BINNENLAND. Nieuwe modellen ZZJZ". Ingezonden Stukken. Uit de Omgeving. nog nicf opgelost zij)»: zoo is er vötir liet Adrialisclie probleem nog geen oplossing gevonden, die Italië kan voldoen. Wij wil len, voegde Nitti daaraan toe, geen andere dan een werkelijke nalionaliteitspoïitiek als rechtvaardig erkennen. De pers heeft de incidenten, die zich in Fiume en enkele an dere steden hebben voorgedaan, erg over dreven. Wij zijn er vast van overtuigd, dat het democratische Frankrijk Italië's gewet tigde verlangens zal steunen. Daarna handelde Nitti over den finan- cieelen toestand: de buitenlandsche schuld bedraagt 20 milliard en de binnenlandsclie 58 milliard. Er is driemaal zoöveel geld in omloop als voor den oorlog. Wij zullen zei spr. minder moeten verbruiken en meer produceeren. Hij kondigde verder nog aan, dat een wetsontwerp ter hervorming van den Se naat en ter invoering der evenredige ver tegenwoordiging binnenkort door de regee- ring zal worden ingediend. Een buitenge wone? progressieve belasting op allen tij dens den oorlog gewonnen rijkdom, zal ge heven worden. Een andere belasting op de luxe zal ten deele in het voordeel der oud-strijders worden ingevoerd. Een plan eb ti ificatie van 6000 K.M. spoorweg is klaar. Het spoorwegmateriaal zal geheel vernieuwd worden: de handelsvloot zooveel mogelijk uitgebreid. Moe heJ te Milaan toeging. De correspondent te Milaan van de .Ti mes" geeft een beschrijving van de wijze, waarop de plunderaars aldaar te werk gin gen: alle groote winkels leeggehaald en het goed of wat direct verdeeld of op staanden voet tegen den halven prijs verkocht; ook op de markten werd alles vernield. Daarenboven waren er meer ordelijke troepjes arbeiders, die zich zelf den schijn gaven van door de overheid te zijn aange steld. die de voorraden gingen opeischen en naar de arbeidsbeurzen voerden. Uit v i «.'Cs om alles te verliezen, haastten de winkeliers, bij wie nog niet geplunderd was, zich om zelf hun waren tegen den halven prijs te verkoopen. De plaatselijke autoriteiten publiceerden lange lijsten van maximumprijzen en de regeering beloofde, dat de toestand zou verholpen worden. De correspondent merkt nog op, dat de 'huidige gebeurtenissen groote gelijkenis vertoonen met de honger- en plunder- ecènes, die Munzoni in zijn beroemden roman „Fromessi Sposi" beschrijft: ook nu hoopt de menigte den voorspoed terug 1p vinden door vernieling van het weinige, dat er nog is. Italië's ongerustheid over de toekomst is nog erger geworden, doordat het gerucht kwam opduiken, dat de geallieerden niet langer credieien aan het land zullen ver strekken. De voorzitter van de Engelsch- ïtaliaansche vereeniging, heeft daarover eon brief aan de pers geschreven, waarin het heet dat de geallieerden onmogelijk van zins kunnen zijn, om Italië in den toestand jvan een overwonnen land in plaats van in dien van een overwinnaar te brengen. Zwitserland. Prir.s Hendrik op bezoek "bij den Zwitserschén president. Volgens een particulier bericht van de ..Hamburger Nachrichten" uit Bern, heeft Prins Hendrik gisteren een bezoek ge bracht aan den president van Zwitserland. In rijn onderhoud met den president sprak de Prins de hoop dit, dat de vriendschap pelijke betrekkingen, die tusschen Zwitser land en Nederland bestaan, na het sluiten van den vrede nog nauwer tullen worden. Minister Van IJsselstein heefi in de Tweede Kamer medegedeeld, dat het brood 10 pet. in prijs goedkooper zal worden. De Eerste Kamer nam met 34—5 stem men het onwerp voor Vrouwenkiesrecht aan. DE UITLEVERING VAN DEN GEWEZEN DUITSCHE KEIZER. Naar aanleiding van de zeer tegenstrij dige geruchten, welke vooral in de buiten landsche pers de ronde doen in verband met de uitleveringsquaestie nopens den ge wezen Duitschen keizer en waarbij zelfs gelijktijdig met evenveel zekerheid wordt aangenomen dat de Nederlandsche Regee ring eventueel wèl zal besluiten tot uitle vering ais dat zij zulks niét zal doen, heeft 't Ned. Corr. bureau uit inlichtingen Ier zeer bevoegder plaatse de overtuiging bekomen dat het standpunt der regeering tegenover een te verwachten verzoek van uitlevering, op dit oogenblik niet anders is dan het tot dusver was en ook indertijd door den tijdelijken voorzitter van den ministerraad in de Tweede Kamer is uit eengezet, n.l. dat het verzoek tot uitlevering zal behooren te worden getoetst aan recht en w c t. Een verzoek tot uitlevering* is, in tegen spraak met ook daaromtrent verspreide ge ruchten, tot op heden bij de Regeering niet ingekomen. EERSTE NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG. Naar aanleiding van verchillende vragen die inkomen bij het Secretariaat van den Nederlandschen Katholiekendag, welke dit jaar zal gehouden worden te Utrecht, kan worden meegedeeld, dat in het begin van Augustus zal verschijnen een uitvoerig Programmaboek, waarin men zal aantref fen alle inlichtingen, die voor de bezoekers van den Katholiekendag van belang kun nen zijn. Men schuffe zich dus tijdig het Urogrammahoek aan. De prijs en de plaats waar het te verkrijgen is, zullen nader worden bekend gemaakt. Degenen, die zich als lid hebben doen inschrijven, ontvangen het boek gratis. Nog eens zij vermeld, 'dat het adres voor de inschrijving is mr. E. C. Brekelman, Maliebaan 79, Utrecht. Tot 15 Juli bestaat er gelegenheid om zich als lid op te geven. Wat de entrée-kaarten betreft, degenep, die zich als lid hebben doen inschrijven, zullen bij het Programmaboek gratis ont vangen een lidmaatschapskaart. Deze kaart geelt recht om bij mr. E. C. Brekelman (adres zie boven) aan te vragen toegangs kaarten voor de vergaderingen, die men feitelijk zal bezoeken. Het kan nameli|k gebeuren, dat leden niet in de gelegenheid zijn om alle vergaderingen bij te wonen. Men vrage dan alleen kaarten aan voor die vergaderingen, waarop men wel aan wezig kan zijn. Daardoor wordt het moge lijk, dat anderen gebruik kunnen maken van de open plaatsen in die vergaderingen, waarop men afwezig is. De aanvrage dezer kaarten door de leden moet geschieden vóór 1 September. Zij, die geen lid, maar toch den Katho liekendag zullen bezoeken en wij ver wachten, dat hun aantal zeer groot zal zijn, kunnen van af 1 September kaar ten aanvragen bij mr. F. C. Brekelman (adres zie boven). De prijs eener toegangs kaart is 25 cents; voor de plechtige ope- ningsvergadering en ook voor de plechtige sluiting is de prijs bepaald op 50 cents. Tarwe eri rogge. De Minister van Landbouw heeft inge trokken zijn beschikking van 9 December 1918, houdende utgeloofde prijzen, maxi mumprijzen voor den kleinhandel en eene distributieregeling (afleveringsverbod) voor tarwe en rogge; ingetrokken zijn besch. van 2 Januari j.l., houdende vaststelling eener zaaizaadregeling en maximumprijzen voor zaaitarwe en rogge; ingetrokken zijn besch. van 10 Febr. j.l., houdende een ver bod om bepaalde gewassen tot voedermid del voor dieren te verwerken, of als zoo- .danig te gebruiken; en bepaald, dat deze beschikking van kracht zal zijh met ingang van 4 Augustus 1919, zoodat van dien da tum af geen tarwe of rogge van den oogst 1918 meer bij een Regeeringscommissaris voor de Rijksgraanverzameling kan inge leverd worden. Vermicelli of marcaroni. De Minister van Landbouw heeft inge trokken zijne beschikking d.d. 26 Maart j.l., houdende, vaststelling van maximum prijzen voor vermicelli en marcaroni. Regeert ngsbloem, meel, enz. De Minister van Landbouw heeft be paald, dat met 14 Juli e.k. de volgende prijzen zullen gelden: voor Regeerings- bloem f 36 per 100 K.G. af fabriek; voor Regeeringsmeel verkoopprijs voor gemeen ten bedoeld in art. 3 der Distributiewet 1916 f 12.50 per 100 K.G. af fabriek; voor alle gemeenten, welke op lieden een lage- ren prijs dan f 12.50 per 10Ó K.G. notéeren; voor rogge en roggemeel, bestemd voor de bereiding van grof roggebrood, verkoop prijs voor gemeenten, bedoeld in art. 3 der Distributiewet 1916 respectievelijk f 15.50 en f 16.25 per 100 K.G. af opslagplaats. De Minister van Landbouw heeft be paald, dat de prijs, waartegen Regecrings- meel en roggemeel, bestemd voor den meelhandel. ter beschikking van de ge meentebesturen zal worden gesteld, met 14 Juli zal bedragen resp. f 16.50 en f 17.50 per 100 K.G.; aan gemeentebesturen in overweging te geven, den prijs waartegen het Regeeringsmeel en het roggemeel,* be doeld in lo.. aan den detailhandel zal worden geleverd, met 14 Juli te bepalen op resp. f 16.50 en f 17.50, welke prijzen door de gemeentebesturen* kunnen worden ver hoogd met de kosten van vracht per 100 K.G. van af fabriek tot laatste station of veer der gemeente en eventueel met de extra kosten van ten hoogste f 0.25 per 100 K.G. bedoeld in de beschikking van 12 Febr. 1919; en bepaald, dat met. 14 Juli de rnaximum-kleinhandelprijs van het Regee ringsmeel en het -roggemeel, bedoeld sub lo. zal bedragen de voor dat meel sub 2o. bedoelde totaalprijs, verhoogd met 20 van dien prijs. Uitvoer van wijn. Bij Kon. besluit van 9 dezer is bepaald, dat de uitvoer van wijn is vrijgesteld met ingang van den dag van afkondiging van dit besluit. Mr. J. B. BCrnans. Naar men aan de „N. Crt." mededeelt, zou mr. J. B. Bornans, lid van de Tweede Kamer, ernstig in aanmerking komen voor het sinds einde Juni vaceerende burge meesterambt te Schiedam. Paratfes. Daar de 31ste Augustus op Zondag valt, zullen, naar wij nader vernemen, de mili taire parades, die op Koningins verjaar dag hervat zullen worden, op Maandag 1 September worden gehouden. Gemengde Berichten. In den trein overleden. Nadat gister middag de trein uit de richting Haarlem, die te 5.47 uur n.m. het Centraal Station te Amsterdam bereikt, binnenliep, en was leeggestroomd, bemerkte een conducteur, dat in een 3e klas-coupé een der reizigers op een boekplaats was blijven zitten. Meen end, dat de pasagier was ingesla pen, wilde hij deze wekken en bemerkte toen tot zijn ontsteltenis, dat de man over leden was. Het lijk van den naar schatting 65-jarige werd per auto-brancard naar het Gasthuis overgebracht. De identiteit van den over ledene was gisterenavond nog niet bekend. verdronken. Te Esbeek is de arbeider J. de Kort, werkzaam op de ontginning Utrecht, verdronken gevonden. Mazelen. Te Vessem heerschen de mazelen bijna huis aan huis. Sterfgevallen komen gelukkig niet voor. Lage wraakoefening, Een viertal per sonen hebben bij een landbouwer te Leeu wen 60 wallen tabaksplanten afgebroken. Zij bekenden uit wraak gehandeld te hebben. Rupsenplaag. Dezelfde rups, die zich Ingezonden Mededeeiingen 45 Cent per regel, Zaterdags 60 Cent Zeil- en Sportpetten H. A. TIMMERMAN, Hofl., Nieuwe Rijn 46 Telefoon 142. 7361 in de omstreken van Wageningen ver toont, richt in de Hollandsche bosschen tusschen Baerle-Nassau en Hoogstraten groote verwoestingen aan. Eén oppervlakte van ruim 30 H A, jonge mast is er door aangetast. De rups is donkergroen met lichte strepen op den rug en met een roo- den kop. De nonvlinderplaag is het niet. De rups is in die omgeving niet bekend. Buiten verantwoordeliikheid der Red.) Organiseert U! Een uitroep, reeds jaren al in zwang, maar met welk resultaat! Honderden zijn nog ongeorganiseerd; wanneerbeseffen die lieden eens dat het oude spreekwoord: „Eendracht maakt Macht" ook voor hen geldt? Zijn de toestanden hier zoo schitterend? Of is het die paar centen contributie, die tegenhoudt? Een van beide, maar het is treurig hoe de wantoestanden hier nog heerschen. B.v. hier in Leiden is een Maatschappij, die haar personeel des morgens om 6 uur laat beginnen en eindigen on) half acht s avonds, des Zondagsmorgens van 6 uur tot 1 uur s middags, voor een loon. vari eerend van 14 tot 19 gld. ten hoogste, en dan voor gehuwde lieden. Nu vraag ik en zoovelen mot mij, zich af: Is het niet treurig in deze tijdsomstandig heden, met zulk een weekloon rond te spartelen. Wordt het nu geen tijd dat men zich organiseert, opdat de organisatie hier in- grijpt? Is het niet treurig, dat de Zon- en werk dag eender is en dan voor zulk een loon? Organiseert u dan, opdat u de verbete ring krijge, die toch zoo hoog noodig is. Gaat in uw Vakbond of dergelijke Ver eeniging; maakt hare gelede ven sterk, op dat zij machtig sta tegenover onwillige patroons. Dan ook zal zij voor u de lang- gewenschte verbetering brengen. U, geachte Redactie, dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik, M. J. BREEDVELD. Een nieuwe Noordwijksche „kwestie"? Noord wijk doet de laatste jaren nogal eens van zich spreken. Voor eenige jaren de onzalige strand- kwestie, welke, als 't er op aankomt, nog nawerkt! Kort geleden de roodvonk-kwestie. Thans is liet. de politie-kwestie, welke de aandacht vraagt van de burgerij niet alleen, maar ook die van velen in den lande, inzonderheid ook van de oiul- Noordwijkers. A'ls zoodanig zij het mij vergun»*, om trent deze aangelegenheid ook iets te zeggen. Laat mij beginnen met de hoop uit te spreken, dat thans de kwestie, nadat zij haar noodzakelijk verloop zal hebben ge had, als afgedaan" worde beschouwd, en de eenheid, hersteld worde. Niets toch lijkt mij meer onverkwikkelijker dan dat voor aanstaande Katholieken elkander in het. openbaar ,,in het haar zitten". Dat kan. vermeen ik, tegenwoordig best gemist worden. Overigens ben ik zoo vrij te vermoeden, dat voor de on-ingewijdon, (bedoeld wor den de oud-Noordwijkei's en andere be langstellende buiten wonenden) de zaak in bijzonderheden 'niet volkomen wordt voorgesteld zooals ze eigenlijk is. Met an dere woorden: dat er feitelijk méér echter zit. Daaromtrent ons in te lichten, zou wer kelijk een dankbare taak zijn. Dan werden wij buiten Noord wijk wellicht wat gerust gesteld. Laat ons daarom eens overwegen. Het wordt noodig geoordeeld, dat er een Commissariaat gevestigd wordt, „Heel de burgerij heeft zich bij petitionement daar voor verklaard." Wij, als oud-Noord wij kers, hechten aan zoo'n petitionement althans voor Noord- wijk niet bijzonder veel waarde. We weten maar al te goed, dat in Noordwijk velen min of meer gedwongen, tegen hun mor ning in wellicht, een zoodanig adres zul len onderteekenen. Immers, de namen der onderteekenaars komen onder de oogen van hen, van wien zij in meerdere of mindere male afhankelijk zijn. En de weigeraars worden gemakkelijk op de „zwarte lijst" geplaatst. Noordwijk is, helaas, rijk aan zulke voorbeelden. (Wan neer zal die ellende van haar eens wegge nomen worden?) Doch laten wij aannemen, dat. de onder teekenaars allen werkelijk ten volle in stemden met den maatregel een Commis saris van Politie aan te stellen. Dan komt echter daarna een m.i. véél gewichtiger overweging aan de beurt. Namelijk en eenvoudig deze: Is het wel tactisch om naast, dien maatregel tegelijk te bepalen w i e het Commissariaat zal waarnemen? Is het dan eigenlijk niet meer of minder een opdringen van den persoon van Inspecteur Gooi? liet past mij niet, om over de hoedanig heden of bekwaamheden de6 heeren Gooi te-spreken. Nochthansheb ik daarover mijn persoonlijke meening. Doch, zou het niet beter geweest zijn, en zou veel tweedracht niet voorkomen zijn geworden, wanneer men aan kwestie „vestiging van een Commissariaat" niet onmiddellijk had vastgekoppeld de per soon van Inspecteur Gooi, om het Com missariaat jvaar tp nemen? Ten slotte nog dit. Inspecteur Gooi hee/t, naast zijn vele verdiensten, lang niet de onverdecilde sympathie van het tot oordee- len bevoegde déél der burgerij. Dat brengt allicht zijn functies mede. Echter, daarom reeds ware het voor Noordwijk beter geweest om zich te bepa len uitsluitend tot de vraag: „Wèl of niet een commissariaat vestigen". Was het. ant woord op die' vraag geweest: „Wel", dan had de zaak fot zoover in orde geweest. Daarna had pas aan de orde gekomen de vraag: wie of de functie van commis saris zal vervullen. Voor de benoeming tot die zoo gewichtige functie had men moeten voordragen een bekwaam man van ei!tiers, die in ïToordwijk nog geen vrienden of vijanden heeft, en dus in de gelegenheid komt, om, tfoor serieuze opvat ting van zijn taak, en door toepassing van juiste taktiek, zich voldoende algcmeeno- sympathie te verwerven. Acht men het daarna voor Inspecteur Gooi niet wemschek'jk, langer als Inspec teur te blijven, welnu, men tl rage hem dan voor als ernstig Candida at voor de tengevolge der benoeming elders openge vallen plaats, alwaar hij op zijn beurt in- de gelegenheid komt om, ook door serieuze opvatting van zijn taak en toepassing der juiste taktiek, zich meer vrienden etn min der vijanden te» verwerven. Onmogelijk kan men hierbij laten geilden de eventueele overweging dat zeker banden den Inspec teur Gooi binden aan Noordwijk. Dergelij ke overwegingen vallen buiten het kader van poutie-ambtenaren. Waar deze taktiek nu niet is gevolgd, wil het mij toeschijnen dat 'm daar de kneep zit. Is dat zoo niet, stel ons dan ge rust door dat te publiceeren. Dan zullen wij ons gelukkig achten ons vergist, te heb ben, en weten We ook met zekerheid dal het dilmaal wel losloopen zal in Noordwijk. Maar is het wèl, zoo als ik vermoed, dan vrees ik dat de getroffen maatregel een voortdurende ergenis en een blijvende steen rlrs aanstoots voor Noordwijk zal zijn. Dat zou te bejammeren zijn. Omdat... het ten hoogste tijd wordt dat Noordwijk van de besmettelijke ziekte „tweedracht" worde bevrijd. - L. VAN WOUW. ALPHEK AAN DEN RUN. Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester. Afwezig de heer Kempenaar. Er is 1 vacature. De notulen worden na een opmerking van den heer Herngreen goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat door aan koop van een 2e motorbrandspuit herzie ning van het brandweerpersoneel te Ouds hoorn noodig is geworden, en hierom alle brandweerlieden ontslag wordt verleend, onder dankzegging voor de aan de ge meente bewezen diensten. Geschiedt mcdedeeling van eenige door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten. Naar aanleiding van een adres der ge zondheidscommissie, Netelende te Alphen a. d. Rijn, maken B. en W. aanmerking betreffende publicatie der openbare verga dering, n.l. dat hiervan aankondiging be hoort te worden gedaan in alle 14 gemeen ten, die hieronder ressorteeren. De heer Van Dijk wenscht die publicatie alleen te doen geschieden te Alphen a .d. Rijn. Hier toch zetelt de commissie. De rekening 1918 der gezondheidscom missie, sluitend met. een batig saldo van f 41)2.62, wordt op voorstel van B. en W. goedgekeurd. Het verslag omtrent de kasopname bij den gemeente-ontvanger luidt, gunstig, waarom wordt besloten tot goedkeuring. Inzake een adres tot. den procureur-ge neraal te 's Gravenhage betreffende de ves tiging van een brigade Kon. Marechaussee is bericht ontvangen, dat vooralsnog niet op het verzoek kan worden ingegaan, doch het voorstel te gelegener tijd in overweging zal worden genomen. Het adres van den Bond van gemeente- personeel, behelzende een voorstel, alle ge meente-ambtenaren minstens een vacantia van 14 dagen te geven met een toelage van tenminste 1/50 van het jaarloon met een minimum van f30, wordt gerenvoyeerd naar B. en W. ter fine van praeadvies. Volgens hel. advies der commissie inzake de ontwerp bouw- en woningverordemng, werd te veel vastgehouden aan de oude verordening, terwijl <le commissie liever een modél-verordening volgens groote 'plaatsen had gezien. De commissie hoopt spoedig een nieuwe verordening te zien ontwerpen, waarin aan de door de com missie geuittc bezwaren is tegemoet geko men. De voorzitter zegt hierna dank aan de commissie voor haar taak. Een verzoek van IT. Bouwer om verhoo- ging van salaris als gemeente-werkman, wordt doorgezonden naar B. en W. om advies. De voorstellen van B. en W. tot verlee- nen van bouwvoorschotten en bijdrage voor den boiuv van woningen door de Nulsstichting tot. verbetering van de volks huisvesting nabij de Bloembolst raat en door de bouwvereeniging ..Volksbelang" te Aarlanderveen, worden den leden in druk toegezonden. Aan de orde is punt. 1 der agenda: Adres van de kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente betreffenoe den torenbouw. Den heer Herngreen verwondert het voorstel van de kerkvoogden, die den toren door de gemeente wenschen gebouwd te zien. terwijl zij 2D of ten hoogste f 10.000 willen bijdragen in de te maken kosten. De meerderheid van B. en W. vraagt 40 van het kerkgenootschap, zijnde vol gens de gemaakte begrooting f 16000. De heer VI asm an merkt naar aanleiding van liet praeadvies van B en W. op, dat een praeadvies over zulk een belangrijke zaak als deze. minsten-s eenstemmig moest wezen. Wijl de minderheid aan haar oor deel vasthoudt, moet deze. tooh wel over wegende bezwaren hebben. Daarom wenscht hij de geheel© zaak flink in 't dag. licht te zetten. Volgens de begrooting worden de kostten geraamd op f 52500,' met f 10.900 voor een klok met carillon. Een uitgaaf van ruim f 60.000 achten B. en W. niet gerechtvaardigd. Een nieuwe begroo ting gaf een som aan van f 525Ö0, waarop de-meerderheid van B. en W. wol wenscht gebouwd te zien, mits het. kerkgenoot schap van 40 in de kosten bijdrage. Die. voor de gemeente bedragen dan f38.500. De heer Boot houdt hierna als lid der Chr. partij een pleidooi voor het bouwen van den toren. De heer van Dijk wenscht geen afstand te doen van, de historische rechten, ver bonden aan genoemd stuk grond, hij meent dat de gemeente dient te beschikken over een offïcieelen tijd, over een middel! om de bewoners te bereiken. De minder heid van B. en'VV. geeft een komieken uit leg aan de zaak. daar zij de gemeente voor een klein deel wil laten bijdragen, terwijl zij er het grootste voordeel van heeft. Hij wil echter ook niet meegaan met de meer derheid. want. volgens zijn inzicht worden er nu wel plannen gemaakt maar er be staat voorshands geen uitzicht op spoedi- gen bouw. Daarom wenscht hij dit punt te laten rusten. De voorzitter beoogt, dat het kerkgenootschap voor 15 Juli antwoord wil hebben, zoodat een besluit genomen dient te worden. De heer Hoogendijk wil een oplossing vinden door over te gaan tot den bouw, zonder evenwel een vast bedrag vast te stellen. De heer Van Dijk wiJ de quaes tie dan nog eens door een cammissie laten onder zoeken. De heer Herngreen dringt .aan op afdoe.-; ning, maar zou toch in geen geval willen beslissen zonder de raming te weten.-Den heer Boot antwoordt hij, dat men als raads lid vooral de gemeentebelangen als zoo danig moet behartigen en het partijbelang achteraan komt. De heer Bol is voor uitstel, weth. Van Leeuwen eveneons, doch deze verklaart, den laatsten tijd, bij het behandelen dezer quaestie, blij te zijn. geweest lid der Herv. Gem. te zijn. Ten slotte werd nog eens breedvoerig gediscussieerd over de .historische rechten hieraan verbonden, totdat in stemming kwam het voorstel van Dijk: de historische rechten te handhaven, hetwelk met 7 tegen 6 stemmen, werd verworpen. Tegen de he rein Ranke, Van Dam. Verduijn, Knape, Vlasman, Herngreen en De Wit. Het eerste gedeelte van punt. 2: herzie ning jaarwedde ambtenaren secretarie, wordt afgelascht. De openstelling dei" se cretarie werd door B. en W. voorgesteld ails volgt: van 8J12 uur on van IJ.3 uur, wat na een voorstel van den heer Van Dijk wordt gewijzigd in: van 8411!. en vani 15 uur. Hiertegen slemden de heeren Hoogendijk, Vlasman, Van Leeuwen en Herngreen. De kantooruren van den gemeente-ont vanger worden vastgesteld als volgt: Dins dag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 8?,11! en van 12. Zaterdags van «j—ii j. Het pensioen van den heer J. Goedhart woedt aangevuld lot een bedrag van f 600. Het voorstel van B. en W. inzake wijzi ging van een voorwaarde van koop van een perceel grond aan de Wilhelminastraat., wordt goedgekeurd. Punt 5 eveneens aangenomen. De heer Vlasman verlaat de vergadering, waarom punten 6 en 7 worden aangehou den. Op het verzoek van den heer S. van Veer! om uitbetaling van wachtgeld, wordt af- wi j zend^beschikt Den concierge G. Soeteman wordt f 109 j aar wedde v erh oog i n g ver] e end Het voorstel van B. en W. tot wijziging van het reglement voor de werklieden fn daenst der water- en 'lichtbedrijven wordt goedgekeurd. De verpachting van het. grasgewas langs den Ziendeweg zal bij publieke inschrijving geschieden. De brugophaler C. Bauer wordt met al- gemeene stemmen herbenoemd. De vergadering gaat accoord met het adres van de aid. Alphen van den Chr. Met. bond inzake bestrijding werkeloos heid. Voorloopig wordt niet ingegaan op het. voorstel tot aanschaffing van een brand vrije kast. voor den gemeente-ontvanger. Zal gewacht worden tot een nieuw raad huis zal zijn gebouwd. Op de reclame van den heer Kooi inzake hondenbelasting wordt afwijzend beschikt. liet kohier hondenbelasting wordt goed gekeurd. Worden goedgekeurd do rekeningen van de levensmiddel enbedrij ven der voormalige gemeenten Alphen en Oudshoorn, hoewel dc stukken ter» verificatie van de tekorten ontbreken. De centrale keuken te Alphen heeft een nadeelig saldo van f 8723.67. Het sch rijen van de heeren G. de Jeu en van J. Hengèveld Jzn., over üitloozing in het riool in de Oranjestraat, wordt doorga zonden naar het grondbedrijf. Eveneens het voorstel omtrent don huur prijs van de poliliewoning te Gouwsluis. Om het tekort van het levensmiddelen- bedrijf, groot f 41.249.67, te dekken, wordt besloten een leening aén_te gaan, groot f 41,000. Wethouder Vlasman is pndertua&chen weer ter vergaderiifg gekomen, waarom nu punten 6 en 7 worden behandeld. De heer Herngreen vraagt om reden het advies van B. en W. (tot het bepalen van de rooilijn van den Rijksstraatweg bij het perceel van den heer A. v. Dam) in drieën is verdeeld, uitüeg van iedere meening, wat hierna geschiedt. Het voorstel van weth. Vlasman, 19 M. uiit het hart van den weg, wordt aangeno men met 1 stem tegen, die van weth. Van Leeuwen. Aan de orde is het voorstel van B. on W. naar aanleiding van het verzoek van den heef A. v. Dam tot verkoop van het Ar- cbiefgebouw aan dp HpofLstraai (voorma*

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2