(Boti/ïarif BUITENLAND. BINNENLAND. J)it blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feeotö, Dc Abonnementsprijs bedraagt, b$j vooruitbetaling, Toor Leiden 17 ct. p. week, f2.£6 p. kwartaal; bij onze agenten IS ct. p. weck, f 2.40 p. kwartaal.Franco p. post f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 25 ct.p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 10e Jaargang. DINSDAG 8 JULI 1319. Bureau STEENSCHUUR 15 LEIDEN. Intarc. Telefoon 035. No. 2956 Postbus 11. Dc Advertentieprijs bedraagt 17*/* cent por regel voor Handelsadvertentiën; Zaterdags 25 cent per regol. 22l/g cent per regel voor gewone advertentiën; Zater dags 80 cent per regel. Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen woxden aangeboden of .-gevraagd, buur en verbuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden Raden van Arbeid. Dank zij den. uitslag der Kamerverkie zingen van het vorig jaar, die ons een Christelijke re-geering bracht met een Mr. Aalberse als minister van arbeid, zullen de verzekeringswei ten van wijlen minis ter Talma spoedig in werking treden. Op 3 December 1919 treedt n.l. in wer king de wet van 5 Juni 1913, de Invalidi teitswet, welke de arbeiders, hunne we duwen en weezen verzekert tegen dc gel delijke gevolgen 1. van ongeschiktheid voor arbeid; 2. van ouderdom. De wet is afkomstig van nu wijlen mi nister Talma. die ook van een tweede 60ciale wet van dien datum de maker is, m.l. van de Ziektewet, welke later, ver moedelijk in 1920, zal worden ingevoerd. Met de uitvoering van beide wetten zijn belast de Raden van Arbeid. Voor de 39 districten, waarin ons land is verdeeld, zijn 39 Rarlen van Arbeid ingesteld Een Raad van Arbeid, zooals er een te Leiden is gevestigd, bestaat uit een voor zitter en een vice voorzitter, benoemd door dc Koningin, en uit 8 leden (4 werkgevers en 4 werknemers), benevens uit 8 soortge lijke leden-plaatsvervangers, allen voor de eerste maal door den minister benoemd, doch in de toekomst te kiezen, de werk- nemcrsleden door en uit de werknemers, de werkgeversledcn op gelijke wijze door de werkgevers, benevens een secretaris, te benoemen door den Raad zelf. Tot op het oogenblik zijn door de regee ring nog alleen de voorzitter benoemd en deze hebben alom de voorbereiding der administratie-werkzaamheden ter hand genomen. Zooals gezegd, krijgt do Rnad van Ar beid als eerste laak zich toegewezen de administratieve uitvoering van de Invaliditeitswet. Wij zeggen: de administratieve uitvoering, want wat de uitvoering van de Invaliditeitswet betreft is dc be sturende en regelende werkzaamheid van de Raden van Aibeid tot een minimum terug gebracht. Bij de invoering van de Z i e k t e v cr- z e k c r i n g"zullen echter de Raden van Arbeid zich moeten ontplooien tot zelf standige, besturende lichamen. Wat nu zal de administratieve taak van den Raad van Arbeid bij de uilvoe ring der Invaliditeits- en Ouderdoms- verzekering zijn? Ieder arbeider, dus zoowel een vrouw als een man, -die op 3 December a.s. den leeftijd van 13 jaar wèl, maar dien van 65 jaar nog niet bereikt heeft, niet in militairen dienst is en in I o o n-dienst arbeid verricht tegen een loon van niet meer dan 2000 gulden per jaar, is v e r- plicht zich te verzekeren tegen ouder dom en invaliditeit. Dat loon kan bestaan in geld, in kost en inwoning, enz. Tegen den arbeider, die, hoewel verze- keringsplichtig, zich niet ter verzekering aanmeldt, is bij de wet straf bedreigd. Of iemand nu arbeider is in den zin der wet, beslist de Raad van Arbeid. Behoeven zich niet ter verzekering aan té melden: arbeiders in vasten dienst der gemeente, van.de provincie, van het rijk on van een spoorwegonderneming-, even min als hij die zelf of wiens 'echtgenoote valt in de vermogensbelasting en ook niet hij, die zelf of wiens echtgenoote is aange slagen in de Rijksinkomstenbelaating te gen tegen een hooger bedrag dan 2000 gul den. Ieder andere arbeider, werkne mer, dus niet alléén arbeiders in den en- geren zin van het woord als ambachtslie den en fabrieksarbeiders, maar ook kan toorbedienden, ziekenverpleegsters, dienst boden enz.) is verplicht zich te verzekeren. Wat heeft nu degene, op wien deze plicht rust, te doen? Bij de postkantoren of bij den Raad van Arbeid een formulier te halen (hetwelk gratis verstrekt wordt) en daarop in te vullen de vragen, die gesteld worden. Die antwoorden zijn zeer eenvoudig. Met de vraag: „Waar verricht, gij uw arbeid?" is bedoeld: ,,In welke gemeente verricht gij uw arbeid?" Daarna wordt dit ingevulde formulier verzonden naar den Raad van Arbeid na dat op het formulier de werkgeversverkla ring door laatstgenoemde is onderteckcnd dat het door den werknemer ingevulde loon juist is. Oordeelt nu genoemd college, dat voor dengene. die invulde, de verzeke- ringspiicht bestaat, dan ontvangt hij, die zich aanmeldde, voor 3 Dec. een rentekaart en een rentehoekje.: Meent de Raad, dat hij, die zich aan meldde. n i et-verzekeringsplichtig is, dan krijgt hij. wier.s verzektringsplicht ont kend wordt, een kennisgeving thuis, welke de redenen opgeeft, waarom hij niet ver- zekerlngsplicbtig is en kan hij hiertegen in beroep gaan bij den Raad van Beroep voor de Ongevallenwet. Tob zcoverre, wat vóór 3 Dec. a.s. moet geschieden; dan treedt de wet. in werking, voor ons 'land iets geheel nieuws, maar elders, b.v. in Duitschland reeds sedert 20 jaar bestaande. Om het belang der zaak willen wij bo venstaande nog eens samenvatten: Ieder arbeider, vrouw'of man, die wel 13 jaar, maar nog geen G5 jaar oud is, en in loondienst arbeid verricht teg^n een loon van niet meer dan 2000 gulden per jaar, hetzij liet loon in geld "f in natura genoten wordt is verplicht vóór 3 Decem ber e. k. een aanmeldingsformulier voor de Invaliditeitsverzekering in 1c vullen, dit door den wetgever mede laten onderteeke nen en het daarna op te zenden aar. den Raad van Arbeid. Dc Raad van Arbeid taxeert het. (geldelijk bedrag van liet loon in natura. Deze formulieren zullen gratis worden verkrijgbaar gesteld ten postkan tore te zijner woonplaats en bij den Raad van Arbeid vanaf een nader op te geven datum. Tegen hem, die hier mede in verzuim zou blijven, is straf be dreigd. Tot de aangifte is niet verplicht: I. De arbeider, die zelf of wiens vrouw is aangeslagen a. in de Vermogensbelas ting. of b. in de Rijksinkomstenbeüasting voor een hooger inkomen dan f 2000 's ja ars. II. De arbeiders, in vasten dienst van gemeente, provincie, Rijk of spoorweg onderneming. De werkgever betaalt de premie. Dank zij de activiteit van den voorzitter en veler welwillende medewerking, is reeds door den Raad van Arbeid te Leiden met een en onder een aanvang gemaakt. Over de speciale inrichting van dezen Raad doelen wij in een later artikel meer mede, waarbij we dan tevc-ns gelegenheid zuilen hebben iets ovfr premie-bedragen enz. naar voren te brengen. DE RECHTBANK VOOR DEN KEIZER TE LONDEN. De Raad van Vier heeft aldus besloten. Hindenburg doet een beroep op de Fran- sche soldaten. Wat het geding beteekent en waarom Duitschland zich er tegen verzet. KABINETSCRISIS IN DUITSCHLAND? OVERZICHT. Indien er een kèizersgeding plaats heeft, zal het te Londen zijn. Murray heeft in het Lagerhuis aan Bonar Law ge vraagd of hij wel wist, dat. er niemand bepaald op gesteld is om den keizer in En- gelands 'hoofdstad te zien rechten, doch het antwoord bleef uit. Het merkwaardige is, dat Murray's vraag werd toegejuicht, terwijl Lloyd Georges mededeeling ook met gejuich begroet is en het aanstaande geding het onderwerp van den dag in Lon den is. In Duitschland neemt het verzet tegen de uitlevering van den keizer grooter af metingen aan. Hindenburg en velen met hem, zooals admiraal v. Reuter,achten zich niet ontbondien van den eed van trouw aan den keizer, al heeft deze ook, in zijn troons afstand te Amerongen, uitdrukkelijk alle officieren, manschappen en ambtenaren van hun eed ontslagen. Hindenburg als soldaat doet een beroep op de soldateneer van elk volk en elk leger, op die van het Fransche leger in de eerste plaats. En hij hoopt, dat Foch zal trachten het Duilsche volk voor den beraamden smaad te be waren. Prins Ei tel Friedi'ich en zijn vier jon gere broeders hebben, evenals Hinden burg en Bethmann Hollweg, aangeboden in plaats van den keizer voor de rechtbank te verschijnen. Het zal natuurlijk in de Enlentelanden niet ontbreken aan stemmen, die in al deze betoogingen ten gunste van den keizer het bewijs zien, dat het oude Duitsche impe rialisme niet dood is (doch zich sleohts achter het masker der democratie heeft verscholen. Dat er in Duitschland 'nog tal- -looze monarchisten zijn, behoeft geen be toog, doch elke Duitscher, die zich tegen de uitlevering van den gewezen keizer kant, as daarom nog zijn aanhanger niet. Immers het proces tegen den keizer is een symbool: het openbaar nekken en verne deren van liet oude Duitsche rijk in den persoon, die het vroeger in zijn vollen glans en glorie vertegenwoordigde. Het is niet de keizer, het is 'het oude Duitschland, dat. te Londen geoordeeld moet worden. En in Duitscldand kant men zich om dezelfde reden tégen het symbool, waarom de vij anden van het Duitsche -rijk het wenschen, de Duitscliers willen deze laatste vernede ring niet, achten haar bovendien een on recht tegen den persoon van den keizer. De Vredesonderhandelingen De keizer en dd Raad van Vieren. De Raad van Vieren heeft er in toege stemd dat Londen de plaats zal zijn waar het geding tegen den keizer zal worden gevoerd. In hooge qfficieele kringen is dft medegedeeld. Tijdens een conferentie heeft Lloyd George verleden week den Raad van Vieren gevraagd of er eenig bezwaar be stond tegen de voering van het- geding te Londen. De Raad van Vieren ging er mede accoord en dit verklaart Lloyd George's mededeoling in het Britsche parlement van Donderdag j.l. Van deze beslissing van den Raad van Vieren zijn geen notulen gehouden, wat waarschijnlijk opheldert hoe het komt, dat in Amerikaansche krin gen der vred'-delegatie onbekendheid over het keizergeding lieerschte. Duitschland. Dreigünde Minister crisis. De bladen achten ceri regceringserisis niet uitgesloten; zij maken deze althans tot het onderwerp van hun beschouwin gen. De reden hiervoor is de door de meer- derheidssocialisten uitgegeven leuze: Scheiding van Kerk en Staat". Inderdaad zijn, zoowel voor de regeering zelve als voor de clericaa [-sociaaldemocratische meerderheid, waarop de' regeering steunt, kritieke., dagen aangebroken. De met. moeiten en rr.Jt het' oog op het „onderteekenen van hét verdrag te Weimar getroffen overeenkomst tusschen. centrum en meerderheidssocialisten, dreigt te wor den verbroken. Het centrum heeft zich bij die gelegen heid laten overtuigen van de noodzakelijk heid om te teekenen en de sociael-democra- tie zal daar tegenover wel op het gebied der religieuze kwesties concessies gedaan hebbein, die thans in de conferenties, Zater dagavond te Weimar gehouden, door het centrum .even energiek worden gehand haafd als zij door de sociaal-democraten worden afgewezen. Het centrum heeft echter thans het ver wezenlijken van deze beloften tot voor waarde gesteld voor een verdere deelne ming in de regeeringsmeerderheid. Wanneer het centrum uit deze regee- ringsmeerderiieid treedt, dan zullen de officieels socialisten een overeenkomst moeten sluiten met de onafhankelijken. Maar deze stellen eischen die de meer derheidssocialisten nog veel minder aan lokken dan de eischen van het centrum. De spoorwegstaking. Het uitzicht op een spoedig einde van de verkeersstaking is nog steetds zeer ge ring, seint liet H N. uit Berlijn. Gister middag is door de stakers oer; groote ver gadering belegd. Heden zal eveneens een vergadering worden gehouden. Ook daar zal, evenals op de bijeenkomst van gister- middag, over den toestand worden gespro ken. De stakingsbericliten uit de andere dee- len van het Rijk zijn over het algemeen gunstiger. Over de staking te Frankfort wordt nog gemeld, dat het den stakers daar minder om de democvatiseering van het spoorwegbedrijf dan om de dictatuur van het proletariaat te doen was. Merk waardig is, dat reeds drie kwartier na het eindigen der .staking liet verkeer werd lier- vat en dat de treinen geregeld reden vol gens de vastgestelde uren. Hannover is door da regeeringstroepen militair bezet. Voor de handhaving van het personenver keer hebben studenten den dienst op de locomotieven overgenomen. De comman- deerende generaal heeft de stakers uitge- noodigd morgenochtend den arbeid te her vatten, daar anders de staat van beleg zal worden afgekondigd. In Paberborn heb ben 'de stakers geëischt, dat de staat van beleg zou worden afgekondigd, als de troe pen niet uit de stad verwijderd werden. In Hamburg heeft heden een stemming plaats gevonden over de staking. De staking van de spoorwegarbeiders in het district Hannover heeft tot een daad van sabotage van de zijde der arbeiders geleid. Zoowel op de lijn HannoverMin den als op de lijn HannoverGöttingen hebben zij op open lijnen wagens afgekop peld en laten staan om het transport on mogelijk te maken. In Paderborn is de staat, van beleg afge kondigd. De maïs uit Zuid-Afrika wordt, na tot mais-bloeni en -gries verweritt te zijn, kos teloos ter beschikking gesteld van houders van normaal-margarinekaarten. De uitlevering van den Duitsche Keizer. De Franse li e pers. Verschillende Fransche bladen wijden artikelen aan de terechtstelling en geven een juist résumé van de opvatting der Nederlandsche regeering welke zich op een zuiver juridische basis plaatst. Sommige bladen zijn de meening toege daan, dat Nederland, indien de uitlevering van den ex-keizer verzocht wordt, hem zal beduiden dat hij vrijwillig voor het Hoog Internationaal Gerechtshof dient Je ver schijnen of» anders liet land zal hebben te verlaten. In dit laatste geval zou dc ex- keizer zich allëen naar Duitschland kun nen begeven, waar de regeering, die het vredesverdrag heeft geteekend, hem zal moeten uitleveren. Hét Petit Journal" zegt, dat de redac tie van liet verdrag niet inhoudt dat men de beschuldiging inzake de tijdens den óiiVlog'liegane misdaden Taat varen, mis-1 -daden die zoowel bestaan in het schenden van de internationale moraal als in het voorbereiden van den oorlog of het schen den van de Belgische neutraliteit. Volgens het algemeen oordeel der rechtskundige adviseurs, kunnen de rechters alle straf fen, tot*de allerzwaarste, toepassen. Men ge'ooft echter niet, dat de ex-keizer ter dood veroordeeld zal worden. De EngelsehepefS. De „Daily Chronicle" zegt dat het ge rechtshof \vaarvoor de ex-keizer zal ver schijnen absoluut vrij is om iedere straf op te leggen die noodig lijkt, zelfs de doodstraf. De veel verbreide bewering dat de toestemming van de vertegenwoordigers der Ver. Staten slechts verkregen werd op voorwaarde dat geen doodvonnis zou wor den uitgesproken, is onjuist.. Hetzelfde blad meldt dat het verzoek om uitlevering van den ex-keizer door alle mogendheden der Entente gezamenlijk aan de Nederlandsche regeering zal wor den gedaan. Men meent dat Nederland, hoewel als souvereine 'staat protesteerend tegen wat als een verbeking van het asyl- recht wordt gevoeld, zich niet in staat zal achten om zich te verzetten tegen het ver zoek der geallieerden, zoodat de ex-keizer ongetwijfeld aan de Britsche autouriteiten zal worden uitgeleverd. Keizer en kroon prins worden met de grootste nauwgezet heid bewaakt en alle voorzorgen, worden genomen voor een verzekerde bewaring wanneer zij het Nederlandsche grondgbied mochten verlaten. Tijdens het gerechte lijk onderzoek zullen alle mogelijke maat regelen voor zijn persoonlijke veiligheid worden genomen. De minder schuldigen zullen worden uit geleverd aan de vertegenwoordigers van de landen waartegen de misdaden ge pleegd zijn, zoodra de verdragen zijn ge ratificeerd. "Waarschijnlijk zullen die be trokken zijn in de moorden op kapitein Fryatt en miss Cavell en zij die de aan vallen met duikbooten hebben gepleegd op hospitaalschepen en weerlooze koop vaarders, voor een militairen en rnaritie- men krijgsraad ikomen. Zij zullen zich' mogen verdedigen en alle mogelijke ge tuigen doen hoorenr De Daily News" verneemt uit Parijs: Lloyd George's verklaring was een groote' verrassing voor de Amerikaansche vredes- commissie. Door het vredesverdrag heeft Amerika zich verbonden, te vragen om de uitlevering van Duitscliland's voormahgen heerscher en er in toegestemd een Ameri- kaanschen rechter voor deze rechtbank te zenden maar naar ik verneem is dat alles en het schijnt dat Lansing en Hery White absoluut niets wisten van de afspraak nm de berechting te Londen te doen geschie den. Men vraagt zich af of Wilson dezen stap zou hebben goedgekeurd zonder voe ling te houden met de voornaamste leden der Amerikaansche commissie. Naar ik verneem zal aan den president worden gevraagd of hij den Britschen premier ge steund heeft. Wat zal Nederland doen? Aan een artikel van de ,,N. Rott. Crt."- ontleenen we: „Wij zullen er hier te lande mee reke ning hebben te houden, dat over eenige weken 's keizers uitlevering wordt ge vraagd. Wij hebben reeds te kennen gege ven, dat naar onze mcening de. medewer king daartoe van den Nederlandschen wetgever want zonder den wetgever zaL het niet £aan onder bepaalde voor waarden niet afgewezen behoeft te wor den. Indien het college, dat de zaak onder zoeken zal. voldoende waarborgen voor onpartijdigheid biedt, indien den gewezen keizer zekerheid wordt verschaft voor eene behoorlijke verdediging, d. w, 7. indien hij bevoegdheid erlangt, de kwestie omtrent de "verantwoordelijkheid voor den oorlog te doen vaststellen nu grond niet slechts van wat hij. uit Berlijn daaromtrent aan getuigen en stukken kan produceeren. maar ook met wat. te zijner ontlasting door Fransche, Russische en Engelsche getuigen en akten kan worden opgehel derd; en indien dit alles dan in volle open baarheid zal worden aan den dag gebracht, dan moeten, ons inziens, aan de uitleve ring geen formeele bezwaren worden in den weg gelegd. Op het oogenblik is het er echter nog verre van af, dat deze voorwaarden ver vuld zijn.' Degenen, die Wilhelm II voor den rechterstoel dagen, schijnen daar zei ven in te willen gaan zitten. Dit is op zich zelf al niet zooals het behoort. Daarbij komt dan nog, dat zij op het geding zijn vooruitgeloopen. Immers eene commissie uit de vredesconferentie heeft reeds op hare manier de zaak des keizers onder zocht en eene uitspraak gegeven. Zonder dat de gewezen keizer is gehoord, zonder dat hij zelfs gelegenheid lieeft gehad iets te zijnen gunste in het midden te brengen, en zonder dat de commissie zelve eene poging gedaan heeft, om het hoor en we derhoor toe te passen, heeft zij liet schul dig over hem uitgesproken. Het is, dunkt ons, heel onbehoorlijk, dat degenen, die aldus op de zaak hebben gepraejudi- ceerd, thans het rechterschap opeischon, Wjij gaan verder. Indien het .rechterlijk college door en uit het midden der Entente zal samengesteld worden, gelijk men van plan schijnt, dan kan, menschelijkerwijze gesproken, welke waarborgen mén den •gewezen keizer ook ten opzichte van zijne verdediging geven wil, het .geding niet anders afloopen, dan met eene veroor deeling. En waarom niet? Om de eenvoudige reden. dat. zoodra de gewezen keizer zou kunnen bewijzen, dat b.v. aan degenen, die in 1914 to St. Petersburg of te Parijs haddon te beslis-, sen, ten minste evenveel schuld toevalt als aan hem, en d,e rechter te Londen dit zou gaan erkennen, aan het vredestrac- taat zijn geheele grondslag zou worden ontnomen, en dus tevens de facto over het vredestractaat. zou worden vonnis geveld. Over de schuld van den keizer aanne mende voor een oogenblik. dat hij in FEUILLETON. EEN EDEL HART. 232) Verder? Mijnheer de Rhodes, ondanks al zijne scherpzinnigheid, was zoo naief geloof te hechten aan de toewijding van jonkvrouw de Candales, en belastte haar het kind naar Astarac te brengen, waar het grootgebracht moest worden onder hare oogen. Heeft zij dit niet- gedaan?. Neen! Zij heeft bet kind van Margue rite de Rhodes doen verdwijnen, en een wjldvreemd kind, dat zij te Agen, of daar ir^de buurt, gekocht had van arme lieden, in de plaats gesteld der arme, kleine erf dochter. Zoo wreekt zich de ondankbare. Neen, dat is niet. waar, dat is valsch! vloog Inès op. Eu zich tot Diané wendende, voegde zij er met nieuw geweld bij: Maar antwoord dan toch', moedert... Zeg dat die man liegt en lastert! Dat zal ze wel laten, uw eerbiedwaar dige pleegmoeder, zei Louis al meer en meer spottende, 't Is allemaal zeer natuur lijk gegaan! Zoodanig dat, eenige maan den na die gebeurtenissen, Diane de Can- dales de echtgenoote van Fabien d'Argelles werd en hem een vreemd kind aanbood in de plaats van zijn eigen bloed. Dit arme weesje ondertusschen, was nu eens hier thuis, dan weer elders, nooit in veiligheid, want uw afschuwelijke pleegmoeder heeft alles beproefd om het uit den weg te rui men. Ikikben dan niet de klein dochter van mijnheer de Rhodes, stotterde Inès, die een onpeilbaren afgrond voor haar gapen zag. Maar in 't geheel niet. En wat voor u wel 't ergste is, graaf de Rhodes is er in gelukt al de bewijzen dier historie in han den te krijgen. Hij is begonnen me^ zijn echte kleindochter terug te vinden Wie is dat? Lieve hemel! iemand die gij wel kent. Maar wie dan toch? Uw gewezen schoonzuster, Henriette Vallauris. Komaan! ge wordt allen gek! Henriet- tede eigen dochter van Vallauris Neen, zijn aangenomen dochter. Dat is niet mogelijk, ik had liet gewe ten. Verschooning. Het geheim ig wel be waard gebleven,, zoo goed bewaard zelfs, dat niemand het vermoedde. Uw pleegmoe der zal u gewis vertellen hoe alles aan 't licht kwam. Ik heb nu geen tijd meer; mijn dienst wacht me. Ik ga 'liet dan kort maken. Dus, mijnheer de Rhodes heeft een menigte onweerlegbare bewijzbn ver gaard. Zoolang gij mevr. Maurice Vallau ris waart, liet hij die bewijzen rusten, daar uw schoonmoeder hem smeekte ha ren zoon niet te onteeren. Maar toen gij .liet echtelijk huis verlaten hadt, een aar- digen brief achterlatende, die in handen van den graaf terecht is gekomen,, heeft niets hem nog weerhouden. Mijnheer de Rhodes heeft de kinderroofster hij den pro cureur der Republiek aangeklaagd. 'Het onderzoek heeft plaats gehad. Het assisen hof heeft een vonnis geveld. Hoe luidde zijn uitspraak? Dat er verwisseling van kinderen ge beurd was. Dat de geboorte-akte niet u toebehoorde, zooals men bij vergissing ge loofd had, maar wel die andere. En me vrouw Diane de Candales, markiezin d'Ar gelles, werd plichtig bevonden' aan dit on derschuiven van kinderen, en tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. Inèg stond een oogenblik als verslagen; maar plotseling richtte zij baar hoofd op. Gij zijt de schuld van al hetgeen er gebeurd is, beet zij hem toe. Waarom hebt gij mij de booze gedachte ingegeven mijn man en mijn zoontje aan hun lot over te laten? Gij hebt mijn hoofd warm gemaakt, haat in mijn gemoed gezaaid Zeg eens, kleineLaat die stad huiswoorden maar daar. Ge moet u maar zien te schikken naar de omstandigheden En als ik u een goeden raad mocht geven, keert beiden terug naar Engeland, of be ter nog, steekt over naar' Amerika, naar Australië, hoe verder weg, hoe liever. Inès wendde zich tot Diane, die als ver pletterd, roerloos als een doode op de rust bank lag. Kom, sprak zij.' "Wij gaan beroep aan- teekenen tegen dit gevloekt vonnis daar het uitgesproken werd zonder dat gij u verdedigd hebt. Gij zult de beschuldigin gen tegen u ingebracht, zegepralend weer leggen en bewijzen doen gelden welke al de andere te niet doen. Ik zal mijne rech ten herwinnen en tevens de millioenen, welke mij toekomen Louis haalde de schouders op. -Beroep aanteekenen ware een klucht, kleine, te meer, daar uwe pleegmoeder, in een oogenblik van waanzinnigen angst, een verklaring geschreven en onderteekend heeft, waarin ze graaf de Rhodes bekende de kinderen verwisseld te hebben. Gelijk een furie vloog Inès op Diane toe. Hebt ge dat gedaan!... riep zij, h?bt ge dat gedaan?... Maar ge zijt dan een monster... ja, een monster... Mij alzöo te slachtofferen. Wist gij! -, zuchtte de rampzalige die gepijnigd werd door al de folteringen der hel. Ik wil niets weten!... niets!... Misda digster, ellendige, ik vervloek u!... ik ver vloek allen!...... En als met krankzinnigheid geslagen, ijlde zij naar de deur en vluchtte weg. Louis grinnikte, en mompelde tusschen de tanden: Wat kan mij uw vervloeking raken! Markiezin d'Argelles had willen opsprin gen, Inès achterna ijlen, haar met gewold in hare armen dukken, haar doen begrij pen dat ze nog enkel bij liaar «teun kon vindenNutteloos!Een mist schoof voor hare oogee, hare ziel beklemde, haar gelaat werd ijskoud, en zij plofte achter over op den vloer, mompelende: O, moeder Blanche, dat is uwe wraak! Louis d'Astarac tilde haar op. Zij liad geen besef meer van hetgeen rond haar ge beurde. Tegen den avond lag zij in volle koorts. Haar neef was eerst van plan 'n gedachte geheel en al waardig van hem 1 haar naar 't gasthuis te doen overbrengen. Maar Diane, in hare ijlkoorts, kon zich on* voorzichtige woorden laten ontvallen, en' dit zou de politie op haar spoor brengen* [Wordt vervolg&è

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 5