BINNENLAND. Gemengde Berichten. "TerknTeIKÏvsT Belgis. Kardinaal Merrier in Amerika. Dezer dagen meöddan wij reeds dat kar- dinaal Mcicier in September een bezoek aan Amerika zou brengen. Van particuliere zijde verneemt de „Msbd." thans, dat Zijne Emineniie eerst New-York zal bezoeken, daarna gaat hij naai- Baltimore, waar hij door kardinaal Gibbons zal ontvangen worden. Vervolgens zal hij Washington be zoeken, waar het Congres hem zal uitnoo- digen in den Senaat een toespraak tot de afgevaardigden te houden. Duitschland. DE UITLEVERING VAN DEN EX-KEIZER Zijn brooder stelt zich i e r b e s-c(h i k k i n g. De broeder van den Duitschen keizer, prins Hendrik van Pruisen, heeft het vol gende telegram gericht aan den koning van Engeland. „In naam der rechtvaardigheid verzoek ik uwe Majesteit te willen afzien van de uitlevering van Z. M. keizer Wilhelm 31. Na het onderhoud dat ik op den 26en Juli 1014 met "Cwe Majesteit gehad heb, ben ik naar Duitschland teruggekeerd om daar tot de mobilisatie aan de zijde van onzen keizer te vertoeven. Ik ben er getuige van geweest, hoe de keizer en zijn raadslieden alle mogelijke moeite hebben gedaan om den oorlog, als een onheil voor de menschhcid, af te wen den. Dm alle. de waarheid tartende, lasterin gen, die in de laatste jaren over den Duit schen keizer zijn rondgestrooid, te weer leggen, ben ik bereid om mij uit vrijen wil ter beschikking van l'we Majesteit te stel len om Uwe Majesteit behulpzaam te zijn de waarheid over deoorzakeu van den nor- log en de gevolgen daarvan, aan hel licht te brengen." Een pleidooi voer den kroonprins. Er is thans ook iemand, voor den kroon prins in de bres gesprongen: zijn ordon nans-officier. De-ze heeft aan Clemeneeau geschreven, dat hij kan bewijzen, hoe de kroonprins steeds gepleit heeft voor poli tieke betrekkingen, die het uitbreken van den. oorlog voorkomen zouden hebben. Voorts, dat. hij eerst in den herfst van 3914 vrede met Frankrijk heeft willen slui ten en in 1917 voqr een al gem een en vrede door Engc-Iands bemiddeling heeft geijverd Het verdrag geratificeerd. De Nationale Vergadering heeft gister middag besloten tot ratificatie van het vre desverdrag. Er voor stemden de socialisten •de onaJhankelijken, het centrum, er tegen de democraten, conservatieven en natio- naal-libeialen. Een Wolff-bericht meldt nog, dat tie ra tificatie van M»t. vredesverdrag werd goed gekeurd met 208 tegen 115 stemmen. De wapenstitsfandscommissie. Do Duifsche wapenstilstandscommissie heeft in Dusseldorp hare werkzaamheden hervat. De vooiloopige leider is de gezant- schapsraad dr. Stohrer. Do commissie zal ■spoedig worden ontbonden op twee bijzon dere commissies na. een voor bet spoor wegwezen en een voor de kiijgsgcangenen. Een nieuwe Staar. Uit Weimar wordt gemeld: Dc onderhan delingen over de vorming van den wij-., etaai Groot-Thuringen tusschen de verte genwoordigers der kleine Tliuringsche staten, welke aan de vorming van dezen «daal zullen deelnemen, zijn zoo ver ge vorderd, dat reeds binnen korten tijd het ■Groot-Thmingsche vooiloopige parlement aal kunnen bijeenkomen. Tsjecho-Slowakije. De kabinetscrisis. Be ministercrisïs is in een beslissend •1-admm gekomen. Na vergadering van den ministerraad dei verscheidene uren duurde, diende minister Svehla uit naam en met goedvinden van minister-president dr. Kravnsrsch het ontslag van het gebeele kabinet in dat door den president werd aangenomen, die officieel aan Tusar de vorming van een nieuw ministerie opdroeg De onderhandelngen zullen misschien he den nog worden beëindigd, waarop morgen 3e officieele bepocmnig zal geschieden. Dr. Fviedler is voor aansluiting itfj de regee rt ngs-coalitie, die 210 tegen" 46 natonaal- éemocratische stemmen telde. Vrouwelijke burgemeesters. Do gemeente Vedömir bij Pilsen koos de eerste vrouwelijke burgemee-ser van Bohe- men en in vele anderesteden en dorpen zijn vrouwen tot onder-burgemeester en weihouder verkozen. Frankrijk De vertegenwoordiging te Berlijn. Het is waarschijnlijk -dat na de ratifica tie de vertegenwoordiging van Frankrijk te Berlijn voor eenigen tijd zal worden toe vertrouwd aan een gewonen zaakgelastig de. De Regeering zal zonder twijfel met de benoeming van een gezant willen wachten tot de voornaamste bepalingen van vredes verdrag zijn nagekomen. De dankbaarheid van Clemeneeau. Men weet, dat Clemeneeau bij een ern stige z-i6kte zich indertijd door een klooster zuster heeft laten verplegen en dat hij na zijn herstel herhaalde malen openlijk ge tuigenis gaf van zijn erkentelijkheid voor "tte liefderijke behandeling, die hem op zijn ziekbed ten deel was gevallen. Opnieuw heeft Clemeneeau dezer dagen zijn dankbaarheid willen doen blijken. Bij de ojnderteekening van het vredesverdrag heeft hij de nederige kloosterzuster, die hem verpleegd had en haar moeder-over ste. uitgtnoodigd, bij de driehonderd be voorrechten te zijn. die de historische plech- ■tigbeid in de spiegelzaal mochten bijwo nen. Een groote auto, met de emblemen der republiek, reed voor om de beide zusters in de kliniek aan de rue Bizet af te halen. Landru vraagt verlof. Landru, de bekende „blauwbaard", van een aantal gruwelijke moorden beschul digd, maakt liet niet al te best, en na ver scheidene dagen achtereen door den dok ter van de „Santé" onderzocht te zijn, is hij nu op liet bijzonder regiem gesteld, waarbij hem dagelijks een liter melk, een liter bouillon en 200 gram viecsch wordt verstrekt. Tot den onderzoeksrechter Borin heeft hij een .schrijven gericht, waarin hij klaagt over het regiem dat hern is opgelegd, en het gebrek aan lucht. Hij vraagt derhalve, dat hij in voorloopige vrijhoud zou worden gesteld, om nieuwe kracht te gaan schep pen, zoo mogelijk op zijn buitengoed te Gambaia. Hij verbindt zich op zijn eer ter beschikking te blijven van den onderzoeks rechter. Frankrijk en hel vaftcaan. Hcrvé, de bekende socialist, vroeger anarchist em anti-militarist, die sedert het begin van den oorlog echter in zijn hou ding tegenover den staat veranderd is. schrijft over de debatten in de Kamer over de vertegenwoordiging bij den H. Stoel in zijn blad de „Victoire" Een regeering, hoe ze ook weze, die geen gezant aan dat observatorium wil, begaat een onhandigheid. Het protestanische En geland, dc republiek der Ver. Staten, de anti-clericale republiek van Brazilië, heb ben een gezant aan het Vaticaan. Dc Fran- sche republiek alleen heeft er geen. Op gevaar af van door sommige lezers van de „Victoire" te worde» aangezien voor een afschuwelijk „ealotin" als Vi- via-ni, en een nieuwe afval van abonné's urt te lokken, zooals in het verre verleden het is al over het jaar toen ik, in dit vurig wereldlijk en republikeinseh blad, er op aandrong na de zegepraal den gods dienstvrede te voeren, wed ik, dat de toekomende Kamer, of de voorzitter van den Raad dan ook Viviani. Briand of Mil- lerand heete, het gezantschap aan het Va ticaan zal herstellen. Vereenigde Staten. Wilsons terugkeer. Uit New-Yoik wordt geseind, dat presi dent Wilson aan land is gegaan. Hij werd geestdriftig ontvangen. Ter eere van den president zijn, volgens een H. N. bericht uit New-York, bij zijn terugkeer 21 kanonschoten gelost. Toen zijn schip de haven binnenliep, werd het ontvangen door 45 oorlogsschepen, die het naar de Pier van Tlohokcn begeleidden. Na de landing reed Wilson snel naar dc Carnegie-Hall, waar hij een hoi Ie toe spraak hield en vertrok daarna naar Wash ington. Nog deze week zal hij oen rede voor het Congres houden. Amerika. Treinontsporing in Canada. De ..Times" verneemt uit Toronto: Bij Adeland in Ontario 39 een trein van de Canadian Pacific gederailleerd, waarbij de manchinist. de stoker en een passagier werdeji gedood. De locomitief. en zes wa gons geraakten nil het spoor. Het. gebeurde wordt aan opzet toegeschreven. Een indrukwekkende verklaring. Onlangs werd in het parlement van Co- lumbia een wetsontwerp ingediend om een nationale buide te brengen aan Jezus Christus. Daarbij legde dr. Mejia, een zeer invloed rijk afgevaardigde, onder doodsche stilte de velgen de verklaring af: Ik acht mij verplicht mijn stem ten gun ste van het wetsonlwc-rp, dat wij bespreken te motiveeren. Voor 54 jaar behoorde ik tot de radicale partij. Als jonge man was ik een opgeschroefde en fanatieke radicaal. Mijn vader en voorvaderen zijn radicalen geweest, Ik heb een radicalisme ingezogen thuis, op school en aan de universiteit. Ik heb de christelijke gedachte gevolgd, ik ben de gezworen vijand geweest van Jezu Christus en zijn Kerk. Ik heb Christus en Zijn Kerk bestreden met alle wapenen, die ik in handen kon krijgen. Ik heb het geluk gehad mijn dwaling in te zien. Eindelijk heb ik den waren en eenigen weg gevon den. Thans, nu ik berouw heb, diep be rouw, zie ik met schaamte op mijn vroeger leven terug. Ik zweer het af, verfoei het en besloot deze verklaring af te leggen voor de voltallige Kamer. Van mijn vroeger leven blijft slechts mijn ijver over. Met dezelfde vurigheid, waar mede ik vroeger den Christus aanviel, be lijd ik nu mijn gefoof in Hem en ik ver kondig met luider stemme, dat ik geloovig en Katholiek ben. Mijn vroegere vrienden mogen mij aan vallen 'en laken. Het doet er niet toe. Zij zullen mij niet kunnen beletten te roepen: „Christus triompheere, Christus regeere, Christus verlosse ons van alle kwaad!" Beschuit. Uitsluitend aan bakkers, die gewoon zijn beschuit te bakken, zulks ter beoordeling van de betrokken gemeente, Zal, indien zij zulks wenschen, wederom ten behoeve van de beschuitbereiding 'Amerikaansche tar webloem worden verstrekt tegen f 47 per 100 K.G. Uitvoerrecht op suiker. Officieel wordt door het departement van Koloniën medegedeeld, dat bij dat de partement niets bekend is van het bericht, volgens hetwelk van de meest bevoegde zijde aan het Persbureau Vaz Dias beves tigd werd, dat de Ned.-Indische Regeering haar voorstellen betreffende het heffen van een uitvoerrecht op suiker heeft ingelrok- kgn, gnz, Vroege aardappelen. Partijen vroege aardappelen,' aangevoerd óp een bij het Rijkskantoor voor Groenten eb Fruit ingeschreven veiling en welke voor het binnenland voor 8 cent per K.G. niet worden afgenomen, zullen voor export mogen worden overgeveild. De Nederlandsche Uitvoer Maatschappij is gemachtigd voor deze vroege aardappe len uitvoervergunning te verleenen. Beëindiging van de overeenkomst mei de Geassocieerden. Naar wij vernemen heeft bet Intergeal- liëerd Comité te 's-Gravenhage de N.O.T. verzocht te willen mededeelen, of zij be reid was in onderling overleg met de in December 1918 met de geassocieerde regee- lingen te Londen gesloten overeenkomst te doen eindigen op denzelfden dag, waarop de algemeene overeenkomst tusschen de geassocieerde regeeringen en de Neder landsche regeering zal eindigen. Waar schijnlijk zal hiervoor de dag worden aangenomen waarop de regeeringen der geassocieerde mogendheden oficieeï zullen zijn in kennis gesteld van de ratificatie van het vredesverdrag door Duitschland. De N.O.T. heeft terstond geantwoord zich hiermede te kunnen vereenigen. Naar aanleiding hiervan is tegen Vrijdag a.s. een vergadering van aandeelhouders van de N.O.T. bijeengeroepen, ten einde in verband hiermede de noodige besluiten te nemen. De Koningin op het Loo. De oppercerempnïemeester, dienstdoend grootmeester van H. M. de Koningin, maakt bekend, dat door Hare Majesteit, gedurende Haar verblijf ten paleize Het Leo, geen feesten zullen worden gegeven en geen audiënties zullen worden verleend. Do ex-keïzer. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen drie telegrammen, houdende verzoek om een aanvrage tot uitlevering van den voor malige!) Duitschen Keizer Wilhelm II af te wijzen, ingekomen van: het „Verein ehe~ maliger Artilleristen Perlcberg; den Deut sche» Offizierbund, Ortsgruppe Perlebcrg" en Meinberg en Grimm, namens de „Orts gruppe Dusseldorf" van den „Bund /.urn Schutze der persönlichen Freiheit und des Lehens Wilhelm II". Deze telegrammen zijn voor kennisgeving aangenomen. Naar de „Weslphalischcr Anzeiger" vol gens de „Tel." meldt, heeft de ex-keizerin van Duitschland een verzoek aan Koningin Wilhelmina gericht om bij dé Engelsche koningin en bij de Engelsche regeering hare interventie te willen verleenen, opdat van het voorgenomen verzoek lot uitleve ring des keizeis zal worden afgezien. Lansing niet naar Nederland. Op het Amerikaansche gezantschap ver strekte men aan „de Tel." een form ede tegenspraak van het bericht, dat de heer Lansing, minister van Buitenïandsche. Za ken, Nederland en in het (bijzonder Zutphén zou bezoeken, iróór zijn vertrek naar Amerika. Lansing, wiens aanwezigheid in Amerika onmiddellijk noodzakelijk wordt geacht, zal van Brest met het stoomschip „Rotter dam" vertrekken. Annexatie-propaganda? Het trekt in Zeeuwsch-VIaanderen de aandacht dat thans door zoovele Belgische heeren vergunning tVordt aangevraagd om in Zeeuwsch-VIaanderen te jagen. In geen enkel jaar vóór den oorlog is het in de verschillende gemeenten van Zeeuwsch- VIaanderen aangevraagde getal jacht- acten zoo groot geweest als 'thans. Men vraagt zich af of er onder de. jagers niet schuilen personen die propaganda komen maken voor de annexatie bij België. Bestellen op Zondag. Met ingang van 20 Juli zullen des Zon dags en op den Hemelvaartsdag uitsluitend worden besteld: a. brieven, briefkaarten, kennisgevingen van overlijden en exem plaren van het Kort Verslag der vergade ringen van de Tweede Kamer, indien deze stukken zijn voorzien van de strook: „Be stellen op Zondag"; b. nieuwsbladen, wel ke ten minste éénmaal per werkdag ver schijnen; c. de kennisgevingen van aan komst van aangeteekende en geadviseerde stukken; d. uit het buitenland ontvangen brieven en briefkaarten, tenzij, blijkens een aan dc adreszijde van het stuk op in het oog vallende wijze aangebrachte aan duiding, bestelling op Zondag niet wordt" gewenscht. De bedoelde strooken „Bestellen op Zon dag" zijn met ingang van 10 Juli aan de post-, bij post- en hulppostkantoren ver krijgbaar tegen betaling van 1 cent per 10 stuks. De bestaande Zondagsetikeüen „niet be stellen op Zondag" worden met ingang van 20 Juli buiten gebruik gesteld. Sobriëtas. Het Jeugdwerk van Sobrietas had einde December 1918 het volgende resultaat: Sint Anna-vereenigingen in de Federatie 246 afdeelingen met 26,205 gezinnen en 78,849 kinderen; Jongensbonden 226 aftleelingen met 6894 geheelonthouders en 1392 afschaf fers; Meisjesbond 227 afdeelingen met 9938 geheelonthondsters en 1495 afschafsters. Sanatorium „Herwonnen Levenskracht". Tot geneeesheer-directeur van het te Apeldoorn in aanbouw zijnde sanatorium van „Herwonnen Levenskracht" is door het Bestuur benoemd de Weledele Zeerge leerde Heer W. Bronkhorst, arts te,War- menhuizen (N.-H.). Ongekookte melk. Door het drinken van beesten die mond- en klauwzeer heb ben, zijn drie kin deepen te Co then lijdende aan tongblaar. VRERESELIJK DRAMA TE PAPENDRECHT. Een moeder verdrinkt zich met haar kinderen. In het Nieuwland, onder de gemeente Papendrecht heeft zich gistermiddag zes uur een vreeselijk drama voltrokken. Ln een vlaag van waanzin heeft de vrouw van M„ wonende te Alblasserdam, zich ver dronken, benevens haar zesjarig dochter tje, dat zij vast in de armen gekneld hield. Een driejarig dochtertje, dat ook bij haar was, is nog niet gevonden, zoodat vermoe delijk ook dit noodlottig om het leven is gekomen. De vrouw, die vroeger in 'n krankzinigengesticht verpleegd is geweest, had hare woning verlaten, zeggende dat zij hout ging sprokkelen, voor welk doel zij een zak en een bijl had medegenomen. De bevolking is zeer onder den indruk van het gebeurde. Koppige schapen. De locaaltrein, die 's namiddags van Barneveld naar Nijkerk vertrekt, moest gisteren nabij de viaduct stoppen, doordat een kudde schapen op de spoorlijn liep. Het kostte het treinper soneel heel wat moeite de beesten te ver wijderen. Sommige dieren waren zoo hals starrig, <lat zij van den hoogen dijk moes ten worden gerold. Natuurlijk was hier door eenige vertraging. Schadepost. Eene firma te IJmuiden had in het vorig jaar circa tweeduizend vaten augurken ingezouten met lietp lan, wanneer de uitvoer naar het buitenland wederom werd toegestaan, hiermede een ruime winst te maken. Thans is de betrokken firma tot de min de)1 aangename ontdekking gekomen, dat de gebeele partij totaal bedorven bleek te zijn. zoodat er niets anders op zat dan den heelen boel in zee te werpen. De firma lijdt door deze mislukte specu latie een schadepost van niet minder dan f 75,000. is niets ongewoons, dan alleen in zoover ditmaal op medisch advies tot liet volgen van een badkuur moest besloten worden» 30,000 K.G. meel afgekeurd. Men meldt uit Besoyen: Het meel, noodig voor hel bruinbrood, is voor het gebruik afgekeurd. Ongeveer 30,000 K.G. 'meel wordt hierdoor aan de consumptie onttrokken. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer werd aangenomen liet wetsontwerp op de personeele be lasting mot. 70 tegen 3 stemmen, on dat op de s p e e 1 k a a r t e n b e ia s - ting met 44 tegen 31 stemmen. De dis cussies over de Arbeidswet werden voort gezet, waarover morgen. Kanunnik Wouters. Het Hoogwaardig Kapittel der Kathedra le Kerk te Roermond koos tot Kanunnik den Hoogeerw. heer Wouters, directeur van liet Bisschoppelijk College te Weert. De Hoogeerw. heer Wouters heeft eon zeer langen en verdienslvollen- staat van dienst op onderwijsgebied. Meer dan 50 jaar was hij als professor en directeur 1c Weert werkzaam. Mgr. L. J. Dijkmans. De weleerw. heer L. J. Dijkmans, pas toor te Stratum, is door Z. H. den Paos benoemd tot geheim Kamerheer. Mgr. Dijkmans arbeidde 40 jaar to St va. turn, waarvan 22 jaren als pastoor. Boschbessenpluk. De boschbessenpluk is te Apeldoorn in vollen gang. De aan vraag om vergunningskaarten in het Ach terpark en de Wicsselsclie bosschen was dit jaar bijzonder groot. Over het geheel is de oogst vrij goed en de resultaten voor de plukkers on plukslers zijn meer dan bevredigend. Een schaduw zijde hiervan is, dat op verschillende scho len het schoolverzuim in deze dagen groot is. De staking der landarbeiders. Na een hoofdtoesiuursvergadcring van den land- bouwersbond Oostelijk Groningen werd als resultaat daarvan medegedeeld, dat de staking van landarbeiders in bet Oldambt voortduurt. Geheimzinnige vondst. -— Uit een dei- singels te Goes fijn pakken geweerpatro nen opgevischt. die in een theemuts ver pakt waren. De polilie doel onderzoek naar de herkomst er van. Kleine oorzaken, greote gevolgen. Te Goes gooiden jpngens met bessenschillen naar een voorbijrijdende auto, waarbij toe vallig de chauffeur in de oog en werd ge troffen, die daardoor liet stuur kwijt raak te, dwars door een tuinhek reed, waarbij de auto groote schade bekwam. Een ramp in de vogelwereld. Dooi den Jioogen vloed is liet vogeleiland Griend, ten Noorden van Harlingen, dat thans het eigendom is van de Vereen, tot Behoud van Natuurmonumenten, geheel over stroomd. Duizenden jonge vogels zijn door het zee water gedood, broedsels, die nog niet wa ren uitgekomen zijn vernield. Met recht mag worden gevreesd, dat het aantal meeuwen zal verminderen, daar ook ver leden jaar door den hoogen waterstand geen jonge vogel in leven is gebleven. Het blind maken van vogels. De ge meenteraad van Rijssen heeft een veror dening vastgesteld, waarbij verboden wordt, vogels blind te maken of blinde vogels te houden. Het hoofdbestuur van de Ned. Vereen, tot bescherming van vogels heeft aan Ge deputeerde Staten van alle provincies het verzoek gericht de gemeentebesturen uit te noodig'en een verordening vast te stellen als thans te Rijssen geschiedde. Arme kinderen! B. en W. der gemeen te Hoorn stellen voor een verordening in het leven te roepen, op grond waarvan aan ouders of verzorgers van schoolgaande kinderen de verplichting kan worden op gelegd om te zorgen, dat een bij hen in wonend kind niet anders dan met kaal ge schoren of geknipt hoofd de school be zoekt. Tevens vragen zij hun een blanco crediet te verleenen ten behoeve van de behande ling van schoolkinderen, lijdende aan favus en pediculosis. Ontvlucht. Te Eindhoven zijn 3 per sonen, die voor onderzoek in eene roof moordzaak van de gevangenis te 's Bosch, waar zij voor andere vergrijpen straf on dergingen, naar de kazerne der marecliaus- sée te Eindhoven waren gevoerd, tijdens hel luchten op de binnenplaats ontvlucht. De ontvluchte boeven gevat. De drie misdadigers, die gister bij het „luchten" uit de maréchaussee-kazerne te Eindhoven wisten te ontsnappen, zijn weder gearres teerd en hedenmorgen op transport gesteld naar Den Bosch. Brand. Te Borkel en Schaft is de boerderij van P. Bols totaal afgebrand. De inboedel, vier varkens, 30 kippen en een hond zijn mede verbrand. Plotselinge dood. In een der wacht kamers van het Holl. Spoorstation te 's:Gravenhage werd gisteravond een reizi ger door een plotselinge ongesteldheid overvallen. De gemeentelijke geneeskundige, dienst werd gewaarschuwd, maar toen deze onmiddellijk kwam óm hulp te verleenen, was de persoon reeds overleden. Tot dusver was niet bekend wie de over ledene is. Anders gezegd: met vacantie. ..De Standaard" schrijft: Heden is onze hoofd redacteur om gezondheidsredenen naar een badplaats vertrokken. Deze afwezigheid gedurende de zomermaanden trad reeds sinds meer dan het vierde eencr eeuw in, ep kan ook nu niet gemeden worden. Ze Leger en Vloot. De steunregeling aan militairen. (Officieel.) Binnenkort zal in dc gemeen ten* bij openbare kennisgeving- bekendheid worden gegeven aan do totstandgekomen steunregeling nopens militairen, wier ver blijf onder de wapenen eindigt in het tijd vak 1 Augustus31 December 1919. Die steunregeling geldt in hoofdzaak «ie dienstplichtigen, en sommige catagoriün vrijwilligers, die huiswaarts worden ge zonden hetzij met'onbepaald i'klein) verlof, hetzij met groot verslof, hetzij in verband met onslag, hetzij wegens als landstorm- püchtige volbrachten werkelijken dienst. De steun wor'dt verleend onder de volgen de vormen: 1. Een uit-keeriüg in eens voor' levens ondehoud van ten "hoogste f 100 voor den militair, die wel, of van ten hoogste f 50 voor den militair, die niet als kostwinner is te beschouwen. (Zie ook de punten 6, 7 en 8.) 2. Een uitkeering van ten hoogste f 40 voor kleeding, gereedschap of verhuiskos ten. (Ziek ook de punten 6, 7 en 8.1 3. Een uitkeering van ten hoogste f 3"p< r dag over een tijdvak van ten hoogste 120 dagen voor de verwanten van den tijdens Srijn verblijf onder de wapenen overleden militair. (Zie ook punten 6 en 8.) 4. Een bezoldigingsvergoeding voor of ficieren en onderofficieren van het ver- lofspersoneel der landmacht en van som mige andere catag-nivn «Ier landmacht, alsook voor .sommige categorie» officieren, onderofficieren en minderen der zeemacht. Die vergoeding loopt over ten hoogste 3 maanden na de hniswaartstoazending. De vergoeding wordt verstrekt aan hen, die reeds eenmaal een gelijksoortige uit keering hebben genoten. (iZe ook punten 6, 7 en 8.) 5. Vrijheid voor den militair van do land macht om van de meegegeven militaire uitrusting, zoo zich daaronder schoenen en ondergoed bevinden, 1 paar schoenen en 1 stel ondergoed voor eigen gebruik 1e benutten. Deze gunstige bepaling geldt niet voor hen, die bij een vorig vertrek met ve'rlof van dit voorveclit. hebben ge bruik gemaakt. (Zie ook punt 8.) 6. Dc uitkeeringen, vermeld onder de punten 1, 2. 3 en 4 worden slechts verstrekt indien en voor zoover daaraan behoefte blijkt te bestaan. 7. De uitkeeringen, vermeld in de pun ten 1, 2 en 4 worflen niet verstrekt ten aan zien van militaren, wier onmiddellijk aan 'den datum van hm, liuis'waariszendotg voorafgaan verblijf oi der de wapenen kor ter .heeft, geduurd dan. 8},- maand bij de landmacht en maand bij de zeemacht. 8. De steunregeling is niet van toepas sing op militairen, die bij huiswnartsz.cn- ding na voortgezet vrijwillig verblijf onder de wapenen een bijzondere toelage ontvan gen, noch op andere militairen, die die Minister van Oorlog of van Marine van de toepassing der regeling verder mochten ontsluiten. Voor nadere bijzonderheden omtrent do nieuwe steunregeling wordt. vGiwez.cn naar de in den aanhef bedoelde openbare kennisgeving. Kostwinnersvergoeding. De provinciale commissie van. voorlich ting nopens bezwaarschriften betreffende kostwinnersvergoeding worden met in gang van 1 Augustus ontbonden. Dergelijke bezwaarschriften'moeten na 19 Juli 1919 niet meer door tusschenkomst van die commissies, doch rechtstreeks bij dén betrokken Minister worden ingediend. Wederom parade. Naar verluidt ligt het in het voornemen van het legerbestuur om de militaire pa rades op den verjaardag der Koningin in de verschillende garnizoensplaatsen, welke sedert de mobilisatie niet meer werden ge houden, te beginnen met 31 Augustus a 9, voor zoover mogelijk weder te doen plaats hebben.

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2