BINNENLAND. neemt "ü-M. Böekabetet, dat 'de commandant jvan het 15.000 man sterke (Leger dor bolsje wisten lm de et roek van Odessa, generaal Gregarief den bolsjewisten ontrouw werd en zich tot hetxnan der Oekraïne liet uit roepen. Een bericht meldt, dat de troepen van Gregarief door de bolsjewisten zijn ver slagen. Griekenland. Een huldiging van Venizelos. De Times" verneemt uit Athene, dat Venizelos bij zijn terugkeer van de vre desconferentie in het stadion zal geh-ul- Idigd worden als een overwimnaar van de Olympische spelen met een gulden krans Iron olijfbladen, waartoe de geheele de mocratie van. Griekenland heeft bijge dragen. Noorwegen. Het holsjc:wï9nie Voorioopjg van cfe baan. De Times" meldt uit Chrlstaania: Het congres 'der Noorse he socialisten is gisteren geëindigd. Een hne.uk itusschen de radikale meierderbeid en de gematigde minderheid werd voorkomen. De beslis- <flng over het 'vöorstel om het Sovjet,re giem in te voeren en liet parlement af te schaffen werd voor tijd van éen jaar uit gesteld. Ofschoon de solidariteit in de partij be waard bleef, zal lie.t waarschijnlijk toch spoedig tot een scheuring komen. Op h'et congres waren de extremisten overheenechend. Het congres verklaarde zftch eensgezind met de derde Internatio nale te Moscou en nam een 'motie aan, waarin wordt geprotesteerd tegen de blokkade van bolsjewistisch Rusland. Spanje. DE TOEWIJDING AAN HET H. HART. Over do plechtigheid der toewijding van Spanje aan het H. HaVt schrijft nog een fcorr. van ,,De Tijd": Een voorbeeld van levendige religiosi teit geeft het pas onthulde standbeeld van het Goddelijk Hart te Gotafe, niet ver van Madrid. Drie jaren geleden werd de eer ste 6teen gelegd voor dit reusachtige mo nument, dat 28 mot er hoog, bijna 32 breed en 16 diep is. Op een voetstuk van 10 meter "vorrijst het steenen beeld van 'don zagenenden Christus, toff*Wien twee groepen opgaan, links van Heiligen, rechts van geloovlgen. In 't geheel zijn door dan beeldhouwer Marinas en den architect Maura v. Nadal 882ton steen verwerkt, die ondanks da moeilijkheden van den tijd en het terrein, op den hoo- gen "heuVel zijn getransporteerd. Op den inzegeninjgtedag was heel Madrid versierd, als op een nationalen feestdag; zelfs banken en theaters hadden hun col- fad.uras en andere versieringen aange recht. Rij de plechtige inzegening waren te genwoordig de koning, zijn gemalin, moe der en 'ojudste drie. kinderen, rijn tante piiihses Isabel en de prinsen Raneiro en Jienairo'. Verder de nuntius, 'de kardinaal- primaat, tal Van, bisschoppen of hun ver- tegen'wo'or'digers, de militaire 'orden, van Alcarutara, Monteisa en CalatraVa; alle ministers een groot deel van de aristo cratie en de hoogere autoriteiten, kortom haast al wat Spanje aan groots bezit. Een geestdriftige menigte van tienduizen den vulde de flanken Van den heuvel. Na de II. Mis trad Aliens XIII naar vö ren en las de zoo mooie acte van toe wijding: „Hart van Jezus, God en Menseh, Ver losser der wereld, Koning der Koningen en Heer van die regeeren, Spanje, uw ge liefd land, buigt zich helen eerbiedig voor dezen troon, voor U opgericht in het cen trum van -het schiereiland. Alle rassen, die het bewonen, hebben bijgedragen, op dat In het groote Spaanscbe vaderland de liefde voor len godsdienst standvastig bleef. Onder voortzetting van de katholie ke traditie de- Spnanscbe koningen, van bun toewijding aan Uw gcdrioJïjken Per soon, belijden wij, dat Gij op aarde kwaamt, om het Rijk Gods te vestigen, de- zielen te verlossen do t Uw kostbaar bloed, en vrede en geluk t« brengen aan de volken, die zich aan Uw wet onder werpen. Laat dn? UW! Rijk ons geworden, het Rijk Van liefde en rechtvaardigheid, Re- geer in de harten der sïfsscnen, in de DaaJ^ttdsnPn de zalen der wetenschap, in de sch'oonc* kunsten m in 'onze vafer- land sche wetten en instellingen. Heb dank Heeü', dat Gij ons bewaarde voor den oorlog. Zegen de armen, de werklieden; laat alle klassen der samen leving elkander vinden ia Jaefde en. een dracht. Zegen ons leger etn onze vloot, laat onze gewapende armen alleen dienen 'dm h'et vaderland en het Recht te verde digen. Zogen ons allen, bijzonder, die hier .vereenlgd zijn in een zelfde liefde Voor Geloof en Vaderland, waarvoor "wij oris leven iwiJLen offeren.; en laat ons allen sterven in do zekerheid van Uw genade en de met van UW Ï-T. Hart; amen." Na de Voorlezing werd een processie ge vormd met het H. Sacrament, waarbij de troonhemel werd 'gedragen door Don. Carlos, te konings zoon, 'den minister Van bo-rJcg en vier Gran des Van Spanje. Amerika. Tpf egr &f i testis kst a/xi ng. Reuter seint uit New-York d.d. 11 dezer: Vandaag is er eten nationale staking van telegrafisten afgekondigd. Op deze wijze wlllwi de lelegraaf b eambten de aandacht van president WdLson op hun eischen ves tigen, wijl nu zijn dagclijksche kabeldienst Wordt onderbroken. China. ti roots onrust. De golf van anti-Jap arische gevoelens die ontstaan is door hot besluit der vre- desconforentio in zake Sjantoeng, breidt zich oVer geheel China uit, seint Reuter uit Pekfrig. Studeriten spreken oVeral de mjeoiigte in de straten toe en hiteen z® op. ïn P.e&ing heeft do politie dui'zertd studen ten in hechtenis genomen. De Chineeisclre banken te Sangai en Tiensjin zijn gesloten ten teeken van protest tegen de arrestatie der studenten, 'die hecben dan ook in vrij heid gesteld zijn. Het verb ran den van Ja- pansche waren duurt voort. De toestand dn China wordt Volgens een part. telegram aan de „Times", met den dag ingewikkelder. De begroeting voor 1919 sluit met een te kort van 20 millioen guldens,- terwijl de inkomsten slechts op 10 milioen berekend zijn. De groote kwaal is de uitbreiding van het leger. Sinds de revolutie zijn er steeds meer soldalen aan geworven, zoodat nu reeds hier en. daar de hertaling der soldij moest worden uit gesteld. Er is dan ook groot gevaar Vow muiterij, te meer drar het. leger bijna ge heel is Samengesteld uit leden der talrijke bandietenbenden, die Vroeger het binnen land onveilig maakten. In de provincie Sj-ihli hebben er zelfs reeds soldatentrae- belen plants gehad. Daarbij voege men dan de agitatie tegen Japan, die over het geheele land de groot ste opgewondenheid doet heerschen. De boycott der Japanische goederen d9 Vrij wel volkomen. In Sjantoeng dreigt het een 'dezer dagen tot een opstand te ko men, die wel zeer ernstig zal rijn want j.uist ïn die 'streek hebben steeds d'e krach tigste en die meest durvende Ch.jneezen gewoond. Vandaar is de Boxerbeweging uitgegaan; daar heeft men de beste sol daten voor het woordelijke leger gevonden en daar ook rijn de beste arbeiders vow de Enten lel egers vandaan gekomen. Volgens den correspondent gaat de- toe stand Voor de vreemdelingen hoogst be denkelijk worden. Uit het land zelf is er, volgens hem, geen verbetering meer te wachten; alleen buitenlandsche tusschen- komst een gezamenlijk optreden van alle groote mogendheden, zoo meent hij kan de rust in het hemel serie rijk nog herstellen. ONS BROOD. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen zal het der regeering mogelijk zijn tegen half Juli de samenstelling van het meel en de bloem belangrijk te verbeteren, hetgeen uit den aard der zaak aan de kwaliteit van het brood ten goede zal komen, zulks in verband met het feit dat dan de voorraden irilandsche tarwe zullen zijn geruimd. De inlandsche tarwe toch, welke de regeering noodgedwongen "in deze laatste maanden moest gebruiken, gaat bij warm weder in kwaliteit achteruit en heeft dus op de te genwoordige samenstelling van meel en bloem een ongunstiger) invloed, waaruit de Machten, die thans hier en daar worden vernomen, worden verklaard. VOORSCHOTTEN AAN FRANKRIJK. De Regeeriug heeft ingediend een wets ontwerp, waarbij de minister van Finan ciën wordt gemachtigd aan Frankrijk ren tedragende voorschotten te-verstre'aken tot een bedrag van f 25,000,000 ten behoeve Jvan de betaling van leveringen door Ne derland en do Nederlandsche koleniën. Id de toelichting tot het wetsontwerp betoogt de Regeering, dat de levering van Nederlandsche producten voor den weder opbouw der verwoeste gebieden in Frank rijk zoowel in het belang van Frankrijk als van Nederland is. Bij de levering zal niet verder worden gegaan dan met het oog op de Nederlandsche belangen toelaat baar is te achten. Voor do bereiking van Jiet beoogde doel is credietverleening een eerste vercisehte. De regeering heeft ge meend dat het cp den weg van den Neder landsehen Staat ligt in deze aan de Fran- sche Regeering het door haa-r benoodigde crediet te verleenen Waar het ten eenen- male uitgesloten i? de beslissing uit te stellen tot na de behandeling van dit wets ontwerp, heeft de Regeering die credict- verleening toegezegd, in hét vertrouwen, dat de Staten Generaal, uit overweging van de belmgen, welke bij den maatregel betrokken zijn, hun goedkeuring aan die toezegging niet zouden onthouden. Hei ligt in de bedoeling van Fransehe Re geering van het crediet slechts gebruik te maken voor den aankoop van goederen, welke een langeren gebruiksduur hebben. Naast deze goederen zullen echter ook ver schillende aankoopeii voor dadelijke con sumptie gesehieden, welke contant betaald zullen worden. Het totaal bedrag der aau- koopen zal dan ook, naar te verwachten is, belangrijk meer dan f 25,000,000 het maximum van het te verleenen crediet bedragen. Behalve door deze credietverlee- ning zal de door Nederland te verstrekken hulp o. a. bestaan uit een op kosten van Jderi Staat uit te oefenen controle op de kwaliteit der te leveren goederen. Deze controle zal worden uitgeoefend, door een bureau, dat zich onder leiding van de leden der commissie voor den wederopbouw en in óverleg met de betrokken departemen ten met de zorg voor de door Frankrijk ge- wenschte aankoopen zal belasten. Tevens zal dit bureau kunnen toezien dat het ere diet inderdaad slechts strekt voor aankoo- pen in Nederland of de Nederlandsche ko loniën ten behoeve van den wederopbouw der ve/woeste streken. Daar de Nederland sche Bank zich welwillend bereid heeft verklaard de noodige locaJiteit voor het bureau in haar gebouwen beschikbaar te stellen, zullen de onkosten daarvan niet van béteekenis zijn. Voorts moet rekening worden gehouden met dc mogelijkheid dat wellicht op den duur de gelden, benoodigd voor cle'-financieering van het crediet, niet zonder verlies zullen kunnen WOrden opge nomen. De bons de trésor toch, welke door de Fransche Regcering tegen de op te ne men gelden zullen worden verstrekt, dra gen een rente van 5 en zullen een looptijd hebben van 5 jaren. Onder de tegenwoor dige omstandigheden zal het echter moge lijk zijn, de benoodigde gelden tegen zoo- danigen rentevoet op te nemen, dat uit bot benteverschj^ oe onkosten van het op te richten bureau bestreden kunnen worden. Ter voorziening in de kasbehoeJten voor de verleening van de voorschotten kunnen schatkistpromessen en schatkistbiljetten worden uitgegeven en schatkistbiljetten worden beleend tot zoodanig bedrag als voor de verleening- dier voorschotten be noodigd zal zijn. De looptijd der schatkistbiljetten kan be paald worden op ten hoogste vijf jaren. Onverminderd de bevoegdheid tot tus- schentijdschen inkoop van de biljetten kan het recht worden voorbehouden de biljetten tnsschentijds af te lossen met rentebetaling tot den dag waarop zjj alsdan aflosbaar zijn. Ingeval tot tusschentijdsche aflossing van een deel der op denzelfden datum be- taalbare biljetten wordt besloten, worden de aflosbaar te stellen biljetten vooraf bij uitloting aangewezen. Deze uitïotingen hebben plaats volgens door de Kroon te stellen regelen. De schatkistbiljetten kun nen beneden pari worden uitgegeven. Voorgesteld wordt te bepalen dat deze wet wordt geacht in werking te zijn getre den met den len Mei 1919. Nederland—Engeland. Vanaf Maandag 16 dezer zullen.de mail booten der maatschappij Zeeland naar en van Folkestone in plaats van naar Grave- sand vertrekken. Veeuitvoer naar België. Men meldt aan de „Maasb." uit Brussel: De commissie, welke belast is met den aankoop van vee voor de geteisterde stre ken van België en Ncord-Frankrijk, zal Donderdag a.s. naar die 6treken vertrek ken. De commissie, aan welker hoofd de heer Lovink staat, zal op haar doorreis door den Belgischen minister van Landbouw worden ontvangen. De Belgisohe afgevaardigde van Brussel zal dezer dagen naar Nederland komen, om groote aankoopen van vee te doen in opdracht der Belgische regeering. Uitvoer van fokvee naar Noord-Amerïka. Men meldt aan het „Vad.": Eenige dagen geleden hebben rich ,óp het hoofdbureau van het Nederlandsch Rund vee Stamboek, twee lekkers uit Noord- Am er ik a vervoegd, die een lóOtal stam boekkoeien bier te lande wensehten aan tg koopen en uit te voeren naar N.-Amerika. Groot was echter hun teleurstelling toen rij hoorden, dat hier zooveel mond- en klauw zeer Ijeerschte, waardoor rij de dieren niet in Noord-Amerika zouden mogen invoeren. Staatscommissie Visscherij-inspectie. Gistermiddag had in de vergaderzalen van -het- departement van Landbouw de installatie plaats van de Staatscommissie inzake de Visscherij en Visscherij-inspectie. De minister van Landbouv." hield daarbij, een rede, waarin hij een uiteenzetting gaf van het ontstaan der commissie en van haar doel en werkzaamheid. De minister sprak rijn groot vertrouwen,uit in het werk der commissie en hoopte, dat het zou strekken tot bevordering van dezen belang rijken tak van welvaart. Jhr. mr: d?. N. C. de Gijselaar, 'de voor zitter-der nieuw-ingesiclde commissie, be antwoordde de rede van den minister en dankte Zijne Excellentie voor het bevorde ren ^an het ontstaan der commissie en. H. M. de Koningin voor de instelling er van. Hij gaf vervolgens in groote lijnen aan hoe de commissie zich voorstelde haar taak te volbrengen en eindigde met de hoop uit tè spreken dat de commissie het vertrouwen in haar gesteld niet zal be schamen Hocgleeraar in hel volkenrecht. De nieuwbenoemde hoog!eeraar aan de universiteit te Utrecht in het volkenrecht en de staatkundige geschiedenis is mr. dr. J. H. W. Verrijl. Hij werd in 1888 te Utrecht geboren, studeerde aldaar aan het Chris-' Lelijk gymnasium en de universiteit. Hij promoveerde in 1919 op Stellingen tot doc tor in de rechtswetenschap en in 1917 cum laude tot doctor in de staatswetenschap pen op proefschrift, getiteld: Het prijsge- recht tegenover neutralen in den wereld oorlog. Mr. Verzijl was eerst werkzaam aan de secretarie te Leiden; werd in 1912 benoemd tot hoofdcommies bij Publie ke Werken te Utrecht en later tot referen daris. Beleggen van plaatsen in rijtuigafdeettngen De Nederlandsche Spoorwegen hebben het volgende bepaald: Een reiziger die zijn plaats iin den trein tijdelijk verlaat, behoudt het recht op die plaats, indien hij daarop eentg voorwerp laat liggen. Ieder reiziger, die van dit recht gebruik maakt, mag dit slechts doen .ten aanzien Ivan zijn eigen plaats; het beleggen van meer dan 'één plaats door een zelfden per soon is verboden en moet woruen belet. Het bovenstaande is vooral in acht te nemen op de beginstations waar somtijds ge ruim en tijd voor vertrek van den trein een enkel persoon verschillende plaatsen in den trein met voorwerpen belegt om op deze wijze plaatsen te bezetten voor zijn reisgenooteD, die eerst later aan het stati on komen. Ned. R. K. Grafische Eond. Dinsdag werd, padattot intentie van derr Bond een H. Mis was opgedragen, de ver gadering voortgezet. Na breedvoerige discussie werd behou dens'eenige wijzigingen aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur betreffende de rechtspositie voor de bezoldigde be stuurders van den Ned. R. K. Grafisclien Bond. Verder werd het hoofdbestuur gemach tigd aan de samenstelling van een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst mede te werken, waarbij rekening gehouden zal worden met de verschillende wijzigingen en voorstellen in, verband met het njeu we collectief contract, door Üe afdeclirgen 'op den beschrijvingsbrief geplaatst. Besloten werd tol samenwerking met. prin cipieede grafische organisaties in hc' bui tenland. In het reglement voorthet zieken fonds zullen ten gunste der leden eenige wijzigingen worden gebracht. Eenige voorstellen aangaande het uitge ven van een vakkundig4>lad. het invoeren van zegels voor weikloozen, zieken en mili tairen; hei steunen van de oprichting van een R. K. arbeidersdagblad: bij de Regee ring aan te dringen tot definitieve sluiting der Effectenbeurs op Zate» dag, of de beur zen dermatc'te vervroegen dat rij geen be letsel worden voor den vrijen Zaterdag middag, werden ter behandeling aan het hoofdbestuur overgelaten. Het voorstel van de aid. Leiden tot het verstrekken van een üitkeering van f 25 voor aanschaffing van ondergoederen aan leden die verpleging in sanatoria noodig hebben, werd aangenomen. Bij tal van besproken belangen van den Bond werd ten slotte nog besloten te irech ten het Bondsorgaan alleszins naar de eischen te doen verschijnen. Gemengde Berichten. Getneente-onlvanger geschorst. De Raad der gemeente Gen dringen besloot den gemeente-ontvanger S. voor een maand té schorsen wegens een kas-te-kort van bijna f 909>. Natuurmcnschen. In een boschje nabij de buurtschap Dusechoten te Barneveld, heeft een bezembinder9gezin; bestaande uit man, vrouw en drie jonge kinderen, sedert eenigen tijd een van takken gebouwde en met een mosdak gedekt hutje betrokken, waarvan de voorzijde geheel open is Een dun laagje stroo, op den bodem uitge spreid, noodt tot liggen uit. In een kuip gevallen. Het 2*,l>-jarig zoontje van den heer B. te Liehtevoorae, is in een buiten de woning staande ijzeren kuip met .regenwater gevallen, ipet het noodlottige gevolg, dat de kleine verdronk. Droevig einde. Een jongetje te Haar lem dat de rails overstak bij het naderen van een elektrische tram naar Amsterdam, raakte er onder, met het gevolg dat een been werd afgereden. Het was bovendien zoo gewond, dat het weldra overleed. De moertf cp den burgemeester van Eeesd Naar wij vernemen, heeft de Duitsche re geering niet. toegestaan dat Joh arm Keiler alias Silbermann, verdacht van medeplich tigheid aan den moord, gepleegd op den burgemeester van: Beesd, voor de Tieische rechtbank als getuige zal worden gehoord. Treindiefetal Te Arnhem werd gecon stateerd dat uit een koffer, door mevr. V. uit Delft per spoor verzenden, een aantal kostbare gouden, diamanten en platina^ sieraden waren ontvreemd. Paarden op hor. De schutterij van Nieuwenïiagen, die Pinkstermaandag naar het schuttersfeest te Sint Pretersrade trok was gezeten in een met 3 paarden bespan nen wagen. Nabij het station Eijgelshoven maakt de weg een groote, gevaarlijke hel ling, De remmen van den wagen, waarin SC' a 4i) personen, weigerden en de paarden die den wagen niet konden houden, sloe gen op hol. Het was een vreeselijk oogen- blih. De wagen kantelde om, verschillende schutters kwamen er onder, en velen bra ken lichaamsdee len of liepen andere ver. wondingen op. Jammerlijk omgekomen. Te Klooster- holt (Gr.) viel een vrouw voorover in een put en verdrenk alvorens hulp kwam op dagen. Verdronken. Te Amersfoort waren Maandagmiddag eenige jongelui op de ri vier do Eem aan het roeien. Eenigen be- gaveu zieh te water, om te zwemmen, met het treurig gevolg, dat de typograaf Gr. wegzonk en voor cfe o ogen van rijn kame raden verdronk. Pogingenom de levens geesten weder op te wekken, bleven vruch teloos. Dinsdagmiddag is de 2>jarige schoen maker Snel bij het baden in de Maas nabij Maastricht verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. Een pseudo-mspeeteur. Gistermorgen had een I5jarig meisje te Amsterdam een aangeteekenden, brief van het hoofdpost kantoor gehaald, toen ze werd aangespro ken door een als heer gekleed persoon. Deze stelde zieh voor als inspecteur van politie en gelastte haar den brief ai te geven. Het meisje, dat den man niet vertrouwde, wei gerde, waarop dc inspecteur haar verzocht dan mee te gaan naar het hoofdbureau van politie aan den Achterburgwal Daar de man zeer norsch deed, volgde rij hem angstig. ïn het hoofdbureau geko men, liep hij een paar gangen door, zei, dat hij dan brief moest hebben en verzocht haar te wachten. Hij verwijderde zich met den brief, maar het meisje, dat wantrou wen koesterde, volgde hem. Toen rij zag, dat de inspecteur het gebouw door de poort wilde veriaten, riep ze den agent-portier, die don man nazette. Onderweg wierp hij den brief weg, Maar de inspecteur was niet opgewassen tegen de lange beenen van den agent en werd spoedig gegrepen. Bij het verhoor bleokhij niemand anders te zijn dan IJ., een berucht individu, dat bekend staat om zijn vindingrijkheid op het gebied van oplichterij. Een plaatsje in de cellen werd voor hem ingeruimd. ONDERWIJS. Dioc. Vereen, van R. K. Bijz. Onderwijzers in het bisdom Haarlem. Te Rotterdam is zooals reeds medege deeld, de 27e algemeene vergadering gehou den van de Diocesane Vereeniging van R. K. Bijzondere Onderwijzers in-het Bis dom Haarlem. Nadat in de parochiekerk van de H. Ro salia oen H. Mis was opgedragen, werd omstreeks 11 nur do, vergadering in 3$ groote zaal van „Tivoli a-an den Cooh singe-J geopend door den voorzitter, den heer A. A. Koster, tc Vlaardingen. Spr. zeide o.m., dat hij na aanneming van het salaris-ontwerp uit naam der, D. V. een telegram van dank aan Minis- ter De Visser zal zendend-waarop een krachtig applaus volgde. Spr. bracht in herinnering, dat het II.B. een circulaire heeft gezonden aan de schoolbesturen, om reeds de salarissen overeenkomstig het ontwerp-do Visser uit te betalen. Verschillenden hebben aan dit verzoek voldaan, verscheidenen echter Piet doordat zij verkeerd voorgelicht rijn. Ook wees spr. op de verplichte ziekte verzekering, in we.l£ opzicht spr. veel na latigheid onder de leden moet consta- teeren. De geestelijke adviseur» rector Th. M. Beukers, kreeg nu het het woord om een verklaring Ie deen. In „De Bode", zoo zegt spr. ver scheen verleden week een protest aan Z.D.H. den Bisschop van Haarlem dQor eenige R.K. Bijz. Onderwijzers. Het is van het begin tot het eind, eed grievende beleed'iging van onzen Bisschop Het dicht Mgr.'s handelingen en bedoelin gen foe, die den rechtschapen katholiek het schaamrood naar de wangen jaagt; het schendt de nagedachtenis van een eer biedwaardig priester als Mgr. Spoorman, die oen groot deel van zijn leven veis had voor de behartiging van de waarachtige belangen der onderwijzers; het drijft den spot met pauselijke en bisschoppelijke voorschriften in zake lectuur van verbo den kranten; het teekent openlijk vetzej aan: tegen bisschoppelijke uitspraken, ja, sterker nog, het dreigt den bisschop. Het stuk bevat echter zooveel onwaart heden, dai het zeer wel mogelijk is, dat ook de onderteekening een onwaarheid is. Maar gezien de uitingen van sommige katholieke onderwijzers in den lande is het toch ook mógóKjk, dat dc ondertee- kening waarheid bevat. Zijn de schrijvers inderdaad werkzaam aan katholieke bijzondere scholen schui len zij, zooaïs rij beweren, zelfs in ons midden laat ik hun dan onomwonden verklaren, .dat rij bun plaata onwaardig rijn, dat zij in geweten rijn verplicht niet langer Kerk en ouders om den tuin te lei den, maar een goed heenkomen te zeekert buiten het onderwijs Buiter. het en^ d'e r wijs. Ook 3c katholieke open bare onderwijzers zullen er geen prijs op stellen de schrijvers van dit stuk in* huil ranger, op te nemen. Maar hoe het ook zij, in beide gevallen houdt het een les in voor u allen. Bedenkt toch, waartoe men op den duur moet komen als men begint zich te verzet ten tegen de leiding van den Bisschop, ah men bij ieder nieuw hesluit van Mgr. aa» stonds steeds zijn afkeurende kritiek laai hoqren. Aar- degenen die telkens weer komen aandragen met grieven: tegen de kerkelijke overheid en die zich daarom niet tevreden kunnen gevoelen bij het Katholiek Onder wijs, aan hen allen zou ik wiiien opmer ken, gaaT gerust heen, wie dwingt u te blijven? En aan de goed-gezinden en zij zijii velen, vertrouw ik aan hen allen zeg ik. ziet, waarfïeer. zulk een geest van kritiek ook u zou kunnen leiden: leert u zelveo kennen en tracht uw fouten te verbeteren. Draagt -.ok zorg om den goeden geest in uwe af3eelingen hoog te houden; gaal vooral de jongeren voor in de Christelijk# gehoorzaamheid die u <len vrede brengen zal. Als er in het openbaar besprekingen; gevoerd worden over punten, waarvan gij vermoeden kunt, dat Mgr. er bezwaren tegen hobben kan. tracht dan eeist van uw respectieven adviseur te vernemen, el propaganda voor die zaak wel wenscheMjb is, want gij houdt op tot de goed-gezicden te behooren, als ge mee helpt de geruoedej ren op te zweepen in een richting of voor, een zaak die de Bisschop later moet ver-; oordeeïen: ge worêïl dan op die wijze de-oorzaak van een verzei, zooals zich n» geopenbaard heefdn. „De Bode". Goed-gezinden, gaat bij uw gewetei steeds te rade als ge mee de personen aan moet wijzen, die verantwoordelijke, posten in or. ze organisatie moeten bekte eden want is de leicling goed, dan zal onze D. V. zoowel in haar onder-afdeelingen als i» haar geheel bloeien. En nog eens wil ik herhalen, wat ik vorigen keer gezegd heb: bedenkt toch al len, dat gij, wanneer gij lezer rijt van anti- godsdienstige en socialistische bladen, waartoe ook ongetwijfeld „De Bode" te hoort, dat gij u dan krachtens pauselijk en bisschoppelijke besluiten onwaai'dif maakt tot het ontvangen der H.H. Sacra menten. Aan het schandelijk stuk van protest verzoek ik verder geen woord meer ie ver spillen. (Langdurig a.pplaus). De voorzitter constateert, dat dit appto5* voldoende zegt. Zooals gisteren reeds medegedeeld, waj ,er een vraag ingekomen van de afd. L» den, .of het geen afkeuring verdient, do! in de Katholieke Kameirclub bij de be deling van het salaris-ontwerp zoo weici? rekening is gehouden met de wensctei der organisaties. De heer De Boer lichtte de bedoelifif dezer vraag in korte en kalmte woerdt* toe. De heer v. Lent, voorzitter van Lebuinus", (als gast aanwezig) zegt, d» alle amend eo ing op het wetsontweip de behandeling in de Tweede Kamer ontwerp m gevaar kon brengen. Er v»< maar weinig noo.dig om de linkerzijde» doen tegenstemmen. Een wet, aldus spr., wordt niet in Kamer bij de openbare behandeling maakt, dóch tevoren, in overlég roet voormannen der verschillende partip Daarbij heeft de Kath. Kamerclub track" te beieikeri, wat bereikt kon wórd- De voorzatter sluit zich hierbij De heer Meerei zegt, dat. hem uit eoffl verities met deKamerclub as oebbkcji,

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2