Uit de Omgeving gers om taficntlngeni hadden gevraagd om trent de woonplaats van het kind. Aanranding. De dienstbode van den pastoor te Strijp bij Eindhoven werd mid den op den dag, door eenige belhamels in den tuin der pastorie aangevallen, en op den grond geworpen. Zij vluchtten bij de nadering van pastoor en koster. Op de plaats der aanranding werd een zak en touwen gevonden, die uit een bergplaats van/ de kerk waren ontvreemd. Een brutale oplichter.De boekhouder P. G. M van E., uit Goes, heeft bij de po- ötie te Rotterdam aangifte gedaan, dat bem door ean Belg zich noemende J. L. du Bois, e»en bedrag van 115.000 Oostenrijk- 8che Kronen en 45,-000 Mark is afhandig gemaakt. Volgens de aangifte had Van E. den Belg opdrncht gegeven, genoemd be drag aan bankbiljetten om te wisselen in Belgisch papier. Daar de Belg hem daar voor een chèque op Marx en Co.'s Bank wilde geven, begaf Van E. zich even naar de telefoon om te informeeren, of deze bij genoemde bankinstelling een tegoed had. Toen hij na een ontkennend ant woord ontvangen te hebben, naar het ta feltje, waar hij met den Belg had gezeten, terugkeerde, wa.s deze verdwenen met me deneming van de bankbiljetten. Hondsdolheid in Engeland. De honds dolheid heeft zich over het geheele land verspreid. Uit allerlei plaatsen worden nieuwe,gevallen gemeld, en de ziekte is vooral op katten overgeslagen. Een merrie die in Glamargahshire eenige koeien gebe ten had, bleek ook al aangetast. -Roofmoord te Berlijn. Zaterdagochtend werd het lijk van den koopman Wendel- «iadfc, algemeen vertegenwoordiger van de firma Pommerv, in zijn voning gevonden met een steekwonde aan den hals en kwetsuren aan het hoofd. Geld en gelds waardige papieren waren verdwenen. De vermoorde, die veel oorlogswinst had ge maakt, bad reeds weken dreigbrieven ont vangen. Hij fnoest op een bepaalde plaats een groote srm gelds depoheeren. Dure begrafenis. De kosten van de op 8 April 1.1. vastgestelde uitvaart van den op 13 Februari j.l. overleden majoor-sui- kerfatrikant Tan Tjin Kie, uit het gewest Cheribon, zijn begroet op 40 mille, een be drag, dat wel wat hoog voorkomt, als was de overledene ook millionair. Daarin zijn begrepen de kosten van de •taf- en bataljonmuziek, het diner en de dranken ter begraafplaats Doekoesemax, op circa 3 palen af stands zuidwest van Cheribon, alsmede de vervaardiging van den kedawangan. den olifant, de poppen •n de engelen op den lijkwagen, waar mede sedert bijna een maand ongeveer 20 Chineezen dagelijks bezig zijn geweest te gen ruime belooningen. De olifan. is van bambce vervaardigd op een rollend opderstel, waarvoor aan gewezen is des majoors galarijtuig, waar in deze in zijn leven liever zat dan in een auto. Voor rookende dames. In ern Engelsch blad vinden wij vermeld, dat in de 18e wuw de keizerin van Oostenrijk (Maria Theresia?) veertig sigaretten per dag rookte, De koningin-regentes van Spanje had een zwak voor sigaartjes. De keizerin weduwe van Rusland rookte bij voorkeur een pijp. Ds. v. d. Broek. De rivierpolitie te Rotterdam heeft gisterenmiddag uit de Maas aldaar een lijk opgevischt, dat in verregaanden staat van ontbinding ver keerde. Uit hetgeen op het lijk gevonden werd bleek dat het wa9 van ds. J. J. v. d. Broek, die sedert (4 Februari uit ziin wo ning in het Bezuidenhont te 's Gravenhage vermist werd. Aan het vinden van het lijk was een belooning van f 5000 verbonden. Het lijk is door de familie herkend. Aanrijding. Zondagmiddag is op den Ha&gweg nabij Delft een motorrijder, die een automobiel wilde passeeren op het zelfde oogenblik tegen éen van de tegen overgestelde zijde komende auto gereden. De motorrijder werd met een ernstig ver wond been per a9 naar zijn woning te Gravenhage vervoerd. Een der inzitten de dames werd aan het hoofd verwond door de scherven van een ruit die verbrij zeld werd. De auto en het motorrijwiel werden zwaar beschadigd. Staking der landarbeiders. In een gisteren te Winschoten gehouden meeting van 2500 landarbeiders werd door de spre kers aangespoord om over te gaan tot een staking voor dienstknechten en dienst meiden. Brand door broeiing. 'Gisternacht is door broeiing brand ontstaan in de fabriek der Deventer Katoenmaatschappij, Door spoedig optreden, der brandweer Heef de brand beperkt tot het deel, waar de zink- stoffen opgeslagen waren. Een partij ga rens ging mede verloren. Verzekering dekt de aanzienlijke schade. Brand in een bioscoop. Zondagmid dag ontstond in de Bellamy-bioscoop te Vliesingen brand, doordat in de cahine een film vlamvatte. De nooddeuren wer den onmiddellijk geopend en er ontstond dan ook geen paniek. Met een rookmasker wist men de cabine binnen te dringen en de brand te blusschen. Brand in oen vliegkamp. In den afge- loopen nacht zijn te Ede in het vliegkamp ten gevolge van kortsluiting, afgebrand twee hangars en een vliegtoestel. Begrafenis ven geallieerde strijders, in tegenwoordigheid van den Britschen consul werden op het kerkhof der gealli- eetrden te Vlissingen twee lijken bijgezet, van geallieerde strijders, die te 'Wissekeke en Oost.kapelle waren opgegraven. De plechtigheid geschiedde in allen, eenvoud, daar reeds bij de eerste begraving de ge- bruikelijke ceremoniën hadden plaats ge vonden. Lijk g-evomfctn. Langs de spoorlijn Schiedam-Vlaardingen is Zondag na het vertrek van den laatsten trein het lijk ge; vonden van een onbekend manspersoon. Miedaad? Nad-er .wordt nog medege deeld omtrent het lijk van den 13-jarigen Dirk van Leeuwen, dat uit het Oostzamer gat te Amsterdam is opgehaald, dat de politie vermoedt dRt het ventje te water is geduwd en wei in verband met de oplich ting van f 700 bij de Amsterdainsche Han delsbank door middel van den knaap ge pleegd. De jongen had op last van een. paar heeren op een valsehe kwitantie een be drag van f 700 geind en is sedert verdwe nen. Men vermoedt nu, dat dit tweetal na het misdrijf den jongen hebben mee getroond met hem zijn gaan roeien en hem op een stille plek van het II in het water hebben geworpen. Volgens de „Tel." zou de politie reeds de hand hebben gelegd op een 19-jarigen kantoorbediende, zonder be trekking, die op den middag waaróp het knaapje verdween, in een- bootje bij de Oostzanervaart zou hebhen geroeid. De man had bij zijn arrestatie echter geen geld bij zich STADSNIEUWS. gemeentezaken; GEMEENTERAAD. De gemeenteraad vergadert op Donder dag 22 Mei 1919, dos namiddags te 2 uur. Te'behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een directeur der Ge meentelijke Reiniging. 2o. Benoeming- van 4 leden van de Schat tingscommissie,, bedoeld in art. 57 der wet op de Inkomstenbelasting 1914. 3o. Benoeming van een onderwijzer aan de school 3e klasse no. 1. 4o. Praeadvies op het verzoek van E. G. Vorsselman om eervol ontslag als onder wijzer aan de school 3e klasse no. 2. 5o. Praeadvies op het wzoek van mej. J. P. van den Berg om eervol ontslag als onderwijzeres aan de buitengewone school voor lager onderwijs. 6o. Voorstel om aan het genootschap „Mathesis Scientiarum Gemitrix" het kos teloos gebruik af te staan vap eenige loka len der Stadsgehoorzaal, ten behoeve van het houden der algemeene vergadering en van de tentoonstelling van door de leer lingen vervaareligde werkstukken. 7o. Voorstel tot bestendiging van de huur van het bovenhuis van het perceel Hooge- woerd no. 5 aan de weduwe Langeveld. 8o. Voorstel tot verhuring van het per ceel Aalmarkt no. 5 aan G. Borrani. 9o. Voorstel tot kosteïooze overname in eigendom en onderhoud bij' de gemeente van eenige terreinstrooken aan den Zijl singel, deel uitmakende van de kad. per- ceeLen sectie K, nis. 624 t/m 627. 2317 en 1381 t/m 1390. lÖo. Voorstel: a. tot het verklaren dat een gedeelte van de Fabiaanspoort aan de Steenstraat niet meer voor den openbaren dienst be stemd za.l zijn. b. tot verkoop van, dat poortgedeelte aan H. Borgerding. llo. Voorstel tot wijziging der begroo ting, dienst 1919, in verband met de be legging van een gedeelte der onlangs aangegane geldleening en de aan het slui ten dier leening verbonden kosten. 12o. Voorstel tot verhooging van eenige posten der begrooting, dienst 1918, waar van de raming te laag is gebleken. 13o. Voorstel om aan de school der 3e klasse No. 4 aan de Duvvenbodestraat een vervolgklasse met één jarigen cursus te verbinden. 14o. Voorstel om aan het gilde der Waag werkers ook over het jaar 1919 een extra toelage toe te kennen. 15o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 14 November 1918 regelende de samenstelling van de' Bureaux van Gemeentewerken, van de Gemeenjtelijke -Reiniging en van het Bouw- en Woningtoezicht. 16o. Voorstel: a. om den eigenaren van de sloot, go- legen ten oosten van den Haarlemmer- trekvaartweg, te gelasten deze sloot te dempen en te rioleeren; b. om aan die eigenaren een bijdrage in de dempings- en rioleeringskcsten in uitzicht te stellen; c. 'om, in verband met de sub b bedoel de toezegging en de kosten van verbete ring van den Haarlemmertrekvaart weg, een bedrag van f 3600.beschikbaar te stellen. 17o. Voorstel: a. tot afwijzing van de verzoeken van L. H. van der Geest e.a. en A. P. van der Geest e.a., inzake de verlaging van de Tweede Driegaten- of Boterhuisbrug ia den Zijldijk; b. tot beschikbaarstelling van gelden voor de vernieuwing van de sub a be doelde brug. 18o. Bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting, dienst 1918}—1919. Verhuring van een pereeeJ Hoogewoerd en oen perceel Aalmarkt. B. an W. geven in overweging de huur van het bovenhuis Hoogewoerd no. 5 aan de wed. Langeveld, alhier, tegen- een huur prijs van f450 per jaar ingaande 1 Aug. a.s., wederom voor den tijd van één jaar te bestendigen. Verder stellen ze voor het perceel Aal markt no. 5 voor het tijdvak 1 Juli 1919 tot uit. April 1920 tegen een huurprijs van f 350 per jaar te verhuren aan G. Borrani, alhier. Overneming terrein aan den ZijismgeL Overeenkomstig het advies van de Com missie van Fabricage, geven B. en W. in overweging, in verband met het aanleggen van een voetpad, terreinstrooken langs den Zijlsingel van de bouwvereehiging ^Eensgezindheid" zdnder betaling in eigendom en onderhoud bij de gemeente over te nemen. Verkoop van een gedeeate der Fabiaans- poort. Door H. Borgerding, eigenaar van het perceel Steecnstraat 51, is aan den Raad bet verzoek gericht om hem ten behoeve eener vergrooting van zijn melksalon een - gedeelte dei- Fabiaanspoort tegen billijken prijs in eigendom af te staan. Bij B. en W. bestaat daartegen geen bezwaar. Zij willen den prijs bepaald zien op f 10 per Meter. Benoemingen en ontslag. Door B. en W. wordt aan den Raad voorgesteld den heer C. de Koning, adj.- directeur der Gemeentelijke Reiniging al hier en tijdelijk belast met de functiën van directeur, met ingang van 1 Juni a.s. te benoemen tot directeur van dien tak van dienst. Verder deelen B. en W. mede, dat de le den van de Schattingscommissie, bedoeld in art. 57 der Wef op de Inkomstenbelas ting 1914, dit jaar moeten aftreden, doch krachtens het bepaalde bij art. 60 der wet terstond herkiesbaar zijn, terwijl thans van deze commissie deel uitmaken de hee ren G. van Driel, J. P. Fontpin, D. van iLith en A. J. P. Spiesz en dat de benoe ming geschiedt voor den tijd vaai 4 jaar, ingaande 1 Mei B. -en W. verzoeken als- nu tot een benoeming over to gaan. Voor de benoeming van een onderwijzer aan do o. 1. school dei- 3de klasse no. 1, worden voorgedragen: lo. P. A. Wisse, onderwijzer eener o. 1. schpol te Hoofd dorp; 2o. J. Ph. Hoek, idem te Sommels- idijk; 3o. B. de Jongste, idem te Sliedrecht. Door B. en W. wordt den Raad in over weging gegeven op hun verzoek resp. met ingang van 1 Juli en 1 Augustus eervol ontslag te vgrleenen aan E. G. Vorselman, al-s onderwijzer aan de o. 1. school der 3de klasse no. 2, en aan mej. J. P. van den Berg, als onderwijzeres aan de buitenge wone school voor lager onderwijs. Uitbreiding bureau Bouw- en Woning toezicht. Reeds lang doet zich, volgens oordeel van B. en W., aan-het bureau van het Bouw- en Woningtoezicht, de behoefte gevoelen aan uitbreiding van technisch personeel. Een geregelde gang van zaken met het tegenwoordige personeel, wat het technisch personeel betreft, bestaan-de uit den directeur en één opzichter, is, naar hun meening, niet meer verzekerd. Ten einde nu het bureau, evenals in zoovele 'andere gemeenten, aan de eisclien van den tijd te doen beantwoorden, is uitbrei ding van het personeel met twee opzich ters, één in den rang van technisch amb tenaar 2de klasse, en één iin den rang van technisch ambtenaar 3e klasse, noodzake lijk, waarmede een meerdere uitgave van f 3000 per jaar zal gepaard gaan. B. en iW. stellen nu voor tot deze uitbreiding over te gaan. Extra-toelage aan de Waagwerkers. Aan het gilde der Waagwerkers werd over de jaren 1916, 1917 en 1918 boven de gewone jaarlijksehe toelage van f240 voor de werkzaamheden, die deze werklieden ten behoeve vaq de gemeente en de Waag verrichten, nog een som van resp. f 50, •f £0 en f 120 extra uitgekeerd, aangezien ten gevolge van de buitengewone omstan digheden de ontvangsten van het gilde ver minderd, doch zijn uitgaven gestegen wa ren. Op voorstel van de commissie van het Marktwezen geven B. en W. in overwe ging ook over 1919 nog een extra toelage van f 120 toe te kennen. Slootdemping aan den Haarlemmerweg. Door B. en W. werdt, met het oog op de volkt gezondheid, aan den Raad voor gesteld de eigenaren van de sloot, gelegen ten oosten van de Haarlemmertrekvaart en deel uitmakende van de perceelen sectie K, nos. 83, 2699 en 2075, te gelasten deze sloot te dempen en te rioleeren; doch tevens hun college te machtigeneen bijdrage in de kosten van demping dezer sloot in uitzicht te stellen tot een maximum van f 1200. Inverband met deze toezegging en de met de slootdemping samenhangende voor rekening van de gemeente komende verbe tering van den Haarlemmertrekvaartweg vragen B. en W. een crediet van f 3600. Vernieuwing van de Boterhuisbrug in den Zijldijk. De aan de gemeente Leiden toebehooren- de tweede Driegalenbrug of z.g. Boterhuis brug in den Zijldijk benoorden den dwars weg naar Rijp wetering bevindt zich in zeer desolaten toestond, zoodat deze brug een algeheele vernieuwing behoort te onder gaan. Door eenige belanghebbenden is nu het verzoek gedaan, om bij deze vernieuwing tevens tot verlaging der brug te besluiten. Tegen het verlagen der brug maken echter beide eigenaren der aanliggende boerde rij, de z.g. Boterhuiswoning aan de Wijk bezwaar, omdat zij dan niet zoo goed met hun mest- en baggerschuitjes door de brug kunnen varen. Dit bezwaar zon kunnen worden verme den! en aan het andere bezwaar te gemoet gekomen, indien men de vaste, brug ver-1 ving door een lage beweegbare ophaal brug. De eigenaren der Bote f huiswoning zouden dan voor de bediening der brug moeten zorg dragen, terwijl belanghebben den de meerdere kosten, oo f 1000 geraamd zouden behooren te betalen. Belanghebben den zijn hiertoe echter niet genegen. Voor de gemeente Leiden is er intus- scben geen enkele aanleiding uitsluitend ter wille van enkele belanghebbenden zich bangere uitgaven op den 'hals te halen, dan strikt noodig zijn. B. en W. stellen daarom voor de brug te herstellen en daarbij de doorvaart wij die te verminderen van 10 M. tot 4.50 waarvan de kosten toch nog geraamd rijn op. f 8400. ALRHEN s'd. RW»?. Martha»Stichting. De 36ste jaarver gadering der Martha-Stichting wordt 29 Juni a.s. alhier, onder leiding van dr. J. Th. de Visser, gehouden. R.K. Propagandaclub. In verband met de gemeenteraadsverkiezing op a.s. Donderdag, had Maandagavond een goed 'bezochte vergadering plaats van de R.K. •Propagandaclub ,,St. Pautus". De voor zitter opende op gebruikelijke wijze de bijeenkomst, waarna door den heef Vlas man een duidelijke uiteenzetting werd ge geven van de a.s. verkiezing. Spr. eindig de zijn reae met een krachtige opwekking ■tot 'de propagandisten, dat zij zouden •zorgen, dat alle Roomsohe mannen zul len stemmen volgens het gegeven parool No. 1 van de Roomsche lijst. Aan de orde kwam vervolgens bespreking der propa- ganda-werkzaamheden, waarvoor een flink aantal-aanwezigen znch bereid ver klaarden. Bij de rondvraag bracht de WelEerw. Adviseur in aansluiting met de woorden van den voorzitter, een woord van dank voor het gesprokene door den heer Vlasman en wekte allen krachtig op •zooveel mogelijk "kiezers op te roepen om te stemmen No. 1 der 5e lijst. Na een woord van dank tot de aanwe zigen voor hun krachtige hulp bij de vo rige statenverkiezing aan den dag gelegd sverd met den C-hr. groet de vergadering door'den voorzitter gesloten. SODERRAVEH. —Het ernstig ongeluk. Omtrent het ernstfg ongeluk aan de Noordzijde verne- jmen wij nader, dat het kind werd gegre pen door de nummerplaat, welke zich voor 'op de auto bevond. Ware deze plaats niet aanwezig geweest, wellicht wa shet kind onder de auto doorgegaan zonder letsel te bekomen. In den toestand van het kind was hetden nog geen verandering geko men. BOSKOOP. „Excelsior." Naar wij vernemen zal op Hemelvaartsdag en 2e Pinksterdag de muziek- en 'harmonievereeniging „Excel sior"' alhier, deelnemen aan het concours voor fanfare- en Haranoniecorpsen te Schoonhoven en Gouda. Tesiecht. Een der rijwielen en wei de beste die de vorige week ten nadeele van éen heer S. uit de schuur wenden gestolen, is onder de gemeente Koudekerk uit een sloot gevischt. Het rijwiel ie door den eigenaar herkend. Een meevaller dus. LEIMUIDEN. Vrijwillige landstorm. Vrijdagavond werd in café Keizer een vergadering ge houden ten einde te komen tot eene af- deeling vrijwillige landstorm. De burge meester opende de vergadering, riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe, waarna hij het woord gaf aan den heer Valkenja Bouw, commandant -der vrijwil lige landstorm in het distriet.Bodegraven. Spreker zette het doel en de werking van de vrijwillige landstorm op klare en dui delijke wijze uiteen. Met duidelijke voor beelden toonde hij aan waarom en waar voor vrijwilligeN landstorm noodig is. Ver volgens deelde hij mede, dat voor hen, die toetraden _als lid, vergoeding zal worden gegeven, wanneer zij opgeroepen mochten worden; dat kostwinners evengoed hun kostwinnersvergoeding zullen genieten als gedurende de mobilisatie en bovendien een vergoeding genieten van 4 gulden per dag. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan door de aanwezigen gebruik gemaakt werd, en welke allen door spreker op duidelijke wijze werden beantwoord. Vervolgens be stond er gelegenheid, zich op te geven als lid voor de vrijwillige landstorm. Hiervoor meldden zich 43 personen aan. NQQRDËN- Poldtekr vea-gatten ng. Bij de gehouden jaarvergader ing van de Gecombineerde Noordschebuurter en Vöordijksche Pol ders ten huize van den heer G. van Trigt te Zevenhoven, waren aanwezig of verte genwoordigd 13. stemgerechtigde ingelan den, tezamen kunnende uitbrengen 77 stemmen. Wegens ongesteldheid van den voorzit ter, den heer A. Verburg, trad als waar nemend voorzitter op de heer A. Zuijder- vliet, nadat de heer P. Koot hiervoor be dankt had. Na opening, lezing en vaststelling der notulen bracht de heer G. van der Horst, mede namens de heeren C. Wahle en P. A. Th. van der Weijden, rapport uit over het onderzoek van de rekening over 1918, dat alleszins gunstig was. Gelezen en vastgesteld wordt nu deze re kening met een nadeelig saldo van ruim f 200. Bij het vaststellen der begrooting wordt de omslag bepaald evenals het vo rig jaar op f 7.50 per H.A. voor het ge deelte Noordschebuurt en f 8.50 voor het gedeelte Voordijk; Tot leden der commissie voor het na zien der in het volgend jaar af te leggen rekening worden benoemd de heeren J. G. van der Weijden, L. van Dam en J. van Trigt, en tot hunne plaatsvervangers de heeren J. Zuijdervliet, C. Wahle en P. Groenendijk. Een voorstel van het bestuur om de in - gelandsvergadering in het vervolg in het café aan de Sluitkade te houden, zijnde meer het middelpunt van de Polders, wordt met algemeen© stemmen aangenomen. Op voorstel van den heer C. Wahle wordt het bedrag, waarvoor de molen en het mo lenhuis verzekerd zijn tegen brandschade, aanmerkelijk verhoogd. Uitvoerig wordt besproken de concessie aanvrage voor droogmaking van een ge deelte van den Noords-heb uurter polder. Eenparig is men van oordeel, dat het alge meen belang in deze niet gediend, doch benadeeld wordt, wat op verschillende gronden aan te toonen is. En ofschoon men ook de uitvoerbaarheid van het plan voor onmogelijk houdt, besluit men niette min een krachtig bezwaarschrift bij Ged. Staten van Zuid-Holland in te dienen. Bij de rondvraag- werden verschillende- polderbelangen besproken, evenwel niet van. groot belang. Tegelijk is van 10 tot 12 uür een stem ming gehouden van drie bestuursleden we gens periodieke aftreding Van de heeren P. Koot en J. Pie ter sen, die met zoo goed als algemeene stemmen herkozen werden, en wegens overlijden van den heer J. A. Janmaat, in wiens plaats -benoemd werd de heef G van der Horst.. OUD-ADE. Waardeering. —Op het R.-K. kerkhof alhier is een grafmonument geplaatst ter gedachtenis aan de wed. J. Loogman, geb, Zwetsloot, die in haar leven de behulp, zame en, dienstvaardige ma§, vooral tij. dens ziekte; dit hebben de dankbare vrou. wen van de Kaag in hardsteen willen ver eeuwigen. Is naastenliefde een schoone deugd, ook de dankbaarheid is lofwaardig, SASSENHEIM. N. R.K. Volksbond. Onder leiding van den voorzitter, den heer P. van Dijk, vergaderde de R.K. Volksbond. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat 17 Mei 1891 verschenen was de heer. lijke Encycliek Rerum Novarum van Z. H, Paus Leo XïIÏ z.g., die een zucht van ver lichting onder de Katholieken deed op, stijgen, nu aan hen den weg gewezen werd op welke wijze zij zich moeten orga- niseeren. Doch tot zijn spijt kon de voor? zitter niet erkennen, dat hier in Sasseifi heim altijd gehandeld werd volgens het woord van den Paus, daar vele leden van den bond weigerden om de verhoogde contributie te betalen, ja e%werd gezegd: „voor de vakafdeeiing heb ik alles over, doch voor den bond niets". Het bestuur had daarom gemeend den heer Klein, secretaris van den Arb'eid van den R_K, Volksbond, uit te moeten noodigen om alhier te bespreken de Vakorganisatie in verband met de Stan'dsorganisatie. 1-Iet speet den voorzitter, dat zoo weinigen deze vergadering bezochten, doch hij hoopte, dat door de besprekingen de een heid weder tot stand zou komen. Ne het zingen van het bondslied, nam de heer Klein het woord, die in een helde re met vele voorbeelden verduidelijkte re de uiteenzette, de vakorganisatie in* ver. band met de standsorganisatie. Duidelijk werd uiteengezet wat de werk zaamheden waren van den Volksbond en wat behoorde tot het terrein van de vak- vereeniging. Bovendien wees de spreker er op, dat, wanneer het in den Volksbond niet goed ging, men den organisatorische)! weg moet volgen en klagen waar zulks behoorde. Een luid applaus wa-s zeker het bewijs, dat de woorden van den spr. doel getroffen hadden. De voorzitter dankte den spreker voor zijne schoone rode en deelde mede, dat a.s. Vrijdag weder een vergadering van den Volksbond plaats heeft, waar 4 be stuursleden gekozen moeten worden. WASSENAAR. R.K. KieevereqraigPmg. Gisteravond vergaderde de R.K. Kiesvereeni-ging al hier, onder presidium van den voorzitter, den heer B. C. van der Kroft. Tegenwoor dig de Z.Eerw. Heer Pastoor en ruim 200 led,en. Na opening- met den christelijke)) groet heette de voorzitter allen welkom en deelde mede, dat het bestuur gemeend had op den vooravond van de gemeente raadsverkiezing deze vergadering te moe ten beleggen. Tot zijne vreugde waren er nu in het alhier v.ei-schijnende blaadje geen spaak-in-het-wiel-stekende adverted ties geplaatst, onderteekend door „Vel! Roomsche Kiezers." Alleen is er nu maar ééne advertentie geplaatst door z.g. „Vele Kiezers". Desniettemin spoorde hij allen aan om alleen No. 1 te stemmen van de Roomsche lijst, waarna hij het woord gaf aan den spreker van dezen avond, den heer A. J. Oostdam. Spreker zei met genoegen aan het ver zoek van het bestuur te voldoen, doclf vreesde hier weinig- nieuws te kunnen vertellen. Het tegendeel is echter geble ken. In duidelijke taal schetste spreker den toestand der Roomsche Partij in de voorgaande -eeuwen, to.en de H. Geheimen op zolderkamertjes moesten gevierd wot- den en vergeleek hierbij onze tegenwoor dige positie. Vooral drong hij ook hi,er te Wassenaar op éénheid in onze partij, zoo dat alle Katholieken, zonder uitzondering, No. 1 der Roomsche lijst moesten stem men. - De voorzitter was voorzeker de tolk der gansche vergadering, toen hij den heer Oostdam dank bracht voor zijne iiigrij-' pende rede. Hij verzocht den Katholieken kiezers vóór 12 uur zooveel mogelijk te komen stemmen voor de goede controle. Eenige leden stelden paard en rijtuig disponibel voor het ophalen der kiezers. Op verzoek van den voorzitter sloot de Z.Eerw. Heer •Pastoor de vergadering met gebed. HILLEGOM. Broodkaarten. De administrateur van het distributiebedrijf maakt bekend, dat op vertoon der rantsoeneeringskaart brood kaarten kujrnen worden afgehaald: Woensdag 21 Mei no. 1—600; Donderdag "22 Mei 601—1200; Vrijdag 23 Mei 12011800." Beleefd wordt verzocht de kaarten op den bepaalden tijd te lialen. Aan kinderen be neden 14 jaar wórden ze niet Medegege-j ven. Bensaeming. De heer P. Palinski al hier ia benoemd tot leeraar aan een kweek school voor onderwijzers te Posen (1® Polen). Een mooi succes! De bruto opbrengst der beide weldadigheidsconcerten ten balt der T. B.C.-vereen* ging alhier bedraagt f 918.05. Bouwen. Aan den aannemer Joh. Seij- sener en VeelenturfBerkhout is bij on- derhands-che aanbesteding opgedragen bet bouwen van een bloembollenscbuur met stellingen in de Zilk voor rekening van den heer.J. v. TilHartman. Aan de firma VeelenturfBerkhout is mede opgedragen de bouw van een bloem- bollenschuur met stellingen aan de Mei straat, voor rekening van den heer H.- Heemskerk. Raiff&is€'3T)fc-ank. Deze hield Zaterdag avond in café „Flora" haar jaarvergade ring. De heer Th. Jonkheer opent met een woord van welkom en zegt, dat de voor zitter van den Raad van Toezicht wegens ongesteldheid -de vergadering niet kan presideer-en. Spr. vertrouwt, dat de dis cussies een. zakelijk verloop zullen hebbes- De notulen worden nu gelezen §n on veranderd goedgekeurd.

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2