IZ is jJQ, MylvUM 14 KrssS£scw"Bn?™ BUITENLAND. Uitblad verschijnt eiken .dap, nitgee. Zon- en Feestd. O 1 'fi a It 5$! t)c Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, £i?rlC II >52* T& jH A a S /S/15 f j22ty2 cent Per reEel v00r gewone ad vetten tiën; Zater- I0e Jaargang. ZATERDAG 19 JUL. 1919. No. 2967 pumme^aS ctijmeTGe^L^trcerd Zonda'gBblad S cent Bureau :x STEENSCHUUR 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Poslbus 11. verkoop 50 cent; Zaterdags 75 Cents, van 80 woorden Dit nummer bestaat uit vier bladen, waaronder het geïllu streerd Zondagsblad. EUGEN DE RUBINI. De redactie verzocht mij iets mede te fleelen omtrent den Rubini-avond, aan welke verzoek ik, zooveel mogelijk, gaarne ,wril voldoen. Laat ik beginnen met U te zeggen, dat ik na al hetgeen ik omtrent de wonder baarlijke experimenten van den heer Rubi- ni had gelezen met hoog gespannen ver pachting'er heen hen gegaan en'dat, be halve in het experiment met massa-sug gestie, mijn verwachtingen in alle opzich ten zijn o ver trof ten. Het is gewoonweg pverbliiffend wat men ziet. Dengenen echter, die er heen willen'gaan -oiii een z.g. ..gezelligen avond" door ,e brengen, raad ik ernstig aan liever thuis te blijven. Daarvoor staan de experimen ten van den heer R. op te hoog peil. Toen bij het begin van den avond de im- pressario eenige aanwezigen uitnoodigde liefst, zroals hij zeide eenige heeren artsen en journalisten om den heer R. te controleeren in een nevenvertrek. terwijl in de zaal de noodige voorbereidingen voor bet experiment werden getroffen, maakte ik van de gelegenheid gaarne gebruik evenals collega cTr. Kapsenberg en nog enkele andere, aanwezigen, mij onbekend. Ik deed het deels om de controle doch voor al. omdat ik daardoor tevens de gelegen heid had, den' heer R. van nabij te leeren kennen en persoonlijk eenige vragen tot hem te kunnen richten over zijn verbazing wekkend talent. Ik zal mij dan ook slechts tot dit onder houd bepalen, omdat over hetgeen de heer R. in het publiek liet zien uw verslaggever reeds een duidelijk en uitvoerig verslag heeft gegeven. De heer R. is een aangename en sym pathieke verschijning, ongeveer 25 jaar oud en maakte op mij den indruk een zeer nerveus gestel te hebben. Tijdens het wachten op het teeken, dat men in de zaal gereed was met het bepa len en voorbereiden der volgende proef, loopt hij voortdurend met groot© stappen heen en weer, druk pratend, bijna ieder woord als 't ware onderstreepend door krachtige mimiek op zijn intelligent gelaat, druk gesticuleerend en rookt onderwijl de eene cigaret na de andere. Op mijn verzoek, mij een onderhoud te willen toestaan ging hij welwillend in. Ik vroeg hem, hoe hij het eerst tot de ont dekking van zijn merkwaardig talent was gekomen. Hij verklaarde mij, dat dit toevallig was geschied in zijn militairen dienst, waar hij de eerste proeyen nam met zijn mede soldaten. Later in krijgsgevangenschap ge raakt, heeft hij zijn bijzondere eigenschap meer en meer ontwikkeld, ook door studie van occultisme etc. Na mijn terugkeer te Weenen, zoo ver telde hij, bood zich weldra een impressa- rio aan, die mij voorstelde aan de redac teurs der verschillende dagbladen te Wee nen, en zoo werd ik telepaath van pro fessie. In het begin van mijn optreden zoo verzekerde de heer R., was ik na iedere séance uitgeput door de geestelijke inspan ning, en moest* ik mij bepalen tot slechts 'éénmaal optreden in de acht dagen. Thans echter, meer en meer geoefend, gaat dit beter, zoodat. ik meermalen in de week een séance kan houden, zonder ©enigen blij venden nadeeligen invloed te bespeu ren. Veel hangt hierbij af zoo zeide hij wie mijn opdrachtgevers zijn. Sommigen, di? hun gedachten 'niet voldoende kunnen ooncentreeren, matten mij zeer af. Na de twee eerste experimenten van dien avond, waarbij de opdrachtgever door een stalen band met den heer R. in contact was, vroeg ik hem of de proeven naar zijn zin gelukt waren. „Och, antwoordde hij. ,.dat is maar „Spielerei".Moeilijker zijn de proeven zonder contact met den opdracht gever. Voor een goeden uitslag uwer proeven is een metalen contact blijkbaar niet noo- dig; .waarom gebruikt u dio dan? zoo vroeg ik hem. Neen direct jioodig niet, antwoordde de heer R. mij; doch ik ge bruik het metalen contact, omdat daardoor de opdrachtgever zich heter bewust blijft jbm sterk geconcentreerd te denken aan 'datgene wat ik moet doen, waardoor dus, om zoo te zeggen, het geestelijk contact beter bewaard blijft. Bovendien gebruik ik in mijn eerste experimenten hgt metalen 'contact en later op den avond niet meer, hm daardoor een zekeren climax in mijn prooven aan te brengen en de spanning van het publiek te doen stijgen. Voelt u ook trillingen of schokjes door middel van het metalen contact, wanneer do opdrachtgever sterk zijn gedachten con centreert? Neen, antwoordde de heer R. Ik let er zelfs niet op. Bovendien wat zou ik er aan hebben. Hoe zou ik daardoor kunnen te weten kernen of ik rechts of links moet gaan, of ik een sleutel of een portemon- flaie uit iemands zak moet halen. Hoe ver klaart gij was mijn wedervraag de overbrenging der opdrachten van de.n op drachtgever op uw persoon, vooral zoo treffend en verbazingwekkend bij de co.n- taetlooze proeven? Een bepaalde en afdoen de verklaring kan de Heer R. mij op mijn vraag niet geven. Waarschijnlijk, zoo zei hij, ontstaat dit contact door eliier-tril ling en in de ruimte en door mijn lijn-ge- voelig zenuwstelsel. Wijl mij van dc eerste experimenten in de zaal was opgevallen ik stond naast hem op het podium.hoe vermoeid en afgemat de heer R.-* er plotseling uitzag, zoodra bij in ..actie" was, vroeg ik hem of hij zich bewust was van zijn toestand op zulk een oogeribJik. Zoodra ik ant woordde de heer R. mij mijn experiment begin, voer ik mij zelf in een ..t ranc e", in een passief b e w u s t z ij n. Eerst kostte mij dit ontzaglijk veel inspanning. Nu gaat het direct. Zie, zeide hij, vlak voor mij slaande, en onmiddellijk namen zijn oogen een starende uitdrukking aan, de handen maakten zoekende, "tastende bewegingen als van iemand, die in donker iets zoekt ik hoorde hem af en toe diep zuchten c.n zijn gelaat, marmerwit, zag er vermoeid, en afgemat uit. Na eenige minuten herstelde hij zich plotseling weer als ontwakend uit een die pen slaap en vertelde hij verder: In dezen toestand slechts kan ik de opdracht van mijn lastgever uitvoeren, mits hij echter zijn gedachten concentreert. Ik zie in dezen toestand alles in een anderen vorm en gedaante. Ik zie slechts vage vormen, nergens scherpe lijnen. Het voorwerp of den persoon, dien ik zoeken moet, zie ik niet, ook niet- van nabij. Hoe zou ik het ook beproeven een naald te gaan zoeken, ergens verstopt in de.zaal, wanneer het op het gezicht aankwam. Ik voel slechts en voel al tastend2 mits mijn opdrachtgever goed oplet dat ik mijn doel naderbij kom totdat ik er ben. Hebt ge geen moeilijkheden met de taal, zoo vroeg ik verder. Stel! Uw opdrachtge ver is iemand wiens taal ge niet verstaat, b.v. men beveelt U in 't Grieksch of La tijn: hooger, lager, links, rechts. Neen, antwoordde de.Heer R., maar 't komt slechts op den w i 1 van den op drachtgever aan. Na de proef met de wichelroede (waarbij de heer R. door rnidtjel der wichelroede contactloos begeleid door zijn opdracht gever een bepaald persoon zoekt, totdat zijn wichelroede „uitslaat") vroeg ik hem of hij in staat was water of ertsen, ver borgen in den grond, te kunnen aantoo- nen.*Neen, antwoordde R., nog niet, mis- -schien na een half jaar studie. Dit ant woord verwonderde mij, aangezien de Heer R. m.i. zeker behoort tot die perso nen, bij wie deze eigenschap zich ook zon der studie meestal dadelijk manifesteert. Tenslotte deed ik den Heer R. nog een vraag in betrekking tot zijn militairen dienst. Wist gij zoo vroeg ik hem wanneer een commando werd gegeven dit vóór de andere soldaten? Neen, zeide hij, weten niet, doch ik voelde als 't ware wat er komen zou. Mijn onderhoud met dezen merkwaar- digen man, dat telkens plotseling werd af gebroken wanneer het sein klonk voor een nieuw experiment, liep hiermede ten einde. Bij 't afscheid schonk hij mij zijn portret met handleekening. Ik vond het een hoogst, merkwaardigen avond, dubbel in- terressant zoowel door hetgeen ik te zien kreeg in de zaal als door hetgeen ik hoor de in de wachtkamer bij ons persoonlijk onderhoud. Of de verklaring van den Heer B. wal betreft het overbrengen der gedachten van den opdrachtgever op zijn persoon door middel van ether.trillingen juist Ls, is rneT akerheid nog niet te beslissen. Wel pleit er m. i. veel voor, want al is de gedachte op zichzelf onstoffelijk, torh is het denken gebonden aan een stoffelijk Jproces, .want'het denken eischt ünspan- ning der hersenen, waardoor wellicht physisch-chemisohe processen worden op gewekt die ethertrillingen verwekken kun nen. In zijn toestand van passief bewustzijn zou dan de iheer R. door middel van zijn -fijngevoelig zenuwstelsel die ethertrillin gen opvangen (zooals de Antennes bij de draadlooze telegrafie) en op deze manier zouden bij hem gelijksoortige wilsvoorstel- lingen worden opgewekt, als bij zijn op drachtgever. Hoe het zij, zeker is het. dat het laatste woord omtrent de verklaring dezer uiterst merkwaardige en interessan te experimenten nog niet is gesproken. H. J. A. WALENKAMP. Med. Doet. Arts. Warmond, 18 Juli 1919. De stakingen in Ihet buitenland. Wen ding in de keizerskwestie. De concessie van Tientsin niet verleend. Verdeeling der Duitsche koloniën. De Turksche re- geering teekent niet. OVERZICHT. De arbeiders in Engeland worden steeds roeriger, naarmate de dag nadert, waar op zij met hun Fransche en Italiaansche kameraden met <?en staking van een et maal willen proflesteeren tegen de inmen ging in Ruslands politiek. In Yorkshire staken nu reeds 160,000 man en Ln het Noorden, van Engeland is een staking onder het spoorwegpersoneel uitgebroken. Het komt, zooals de meeste Engelschen hot zelf hebben voorzien: na den oorlog zal Tiet land een crisis moeten door maken tengevolge van de arbeidersbe weging. Telkens zal het staatsbelang benadeeld worden, omdat een groep arbeiders, zonder te Setten 'op het njlgemeene welzijn, het eïgegi welvaren pogen te verbeteren, zonder daarbij altijd binnen redelijke perken te blijven. De keizerskwestie neemt opeens een zon derlinge wending. De commissie der ver- antwoordelijkheid heeft nu bij den Opper sten Raad een rapport ingediend over de mogelijkheid om andere personen in plaats yah"den keizer te laten terecht staan. Dit beteekent het einde van de iheole ge schiedenis. Het geding tegen den keizer was de laatste openbare vernedering van liet vroegere Öultscliland in den persoon, die'het eens in al zijn glans en luister heeït vertegenwoordigd. Als zoodanig al leen had het geding nog eenigen zin. Gaat men thans anderen in plaats van den keizer rechten^ dan heeft het geding daarmede ookN-"ZIjn laatsten zin verloren. Italië krijgt de vroegere Oostenrijksche concessie van Tientsin niet. De Raad yan Vijven TTeeft misscTaen gemeend, dat hij over SjanTóeng al genoeg te hooren heeft gekregen. Vooral de Amerikaansche pérs ^gaat Verwoed teg de fregöTTng Inzake Sjantoeng te keer. Het blijkt een handige zet van de CChi- neesche delegatie, flat zij geweigerd heeft den vrede van Versailles te teekenen. Daardoor heeft zij nog meer relief aan het begatTerthirecht g:-teven. Dat juist Amerika zich het ergst er over opwindt, ligt voor 3c- hand. Men heeft or steeds de machtsuitbreiding van den Ja panner* met lêëde oogen aangezien en heeft met den gelen broeder in San Fran cisco en op de geheel.? Westkust al last ge noeg gehad. De haat tegen Japan is groot en slaat onwillekeurig over tot sympathie met China. (Overigens schijnt Japan in Parijs wel veel voordeelen, doch weinig vriende,n gekregen te hebben. De Vredesonderhandelingen De schadeloosstelling aan België. Aan de leden der Kamer en de Belgische pers is een exemplaar van het Vredesver drag aangeboden, terwijl gisteren in de secties der Kamer het wetsontwerp tot be krachtiging van het vredesverdrag zou wor den onderzocht. Ook werden gepubliceerd- de stukken be treffende de den llden November 1918 aan België gedane Jeer.ingen en het recht van voorrang ten bedrage van 2*£ milliard ten gunste van België. De verbintenis is geteekend door Clemen- ceau, Woodrow Wilson, Lloyd George en Sonnino. Het verdrag met Oostenrijk. Het verzoek van Duitsch-Oostenrijk schrijft de „Zeit" te'VVeenen om direct in den Volkenbond te worden opgenomen, is niet toegestaan. Men slaat de deur met alle beminnelijkheid voor onzen neus dicht. Tevergeefs zal men naar de reden zoeken, waarom Duitsch-Oostenrijk, dat door de Engelschen nog steeds halsstarrig Oosten rijk genoemd wordt, niet als oorspronke lijk lid in den volkenbond kan worden opgenomen. De Volkenbond, zooals deze thans be staat, legt den niet-leden slechts verplich tingen op, doch geeft hun geen rechten. Staten, die niet tot den volkenbond behoo- ren, worden zeer punctueel aan iederen imperialistischen aanval zoo goed als' weerloos prijs gegeven, en zij hebben geen instantie, waarbij zij in beroep kunnen gaan. Het is duidelijk, wat dit voor ons arm Duitsch-Oostenrijk beteekent. Indien men de motiveering van het naar den vorm vriendelijke doch inderdaad afwijzende antwoord van Clemen'ceau nader be schouwt, dan bemerkt men, dat als voor waarde voor de opneming in den bond de zekerheid wordt genoemd, dat Oosten rijk een verantwoordelijke regeering .bezit, en dat deze regeering haar nationale ver plichtingen wil en kan vervullen. Of wij onze verplichtingen kunnen vervullen, ligt. niet aan ons, doch aan de Entente, welke ons door een vrede van gehieds-annexaties en economische vernietiging 't vermogen kan ontnemen, de voorwaarden te vervul len. Niet slechts onze buurstaten. Polen, Tsjechië, Zuid-Slavië, deze geheel min of meer Oostelijke Balkan, doch ook rijken als Honduras, Haïti, of Liberia, worden waardig bevonden voor den volkenbond, Duitsch-Oostenrijk echter niet. Dit feit is voor ons eên reden te meer, om het voort bestaan en de hechtheid van een bouw werk te wantrouwen, dat uit haat en op stand opgetrokken is. De Turksche regeering teekent niet. Een eigen telegram van de „Dusseldor- fer Nachrichten" uit Saloniki meldt, dat de Turksche minister van verkeerswezen, Ferid Bey verklaarde; De Turksche regee ring heeft besloten liet verdrag dat de ver deeling van het Turksche Rijk beteekent, niet te onderteekenen. Ook de regeering-Scheidemann had des tijds besloten niet te teekenen! De verdeeling der Duitsche koloniën. De commissie, belast met het vaststellen der mandaten voor de koloniën, heeft gis teren vergaderd. De Belgische gezant te Parijs, baron Gaiffier, Belgisch gedele geerde, heeft een voorstel gedaan betref fende een overeenkomst tusschen België en Engeland ten opzichte van de verdee ling van Duitscli Oost-Afrika, België zou daarbij een compensatie ontvangen voor de schitterende deelneming van de troe pen van generaal Tombeur aan de opera ties in de koloniën. Gedurende de beraadslagingen is men er in geslaagd België er toe te bewegen aan Engeland een aanzienlijk gedeelte van de oude.,.bezittingen in Kongo in de streek van Tanganjika af te staari. In ruil daar voor ontvangt België een groot gedeelte van de Duitsche koloniën. Dit wordt een gelukkige oplossing voor heide staten ge acht. Engeland verzekert de verbindin gen tusschen Kaapstad en Cairo. België ontvangt rijke territoriale gebieden, met zeven millioen inwoners, waartegenover het slechts gebieden met drie millioen in landers rnoet afstaan. De Opperste Raad der Geallieerden zal deze overeenkomst moeten goedkeuren. Italiaansche aanspraken op Tientsin. De Opperste Raad der Geallieerden heeft het denkbeeld van Italië, dat de extra territoriale concessie Tientsin zou worden toegevoegd aan de Italiaansche concessie, verworpen. De Italiaansche afgevaardig den hebben de beschikking van den Raad zonder protest ontvangen. Hongarije. De tegen-regeering. De Veres Ujsag" meldt, dat de tegen- regeering te Szegedin wanhopige pogingen doet, om het kabinet te reorganiseeren. Een voorstel der arbeiders, om in de regee ring le worden opgenomen, werd van de hand gewezen. Na deze beslissing gelastte de overheid eenige arrestaties en huiszoe kingen. Frankrijk De proteststaking. Men gelooft, dat de betooging van de „C.G.T." op 21 Juli op een mislukking zal uitloopen. Alleen de spoorwegarbeiders ne men aan de staking deel.' De arbeiders der tramwegen, autobussen en ondergrond- spoorbanen sluiten zich niet bij de bewe ging aan. De federatie van boekdrukkers staat er niet gunstig tegenover. De dag bladen zullen verschijnen. Betoogingen. Tijdens het overwinningsfeest en den wapenschouw te Parijs hebben eenige korte incidenten plaats gehad. In de Temps" lezen wij, dat 200 anarchisten hebben ge poogd voor de Trinité-kerk met roode vlag gen te betoogen. Zij werden door de poh- tie'uiteengejaagd. r Op het kerkhof Père Lachaise wilde een revolutionaire, vereeniging. kransen met in schriften op graven van bekende revolu- tionnairen neerleggen. Na een korstondige vechtpartij was de rust weergekeerd. Munitie-ontploffingen. Gisterenmiddag had, volgens een bericht uit Parijs, in een munitiefabriek te Lebour- get bij Parijs een ontploffing plaats. Het vuur deelde zich mede aan een opslag plaats van vluchtige olie. Verscheidene ge bouwen werden verwoest. Er zijn vele ge wonden. Betrekkingen met het Vaticaan. Naar een vooraanstaand prelaat en ken ner van de Vaticaansche diplomatie in de „Tempo", een te Rome verschijnend blad, verklaart, heeft de Paus de benoeming der bisschoppen van Metz en Straatsburg door de Fransche regeering nog niet be- krachtigd, daar Hij van meening is, dat deze nieuwe stand van zaken de diocesen, welke een ander politiek statuut gekregen hebben, eerst kan doorgevoerd worden, wanneer de wereldvrede, door de ratifica tie der verdragen volkomen is hersteld. Over de hervatting der betrekkingen tus-~ schen Frankrijk en het Vaticaan schrijft de prelaat, dat de H. Stoel niet erg met de gedachte- is ingenomen, dat door de Curie de onderhandelingen moeten ge opend worden. De Fransche regeering moet het princieperkennen, dat wie de betrekkingen verdoken heeft, deze ook weer moet hervatten. Ieder moet toegeven, dat dit standpunt van het Vaticaan juist is. Zooals bij alle economische en politieke verschijnselen, kan ook hier de oplossing dezer kwestie alechts van een of andere bijzondere gebeurtenis afhangen. Het Fransche volk is volgens den prelaat zoo veranderd, dat het tijdstip van een overeenkomst tusschen Parijs en de Kerk van Rome niet ver meer af schijnt. De Europe Nouvelle" komt nog eens terug op de zonderling-anticlericale ver klaring van Piclion, dat hij er niet aan denkt, weder met het Vaticaan in betrek king te treden. Het monument van den dood. Het monument ter eere van de Fran- schen, die voor hun vaderland gevallen zijn, en dat op den vooravond der vredes feesten is onthuld, een kunstwerk van de beeldhouwers Sue en Sartorio, heeft den vorm van een afgeknotte pyramide, ter hoogte yan 17 M. en met een basis van 9 M. Aan alle vier zijden bevindt zich een gevleugeld overwinningsbeeld, met den zegepalm' in de hand. Verder zijn op het monument aangebracht tw^e bas-reliefs, voorstellend de Duitsche trofeeën, gewe ren, helmen, kanonnen, granaten en bajo netten en de inscriptie: Aux morts pour la patrie. Op de vier uithoeken zijn vaandels geplant. De top van de pyramide wordt bekroond door een reukaltaar in den vorm van een torpedo, onderschraagd door pijlers van 3 M. lengte. Dit bovenstuk is geheel mas sief en goud geschilderd. Het gelieele mo nument heeft een gewicht van 30 ton. Het is een schoon heidensch stuk, voegt de „Croix" aan hare monumentbeschrij ving toe, maar ook alleen heidensch, alsof al onze anderhalf millioen dooden slechts heidenen geweest zijn. Engeland. Bezoek van koning Albert. De koning van België, die per vliegtuig naar Londen is gekomen, heeft Donderdag een bezoek aan de koning en koningin gebracht in Buckingham Palace. Hij ia Vrijdag weer naar Brussel vertrokken. Foch te Londen. Maarschalk Foch is gistermorgen geest driftig ontvangen door een groote menigte, bij zijn aankomst te Londen. Op het sta tion werd hij begroet door maarschalk Haig, generaal Wilson, de Fransche ge-* zant De Flesseau en vele anderen. Rusland. Bolsjewistische successen. Een draadloos telegram meldt, dat Jeka- terinaburg door de bolsjewiki genomen is.- Zij hebben nu een belangrijke basis ten N. van den Transsiberisclien spoorweg te Ste- libinak. Aan de Finsche grens. De Deensche journalist Henry Hellssen publiceert in „Berlingske Tidende" een beschrijving van de wijze, waarop Witte en Roode gardisten elkaar op de Finsche grenzen bevechten. Het heeft, daar niets van een modernen oorlog, zooals wij hem vijf jaren lang gekend hebben. Er strekt zich daar op die grens een zeer dicht woud uit, waarin zich talrijke bolsjewiki verschuilen; met de zuivering van dit bosch is commandant Sihvo belast. Deze is een oud-student in de medicijnen; toen het den Russen nog goed ging. vlucht-- te hij naar Duitschland en nam dienst in het leger dat tegen Riga optrok. Bij den laatsten Finschen opstand, die de Russische överheersching ten val bracht, speelde hij een groote rol, zoodat Manncrs- lieim hem 't/ belangrijkste militaire werk opdroeg, zonder hem daarbij aan eenig toe zicht. te onderwerpen. Hij is als een moder ne condotieri, die zijn oorlogsberoep geheel zelfstandig uitvoert. Sihvo is 29 jaar; hij wordt als opperbe velhebber bijgestaan döor majoor Talvela, oud-student aan de handelshoogeschool te HelsingfojS; die 25 jaar oud is. Er is een heele compagnie in hun leger, die bestaat uit jongens van onder de vijftien jaar. Dezen moeten barrevoets.loopen, omdat de Engelschen, die de Witte garde van allerlei krijgsbenodigdheden voorzagen, geen jon gensschoenen gezonden hebben. Zij dragon de kleecTeren van volwassen sojdaten, die hun veel te groot zijn; velen van hen zijn kleiner dan hun geweren; op marsch zin gen zij een kinderlied van honderd verzen. De jongste dézer soldaten is pas 12 jaar ge worden. allen hebben zij echter al min stens één mensch gedood. Roemenië. Bolsjewistisch complot. Volgens het Roemeenscbe persbureau beeft de veiligheidsdienst een wijd vertakt bolsjewistisch komplot ontdekt, dat de uitroeping der radenrepubliek ten doel had. De Roemeensche leden van het kom plot staan voor het grootste deel onder Hongaarsche aanvoerders. Er zijn oproe rige manifesten tegen de dynastie in be slag genomen en een bedrag van millioe- nen aan Fransch geld en roebels is gecon- fisceerd. Er zijn 42 personen gearresteerd en aan den krijgsraad overgeleverd. Griekenland. Een roman gelijk! De jonge koning Alexander van Grieken land schijnt op het oogenblik in de Griek- sche hofkringen veel aanstoot te geven door de voorkeur, welke hij aan een jonge •Amerikaansche, miss Kelly, bewijst. De jonge dame werd onlangs, bij gele genheid van een bal, door Zijne Majesteib uitgenoodigd, naast hem plaats te nemen in de hofloge en het is reeds vele malen voorgekomen, dat men haar in gezelschap van den koning ontmoette op automobiel tochtjes in den omtrek van Athene. Er wordt reeds gemompeld over een aanstaand huwelijk tusschen koning Alexander, den neef van den Duitschen keizer, en miss Kelly, de nicht van een New-Yorkschen hotelier. Ondanks den democratischen geest des tiids schijnt men hierover in Athene toch niet zoo bijzonder verrukt te zijn. Spanje. Een nieuw kabinet-Maura. De koning heeft Maura belast roet da vorming van het kabinet uit de conserva tieve concentratie. Vereenigde Staten. Wilson en de Senatoren. Naar uit het Witte Huis bericht wordt, zal president Wilson een serie besprekin gen met republikeinsche senatoren aan vangen. De conferenties zullen een halven dag duren, en elke senator zal afzonderlijk tet den president worden toegelaten. Volgens de bladen zal Wilson de- tegen standers van den volkenbond in 't vertrou wen nemen ten aanzien van alle phasea der vredescoferentie. Amerika. Vrees voor Katholieke överheersching. De republikein, senator Sherman, afge vaardigde van Illinois, heeft gemeend den Amerikaanschen senaat er voor te moeten waarschuwen, dat de volkerenbond een einde zou maken aan dc scheiding tusschere Kerk en Staat en de geciviliseerde wereld onder de macht zou brengen van het Va-* ticaan. De slimme afgevaardigde grondde zijn verklaringen daarop, dat <ie katholieken 24 van dc 45 stemman in den bond zou den hebben.

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1