S)e£dclóc}i£ (Souftotil; BINNENLAND. Dil blad verschijnt eiken clag, uitgez. Zon- en Feeflld. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, ▼oor Leiden 17 ct. p. week, f2.25 p. kwartaal; bij onze a-enten IS ct. p. wc^k, f2.40 p. kwartaal.Franco p. poet f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's vercrijgbaar tegen betaling van 25 ct.p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 10e Jaargang. MAANDAG 7 JULI 1919. Bureau STEENSCHUUR 15 - LEIDEN. Inferc. Telefoon 935. No. 2955 Postbus 11. De Advertentieprijs bedraagt 17Va cent per regel voor Handelsadvertenliën; Zaterdags 25 cent per regel. 221/2 cent per regel voor gewone advertentiën; Zater dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Adver^ntiën, waarin betrekkingen wordea aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop on verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden BUITENLAND. Stakingsziekte in Duitschland en onlusten in Italië. De bekrachtiging van het vre desverdrag. De Duitsche Keizers.kindc- ren bieden zich aan voor hun vader. Ook Hindenburg stelt zich verantwoorde- lijk. Discussies over het Rijn-tractaat. OVERZICHT. Er heerscht weer een stakingsziekte in Duitschland. Het stadsverkeer van Berlijn ligt nog stil en de staking van het spoor wegpersoneel van Frankfort is op andere steden ovei'geslagen, zoodat in West- Duitschland het verkeer stokt. En hoven- dien hebben de zeelieden te Hamburg en Danzig zich bij de beweging aangesloten. De rcgcering treedt krachtig op, maar bet is -een strijd tegen een donkere, on zichtbare macht het bolsjewisme. Spar- tacus roert zich weer geweldig en een der leiders, die indertijd Berlijn reeds in een slagveld heeft veranderd, Eichhorn, loopt inaar steeds rond. Ook in Italië zijn 'onlusten uitgebroken, juist in de groote landbouwstreken, waai de landarbeiders het beste georganiseerd zijn. Als straks Italië gaat demobiliseeren, kan men nog erger dingen verwachten, want de werkloosheid, mede door het ge brek aan grondstoffen en afzetgebied, is thans reeds groot. v "Woensdag zal de Nationale Vergadering 'te Weimar gaan beraadslagen over de jratificatie van het vredesverdrag en men kan verwachten, dat de beslissing niet lang op zich laat wachten. Belangwekkend is het intusschen, 'dat Z.H. de Paus, blijkens een mededeeling op •het laatste consistorie gedaan, voor Duitschland in de bres gesprongen is in zake de blokkade en het naar huis zenden dér krijgsgevangenen. Orn deze te ontvan gen is thans een uitgebreide organisatie in Duitschland gevormd. De houding der onafhankelijke arbei dersraden is echter niet zeer bemoedigend: zii willen de soldaten blijven boycotten, omdat degenen, die de wapens wil verwis selen voor het werktuig, een lastige^mede- dinger is. Een onthutsende redeneering, een staaltje van de geestelijke" verwarring die er in zekere kringen van Duitschland heerscht. Doch Hindenburg wanhoopt niet. De grijze veldheer, heeft.te Hannover,.waar hij feestelijk wérd ontvangen, verklaard, dat hij vertrouwt in de herleving van Duitsch land. De Vredesonderhandelingen Het be'roep van Z. H. den Paus op de Vredesconferentie. De Paus heeft, zooals gezegd, in het ge heim consistorie meegedeeld, dat hij in 2 kwesties, welke' de geheele mensch'neid raken, een beroep op de.conferentie te Parijs heeft gedaan, namelijk de. blokkade en de riaar huiszending van de krijgsge vangenen. Het beroep luidt aldus: Daar nu de vijandelijkheden eindelijk ge ëindigd werden, smeeken wij de eeuwige genade af en wij spreken de verwachting uit, dat de maritieme blokkade tengevolge waarvan zoo velen ongelukkigen moeten hongerlijden, wordt opgeheven, dat dege nen, die zich nog in krijgsgevangenschap 'bevinden, eindelijk bevrijd worden en dat 'de menschen en volken, die tot nog toe als vijanden tegenover elkander stonden, zich opnieuw met banden van christelijke lief- él 0 zullen verbinden. Wij zuilen niet op houden deze verwachting te verkondigen, (laar zonder hen liet vredesverdrag nutte loos z>ou zijn. De „OSservatore Romano" en de berechting van den ex-keizer. Naar aanleiding -van het artikel in de Osservatore Romano" over het proces te gen den ex-keizer, schrijft ,,La Libre Bel- gique" het volgende: Verscheidene malen heeft men zich gedurende den oorlog vooral van Belgische zijde beklaagd over de houding van de Osservafore". Men verwijt haar. een ge brek aan een juisten blik op den toestand, benevens een pro-Duitsche gezindheid, ver borgen achter het masker van neutraliteit. Haar „oratio pro Imperatore" is even min een gelukkig© zet van het blad, want Ébet gaat verder dan een juridische discus sie, en valt de bewering bij van Scheide- mann te Stockholm: „Laten wij geen schuldige zoeken, want die is niet te vin den". De menigte vergist zich, wanneer zij zich verbeeldde dat de „Osservatore" zich verschuilt achter het Vaticaan. Waarom onderschrijft hij, die Katholiek is, niet deze regelen van een rechtgeaard Duitscher in de „Voss. Ztg." van 22 Juni: „Laten wij eindelijk den moed hebben in te zien, hoe groot ons ongelijk is en in welke mate wij er voor verantwoordelijk zijn. Dat igrhet eenige middel om onze el lende te boven te kbmen en de achting der wereld te herwinnen." De straffeloosheid van Wilhelm zou een ramp zijn voor de internationale en bur gerlijke moraal.. Het Rijn-tractaat, Heden zouden de Duitschers voor het eerst mondeling met de geallieerden te Versailles onderhandelen. De discussies zullen loopen over het-Rijn-statuut. De Duitschers zullen namelijk liet Rijnverdrag onderteëkc-nen tegelijkertijd met het vre- destractaat. Maar zij verklaarden niet te begrijpen op welke wijze het Rijnverdrag zou moe ten worden uitgevoerd. Om deze reden vroegen zij de toelating om de kwestie met de geallieerden zoo spoedig mogelijk mon deling te mogen behandelen. De Raad van Vijf ministers van Buitcnlnndshe Zaken besloot om dit verzoek in te willigen. Duitschland. De uitlevering van den ex-Keizer. Prins Eitel Friedrich van Pruisen heeft aan den koning van Engeland het "vol gende telegram gezonden: Orn te voldoen aan den vanzelf spre kenden, plicht als zoon en officier, stol ik mij met mijn vier jongere broeders in plaats van mijn keizerlijken heer en vader voor het geval van'zijn uitlevering, - ter beschikking van Uwe Majesteit, orn hem door ons offer den ontcerenden gang te besparen. De „Times" verneemt uit Coblenz dat het lot van den ex-keizer het onderwerp van alle gesprekken is. De meerderheid der bevolking is ontevreden en vindt het be sluit der geallieerden orn hern voor een gerechtshof te dagen, nutteloos. 1-Iet volk gelooft, dat de keizer slechts een klein deèl van tle verantwoordelijkheid van het verloop der. gebeurtenissen draagt. De kroonprins wordt echter met andere oogen .bezien, Men acht hora grillig, frivool en zonder verantwoordelijkheidsgevoel. Ook Von Hindenburg eischt tfe verant woordelijkheid op. Generaal-veldmaarschalk von Hinden burg.heeft naar aanleiding van zijn aftre den aan -den Rijkspresident het volgende telegram gezonden: „Mijnheer de Rijkspresident! De onder- teekenin-g van den vrede geeft mij aanlei ding tot- de volgende verklaring: Voor alle maatregelen en handelingen van het opperste legerbestuur sinds 29 Aug. 1916 draag alleen ik de verantwoordelijkheid Ook zijn alle met de oorlogvoering in ver band staande besluiten en bevelen va^ Z.M. den Keizer en Koning sinds dien dag genomen en uitgevaardigd op mijn na drukkelijk advies en onder rnijrt volle ver antwoordelijkheid. Ik verzoek u deze ver klaring ter kennis te brengen van het Duitsche volk en van de geallieerde rc- geeringen. Von Hindenburg, generaal- veldmaarschalk". De vervolging tegen Eichhom. De commissie uit de Nat. Vergadering, belast met de regeling der werkzaamhe den, heeft zich beziggehouden met het voorstel der onafhankelijken, orn de ver volging -tegen den vroegeren Berlijnschen ■politiechef, Eichhorn, te staken. Een bindend besluit werd nog niet ge nomen. Men wil eerst de stukken van de processen tegen Ledebour en Eichhorn bestudeeren alvorens een beslissing te nemen. De stakingen. De staking in het verkeer te Berlijn is vrijwel onveranderd, met de hervatting van het- tramwegverkeer is de eerste da gen niet te rekenen. De staking der spoor wegarbeiders daarentegen behoort tot het verleden. Op allo stations wordt do gere gelde hoeveelheid arbeid weer geleverd. De onderhandelingen fnet de stakende bankbeambtcn, hadden een gunstig ver loop. Daarentegen maakt in een reeks van districten de staking der spoorwegarbei ders vorderingen. De „Freiheit" meldt, dat de staking in het geheele rijk zich steeds meer uitbreidt. Van heden af treden de spoorwegarbeiders in de volgende directies in staking: Han nover, Elberfeld, Essen, Mainz, Magde burg, Dortmund, Beilefelö, Darmstadt en Klamme. Dat is 6 en waarschijnlijk volgt oolc nog Kassei. Daardoor is het treinverkeer in bijna geheel West-Duitsch- land stopgezet. Ook op do kustplaatsen is de staking overgeslagen'. In Hamburg en Danzig staakt een groot aantal koopvaardijmatrozen en schippers. In Frankfort hebben de stakers bet tele graafkantoor der spoordireclie met druk kerij enz. bezet-, waardoor het geheele dienstverkeer in het district onmogelijk is gemaakt. In Lehrte is de spoorlijn door stakers beschadigd. In Hannover is het direcliegebouw bestormd.' Bolsjewistische zegeningen. Het Hamburger Frenidenblatt" ver neemt uit X'et rograd. dat de bolsjewisti sche commandant Peters 800 familieleden van soldaten, die uit Petrograd gevlucht waren, en 65 officieren heeft doen execu- teeren. Engeland Het Keizer-proeea, De „Tel." seint: Het gedeelte van Lloyd George's rede, dat betrekking lieeft op het proces "van den ex-keizer, is met verbazing ontvangen in welingelichte kringen in Frankrijk, al waar dé beerscliende Opinie is, dat, vol- ges den tekst van het-vredesverdrag, het in-he: chuldiging-stelleri van Wilhelm uit sluitend een moreelo en, politieke belee- kenis heeft. De verbazing i- echter.nog grooter in Amerikaansche milieux. Telegrammen uit Washington toonen aan, dat men in de V. S. niets afweet van een overeenkomst als waarover Lloyd Géorge sprak. Lansing, die nog te Parijs is, verklaarde nooit gehoord te hebben van een schik king, ten doel hebbende de uitlevering van den keizer te vragen om hem te Lon den voor dén rechterstoel te brengen. Lan sing voegde hieraan toe; dat hij niet ge- loóven kon, dat Wilson zulk een -schik king zou hebben getroffen zonder er hem, •Lansing, van ie hebben in kennis gesteld. Frankrijk Een miniatuur-veldslag. De „Figaro" verhaalt: Een allerleveridig'ste gedachten wisseling in de wandelgangen der Kamer tus- schen twee afgevaardigden is rnet vuist slagen geëindigd. Weet men waarover de twist liep? Over het vredesverdrag! Het verwoeste gebied. De afgevaardigde Louis Guislain heeft een wetsontwerp ingediend tot het orga- nisecren van een nationale loterij, waar van de opbrengst zal dienen tot het on middellijk uitbetalen der schadeloosstel? lirig aan de bewoners van het bevrijde ge bied. Honderdduizend francs voor een balkon. Te Parijs ontzien de huiseigenaren of huurders langs den weg. welke op 11 Juli ■gevolgd zal worden door de zegevierend terugkeerende troepen, zich niet, 6000 francs voor één raam en100,000 francs voor een balcon over de gansche gevel- breedte te vragen. Zij lichten zulks toe met de verzekering dat er 250 menschen op zulk ecri balcon plaat.s kunnen vinden, zoodat de gelukkige huurder een winst kan maken van 150,000 francs als hij het balcon weer tegen 1000 francs per (persoon onderverhuurt. Italië. Onlusten, Naar de „Tirnes" uit Milaan verneemt, slaan de hongeronlusten in de provincies Remagona, Emilia en Toscana langzamer hand naar de andere provincies over. In de Romagna en Emilia hebben de plun deringen een zeer ernstig karakter aange nomen en ligt de politieke macht in de hand der plaatselijke socialistische en re- pub like in sche vereenigingen, die den ver koop van levensmiddelen controleerden en dien het gelukt is de prijzen tot 50 pet. te rcduceeren* Hongarije. Een communistisch vonnis. Het Stadsgerecht yelde vonnis over 'de 253 pupillen van de militaire Ludovika- academie, die gearresteerd waren in ver band met de gebeurtenissen in het laatst van Juni, en veroordeelde de beklaagden tot verbeter-arbeid. De president van de rechtbank verklaar de na de verkondiging van het vonnis, dat het Standgerecht tot de conclusie was ge komen. dat de beklaagden slechts werk tuigen in de hand van anderen waren ge weest. De communistische maatschappij ver wacht dat de veroordeelden nuttige en werkzame leden dier maatschappij zullen worden!! Turkije. Een oproerig generaal. De „Times deelt mede. dat in Athene een officieel bericht uit Constantinopel is ontvangen, volgens hetwelk Mustafa Ive- inal Paclia, bevelhebber over een deel van het Turksche leger, en onlangs tot in specteur van het Anatolisohe leger be noemd, zich aan het hoofd van ©ene re- volutionnaire beweging gestald zou heb ben. In zijn proclamatie roept hij het volk op, zich tot verdediging van het land aan een te scharen. Zijn hoofdkwartier zou zich in Amasia bevinden en zijn invloed zich uitstrekken over het vilajet Brussa tot de Grieksche bez'ettingszöne. Volgens datzelfde bericht heeft de com mand arit van het 17e legerkorps zich bij deze beweging aangesloten. Een bijzonde re commissie moet van Constantinopel naar Anatoüë gezonden zijn om (le bevol king tot kalmte te brengen. De Turksche regceririg roept Mustafa Kerrial Paclia op om naar Constantinopel te komen. Deze vindt het echter geraden aan dien oproep geen gevolg te geven. Tsjecho-Slowakije Mis9ie naar Kcnstantinopel. Het ministerie van nationale verdedi ging zendt een militaire missie. naar Kon- siaritinopel, wier hoofdtaak zal zijn de bescherrnng op zich te nemen en de toe lating te bevorderen van vele duizenden Ts-jecho-Slóvakische staatsburgers van Zuid-Rusland, den Kaukasus en den Levant. Vereenigde Staten. Hitte. liet weerbureau deelt mede, dat de dag van Vrijdag de warmste dag van den zo mer is geweest en gelijk komt met 3 Juli van 1911, welke de heetste 3e Juli is ge weest, die is waargenomen. De hoogste temperatuur was 95 graden 's avonds te 6 uur. Er zijn aanwijzingen voor, dat de hitte zal voortduren. BEDE OM HULP VOOR DEN MARIA- EL1SA8ETHEN-VEREIN TE WEENEN. Zijne Doorl. Hoogw.' de Aartsbisschop van Utrecht ontving een schrijven waar van we hier de vertaling laten volgen: Monseigneur- Wil mij als vice-presidente van den Maria-Elisabethenverein, wiens taak het is, noodlijdenden door woord en daad, te ondersteunen en op te beuren welwÜ- lend^toegestaan alleronderdanigst een ver zoek naar voren te brengen,. Aangespoord door de hoop, dat de offer vaardige liefde, die zich jegens de bekla genswaardige kinderen van ons, nu zoo diep ongelukkige vaderland, vooral jegens de armen van Weénen, reeds ir. zoo schit terend licht vertoonde, ook den hulp roep, yan onze vereeniging zal verstaan, dur ven wij £eh beroep doen op het edela hart van Holland's Katholieken en den vorschrikkelijken toestand van onze arrnen voor de medelijdende blikken der groot moedigen openleggen. Onze arme families zijn niet in staat voor zich de levensmiddelen te koopen, welke hun door de rantsoenkaarten toege wezen worden, zij moeten ze met de bit terste gevoelens laten verlo'open en sleepen hun leven voort op ellendige wijze. Er ge schiedt zooveel voor kinderen, en terecht; echter ondersteunen wij ook families, .waar slechts volwassenen zijn, ziekelijke, ondervoede menschen, die nauwelijks meer in staat zijn, eenigen arbeid te ver richten. Het doet iemand »pijn aan het hart, men zou willen helpen en moest meer kunnen geven dan ooit. Inplaats daarvan houden de bronnen, onder den druk der tegenwoordige omstandigheden, op te vloeien. En daarom, Monseigneur, de innige bede en bange vraag. Zou het niet moge-, lijk izijn in de katholieke bladen van Hol land voor de arme, geduldige, maar onzeg baar lijdende beschermelingen van derï Maria-Elisabcthver. inzamelingen te doen houden en zou Uwe Doorluchtige Hoog waardigheid zoo goed willen zijn, dit toe te staan en te regt len. Als de Herder roept, zal de trouwe kudde niet weigeren! Sta toe, Monseigneur, de uitdrukking yan mijn diepste onderdanigheid, (w.g. MARIE (Grafin) HARTIG ZOLLINGER THURN. 6-G-1919. Wien I. Backerstrasze 10. Het schrijven was vergezeld van de vol gende aanbeveling van Z.Em. Kardinaal Piffl: Doorluchtige Hoogwaardigheid Als de nood in Weenen niet zoo groot was, zou ik de bede van den Maria-Elisa- beth-Ver. zeker, niet, aanbevelen. Maar wij kunnen met eigen middelen niet voldoende meer helpen en moeten ons tot de offer vaardige harten van 't buitenland wenden.- De Maria-Elisatethver. werkt op dezelf de wijze als de Sint Vincentius-vereeni- ging, laat de armen bezoeken door zijn leden, die bij hen missiewerk verrichten. Hij verdient krachtige cirüersteuning van hulpvaardige katholieken. Met de bede anijn arm Oostenrijk ook in Uw gebed te gedenken, verblijf ik, de Uw Doorluchtige Hoogwaardigheid toegenegen?, (w. g.) f FR. G. Kard. PIFFL, Aartsbisschop van Weenen. Weenen, 10 Juni 1919. Hunne Doorl. Hoogw."de Bisschoppen van Nederland staan gaarne toe, dat voor het bovenaangegeven doel een inschrijving in de Kath. bladen worde geopend Ook ons blad stélt, zich gaarne beschik baar om [liefdegiften voor dat doel in ont vangst te nemen». Nederland en België. Do „Daily Herald" publiceert een inter view van C. Huysmans naar aanleiding, van de verklaring van H. Renkin, alsof België ontevreden zou zijn met het vre- destractaat. Huysmans zegt, dat de Belgische socia listenpartij voldaan is met de onvolledig heid van het tractaat, in zooverre het loopt over annexionistisclie en imperialis tische aanspraken. België wenscht niet meer grondgebied, maar de Belgische arbeidersklasse is diep teleurgesteld, dat na zeven maanden wa^ penstilstand er nog niets gedaan werd om België te helpen bii. het herstel van zijn nijverheid. Er zijn duizenden werkelooren, ontberin gen en ondervoeding op groote schaal. De Engelsche arbeiders zullen luin Belgische kameraden helpen door aan te dringen dat er levensmiddelen en grond stoffen zullen gestuurd'worden. De keizer. Volgens de „Times" zal het verzoek tot uitlevering van den Keizer eerst dan lot de Nederlandsche regeering worden go- richt als het bijzondere gerechtshof zitting houdt. Tot nog toe is geen der 5 leden be- noemd. Alle geallieerde regéeringen heb- FEUILLETON. EEN EDEL HART. 131) De deur van de woning stond open. Zij troffen een soldaat aan, waarschijnlijk den oppasser van Louis. Diane sprak hem aan: Zeg den hertog de Candales dat een zijner naaste bloedverwanten hem onmid dellijk wenscht te spreken. Mijn kapitein moet thuis zijn, ant woordde de soldaat, maar ik ben er toch niet zeker van, daar ik in de kazerne overnacht. Als de dames willen binnen komen... ik zal eens gaan zien. Iiij liet de dames doorgaan. Van in 't kleine salon dat zij betraden, hoorden zij d'Astarac, die er'geen erg in had dat de ideuren openstonden, den duivel jagen en den armen soldaat allerlei beleedigingen Haar het hoofd slingeren. Driedubbele gek, domkop, schoft, bul derde hij tegen den oppasser, ge rijdt voor acht dagen den bak inl Kondct gij dan niet zeggen dat ik afwezig wasl Inès kou zich niet meer inhouden. 't "Was een nüttelooze leugen geweest, Louis, riep zij van uit het salon; ik had wel gewacht totdat gij te voorschijn Iwyvaamti Louis was dadelijk uit zijn bed gespron gen en op een oogwenk aangekleed. Ga naar de kazerne, beval hij zijnen oppasser, en wacht daar totdat ge mij z>iet. De oppasser liet het geen tweemaal zeg gen. De hertog grendelde de deur achter 'hem en kwam dan tot zijne .nicht ren hare pleegdochter. Wat verlangt ge? vroeg hij kortaf. En wat moet er nog gebeuren voor dat gij den weg naar Frankrijk vergeet? Diane werd bleek als een lijkkleed, 't Be trof vooral haar, zij giste het aan den oog slag, welken de officier op haar vestigde. Inès nam het woord op: Wat zegt ge, Louis?... Wat beteekenen die woorden?Weet gij dan niet meer tot wie gij spreekt? Tot wie ik! spreek?Ik weet het maar al te goed. In ieder geval ik spreek niet tot de dochter van wijlen markies d'Argelles en gravin dc RhodesHeel Frankrijk is vol van 't schandaal, en ik sta waarlijk verbluft dat gij er in den vreemde den weergalm niet van vernomen hebtMeisje, waart ge maar liever bij uwen sukkelaar van 'n man gebleven, het ware wellicht nooit zoover gekomen Maar Inès onderbrak hom heftig. Zij had .zelfs ,-zijn laatste woorden niet gehoord. Haar verdwaasde oogen dwaalden van Dianc naar Louis. Wat! viel zij uit, toen zij weer spre ken kon, wat durft, ge zeggen, ben ik niet Inès d'Argelles, de kleindochter van Jacques de Rhodes?... Moeder?... moeder!... vervolgde zii, zic-h tot Diane wendende, die man wordt krankzinnig!... De markiezin bad met hare oogen haren neef om genade: Louis, mompelde zij, uw vader was 'de broeder mijns vaders, heb medelijden met mij. Maar de hertog de Candales was niet voor niets haar levend evenbeeld. Niets kon hem vermurwen of van besluit doen veranderen. Er moet een einde aan komen, sprak hij beslist. Speelt gij, ja of neeA, comedie, en zijt gij werkelijk onkundig van het ge ruchtmakend proces, dat onlangs zijn ont knooping vond voor het assisenhof? De markiezin viel als verpletterd op een rustbank, en verborg baar gelaat in hare handen. Maar we weten volstrekt niets! riep Inès uit. En juist om iets te vernemen zijn we tot u gekomen... Gij hebt ons on gerust gemaakt met uw raadselachtig te legram... Waarom moeien wij ons verbol gen houden? Vraag het aan de vrouw die u opge voed heeft, zij kent de waarheid. O, Louis! stotterde Diane, wat zijt gij wreed! Inès wist niet wat zij er van denken moest. Maar spreek dan toch, schreeuwde zij, de -eene of de andere! Een oogenblik, gij gaat alles verne men. Louis! riep Diane een laatste maal, in den naam uwer moeder, zwijg! Maar hardvochtiger dan ooit vervolg de hij: Meer dan twintig jaar geleden, woon de een meisje in een huis waar zij uit lief dadigheid opgenomen en opgevoed was. Zij groeide op met de dochter des huizes, die haar beminde en als zuster behandel de. Zekeren dag trad die dochter in 't hu welijk, en de andere, om op hare manier hare erkentelijkheid te betuigen, poogde den vrede in 't jonge huishouden te storen en er 't geluk te verbannen. De markiezin sprong recht gelijk een waanzinnige. Gij zijt onmeedoogend! riep zij uit, hare armen naar d'Astarac uitstrekkende; ik vervloek u. Deze 'grijnslacht©. :Vachtig! zeid,e hij, gij overtreft de meest vermaarde tooneelspeelsters, dier-, bare tante!...... Diane liep naar de deur; Inès sprong voor haar en hield haar met geweld tegen, Blijf, sprak zij, ik wil het. Diane zakte ineen op de rustbank, stot terende: Het is niet waar! Zwijg, gebood Inès, de dochter dea weldoeners was Marguerite de Rhodes, da ondankbare waart gij! Gij beleedigt me, meisje! Ga voort! zei ze-tot d'Astarac. Gij hebt al een gedeelte deT waarheidl geraden, hernam Louis, Marguerite d$ Rhodes, markiezin d'Argelles had dochtertje. Zekeren dag stierf zij schie lijk, aan een hartziekte, beweren de eenen* tengevolge eener hevige aandoening, zeg* gen de anderen. En de best ingelichtani houden staande dat Diane, hare vriendin* opzettelijk die aandoening verwekt, en dei dochter haar weldoeners gedood heeft. Louis vestigde zijnen blik op de «1# kiezin. Deze snikte. En verder? beval Inès. {Wordt venrolg'dj

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1