BINNENLAND. Uit de Omgeving. toegeschreven nan Engcland's tekort, aan export-steenkool hetwelk weer door de arbeidsconflicten veroorzaakt is. Manning zegt voorts, dat het volgens opgave van de Fransche ingenieurs nog 3 a 5 jaren zal duren, alvorens de repara tie der mijnschachten cn de uitloozing der mijnen in het voormalige bezette gebied van Frankrijk gedaan zijn. Frankrijk zal te lijden hebben onder het gernis van de mijnbekkens van Lens, en de schaarsehte aan Engelsche steenkool, liet onderzoek heeft aangetoond, dat de Kolennood in Italië hel ergst is. Nederland cn België. Men meldt aan dc ,,N. R. Cl." uit Brussel dat de Vereeniging van Luiksche Inge nieurs, op een buitengewone vergadering de volgende motie heeft aangenomen: lo. Het is van overwegend belang voor do Belgische nijverheid en handel om te. allen tijde vrijen en gemakkelijke» toegang te hebben tot de zee en den Rijn, langs alle verkeerswegen. 2o. Daar aan deze voorwaarden op het oogenblik niet. is voldaan, zulks vooral als gevolg van den staat van zaken die in het leven is geroepen •door het verdrag van 1839. spreekt de V. v. L. I. de volgende wenschen uil: 1. Aanleg, door het hertogdom Limburg van een kanaal van Antwerpen naar Maas en Rijn. 2. doortrekking door het gebied van Maastricht van het kanaal Antwerpen Luik. 3. kanalisatie van de Maas, beneden strooms van Luik en het scheppen van een gemakkelijke verbinding tusschen Luik, de zee en den Rijn. 4. exploitatie onder leiding en. beheer van België, en zonder douane-controle, van de vaart op de hierboven genoemde water wegen; en op die welke nog bovendien wor den aangelegd. 5. Het recht om uit de Maas het water af te tappen, noodig voor de kanalen naai den Rijn en Antwerpen. G. Vestiging van dc Belgische souverci- niteit op de Schel de water en tot aan de. monding. 7. Vestiging van de Belgische souvêveï- nileit op hef kanaal en dc haven van Ter- neuzen. 8. Controle, door België, van de afwafe- ringssluizen van Vlaanderen naar de Schelde. 9. Het openen van een waterverbinding, bestemd op de Oostersehelde te vervangen. De V. v. L. 1. laat het aan de gedelegeer den des lands over, de manier te regelen, waarop deze wenschen zullen worden in praktijk gebracht. Secretaris-Generaal Buitenlandsche Zaken. De buitengewoon gezant en gevolmach tigd Minister jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, die sedert zijn terugkeer uit China hier te lande vertoeft, zal als gede tacheerd aan het Departement van Builen- laiidsche Zaken, tijdens een aan de secre taris-generaal van dat Departement, mr. R. J. H. Patijn verleend verlof, dat heden ingaat, de functie van secretaris-generaal waarnemen. Arbeidswet. Bij gelegenheid van de aanneming van de Arbeidswet, mocht Minister Aalberse een zeer groot aantal telegrafische cn schriftelijke gelukwenschen ontvangen, o. a. van vele vakorganisaties en van werk gevers. Van het R. K. Vakbureau te Utrecht heeft de Minister gisterochtend op zijn Departement een reusachtige bloemen mand ontvangen. Rechtsche wetgeving. Met- de aanneming van de Arbeidswet kan de rechterzijde op een reeks van so ciale wetten terugzien, die zij heeft tot stand gebracht, aldus ,,De Tijd". De eerste Arbeidswet, die van 1889, was van jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, den vader van den tegenwoordige» premier, minister van Justitie in het kabinct- Mackay. De Mijnwet en de Caissonwet kwamen over de regeering Kuiper in het Staatsblad. Onder het ministerie-Heemskerk versche nen de Arbeidswet, de Sleenhouwerswet en de Stuwadoorswet van Talma. En de So ciale verzekeringswetten, door Talma op gezet, zullen door Aalherse worden tot stand gebracht; thans is de Acht-urenwct in de Tweede Kamer aangenomen. Ook op onderwijsgebied^ is het voornaamste werk geleverd door de Rechterzijde. Wat. onder het Ministerie-Kuyper werd begonnen, werd voortgezet onder Heems kerk en uitnemend beëindigd onder Ruys de Beerenbrouck door Minister De. Vis ser. Zoo heeft de Rechterzijde op twee breede terreinen van wetgeving de leiding in han den weten te houden. Zonder dal gebeurd is, wat men van vrij zinnige zijde bij de algemeene verkiezingen zei de te vreezen:dat er n.l. een slechte par tij wetgeving zoude komen. Integendeel, onze sociale wetgeving mag er wezen. Al is ze dan ook grooten- deels van Rechts! De S. D. A. P. en de wethouders-zetels. De Federatie-vergadering van de S. D. A. P., heeft met. meerderheid van stemmen besloten, dat de S. D. A. P. een wethou- derszetel zal aanvaarden, indien het mini mumprogram, dat aan de burgerlijke par tijen zal worden voorgelegd, door de bur gerlijke pariijen zal worden aanvaard. Bond van Politie-ambtenaren tcf bescherming van dieren. Onder leiding van den heer J. T. Bort- hof te Hilversum had te Utrecht de eerste algemeene ledenvergadering plaats van dozen hond. lu zijn openingswoord deeide de yooizit- icr mede, dat de Bond thans 218 leden lelt cn trachten zal ter bescherming van het rcdelooze diet tot samenvoeging te geraken met andere vereenigingen. In het voorloopig bestuur van den Bond werden gekozen de heeren C. A. C. Last te Den Haag, J. F. Berthof te Hilversum, J. Ennik tc Haarlem, J. Molenaar en J. de Jong te Hilversum. Dr. A. Kuyper. Dr. A. Kuyper, die oorspronkelijk een kuur in het buitenland zou doen, volgt thans op medisch advies een badkuur in de watergeneeskundige inrichting „Bethes- da" te Laag Soercn. Mr. J. Bomans. Naar men aan het ,.N\vs." mededeelt, is mr. J. B. Bomans niet voornemens een eventueele benoeming van burgemeester van Schiedam te aanvaarden. Provinciale Staten van Zuid-Holland. In het verslag van de Commissie van Rapporteurs omtrent het onderzoek in de afdeelingen van dc Provinciale Begrooting voor het dienstjaar 1920 en van de verdere daarheen verzonden onderworpen, wordt omtrent de samenstelling van het college van Ged. Staten o. a. medegedeeld: In een afdeeling weid teleurstelling uit gesproken over den uitslag van de op 2 Juli gehouden verkiezing van leden van Ged. Staten. Betoogd werd, dat, waar voor dit college in de practijk niet geldt, de eisch van politieke homogeniteit, de billijkheid zou hebben medegebracht, dat aan de min derheden ruimere vertegenwoordiging daarin werd toegekend, met name door de opengekomen plaats van- wijlen mr. Van de Velde vrij te laten voor dc sociaal-demo- cratisclie arbeiderspartij, die thans in de Provinciale Staten ongeveer een vierde der zetels bezet houdt. Dc houding der 'rechterzijde in deze had te meer bevreemding gewekt, nu deze el ders, waar zij in de minderheid is, wel ze tels in het college van Ged. Staten aan neemt uit dè hand ook van de sociaal democraten en zelfs, volgens de dagblad- berichten, een overeenkomst tot verdeeling der zetels schijnt te hebben aangegaan. Tegenover dit betoog werd van andere zijdeopgemerkt, dat men het- afleggen eener nadere verklaring om zich overeen komstig den eed of de belofte; te plaatsen op het wettelijke standpunt, indien de fei ten, die zich op politiek gebied hebben voorgedaan, zulk een verklaring nóodig maken, niet beneden zijn waardigheid be hoeft te achten. Tollen. De aandacht werd gevestigd op het voortbestaan van sommige particuliere tol len, die; zeer hinderlijk zijn voor het ver keer. In liet bijzonder werden genoemd het Warmonderhek, waar ieder, die zich van Warmond naar Leiden of omgekeerd be geeft, tol moet betalen, de tel aan de Tei- lingerlaan te Sassonheim, waar weliswaar voetgangers vrij zijn. doch voor rijwielen moet worden betaald en de tol tusschen Schiedam en Vlaardingen. Gevraagd werd of het" niet op den weg der provincie zou liggen, het initiatief te nemen tot. het af- koopen van deze tollen, of wel gemeenten, die daartoe zouden willen overgaan, finan cieel te steunen. Duurtetocslagen en loon en. Verschillende leden betoogden, dat de •Joonen der arbeiders en beambten te lang zijn en met opheffing der duurtetoeslagen een flinke definitieve verhooging moesten 'ondergaan. 'Anderen) wenschten voorals nog de loonen niet te verhoogen, maar zoo noodig nogmaals over te gaan tot verhoo ging der duurtetoeslagen. Inzake duurtebijslag op pensioenen werd gevraagd, of het in de bedoeling lag ook voor 1919 de nader bij het Rijk tot stand gekomen regeling na te volgen. Verbetering grotfte verkeers weg e n. Aangedrongen werd op het aanbrengen van hoombeplantingen langs wegen, over al waar zulks practiscli mogelijk is. Duur leb ij slagen. Verscheidene leden wezen op het ver schil in duurtebijslag tusschen.de ambte naren ter griffie en de werklieden van den waterstaat en wenschten ook hier den toe slag op 20 pet. te 7-ien bepaald. In hun memorie van beantwoording van het verslag der commissie van rapporteurs omtrent het onderzoek in de, afdeelingen van de provinciale begrooting voor 1920 en van de verdere naar de afdeelingen verzonden onderwerpen deden Ged. Sta.- ten o.a. het volgende mede: Voor een provinciaal initiatief tot alge meene opheffing der tolüen schijnt in af wachting van de' te verwachten wettelijke voorziening geen plaats. De duurtebijslagen, die Ged. Staten nog tot het. einde van dit jaar bestendigd zou den willen zien. zullen naar hun aanvan kelijk oordeel met ingang van 1 Januari 1920 moeten vervallen, hrtgoon. zoo de prij zen niet dalen, wel niet zal kunnen ge schieden zonder een vrijwel evenrédige verhooging der vaste loonen. Tn de na- jaarszitting zal dientengevolge weder een herziening van alle loonen aan de orde moeten komen. De Hanzebank. Tc .'s-Gravenhage heeft gisteren de jaar- lijksche vergadering plaats gehad van aan deelhouders der Hanzebank in het bisdom Haarlem. De voorzitter, de heer H. G. A. Jansen, zette in groote trekken uiteen, hoe de Hanzebank in haar nieuwen bedrijfs vorm heeft gewerkt. Daarna bracht hij verslag uit over het tijdvak van 1 Juli 1917 31 December 1918, het eerste boekjaar van de bank in den nieuwen bedrijfsvorm. Daaruit bleek, dat, het aantal bijkantoren en correspondentschappen, op 1 Juli 1917 bedragende 76, thans tot 105 is gestegen. Het afgeloopen boekjaar heeft zich gr, kenmerkt door groote onzekerheid, waar door het niet mogelijk was, de meest gun stige r esultaten te verkrijgen. Toch noemt de directie het winstcijfer, de omstandig heden in aanmerking nemende, niet ongun stig. De directeur wijst er voorts op, dat met het oog op de onzekere tijden, aller eerst gestreefd moest worden naar ver grooting van het bedrag dei' liquidatie middelen en naar versterking van de fi- nancieele positie der instelling. Ten slotte wordt er de aandacht op ge vestigd, dat, wil de bank als credietinstel- ling aan haar doel kunnen beantwoorden, de Roomsche middenstand verder, nog op krachtdadige wijze zijn medewerking en steun zal dienen te verleenen, vooral ten opzichte van kapitaaluitbreiding. Do verlies- en winstrekening over het tijdvak 1 Juli—31 December 1917, geeft na de gebruikelijke afschrijvingen op druk werk, meubilair, gebouwen ep verbou wingen een saldo-winst aan van f 5519. Dezelfde rekening over 1 Januari tot 31 December 1918, wijat, na de even genoem de afschrijvingen en storting in het pen sioenfonds van f 5000, een winst aan van f 35,736, overeenkomstig de statuten als volgt verdeeld: afschrijving Coop. Centr. Middenstands Credb. f 15.000, reserve af schrijvingen f 6000, saldo winst f 14.763. Hel aandeelenkapitaal bedraagt f 1 202.600. De staat der effecten per 31 December 1918 wijst een totaal bedrag aan van 1 2.475.034. Per 31 December 1918 waren credieten ver leend tot een bedrag van f 9.449.813. Uit het overzicht van het uitstaand cre- diet en van de middelen van 1 Juli 1917— 30 Juni 1919, stippen we volgende eindcij fers aan. Het uitstaand crediet per 31 Dec 1918 f 7.787.757 bedragende, was per 30 Juni '19 tot f 9.218.117 geklommen. De spaarkas, per 31 Dcc. '18 tot f 2.644.711 aanwijzende, gaf per 30 Juni '19 een bc-drag aan van f 3.617.781. De deposito's, per 31 Dec. '18 f 6.024.812 bedragende, waren per 30 Juni '19 tot f 8.049.033 geslegen, terwijl crediteuren( per 31 De-c. '18 f 3.201.303 beloopentte, per 30 Juni '19 een hoogte van f 4.984.130 had den ber^jkt. De beschikbare middelen bui ten het gestorte aandeelenkapitaal bedroe gen op 31 Dee. '18 f 4.083.069, welk bedrag op 30 Juni 1919 gestegen was tot f 7.432.887. Na eenigc discussie werd het jaarverslag goedgekeurd en werden de aangeboden balans en de winst- en verliesrekening vastgesteld. De vergadering heeft de heeren H. G. A. Jansen, C. Lap. J. Th. Peters, H. W. Rü- benkamp en J. Th. Schuiten als.commissa rissen herbenoemd. De roede Bond op de flesch. Te Utrecht verscheen ,,De Vlag van Sint Joris", uitgave van den Ned. R.K. Bond van Dienstplichtigen ,,$t. Joris". Een pak kend blaadje. We treffen er o.a. dit stukje in aan: ,,'t Is uit ermee. De roode Bond heeft zijn werk gedaan. Hij kan nu wel naar huis toe gaan. Hij was opgericht om hel legqr revolu- tionnair te maken. En ButseJaar zei in November tegen Troelstra, dat hij-klaar was. De zaak was in orde! De soldaten zouden „achter de moderne arbeidersklasse staan. Maar hij liad gelogen. En het lukte niet. Er kwam geen revo lutie. Er was geen revolutionnair leger. Toen moest de Bond de Dienstplichtigen, die gedemobiliseerd waren, ontevi eden maken. Met behulp vnn een groep, die onder neu trale vaan hicip. zouden ze de gedemobili- secrdeh krachtig bewerken. Maar „SI. Joris" blies verzamelen. En 't Roomsche. leger werd sterker in enkele weken, dan het roode in vele maanden. Maar bij dc verkiezingen heeft de roode Bond nog braaf zijn best, gedaan. Vooral in Rotterdam werd met de grootste leugens gewerkt. En nu denk je-dat de Nederlandsche soldalen alles slikken, dat ze nooit, wijzer wórden? Met duizenden hebben ze den roo- don Bond verlaten en dezen bereidt nu zijn eigen begrafenis voor. Straks leggen S.D.A.P. en N.V.V. snik kend een krans op het graf van hun ge sneuvelden zoon. Maar de S.D.A.P. lacht dan toch, want in het testament staat, dat de centen, die mochten overblijven, voorde paj-t ij- k a s zijn. De roode Bond moge gaan, voor den Roomsche» Bond is dit geen aanleiding zijn voorbeeld te volgen. Er is voor onze dienstplichtigen, voor ge- dcrnobiliseerden en voor militairen nog zooveel te doen, dat onze taak nog niet is afgeloopen. ,,St. Joris" houdt zijn vaan'ontplooit". Gemengde Berichten. Een auto in een sloot gereden. Toen gisterochtend een chauffeur van de Spij kerfabriek met zijn^auto op den Muider- straatweg bij de Vinkenbrug te Amsterdam reed kwam plotseling om de scherpe bocht die de weg daar maakt, de heer Stern uit. Crailoo met zijn auto aanrijden en hield midden op den weg stil. Eerstgenoemde chauffeur stond toen voor de keus, twee voetgangers en een handwagen, die rechts van den weg stonden, onderstboven te rij- of linksaf in de sZoot te sturen. Hij koos het laatste. Wèl kon een lichte aanrijding met den anderen auto niet meer verme den worden, doch dank zij dc matige vaart- die de Spijkerauto had, liep het ongeval zonder persoonlijke ongelukken af. Een huwelijk. Te Vlaardingen zal binnenkort een zeer ongewoon huwelijk worden gesloten tusschen een paar oudjes uit het Diaconessenhuis. De bruidegom, die reeds driemaal weduwnaar is, is 81 jaar, terwijl de bruid er 74 telt. Dat deze oudjes nog tot dezem stap hebben besloten vindt zijn oorzaak in de verhoogde ouder domsrente. Barre maatregelen. Tengevolge van dijkherstellingen, moeten een tweetal hui zen te Schcfllingwoude worden ontruimd. De vorige week kregen do bewonerg aan zegging dat zij, indien dc woningen in het einde van deze week niet waren ontruimd, uit hun perceelen zullen worden gezet, ter wijl door het waterschap niet voor tijde lijke woningen wordt gezorgd. Het eene gezin bestaat uit 10 personen, terwijl'in de andere woning 2 arme oude menschem verblijven, waarvan de kostwinner boven dien sukkelende ie. Blijven de autoriteiten bij hun voorne men, dan zullen de gezinnen aan ellende ten prooi zijn, aangezien in Sehellingwou- de groote woningnood heerscht. Het hoog heemraadschap Waterland is belast met de uitvoering van het Provinciaal besluit. Gedood door een stier. Te Retranclie- ment ie een landbouwersknecht door een stier aangevallen en zoodanig door het woedende dier verwond, dat hij wéldra overleed. Aangehouden. Te Oudewater werden tal van schapen dezer dagen 's morgens dood in dc weide gevonden. Het bleek later dat zij met een zwaar voorwerp waren doodgeslagen. Als verdacht, werd V., uit Snelrewaard, gearresteerd, daar het geble ken is, dat hij 's morgens zéér vroeg zich bij de eigenaars vervoegde om de gedoode beesten tegen lagen prijs te koopen. Onvrijwillige passagier. Zaterdag middag had de „Jan Pieterz. Coen"toch al zoo vol bij het uitvaren éen passagier meer dan waarop gerekend was. Een veld wachter, vrij laat. met stukken aan boord gegaan, zag zich na afloop van zijn werk den terugtocht afgesneden door het inha len van de loopplank. Het publiek aan den wal vond, zegt het „Nws.", het geval zeer grappig. Een ontrouwe koster. Naar de „Tel." verneemt heeft de Utrechtsche recherche dezer dagen bij een goudsmid ontdekt, dat hij verschillende diamanten, tot een be drag van eenige honderden guldens, ge kocht had van iemand van wien men het vreemd vond dat hij zooveel diamanten in zijn bezit had. Bedoelde persoon was n.l. koster aan de St. Dominicuskerk op de Mariaplaats te Utrecht. Bij zijn verhoor erkende hij eenige diamanten gestolen te hebben uit de monstrans. De'koster wordt thans.voor dezen diefstal vervolgd. Inbraak bij een rijksontvanger. Zater dag is te Hoogezand ingebroken in het kantoor van den rijksontvanger. Dc brand kast is geplunderd .doch de geldswaarde aan papier was elders geborgen zoodat al leen een bedrag aan zilver is ontvreemd. Een nieuwe telepaath. De Rubini is niet de eenige, die de wonderbaarlijke kunst van gedaehtenlezen. verstaat. Zater dagmiddag waren we er getuige van hoe een andere jonge man, die zich Morini noemt, precies dezelfde merkwaardige toe ren verricht. En nog wel geblinddoekt. Ter- wij! ook hier alle bedrog uilgesloten is. Op verrassende snelle wijze gelukte het Morini de opgegeven proeven tot een goed ^mtlteait te brengen\. Hét jklei.ne 'gezel-, schap genoodtgden, waarvoor hij Zater dag te Rotterdam zijn kunst beoefende, toonde zich dan ook uitermate voldaan. Het 'natste experiment was van min of meer griezeliger! aard en herinnerde sterk 'aan de Indische fakir-verhalen. Morini stek zich n 1. een dameshoedenspeld, die hij van een der; dames leende, dwars dooi de wang. Hij voelde, naar hij verklaarde, daarbij niet de njinste pijn en hij bood ons allerwelwillendst aan, liet aanwezige gezelschap op dezelfde wijze aaneen te rij gen. zonder dat.we het zonden voelen. Maar niemand toonde geneigdheid zich aan hot spit te laten steken. Morini. die uitstekend Hollandsch spreekt verklaarde zijn gevoelloosheid uit den vas ten wil om geen pijn te gevoelen. „Volk" Gevecht tusschen vrouwen. Het is gis termiddag in de Ruysdaelstraat te Amster dam tusschen een aantal vrouwen Spaansch toegegaan. De oorzaak van deze vechtpartij ontstond drie weken geleden, teen een vrouw de ander tijdens een ver hoor voor den rechtercommissaris van van diefstal betichtte. Gistermiddag was er gedronken en een der vrouwen vatte het. plan op, zich toe gang lot de woning van haar buurvrouw te verschaffen, wat ze ook deed, gewapend met een houten hamer. Maar de andere „dame", voorzien van een stuk ijzer, dreef haar weer liet gemeenschappelijk plaatsje op. Hier had een duel plaats. Ook andere vrouwen bemoeiden zich er mede en zoo werd het duel een veldslag. Het einde was, dat een der vrouwen zoo toegetakeld werd, dat ze per auto-brancard naar het Wilhel- minagasthuis moestworden vervoerd. Haar toestand was gisteren zoo ernstig, dat ze nog niet jioor de politie kon worden gehoord. Moeder. In de „Groene Amsterdam mer" vertélt Bertha Ledeboer: Ik heb een klein logétje, een snoezig blond, blozond kereltje van 8 jaar. Alles aan hem is dik en rond, en hij dreigt tel kens van zijn stoel te roMen. Daarom zit hij nu maar op den grond, een schoolboek op de knieën; de lipjes prevelen'en een kort dik vingertje vijst naarstig bij. „Zie je," vertrouwt hij mij toe, „de juf frouw van school heeft gezegd, dat ik zoo slecht lees en nou heeft ze gezegd: heem je leesboek maar eens mee en lees thuis wat. Zal ik eens voor jou lezen?" Ik vind het best en zet mij tot luisteren, 't Is een \vat feoetellijk 'onderWets^h leeslesje over „Vader en Moeder" met. een opsomming van wat die beiden zoo al voor de kinderen doen. of bohooren te doen. En mijn dik- kertje leest, brabbelt, kleine eindjes raffe lende en dan weer hakkelende, het ver haal van „Moeder's" werkzaamheden en zorgen. ..Moe der neemt het s-stof af en maakt dat alles schoon is..." „Niet waar!" valt hij zichzelf in de rede, „dat doet de meid!" „Nu ja," vind ik, „dat doet er niet toe." Lees maar." cn Moeder kookt ons e-e-ten en bakt pan ne koe,-ken en soms k-kookt Moeder sjoo o-la-de-melk voor ons..." „Ook niet. waar! Dat doet de keukei* meid!" „Nou ja!" argumenteer ik, ,,lfe>s maar.''' „...Moeder kleedt ons aan en ^eeft ons onze h-boter ham en 's avonds br&gt Moe der ons naar bed en dan s-stoptze ons lek kertjes toe..." „Och niks van waar' Dat doet d. juf frouw!" „...en als we ziek zijn, past Moe-derVoo goed op ons en don zit zij bij ons beije en geeft ons een dr-drankje in..." „Niet waar!! Dat doet de verpleegster Och dat gekke hoek zegt allemaal jokkens-" Klets! boek dicht. Ik herinner me, dat hij een tijd geleden nog al ernstig ziek is geweest. „Maar wat doet Moeder dan?" flap ik uit, en "ik schrik van mijn eigen indiscrelict En hij, met een kleurtje, een beetje wei felend: y,N-nou„. ze gaat uit!" ALPHEN a/tl. RIJN. Voordracht. In plaats van den heer Coenen, wien eervol ontslag is verleend als lid iter Gezondheidscommissie alhier, zijn door B. en W. van Leiderdorp aanbe volen dc heeren F. Sprey en J_. Hengeveld, beiden alhier. BODEGRAVEN. Herwonnen Levenskracht. De bloe mendag voor „Herwonnen Levenskracht"- heeft ondanks het beperkt gebied, nog ziete to o, gehraeht f 47.45?, Vereeniging „5-jaarlijksche". Djor de vereeniging tot 5-jaarlijksche herdenking van de troonbestijging van H.M. de Konin gin welke haar 5-jaarlijksch herdenkings feest in het vorig jaar, in verband mei de tijdsomstandigheden, niet kon houden, is thans een oproep gericht tot eenige ver eenigingen van alle gezindten, tol het bij wonen van een vergadering Woensdag- a.s. teneinde zoo mogelijk te komen, tot een g/umcnlijkc feestelijke herdenking van H.M, de Koningingsverjaardag. Bedriegen dus de voorteekenen niet, dan zullen wij in dc iYiaand September zeer waarschijn lijk 2 dagen feest hc-bben, immers, de ver schillende harddraverijen enz. worden ge houden op 2 September a.s. De regeeringskaas. De laatste regee- i ingskaas tot een totaal van c.a. 1G0 ton, is bestemd voor uitvoer naar Italië. De verpakking dezer groote partij in kisten van 4 sinks, is bij inschrijving ge gund aan de firma's A. Breekland on P J. M. Veïdt. BQSKOQP Plotseling sterfgeval. Zaterdagmiddag omstreeks 6 uur zat A. Pannebakkcr met zijn vrouw aan tafel. De vrouw werd on wel, en blies ©ogenblikkelijk den laatste» adem uit. De inmiddels geroepen genees heer kon slechts den dood constateeren. HAZERSWOUDE. Patroonsfeest. Zondagmorgen ving het Patroonsfeest onzer afdeeling „St. Godefridus" der Hanze aan met cene H. Mis voor de leden, die daaronder tot de H. Tafel naderden. Des avonds om 7 uur had de f eest vo rgad e ring plaats van de te- den met hun dames in het café „Boers", daartoe smaakvol versierd. Na opening met den Christelijke» groet heette de vooi- zitter alle aanwezigen welkom, en schetste in juiste bewoordingen de, geschiedenis van onzen H. Patroon, die, na zijne H.H. Medebroeders te hebben aangespoord tot moed en volharding, met Hen den martel dood onderging te Brielle, den 9den Juli 1572. Alsnu bood de 1ste secretaris aan de vergadering een kort verslag der werk zaamheden onzer afdeeling gedurende haar 2^-jarig bestaan. Daarna leidde de 2e voorzitter de opening in van de onder linge tentoonstelling, daarbij wijzend op de Patroonsfeesten der gilden in de mid deleeuwen, waarna de' tentoonstelling werd geopend, die \vaarJijk schitterend geslaagd mag genoemd worden.. De inzen dingen der leden, waaronder verschillen de eigenhandig vervaardigde werkstuk ken, legden getuigenis af, hoe ei*k vak cn ambacht ook óp eer, dorp in staat is zich waardig te vertegenwoordigen, warneer men hetzelve weet te behartigen, d? kunst stukken van schilders, timmerlieden, hak kers. metselaars en scheepsbouwers waren bewonderenswaardig, alsook de smaak vol opgestelde inzendingen van visch-, vleesch-, glas-, ijzer- en kruidenierswaren, de laatste- betrokken van het centraal ?n- koöpbureau; een schitterend figuur maakte, een keurig met. manufacturen versierd ijs- schuitje: in éen woord, het bestuur heeft getoond, wat een kleine afdeeling vermag. Geen wonder, dat onze weleevw. geeste lijke adviseur in zijn feestrede zijn hoogste voldoening uitdrukte over het welslagen van dezen dog, ja zelfs den wensch uit sprak, dat het voorbeeld van ITazerswonde mocht worden nagevolgd, tot verheffing en veredeling van de vakken, tot dc Hanze behoorend. Mannen, zoo sprak hij, ons schip is heden van stapel geloopcn; nu alle handen aan liet. werk om het verder te monteeren en op te tuigen, zoodat wij elk jaar, door nieuwe proeven van bekwaam heid, een grootschere tentoonstelling sa menstellen, die waardig zal zijn, om in het vervolg ook de bewondering te wekken van de overige bewoners van ons dorp. Laten wij door eendrachtige samenwer king onze afdeeling tot hoogen bloei bren gen, opdat uw nakomelingschap de over vloedige vruchten moge plukken van mv arbeid. Moge „St.. Godefridus" tot eer erf luister verstrekken van de Ned. R. K. Hanze. Het geheel werd afgewisseld door ecri gratis-verloting van enkele tentoongestelde voorwerpen en eenige verdienstelijke zang nummers en voordrachten der leden, zoo dat een vroalijke stemming niet ontbrak. Moge jaarlijks ons patroonsfeest zulk een schitterend verloop hebben, daar zal de vgiiecniging door bloeien.

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2