoven. Als afgevaardigden werden benoemd de heeren D. Dobbe en 'H. B. Stipdonk, en als plaatsvervangers G. V. Vergeer en J. de Jong. De in de vorige vergadering gedane vra gen, waarever de secr. een onderzoek zou instellen, werden op afdoende wijze be-' handeld; jan:mor dat de eigenlijke vragen stellers er niet waren. Nog werd door 'n lid gewezen op 't trein verkeer, men spreé&f van verbetering van treinenloopoch we kunnen dat van ons lijntje LeidenHoofddorp niet zeggen. Na eenige bespreking was rnen het volkomen eens, en besloot het bestuur stappen te doen om tot verbetering te komen. Ter verduidelijking diene, dat men op den dag wel op reis kan, maar voor een reisje ver der dan Leiden, Haarlem of Amsterdam, moet men daags te voren van huis, zoodat een vroegtréln en ook een late trein zeer gewenscht is, maar een vroegt-rein in beide richtingen (LeidenHoofddorp) zeker noo dig wprdt geacht. Na een toepasselijk woord s1oot de voor zitter de vergadering meTTïen chr. groet R. K. Coöperatie. Door de R. K. Coöp. VerduürzamiQgsvereeniging werd dezer dagen een vergadering gehouden, waarin eenige verdere werkzaamheden, het op richten betreffende, werden gedaan, als ook eenige mededeelingen over het reeds tot stand gekomene, met het oog op de aanstaande campagne. Benoemd werd een raad van toezicht, cn zal binnen eenige dagen worden beschikt over de te sterten gelden van de reeds geplaatste aandeeleru RIJNSBURG. Benoeming Naar we vernemen, zal onze politieagent de Reus vertrekken we gens benoeming tot «rijksveldwachter. Ongeluk. Terwijl gisteren de heer II. op zijn fiets reed, zakte hij door het vroem waardoor -hij zulke kwetsuren opliep, dat zijn toestand zorgwekkend is. VOORHOUT. Inteekenlijst. Op de lijst, die circu leert voor de opgerichte Muziekvereeni- ging,.\vordt flink geteekend. Reeds is de f 500 overschreden. Bloemendag. De bloemenverkoop voor Herwonnen Levenskracht" heeft al hier netto opgebracht f 55.67A. Voorzeker een mooi succes. Dank dan ook aan de koopers en aan de meisjes, die met zooveel ijver en geestdi-ift de bloemen aan den man medegewerkt men,igen armen tuberculose lijder de schat der gezondheid terug te hebben gebracht en daardoor hebben geven. WARMOND. De sproeiwagen. Wel niet iets won ders, maar toch heel bijzonders, was het Vrijdagmiddag, toen voor het eerst door ons dorp... de sproeiwagen kwam. Zij be staat uit een grooten langwerpige water dichte Tï out en bak op een handwagen, met heeJ kalme sproaipijp achteraan, gereden door 2 gemeentewerklieden. Behalve voor stofwering, is het ook om te voorkomen, dat door het aanhoudend rijden van zware vrachten voor den woningbouw van Tuin dorp ..Warmunda" de dorpsstraat stuk ge reden wordt. Dat het vervoer nog-per handwagen gaaf vindt zijn oorzaak, dat geen paarden be schikbaar zijn, tengevolge van het bouw- materialenvervoer, en alle motoren in dit seizoen voor pleiziervaart gebruikt worden. ZOETER W OUDE. Distributie. Van 19—25 Juli is geldig bon 55 voor 3V& ons "suiker; bon 91 voor 1 ons rijst fzoolang de voorraad strekt); bon 16 v'oor 1 ons vermicelli of macaroni. Kaarsen verkrijgbaar bij iedere hoeveel heid. KERKNIEUWS. Mgr. Hopstaken. Donderdag j.l. had op het Groot-Semina rie te Hoeven de plechtige inkleeding plaats van den Hoogeerw. President, Mgr. J. J. Hopstaken als Proton narijs Apos tolus a. i. p. De Retraite voor niet-Katholieken. De voorloopige dagorde van de Katho lieke Retraite voor niet-Katholieken is al dus vastgesteld: 7.30 Opstaan. 8.15 Gezamenlijk morgen gebed; 8.30 Bijwoning van de H. Mis, naar verkiezing; 9 Ontbijt, waarna vrije wande ling in -den tuin: 10.15 Eerste overweging in de kapel, voortgezet door ieder persoon lijk daarbuiten; 11.15 Geestelijke lezing in stilte; 12 Tweede overweging (als boven); 1 Vrije tijd; 1.15 Middagmaal, waarna ge zellig samenzijn; 3 Geestelijke lezing in stilte; 4 Liturgische voordracht met demon stratie; 5 Thee. waarna stilte; 6.15 Derde overweging (als boven); 7.15 Stilte; 7.15 Avondmaal, waarna gezellie samenzijn; 9.15 Onderrichting in de praktijk der gees telijke oefeningen; 10. Gemeenschappelijk avondgebed met gewetensonderzoek, waar na stilte. Intronisatie van Jezus H. Hart in de huisgezinnen en in het openbaar. Woensdag vergaderden de comité's voor de verspreiding van de Intronisatie van Jezus' II. Hart in het klooster van de Pa ters der H.H. Harten te Ginneken. Uit alle deelen des lands waren verte- enwoordigers verschenen om in overleg met Pater Joachim, den opvolger voor Nederland van Pater Matheo den groo ten apostel van het werk der Intronisatie plannen te beramen het werk der In tronisatie met het grootst mogelijke succes door te voeren. Pater Joachim, die de vergadering pre sideerde, geeft een overzicht van de schit terende resultaten, bereikt in de laatste twaalf jaren, sedert het werk in Nederland voor het eerst bekend werd. De intronisatie in de gezinnen zijn on telbaar en de Intronisatie van het H. Hart in liet openbaar neemt een steeds groote-. ren omvang aan. Niet minder dan 25 ste den en dorpen hebben op een openbaar plein een H. Hart-standbeeld opgericht, of zijn daarmede bezig. Vooral de onthullin gen in het openbaar geschieden met groo ten praal en luister. Jammer is het, dat in vele parochies geen aanteekening word gehouden van het aantal en de namen van de gezinnen, waar de intronisatie reeds plaats vond. Zulks is gewenscht, opdat de namen van deze gezinnen in het Gulden Boek kunnen worden opgenomen, dat in de grot, van Montreal, alwaar de Geluk zalige Margarelha Maria ligt begraven, zal worden gedeponeerd. Het werk der Intronisatie werd door Paus Benedictus XV en door niet minder dan 700 aartsbisschoppen en bisschoppen warm aanbevolen, niet alleen, doch als een bij uitstek geëigend middel geprezen in de tegenwoordige wereidhervorming, om de heerschappij van Christus in de zoo zeer geschokte wereld tfe herstcllën. De verrichte werkzaamheden van ver schillende afdeelingen werden met lof ge noemd. Vooral de afdeeling Rotterdam heeft op het gebied der Intronisatie op buitengewone wijze geijverd. Het werken dezer afdeeling werd dan ook als een modelwerk op deze bijeenkomst voorge steld. Het werk der Intronisatie is nog niet op alle plaatsen in ojis lancl voldoende be kend. Daarvoor moet gewerkt worden. De aanwezigen werden dan ook aange spoord .te blijven voortgaan op den inge slagen weg. Getracht zal worden op ver scheidene plaatsen Ylegelijke organisaties tot stand te brengen. Niet alleen in Euro pa, doch ook in andere werelddeelen neemt het werk een groote vlucht. In Frankrijk is de Intronisatie niet vreemd in groote industrieele ondernemingen en modezaken. In laatstgenoemden is de verkoop van wufte kleeding dan ook geheel uitgescha keld. Ook in Nederland zijn de magazijnen en winkels niet meer te tellen waar de beeltenis van Jezus' H. 'Hart prijkt, waar Christus als Koning de schoonste en beste plaats inneemt. Tot slot werd besproken het bouwen van een intronisatiekapel te Ginneken aan het klooster, waarvoor reeds een som van ruim 7000 gulden werd bijeengebracht door den verkoop van papieren steentjes, door de afdeeling Rotterdam voor het doel vervaardigd. Met den verkoöp belast zich de heer J. Nefkens, Wijnhaven 37, Rotter dam, alwaar de noodige inlichtingen om trent den verkoop worden verstrekt. De bijeenkïmst werd ingezet door oen plechtige Hoogmis door den Hoogeerw. Overste gecelebreerd, waaronder een feest- predïcatie door pater Joachim. Voor het vertrek der aanwezigen deed de Zeereerw. pater van der Wees O. P. een plechtig Lof, waarna in de vestibule van het tijdelijk klooster de toewijding van de comité's aan het H. Hart van Jezus plaats had. Voor het samenstellen van comité's in de verschillende steden en dorpen verslrekt Pater Joachim van de Paters der H.H. Harten te Ginneken gaarne alle inlichtin gen. Kalender der week. 20—26 Juli. ZONDAG. ZESDE NA PINKSTEREN. 2e gebed van den II. Hicronymus Aemilianus; 3e gebed van de 11. Marga retha;' Credo; praefatie van de H. Drie vuldigheid. MAANDAG. ST. FREDERICUS 2e gebed van den H. Praxedis; 3e ge bed voor levenden en overledenen. DINSDAG. H. MARIA MAGDALENA. 2e gebed van den H. Geest; Credo. WOENSDAG. H. APOLLINARIS. 2e gebed van den H. Liborius; 3c ge bed van den H. Geest. DONDERDAG. VIGILIE VAN ST. JACO BUS. 2e gebed van de H. Christina; 3e ge bed van den H. Geest. H VRfJDAG. H. JACOBUS. Credo; praefatie van de Apostelen. ZATERDAG. H. MOEDER ANNA. ONDERWIJS. De opvolging van prof. Te Winkel. Curatoren van de Amsterdamsche Uni versiteit hebben, gelijk bekend is, voorge dragen voor het professoraat in de taal wetenschap, dr. Jan van Ginneken, te Oudenbosch, en voor den leerstoel der let terkunde dr. J. Prinsen J.Lzn. le Nijme gen. Thans deelt het ..Hbld." mede, dat bij het college van curatoren zou woeden aan gedrongen, om in de plaats van dr. Van Ginneken voor te dragen dr. F. A. Stoett, leeraar in de Nederlandsche taal- en letter kunde aan het gymnasium te Amsterdam. Hoofden van R. K. Scholen. De Vereeniging van Hoofden van R. K scholen in het Bisdom Haarlem, hou It 21 Juli a.s. in St. Bavo le Haarlem haar 3de algemeene vergadering. Letteren en Kunst. Tentoonstelling van oorlogspenningen in het Stedelijk Museum de Lakenhal ie Leiden. Door de welwillendheid van den heer W. L. F. Zwirtiria te Amsterdam, wordt tijdelijk in het Stedelijk Museum de La kenhal een tentoonstelling gehouden van oorlogspenningen betreffende Nederland uit de jaren 19141919. De collectie, die ruim 100 nummers telt, is waarschijnlijk geheel volledig, en toont met hoeveel zorg en kennis deze door don heer Zwiertina is heengebracht. Men vindt er werk bij van C. L. J. Be.- geer, J. A. A. Gerritsen, K. Goetz, C. J. v. d. Hoef, A. Ots, D. Scholhus, M. Vreug de en J. C. Mieneeke. De collectie bevat verschillende penningen op de mobiiisatia en de wedstrijden onder gemoB"iliseerden, steunpenningeri, penningen op de Novcm- ber-betoogingen, ÏÏe antie-annexatiebawe1- ging, de burgerwachten, het torpedoeren van de ..Arnstelstroom" de schepenrooj door de geallieerden, de vlucht van dori

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3