Uit de Omgeving •voorbereiding belast, enkele wenken, ten einde daarmee, zoo mogelijk, alsnog reke ning te houden. Het bestuur kreeg op dracht, om de stichting mee Tot- stftnd te brengen en machtiging, de daarvoor nood zakelijke benoemingen en uitgaven te doen. De Centrale Ziekenkas zal nu vrij spoe dig hare zegenrijke werking aanvangen. Een voorstel, om te trachten den H. Jo seph internationaal tot Patroonheilige der R. K. Arbeidersbeweging te doen kiezen en den 19en Maart te doen bestemmen tot een feestdag voor de katholieke arbeiders, te vieren o. m. door eene algemeeneH. Communie, vond grooten bijval. Het Be stuur kreeg opdracht, pogingen in die richting te doen. Op voorstel van het bestuur werd aan genomen eene motie, betreurende, dat in de ontworpen vredesvoorwaarden niet den geest der Vredesnota van den Paus is weergevonden en uitsprekende het ver trouwen, dat de definitieve vredesvoor waarden zull-eji gebaseerd zijn op de groo- te beginselen van het christelijk recht. In voet-consenten ingetrokken. Het inlergeallieerd comité te 's-Gravcn- hage heeft de N. O. T. bericht dat er'van de zijde der geassocieerde regeeringen geen-bezwaar bestaat tegen het doen ver vallen van de consenten van invoer. Naar aanleiding van deze mededeelingen heeft de uitvoerende commissie van de N. O. T. onmiddellijk besloten dit insti tuut van heden af te doen vervallen. Hoewel de goederen van overzee ook voortaan aan de N. O. T. geconsigneerd zullen moeten blijven, met uitzondering van die, welke voorkomen op de z.g. „Vrije Lijst", zal dit derhalve in den ver volge kunnen geschieden zonder dat daar toe vooraf autorisatie van de N. O. T. noodig is door middel van een consent. Alleen voor goederen uit Zwitserland, welke via Duitschland hier te lande wor den ingevoerd, zal de N. O. T. tot nader order, nog consent blijven geven. 'Het is echter mogelijk dat bereikt zal worden dat ook deze formaliteit eerlang zal kunnen vervallen. Stapel groenten. De minister van Landbouw heeft met ingang van 15 dezer: a. het artikel sta pelgroenten afgevoerd van de lijst van goederen, aangewezen krachtens artikel 1 der Distributiewet 1916 en' ingetrokken de maximumprijzen ^qnr stapelgroenten. Aribeëdes-s! Wij geraken aan het einde van de distri butie-misère. Niemand treurt er om. Wilt gij weer opnieuw die distribute-ellende, in de rij staan voor visch, vleesch, enz., stemt dan rood. Wenscht gij een vrij beslaan, onder goede maatschappelijke levensvoorwaar den. stemt dan Roomsch. Op voor recht en VRIJHEID, tegen dwang en REVOLUTIE. Gemengde Berichten. In de jenever gestikt. —.Te Holten ge bruikte de 45-jarige molenaarsknecht L. op een bruiloft zooveel sterken drank dat hij aan de gevolgen is overleden. De veenbranden. Het toezicht in de veenderijen wordt dit jaar zeer verscherpt. Op verschillende plaatsen zijn reeds extra rijksveldwachters aangekomen. Dit ter voorkoming van veenbranden, daar de [Veenarbeiders over het algemeen nogal roekeloos met het vuur te werk gaan. Boschbrand. Een hevige boschbrand heeft gistermiddag gewoed in de bosschen van Dcorwerth, tusschen Oosterbeek en Heelsum, (vermoedelijk veroorzaakt door onvoorzichtigheid van werklieden, die'in de bosschen bezig waren met het schillen van akkermaalshout. Daar de Jjjossrhe-n slechts door smalle paden doorsneden zijn, greep de brand, die )in het droge gras en de heide ruim schoots voedsel vond, zeer snel om zich heen. Aan blusschen was geen denken, zoodat men zich met schrik afvroeg, wat er van de prachtige bosschen zou over blijven. In den loop van den namiddag werd de hulp van de militairen te Arnhem ge vraagd. Per extra-trein werden deze tot Oosterbeek vervoerd, en van daar gingen zij in looppas naar Doonverth. Ook rijdende artillerie was ter hulp ge sneld, en eerst toen kon men van alle kan-. ten het vuur aanpakken, wat echter niet anders kon dan door het met groene tak ken uit te slaan en met graszoden en zand 'te doöven. Eerst tegen 7 uur had- men den brand nagenoeg tot staan gebracht; er werd toen evenwel nog met kracht gestreden tegen de telkens weer oplaaiende vlammen. De bosschen, die thans in handen waren van de makelaars Van Dam en Zn. te Am sterdam, zijn ever een uitgestrektheid van ongeveer 15 H.A., meerendeels akkermaals-. hout en jonge dennen, verbrand. Moderne bokkenrijders. De Akensche correspondent van „De Tijd" schrijft: Een buitengemeen brutaal stukje heeft een bokkenrijders-bende uitgehaald te Jülich op het landgoed Ungershausen. Do klok had zoo juist heft middernach telijk uur geslagen. Plots werden de be woners van Ungershausen wakker, daar de deur van de slaapkamer van een der vrouwen-werd ingebeukt. Vier mannen, onherkenbaar door de gasmaskers, ston den voor bet bed der doodelijk verschrok ken vrouw en eischten van haar waarde volle voorwerpen, terwijl ze met re vol vers kracht aan hun eischen bijzetten. En om de sidderende vrouw te bewijzen, dat de revolvers geladen waren, schoten ze onder de dekens, een revolver af. Inths- 6chen waren een paar dieven gekomen op de slaapkamer van den eigenaar. Hij moest de brandkast openen, en het baar geld en zilveren en gouden sieraden wer den contrabande verklaard. Verder ver zamelden zij anes, wat van hun gading was, en eischten eten en drinken, wat hun doob de vrouwen werd bijeenge bracht. De bokkenrijders aten een stevi- gen boterham met vleesch. en dronken verschillende flesschen wijn leeg. Voor een bepaald merk hadden zij veel voor keur. Tijdens den feestmaaltijd, waaraan zij allerlei liederlijke liederen zongen, ging een der bokkenrijders nu en dan naar de slaapkamers van de mannelijke bewoners van het landgoed, daar hun bevolen was, onder bedreiging met den dood, geen vin te verroeren. Zij hielden^zich allen slapende, doch een'hunner had zich stiekum weten te kleeden en lag zoodoende gedeeltelijk ge kleed onder de wol. Toen hij de kans schoon zag, waagde hij een lioogen,ge vaarlijken sprong uit een venster. Hals over kop ijlde hij naar Dürboslar, waar hij de bevolking alarmeerde. 50 boeren met knuppels, gaffels en rieken gewapend sloten zich aanstonds aan, en rukten op naar Ungershausen. Doch de dieven wa ren toen reeds vertrókken. Het heele huis hadden ze onderst boven gehaald. De' boeren volgden het spoor der bokkenrij ders, en onderweg legden zij op een der bandieten 'de hand. Deze was achterge bleven, wijl hij_ zich moeilijk kon voort bewegen, aangezien hij wel 2 a 3 keer het volume van een gewoon mensoh had. De bokkenrijder had n.l. zooveel mogelijk lin nengoed en dekens om het lijf gewikkeld. De verontwaardigde boeren wilden den bokkenrijder lynchen, doch deze bad om lijfsbehoud, en eigener beweging noemde hij zijne collega's. De bokkenrijdersben.de zit thans te brommen in de Akensche ge vangenis. Staking geëindigd. De staking der meubelmakersgezellen te Joure, omvatten de ongeveer 200 personen, welke 3 Maart uitbrak, is geëindigd. De lóoneisch der stakers werd toegewezen 'n.l. 30 cent per Touwdiefstal. Bij nacht heeft men ten nadeele van den scheepstimmerman Wes ter te Grouw voor plm. f 1150 touwwerk gestolen. Men vermoedt dat het gestolene met een bootje vervoerd is. Niet de rechte mart. In de vergade ring der Kamer van Koophandel te De venter werd er critiek op geoefend, dat de regeering het controleeren van haar graan- inkoopen in Argentinië had opgedragen aan... een ele'ctro-teehnisch ingenieur. Terecht! Den leh December 1910 werd uit Amsterdam een briefkaart verzonden aan 'den heer J. W. te Alkmaar, destijds winkelier in kruideniers- en grutterswa ren, welke eerst.-, gisteren, dus na circa (Si 'jaar, ^aar bestemming bereikte. Scheldend raadslid. In de Maandag gehouden vergadering van den gemeente raad van Wierden schold het raadslid van der Kolk zijn collega van den Eist. uit voor „smeerlap" en verder voor al wat leelijk was. De heer van den Eist zal tegen het scheldende raadslid een klacht indienen. Aardige attentie. Ter.gele£cuheid_van het jubilé van de broodkaart, de brood kaart voor het 100ste tijdvak wordt thans uitgereikt heeft een heer de aardige^ attentie gehad aan de dames, welke te Rotterdam cje broodkaarten voor de vol gende tijdvakken uitgeven, een mand bloemen te zenden met een toepasselijk ge dicht. In dit-gedicht werd o. m. de wensch uitgesproken, dat de^e 100ste broodkaart ooit de laatste zou zijn, welke wensch on getwijfeld algemeen zal worden gedeeld, doch wel niet vervuld zal worden. Intussclien, de attentie van den galanten broodkaarten-haler werd, zooals te begrij pen is, door de dames zeer op prijs gesteld. Op de vlucht. Te Geldrop bij Eind hoven reed een man per rijwiel in razen- tie vaart de tram achterop. Toen deze in het dorp op de gewone plaats stopte, snel de de wielrijder toe, en haalde een vrouw met geweld uit de tram. Het bleek dat deze zijn echtgeno'ote er stil met een Belg vandoor was gegaan. De man wist te ver krijgen dat de tramchef verder reizen van de vrouw per tram weigerde. De echtge noot wist hierna zijn dierbare wederheift te dwingen hem naar hun woonplaats Helmond f— te volgen. De geheel van streek zijnde. Bglg reisde naar Eindhoven door. Het incident verwekte heel wat op schudding. Trein gebombardeerd. Onder Gestel (N.-B.) werd een steen door de ruit van een spoorwegcoupé geworpen, waardoor een zich in den trein bevindende dame ernstig gewond werd. BODEGRAVEN, Geslaagd. De vijf candidaten van de normaalschool van het Instituut St. Jozef alhier slaagden allen voor het examen als onderwijzeres. Voorwaar een mooie pres tatie voor het Kath. onderwijs te .-dezer plaatse. LSSSg. Diefstal. Gisternacht zijn ten nadeele van G. Duineveld op de bloemisterij Bloemhof" alhier 18 kippen ontvreemd. LEIDERDORP. Mond- en klauwzeer. Bij J. van Zwiep ten alhier is mond- en klauwzeer gecon stateerd onder een 60-tal runderen. LEIDERDORP. Gemeenteraadsverkiezing. Uitslag van de stemrfting ter verkiezing van de leden van den Raad dezer gemeente op Donderdag 15 Mei 1919. Aantal kiezers 634. Uitgebrachte geldige stemmen 561. van onwaarde 16 stemmen. Uitgebracht zijn op de Christ.-Historischen 114, S.D. A.P. 71, A.-R. 243, R.-K. 80, Liberalen 37. Hiervan verkregen de Chr.-Hist. de heeren C. de Graaf Pzn. 54, J. Rijnsbur ger Pzn. 3, C. Mechelsèn Dzn. 53, A. Rijnsburger Pzn. 2 en J. van Ornmering Sr. 2 stemmen; S.D.A.P. de heeren I-I. Piekaar 69, J. Veldmqn 2 stemmen;- Ingezonden Mededeelingen a 45 Cent per regel, Zaterdags 60 Cent do nieuwste modellen Dames" ijluOuu en Chapellerieboeden in onze salons tentoongesteld H. A. TIMMERMAN, Hofl., Nieuwe Rijn 46 Telefoon 142. 5403 A.-R. de heeren G. A. de Bruijne 186, Jac. do Graaf Czn. 19, H. Sutterland 7, Jac. Boot 23, C. Bos 2, A. van Leeuwen Azn. 3, J. P. van der Stoel A. Roest C. Noor- lander 3 en G. J^os stemmen; R.K. de heeren A. B. Verkleij 68, I. J. Klaver 11, W. P. van der Geest en N. Koot 1 stemmen;' Liberalen de heeren A. Parmentier 36 en Th. E. Vierkant Tukker 1 stemmen. Zoodat gekozen zijn de 'heeren C. de Graaf Pzn., Christ.-Hist. H. Piekaar' S.D. A.P., G. A. de Bruijne, Jac. de Graaf Czn. en H. Sutterland, alle drie A.-R., A. B. Verkleij, R.K. RIJNSBURG. R.K Ki es vos-een igmg. Woensdag vergaderden^ in café Boogaart, onder voorzitterschap van .den heer A. J. Mul der, de leden der R.-K. Kiesv. De voorz. opende de vergadering op de gewone wijze, sprak de aanwezigen een hartelijk welkom toe en verzocht den secr. cle no tulen voor te lezen, welke daarop werden goedgekeurd. Vervdlgens kreeg de lieer F. Grimber gen Hzn. het woord, die een duidelijke en leerrijke rede hield over Regeerings- vorm van. vroeger en thans. De voorzitter bracht spreker hartelijk dank. Vervolgens kwam in bespreking het re glement. van den algemeenen bond, het welk onveranderd werd goedgekeurd, benevens 't ontwerp leiddraad voor A.-K. gemeente, wat ook instemming verwierf. Wij kunnen tot ons genoegen opmer ken, dat de opkom&t der uitgenoodigde dames bevredigend was. Nadat nog een en ander was besproken, sloot de voorzitter de vergadering. Postkantoor. Het hulppostkantoor is tijdelijk wegens ziekte verplaatst naar Adr. Versteeg. VOORSCHOTEN. Distributie. Voor het tijdvak van 19 25 Mei zijn geldig verklaard: bon 48 (A boekje) voor 3 K.G. kleiaardappelenp bon 49 (A boekje) voor.2 K.G. veenaard- appelen; bon 50 (P boekje) voor 250 gram bruine boonen; bon 51 (P boekje) voor 100 gram spliterwten; bon 52 (P boekje) voor 100 gram capueijners; bon 44 voor 100 gram kaas; bon 46 voor 100 gram rijst; bon 47 vqor 100 gram boekwijsmeel; bon 48 voor 100 gram tapioca; bon 49 voor 200 gram huishoud]am, indien voorradig; bon 89 (K boekje) voor 1 pakje kinder meel; bon 90 (K boekje) voor 350 gram suiker; bon 4 (van de melkkaart) voor pakje kindermeel voor kinderen van 1 tot 2 iaar. OEGSTGEEST. Bons. Geldig van 17—22 Mei: bon 127 4 Kg. kleiaardappelen; bon 128: 3 Kg. zandaardappelen; bon 129: 2 ons Amer. spek; bon 130: 31 ons suiker; bon 131: 2 ons br. boonen; bon 132: 1 ons gr. erwten; bon 133: 1 ons witte boonen; bón 134: 2 ons capueijners; bon 135: 1 ons rijst; bon 136: 2 ons jam; bon 137: 3 ons kaas, diverse soorten; bon 138: 1 stukje van 1 ons kali- zeep. Ned. R.-K. jVolksbond. Gisteravond hield de afd. Gegstgeest van den N. R.-K. Volksbond een feestavond"in de par. school ter herdenking van de. verschijning van de Encycliek „Rerum Novarum". Op deze welgeslaagde, vergadering komen wij mor gen uitvoerig terug. Middenstanders Wilt gij het staatssocialisme? Stemt dan rood, of een der linksche partijen, die op zichzelf alle te zwak zijn om het staats socialisme daadwerkelijk te bestrijden.' Wenscht gij echter niet een hoe langer zoo grootere opslurping van de bedrijven in de macht van de gemeente, stemt dan Roomsch. -Op voor de GEREGELDE, producent en consument /voordeolige, BEDRIJFSVRU- HEID. Laatste Berichten. Polen krijgt geen Duitsche koopvaarders. PARIJS, 16 Mei. De Raad van Vijf heeft het verzoek van de Poolsche regeering, om een deel van de Duitsche koopvaardij vloot aan Polen af te stdSn, geweigerd. RECHTSZAKEN. HAAGSCHE RECHTBANK. De rechtbank veroordeeld heden: J. B., te Leiden, wegens oplichting van iemand-voor 3 rijtuigen en een partij paardentuig fe 's Gravenhage, tot 1 jaar en 6 m afin den gevangenisstraf. Aeademienïeuws. LEIDEN. Na verdediging van Stellingen ■werd heden bevorderd tot doctor in de rechtswetenschappen de heeren Martinus George Hoekstra geb. te Semarang, wo nende te 's Gravenhage, en Bernard Jan Gratama, geboren te Assen, wonende te Zwolle. STADSNIEUWS. Parijs—Amsterdam, Stopte de eerste trein van Amsterdam naar Parijs gistermorgen aan ons station vroegtijdig, cTtzen namiddag om L3f was de trein uit Parijs wederom aan het Leid- sche station terug. 't. Was de eerste recht- slreeksche na zooveel tijd, De internatio nale wagens waren achter den trein-vap 1.14 uit Den Haag gekoppeld. Er waren reeds veel reizigers, die het traject vanaf Parijs, Brussel of Antwerpen*hadden mee gemaakt. Versterkt tfe burgerwacht! Aan de besturen der bij het Plaatselijk Comité voor de K.S.A. aangesloten ver- eenigingen is een circulaire verzonden, waarin wordt medegedeeld, dat. op 22 Mei des avonds te 8 uur in de Stads-Ge- hoorzaalvanwege de Leidsche -Burger wacht oen propaganda-yergadering zal worden gehouden, waarin als spreker zal optreden de heer J. Thiessen. Deze landgenoot, die 20 jaar in de Oekraïne vertoefde zal dan ook dien avond 't nationaal costuum der Oekrainers dragen komt. als ooggetuige, ujtéep zetten," hoe de toestand in Rusland is. Hij zal ons-doen gevoelen, tot welke nood lottige gevolgen het Bolsjewisme -*• dat immers niets anders is dan consequentie van het'1 socialisme noodwendig voert. Verzocht wordt aan de besturen op de meest doelmatige -wijze de leden hunner vereenigirig tot het bezoeken van boven bedoelde vergadering op te wekken. Zij hebben gratis toegang op vertoon van hun h e w ij s van 1 i d m a a t- schap. Aan de Leidsche meisjes. Het Comité van Actie roept bij dezen de Leidsche jonge dames op, a.s. Zondag na het uitgaan van de kerken, behulpzaam te willen zijn tot steun der verkiezingen. Zij kunnen zich te voren aanmelden bij de heeren IT. Lombert, Kabeljauwsteeg en B. E. Feld, Vischmarkt. Ket Leidsch Kruisverband. Deze. maand viert bovengenoemde ver- eeniging haar 20 jarig bestaan. 20 Jaren heeft zij medegeholpen aan de drankbe strijding 't Is voorzeker een heuglijk feit, dat hier in Leiden de actie tegen den al cohol zoom langen tijd treeft standge houden. Maar nu de vruchten van het werk? Dat laat nog wel iets te wertscheïi over. Wel heeft men moeite noch kosten gespaard om de actie zoo sterk mogelijk te doen zijn en zijn onze stadgenooten er dan ook we.1 van doordrongen geworden dat onze beweging maar niet Ts een „doodgeboren kindje..." doch dat zij is een door Pausen en Bisschoppen gesteund en aanbevolen werk. Maar... nu het ledental... is dat er o-p vooruitgegaan? En hier vinden wij een*treurig cijfer. Na 20 jaren _telt de vereeniging nog slechts even honderd leden. Dit is dan ook de reden, dat het bestuur voor dit 4e lustrum geen feest heeft ge organiseerd, maar een propaganda- avond. Maandag a.s. heeft deze plaats in ,,Zo- merzorg". Een bekei/d strijder, Kap. van Leeuwen uit Amsterdam, komt er spreken over het nut van onze beweging. Daarna zal de tooneelafdeeling „St. Genesïus" een 2-bedrijvig blijspel op voeren. Ieder raden wij daarom aan: „Kom eens kijken!' De entrée is vrij. De gl'otfte zaal van „Zomerzorg" moet a.s. Maandag te klein blijken. En... gevoelt nien, opgewekt, door de rede van den bekwamen spreker, zich gedrongen... lid te worden., men geve zich op om met ons mee te strijden den strijd tegen den groóten tyran, die nog steeds de wereld omkneld houdt: den Drankduivel! Aan den gemeenteraad is het volgende adres verzonden: „Geven, met vefscliuldigden eerbied te kennen, de besturen van de samenwer kende ambtenaren-organisaties, te weten de afdeeling Leiden van den Algemeenen Nederlandschen Cluistelijken Ambtenaars- bond; de Bond van Technici; het Nationaal Verbond van Gemeente- Aml'tenaren; dat zij hébben gezien het verkort ver slag van Uwe fitting van 1 Mei j.l.; dat zij tot hun spijt hebben kennis ge nomen van de onwaardeerende uitdruk kingen, ten opzichte van hunne organi satie», en hunne leden; dat'zij hebben bewezen, zeker voor ge- organiseerd overleg rijp te zijn; daar zij ter bevordering en vlugge afdoening van besprekingen, eepdracht.ig hebben samen gewerkt. om te komen tot één voorstel van salarisregeling, waarbij alle ambte naren in Uwe gemeente betrokken waren en daarmede'genoegen hadden genomen; dat zij daarom Uwen Raad beleefd doch dringend verzoeken, het daarheen te leiden, dat ten spoedigste, door Uwen Raad een besluit worde genomen, waar in uitgedrukt, dat voortaan in alle zaken, ambtenaren-belangen betreffende, geen beslissing mag worden genomen, zonder met organisatiën daarin overleg te heb ben gepleegd". Omstreeks 7 uur gisteravond fietste de 33-jarige. D. T. naar zijn woonplaats Zoe- terwoudè terug. Op den Hoogen Rijndijk evenwel werd hij door een toeval getrof fen. In de politiepost aan de Plantage werd hij behandeld door dr. Boomacker, die een lichte oogwonde constateerde. Toen de man was bijgebracht, kon hij per fiets wederom zijn weg vervolgen. DE OPENING VAN HET RIJN- EN SCHtE-KANAAL. II. Gelijk reeds gezegd: oio twee uur gister- ramiddag, werd de vaart vanaf de Lam- mebrug geopend Er was groote belang stelling, en vlaggen op de bruggen en aan de huizen langs het kanaal. Precies op tijd voer de salon -motorboot van cfeh PFövïifëïïfrsfïï "fvaTersfaat, HchMf. J. L. F. Blussé genoemd naar een god vriend dezer provincie af, om door lief kanaal koers te nemen naar de Span. jaardsbrug. Op de bont mankten de eerste tocht me de: de hoofdingenieur van den Prov. Wa- terst. de heer J. M. W. van Elzinge-n en familie; de bouwkundige van den Prov. Waterstaat, de heer A. Best, de techni sche ambtenaren de heeren Petit m Struyk die met de dagelijksche leiding Van het werk zijn belast, de heer Visser, bekend om zijn praestaties bij den waters nood ip Noord-Holland; de administra teur, de heer .Reijer, de teekenaars Van Driel en De Vries, en verder vertegen woordigers van de Leidsche pers. De com- irissaris der Koningin in Zuid-Holland en het college yan God. Staten waren door verhindering en ambtsbezigheden niet aanwezig, terwijl de gemeente-besturen van Leiden. Leiderdorp en Zoeterwoude, niet genood igd waren, wegens het niet- officieele karakter der opening. Bij het passeoren van de VVilhelmina- brug, waar de belangstelling, eveneens aanzienlijk was, en waar de aannemer van het, werk.' de heer A. van Houwelin- gen, aanwezig was. werd het lint de laatste verhindering voor de vaart doorgevaren. Na terugkeer van de Spanj aardsbrug werd bij de directiekeet aan den Hoogen Rijndijk aangelegd, en hield de hoofd-in- genieur, de heer Van Elzelingen een har telijke toespraak tot de genoodigden, hen allen dankende voor den volbrachten ar beid, en heil" namens Ged. Staten een cadeau onder couvert 'aanbiedende. Uit drukkelijk-verklaarde spr. de voldaanheid van Gedeputeerde thateu. Namens allen dankte de heer Best, die hulde bracht aan den hoofdingenieur, voor diens énergie. Ten slotte werd een kiek van het gezel schap genomen. Het officieelc gedeelte van de opening was hiermede geschied. Een aardige at tractie wachtte toen den deelnemers, wie een boottocht over de Kagermeer werd. aangeboden. Na afloop hiervan werd nog gevaren door het nieuwe kanaal en ver der langs den ouden weg.tot aan het Galge water. Nadat in hotel Levedag was gedineerd^ vertrokken de genoodigden, die in Den Haag woonden, weer met.de Mr. Blussé naar Leidsehenöam. e Op onze rondtocht over de Kaag hebben' we van de aanwezige, ingenieurs de navol gende. inlichtingen bekomen over liet ka naal en zijn totstandkoming: Met den bouw van het kanaal, dat on geveer U millioen gulden heeft gekost, ïs in 1911 een aanvang gemaakt. De oorlog is oorzaak geweest, dat het kanaal niet reeds eenige jaren eerder is in gebruik kunnen worden genomen. Het geheel is ontworpen door en onder leiding van den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat in Zuid-Holland, den heer J. M. W. van Elzelingen, daarin bijgestaan door de ingenieurs J. Roy er en De föok van Leeuwen, de technische amb tenaren H. T. Petit, C. de Vries, A. C. ^truyk, J. van Driel en C. Visser, en den bouwkundig ambtenaar A. Best. Het kanaal heeft een lengte van 3300 meter en is ongeveer 30 meter breed, be halve tusschen de Wilhelminabrug en de Spanjaardsbrug, waar de breedte 40 meter bedraagt. De diepte der vaart is 2.75 a 2.80 M. Er zijn drie electrische beweeg bare bruggen over het kanaal gebouwd. De Wilhelminabrug, een dubbele brug met twee doorvaarten van elk 10 M., de Lani- mebrug met een doorvaartwijdte van 10 M. en de Spoorwegbrug, deels een vaste brug met een doorvaartwijdte van en een be weegbare brug, met een doorvaartwijdte van 10 M. Niet alleen de scheepvaart, ook Leiden zelf heeft veel voordeel te wachten van de vaart. Immers, beoosten Leidon zullen-tal van industrieën verrijzen. Reeds hebben groote fabrikanten daar terrein' aange kocht voor het bouwen van nieuwe'fabrie ken. Naar de ,,N. R. Crt." zelfs verneemt zal langs dit kanaal binnenkort ook ©en groot veilinggebouw voor groenten verrij- Ook in ander opzielit is in de totstand koming van het kanaal een niet te onder schatten voordeel gelegen.. Leiden is, blij kens de plannen van de N. Z. H. T. M„ bestemd binnen niet al te langen tijd het middelpunt te worden van het, electrisch tramnet in Zuid-Holland'. Doordat tot dus ver de scheepvaart tusschen Amsterdam en Rotterdam haar weg moest nemen mid-, den door cle stad, was er maar al te dik wijls storing in den geregeldeir g'ang van.' het tramverkeer. Daaraan is nu ook een einde gemaakt. Opmerkelijk was. dat'reeds direct r.a de epening', de vaart veel drukte van sché pen ondervond. Een der ingenieurs verzekerde ons, dal de groote drukte zou zijn des nachts, wan neer de middagladingen uit Rotterdam en Amsterdam elkander hier zouden kruizen. Met den heer Van Elzelingen mogen we dé stad Leiden feliciteeren met deze hoogst belangrijke verbetering van de scheep vaart, welke-ongetwijfeld zal bijdragen tot Amsterdam -elkander hier zouden kruisen. Hooges'e standen! Propageert, in d?ze dagen de katholieke lijst voor den gemeenteraad. Dat is uw geheel bijzondere plicht! U zijn: geschonken invloed, talent, mis schien ook veel tijd en geld. Welnu, gebruikt, deze gaven voor de Katholieke zaak! Dag aan dag .werken de bestrijders van den godsdienst, de socialisten, voor een voor-hen gunstigen uitslag der gemeente raadsverkiezingen. Op uw medewerking, daadwerkelijke me dewerking, vertrouwen wij. Propageert in uw omgeving de Katho lieke lijst. Kent uw roeping!

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2