Uit de Omgeving. wordf. ae\gt het blad, door de verloóiiing van dit politieke toonc-clstuk een poging gedaan om het aan de wereld te doen voor komen, dat men iets wettigs te doen heeft, waaraan eenige mensehen, die rechterlijke ambten bekteedcn, deel zullen nemen om zoodoende den schijn van een wettige han deling in stand te houden. Dit zaakje om stemmen te vangen heeft enkel politiek be lang. Het blad voegt erbij, dat het blij is, dat het plan vermoedelijk door den onafhanke lijkheidszin van den Nederlandsehen staat verijdeld zal worden. Sir Donald Maclean heeft, te Birming ham. sprekende, zich ook tegen het proces verklaard, althans hiertegen, dat liet te Londen gevoerd zon worden. Het moest naar zijn meening in het een of andere on zijdige land plaats vinden. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Inzake de motie Ter Laan betreffende acMurigen werkdag komt de Commissie van rapporteurs omtrent het onderwijs in de afdeelingen van de begroeiing voor 1920 en van de andere daarheen gezonden on derwerpen tot deze conclusion: Uit de schriftelijke stukken en de nadere gedath- U-nwisscliïig was de meerderheid der com missie gebleken, dat str?rg doorgevoerde uniformiteit in de arljriusretrcïirig der Pro vinciale werklieden omvenscV.ïijk, ja ten ec-nenmale onmogelijk moei w irden ge acht. Voorts dat le voorsteden van Gede puteerde Staten in geen r.pjieht in strijd zijn met de letter of den geest van het wetconiwerp-Aalbevse, tenzij dat het Lijk alsnog voor zijn kan'onniers een regeling mocht scheppen, die milder is dan de onze. als wanne ïr deze aangelegenheid nadtr zal moeten ov'\v rgm worden. Naar de meening van de hierbedoo.lda leden kon dan ook met het voorstel van Gedeputeerde Staten worden genoegen ge nomen. De minderheid der commissie meent echter, dat wel uniforme normen kunnen worden aangenomen, b.v. in de-ze voege: De gewone arbeidsdag bedraagt niet meer dan 8 uur per dag en 45 uur per week. Met afwijking van liet bepaalde in het vorige lid kan de arbeidsduur gedurende een of meer dagen van de week op ten hoogste 9 uur en per week op ten hoogste 51 worden gesteld,* mits het getal van 45 uur per week, berekend over het gelicele jaar. niet wordt overschreden. Aan het personeel, dat ve-rpliclit wordt Zondagsarbeid te verrichten wordt een overeenkomende vrije tijd in hel overig deel der week verzekerd. Zondagsarbeid wordt zoodanig geregeld, dat ieder werkman in de gelegenheid is zijn godsdienstplicht te vervullen. In een tijdvak van drie weken wordt ten hoogste -8 uur Zondagsarbeid verricht. Dc Nieuw jaarsdag, de Christelijke tweede Paasch- en Pinksterdag, de Hemelvaartsdag en de ;Pt?vste en tweede Kerstdag worden niet Zondagen gelijk gesteld. Tn de afdeelingen der Staten verklaarde, met betrekking tot de provinciale finan cien, een der leden dat hij, overeenkomstig het standpunt der communistische partij zijn stem zou moeten onthouden aan pos ten, die de middelen moeten leveren om de burgerlijke regeeringsmachine gaande te houden. Met betrekking tot de leveling van liet stenografisch verslag van de handelingen dei Staten, verzochten enkele leden, alvo rens een nieuw contract af te sluiten, te -onderzoeken of het personeel onder be hoorlijke arbeidsvoorwaarden werkt èn zoo niet, om alsdan in het contract met den heer P. J. B. Lompe een daartoe strekken de voorwaarde op te nemen. Ged. Staten antwoordden, dat waar in den regel per jaar slechts twee Statenzittingen worden gehouden er slechts enkele vergaderingen den geheelen dag d. i. van 11 tot 5 uur met onderbreking van een uur in be slag nemen, het niet noodig schijnt de ar beidsvoorwaarden van het stenografenper- soneel contractueel vast te leggen. De aritïrev. partij en de wethouders benoemingen. Ten opzichte van de wethoudersbenoe mingen keurde de Bond van antirev. gc- Tooenteraadsleden eenige stellingen met eenparigheid van stammen goed, met welke het gemeenteraadscollege zich geheel kan vereenigen. Van deze vermelden wij: De antirevolutionaire partij, die zich sh-eds verzet heeft tegen uitsluiting van be- teokenende minderheden uit bestuurscolle ges, kan geen bezwaar hebben er toe mede ie werken, dat een sociaal-democraat tot wethouder worde benoemd. Het beginsel, door Groen van Prinsterer beleden en door de anti-revolutionaire par tij steeds voorgestaan, dat de minderheden recht hebben vertegenwoordigd te zijn in een bestuurscollege, mag niet opzij gescho ven worden op grond dat de eene of andere minderheid nu en dan de consequentie van haar verleden en van haar beginselen blootlegt, gelijk met de socialisten het ge val in 1903 en sterker nog in Nov. 1918. Wordt als voorwaarde voor medewerking bij het beroemen van een wethouder uit een minderheid niet galet op de beginselen van die minderheid, die medewerking mag ook niet afhankelijk gesteld worden van den persoon van den candidaat, vermits de minderheid, naar aloude gewoonte, haar eigen vertegenwoordiger heeft aan te wij zen en daarvoor verantwoordelijk is. Er worde niet medegewerkt aan de vor ming van een burgerlijk blok, met de be doeling om door het weren van een sociaal democraat uit het college van B. en W. anti-socialistische gemeente-politiek in ex clusieven zin te voeren. Voor de benoeming van een wethouder uit een éoc.-dem minderheid in den ge meenteraad worde niet aanvaard een soci aal-democratisch program en evenmin sa menwerking voor dat doel gezocht op een g c i neenscli appelij k p rogram Tegen een meerderheid van links trede de anti-revolutionaire raadsfractie zelfstan dig op, met hel doel haar invloed aan te wenden voor hel erkennen van het recht der minderheden, zoover voor zichzelf als voor anderen, om in het college van B. en W. vertegenwoordigd te zijn. Zes-urige arbeidsdag. B. en W. van Zaandam hebben bij den Raad een voorstel ingediend tot invoering van den zes-urigen arbeidsdag voor de ar beiders in het continubedrijf der gasfa briek. Uitvoer van boter. De minister van Landbouw heeft Zater dag den uitvoer van boter geheel stop ge zet. Niet, omdat geen boter tot uitvoer be schikbaar is, maar tengevolge van een ge vaarlijk misverstand, dat blijkbaar alge meen onder de bevolking heerscht. Men schijnt bevreesd voor boterschaarselite na opheffing der blokkade, in verband met de vraag naar vet in Duitschland- De. getrof fen regelingen bieden geen grond voor de veronderstelling, dat dit inderdaad het ge val zal zijn (en al bewonderen wij die re gelingen niet, in dit opzicht zijn zij naar onze meehing waarschijnlijk volkomen doeltreffend). Maar het publiek neemt niet graag afscheid van een stokpaardje. Wellicht ook wonlon met speculatieve bedoelingen voorraden gemaakt welke speculatieve bedoelingen wel zullen worden teleurgesteld. Het is in ieder geva! een feit, dat de vraag naar boter op het oogenblik ongeoorloofd groot is en verre dien van voor den oorlog over treft! Toon werd hef. vekelijksch verbruik op 500,000 a 000,000 K.g. gesteld thans bedjnagt dit (volgens de gegevens betref fende de voor het binnenland beschikbare productie) 900,000 Kg. Onder deze omstan digheden schijnt de minister het geraden geacht te hebben, de grenzen te sluiten. Het paniekje zal wel spoedig luwen maar het blijft daarom op zichzelf niet minder typeerend voor de gemoedsgesteld heid. „Hbh" Uitvoer peulvruchten. De Nederlandsche Uitvoer Maatschappij deelt ten behoeve van belanghebbenden mede, dat zij thans uitvoer-vergunningen kan endosseeren voor de volgende peul- vruchtensoorten: pvonkboonen (witte en bonte), Heinvich Riesenboonen, Wage- naarboonen, Kievietsboonen, citroenboonen chocoladeboonen. pijpestelen, gele erwten. De voorwaarden voor dezen uitvoer worden, op aanvraag door genoemde Maatschappij toegezonden. Opheffing der agreements. De geassocieerden hebben de economi sche overeenkomsten met de Nederlandsche regeering ahet general agreement) met de regeering (het general agreement) met dc N. U. M. (het fish and agriculture agree ment), omtrent welker opheffing princi pieel overeenstemming met de Nederland sche regeering werd verkregen, met ingang van Zaterdag opgeheven. Gemengde Berichten. Door een auto gedood. Op den straat weg genaamd het Zandpad, nabij Naar- den, vlak voor de boerderij ,,Ken u zelve"1, heeft gistermiddag ongeveer halftwee een vreeselijk ongeluk plaats gevonden. Mevrouw K. uit Arasterdam in gezelschap van haar schoonzuster, beiden op de fiets, bewogen zich voort in de richting Naaiden. Vlak voor de boerderij werd Jtievrouw K-, die vooruit reed, door een automobiel van den heer B. uit Amsterdam, die plotseling moest uitwijken voor een motorrijwiel, ge grepen, waarna het slachtoffer werd weg geslingerd en voor dood werd opgenomen. Naar het militaire hospitaal te Naarden overgebracht, bleek de toestand hopeloos. Mevrouw K. overleed aan een ernstige sche del fractuur. Twee ton aan diamanten verdwenen. Zaterdagavond heeft de chef van het Sta tion Maas te Rotterdam bij de politie aan gifte gedaan van den diefstal van 3 kistjes met onbekenden inhoud, wegende 110 Kg. Zij waren aan het station ter verzending gegeven door een Duitscher, gendamd S., die opgaf te logeeren in hotel Coomans. De kistjes, die bestemd waren voor notaris B. te Amsterdam, waren aangegeven als vrachtgoed zonder aangegeven waarde. Een poosje na de bezorging der kistjes vervoegde zich een onbekend gebleven heer aan het station, die verzocht twee honderd duizend gulden. Hieraan werd evenwel niet voldaan. Korten tijd daarna ziJd de kistjes gestolen. De oorspronkelijke afzender is' zonder adres achter te laten verdwenen, zoodat men zoowel over den inhoud als over de waarde der kistjes in het duister tast. Van bevoegde zijde vernemen wij om trent dit geval nog het volgende: Eenigen tijd geleden behandelde notaris B. een zaak, welke liep over een partij goed, ter waarde van ongeveer tweehon derdduizend gulden. De partijen konden het echter niet eens wor'den, zoodat de heer B. de goederen, waarover de kwestie liep en welke zich in een tweetal kistjes bevon den. naar hotel Coomans in Rotterdam zond en deze aldaar in depot gaf, met-het doel ze daar te verkoopen. De notaris ont ving geen nader bericht over deze zaak, zoodat hij meende, verder bniten de kwestie te staan. In verband met hef bovenstaande tele gram is de waarschijnlijkheid zeer groot, dat de beide kistjes (onze correspondent seint, evenwel van drie) door een onbekende gestolen zijn. Op 'ons verzoek deelde notaris B. ons mede, dat de Duitscher S.. die de kistjes ter verzending aan het station* Maas aan bood, niet een der beide cliënten is, wien deze. zaak aanging. Van andere zijde vernemen wij. dat de twee kistjes, die hoogstwaarschijnlijk in dit teflegram .bedoeld worden, een partij dia mant bevatten ter waarde van ongeveer tweehonderdduizend gulden. ^TeJ." Moordaanslag. Te VconcjuTaal is H. B. zoodanig door zijn vrouw met een mes in de hartstreek getroffen, dat rijn toestand zeer ernstig is. De zaak is in handen der politie. Doodslag. Vrijdagavond heeft te Delft de 14-jarige jongen W. G.' in de van der Madenstraat zijn 12-jarigen speelmakker C. v. d. B. met een ijzeren schop doodge slagen. De dader is aangehouden. Inbraak. Te Brake! hoeft men 's nachts ingebroken in het raadhuis en uit de secre tarie 8000 broodkaarten ontvreemd. Het drama te Papendrecht. Het lijk van het tweede kind van M., te Alblasser- dam, dat door de moeder in een vlaag van waanzin verdronken werd, is gevonden. De schroef eener sleepboot bracht het boven aan de sluis te Andel, bij Heusden. De vader heeft het herkend en het is naar AJ- tlasserdam vervoerd. Een afschuwelijke dubbele moord. Donderdagmiddag zijn te Hengelo (G.) de 80-jarige G. J. Beumer en zijn 84-jarige zuster, wonende een half uur buiten de plaats vermoord. Ze zijn op beestachtige wijze afgemaakt. Eon ambtenaar van de belastingen die bij het rondbrengen van de biljetten de woning gesloten vond en de koeien in den stal vreeselijk hoorde loeien, vermoedde onraad en waarschuwde de bu ren Door een openstaand luikje ontdekte meri de misdaad. Op den deel lag in een grer ter plas bloed het lijk der oude vrouw. De burgemeester werd gewaarschuwd. Deze stelde terstond met den rijksveldwach ter een onderzoek in. Men vond op den deel het lijk der vrouw en een zes meter verder in een gangetje eveneens in een bloedbad den ouden boer met afgesneden hals en een vijftal wonden aan het hoofd. In de nabijheid lag een greep, waarvan de steel bloedvlekken bevatte en waarmee de gru weldaad waarschijnlijk zal zijn gepleegd. Bloedsporen doen vermoeden dat de boer getracht heeft door de voordeur te ontko men. Hij schijnt daar aangegrepen en neer geslagen te zijn. De schedel was totaal ver brijzeld. Er wordt niet-s vermist. Een vrij aan zienlijk bedrag werd in een koffer onder een hoop lompen gevonden. De moorde naars hebben het geld vermoedelijk op een andere plaats gezocht, ze zijn vrij zeker met leege handen vertrokken. De moord is vermoedelijk overdag gepleegd. De bedden waren onbeslapen, terwijl naburige boeren constateerden dat de koeien Donderdag morgen voor het laatst gemolken moeten zijn. 's' Middags tusschen 3'en 5 uur is een met selaar op het erf werkzaam geweest. Deze verklaarde niemand thuis getroffen te heb ben er. is in de schuur geweest om een ladder te halen. 's Nachts te halfeen heeft een boeren knecht, die van de keïmïvs kwam, in wo ning licht zien branden, hetgeen "hi j wel verdacht gevonden heeft, maar waar hij verder geen aandacht aan schonk. Het parket te Zutpheri leidt het onder zoek. De lijkschouwing verrichtten dr. Beijl uit Zulphen en dr. Mèiriders uit Hengelo. De lijken zijn Zaterdag begraven. Omtrent den dader heeft men el zekere vermoedens die in een bepaalde richting wijzen, maar positieve aanwijzingen zijn er nog niet. - Diefstal onder suggestie. In de woning van zekeren P. H. de B., te Rotterdam, een goeden bekende der jualitie, *is in den nacht van Zaterdag op Zondag aangehou den de 17-jarige drukker, wiens aanhou ding door den commissaris van politie in de 2e afdeeling alhier verzocht was, daar K. verdacht werd van diefstal van-elf bank biljetten van duizend mark. twintig van honderd mark, een van duizend gulden', vijf van honderd gulden en verder kleiner bankpapier," tot een totaal bedrag van vijf duizend gulden. Hij zou dit geld 'gestolen hebben, naar hij bij zijn aanhouding verklaard heeft, onder suggestie van de B. bij een firma aan den Groenendaal, waar hij als kan toorbediende kwam solliciteeren. Bij die gelegenheid zou door hem dit bedrag uit de jas van den patroon gestolen zijn, toen men hem even alleen liet. Bovendien wordt hij verdacht op dezelfde wijze nog eenige andere firma's bestolen te hebben. K. zegt al het geld aan de B. te hébben afgegeven, welke laatste evenwel beweert van niets te weten. Droevig ongeluk. Zaterdagmorgen had er op. het stationsemplocement te Venlo een droevig ongeluk plaats. De wissel wachter P. J. kwam, naar het heet, door van een wagon af te springen, waarhij hij het ongeluk had 'tegen een daar naast staanden wagen terecht te komen, zoo ge ducht mei den grond in aanraking, dat hem de borstkas werd ingedrukt. Dit on geluk had een spoedigen dood tengevolge. De overledene werd per brancard naar het ziekenhuis overgebracht. ONDERWIJS. Hoofdacte Bewaarschooionderwijs. De uitslag der examens als hoofd voor het bewaarschooionderwijs, afgelegd aan de Kweekschool, ten overslaan van de Commissie van Toezicht en het bestuur van de Kweekschool, was de volgende: Het diploma voor de hoofdacte werd uit gereikt aan de dames H. de Jong, Leiden; A. M. Blansjaar en C. E. de Nie, War mond; S. E. Klinkhamer, Bloemendaal; J. de Blauwzee, Aardenburg (Zld.); T. W. Oosterhof, Utrecht; C. E. Schotanus, Mak- kum (Fr.); en A.- E. Wieseman, Nes op Ameland. Letteren en Kunst. Leidsche Kunstciub ,.De Sphinx". Het is een zeer aangename ontspanning in zijn ledige uurtjes een kijkje te nemen in de zaaltjes van ,,dc- Sphinx". Voor een bezoeker is zulks afwisselend en leerzaam, voor een die belang stelt in het pogen van de diverse leden, is het in hooge mate interessant. Als.getrouw bezoeker werd ditmaal mijne attentie getrokken door een ongewoon breedvoerige kritiek in het „Leidsch Dag blad", waaruit men tot de conclusie moet komen, dat het tentoongestelde de moeite van een bezoek dezen keer zeer bijzonder lijk zou loonen. Met attentie heb ik de verschillende nummers in beide zaaltjes bezien, ernstig en met studie, en als altijd is het merk waardig te constateeren de verschillende stemmingen en strevingen van de bekende medewerkers. Daar is zeer zeker durf bij sommigen van hen, de krachtige streving van ener gieke geesten, om eigen opvattingen naar eigen inzicht tot een begeesterende hoogte op te voeren, maar, vraag ik mijzelf dik wijls af, is b.v. de overdadige sterkte van kleuren somtijds juist niet het gevaar- brengende voor eigen verblinding, wanneer daardoor juiste teekening en bekoorlijke compositie minder accuraat en te weinig angstvallig wordt betracht. Buitensporige lijnen, onnatuurlijke felheid van kleuren, ruwe overdrijving van vormen zijn storend voor het waarachtig schoon. Ziet eens buiten in de natuur, overal öm U heen, tot het kleinste bloempje en vliegje toe, welke eene juiste evenwichtig heid en hoe altijd harmonieerend en aan elkaar aanpassend! Nu iets over eenige der beste nummers. De drie. over-kleurige stukken van van Rhijn, kunnen wij niet den indruk geven van Kunst en Kunstgenieting. Ofschoon er talent schuilt en no. 3 aardig is van opvatting, lijkt mij dit soort werk meer ge- eigend voor de meubileering van eene serre niet aanpassende cocosmat en rieten stoelen, dan als salon-schidderij. Het vrouwenportret van J. Franken is verdienstelijk door de statige rust der fi guur en den aangenamen indruk van on- overdreven gratie. Een enkeüe tulpestudie van L. Manceau verraadt den geoefenden bloemenschilder, die bij uitnemendheid den aard van het geschilderde vastlegt. Van O. j'an Iterson-Knoepfle treft ons steeds de imposante deftigheid van dep to taal-indruk. Niet weifelend of flauwniet overdadig sterk, maar diep van kleur en steeds harmonisch zijn hare bloemen- studie's. De bouquet van Kesler is liefelijk, va» kleur en rangschik, echter is het jammer, dat de spetter-methode van dezen schilder hef effect bedoelt zonder de grondige preci seering der onderdeelen. Van van Urk's stilleven boeit de gedempte en streelende kleurentoon, ofschoon de grootte der pot hinderlijk is voor de getemperde kleuren- stemming en de aard der voorwerpen niet altijd juist is uitgebeeld. Van zeer bijzondere studie en ernst van bewerken, getuigen de beide vrouwenpor tretten van Feldman. De sympathieke kleur en loffelijk nauwkeurige afwerking maken deze doekjes tot een paar van de beste voortbrengselen van dezen schilder. Wij durven gerust op eigen gezag even tueels bezoekers der genoemde nummers ter bezichtinging aanbevelen en blijven van meening, dat een bezoek aan „de Sphinx" steeds voldoende de moeite van de wandeling beloont. M. K. SPORT. VOETBAL. Zwaluwen—Alphen I 1—1. Een spannenden wedstrijd gaf Alphen 1 gister te zien in den strijd tegen de Amster- damsche Zwaluwen, Hoewel deze laateten iets sterker waren, konden zij het niet tot doelpunten brengen. Zelfs nam Alpben voor rust met 1—0 de leiding. Wij dachten reeds den wedstrijd met dezen stand te zien eindigen, toen de Amsterdammers even voor liet einde op niet onverdienste lijke wijze den gelijkmaker scoorden. Als gewoonlijk was er weer veel belangstelling De Zweden tn ons land. Wij vernemen, dat in bet begin van Sep tember oen Zweedsch elftal in ons land tegen Ajax zal komen spelen. Schoïl&ert Belg! Naar wij vernemen, kan Schollaert niet in aanmerking komen voor speler .van het Ncderlandsclïe elftal, daar ge-bleken is, dat hij van Belgische nationaliteit is. „Sportweek" opgeheven. Men deelt aan het ,,Ctr." mede, dat het sportblad „Sportweek" niet meer zal ver schijnen. "Intern. Kondententocnstelling te Alkmaar. Tn de- maand April van het volgend jaar zal, naar alle waarschijnlijkheid door de Nederlandsche Sf. Bernhard-club te Alkmaar een internationale hondenten- toonstqlling gehouden worden, wefrke twee dagen zal duren. LUCHTVAART. Groote toekomstplannen. De firma Vickers voorspelt, dat er spoe dig reusachtige luchtschepen zijn, welke elke belangrijke stad der wereld binnen 10 dagen uit Londen bereikbaar maken. Haar directeur, Sir. Trevor Dawson,, zegt, dat hij verwacht, dat er zee-luchtschepen zul- len komen van 2 of 3-maal de grootte der R 34 en ook worden verwacht luchtschepen van een inhoud van 3 millioen kubieke voet, dat is viermaal de grootte van de R .34, in staat 15.000 mijl af te leggen. Vickers is overtuigd, dat het mogelijk is een luchtschip van hetzelfde stijve systeem te bouwen, dat 50 ton aan passagiers kan dragen en een onafgebroken reis van 10.000 mijl kan maken met een snelheid van 100 mijl per uur. Er kunnen dan 3 klassen van luchtschepen zijn; schepen van matige groote en groote snelheid voor expresse, mail en passagiersschepen, handelsschepen van groote snelheid en groote luchtschepen. De ingenieurs der firma bestudeeren de mogelijkheid van het gebruik van stoommachines in deze groote luchtschepen. Volgens de tijdtafel van de groote Oceaanwegen wordt berekend, dat de tijden van Londen uit zouden zijn: New^ York 2 tot 2Yz dag, San Francisco ij, Colombo 4>A, Zuid-Australië 7. Kaapstad 5%, Rio de Janeiro 4; de kosten voor een geregelden dienst zouden bedragen voor een passagier 20 cent per mijl en voor de mail 15 cent per uur. Verder zou er dan beter accommodatie voor de passagiers ge vonden worden en zou het in en uitstap pen langs makkelijker weg kunnen ge- schieden. ALPHbM AAN DEN RIJN. St. Antonius. Vorige week- vergader den de gewestelijke R. K. Bakkerspatroons. Bij de opening der bijeenkomst verwelkom de de voorzitter den geest, adviseur, h<& .bestuur en de leden. De notulen .werder aangehouden. Hierna volgt een bespreking of de coop. „St. Antonius" de gewestelijke winkeliers in haar midden zal opnemen. De eervv. adviseur Lobmans leidt dit punt in, en betoogt de wenschelijkheid hiervan, als zijnde in het voordeel der bakkers, daar de kosten voor het bedrijf dan tot op de helft konden gereduceerd worden. De heer P. van Rijn spreekt zich tegen dit be ginsel uit, totdat tot stemming word over gegaan, met het resultaat, dat voor aan sluiting (1 voor een jaar) en 4 tegen aan sluiting waren, zoodat in beginsel werd be sloten tot samenwerking. Ook de lieer Schip als kruidenier stelde de voordeelen hiervan nog eens in het licht Een en ander zal nader gecombineerd worden behan deld. Den penningmeester werd hierna een be drag van f 419.75 ter hand gesteld, voor van de I-Iibek gekochte goederen. Verschillende klachten werden vervol gens ter tafel gebracht. Weinig is op heden besteld, omdat men thans naar meer voor- deelige condities uitziet. Door den heer P. v. Rijn wordt bij de rondvraag krachtig aangedrongen op han delend optreden tegenover de Hibek, om een betere regeling te verkrijgen vooT bet betrekken der waren. De. voorzitter zegt in deze volle medewer king toe en sluit hierna de vergadering. Zanguitvoering. De uitvoering van de R.K. Zangver. „St. Cecilia", welke aan vankelijk weid uitgesteld, zal nu Donder dag 17 Juli plaats hebben. Motorongeluk. Zaterdag liep een mo torberijder uit Den Haag, in wijk Hoorn, reeds vroegtijdig een ongewensclit bad op. Doordat bet rijwiel brak kwam dit met zijn berijder in een sloot terecht. Gelukkig kwam de man met den schrik vrij, en kon deze, na van droge kleeren te zijn voor zien, zijn reis per trein vérder voort zetten. Brutale diefstal. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd in de Wilhel- minastraat uit een schuur van den heer J. de P. een bijna nieuwe „Harley"-motor rijwiel ontvreemd. Dat bij dezen diefstal niet met overhaasting werd gehandeld, blijke uit het volgende. Teneinde zich met het rijwiel uit de voeten te kunnen maken, hebben de dieven het ledige reservoir van de motor gevuld met de daar aanwezige benzine; vervolgens moesten, nog enkele deelen der motor in verbinding worden ge bracht, alvorens deze berijdbaar was. Het gestolene vertegenwoordigt een waarde van f 1375. Naar wij vernemen, is de be stolene tegen inbraak verzekerd. BODEGRAVEN. Politie. De gem. veldwachter Rietdijk is met ingang van 15 Juli e.k. benoemd tot rijksveldwachter te Harkstede gem. Sloeb- teren. Goed afgeloopen. Een landbouwer die zich Dinsdagmorgen naar do markt begaf, had het ongeluk dat bij het uitwijken voor een aankomend rijtuig, zijn wagen kantel de. De bestuurder, een oud man, bekwam geen letsel. De materieele schade was even wel aanzienlijk. Bons. Van 12—18 Juli is verkrijgbaar op bon 420: 350 gram suiker, kinderbon 84 idem. Dc winkeliers kunnen kindermeel uitslui tend door lusschenkomst van het distribu tie-bureau betrekken. Rectificatie. In het verslag van.de Hanze in het numifter van Zaterdagavond, is abusievelijk vermeld, dat het bestuurs voorstel inzake contributieverhoöging werd aangenomen met 15 tegen 3 stemmen; dit moet echter zijn 11 stemmen. Wij achten deze rectificatie gewensclit, om hierdoor aan te loonen met welke kleine meerder heid genoemd besluit genomen werd. Geslaagd. Voor het eindexamen aan de gemeentelijke handelsschool te Rotter dam is geslaagd de heer B. Burggraaf. GROENENDIJK. Verdronken. De 18-jarige P. Bunnik alhier zou zich gistermorgen gaan was: schen op de stoep, van den Rijn. Waar schijnlijk door een of andere ongesteldheid overvallen, is hij te water geraakt en, of schoon goed zwemmer, eenige oogenblik- ken later door zijn moeder verdronken ge vonden, bijna terzelfder plaatsê, waar ruim. een jaar geleden haar zevenjarig zoontje op dezelfde droevige wijze het le ven verloor. HAZERSWOUDE. Landbouw. Alhier worden stappen ge>" daan om de alhier bestaande landbouw- commissie samen te smelten met die van de genieenten Koudekerk en Leiderdorp, een én ander in verband met een schrijven van den regeringscommissaris van Zuid* Holland. LEIDERDORP. Gemeenteraad. In de laatstgehouden vergadering wend

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2