S)e£cicbclte BUITENLAND. Dit blad Yerecrijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feentd, De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leider 17 ct. p. week, f2.Sö p. kwartaal; bij onze ageDte 18 ct. p. weck, f2.40 p. kwartaal. Franco O. post f?70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is v>or de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 25c' P- kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke numme's 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. I0e Jaargang. DINSDAG 15 JULI 1919. Bureau 'STEENSCHUUR 15 LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 2962 Postbus 11. De Advertentieprijs bedraagt 171/2 cent per regeJ- voor Haudelsadvertentiën; Zaterdags 25 cent per regel. 221/2 cent per regel voor gewone advertentiën; Zater dags 80 cent per regel. Voor ingezonden mededeeliuget. wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worde* aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van SO woorden f (echtvaardigheid boven macht. jft Parijs vierde men gistere# het vre- tffsfeest. Koude en wind hebben duizenden j&eslgangers getrotseerd, en hebben den nacht doorgebracht onder den blooten lie- mei, onder afdaken of in de café's. Fabel achtige prijzen heeft men betaald voor balcons of kamers, om den optocht te zien voorbijtrekken. Verrekijkers zijn aange schaft, om toch maar niet te missen den glimlach van de oorlogshelden, die in den stoet langs de straten trokken. Zoo vierde men te Parijs het feest van 'den vrede. Wat zeggen we: het feest? Voor de luchtige Parijzenaars wel, maar voor den hezadigden mensch de verheerlijking "van de macht boven de rechtvaardigheid. De opgelegde vrede is we schreven liet ireeds eerder een machtsuitdrukking boven een daad van Christelijke rechtvaar digheid en naastenliefde. Maar wat staat Frankrijk de volgende fweek te wachten? Dan zullen zij, die thans macht stellen boven rechtvaardigheid, er varen, dat een geheele lcla9se van arbei ders ook zeTf misschien macht zal stellen boven rechtvaardigheid. Dan zullen macht hebbers door nieuwe machthebbers worden gedreigd met een groote proteststaking. We laten buiten beschouwing in hoe verre de Fransche machthebbers naar rede handelen. Slechts wijzen we aan met wee moed de omstandigheid, dat nu uitbundige vreugde heerscht over het feit van het sluiten van den afgedwongen vrede, terwijl straks anderen zullen opstaan, om de feest gangers van thans te maken tot voorwer pen, waarop ze hun macht kunnen bot- yieren met de algemeene werkstaking. In Parijs wisselen feestvreugde en ellen de elkander spoedig af. Men ziet het aan komen, doch voelt het niet. Gunstige berichten uit Italië. Enthou siaste feestviering in Parijs. Moeilijkhe den in Engeland. De Entente en Hon garije. Het Italiaansche Kabinet en de Katholieken. OVERZICHT. Uit Italië komen geruststellender berich ten. Het schijnt, of de ontevredenheid daar, evenals in Duitschland, aan het luwen is. In Fiumc echter ligt nog een hoop brand stof te smeulen, die gevaarlijk is. Dat de Geallieerden zwijgen over hetgeen daar voorgevallen is, doch tegelijk als waar schuwing aan Italië; er een Fransch, En- gelsch en Amerikaansch oorlogsschip heen zenden, is een bewijs dat het er kras toe gaat. Er loopen geruchten over een aan zienlijk Italiaansch legqr, dat dicht voor Flume staat. Krijgt Italië» zijn zin niet, dan is er van nationalistische zijde in het land veel ru moer te verwachten, waaruit, als reactie, weef geweld van socialistischen kant te iVreezen is. Intusschen heeft Italiëi een nieuwen te genstander gekregen in Japan. Dat is zoo geschrokken van Italië's aanspraken op Oostenrijks vroegere rechten in de Chinee- sche provincie Tienstin, dat het Frankrijk wil steunen tegen tegen Italië's eischen op het gebied van Djeboeti. Terwijl men in Frankrijk feest viert, staan groote moeilijkheden voor de deur. Frankrijk, ondanks zijn roes van li Juli, wacht met angst op wat er den 21en gaat gebeuren, den dag waarop de proteststa king van 24 uur is aangekondigd, welke 'de regeering met alle middelen belooft te bestrijden. w Engeland zit voor een der grootste pro blemen, dat der steenkolen. Engelands welvaren was onafscheidelijk verbonden met den goedlcoopen prijs der steenkolen. De nijverheid, de scheepvaart dankten er tuin bloei aan. Nu komt er op eens de klad in door de hooge eischen, die de. mijnwerkers stellen. De voortbrenging vermindert, zoodat de Engelschen zelf schaarsch brandstoffen ■uilen hebben en er voor den uitvoer niets ♦overschiet. De prijzen van het weinige iworden bovendien liooger, en ten slotte is er de Amerikaansche mededinging, die voor den Engelschen mijnbouw zeer ern stig is. Een van de pijlers van Engelands wel varen wordt wankel! België. Een ongeluk. De raffinaderij van Thienen is ingestort. Al degenen, die er zich in bevonden, ge raakten onder de pinhoopen. Er zijn reeds dooden en gewonden onder weggehaald. Tot nu toe is het aantal dooden 7, het aantal gewonden 11. Duitschland. Nieuwe incidenten. Zaterdagnacht hebben te Berlijn - naar hel H. N. meldt weer twee betreurens waardige incidenten plaats gehad, beide in de Friedrichstrasse. Even voor midder nacht passeerden 2 Fransche officieren den hoek van Friedrichstrasse en Mittel- strasse, waar 2 Duitsche oorlogsinvaliden, soldaten, in het gedrang bij ongeluk tegen hen aan werden geduwd. De Fransche of ficieren zouden daarop tot deze soldaten hebben gezegd: .Duitsche varkens". Dien tengevolge ontstond er groote beweging on der de menigte, welke zich in handtaste lijkheden tegen de Fransche officieren uitte. De officieren vluchtten naar een hotel in de Miltelstrasse en moesten door de politie worden beschermd tegen de be- leedigde menigte. Verder is er nog een dergelijk incident in de Friedrichstrasse voorgevallen tusschen Dorotheenstrasse en Georgenslrasse, dus vlak bij het tooneel van het andere voorval. Daar moest de Fransche soldaat Paul Manlieim, wacht meester van het 32e regiment dragonders, vluchten voor de menigte, welke hij uitge tart had en is hierbij door een onbekenden dader neergestoken. Zijn lijk is naar de vracht in de Ziegelstrasse gebracht. Geen steun aan Poolsche bolsjewiki. Wolff spreekt het bericht van een Poolsch blad tegen volgens welk Duitsch land in Maart 1915 reeds 15 millioen mark aan Poolsche bolsjewistische propaganda zou gegeven hebben. Een studentencongres. De „Vorwarts" bevat een oproep van de socialistische studenten uit Duitschland en Duitsch-Oostenrijk, welke gericht is aan de studenten in alle landen, en waarin deze uitgenoodigd worden om vertegen woordigers te zenden naar-het socialisti sche studentencongres in Luzern. Landverhuizing. De ,,K. V." verneemt uit Zurich, dat bij het Zwitsersch gezantschap te Berlijn reeds 70,000 aanvragen zijn ingekomen voor een pas naar het buitenland. De voedselnood. De Britsche kolonel Pollock, een mili taire geneesheer, heeft een onderzoek in gesteld naar den gezondheidstoestand in het industriegebied, met het resultaat, dat hij heeft aangekondigd te Parijs alles in het werk te stellen om den vreeselijken nood te keeren, waarvan men zich, zeide hij, daar ter plaatse, geen voorstelling- maakt. De Fransche berichtgevers over dat onderwerp hebben zich te veel in hotels opgehouden, in plaats van bij de arbeiden de bevolking te kijken. Naar de meening van kolonel Pollock zal voldoende voedsel slechts uit Amerika en Australië kunnen komen, en wel eerst na den volledigen te rugkeer van de troepen, die nu nog te veel scheepsruimte in beslag neemt. 1200-jarig Bonifacius-jubüeum fe Munster. In het auditorium maximum van de universiteit te Miinchen heeft een indruk wekkende jubileumviering van den grooten Apostel van Duitschland, den H. Bonifa- cius, plaats gehad. Bij de herdenking van den grooten geloofsverkondiger werden verschillende redevoeringen uitgesproken, die handelden over godsdienst en kuituur, mede in verband met Duitschland's tegen- woordigen toestand. Nadruk werd er voor al op gelegd, dat in den godsdienst een kracht moet worden gezien, die een volk opnieuw groot kan maken. Hindenburg's laatste dag. Omtrent Hindenburg's laatsten avond in het groote hoofdkwartier vertelt de Deut sche Tageszeitung: Een gedenkwaardige dag voor Kolberg: sedertt 112 jaren vierde de vesting heden voor het eerst niet met zang en muziek den dag, waarop eens de erfvijand moest aftrekken, zonder den mannenmoed en burgertrots der Kolbergers te hebben kun nen buigen; den 2en Juli nam Hindenburg afscheid van zijne getrouwen, van de stad die hem gaarne en gastvrij herbergde. Na storm en regen heden eindelijk gouden zon neschijn langzaam vervlakt zich de zeespie gel symbolisch voor den grijzen reus, die zoo langen tijd volhield op de plaats waar hem slechts plichtsbesef en liefde tot het vaderland kon vasthouden. Zachtkens hebben de avondsluipers zich over de zee uitgestrekt. Duizenden en nog eens duizen den inenschen wachten aan het strand voor het kasteel op de verschijning van hem, die morgen Kolberg voor altijd zal hebben verlaten. Uit de' verte komen doffe trom melslagen. In -de rnenschenmenigte komt leven. Met slaande trom trekt de Hinder- burgertroep voor, die haar maarschalk het laatste taptoe brengt! Langzaam treedt Hindenburg aan de borstwering en neigt zich voor de duizendkoppige menigte. Een bruisend hoera stijgt in den nacht, de ka pel heft aan: Een vaste burcht is onze God en de menigte zingt mede. Ontroerd met ontbloot hoofd staat hij daar, wien onze „oude erge vijand" liet wapen niet aan de hand kon ontrukken. Met de hoop op bete re tijden klinkt het uit volle borst: Deutsch- land Deutschland über alles!... Diepe stilte heerscht onder allen, die den scheidende den laatsten groet brengen. ïertiand roept uit de menigte: Leve.de maarschalk*hoera! En deze afscheidsgroet uit duizenden kelen was wel het laatste voor den soldaat Hin denburg. Nog eenmaal boog hij, zwijgend trad hij langzaam terug. Een onderhoud met Ludendorff. De redacteur van de „Corriere della Serra" te Berlijn -heeft een onderhoud ge had met -Ludendorff. De generaal zeide o.a.: Ik heb mij over den. vrede, welke de "Entente ons zou opleggen, geen illu sies gemaakt. Op een gezond volk kan ech ter deze vrede werken, als een staalblad. Europa zal trouwens inzien, dat het bij een spoedigen opbloei van Duitschland zelf zeer groot belang heeft, vooral Italië. Niet enkel Duitschland en Oostenrijk hebben den oor log verloren, maar de geheele driebond- Italië, dat vroeger van de andere Middel- landsche Zeemogendheden onafhankelijk was en met prestige tegenover haar stond, is thans slechts een concurrent. Niet de Italianen aan het Westfront, vervolgde de generaal, hebben, ons den grooten slag toegebracht, doch veel meer de Amerikanen en' het bolsjewisme. Ten slotte merkte Ludendorff op, dat de in de wereld geslingerde berichten over Duitsche gruwelen schandelijke verzinsels waren. Hongarije. Drie duizend man Entente-troepen naar Boedapest? Het „Berliner Tageblatt" schrijft: In verband met liet terroristisch optreden van de radenregeering tegen de contra-revolu tionairen heeft de Italiaansche commissie te Boedapest, namens de Entente ver klaard. dat alle politieke gevangenen on der bescherming van de Geallieerden staan. De regeering was hierna verplicht haar vonnissen te verzachten en aan de executies is sedert dit optreden der Italia nen een eind gemaakt. Het steeds nijpender wordende gebrek aan geld en levensmiddelen en de politieke isoleering maken de positie van de raden regeering, niettegenstaande hun overwin ning, zeer onzeker. Krachtens de wapen stilstandsvoorwaarden moest zij haar troe pen honderd kilometer terugtrekken. De hoofdujacht is nu geconcentreerd bij de beneden-Theiss. Groote troepen-massa's hebben zich uit eigen beweging, gedemobiliseerd en de re geering,tracht met alle middelen deze ben de van de hoofdstad te houden om nieuwe gevechten te voorkomen. De stemming bij een gedeelte van het roode leger is, naar men zegt, niet meer voor de regeering en het is mogelijk dat nieuwe gevechten gele verd. zullen worden. De entente, Engeland voorop, dat een zoo groot mogelijken invloed wil krijgen in Hongarije, is van plan 2000 tot 3000 solda ten" als politie-troepen naar Boedapest te zenden E De Entente en Hongarije. De Opperste Raad der geallieerden be sloot om aan Bela Kun draadloos te doen weten, dat zoolang Hongarije de voor waarden van den wapenstilstand niet ver vult, de geallieerden met hem niet in on derhandeling kunnen treden. De geallieerden en de communisten. De geallieerde en geassocieerde mogend heden hebben Bela Kun gewaarschuwd dat zij de inbeslagneming van alle fondsen, welke haar onderdanen toebeliooren, als een ernstige diefstal zouden beschouwen. Zij waarschuwen de communistische regee ring dat zij alle confiscatie-maatregelen voor ongeldig zullen houden. Frankrijk Tegen het vredesverdrag. De socialistische nationale raad heeft, naar Reuter uit Parijs seint, met 1420 te gen 54 stemmen, met 50 onthoudingen, ge weigerd de ratificatie van het vredesver drag goed te keuren. De viering van 14 Juli. Vijf millioen menschen waren gisteren op de been om den historisch en stoet te zien, welke door Foch en Joffre werd ge leid. Duizenden van de velen; die in Parijs geen onderdak hebben kunnen vinden, hebben tusschen de boomen op de Champs Elyssées den nacht doorgebracht. Volgens sommiger raming is de bevol king op het oogenblik verdubbeld en be draagt nu 7 mililoen menschen. Velen, die op straat hebben moeten slapen, zag men zich daartoe gereed maken met een voor raad levensmiddelen, dekens, wijn en zelfs matrassen. Gewezen soldaten sloegen ge- improviseerde tenten op van parasols om slagdoeken en dekens. 's Nachts moesten de /restaurants eigen lijk om 2 uur gesloten worden, maar de. politie had de eigenaars officieus gezegd, dat zij den lieelen nacht open konden blij ven en zij zaten spoedig vol menschen, die den heelen nacht bleven, omdat zij anders den volgenden dag geen plaatsje meer zouden kunnen krijgen. De kellners had den, toen zij zagen, dat er zoo vele milli- oenen francs van hand tot hand zouden gaan, de verzoeking, niet kunnen weer staan en toen d^ 8-urendag was aangeno men, hervatten zij dadelijk hun werk weer. Gisteren hebben de verkoopers van peris-r copen uitstekende zaken gedaan, zij" ver- kochfèn die dingen voor 3 francs en zoo konden de menschen meer naar achteren over de hoofden van degenen, die voor hen stonden heen, toch de stoet zien voorbij rijden. Reuter seint, dat de militaire optpclït van al de Geallieerden te Parijs een onbe- schrijfelijken geestdrift heeft'verwekt. De doorgang van den Are de Triomphe was voor de eerste maal sinds 1871 vrij ge maakt. Vlak er naast was het monument aan de gevallenen opgericht. Poincaré en Clemenceau legden er kransen op neder. Er hebben geen incidenten plaats gehad. President Poincaré heeft een diner gege ven ter eere van de maarschalken van Frankrijk, de Opperbevelhebbers van de geallieerde legers, de generaals, comman danten van geallieerde legergroepen en le gercorpsen en de hoofden van de geallieer de en geassocieerde^ maritieme missies. Ter gelegenheid van den 14en Juli heeft Joffre de volgende verklaring'verstrekt: .,Ik heb nooit naar praal, pracht of eer gestreefd. Ik heb altijd mijn genoegen ge steld in werk en zwijgen. Toch begrijp ik, dat een plechtigheid als die, welke zich in Parijs zal afspelen, overal geestdrift ver wekt. Ik zal gelukkig zijn als ik er bij ben. Mijn hart van oud soldaat zal slaan met het hart van het leger en van de menigte. Het is het vertrouwen, dat ons de over winning schonk. Heden zoowel als giste ren, morgen zoowel als heden: Hebt ver trouwen!" De geheele pers viert in trillende bewoor dingen het feest der overwinning. De Temps" schrijft: De overwinning van onze soldalen heeft aan ons vaderland zijn territoriale integriteit teruggegeven. Het is een overeenstemming met de essen- tieele grondbeginselen van de Fransche re volutie, waarvan wij heden een der ge-* denkwaardigste verjaardagen vieren. Het „Journal des Débats" zegt: Ons land, dat den oorlog met zijn bondgenooten lieeft gewonnen, moet .voortaan de over-? winning verwezenlijken. Engeland. Tegen het Keizer-proces. De bladen zoo verneemt het H. N. ulf Londen .zijn zoo goed als eenstemmig tegen het keizer-geding te Londen. De vredesfeesten. Het programma van de vredesfeesten, die volgenden Zaterdag te Londen gehouden zullen worden, bevatten een reeks kinder feesten in de koninklijke tuinen met oud- Engelsche dansen en vertooningen van Shakespeare, 's Avonds 'heeft er een con cert van militaire kapellen in het Hyde- Park plaats. De grootste gebeurtenis zal echter zijn een optocht van soldaten en matrozen, aangevoerd door Haig met zijn staf en admiraal Beatty. 's Avonds, wordt er in het Hyde-Park een groot vuurwerk afgestoken. De overwinningsleening. De overwinningsleening is een groot suc ces geweest. Onder de laatst ingekomen inschrijvingen was er een van een particu lier voor 12 millioen gulden. Italië. Het kabinet-Nitti en de Katholieken. Volgens berichten uit Lugano heeft de Italiaansche Katholieke volkspartij op een congres te Bologna aan het kabinet-Nitti als hare wensclien bekend gemaakt: On middellijk herstel der politieke vrijheid, hervorming van het kiesrecht met invoe ring yan evenredige vertegenwoordiging, den oppersten arbeidsraad met volledige gelijk-krachtige economische politiek, her vorming van stelling der vakverenigin gen. Slechts op voorwaarde, dat deze eischen zullen worden vervuld en hervormingen op economisch en politiek gebied in overeen stemming mot de tijdsomstandigheden zul len worden tot stand gebracht, mogen de leden der partij Nava en Saujust van het kabinet-Nitti deel uitmaken. Tegelijkertijd worden agrarische hervor mingen en heb herstel der handelsrelaties met alle landen gevorderd. Verbetering. Volgens de jongste berichten uit Italië schijnt daar de beweging wege-ns de duurte af te nemen, al brengen ook de kranten nog dagelijks berichten over botsingen, waarbij in Padua weer dooden en gewon den zijn gevallen. De oprichting van een arbeiders en soklatenraad in Napels is door krachtig optreden van den socialisti schen burgemeester verhinderd. De toe stand in Napels gaat echter nog voor be denkelijk door. Typografenstaking te Rome. Ten gevolge van een staking der typogra fen zijn te Rome geen., bladen verschenen. Portugal. Stakende spoorwegbeambten. Stakende spoorwegbeambten hebben de rails opgebroken tusschen Miramar en Ajuda. Zij deden een aanval op het station van Caldoriinha, maar werden terugge slagen; 45 personen werden gearresteerd. Een personentrein derailleerde Donderdag tusschen Alfaro en Villa Nouances, ten gevolge van liet opbreken van de rails; er werden twaalf reizigers gewond. Vereenigde Staten. De kolennood in Europa. Het N. T. A. verneemt draadloos uit Washington: Manning, de dirécteu'r van het mijnbu- reau, die uit Europa is teruggekeerd, waar hij onderzoek heeft gedaan naar den toe stand bij de mijnen, heeft een rapport op gesteld, waarin hij verklaart, dat Amerika rekening zal moeten houden met een on rustbarende schaarschte aan steenkool in Europa, die voor een deel moet worden FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN BEELDHOUWER. E) Men nam weinig notitie van hem en be merkte dat hij nu en dan even met bepaal de toeschouwers stond te praten. Toen hij bij een klein, armzalig manne tje kwam, die men aan zijn kleeren, als een lid van het metselaarsgilde herkende, zei hij vlug tot hem, terwijl hij, om zijn stem te dempen, op de tamboerijn speelde: Vanavond, 9 uur, in de herberg Sint Abraham. Maar hoe vlug en hoe zacht Lionel ook l«ad gesproken, toch had iemand hem ver staan. Naast den metselaar, die Collinet Collprne heette, stond een jongeüing van 17 of 18 jaar den dwerg al een poosje te be spieden. Hij kende Collinet uitstekend, het .was een der beste werklieden van zijn oom's atelier, den meester-beeldhouwer Pierre Sedanne. De jongeman kon zich in 't minst niet de .vlugge samenspraak van den dwerg en den twerkman verklaren. Trouwens, kon hij ®ich de onvergelijkelijke geleerdheid van .den beer en zekere ontsteltenis van de me nigte rondom hem wel verklaren? AVat betgekende al die geheimzinnigheid? Dat vroeg zich Avy1'Angel, de blonde page af. Hij had de laatste woorden van den dwerg gehoord: 9 uur... Sint Abra ham. Daar hij van avonturen hield, was dat voldoende voor hem om te weten, wat hem te doen stond. Hij ging weg van de zijde van Collinet, vastbesloten, hem geen stap uit 't oog te verliezen en alle moeite aan te wenden om te weten te komen, wat d% misvormde dwerg en de metselaar van meester Pierre elkaar in de bouwvallen van de herberg Sint Abraham te zeggen hadden. Ondertusschen ging de beer van kapitein Bartholdo voort met- zijn kunstjes. De menigte stond verstomd van verbazing. Aan de deur van den wachterstoren weerklonk trompetgeschal. Allen draaiden het hoofd om. Een heraut gaf een teeken. Men vergat den beer om aandachtig te luisteren naar de voorlezing van de onverwachte procla matie. De notabelen van deze goede stad, vereenigd in geheime zitting in het paleis van den bisschop Monseigneur Jean Lé- guisé, deelen aan iedereen, burgers zoowel als priesters, mede, dat drie brieven zijn ontvangen uit Chappes, Chalons en Vertus met het bericht, dat de Bourgondiërs zich verzamelen en zich gereed maken, om Troyes te overvallen. Om dit te voorkomen en den eed, gezworen aan onzen edelen heer en koning Karei, den zevenden van dien naam te houden, heeft de Raad be sloten. Dal elk burger een paard en een voet knecht zal krijgen, dat elk op zijn beurt den omtrek van genoemde stad zal door zoeken, om een overval te voorkomen. Dat de poorten van de stad gestoten zullen zijn Zondag, vanaf het begin der Mis tot 4 uur namiddag. Dat de inwoners, wanneer er iets aan de hand is, op straffe van de galg in hun woningen moeten blijven. Dat het eiken inwoner van genoemde stad verboden is, deze na 6 uur 's avonds te verlaten. E11 ten slotte, dat een ieder, die verra ders kent tegen de partij van den koning, dat aan den raad moet doen weten, opdat de stad met de hulp van God en de burgers op haar hoede kunne zijn tegen verraad." Deze proclamatie viel als een bliksemslag onder het volk. Sedert twee jaar geleden, toen de stad zich aan de maagd van Or leans had overgegeven, was het steeds- rus tig geweest. En nu wilden de Bourgon diërs, de vroegere meesters, de verloren stad weer terugnemen! De een sprak van een onverhoedschen aanval, de ander van verraad en niemand dacht rneer aan Bar tholdo, noch aan zijn heren. Deze profiteer de van de opschudding en sloeg den weg in naar de wijk #Saint-Jacques. Maar Avy 1'Angel liet hem niet ontsnappen. Alleen eenige kinderen, waaronder Avy zich mengde, en een troep straathonden bege leidden den vreemden optocht. De honden blaften woedend tegen de pooten van de- beren. Maugréant trok zich hiervan weinig aan, maar Probono toonde zich zeer bang; Avy vond dit zeer vreemd voor een beer en het mysterie werd nog duisterder in het brein van den jongeman. Op den hoek van de straat des Trois Go dets stond Bartholdo stil voor de herberg „De Rijzende Zon". Avy woonde, vijftig pas verder inleen huis tegen den muur van de kerk, met zijn meester en weldoener, Pierre Sedanne. Vlak daartegenover woonde ook Collinet Collerne. De herbergier van- „De Rijzende Zon", Jehan Lenfumé maakte bezwaar tegen het opnemen van de nieuwe gasten, waarop Bartholdo mooie nieuwe goudstukken uit zijn zak haalde en onder den neus van den herbergier liet rinkelen. Dit argument was onweerstaanbaar. De houding van den hotelier veranderde plotseling en de kapitein had hem heele- maal overwonnen toen hij dit tooverwoord in zijn oor fluisterde: Probono! HOOFDSTUK II. Avy l'Angel was bij de plechtigheden in da hoofdkerk de sleepdrager van den bis schop Monseigneur Jean' Léguisé. Avy wist weinig van zijn verleden. Hij was in Parijs geboren, waar zijn moeder eenigen tijd na zijn geboorte gestorven was. De arme vrouw was niet bestand ge weest tegen het verdriet dat haar man, een aartsschelm die bestemd was zijn leven den een of anderen dag aan de galg te ein digen, veroorzaakt had. Avy had een broer, die vijf jaar ouder dan hij was. Deze heette Alain Hij was verstandig en werkzaam. Meester Pierro Sedanne, die toen de platen voor de Notre Dame graveerde, had hem in zijn zaak ge nomen. Geroerd door de toewijding van den jongen man, die geen moeite te gering achtte, om in de behoeften van zijn broer te voorzien, had Pierre de twee weezen in huis genomen. Met meester Pierre waren Avy en Alain naar Dyon verhuisd, waar Pierre, die in groot aanzien stond bij den goeden hertog Philips, werkte aan de verfraaiing van het hertogelijk paleis. (Wordt vervolgd.}

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1