Uit de Omgeving *>r. Tepe. De Katholieke Illustratie opent met een portret van den directeur van hel Centraal Bureau der K.S.A., mr. Tepe, ter gelegen heid van diens 12V&-jarige werkzaamheden aan het bureau. Enkele vrienden hebben mr. Tepe deze attentie; builen diens wéten, willen bewij zen, en bet Kamerlid Engels schrijft er en kele zeer waardeerende woorden hij. De Jaarbeurs nationaal of internationaal? In de Tweede Kamer is deze week de vraag gesteld, of de Utrechtsche Jaarbeurs nationaal zal blijven, dan wel internatio naal zal worden. JDc Regecring antwoordde, dat de beslis sing diende te worden overgelaten aan de ondernemers. De heer J. H. R schrijft nu in de ,,N. R. Crt." over de quaestie, of de Jaarbeurs internationaal moet worden. .,Wij hebben ons de moeite getroost, op de beurs zelve eens de stemming ten aan zien van dit vraagstuk te gaau peilen. Het behoeft wel ternauwernood vermel ding. dat in vele takken van bedrijf spe ciale verhoudingen een zeer belangrijke rol spelen bij de beoordeeling van de vraag, of internationalisatie al clan niet geweftscht is. Er zijn in de eerste plaats op de Jaarbeurs tal van industrieelen ver tegenwoordigd, die niet uitsluitend repre- centabel genoemd mogen worden voor de Nederlandsche nijverheid hetzij dan, dat ze als importeurs van buitenlandsche fabrikaten optreden, hetzij dat ze op an dere wijze aan vreemde ondernemingen ge lieerd zijn. Het is opvallend, dat men on der hen de meeste voorstanders van inter nationalisatie vindt.althans, dat is onze ervaring. <De industrie, de zuiver Nederlandsche nijverheid, toont zich gereserveerd in haar oordeel. Uit den aard der zaak spelen liier de opvattingen over de Jaarbeurs zelve een rol. Velen betwijfelen, of het instituut na den oorlog een blijvende positie in het Nederlandsche zakenleven zal bekleeden. Waar deze mentaliteit heerscht, blijft 't vraagstuk der internationalisatie op den achtergrond, wordt het althans niet als een van primaire beteekenis geacht. Onder hen, die een krachtige bevorde ring van het beurswezen volle aandacht (en zoo noodig veel geld!) waardig achten, zijn de meeningen verdeeld. Wie uit de zeer besliste-uitlatingen van verschillen de beurs-bestuurders de conclusie mocht hebben getrokken, dat er communis opinio ten aanzien van de wenschelijklieid der internationalisatie bestaat, komt bedroe^" uit. Integendeel: de meest uiteenloopenuc opvattingen treft men aan. Met stelligheid kan intussehen worden geconstateerd, dat er geen sprake is van oen sterke strooming van de Nederland sche industrie voor de internationalisatie. Welke zijn aldus vroeg méér dan één van de exposanten, die wij ter Jaarbeurs ontmoetten de voordeden der interna tionalisatie? Buitenlandsche koopers kun nen ook thans de beurs bezoeken. Veel zijn er niet geweest. Nederlandsche industriee len. die op de hoogte wensehen te geraken van buitenlandsche producten en hun fa bricage, zullen een onderzoek in het land van herkoihst wenschelijk achten. Er dient rekening mede gehouden worden, dat $;een buitenlandsch -producent zich zal la- ipii verleiden, zijn nieuwste uitvindingen en zijn speciale voortbrengselen ter instruc tie van zijn concurrenten naar Nederland, te zenden. Doet zich niet reeds een over eenkomstig verschijnsel op de nationale •beurs voor? Tal van Nederlandsche nijve- ren hebben ons medegedeeld, dat zij er voor passen concurreercnde industrieën opmerkzaam te maken op hun specialisa tie in een bepaalde richting en hun nieuw ste producten. Pesumeerende meen en wij op grond van gesprekken met tal van industrieelen te mogen zeggen, dat de Nederlandsche nij verheid- niet bijster geporteerd is voor de internationalisatie. Zij moge er, in haar geheel, geen tegenstandster van zijn, er warm voor voelen doet zij ook niet." De schippers en de Regeering. De sehippers-quaestie is weer acuut. „De schippers en de Regeering" hoe vaak hebben wij in den crisistijd er niet ©ver moeten schrijven! En nu, terwijl de crisis voor drie kwart achter ons ligt, sieekt dit euvel opnieuw den kop op, en wie weet, hoeveel gehaspel en gezeur wij er nog van zullen beleven. Men weet waar de- schoen wringt. 1-Iet vorige Kabinet had gecapituleerd voor tien onzinnigen eisch der schippers, dat binnenschepen alleen op de schippersbeur- zen (die toen rijksbeurzen werden) moch ten worden bevracht, en dan uitsluitend volgens de beurtlijst. De ontzaglijke nadee- len daarvan zullen wij nu niet herhalen; zij zijn maar al te bekend! Minister Van lJsselsteyn.'die ze aanvankelijk ook scheen in. te zien, kon er maar niet toe komen om krachtig in te grijpen en de beurtregeling op te heffen; integendeel, de minister liet zich bij de „binnenscheepvaartwet" de bevoegdheid geven, regelen te stellen voor de binnenschipperij, en maakte daarop den 4en Febiuari een regeling bekend, die den verkeerden toestand niet alleen' be stendigde, maar ook wettig maakte! intussehen werd de drang uit handels kringen, om opheffing van de beurtrege ling te krijgen, steeds sterker. De Binnen- scheepvaart-Unie en de Veiiadersbond spanden al hun krachten in, en het was duidelijk, dat de toestand niet zoo kon blijven. De commissie-Jolies, speciaal voor deze brandende quaestie in het leven ge roepen, bracht enkele maanden geleden een rapport uit, waarin de afschaffing van de beurtlijst eveneens werd bepleit. En zoo ic dan de ministerieele beschikking van 27 Juni (Staatscourant no. 153) versche nen, waardoor wij heelemaal in het moe ras zijn geraakt: de schippers zijn aan het frondeeren geslagen en weigeren een voudig het besluit te erkennen. Want- de beurtregeling is inderdaad af geschaft. In het vervolg mag ieder verlader weer zelf een schipper aannemen, buiten de beurs om. Behoudens het minimum tarief, waarovci zot) aanstonds. Maakt men gebruik van de diensten van een tusschen- persoon, scheepsbevrachter, zcoals ge woonlijk het geval is, dan moet deze op de beurs bevrachten. Echter niet volgens de beurtlijst, maar volgens het „veilings"- sysleem: de beursmeester zet de vracht in voor het minimum-tarief, en de schipper die het eerst „mijn" roept, krijgt in het algemeen de vracht. Tusschen haakjes zij opgemerkt, dat bij het bekende intimida tie-systeem van de schippers deze mini- mum-tarieven volkomen fictief zijn, want de gegadigde schipper, die het zou wagen een vracht beneden de prijsbepaling van zijn organisatie aan te nemen, zou ter stond worden „gemolesteerd" en misschien zijn leven niet zeker zijn. Over dat minimum-tarief 60 pet. van het bestaande wordt moord en brand geschreeuwd, alsof het „veel te laag" is. Men vergeet, dat het een minimum is: een maximum is niet gesteld, en de vrachten zijn dan ook nog precies even buitenspo rig als vroege)1. Waar ter wereld trou wens komt het voor, dat iemands koop- waai' of arbeidsprestatie op die manier wordt beschermd, dat een ander er niet minder dan een bepaald bedrag voor mag geven? Is een dergelijke „bescherming" van „economisch zwakken" daargelaten of de schippers dat inderdaad zijn al niet mooi genoeg? De bedoeling zal wel zijn, een soort overgang naar de vrije concurrentie te scheppen; maar het is zeer de vraag, of deze maatregel noodig was, omdat de schippers, zelf wel tegen lage tarieven waken, wat natuurlijk htm goed recht is. In elk geval behoeven zij zich over het minimum niet te beklagen! Maar daarin zit het ook eigenlijk niet. Hel gaat om de beurlregeling. De schip pers willen die houden, en weigeren de „veiling". Tengevolge daarvan ligt de vaart voor een groot deel stil, tot schade van den handel en den consument. Be vrachting buiten de beurs om gaat ook niet. Te Amsterdam hebben de schippers getracht, in café's volgens beurt te be vrachten, wat echter uitdrukkelijk verbo den is, juist om het vroegere kwaad van bevrachting in kroegen, dat door de schip pers zelf werd bestreden, eens voor altijd onmogelijk te maken. Zooals gezegd, staat het wel ieder verlader vrij, op zijn eigen kantoor overeenkomsten af te slui ten, maar de werkwillige schippers, die hiertoe zouden meewevken, zouden al weer gevaar, loopen „gemolesteerd" te worden. Den beursmeeslers, die het chaiter aftee- kenen, is geen geheimhouding opgelegd, zoodat elke overeenkomst terstond van a tot z publiek bekend wordt, inclusief het bedongen tarief. Niemand weet. waar het op deze manier heen moet. Wij plukken nu de wrange vruchten van de zwakke houding, die liet eerst door de vorige Regeering is aange nomen. Op het oogenblik is een stremming van het verkeer te water desnoods eenlgen tijd uit te houden, maar in het najaar zou iets dergelijks een ramp zijn. Er wordt op het oogenblik druk onderhandeld. Het is te hopen, dat de minister de schippers tot rede zal weten te brengen zonder als zijn voorganger ai te groote concessies te doen, waarvan de schade latei' wordt ondervonden. „Hbïd." Uitvoer van karwiizaad. De Nederlandsche Uilvoermaatschappij heeft ter kennis van belanghebbenden ge bracht, dat thans, ook zonder tussclien- komst van de commissie uit de vereeniging voor den handel in fijne zaden, karwijzfad kan worden uitgevoerd. Inlichtingen ver strekt bovengenoemde maatschappij. De broodkaarten. De minister van Landbouw heefl be paald, dat voor de 27ste periode alt wille- broodkaarten, aanvuliing&kaaiten voor wittebrood en dagbroodkaarten zullen gel den de in de beschikking van 7 Juli be doelde kaarten van verschillende kleuren en wel: voor het 105de tijdvak de paars gekleurde, voor het 106e tijdvak de groen gekleurde, voor het 107de tijdvak de rood gekleurde, voor het 108ste tijdvak de zwart gekleurde kaarten. VOOR DE ARME, ONGELUKKIGE BE VOLKING TE WEENEN. Vorig bedrag f 6.— N. N. te Hoogmade f 1. Collecte op de Hanze-vevgadering tp Bodegraven met nagekomen gift f 1? 06 A. te H. f 1.— J. G. f 1.— Buitenlandsche Berichten- De Leeuw van Waterloo. Wij lezen in het „Hbïd. van Antwerpen": De brave heer Pepin, het socialistisch Kamerlid, wien Kamiel Huysmans eens den mond stopte met te roepen tu es fou, heeft een geniaal gedacht opgevat om den vrede te herdenken. Hij heeft aan den bevoegden minister gevraagd de houding van den Leeuw van Waterloo te veranderen, 't is to zeggen het beest om te draaien, derwijze dat het niet langer zijn dreigend opengesperde» muil naar onze zegepralende Franselie vrienden zou vertoonen; niet naar 't Zuiden wil hij dien muil, wel naar... 't Noorden. Goed; veronderstel nu dat men hem omkeere. Wat laat de Leeuw dan aan de Franschen zien? Vindt kameraad Pepiri dat niet oneerbiedig? Naar 't Westen kunt ge hem niet kee- ren, want dan bedreigt, hij de Engelschen? Draait ge hem naar het Oosten, dan is 't precies of we doen de Moffen de eer aan, ze nog te vrezen. Hem naar al de winden onzer internatio nale politieke belangen doen draaien ge lijk een weerhaan, gaat nog mindeiy want hij zou kunnen zotdraaien. De „Peuple" stelt voor hem plat op zijn buik te leggen, hem zijn tanden uit te trek ken, kortom hem totaal onschadelijk te maken. Men ziet, de vraag van Pepin dreigt ons in groote verlegenheid te brengen: in alle Ingezonden iïiededeelingen a 45 Cent per regel, Zaterdags 60 Cent Dames- en Cbapelleriehoeden worden tegen buitengewone voor- deelige prijzen aangeboden. H. A. TIMMERMAN, Hufl., Nieuwe Rijn 42 Telefoon 142. 7376 geval, zoo lang het Comité de Politique Nationale den oorlog niet verklaard heeft aan Holland; vinden wij 't gewaagd hem naar 't Noorden te draaien. De „groene garde". De.,Times"-correspondent in Ragusa (Dalmatië) zendt aan zijn blad een fan tastisch verhaal over de zwervende Zuid- Slavische troependeelen in de bosschén van Kroatië en Bosnië. Gedurende de twee laatste oorlogsjaren waren de uitgestrekte Kroatische en Bosnische boschgebieden bevolkt met de serteurs van de Oostenrijksch-Hongaar- sche legers. De desertie, hoofdzakelijk on der de Zuid-Slavische soldaten, breidde zich tot op zulk een schaal uit dat zij een van de voornaamste factoren van de in storting van het keizerrijk zou worden. De deserteurs vormden zich tot gediscipli neerde troepen,, met geweren en machine- geweien gewapend, en in het bezit van zulk een volmaakte organisatie, dat zij in staat waren elk militair gezag te trot- seeren. Tegen het einde van den ooi-log bedroeg hun aantal 150,000 man. En daar zij in de groene bosschen verblijf hielden, werden zij bekend als de „groene garde", een naam, die in de geschiedenis van Zuid-Slavië voortleven zal. Hun praktijken waren waarlijk vinding rijk. Door middel van valsche passen en nagemaakte legerorders wisten zij over al door te dringen en daar zij over goede telefonische verbindingen en handige ver spieders beschikten, waren zij steeds nauw keurig op de hoogte van de maatregelen, welke tegen hen werden genomen. Hun wapenen en levensmiddelen betrokken zij meerendeels met behulp van nauwkeurig afgestempelde en afgeteekende valsche orders, rechtstreeks uit de opslagplaatsen van het leger, of wel zij trokken de boer derijen langs met nagemaakte bevelen tot het doen van opvorderingen. Eens zonden zij zelfs afgevaardigden heel van Kroatië naar Boedapest met valsclie or ders om een trein met levensmiddelen naai een bepaald kamp te doen verzenden. In 1917 werd in een der deserteurs-centra het bericht opgevangen dat een infnn'.e- rie-afdecling zich naar Celt in je zou bege ven om daar levensmiddelen af te halen. De „groene garde" zond een dag te voren twintig man naar Cettinje, die zich met behulp van valsche orders den voorraad overhandigen liet en juist vyas vertrokken, toc-n de rechtmatige belanghebbenden aankwamen. Uniformen- van officieren van alle ran gen werden verkregen door de dragers er van aan te vallen en zoo noodig te ver moorden. Zoo waven de leden der „groene garde" dan ook in staat zich aJs officie- ren vrijelijk onder de troepen aan het front te bewegen. De H. Mts midden de puinen. De correspondent te Nieuwpoort van den Vlaamsehen „Stand."'bericht aan dat blad een indrukwekkende plechtigheid. In hot Yzerstadje werd den 21en October 1914 de laatste H. Mis in de hoofdkerk op gedragen. Twee dagen nadien was die prachtige kerk, terecht genoemd de kathe draal van het Noorden, nog slechts een uit* gelaaide puinhoop. Het leven verging. Nieuw leven oorlogsleven kwam er Woekeren, woekerde er vier jaren en zoo veel maanden, .en verliet toen de stad, die een ontzaglijke ruine was. ,,Ik heb geen schooner ruine gezien dan Nieuwpoort", zegde me Stijn Streuvels nog maar pas acht dagen geleden, en geen grootscher ruine, in heel de ïrontstreek dan de vei nielde, uitgebrande kerkblok met het fier. sphinxenbeeld door obusbrokken uitgehou wen, hecrschend over den dood." St.illokens komt^het leven terug in die doodc oorlogsstad. Houten barakken rij zen met den tfag talrijker tusschen de pin nen op. Nergens meer dan hier is er ste viger „houvast" aan den grond waar te nemen. Indien de regeering maar een handje toestak!... 't Wordt een stadje in miniatuur: er zijn ai twee bakkers, éen boven en een onder den grond; er is al een beenhouwer; er zijn in de twintig herber gen en spijshuizen, er wonen een vijftal visschershuisgezinnendie paling visschen in de haven te nachte, er staan onder de schaduw van den tempelierstoren, steen voor steen stukgeschoten, een tiental „vil latjes" voor de sluisbedienden en de brief drager brengt ioderon dag 25 postabonne menten van dagbladen aan, enz. Er is geen kerk en er weid nog geen Mis gelezen, toch wordt dit hoog noodig. En heden hebben de „Nieuwpoorinaars" er twee op denzelfdcn dag gekregen, een vroegmis en een hoogmis, een. van den ouden en een van den nieuwen pastoor. Na bijna 5 jaar de eerste mis, weer in vredestijd, in een verwoeste stad, voor 't weergekeerde volk! De eerste mis in de streek, waar 5 jaar oorlog woedde, 't Wil iets zeggen zulke plechtigheid, zoo eenvou dig, maar zoo diep-aangrijpend, midden een stad in. ruinen, waar overal .tusschen muren en om de stukgeschoten kerk de ontelbare graven uitbuiten boven den om gewoelde» grond. 't Wil iets zeggen!. Do kapel? Ginds op 't, Arsenaalplein in hef donkere „bommen- vrij" een oude, oude kazerne met muren van twee nieter dik, gehetonneerd nog in de oorlogsdagen, waar de ^oldaten vedlig de wacht hielden aan den Yzer, gn die reeds van voor den oorlog om haar ontzag lijke sterkte den naam van het „bomrne- vrij" kreeg, ginds in het donkere bomme- vrij dus, dat recht bleef staan onder het vier en half jaar lang bombardement, droeg de E.U. Dupont, voormalig principaal yan het bisschoppelijk college van de verwoeste stede, nu bij-pastoor benoemd voor de zwervende bevolking, bet H. Misoffer op. In de donkere ruimte, waar de stank van poeder nog ronddwaalt, volgden hem 70 mensehen, mannen en vrouwen. Het altaar was dit dat de missionarissen opslaan in wilde streken van Afrika: een broede plank op twee blokken met daarop een Christus beeld e-n twee kaarsen. De H. Communie werd voor de eerste maal sinds vijf jaar aan de inwoners uitge reikt. Op den eersten rang zag ik in schit terend uniform don Franschen kapitein Z., van edele afkomst, en bij hem zijn in rouw gekleede gade. Ze waren het graf van hun zoon, officier in het Fransche leger en die te Nieuwpoort sneuvelde, komen opzoeken en hadden het gevonden nabij de Kerk. „J'ai un autre filt, tué lui aussi. II repose au mout Keinm&l... Cela nous con sole de po li voir prier ici... Het troostte velen, want velen weenden. Verdriet wordt verlicht door tranen. De E.H. Dupont, die gedurende clen oor log in het Engelsehe Cumberland past er de en veel leed zag onder de Belgische vluch telingen. bedwong zijn ontroering niet toen hij sprak, 't Was ook hem te geweldig. In ditzelfde bommenvrij zong om 9 uur pastoor Vermeulen de Hoogmis. De misge zangen werden op begeleiding van een jfciool gezongen. Een teruggekeerd vluchte lingen-meisje zong voor, een mannenstem antwoordde en ware hert zoo donker niet geweest., da.n had men dc 70 aanwezigen zien weenen. En dan hei sermoen van den weergekeerde» pastoor, die nu te oud is geworden om zijn reuzentaak voort te zet ten en aan rust gaat denken om jongere v.rs den zwaren herdéV6last te laten torsen. als 't al gedaan was, togen de mr-nsritrn naar huis, beier: naar hun el lendige barakken, door dc puinen van hun stad, do puinen, die er blijven liggen, on aangeroerd. Ze hadden een oogenblik ge leefd in hef oude Nieuwpoort van vijf jaar geleden, als ze Zondags naar de mis gin gen. Buiten de kerk greep-hen opnieuw aan het spektakel der groote verwoesting met al haar ellende. Laat de Regeering deze menschen wat helpen, zij zullen de rest wel doen om hun stad te heropbouwen. Maar do Yzer. ligt ver, heel ver van Brussel... ONDERWIJS. De leerstoel van prof. dr. J. fe Winkel. Er is nogal een ander te doen geweest over de opvolging van prof. dr. J. te Win kel! Een aantal doctoren en leeraren M.O. in het Nederlandsch heeft over de vervul ling dier vacature, zelfs onder vakgenoot en een enquête ingesteld. De vraag of men splitsing van den leer stoel noodzakelijk achtte, werd met nage noeg aJgemccne stemmen bevestigend be antwoord, men achtte het noodzakelijk, dat een professoraat zou worden ingesteld voor taalwetenschap en een voor letterkunde. Toen het daarna ging om de personen, die, na.fr het oordeel dier deskundigen, voor die leerstoel zouden in aanmerking komen, kwam voor het professoraat in de taalwetenschap met groote meerderheid in aanmerking: dr. Jac. van Ginneken, van het R.K. gymnasium te Oudenbosch, en voor het hoogleraarschap in de letter kunde dr. J. Prinsen JLz., leeraar te Nij megen. Nu is eenigen lijd geleden de'voordracht van het college van curatoren der Ge meentelijk e Universiteit bij den Raad in gekomen. Zijn wij goed ingelicht dan bevelen cu ratoren den Gemeenteraad jtan, tot de splitsing der leervakken van prof. Te Winkel over te gaan, zoodat onze univer siteit naast het hoögïeeraarsehap in de letterkunde ook een leerstoel krijgt voor de taalwetenschap. En te benoemen voor de 'taalwetenschap dr. Jac. van Ginneken, te Oudenbosch en voor het hooger onderwijs in de letter kunde dr. J. Prinsen JLz., te Nijmegen. (Hbld.) NIEUWKOOP. Droogmaking plassen, Vrijdagmiddag om 12 uur wei d ten Gemeentehuize de zit ting gehouden van Gedeputeerde Staten om eventueel reclamanten in de gelegen heid te stellen hunne bezwaren Ünondeling in te brengen of toe te lichten inzake de concessieaanvrage van den heer A. van dei- Toorn te Sclievenïngen en 4 anderen tot droogmaking van eenige plassen onder Ze- yenhoven in de Gecombineerde Noordsche- buurtcr en Voordijksche Polders en eenige plassen te Noorden onder deze gemeente. Aanwezig waren Jhr. Mr. L. E. M. von Fisemie, lid van Ged. Staten met Mr. E. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop, hoofdcommies van de eerste afdeeling der Provinciale Griffie, de heer J. M. W. van Elzelingen, hoofd-ingenieur der Provnci- ale Waterstaat met een ambtenaar. Aan wezig waren mede de heer P. A. Th. van der Weijdon alhier, lid der Provinciale Staten en de Burgemeester. Van de con cessieaanvragers was niemand aanwezig. De zitting duurde slechts een kwartier., Verschenen waren de heeren A. Zuijder- vliet en J. Pietersen, leden van het bestuur {Ier Gecombineerde Noordschebuurt en Voordijksche Polders, om namens de inge landen dier polders het ingediend bezwaar schrift tegen de droogmaking nader toe te lichten. De algemeene opvatting is, dat de aan vrage niet wordt'ingewilligd. Distributie. In de week van 14 tot 20 Juli is in deze gemeente verkrijgbaar op bon 391 350 gram suiker, kinderbon 50 eveneens 350 gram suiker. Normaal-Mar- garïnekaart van 14 tot 23 Juli bon 8: 250 gram. ROELOFARENDSVEEN. Bloemendag. A.s. Zondag; zal alhier: de bloempjesYerkoop plaats hébhen voor „Herwonnen Levenskracht". De da-ariani verbonden werkzaamheden rijn ter hand genomen en zuilen worden uitgevoerd door rie arbeidersver. „SI. Jozef afd. van „St. Deus Do-dit". liet schoon© doel der bloe^ mendagen is genoegzaam bekend, Bij een algemeene medewerking steunt men ge makkelijk de hulpbehoevende Inedemen- schen. Moge hier de bloemendag eert»verblijden»! resultaat opleveren! VOORSCHOTEN. Een gevonden voorwerp. Door eon eerlijk kereltje is gistermiddag komende uit de school, een portemonnaie met veel geld gevonden. Het ventje bracht het ge vondene zeer verheugd bij zijn ouders thuis. Den burgemeester van Voorschoten is kennis gegeven van het gevondene. 'De. rechthebbende, (lie voorzeker niet pleizierig gestemd zal zijn, na de ontdekking van het verlies, kan dus het. verlorene terug bekomen, daar het in eerlijke handen is terecht gekomen. WASSENAAR. Koningin Wilhelmma-vereenigïng. - Gisteravond vergaderde ^bovengenoemde vereeniging in het „Wapen van Wasse naar". Voorzitter Jhr. Storm van 's-Gra- vesande, eere-voorziller. iNa opening der vergadering worden de notulen voorgele zen en goedgekeurd. In zijn openingsrede memoreerde de voor zitter dat het eigenlijk nog geen tijd is om vreeïes-feesten te vieren, daarvoor is te veel gebeurd. Wel is er reden om verheugd en dankbaar te zijn, dat ons land buiten den oorlog gebleven is. Op voorstel van den heer J. Prins wordt het bestuur bij acclamatie en bloc her benoemd. Aangenomen wordt het bestuursvoorstel om de contributie te verhoogen lot f I per gezinshoofd en bijkaarten verkrijgbaar ie stellen a f 0.25 per persoon. Voorgesteld wordt vervolgens om eenige kinderfeesten en harddraverijen te organi- seeren, niet door de WilhelminTF-vereenï- ging als zoodanig, doch door eene commis sie, samengesteld uit de bestuursleden van die vereeniging. Bij overgroote meerderheid werd dit voorstel goedgekeurd. Door den heer Van Barneveld werd nog wat tegengespulterd voor het plaatsen van een draaimolen, doch de voorzitter en ook de vergadering konden zich geen kinder feest indenken zonder een draaimolen en hieraan zal ook de volle aandacht geschon ken worden. Als datum werd genoemd 28 Augustus aanstaande. ZOETERMEER-ZEGWAART St. Deus Dedit. Naar wij vernemen, hebben zich op de laatst gehouden'verga dering van St. Deus Dedit slechts een vijf tal nieuwe leden opgegeven. De overtuigen de re'de van den eerw. spreker had c-en beter succes verdiend. Deze wees in zijn rede erop, dat de groote- Paus Leo XIII reeds in zijn Encyclieken over het soeiaio vraagstuk, waaronder vooral de beroemde Re rum Novarum-zendbrief, de oplossing van dat vraagstuk gegeven heeft. En hoe- vele malen hebben de bisschoppen de men schen niet aangespoord zich te organ;see-? ren in de Voor hun stand en vak aangewe zen vereenigingen. Onophoudelijk wijzen de priesters ook op dezen plicht. En nog kunnen velen maar niet besluiten zich op te geven als lid hunner vereeniging. Wèl willen ze mee de vruchten plukken van het werken dier mannen, maar voor de offers schrikt men terug. Juist in dezen tijd van revolutie en klassenstrijd moeten de Room- sclien zich vereenigen in hun bonden, om- dpt deze brengen den socialen vrede. de verzoening der standen. Dat velen zich nog opgeven als lid, is te hopen. STADSNIEUWS. Rufeini. De Oostenrijksche telepaath Eugen de Rubini zal Dinsdagavond in de Stadsge hoorzaal een enkele séance geven met zijn bijzonder experiment, dat de gedachten voelt van anderen. Hij zal iemands ge dachten voelen met contact, en begrijpen zonder contact. Ook met de wichelroede zal hij werken. Te dezer plaatse hebben we reeds eerder uitvoerig over Rubini geschreven, en toen verhaald van zijn uitvoering van ver schillende opdrachten. Wie dit bijna onge looflijke nu eens van nabij wil zien, kan Dinsdag naar de Stadsgehoorzaal gaan. Naar we uit de praestatie mogen op maken, is het geen spiritisme, suggestie of wat dan ook. Rubini maakt zich louter gedachteloos, en neemt de gedachten van anderen in zich op. Parkconcert Dinsdag 15 Juli, 8 uur. Programma: 1. „Semper Fidelis", marsch, Sousa; 2. Ouverture „Zampa", Herold: 3. „Estudiantina", wals, Waldteufel; 4. Fan- taisie „Martha", Flotow; 5. Czardas no. 1-, Michiels; 6. Potpourrie uit l'He de Tuüpa- tan", Offenbach; 7. „Ons Rood, Wit en Blauw", marsch, Geijp. Overtuigd van de instemming' aller loden heeft het Dagelijksch Bestuur dei' R.K. Kiesvereeniging alhier tot den oud-voor zitter, minister Aalberse, een schrijven van gelukwensch gericht met de succesvolle aanneming zijner 8-urenwet. De directie van de „Hollandia"-bios«:oop heeft door de keuze van een detective-serie film gedurend 3 weken een volle zaal aan zich gebonden. De opzet der film overtreft alle tot nu toe op dit gebied vertoonde spelen. Het stuk toont de van begin tot eind boeiende en onverschrokken' daden van den geheimzinnigen detective Raven- gar. De uitvoerige episoden-verdeeAing. werd gepubliceerd in ons nummer van Donderdag.

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2