WeMmdóoha (Bomcmt BUITENLAND. pit blad verschijnt eiken dag, nitgez. Zon- en Feestd, Po Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling toor Leiden 17 ct. p. week, f2.S5 p. kwartaal; bij r.zc agenten IS ct. p. we^k, f 2.40 p. kwartaal.Franco L poet f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- iiad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling ran 25 ct. p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijko ,uinmers5 ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad S cent 10e Jaargang. DONDERDAG 10 JULI 1919. No. 2958 Bureau STEEKSCKUUR 15 LEIDEN. Interc. Telefoon 835. De Advertentieprijs bedraagt 17V? cent per regel voor HandelsadvertentiëD; Zaterdags 25 cent per regel. 221/e cent per regel voor gewone adverteutiën; Zafer- daga 80 cent per regel. Voor ingezonden medcdeelingen wordt het dubbele van het tarief-berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worde* aangeboden of gevra'agd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 80woorden Congres van den R.-K. Centralen Raad van bedrijven. Wij hebben gisteren nog in een gedeelte ran onze oplaag den aanvang yan het tongres kunnen mededeelcn. Op waardige, Roomsche wijze is het be- 'onnen met een H. Mis en Generale H. ïommunie in de de St. Jacobskerk in de 'arkstraat. Na het Evangelie hield rector B. M. Möller een predicatic. De H. Mis werd opgedragen door den loogeerw. heet deken van 's-Gravenhage, ngr. P. C. Wijtenburg, daarbij geassis- •erd door den Weleer w. rector J. B. M. toiler, als diaken en den Weleerw. heer Noordman, aalmoezenier der le divisie, Is sub-diaken. Precies te half elf hield prof. mr. J. A. Teraart, de voorzitter van het Congres, de peningsrede in den foyer van het gebouw oor Kunsten en Wetenschappen. Hier waren vereenigd de mannen uit de iractijk van het bedrijfsleven (we bemerk en ook eenige heeren uit Leiden op) met e mannen van sociale studies, als prof. .engenent, verscheidene Kamerleden e.a. Prof. Veraart wees er in zijn openings ede zeer terecht op, dat wij in de naaste oekomst zullen komen te staan voor zeer groote problemen, lie de wetgever zal hebben te regelc-n. Doch daarover handelt het Congres i e t. Hier wordt alleen vastgelegd de r 0 n d s 1 a g, welke is, dat de werknè- ner in het bedrijf moet vinden een alles- ins menschwaardig bestaan. Dit is neer- ;legd in 12 conclusies. Van deze openingsrede hebben we reeds listeren een verslag gegeven. De heer F. J. A. M. Wierdels, directeur ran ,,De Tijd", was inleider van de eerste rier conclusies. Deze luidden: _I. Geen werknemer kan zonder gel dige reden uit zijn dienstbetrekking worden ontslagen. T II. De geldigheid van reden van een ontslag en alle geschillen tusschen werkgever en werknemer worden uit sluitend behandeld door reclitcolleges in het bedrijf gevormd, in welke rechts colleges evenveel werkgevers als werk nemers zitting hebben. III. De werknemer heeft recht op ar beid in dien zin, dat geen werknemer mag worden ontslagen voor dat de werknemers, korter dan hij in dienst betrekking, zijn ontslagen. IV. De organisaties der werknemers worden door de organisaties der werk gevers geraadpleegd ten aanzien van de prijsregeling en de overige bedrijfs- politiek in verband met de arbeids voorwaarden. De inleider stelde vast dat gelijk recht in spreken moeten hebben degenen, die len arbeid noodig hebben en die dezen iraesteeren. De werkgevers hebben geen rech- e n af te geven. t Zijn voorrechten, die de werk jevers velen zonder persoonlijke schuld zich hebben aangematigd en die eigen lijk rechten zijn van de arbeiders, aan wie leze zijn onthouden. De H. Schrift spreekt veel over de rech- ;en van den eigendom en de plichten van len arbeid, doch talloos veel keeren meer >ver de plichten van den eigendom en de •echten van den arbeid. Ons eigendom is ons gegeven in gebruik, 5n leenbezit; wij zijn als rentmeesters re kening verschuldigd. Onze goederen zijn wis gegeven ter beproeving voor onze ziel. De werkgever moet. zijn een voorbeeld pan ijver en rechtschapenheid; edelmoedig heid en naastenliefde. Uit het bedrijf moeten de arbeiders op jepaste wijze de vervulling hunner wen- Schen kunnen verwezenlijken. Er mag geen tegenstelling zijn tusschen kapitaal en arbeid. Niet moet dén klasse eischen en de ander zich verzetten, bereke nend met hoe weinig toegeven zij er van kan afkomen. De werklieden moeten doordrongen zijn Van rechtvaardigheid en zelfbeheersching. Werkende voof eigen-belang, hebben zij ook het algemeen belang in oogenscliouw te houden. Na deze algenieene beschouwingen ver klaarde spr. zijn conclusies. Conclusie I spreekt voor zichzelf. Op conclusie II waren amendemen ten ingediend, beoogende, om een onpar tijdig voorzitter in dé rechtscolleges der bedrijven te benoemen. Spr. en het bestuur hadden daartegen bezwaren, vooral omdat zulke onpartijdige" voorzitters moealijk zullen zijn te vinden.. De amendementen op conclusie III hebben het bestuur aanleiding gegeven om conclusie III als volgt te wijzigen: De werknemer heeft recht op arbeid in dien zin, dat geen werknemer mag worden ontslagen voor dat de werknemers van de zelfde ondcrafdeelrng van de onderneming, die korter dan hij in dienstbetrekking zijn. Ongehuwde werknemers worden echter' altijd eerder ontslagen dan de gehuwden van .dezelfde onderafdeefling van de ondei'- neming. Werknemers, die meenen als kost winner te kunnen worden beschouwd, kun nen zich tot het bevoegde rechtscollege wenden 'met 'het verzoek te beslissen of zij met gehuwde werknemers kunnen worden gelijk gesteld. Werknemers, die meene dat hun onder neming door ontslag volgens de in deze commissie neergelegde regelen ernstig zou worden geschaad, kunnen zich tot het be voegde rechtscollege wenden met het ver zoek te beslissen of van de gestelde rege len kan worden afgeweken. Het rechtscol lege moet binnen 14 dagen.nadat het ver zoek is ingekomen zijn beslissing nemen en kenbaar maken. In het praeadvies op conclusie IV deelt het bestuur mede, dat het de bedoe- ling van conclusie IV is, dat de werkne mers. in verband met hun arbeidsvoor waarden-politiek, inzicht zullen krijgen in de prijspolitiek van het bedrijf, begrip zul len krijgen van de economische mogelijk heden, waarvoor het bedrijf wordt gesteld, op de hoogte zullen komen van werkver- nietiging en van het nadeel voor de belan gen der consumenten. Voor dit alles is het van hoog belang, dat de organisaties der werknemers over de prijspolitiek worden geraadpleegd. Dit leidt vanzelf tot invloed. Ieder die geraadpleegd wordt, oefent in vloed uit en tegen den invloed der werk nemersorganisaties door advies is ook niet het minste bezwaar. Maai- geenszins is het de bedoeling van het bestuur, dat de gezamenlijke werkge vers in het bedrijf voortaan n'et langer zelfstandig over de prijspolitiek zouden beslissen. Den werkgever kan, naar het inzicht van het bestuur, niet zijn taak, om de bedrijf s- polit.iek to regelen, worden ontnomen. Me dezeggingschap beteek entdeelen van de verantwoordelijkheid, het bestuur ziet niet in, dal de werknemersorganisaties met die verantwoordelijkheid zouden kpnnen wor den belast, daarbij nog heel afziende van do vraag of deze eisch zou mogen worden gesteld. Verschillende sprekers over de conclu sies en amendementen waren ingeschre ven. Vanwege den beperkten tijd konden niet alle het woord verkrijgen; en aan hen, wien wel het woord werd verleend, was slechts enkele minuten geschonken. Hoofdzaak in de besprekingen was: moet er al dan niet in.de rechtscolleges der be drijven een onpartijdige voorzitter zijn.. Aandacht verdient vooral de vraag, door een der sprekers gedaan of de col lectieve arbeidscontracten niet de p Y ij z e n zullen omhoog voeren, daar men in het bedrijf de prijzen collectief, zonder concur- rentie-gevaar, kan regelen. De inleider, - de heer- Wierdels, achtte vrees" daarvoor uitgesloten, voornamelijk om reden, dat te hooge prijzen zeker niet zouden kunnen worden gehandhaafd, daar men er beneden zou gaan verkoopen. Wegens het ver gevorderde uur werd de stemming gedeeltelijk uitgesteld, tot de middagvergadering. Deze had het volgend resultaat: Conclusie I aangenomen met 273 tegen 4 stemmen. Amendement I (onpartijdig voorzitter in de rechtscolleges) op conclusie II verwor pen met 213 tegen 34 stemmen. De overige amendementen op conclusie II werden ingetrokken. Conclusie II werd daarna aangenomen met 296 tegen 4 stemmen en 2 blanco. Conclusie III werd, nadat alle daarop ingediende amendementen waren ingetrok ken, aldus gewijzigd als door het bestuur was voorgesteld, met dien. verstande even wel dat uit de 2e alinea van het bestuurs voorstel het woord „altijd" is komen te vervallen, aangenomen met 272 tegen 9 stemmen. Ook de amendementen op conclusie IV werden beide ingetrokken, waarna de con clusie met 266 tegen 14 sterqmen werd aan genomen, 13 stemmen werden in blanco uitgebracht. In de ochtendvergadering had de voor zitter welkom mogen heeten een delegatie van 5 personen uit de Belgische vakbewe ging. Spr. hoopt, dat deze vertegenwoordiging er toe zal bijdragen den band tusschen Nederland, en België ook op economisch gebied te versterken. Deze vertegenwoordigers, zijn de heeren H. M. Hijmans, voorzitter van het Alge- meep Christ. (R.K.) Vakverbond; T. Qua- quebeke, secretaris van het A. C. V.; Ar thur Catteeuw, bestuurslid van don Christ. (R.K.) Textielarb'eidersbopd; de lieer Log- ghe, bestuurder der maatschappelijke wer ken in het bisdom Brugge en de lieer Bel- paire, bestuurder van de maatschappelijke werken in het Aartsbisdom Meehelen. De heer H ij m a n s sprak het congres toe namens de Belgische delegatie. De delegatie is hier om een dubbele re den; op de eerste plaats om namens het Belgische volk dank uit te spreken, voor den troost, dien de Belgen in de jaren van diepe beproeving van Roöinsch Nederland hebben ondervonden en vervolgens omdat België economisch weer moet worden op gebouwd is dp delegatie dit congres komen bijwonen dat een voorbeeld is voor heel Europa. Wij, Belgen, die vroeger economisch zoo op den voorgrond stonden, zijn thans in dit opzicht zeer achterop gekomen. Spreker dankt het congres te hebben mo gen bijwonen om voordeel uit de congres te kunnen trekken. Spr. herinnert er aan, dat België zich door één geloof en é.én ideaal aan dit congres verwant gevoelt. Om half drie begon de tweede zitting van het congres, waarbij de burgemeester van Leiden, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, door een korte tegenwoordigheid blijk gaf van zijn belangstelling. Inleiding m r. Kortenliór.st. Mi'. L. G. Korfènhorst leidde en drietal conclusies in, welke betrekking hebben op lipt minimum-loon en liet?' uitbetalen van loon bij korte verhinderingen om te arbei den. De conclusies luiden als-volgt: V. In ele e oh e*:te v-e ■-*> rind ds n ve r e en - komst wordt het-minimumloon voor de volslagen werknemers geregeld. De bedrijfsraden doen voorstellen voor bepaalde minimumloonen voor de volslagen werknemers aan het bestuur van den Centralen Raad; Dit bestuur leidt daaruit af een alge meen minimumloon, dat tot maatstaf kan dienen bij de onderscheidene col lectieve arbeidsovereenkomsten, daar bij rekening houdende met de uiteen- loopende economische toestanden van verschillende gedeelten des lands. Het minimumloon van den niet-vol- slagen werknemers wordt in verband mét' het minimumloon voor de volsla gen werknemers op gelijke wijze ge regeld. VI. Het minimumloon van den vol slagen werknemer wordt genoten door de werknemers, die naar het oordeel van den bédrijfsraad als volslagen moeten worden aangemerkt, en in ieder geval door den werknemers van vijf- en-twinlig-jarigen leeftijd. VII. Ten nadeele van liet locn mag niet worden afgeweken van het be paalde in de artt. 1638c en d van het Burgerlijk Wetboek. (Deze artikelen bepalen gevallen, waarin de arbeider vrij moet worden gegeven.) Spr. lichtte deze stellingen in een zeer duidelijke, rede toe. Uitvoerig stond spr. stil bij de voordee- leri, verbonden aan het vaststellen van een minimumloon, een behoorlijk loon voor eiken gemiddeld bekwamen en ijverigen arbeider. Men kan dan daarboven gaan voor de bekwamer en ijveriger arbeiders. Een belangrijk beginsel achtte mr. Kor- tenhorst, dat de minimumloonen verschil lend moeten zijn voor de verschillende deelen des lands. In kleinere gemeen ten, waar het zooveel moeilijker is te pro- duceeren, kan men, juist dank zij de lagere loonen, met de grootere con- envrperen. Uitvoerig besprak, mr, Kortenhorst het amcnucmcjit van de arbeiders in de wolin dustrie, die een deel van de overwinst voor zich vroegen. Katholieke sociologen hebben die systeem verdedigd, doch in Nederland achtte men dien eisch onpractisch. In Re- rum Novarum zijn geen argumenten voor of tegen deze richting te vinden. Wie in de winst moet deelen, zou bok het verlies moeten mee lijden. Eenige leden voerden over de conclusies het woord. Geen enkele bedrijfsgroep handhaafde haar amendementen op de conclusies van mr. Kortenhorst. Vervolgens werd over de conclusies ge stemd. De voorzitter deelde mede, dat de uitslag der stemming in de vergadering van heden zou worden bekend gemaakt en sloot vervolgens den eersten congresdag met een woord van dank tot de inleiders, de debaters en de aanwezigen. Om zes uur was er réunie van het be stuur, van de bedrijfsraden, van de hoofd besturen der vier organisaties die het ma nifest der R.K. Vakbeweging onderteeken den, van de sprekers, van de congrescom missie, van de commissie van ontvangst, van de commissarissen van orde en enkele genoodigden in de veranda van den Die rentuin. Om zeven uur vereenigden deze heeren zich aan een gemeenschappelijken maaltijd in den Dierentuin, waarna om half 9 een concert werd aangeboden van de kapel van het regiment jagers eveneens in den Dierentuin. Het vredesverdrag door Duitschland be krachtigd. Een pleidooi van den Duit- sehen ex-kroonprins. - Gistingen in Italië Het verdrag met Oostenrijk bijna gereed OVERZICHT. De Nationale Vergadering te Weimar heeft met 208 tegen 115 stemmen de ratifi catie van het vredesverdrag goedgekeurd. Ongeveer 100 onthielden zich van de stem ming. Zooals wellicht bekend is, zijn er 421 zeiels, zoodat derhalve de geheele .Kamer compleet was. De Duïtsche natiqnalen, de defnocraton en de volkspartij hebben tegen de ratificatie gestemd. - De ratificatie geschiedde door de aan vaarding van een wet, bestaande uit twee artikelen, liet eerstebevattende de goed keuring van het vredesverdrag van 28 Juni het daarbij behoorende protocol en het ver drag over de militaire bezetting van het Rijnland. Het tweede artikel zegt, dat de wet van kracht wordt op den dag der af kondiging. Hiermede is echter de ratificatie nog niet nf/orfnnn. De statencommissie heeft haar wet reeds goedgekeurd, doch de Pruisische moet nog haar sanctie verleenen. Maar dat geschiedt ongetwijfeld. Dank zij de voortdurende gistingen in Italië, demobiliseert liet leger nog niet. Want Italië moet het leger-hebben ter handhaving van de orde en loopt gevaar in gedemobilseerden en veelal werkêloozen nog ernstiger tegenstanders te vinden. I)at anarchisten in Rome een aanval met handgranaten hebben beraamd en de sol daten buiten de poorten voor hun plan heb ben pogen over te halen, is een ernstig feit. Zoo werdén ook de omwentelingen in het oude Rome gemaakt; d. w. z. met an dere wapenen dan handgranaten. Het plan is echter verijdeld en Stcfani seint gerust stellender nieuws. De Vredesonderhandelingen Het verdrag met Oostenrijk bijna gereed. Do Raad van Vijf kwam Maandagmiddag onder voorzitterschap van Clemenceau bij een. Op de agenda stond de kwestie van liet vredesverdrag met Oostenrijk. Aller eerst werden de financieeje bepalingen be sproken. De opvatting,, die blijkbaar reeds de overhand heeft, is, dat de staten, die uit lie vroegere Ootenrijk-Hongarije zijn ont staan, niet alleen den last moeten dragen van de schulden van voor den oorlog, maar ook van die, welke tijdens den oorlog door de Donau-monarchie zijn aangegaan. Daar de betrokken staten en in 't bijzon der Tsjccho-Slowakije daartegen protestee ren is het waarschijnlijk, dat de kwestie aan een nieuw onderzoek zal worden on derworpen. De territoriale kwesties werden in haar geheel geregeld. Het verdrag zal er zich' toe bepalen, de gebieden aan te geven, dfe Oostenrijk zal hebben af te staan, maar hun verdeeling tusschen de verschillende belanghebbende staten zal eerst later plaats hebben. Zoo vermijdt men kwesties te regelen als die van liet Banaat, dat en door de Serviërs en door de Roemeniëra wordt opgeëischt, die van Silezië en Tsje chen, welke streken do Tsjechen en Polen elkaar betwisten en vooral die van Fiume. De eerstvolgende zitting van den Opper sten Raad zal heden te Parijs worden gehouden. Dan zullen definitieve beslissin gen worden genomen. Men verwacht dus, dat het tweede en laatste gedeelte van hei verdrag met Oostenrijk voor het einde de zer week aande Oostenrijksche delegatie te St. Germain zal kunnen worden over handigd. De zitting, waarin de overhandi ging zal geschieden zal waarschijnlijk Vrij* dagmiddag plaats hebben. De Oostenrijk sche delegatie zal twee weken krijgen c.a de bepalingen van het verdrag -te onder zoeken. De onderhandelingen met Oosten rijk zijn dus in haar laatste stadium ge treden. Hel verdrag met Bulgarije. De commissie voor de territoriale aange legenheden nam hedenmorgen het verdrag met Bulgarije in behandeling. Fiume. De Raad van Vijf heeft beskoten naar' Fiume een intengeallieerde enquête-com missie te zenden. Over dit ondenverp schrijvende zegt Per- tinax: meenen onze ïtaliaansche vrienden dat het Joego-Slavische gevaar voor hen grooter is dan het Duitsche en Hongaar se!) c? Tusschen een ïtaliaansche politiek die steun zoekt bij Duitschland togen de Sla ven en de nationale politiek is geen samen werking mogalijk. Een eerste zwarte lijst. Volgens de .Daily Mail" zuVen, buiten den keizer zelf, de volgende Duitse here voor de rechtbank der Entente verschijnen als schuld .hebbende aan misdaden en gru welen tijdens den oorlog: Prins Ruprecht van Boteren, wegens de wegvoeringen van burgers te Rijsel, Rou- baix', Toiircoïng, enz. Von Mackensen, wegens diefstallen, brandstichtingen, on te recht stellingen fn Roemenië. Generaal von Bulow, die Andenno ver woestte en 100 personen liet doodschieten. Baron von der Lancken, hoofd der Duit sche politie te Brussel en elders, betrokken in don moord op miss Ca veil en kapitein Fryatt. Admiraal von Capèlle, verantwoordelijk voor de aanvallen door de duikbooten. Luitenant Wilhelm Wernher, comman dant Max Valentiner en commandant von Forsiner, die hospitaolschepen doder» zin ken. Von Manteufcl, de treurige held van Leuven. Majoor von Bulow. lie Aarschot in brand stal. en 150 burgers liet neerschieten. Generaal Olson von Casscl, die de gru welen to Doberitz deed voltrekken. Luitenant Rudiger, wegens wreedheden te RuhJeben. Majoor von Gncvlz, wegens wreedheden te Maagdenburg. De gebroeders Nimjoyer, de beulen van de kampen te Hol/minden en te Clausthal. Generaal von Fesny, die de doodstraf deed voltrekken aan 112 inwoners van AaPlen. Generaal von Ostrowskv. die Deinzo plndevde en 108 burgers deed omkomen Géneraal Liman von Sanders, wegens de gruwelen gepleegd op Armeniërs en Sy rië rs. FEUILLETON. EEN EDEL HART. 234) Hij zal niet komen, mompelde Diane, Öenkende-aan de laatste woorden van Mau rice, die zoo vastberaden zei: ,,Ik zal haar hooit vergeven." Gij moet schrijven. Aan hem?... Aan Maurice?... Neen, aan Il&nriette. Zij is goed, zij is edelmoedig, zeg haar dat een zieltogende bare tusschenkomst afsmeekt. Zij zal niet weigeren. En Diane gehoorzaamde. Neg denzelfden dag liarer aankomst, be gaf Henrielte zich naar het postkantoor, om er den brief af te halen waar Diane ïan sprak in haar treurig schrijven. ..Gij zult ons te Passy aantreffen, num mer 220, rue de la Tour, onder den naam mevr. en mej. Avelines schreef de mar kiezin aan Henriette in dien nieuwen brief. Mijn pleegdochter staat reeds met een toet in t graf, en God vergeef me, ik ge loof dat zij enkel naar u wacht om te Sterven, Geheel ontsteld keerde de kleindochter ton Jacques terug naar de rue Denfert. Laure aarzelde geen oogenblik. Mijnhger de Rhodes echtgc was bgvreesd als bestormd door allerlei kwade voorge voelens. 't Is me alsof we een nieuwe ramp te gemoet gaan, sprak hij tot zijne klein dochter. Wat Roselin betreft, hij stemde luidruch tig in met de meening van de Rhodes. Die deugnietsiers zijn waarachtig al die drukte niet waard! zeide hij zonder iemand te ontzien, moeder en dochter had den zich maar goed moeten gedragen, dan zouden zij er niet zoo netelig voorzitten... Zwijg, Roselin, viel Laure hem in de rede; als gij op dien toon voortgaat, zal Maurice er zich niet heen willen begeven. Dit was nog geen groot ongeluk!..!... 't Was zelfs het beste dat hij doen kon. Gij zoudt dus willen, dat later de kleine zijn vader zou verwijten geen ver giffenis te hebben willen schenken aan zijne moeder, en haar in wanhoop te heb ben laten sterven?... Ik zeg dat het zijn plicht is te gaan; zijn geweien zal er des te geruster om wezen. Maurice weerstond niet aan 't verzoek zijner moeder, en wilde haar vergezellen naar het hotel waar mevrouw d'Argelles verbleef. Diane ontving hen en verwijderde de verpleegster. Kom, 9prak ze, zij heeft willen op staan, maar had er niet meer de kracht toe.. In een klein vertrek, waar een stroom licht inviel, lag Inès in ecnen ruststoel uit gestrekt. Ondanks het warme weder, lag zij te bibberen onder hare dekens. Koud zweet parelde op haar ontvleescht gelaat; het flanellen morgengewaad dat hare af- geteerde leden omhulde, geleek een lijk kleed. Als zij Maurice zag binnenkomen, rilde zij geweldig, liet zich achterover in haren stoel vallen en sloot hare oogen. Haar zwarte wenkbrauwen kwamen nog scher per uit op Haar wasbleeks aangezicht, en zij scheen geheel levenloos. God! stotterde Laure, diep aangedaan maar zij is dood! Diane ijlde naar hare pleegdochter en wreef hare slapen met azijn. Maurice, of schoon insgelijks ontroerd, hield zich» stil. Wat het kind betreft, het zocht als be schutting tegen het kleed van mevr. Val- lauris, hield de hand zijner grootmoeder goed vast, én zeide, met tranen in de oogen: Ik ben bang!... moe Laurette, kom!... Na eenige minuten kwam Inès lot be wustzijn terug. Weest gedankt... liijgde ze, dat ge ge komen zijt...% Ik ga stervenVergiffe nis! Laure knielde snikkende neder. Maurice bleef immer roerloos en zeide geen woord. Dan stond zij weer op en nam haren zoon bij zijn hand: Ik smeek u, mompelde zij, in den naam van .al heigeen ik zelf om uwentwille geleden heb, heb medelijden Zij trok hem voort tot bij de stervende, en had den moed hare lippen te drukken op 't ontkleurde voorhoofd van Inès. Ongelukkige!... ongelukkig kind, sla- melde zij al weenende, wat betaalt gij uw dwalingen duur! Bij dien zoen, bij die tranen, bij dié on uitsprekelijke goedheid van die vrouw met haar gouden hart, mompelde Inès: Ach! welke liefhebben-4'» moeder had ik in u gevonden!Nu gevoel ik het welVerkrijg van uwen zoon vergiffe nis!E11 als hij dit uiterste woord heeft uilgesproken, laat mij dan den kleine om helzen... Niet eerl Niet, niet eer Laure wierp een laatsten smeekenden blik op Maurice. Daar weerstond hij niet aan: het groolc, brave oog zijner moeder beheerschte hem geheel. God heeft zijne straffende hand zwaar op u laten nedervallen, sprak hij langzaam; dat Hij u thans vergiffenis schenke om wille van uw berouw! En gij? Ach! mag ik strenger wezen dan Hij? Ik ook vergeer u. O! ik dank u!dank u!En nu... mijn oogen verduisterenik weet wat het is't is 't laatste...... Moeder, geef mij 't kind! Diane, wier hart waarlijk bloedde, wil de den kleinen Maxime on»" "m .ui hem in de armen van Inè> 'Vkind slibberde uit lüjrc handen. \iaiupte zich vast aan Laure, al bevende en met ver dwaasde oogen gillende: Neen!... neen!... ben bang! Laure wilde hem sussen; maar, zich zoöj dicht mogelijk tegen haar aanwringende, herhaalde hij: Daar!... Daar!... Zij!... Bang!... Diane besefte dat zij den kleine schrik aanjoeg en sloop de kamer uit. Nu tilde Laure het knaapje op en hield het voor zijn zieltogende moeder; het kendo haar, helaas! niet meer. Toch liet het» Laure begaan, en 't spartelde zelfs niet to gen, als Inès, haar laatste krachten inspan nende, haar afgeteerde armen rond zijn lijfje sloeg en een brandende zoen op zijn voorhoofd drukte. Uw wensch is verhoord... Maurices zeide ze langzaam... God schenk me vet* giffenis! (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1