Ingezonden Stukken. landbouwers de arbeiders uitsluiten die weigeren het individueel contract te teeke pen, omdat de Landarbeidersbond niet heeft voldaan aan den eisch om de staking In het Oldambt op te heffen. Verdacht van moord. De rechtbank te Middelburg heeft rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding in de zaak tegen Th. L. D., 41 jaar, koopman te Zuid- zande, verdacht van moorcl op het echtpaar Perrels, aldaar, in den nacht van 19 op 20 Januari, Motor-ongeluk. Te Bcnnckom zijn Don derdagavond de cadetten H. Jansen en M. Bandberg van de school voor verlofsofficie ren te Ede, samen op een motorrijwiel ge zeten, nabij Zuiderbrug in veile vaart tegen een verhuiswagen gereden. Den eerste wer den beide beencn op meerdere plaatsen ge broken. de twêedc liep een zeer ernstige hoofdwonde op. Tramongeluk. - Gistermorgen stond de spoorbrug te Heerenveen open, toen de stoomtram van Gorredijk met veel passa giers naderde. Het sein stond op onveilig, wat de machinist echter niet opmerkte. Het publiek waarschuwde door schreeuwen. Even voor de brug remde hij maar tè laat. De locomotief stortte te water maar de ma chinist was er afgesprongen. Gelukkig lm aak t de tramlijn vlak voor de brug een bocht, waardoor de wagens niet te water raakten. Geen persoonlijke ongevallen kwa men voor; de machinist is ongesteld ge worden door den schrik. Staking te Haarlem. Het personeel van le Henrlemsche Ijzergieterij (35 man en 4 jongens) heeft het werk gestaakt. Ge- eischt wordt verhooging van het uurloon met 10 cent voor volwassenen en met 5 cent voor minderjarigen. Kind verbrand. Gisteren is te Oldc- boltpa (Friesland) een huis afgebrand, waarbij een kind van 9 maanden is omge komen. Ontevreden. In een rede te Belfast zei mr. Macphurson, dat liet naar zijn mee ting niet goed kon zijn, dat de onderwij zers, die immers tot taak hebben de geeste lijke ontwikkeling, karaktervorming en de Zedelijke opvoeding der kinderen minder betaald worden dan de geen vak kennende dokwerkers. Mooie combinatie. Zilvejrcflïeven, De bewoonster eener villa te Bilthoven trof gistermiddag tus- schen 3 en 4 uur in hare eetkamer een heer en een dame aan, naar schatting 27 .en 25 jaar oud, die haar beleefd zegeltjes voor de „Ned. Ver. Volksbelang" te koop aanboden. De dame kocht er een en het paar ging heen. Toen men te 5 uur de tnjtel wilde gaan dekken, bleek echter uit het buffet in de eetkamer voor ongeveer f 400 aan waardevol tafelzilver te zijn Verdwenen. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die zich met de Utrecht- flche politie in verbinding stilde en op Speurtocht ging. Evenwel tot heden zon eter resultaat. Men vermoedt met een paar dieven te doen te hebben, die dezer dagen in eene naburige gemeente een zelfde truc met succes hebben toegepast. Kort gelding. Een jongen op de fiets te Haarlem werd aangereden door een auto, bestuurd door een Am'erikaansch of ficier. Het rijwiel werd beschadigd en ©ogenblikkelijk betaalde de officier f 50 schadevergoeding. Verder geen gedoe. 'Geen proces-verbaal, geen praatjes! Echt. 'Amerikaahschl Stelende hs/rmcbn'crepeler.*— Woensdag avond is door den rijksveldwachter te Di- 'darn gearresteerd de harmonicaspeler van JAkkeren uit Arnhem, die zich aan rijwiel diefstallen had schuldig gemaakt. De gearresteerde heeft bekend vier diefstallen te jhebben gepleegd. Hij is te Zevenaar opgesloten. 4062 weken oud. Er zijn maar weinig iiaensehen, die. zoo opeens zouden kunnen keggen, hoeveel weken zij oud zijn, als de Engelsche tooneellist Sir Squire Bancroft, Hie eenige dagen geleden zijn 78sten ver jaardag vierde. Hij behoefde slechts naar het nummer te zien, dat op den omslag van „Punch" stond, om te weten, dat hij pre cies 4062 weken telde, daar het eerste num- iner van dat weekblad den dag van zijn ge boorte verscheen. StaétkerVrij zeker tengevolge van boos opzet verbrandde voor ongeveer 14 Hagen huis en inboedel van den arbeider J. v. d. Zweerde Hzn. te Havelte. Alleen bet. huis was verzekerd. Thans heeft men in zijn noodwoning in gebroken en is hem ongeveer f 200 ontsto len. Het geld had hij van eenige met zijn den dag doongebraeht in de sterfka mer van haren echtgenoot. Zij is er met ontsteld gelaat buiten gekomen. Zekere omstandigheden doen me ver moeden dat zij op 't punt staat op reis te gaan. Houd u gereed. Ik zal dezen nacht waken, en u doen waarschu wen indien zij 't kasteel verlaat. Uw Souriquette. Een boogscliot van 't kasteel woonde ieen landman, wiens ziek kind Honrielte verzorgd en gered had. Zij wist dat zij op Üem rekenen mocht, en in allerijl liep zij" fcaar zijn huisje. Haast u, Cadiche, zeide zij hem. breng ïeeen brief naar Astarac. Voor den graaf, juffrouw? Ja; ge moet hem zelf den brief ter band 9tellen. Binnen een goed kwartier ben ik bil hein En geen woord aan wien het ook zij, biet waar? De juffrouw mag gerust zijn. Nog iets. Mogelijk heb ik dezen nacht noodig voor een dergelijke bood Schap. Mijn moeder of ik zullen u dan een andoren brief brengen. De juffrouw weet wel dat ze maar te "'pp rok en heeft om gehoorzaamd te worden Toen Henriette op Ar geil en terug was gekeerd, zag zij duidelijk dat Diane toe bereidselen maakte voor, pene reis. Om lot begane plaatsgenooten, ter aanschaf fing van eenig meubilair ontvangen. Gasverstikking. Een zware gaslucht werd waargenomen in het sousterrein van een der villa's aan den Gevers Deynoot- weg te .Sclieveningen, vooral komend uit het slaapvertrek van een der dienstbo den. Bij onderzoek bleek dat de gaskraan open stond en* de dienstbod^ bewusteloos iiv haar legerstede lag en voordat nog middelen konden worden aangewend om haar het bewustzijn te doen herkrijgen, bleek zij reeds overleden le zijn. Verkiezingsvaria. Men schrijft aan dc „N. Ct.: Dat de heeren van de S.D.A.P. voor hun verkiezingsactie zelfs niet afkeerig zijn van het zoozeer gehoonde „kapitalisten" geld en daarmede dus tevens erkennen, dat dit dan toch inderdaad het wonderbare ver mogen heeft onze gansche arbeidende sa menleving aan-den gang te houden, bewijst wel het volgende: Een onzer ingezetenen, volgens het ver gaderingsjargon der roode volksleiders na tuurlijk een „kapitalist", ontving een de zer dagen bezoek van een propagandiste der S.D.A.P., die een bijdrage kwam vra ger. voor het verkiezingsfonds voor den ge meenteraad. Op de vraag, waarom zij juist hem kwam bezoeken, werd geantwoord, dat mijnheer toch „Het Volk" las en dus ook wel van de roode partij zou zijn. Hel vriendelijk bescheid was echter, dat mijnbeer tot zijn spijt niet aan het verzoek kon voldoen, omdat hij toch wel van zulk oen actieve propagandiste mocht, verwach ten dat zij niet onbekend zou zijn met het feit, dat hij zelf een eerste plaats innam op de candidatcnlijst. van de Vrije Libe ralen' Tableau 7- i» Visitekaartjes. Menschen die wat ijdel zijn uitgevallen, laten op hun visitekaartje behalve hun tegenwoordig ambt of waar digheid, ook de functies welke zij vroeger hebber, vervuld, drukkens Dat staat „ge kleed", vinden zij. en niemand lacht er om. Maar menschen, die óók onder hun naam laten zetten, dat zij ridder zijn van Dit of Dat, of een opsomming geven van de ge- leerde genootschappen, waarvan zij lid zijn worden tcch een beetje aanstellerig gevon den. We hebben een professor gekend, wiens visitekaartje er uitzag als een sonnet, zóó vol lidmaatschappen stond het. Voorr.ame Turken echter schijnen nog verder te gaan in die richting; zij laten op hun kaartje eenige genealogische bijzon derheden drukken. Zoo kreeg de redactie van de „Daily Chronicle" dezer dagen be zoek van een hoel voornamen Turk, die zich op de volgende indrukwekkende ma nier introduceerde: Chérif Abdulnu'djid, Schoonzoon van Zijne Keizerlijke Majes teit Jilen Snit an, zoon van Zijne Hoogheid den Shérif Ali Haider Paclia. Ernii van Mekka. Nog eer. schrede verder, en wij krijgen visitekaartjes met een stamboompje erop. Of met. een verwijzing: Zie Almanach de Gotha, zie Vorsterman van Oven, zie Ne derlands Adelsboek, zie Nederlands Patri ciaat. Buiten verantwoordelijkheid der Red) Weledele Heer, Als R.-K. werkgever heb» ik steeds getracht onderling overleg te plegen met mijne R.-K. werknemers en wederzij dscha belan gen zooveel mogelijk te behartigèn, zoodat een wederzijdsch vertrouwen en aange name samenwerking daarvan het resul taat is. Dit onderling vertrouwen heeft mij in staat gesteld dezer dagen inzage te nemen van eene circulaire uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden afd. Leiden „St. Petrus", Secretariaat Zoeterwoudscho Singel 46B. Onderwerp „Salaris-actie" en ondertee kend voor het Bestuur L. J. Thyssen, Secr. Onder de gebruikelijke vragen van naam salaris, betrekking, bedrijf, e.a„ trekken de volgende vragen mijne bijzondere aandacht C. Rendeert de zaak goed? D. Welke winsten (zoo mogelijk) zijn over het laatste jaar behaald? (Kunt U een jaarverslag verstrekken?) E. Hoe is de salarieering in het alge meen»? Voorop stellende, dat uit den aard zijner betrekking de functie van boekhouder een acht uur, toen hét gezin nog aan tqfel zat. verliet de markiezin de eetzaal, voorge vende dat ze doodvermoeid was. Inès was het onverschilligheid of was zo gewaarschuwd bleef bedaard zitten. Een half uur daarna vernam juffrouw VaJlauris, dio scherp hoorde en op den uitkijk stond, het rollen van een rijtuig aan den kant der dienstgebouwen. Zij ver liet aanstonds het salon, en toen ze bene den de stoep wa s ontwaarde zij in de verte den schijn van twee. lantaarns van een rijtuig, dat vlug wegreed. Zij trachten weg te komen met den avondtrein, dacht het meisje, Ik had me dus niet vergist. Eer tien minuten verloopen waren, was Cadiche op den weg met een tweeden brief naar Jacques. Mijnheer de Rhodes, die volle vertrou wen stelde in het doorzicht zijner Souri quette, stond tot vertrekken gereed. De ingespannen koets stond te wachten. Maar zoo vlug kon Cadiche zich niet reppen, of er verliep toch een zekere tijd eer hij zijn boodschap volbracht had. De sneltrein stopte niet bij het station, welke, nabij Astarac lag', en de afstand tusschen Asarac en Bayonne was grooter dan de afstand tusschen Argelles en ge noemde stad. Ook, als Jacques iri het sta tion aankwam, was de trein al een kwar tier weg. post van vertrouwen is en de wetenschap dat een zaak goed rendeert of niet, of wel ke winsten or in eene affaire gemaakt wor den bohoort tot het geheim van den pa troon, constateer ik, dat de Vragen C en D op zijn zachtst genoemd „ondoordacht en onvoorzichtig" zijn. Antwoordt hierop een boekhouder in den zin als hier bedeeld wordt dan schendt hij het geheim van zijn patroon, waartoe hij het recht niet heeft. Geeft hij gevolg aan de vraag „kunt U wellicht een Ij aarver slag „verschaffen?", dan maakt hij, door een uittrekstel dei boeken en cijfers te geven, zich schuldig aan misbruik van vertrouwen. Krijgt daarentegen een jongere kantoor bediende die vraag onder de oogen, dan kan hij voor de verleiding bezwijken en op slinkselie wijze aantekeningen maken uit boeken, waaruit door den vrager de noo- dige gevolgtrekkingen gemaakt kunnen worden. Goddank, en dit zeg ik met voldoening, worden er nog boekhouders gevonden, die niet voor de verleiding bezjvijken en het vertrouwen, in hen gesteld, niet slechts be waren, maar m. i. zeer terecht, veronfr waardigd zijn door een dergelijke vraag. Doch vragen als bovenbedoeld noem ik bovendien on te erend' voor den steller, en brengen zij uit minder goed begrepen eigen belang zwakke menschen in verleiding ge heimen, hun toevertrouwd, te schenden. Allerminst wordt hierdoor de zoozeer ge- wenschte samenwerking van werkgever en werknemer bevorderd, doch volkomen ver nietigd. U, mijnbeer de redacteur, dankend voor de opname, verzoek ik beleefd andere cou ranten dit schrijven te willen overnemen. Hoogachtend. A. DAMEN Firma Herman F. A. Damcn en Zn. Vrouw Baart. Wie zou nu niet gemeend hebben dat bij zoo een sociaal-democratische overwin ning den tegenstander wat meer beschei denheid aan den dag zou leggen jegens de sterkste partij van den Leidschcii Raad. En dat over uwe wangen bittere tranen rollen, stel ik mij best,voor, maar tracht nu niet tusschen de fegeFs door u voor de zooVeelslo maal (o, neutrale kiezers) te verlagen, om nog te spreken van „in de wandeling genaamd vrouw Baart". Dat doet ons geen kwaad. „Vrouw Baan" zal voor de vrouwen wel pleiten, maar dat een fatsoenlijke R. K. redactie zich van schofterigheden niet kan onthouden, dat graait uw eigen graf, geachte redac teur. Zie maar naar Maastricht. U dankend voor de opname. J. VELDMAN. Naschrift van do Redactie. Wij willen den inzender niet weigeren, zijn hart in onze courant even te luchten. Waarschijnlijk is hij niet bekend met den algemeen geldenden welvoeglijkheids regel dq,t men iemand niet gaat-uitschelden in het eigen huis, waarin men hem gast vrijheid vraagt. Daarom zullen wij het den heer V. maar niet euvel duiden, als hij ons van niets minder dan van „schofterighcclen" beschuldigt; ieder vo-- geitje enz Wij kunnen echter niet begrijpen, waarom wij dc ontstemming"van den in zender zóódanig hebben gewekt, dat hij uitdrukkingen, als genoemd, meent te moeten bezigen! Wat toch is ons vergrijp? Wij hebb o gemeld, dat o. m. gekozen was mevr. Baart—Braggaar in de wandeling be kend als „vrouw Baart". Ziehier het ver schrikkelijke! Wij hadden niet mogen spreken van ..vrouw Baart"Wc "wis-" ten% waarlijk niet, dal in socialistische kringen het stands-gevoel zóó diep zit! Een „vrouw1 kan toch op een even hopg peil van zedelijke voornaamheid en gees telijke voortreffelijkheid staan als een „mevrouw"! Zoo althans beschouwen wij. Katholieken, de mehschen-waarde! Wij hebben niet de eer een van beiden, "vrouwelijke candidaat-Raadsleden der s D. A. P. te kennen ook niet mevrouw of vrouw Baart. Wij willen echter ver trouwen, dat de S. D. A. P. niet haar keuzo beeft laten vallen op vrouwen, d;< bij het geestelijk uitschot der maatschap pij in eere zijn, omdat ze „gehaaid" wor den geheet en, of omdat van haar gezegd kan worden dat ze „niet op d'er mondje zijn gevallen"! Neen, met dezulken zou dn S. D. A. P. zich te veel in de oogen van allen weidenkenden blameeren dat be grijpt zij zelf! Wij mogen daarentegen ve Gij wensehte zeker te reizen met me vrouw markiezin d'Argeiles, heor graai, zei hem een der bedienden die hem kende. Ja. dit had ik gehoopt, antwoordde de Rhodes. Welnu! gij kunt nog bijna zoo vlug tc Parijs zijn als mevr. de markiezin. Deze ikotot mqrgen avond aan, ten vijf uur drie en veertig,' Vertrekt gij -morgen vroeg met den Zuid-exprcsis, die hier om zes uur vijf tig voorkomt, dan Zljt gij reeds om tien uur to Bordeaux en ten zeven ure te Pa rijs, mits -mevr. een telegram te sturen,. Ik dank u. onderbrak Jacques, in nig verblijd om die inlichtingen, mcor dit raadgeven vervelend vindende. Ik zal in derdaad den trein van morgen vroeg af wachten. Hij zond zijn rijtuig terug naar Astarac en ging overnachten in een logement dicht bij het station. 's Anderendaags, zoodra de dag in do lucht kwam, zond hij dit. telegram naar Mathieu-Puyloo, die reeds eenige dagen tc Parijs verbleef: Pakken komen dezen avond aan zes uur. Volgen tot bestemming, me daar na komen -spreken in „Grand Hotel", waar ik om acht uur afstap. Markies de Croix. Dit was de naam zijner moeder, en hij wag met Mathieu fivejgengekoancn dien tè trouwen, dat do S. D. A. P. in de mevr.'s Baart en Dubbeldeman vrouwen heeft gekozen, die als echtgenoote en indien haar huwelijk met kinderen is gezegend -als moeder een voortreffelijke vrouwe lijkheid hebben tentoongespreid, ten voor beeld en tot eere barer sexe, en van wie gemeend mag worden, dat zij zelfs ook buiten het gezin., dank zij haren bijzondere geestelijke gaven en hooge beschaving, de maatschappij, volgens de inzichten harer partij, tot nut kunnen strekken. Dat de werkelijkheid in deze niet. teleur- stelle Nog een enkel woord. De inzender be hoort blijkbaar tot die kortzichtige men schen, welke niet verder kijken dan hun neus lang is! Hij voorspelt ons den Katholieken het graf 'n Trieste voorspelling, maardat is ons, 'n 1900 jaar geleden ook al voorzegd! En 't is in alle eeuwen door de bestrijders der Kerk herhaald: „De Katholieke Kerk zal 't nu niet lang meer uithouden" 'Dat is óók beweerd door het libera lisme en 't is zei f vergaan, ter tri jl nog in grootsche wereld-kracht staat de Goddelijke Stichting der ééne heilige R o om sc h-K at holiek e Kerk. En d'at wordt nu beweerd door het socialisme en het socialisme zal worden vernietigd door het communisme, dat op zijn beurt ook weer verdwijnen zal. Ach, er zijn er zooveel ziende blind! Leger en Vloot. Inlijving Militiellchting 1919 en uitstel van eersto oefening. De hierna vermelde groepen van dienst plichtigen der lichting 1919 zullen als volgt worden ingelijfd: lo. in het tijdvak van 1620 September 1919: de dienstplichtigen, toegewezen aan de regimenten infanterie (hieronder begrepen grenadiers, jagers en administratietroepen) en bestemd voor het derde in te lijven ge deelte»; (de tot? deze groep. behoorende dienst plichtigen- die in het bezit zijn van het in art. 70 der Müitiewet bedoelde bewijs van voorgeoefendheid zullen twee maanden la ter worden ingelijfd); 2o. in het tijdvak van 1—4 October 1919; a. de dienstplichtigen, toegewezen aan het regiment genietroepen en bestemd voor opleiding tot milicien telegrafist of -tele fonist met uitsortering van ue Israëlieten; b. De dienstpichtigen. toegewezen aan de regimenten huzaren en bestemd hetzij voor het eerste, hetzij voor het tweede in te lij ven gedeelte met uitzondering van de Is raëlieten. c. de dienstplichtigen, toegewezen aan de regimenten veld-artillerie en bestemd hetzij voor het tweede, hetzij voor het derde in te lijven gedeelte, met uitzondering van de Israëlieten. d. de dienstplichtigen toegewezen aan het korps rijdende artillerie en bestcnnl hetzij voor het tweede, hetzij voor het derde in te lijven gedeelte, met uitzondering van de Israëlieten. 3. in het tijdvak van 1418 October 1919: de dienstplichtigen, toegewezen aan de regimenten vesting-artillerie en bestemd voor het derde in te lijven gedeelte, met uitzondering van de Israëlieten: 4. in het tijdvak van 29—22 October 1919: de tot de groepen 2 a, b. c, d. en 3 be hoorende Israëlieten. Ten aanzien van dienstplichtigen van vorige lichtingen, die uitstel of verlenging van uitstel van ec-rste oefening bobben tot net tijdvak van inlijving van een der li ier voren genoemde groepen van dienstplichti gen, wordt dit uitstel of deze verlenging van uitstel geacht te zijn verleend onder scheidenlijk. voor zooveel betreft groep I, tot 16 Sep tember 1919; de voorgeoefenden tot 18 No vember 1919; voor zooveel betreft de groepen 2 a tot en met d, met uitzondering van dc Israëlieten tot 1 October 1919; voor zooveel betreft groep 3, met uitzon dering van de Israëlieten tot 14 October 1919; ■mvecl betreft groep 4 tot 20 Octo ber 1919. Sociale berichten. R. K. Nat. Bond vasn S-Santlefö^ert In GellïsïllSee/rrt, <jnz. Woensdagmiddag werd te Utrecht een ergadering gehouden, belegd door de bezigen bij 't ondei tee-kenen van telegram men Om zeven uur kwam Jacques te Parijs aan. Een uur of drie later bood Mathieu Puyloo zich aan in 't „Grand Hotel" .en vi'oeg markies de Croix te spreken. Hij werd bij Jacques aangediend. Welnu? vroeg deze zoodra- hij zijnen "cntmeester zag. Zij is ongeveer zes uur aangekomen, 'ooaJs u nip geseind heeft. Zoo, wat heeft zij sedert, dien uitge voerd?... Mevr. Diane heeft haren intrek ge nomen in liet Hotel „Continental", zij is niet mcc-r uitgegaan. Zijt gij daar zeker van? Ja, een der bedienden is uit onze stad Toevallig zag ik hem staan op den drem pel der poort; hij heeft haar in 't oog ge houden en is me komen zeggen dat zij zich te bed heeft begeven. 't Zaü voor morgen vroeg zijn, sprak Jacques. Ik zelf zal haar bewaken. Den anderen dag was mijnheer de Rhodes al om zes ure onder de bogen der 'ingang van 't 'hotel „Continental". De j-raaf wandelde op en neer. Hij droeg 'enen hoed met breeden (rand, die zijn gelaat half overschaduwde. Trouwens wie niet gewaarschuwd was, zou er niet aan denken iemand ie gaan zoeken on- R. K. Ver. van Handelaren in Gedistil. leerd „St. Jan" Leiden, om te komen tot oprichting van een R. K. Nat. Bond van Handelaren in Gedistilleerd, Hotel-, Kof fiehuis- en Restauranthouders. De leiding dezer vergadering was door het Nationaal Hanze-Bureau opgedragen aan den heer Louis Peeters uit Roermond. Door den weleerw. heer Van de Venne werd een rede gehouden. De heer Louis Peeters bracht een woofrd van dank aan den spr. ens heette prof. mr. Veraart welkom, die intusschen ter ver-! gadering was gekomen. Allen waren er in principe voor tot den R. K. Nat. Bond van Handelaren in Ge distilleerd enz* tde te treden. Prof. mr. Veraart stelde voor één R K. organisatie te stichten, bestaande uit be drijfsgroepen, terwijl de Bond het getal zal uitmaken. Daarna werd ëenigen tijd van gedachten gewisseld en werden verschillende vragen gesteld, die door prof. mr. Veraart beant woord worden. Besloten werd de P.. K. Nat. Bond van Handelaren in Gedistilleerd, Hotel-, Kof fiehuis- en Restauranthouders op te rich ten en deze in verschillende hedrijfsgroe-' .pen onder te verdeelen. De statuten werden behandeld en goed gekeurd en vele afdelingen traden tot den Bond toe. Do contributieregeling zal later plaats hebben. In het voorloopig bestuur werden geko zen de heeren Louis Peeters, voorzitter, te Roermond voor het bisdom Roermond, Fennis te Bokstel voor het bisdom Den Bosch, v. d. Heuvel te Culemborg van het Aartsbisdom en Pelle te Leiden voor het bisdom Haarlem. Voor het. Bisdom Breda zal de Diocesane Bond zorgen. ONDERWIJS. Algen?. R. K. Omlerwijzersvereo.nigttig „Sectie B". Men deelt ons mede: Zondag 25 Mei houdt bovengenoemde vereeniging haar 12de algemeene vergade ring te 2 uur in 't St. Bavo-gebouw (Sme- destraat) te Haarlem. Het program bevat o. m. hoogst belangrijke mededeelingen en als punt 6 bespreking van de agenda van de algemeene vergadering der D. V. Daar een flinke S. B.-vergadering zeer veel tot 't welslagen der D. V.-vergade ring bijdraagt, is trouwe opkomst ten zeerste gewenscht. De vergadering.is toe gankelijk voor alle R. K. onderwijzers en on derwij zeressen. Letteren en Kunst. Katholiek Kuns«cdirsgrtes. De Katholieke Kunstkring „De Violier" te Amsterdam zal op 24 en 2' Mei daar ter stede een eerste huishoudelijk congres of landdag houden, waarop als algemeen onderwerp aan de -orde zal worden ge steld: De beginselen van. de katholieke kunstenaars in onze hcdendaagsche kunst beweging. Het congres .opent Zaterdag met een werkende-leden-vergadering. Daarin zullen als inleiders optreden over bouwkunst: de 'heer Jos. Th. Cuypers en over schilderkunst de heer Jan Dunsel man. 's Namiddags zal een tentoonstelling van kunstwerken der werkende leden worden geopend, op welke tentoonstelling ook mu zikale en andere voordrachten zullen worden gehouden. Zij blijft open tot 25 en 26 Mei, en is gratis voor het publiek toegankelijk, 's Avonds heeft een alge meene vergadering plaats, voor werkende en belangstellende leden. Spr. is dan mgr. J. A. S. van Schaik.Zondag zal de wer kende-leden-vergadering worden voortge zet. Over kunstnijverheid zal dan spreken de heer Hans Mengelberg, over letterkun de prof. J. Knaapen, over muziek de heer A. Averkamp, over tooneel de heer Frank Luns. Ca;-, v, cf. Lugt MeGseirt. De directeur van het Hofstad-Tooneel, Cor v. d. Lugt Melsert, is in zooverre van zijn nicotine-vergiftiging hersteld, dat hij reeds gisteren het ziekenhuis te Gronin gen heeft verlaten, en weer optreedt in zijn rollen. Reedajura^e Domfccjrk UtVacht. Naar de „Rolt." verneemt is onder het groot aantal legaten door mevr. Verloren van Tliemaat vermaakt, een bedrag van een ton g«>uris om tc dienen tot restauratie van de Domkerk te Utrecht. der dit overdekte en meest duistere ge deelte van den openl aren weg. Te ongeveer acht uur verscheen Diane- ne heel gerust op den drempel van het gasthof. Een lakei volgde baar en riep een gesloten rijtuig. Maar de markiezin, die pret vond in do beweging, der hoofdstad wilde een open rijtuig, en vlug steeg zij in een victoria, welke daar stond. Twee minuten later had Jacques plaats genomen in een gesloten rijtuig dat Dia ne van de hand gewezen had. Twintig frank drinkgeld boven uw uren, zoo gij die victoria niet uit het oog verliest, zeide hij tot den koetsier. Deze, die er een tamelijk ernstig man uitzag, raakte, zonder iets Ir n bwoor den, zijn paard even met de zweep on vertrok dan pijlsnel de markiezin ach terna, door de rue de la Paix, langs de groote boulevards, over de place de la République, en zoo naar de rue Fon- taine-au-Roi. Achter het raampje zijner koets zag Jacques de markiezin uitstijgen en hét huis binnentreden, waar eertijds het winkeltje can Cléme.nce Foulon in ge vestigd was. Maar bijna onmiddellijk kwam zij weer buiten. Jacques behoefde geen uitleggingen om te vermoeden dat er sindsdien een nieuw* concie.rge in 't gebouw aangesteld wAa- CWordi yar?i3h2A4

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 8