BUITENLAND. BINNENLAND. jlit blad verscljytit eiken dag, uïtgez. 2mn- en Feestd. Pe Abonnementsprijs bedraagt, by vooruitbetaling, voor 'Aeiden 17 ct. p. week, f2.£5 p. kwartaal; bij önae agenten 18 ct. p. weck, f2.40 p. kwartaal.Franco p.'p.ost f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling vap 25 ct. p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 10e Jaargang. Bureau STEENSCMUliR WOENSDAG tS JÜLS 1939. 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 835. No. 2SG3 Postbus 11. De Advertenlieprys bedraagt 17Vj cent per regel voor Handelsadvertqntien; Zaterdags 25 cent per regel. 22>V2 cent. per regel voor gewone advertentiën; Zater dags 80 cent per regel. Voor ingozonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van SO woorden Kit nummer bestaat uit twee bladen. f Het Vrouwenkiesrecht. Den laatsten tijd wordt herhaaldelijk uagepleit over de al dan niet gewenscht- Jieid van het algemeen vrouwenkiesrecht. Hierover zullen wei niet nabetrachten. jtVe. hebben liet/ met al de aankleve! ftiaar toch stelt „het Huisgezin" een zeer practische vraag, n.l. deze: De vraag is ivoor de katholieke partij, zooals zij net voor alle andere partijen zijn zal: hoe zul len wij uit het vrouwenkiesrecht het meest^ nut trekken? Vast staat wel, dat de vrouwelijke ki.e- Sters er, in haar algemeenheid, niet aan 'Sullen denken, zich tegenover of ook maar haast de mannen te organiseeren, doch zullen opgaan in de politieke partij, waar toe zij zich krachtens haar beginselen e- jtrokken gevoelen. De katholieke vrouwen komen dus in het katholieke partijverhand. Zij komen er en treden er op als gelijkgerechtigden. Er zijn vrouwen, die uit eigen initiatief tullen toetreden: zij, die reeds eerder het politieke, leven hebben meegeleefd, en zij, fvier plichtsbesef, nu een nieuwe plicht 5iaar is opgelegd, luide tot haar spreken zal. Maar veruit de meesten zullen moeten 'M'orden genoodigd, overreed en gehaald. Men kan hiermee wachten tot het laatste jiogenblik, tot de verkiezingen, waaraan zij zullen deelnemen, voor de deur staan. Men doe dit vooral niet, adviseert „het Huisgezin" wijselijk. Vooreerst niet. ora- Bat men dan een reusachtig kiezersmate- Haal krijgt, dat in een minimum van tijd niet behoorlijk op de hoogte kan worden gebracht. En op de tweede plaats niet, lomdat men dan gevaar zou kunnen loopen achter het net te visschen. - Juist in deze verkiezingsrustige jaren heeft men een zeldzame gelegenheid orn Be nieuwe organisatie stevig op te hou wen en aan de vrouwelijke, wellicht ook hog aan ettelijke mannelijke kiezers de gelijke voorlichting te verschaffen. In den komenden winter reeds tijge men in stad en dorp aan het werk. Vooral voor Be politieke propagandaclubs breekt dan aan een tijd van zegenrijken arbeid. Er is poel'zaad uitgestrooid. De bloeitijd is voor treffelijk. Een rijke oogst wacht! Daarom: de hand aan den p'loèg! Profi- 1 eer en we van rle instelling van het vrou wenkiesrecht. Duitsche arbeiders naar Frankrijk Hoe zullen ze behandeld worden? Nog steeds: de uitlevering van Wilhelm II. Oak von Hollweg schuldig? Een overwin ning der Italiaansche regeering. De strijd tegen de Bolsjewiki, Karolyi afge treden. OVERZICHT. Frankrijk heeft, volgens een bericht uit Berlijn, liefst een half millioen Duitsche arbeiders verlangd voor het herstel van het verwoeste gebied. Toen Duitschland' daar tegen bezwaar maakte, is er. van Fransche zijde op gewezen, dat een weigering de uitvoering van het vredesverdrag zou be lemmeren. Deze arbeidslevering door Duitschland is een moeilijk vraagstuk en ook in Frank rijk heeft men de bezwaren er van zeer goed ingezien. Men vreesde n.l. te Parijs, dat er een veel te goede verstandhouding zou ontstaan tusschen de Duitsche arbei ders en de Fransche bevolking. Anderzijds moest men op de Duitsche arbeidslevering staan, omdat de bevolking van het verwoeste gebied daar zeer op ge steld is. Zij wil de streek z'ien herstellen, door wie ze verwoestte. Er zijn nu twee mogelijkheden: óf de Duitsche arbeiders worden goed behandeld, of men behandelt ze slecht. In hef laatste geval zal het land, dat die arbeiders ge bruikt, er geen voordeel van hebben. Im mers de vrede is gesloten,, vijandschap mag officieel niet meer bestaan en zal ook inderdaad spoedig verdwijnen, door de hervatting van handelsbetrekkingen, enz. Willens en wetens de Duitsche arbeiders Ban tóch slecht te behandelen, zou Frank rijk vooral in Amerika in een slecht boekje brengen. Voor België, waar ook Duiischers kprnen werken, geldt natuurlijk hetzelfde. i.Le Peuple" schrijft daarover: „De Duitsche krijgsgevangenen, die in België gebleven zijn, zullen uitgewisseld worden tegen burgers, die vrijwillig komen helpen hij het herstel van de verwoeste streken. Het is in ieder geval van belang, Bat deze arbeiders niet lastig gevallen Worden. Indien de nauwgezette eerbiedi ging van het Vredesverdrag in dit opzicht niet voldoende mocht zijn,' vereischt toch ons elementair belang, d. i. ons land uit het puin te zien herrijzen,, dat wij deze houding van waardigheid aannemen". En aari deze redeneering zal Frankrijk zich ook wel niet kunnen onttrekken op den duur. Maar dan indien de Duit- «chers dus niet meer behandeld worden ols vijandelijke dwangarbeiders, dan is üeze arbeidslevering voor Duitschland in zeker opzicht voordeelig. Indien er in Frankrijk nu een half mil- lioen arbeiders noodig zijn, dan zal België Misschien wel een kwart millioen kunnen gebruiken. Dit beteekent voor Duitschland al vast de loozing van driekwart millioen •werkeloozen. En welk een uitstekend mid del om de goede verstandhouding met Bel gië te herstellen! Den oorlog heeft bewezen, dat de volken h'j slot van rekening, wanneer ze elkaar goed leeren kennen, niet haten, zelfs best met elkander kunnen opschieten. Die ar beiders in Frankrijk en België zijn het bes te middel orn Duitschlands verguisden naam te herstellen. Ze zijn een uitstekende propaganda voor de internationale aan eensluiting der arbeiders. Thans heeft ook de koning van Saksen zich tot koning George gewend met het verzoek af te zien van de uitlevering van den keizer; Er is een kentering in de openbare mee ning in Engeland en bet zou ons niet ver wonderen, indien van de heele uitlevering van den keizer niets kwam. Na de oorlogs brooddronkenheid komt allengs de bezon kenheid van het redelijk verstand, ook in Engeland. Wat er van het geding legen Duitsche officieren en politici zal komen, die schul dig zijn aan schending van wetten en ge bruiken van den oorlog, valt nog niet te voorzien. Volgens von Tirpitz is .Bethmann I-Iollvveg de eenig schuldige aan den oor log. De keizer wist niet beter, hij was een („schwacher Kopf". Er is in deze schrijverij weinig grootsch! De Vredesonderhandelingen De Opperste Raad. Da opperste raad der geallieerden heeft Dinsdagmiddag vergaderd en de bespre king hervat over de gevolgen van de op heffing der blokkade van Duitschland. België. Brabanponne en Marseillaise. Het Antwerpsche ochtendblad „De Schei- da" schrijft: Dinsdagavond voor luxueus café. Orkest vangt de Brabanponne aan. Publiek houdt een fluitjesconcert en paart daaraan een awoertgeroep, dat hooren en zien vergaan. Orkest zwijgt, herstelt zich en begint de Marseillaise; ieder zwijgt en staat in heiligen ernst op. Een beeld de3 tijds. De instorting der raffinaderij, Üit de Vlaamsche bladen blijkt dat ten onrechte de instorting is gemeld van een raffinaderij in Tienen. Het ongeluk is in Antwerpen zelf geschied en betreft het ma gazijn der „Raffineries Tirlemontoises". Omstreeks half elf 's ochtends hoorde men een gekraak, eenige seconden nadien nog maals, waarna het middengedeelte van het gebouw, over een gevelbreedte van ruim 20 meters, met een Vervaarlijk gedrüisch instortte, verschillende werklieden, solda ten en krijgsgevangenen onder het puin, de zakken en vaten begravend. De oorzaak van de ramp is. onbekend. Duitschland. Een ministerie voor den vrede? Het „Hamburger Fremdenhlatt" meldt uit Gênève, dat de'Internationale Vrouwen bond voor Vrede en Vrijheid tot den voor zitter van. de Du.itsche Nationale Vergade ring, Fehrenhach, een verzoek hoeft ge richt, om de instelling te willep bevorderen van een ministerie, dat'belast zal zijn met de handhaving van den vrede.en waar aan mannen, en vrouwen van bekend paci fistische overtuiging zullen medewerken. De bolsjewiki. Ter beveiliging tegen het gevaar van het binnendringende bolsjewisme aldus een particulier bericht uit Elberfeld is te Keulen baron von Reitzenslcin tot rijks commissaris benoemd. Zondag zijn tien leiders der bolsjewiki, die met valsche pas sen uit het onbezette gebied gekomen wa ren, door de Engelsche militaire overheden in hechtenis genomen. Een groot aantal Polen, die op onverklaarbare wijze zonder passen binnengekomen waren, zijn weg gevoerd. Deze gebeurtenissen, zullen, naar te verwachten is, op de maatregelen voor het verkeer tusschen het bezette en het onbezette gebied, dat men reeds wilde ver gemakkelijken, niet zonder invloed blijven'. Uittocht der O.-Weeërs. Naar alle gebieden, die volgens het vre desverdrag door Duitschland moeten afge staan worden, en vooral naar het Noorden van Sleeswijk, richt zich de vlucht der be- lastingschuwe Oweeërs. Zoo verneemt dé „Vossische Zeitung", dat er zich in de kleine stad Sonderhurg alleen reeds 31 fa milies van bekende Oweeërs zijn komen vestigen. Vriendschap met de V. S. Bernstorff heeft volgens den correspon dent der „Associated Press" er op aange drongen, dat de Duitschers vriendschap met de Ver. Staten moeten aankweeken. Er is slechts een manier, zei hij, om dat niet te doen en dat is socialistische propa ganda, want het socialisme is niet popu lair in de Ver. Staten. Kolennood. Uit de Saksisch-Thuringsche textielstre- ken wordt de stopzetting van vele bedrijven gemeld, als gevolg van het steeds grooter wordende gebrek aan steenkool» Hongarije. Karolyi afgetreden. De minister-president der Hongaarsche tegen-revolutionnaire regeering te Szege- din, Karolyi, is afgetreden. In zijn plaats zal Desider Abraham als leider van. ge noemde regeering optreden. Bela Kun en de Vredesconferentie. Naar het Hongaarsche correspondentie bureau seint, heeft Bela Kun een telegram ontvangen van de vredesconferentie te Parijs met de medgdeeling, dat de vredes conferentie niet met hem in onderhande ling kan treden, zoolang hij de wapenstil standsvoorwaarden niet uitvoert. Bela Kun heeft hierop geantwoord met het verzoek hem aan te geven waarin de radenrepubliek de bepalingen van het wa- peristilstandsvardrag heeft ontdoken. Tsjecho-Slowakije. 14 Juli Je Praag. Ook het schoon versierde Praag heeft dén Franschen Nationalen Feestdag op waardige wijze gevierd. Voor het schitte rend geïllumineerde f Fransche gezant schapsgebouw had des avonds een taptoe plaats. Bij de verschijning van den gezant Simon, barstten de vele duizenden, die zich voor het gebouw verzameld hadden, in luid gejuich los, dat minutenlang aanhield. Des middags werd een schitterende pa rade gehouden, in welker verloop Massa rijk de generaals Pelle en Mittelhausen, kolonel Faucher. en majoor Jonart -deco reerde. De président richtte voorts een schrijven aan. Pelle, waarin hij hem den hartgrondigen dank van Slowakije te ken nen gaf wegens de kostbare hulp van het edelgozindc Frankrijk. Kranten bestelling per vliegtuig, De Tsjechische bladen te Praag hebben •den welgeslaagden, proef genomen cm hun ochtendedities per vliegtuig-te" versturen. De pi'oefvlucht naar de op 120' K.M. af stand gelegen stad Chrudin duurde 50 minuten. Engeland, Een ontploffing. Lloyds meldt uit Ga'rdif, dat er aan boord van het Britsehe stoomschip Rose- leaf". een ontploffing heeft plaats gehad, waarbij 28 man zijn gedood. Rusland. De strijd iteg-en de bolsjftwikl. In het Britsehe Lagerhuis hoeft Chur chill, in antwoord op een vraag, meege deeld, dat het hoofd der Bjilschc militaire missie in Rusland heeft gemeld, dat het leger van Denikin gedurende, het laatste jaar meer dan 200.000 krijgsgevangenen heeft gemaakt. Ean succes der Bolsjewiki? Volgens- een Reutor-telcgram uit Heï- singfors meiden, de Russische bladen, dat de Bolsjewiki Perm Cfi Kungur hebben heroverd. Deze bei da. steden liggen ten noorden van Oefa, zoodat hun. verovering een nieuw échec boteokêht voor admiraal Koltsjafc ö-fi wol var. d'Jms re-ch cc rvleugel. Finland. Geen overeenkomst met Koltsjak. Een bericht over een - geheime overeen komst tusschen Mannerheim en Koltsjak wordt van Finsche zijde officieel tegenge sproken. -Mannerheirn, noeh de Finsche regeering, noch de: Finsche legeraanvoering heeft met Koltsjak een overeenkomst ge troffen, welke betrekking heeft op deelne ming van Finland aan een militaire-bezot- ting van Petersburg. Bolsjewistische samenzwering. De Finsche autoriteiten zijn nieuwe wan daden en 'een samenzwering welke de ont ketening van een bolsjewistisch oproer in Finland voorbereiden, op het spoor geko men. Tot de plannen behoorde o. a.'het in de lucht laten springen van eén groot munitie-depot hij Helsingfors en een bij Wyborg. Ook was een aanslag op het leven van generaal Mannersheim beraamd. On langs is pas zulk een aanslag verijdeld.; Bondgenootschap van nieuwe staten. Volgens -een Finsch bericht hebben Let land, Estland en Litauen een militair bond- geonotschap gesloten. Oekrajina, dat in den beginne aan de onderalmdelingen hiervoor deelnam, heeft zich voortijdig te ruggetrokken. Italië» De staking op 21 Juli. De Italiaansche C. G. T., omvattende de katholieke arbeiders, heeft besloten deel te nemen aan de algemeens staking op 21 Juli. Een overwinning der regeering. In zijn rede over de buitenlandsche poli tiek verklaarde Nitti dat hij zich aan de door Tittoni afgelegde verklaringen refe reerde. Wat de beweerde verklaringen van Haig betreft., deelde Nitti mede, dat de Engelsche gezant zich naar het minis terie van Buitenlandsche Zaken heeft be geven en ze ook heeft tegengesproken. Zij zijn trouwens ook reeds door Reuter te gengesproken. Met betrekking tot het resultaat der Parijsche Conferentie zeide Nitti: „Onze Noordelijke grenzen zijn bekend en aangaande de Adriatische Zeekwestie verdedigen wij ons program met matiging en waardigheid. Wij moeten optreden te gen de campagne, welke het er op aanlegt, de geallieerden te verdeelen. De regeering zal zoo noodig strenge maatregelen nemen tegen sommige bladen, want de samenwer king met de geallieerden moet nauw en hartelijk zijn. Er mogen geen moeilijkhe den ontstaan, nu wij zoo zwaar geleden hebben." Sprekende over de stakingsplannen van 20 en 21 Juli verklaarde Nit.ti» dat juist Italië het eenige land is, waar deze sta king ongerechtvaardigd is, Voorts zeide Nitti: „Italië moet niet in Hongarije ingrij pen, tenzij dat land zich tegen ons keert. Wij hebben besloten, een groot gedeelte van onze troepen in den vreemde terug te poepen. De regeering is overigens gereed, de algemeene werkstaking onder het oog te zien en de orde te handhaven." Nitti verzocht ten slotte de Kamer, mor gen de debatten over de Voorloopige Twaalfden tot 31 December aan te vangen. De regeering aanvaardde de motie van vertrouwen, door* de afgevaardigden Ca mera en Credaro ingediend, waarin wordt gezegd dat de Kamer, na te hebben kennis genomen van de regeeringsverklaring, deze goedkeurt en overgaat tot de orde van den dag. Deze motie werd met 257 te gen 111 stemmen aangenomen.. Turkije. Twisten te Konstantinopel. Naar de „Times" uit Konstantinopel ver neemt, wordt verwacht dat met de ontrui ming van Transeaucasië door de Engel sehen in den. loop van deze maand een aanvang gemaakt zal worden. Het con flict tusschen het Turksche kabinet en de liberale partij is ontaard in een heftigen persoonlijken twist tusschen Mustafa Sa- bri, den Scheik Al Islam, die als groot vizier optreedt en kolonel Sad ik Bey. De regeering denkt er aan laatstgenoemde in hechtenis te nemen,. Spanje. Een aanval van Raisoeli. De minister ontving het volgende tele gram van den hoogen commissaris in Ma rokko, d.d. 13 Juli: Een strijdmacht der opstandelingen ón der persoonlijke aanvoering van Raisoeli heeft 'gisteren een buitengewoon heftigen aanval gedaan op de posten en verbin dingswegen tusschen Larasj en Tetoeau, welke aanval tot den morgen werd voort gezet. De Spaansche* troepen sloegen ten slotte de opstandelingen met zware verlie zen terug, doch hun eigen verliezen zijn eveneens aanzienlijk. Denemarken. Een incident. In Kopenhagen hebben eenige Fransche matrozen-op den lien Juli een krans wil len leggen op hét soldaten-standbeeld en gingen daar in een optocht heen, de Fran sche vlag voorop. Een 'onderofficier van een Noorsch eskader vond dit niet goed. Hij maakte zich van de vlag meester en scheurde ze aan flarden. Het gevolg was, dat de Fransche matrozen hem zóó toeta kelden, dat hij in ceh ziekenhuis opgeno- ah'ën moest worden. Vereenigde Staten. De handel met Duitschland. De volledige hervatting van den handel met Duitschland kan niet vóór het midden van den winter verwezenlijkt worden. Van het Vatlcaan. De Paus cn de Missies. Kardinaal Gasfarri heeft namens den Paus aan het bestuur der Franziskus Xa- verius Missievereeniging in Aken een schrijven gezonden, betreffende de Duit sche katholieke missies. De kardinaal deelt daarin o. a. mede, hoe zeer de Paus deelt in de vrees en het lijden der Duitsche ka tholieken in verband met de besluiten, door de vredesconferentie aangaande de Duitsche jnissies genomen. De H. Vader heeft in een schrijven aan de geallieerden gewezen op het werk van zelfverloochening der Duitsche missionarissen en de gevaren uiteengezet, die de ongeloovige volkeren bedreigen.-als deze van hun missionaris sen worden beroofd. Alleen de hoogste kerkelijke overheid kan over de' rechten der missionarissen beschikken, zegt de Paus in dat schrijven. Intusschen heeft, gelijk men weet, de zending van mgr. Ceretti tot resultaat ge had, dat de vooruitzichten voor het Duit sche missie-werk- iets beter zijn geworden. Uitvoer van vee. Naar de Groningsche correspondent van het „Hbld." verneemt, is de uitvoer van paarden naar Duitschland veertien dagen stopgezet. Eenige Fransche veehandelaren hebben Maandagavond bij de veestallen te Gronin-' gen een 150 stuks koeien aangekocht voor dén uitvoer naar België. Uitvoer van honing. De N. U. M. heeft de volgende regeling vastgesteld voor den uitvoer van Honing van den oogst '1918: De exporteurs zenden hun aanvragen van vergunning tot uitvoer van honing, oogst 1918, aan de vereeniging tot bevorde ring van den bijenteelt, onder bijvoeging van twee verzegelde monsters van de uit te voeren partij. Voldoen de monsters niet aan de door de vereeniging gestelde eischen, dan wordt de aanvraag terugge zonden, met vermelding van de reden van afwijzing. Wordt de honing geschikt be vonden voor uitvoer, dan zendt de vereeni ging de aanvraag, voorzien van haar „fiat" en van het nummer van het goed gekeurde monster door naar de N. U. M., 'die de aanvraag in behandeling neemt en, indien deze leidt tot endosseering van de vergunning, daarvan bericht zendt aan de vereeniging. De exporteur is dan verplicht met de ver eeniging overleg te plegen omtrent dag en uur van verzending, opdat de rijksbijen consulent of diens gemachtigde zich ervan kan overtuigen, dat de te verzenden partij in -hoedanigheid overeenstemt met het monster. Uitvoer van ruwe wol. De N. U. M. brengt ter kennis van be langhebbenden dat bij den minister van Landbouw geen bezwaar meer bestaat legen uitvoer van ruwe wol, wolafvallen enz. Aanvragen van consenten voor den uit voer van genoemde artikelen moeten bij da N. U. M. worden ingediend.. Vervoer van hoepeto. Onder hout waarvan de uitvoer verboden is, moet ook worden gerekend te vallen hoep- en teenhout, doch niet de daaruit vervaardigde hoepels. Kolenvervoer uit België. De extra-kolentrein Esschen—Roosen daal is opgeheven, aldus meildt de „Msb." Nu de Belgische regeering, naar blijkt uit de berichten die de vorige week gepu bliceerd zijn, nieuwe voorwaarden heeft gesteld voor den uitvoer van kolen', zal het van den 20sten af voorloopig wel gedaan zijn met den aanvoer uit het Zuiden. De Nederlandsche regeering denkt er niet aan, in credietverleening te bewilligen': particu liere onderhandelingen van eeriigen om vang hebben tot dusver ook niet tot een resultaat geleid. Bovendien beteekent de politiek der Belgische regeering wat betreft de pariteit van de franc blijkbaar een pj'ijsverhboging, zoodat particuliere trans acties in het algemeen minder kans van slagen hebben. Ten slotte is er de allesbe- heerschende factor, de Nederlandsche ko- lenpositie, die op dit oogenblik van dien aard ïs, dat de Belgische aanvoeren niet langer onontbeerlijk zijn. De import dit jaar overtreft reeds verre de totaal-aan voer in 1918 en, er zijn aanzienlijke reser ves gevormd. Ofschoon van een verhooging van den Duitschen uitvoer, waaromtrent dezer dagen geruchten liepen, geen sprake is, kan thans de naaste toekomst met ge rustheid worden tegemoet gezien! „Hbld." Keurmeesters en analysien bij de voedingsmiddelen. -In dé bijeenkomst van keurmeesters on analysten bij de keuringsdiensten hier te lande, gehouden op 13 Juli te Utrecht, is besloten tot oprichting van een college, van keurmeesters en analysien bij de keurings diensten van voedirigs- en genotmiddelen. Als voorzitter, secretaris en penning meester zijn resp. gekozen do heéren C. de Lint te Den Haag, I-I. J. Jacobs te Utrecht en II. v. Wijngaarden te Arnhem. Herziening traslaat 1839. Een draadloos telegram uit Lyon meldt: Vertegenwoordigers der rijf groole mo gendheden en van België en Nederland, zullen den 29en Juli bijeenkomen om, over de herziening van het verdrag .van 1839 ta i beraadslagen. Tweede Kamer. Naar de „Tel." verneemt, is het lid der Tweede Kamer F. Bos, lid van de platte landspartij, voornemens ontslag to nemen. Hij zal worden opgevolgd door den heer A. Braat, te Hekelingen. Prov. Staten van Zuid-Holland. Gistermorgen 11 uur vergaderden da Provinciale Staten in de vergaderzaal der Eerste Kamer onder voorzitterschap van den commissaris dor Koningin, baron Sweerts de Landas Wyborch. De eerste punten tdcr .agenda werden z. li. st. goedgekeurd. Bij punt 10, verhooging der provinciale heffingen van rechten, maakte de heer v. Staal eenige opmerkingen. Deze heffing leverde z. i. groote bezwaren op: voor de in nabijheid wonende personen wordt deze heffing een ware last. Spr. stelde voor in art. 1 te schrappen de woorden: door ieder persoon wordt voor'den overtocht der brug 4 ct; betaald. Na, uitvoerig debat wérd het vóorstel- v. Staal om dc heffing geheel af te schaf fen, aangenomen mét 43 tegen 31 stemmen. Het ontwerp-besluit wordt hierna aan genomen met twee stemmen tegen, die van de hoeren De Visser en Colthof.. Aan de orde was het rapport van de commissie om aan de tentoonstelling en hét congres „Opvoeding voor de Jeugd boven den leerplichtigen leeftijd" een sub sidie te geven van f 500, welk voorstel door Ged. Staten was overgenomen. Nadat hierover door eenige leden het woord was gevoerd stelde mevrouw Al- barda voor, dat de Staten geen subsidie maar een bijdrage van f 1000 geven in het waarborgfonds. De-voorzitter maakte van zijn bevoegd heid gebruik om de Staten fc adviseeren,* het voorstel van mevrouw Albarda oven te nemen. Dit voorstel kwam hierna in stemming, waarbij de stemmen staakten met 38 tegeal 38. Daar er twijfel bleek of de stemming wel goed genoteerd was, werd er opnieuw gestemd met hetzelfde resultaat. De voorzitter sloot hierna de zitting de* Staten, en riep 'de ledon opnieuw bijeenl tegen gistermiddag, van welke vergade ring wegens plaatsgebrek morgen verslag volgt. Telegrammën-wissellng. Het Guldensporencongres, op 11 Juli ta 's-Gravenhage gehouden, verzond het Vol- gend telegram aan het Vlaamsch Hoogstu- dentenverbond (dat studenten van alle hoc^ gescholen in België, zonder o-nderscheifl van partij, in zich vereenigt): „Vlamingen, Zuid-Afrikaanders, Hollan ders, bijeen op 11 Juli, zenden u een broV

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1