RECHTSZAKEN. Ingezonden Mededeeiingen Sociale berichten. laars ©enerzijds, en soYcraat-cömmVezen en rijksambtenaren anderzijds. Het geweer vuur was geen minuut van de lucht. Ten slotte bleven de laatsten meester van het terrein. Zeven smokkelaars werden gevan gen genomen. Een groote hoeveelheid smokkelwaar werd in beslag genomen. Spiritistische speurdienst. Men herin nert zich ongetwijfeld dat al geruirrftn tijd in Den Haag wordt vermist een predikant emiritus Alle nasporingeif reeds in het werk gesteld om diens lijk te vinden (men vreesde n.l. dat hem een ongeval zou zijn overkomen) bleven tot dusver vruchte loos. Nu werd de familie van den predikant medegedeeld, dat een te Utrecht woonach tig spiritist zou kunnen aanwijzen waar het lijk van den vermiste kon worden ge vonden; de Haagsche politie stelde zich in verbinding met de Utarechtsche politie,-'de spiritist in quaestie werd r aadpleegd, met dit gevolg dat deze met eenige Utrecht- sche rechercheurs naar Raamsdonk in Bra bant toog, wijl in de nabijheid dier ge meente het lijk van ds. v. d. B. te vinden zou zijn. De heeren die op onderzoek gingen, stap ten in Raamsdonk uit den trein en moesten van daar ruim nog een uur loöpen, eer zij de plek konden bereiken, waar dan volgens den spiritist zou dienen te worden gedregd. Het lijk moest zich, volgens zijn mededee iingen, in een water bevinden op dien af stand van het station Raamsdonk. Men vroeg vergunning om langs de spoorbaan te mogen loopen naar de plaats waar men wezen moest en dat verlof werd toegestaan; toen het gezelschap even voorbij het sta tion Raamsdonk een kaart raadpleegde, die door den spiritist ontworpen was met aanwijzingen, die hem volgens spiritisti- schen weg geworden waren, vond de chef van het station Raamsdonk 'dat het toch raadzamer 1 was den heeren het gebruik maken van de spoorbaan te ontzeggen; hij was ier niet zeker van, dat dat gezelschap Vlij was van bolsjewistische neigingen, want het scharrelen met een teekening op een spoorbaan vond hij voor gewoon pu bliek toch te zonderling. Lntusschen zijn de Utrechtsche recher cheurs nabij Raamsdonk aan het dreggen geweest, maar het lijk op de plaats, waar het volgens den spiritist gevonden moest worden, maar het onderzoek leverde niemendal op. De spiritistische speurdienst bleek gehaperd te hebben. Inmiddels was in het dorp bekend geworden wat er ge schied was en ook daar was men zóó be vreesd geworden met revolutiemenschen te doen te hebben, dat een der rechercheurs er niet in kon slagen in een winkel iets te koopen voor z'n twaalfuurtje. Men had lie ver niet met hem te doen. De heeren kwa men onverrichter zake in Utrecht terug. Gebrokenu met de sleur. Sedert men- schenheugenis werd voor de bemanningen die naar de haringvisscherij uitzeilden, een hoeveelheid van ongeveer 10 liter sterken drank meegegeven. Met deze gewoonte heb ben de reeders te Katwijk dit jaar gebro ken. ïra de plaats van drónk krijgt de be- mee. De bemanningen hebben zich in dezen maatregel geschikt, Een korkbrand. O^met voorste deel van de kerk der Doopsgezinde gemeente te Amsterdam waren gistermiddag loodgie ters bezig met het vernieuwen van de mastiek-dakbedekking. Door een ongeluk kig toeval viel daarbij op een gegeven oogenblik een der voor het smelten der daarbij te gebruiken mastiek-massa omver en liep de brandende massa bij het kozijn en tien houten want neer, alles in vlam men zettend. In den aanvang liet de brand zich dreigend aanzien, maar door spoedige aanwezigheid der brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, kon de brand in den aanvang worden gestuit en beperkt blijven tot het doorbranden van een deel van het dak en het blakeren van enkele planken. Carré door de politie ontruimd. Het gebouw Carré te Amsterdam wordt thans in beslag genomen door The American Amusement Comp. die er. naast speciali teiten-voorstellingen. in stallen en foyers een soort kermis gearrangeerd hebben/Za terdagavond w*rd een en onder voor het publiek opengesteld. Reeds gedurende de voorstelling gaf he<t publiek herhaaldelijk van zijn ongenoegen over het gebodene blijk. Toen nu omstreeks half 11 de kermis voor het publiek werd geopend, stroomden alle beschikbare ruimten in stallen en foyers vol, en werd het een stooten en du wen van je welste. De politie, die het aan vankelijk even had aangezien, vreesde voor ongeluk!en, en ook voor brand, daar de geheele kermis van licht latwerk en papier was samengesteld, en gelastte ten slotte het gebouw te ontruimen. Dit wekte een storm van verontwaardiging vooral bij het publiek van de lagere langen, wat dan ook niet vanzins bleek aan het bevel gehoor te geven. Met gummistok en sabel werd daarop de geheele bende het gebouw uitgejaagd. Een oplichting van f 10,000. Eenige dagen geleden is een bankinstelling-He Am sterdam volgens het „Hbld." de Bank- associatie op sluwe wijze het slachtoffer geworden van een oplichting voor een be drag van omstreeks f 10,000. Hierin heeft, naar de „Tel." meldt, de hand een man, zich noemende G. A. llageman. Hij heeft het bedrag van 1 10.000 niet zelf van de Bank gchaold, maar heeft hiertoe gebruik gemaakt van de diensten van een jong meisje, dat geheel te goeder trouw was en niet wist, welke oplichter haar die opdracht had! gegeven. Hageman kwam te weten hoe, is nog ïiiet opgelost dat een notaris daar ter stede, een bedrag van bijnk 10 mille op be doelde Bank had staan. Hij schreef een valsche quitantié en plaatste tegelijk een advertentie in een der bladen, waarin hij een net meisje vroeg, bm heb hij zijn corespondentie behulpzaam te zijn. Uit de ingekomen brieven der solli citanten pikte hij ,er een uit en bracht zelf pen bezoek aan de woningl wtTur hij met het n eisje etf baar moeder sprak. De man maakte een zeer netten indruk en enga geerde het meisje voor een paar uur per week. Den volgenden dag moest ze maar eens in een der éerst-klasse hotels, waar hij zijn Kamers had, komen aanloopen. Toen het kind daar den volgenden dag kwam ontmoette hij haar in de gang en zeide haar niet te kunnen ontvangen. Den volgenden dag moest ze terugkomen. Toen vroeg hij haar of ze Fransclie brie ven kon schrijven. Helaas had hij weder om geen tijd haar nadere instructies te geven. Den derden dag droeg hij haar op het geld te halen. Het meisje, niets vermoe dende, begaf zich met de valsche quitantié voorzien van een valsche handteekening, naar de bewuste Bank, haalde het geld en gaf het hem. En wederom werd zij niet in zijn kamer toegelaten. Vrijdag nu was hij met de Noorderzon vertrokken. Staten-Generaal. De onderwijzerssalarissen. De heer Snoeck Henkemans heeft een amendement ingediend, dat de bedoeling heeft het mogelijk te maken dat gemeente besturen en besturen van bijzondere scho len, voor eigen rekening, een verhooging van salaris toekennen aan onderwijzers, die een bevoegdheid bezitten tot het geven van middelbaar onderwijs. Het M.U.L.O., dat meer en meer gezocht wordt voor vele kinderen, die voor middel baar onderwijs zich minder geschikt too- nen of wier maatschappelijke toekomst het M.U.L.O., als eindonderwijs, gewenscht maakt, eischt, Volgens den voorsteller, onafwijsbaar, dat in de hoogere klassen onderwijzers werkzaam zijn met bevoegd heid voor middelbaar onderwijs. In het bijzonder liet bezit der akte A voor de vreemde talen wordt zeer gewaardeerd. Zou het verboden worden aan het ge meentebestuur en schoolbesturen uit eigen middelen het bezit dezer akte afzonderlijk te beloonen, zoo zou het M.U.L.O. de mede werking dezer bevoegden in het vervolg zeker moeten missen en daarmede verlie zen een onmilbaren steun voor zijn ont wikkeling. SPORT. Een Roei dag. Ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan stelt de Leidsche Roei- en Zeilvereeniging „Die Leythe" zich voor een Roeidag te or- ganiseeren. Deze zal gehouden worden Zaterdag den 5den Juli op het Galgewater. Het program ma zal bestaan uit verschillende nummers snelroeien, afgewisseld door stijlroeien. Verder ligt het in de bedoeling op Zondag 6 Juli een gezamenlijke roeitocht naar het Kagermeer te maken. KERKNIEUWS. Overtreding Processie-verbod?! Toen Zondagmorgen te circa 3 uur een groote massa geloovigen het kerkgebouw te Gestel (N.-Br.) verliet, om met de muziek „Phileulonia" voorop, en onder leiding van kapelaan van Heeswijk en in tegen woordigheid van pastoor Bressers een be devaart te gaan maken naar de naburige bedevaartplaats Maria ter Eik te Meerveld- hoven, werd door de marechaussee, die zich bij den ingang van het kerkgebouw bevond proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van het processie-verbod. In den stoet der geloovigen werd kruis, noch vaandel, noch eenig dergelijk gods dienstig uiterlijk teeken meegevoerd, ter-, wijl de muziek van B. en W. ten overvloe-' de verlof had 'om den tocht door het dorp te maken, zoodat hier ongetwijfeld aan een vergissing van de zijde der Rijkspolitie zal moeten worden gedacht. De heiligverklaring van Jeanne d'Arc. Naar de „Croix" verneemt, zal 17 Juni a.s. door de Congregatie der Riten onder zocht worden, of veilig tot de heiligverkla ring van de Gelukzalige Jeanne d'Arc en tot de zaligverklaring van de Eerbiedwaar dige Louise de Marillac kan worden over gegaan. Volgens de bepalingen van deze Congre gatie zullen de twee decreten, „3e tuto" officieel aan de twee processen een einde maken op den dag, welken de Paus zal voostellen. Dan behoeft nog slechts ge wacht te worden op de plechtigheden van het volgende jaar. De Paus is van plan, zoo voegt het blad er aan toe, aan de heiligverklaring van de Gelukzalige Jeanne d'Arc grboten luister bij te zetten. HAAGSCHE RECHTBANK. De inbraak aan den Zoeterwoudschen Singel. Voor de Rechtbank stond terecht de 32- jarige koopman N. L. P. v. d. N. te. 's Gravenhagc, beschuldigd, dat hij in den nacht van 16 op 17 Maart had ingebroken in de woning van Dr. van Kersbergen aan den Zoeterwoudschen Singel te L e i d e n, en daar een aantal gouden en zilveren voorwerpen had weggenomen. Beklaagde ontkende dien nacht in Leiden te zijn ge- "wec-st. In den nacht van 29 op 30 Maart was hij op den Oegstgeesterweg door een agent van politie aangehouden, omdat hij daar op verdachte wijze rondliep. Bij zijn fouil leering werden verschillende inbrekers werktuigen op hem bevonden. Do politic verdacht bekl. toen onmiddellijk van den inbraak hij dr. van Kersbergen. Bij een huiszoeking bij^iekl. werd o m. een school- tasch gevonden afkomstig van het dochter tje van Mevr. Kersbergen. 45 Cent per regel, Zaterdags 60 Cent Hp NiPIIU/pfp Dameshoeden zijn steeds in llÖ lllüUnölü onze Salons geëxposeerd. H. A. TIMMERMAN, H<5fl., Nieuwe Rijn 46 Telefoon 142.5269 Bekl. zeide deze tasch gekocht te hebben met eenige andere goederen van een goe den bekende van hem wiens naam hij ech ter niet" wilde noemen. Het bleek'nög dat bekl. op 8 Maart door de politie te Leiden was aangehouden en gefotografeerd was. Hij had toen een kne veltje, dat hij bij zijn aanhouding op 30 Maart had afgeschoren. Mevr. Kersbergen was in den nacht van 29 tot 30 Maart wakker geworden, door het licht van een electrische lantaarn dat in haar oogen scheen. Op haar gillen vluchtte een man uit haar Kamer de straat op. Dezen persoon herkende zij dan in beklaag de, doch pertinent kon zij dit niet ver klaren. De buurman van mevr. K. had ook dien nacht ook iemand uit 't huis zien vluchten. Deze getuige herkende den bekl. aan zijn bruine jas en gleufhoed. De persoon, dien hij dien nacht had zien vluchten, droeg echter een kneveltje. De voetafdrukken, door de politie in den tuin gevonden, gele ken wonderwel op 3è voeten van bekl., ter wijl in de moeten in de kast van mevr. Kersbergen gevonden, de beitel, op bekl. bevonden, zuiver pasfte. De Officier van Justitie, mr. Bijnen, ging in zijn requisitoda' het geheele 'onder hoek nog eens na. De bij bekl. in huis ge vonden tasch, was de eerste aanwijzing voor de politie geweest. Verder bleek uit de verklaringen van de verschillende ge tuigen dat deze den bekl. hadden herkend, alhoewel niet. pertinent, doch spr. achtte deze herkenning een voldoende aanwij zing, waarbij nog komen de verschillende aanwijzingen, door de politie verschaft, zooals de schoenen en de gevonden moeten. Het bleek <3at de politie hier een goede vangst had- gedaan. Bekl. is reeds een 6-tal malen wegens inbraak veroordeeld. Spr. achtte hier dan ook een gestrenge straf rïoodig. Bekl. -heeft in den nacht ingebro ken en daardoor mevr. Kersbergen hevig doen schrikken, daarom vorderde Z.E.A. een gevangenisstraf van 9 jaren tegen hem. In verband met dezen zwaren eisch wil bekl. thans een verklaring afleggen. Hij had de tasch met eenige andere goederen gekocht van een persoon, wiens naam hij aanvankelijk niet. wilde noemen. Doch thans wil hij hiertoe wel overgaan. Deze persoon is Eberhard C., bijgenaamd „Rooie Eeb", wonende Groenesteïnstraat, den Haag. Naar aanleiding van deze nieuwe ver klaring drong tie verdediger, mr. Weyl, aan op schorsing van deze zaak en het in stellen van een nieuw onderzoek Na in cTê ^Raadkamer te zijn geweest be- jeInoi Ja Tfirilr ff, p/.Kayoon tftt - hedenmiddag 3 uur, teneinde alsdan den getuige E. C. te hoören. Bij de hervatting van de zitting deelde de officier van justitie mede, dat de po gingen om den getuige Collard voor de rechtbank te brengen tot geen resultaat hadden geleid, weshalve Z.E.A. voorstelde do stukken in handen te stellen van den rechter-ccmmissaris tot het instellen van Jeen nieuw onderzoek. De verdediger mr. Weijl, refereerdp zich aan dit requisitoir. De rechtbank besloot hierop conform het verzoek van het 'O. M. Nat. R. K. Bond van Handelaren in Brandstoffen. De oprichtingsvergadering voor dezen Bond is bepaald op Donderdag 15 Mei, 's namiddags half twee, in Hotel Noord- Brabant, Vreeburg te Utrecht. De vergadering zal worden geleid dooi den heer Chris. M. Jansen, directeur van het Hanze-Bureau te Amsterdam. Aanbestedingen. Hazerswoude. De uitslag van de gehou den aanbesteding van krooswerken der Hazerswoudsche Droogmakerij is als volgt: perc. 1 D.*Vos voor f 38.50; perc. 2 J. v. d. Werf voor f 79.75; perc. 3 D. Vos voor f 50: perc. 4 J. v. d. Werf voor f 96; perc. 5 Joh. van Veen f 47; perc. 6 L. de Vogel voor f 24; perc. 7 D. Vos voor f 17.50; perc. 8 G. van Tol voor f 100; perc. 9 L. de Vogel voor f 22; perc. 10 L. de Vogel voor f 6; perc. 11 D. Vos voor f 10.75. STADSNIEUWS. Do H. Augustinus en de sociale actie. Voor de R. K. Studentenvereeniging „St. Augustinus" hield prof. De Groot uil Amsterdam, een rede over den H. Augusti nus en de sociale actie. Niet alleen de Katholieken, maar ook on- geloovigen zien in Augustinus den man, die boven de tijden staat, die het eeuwige heeft gelegd in zijn daden. St. Augustinus is de»man van de sociale actie in ruimeren zin, n.l. arbeid voor de medemenschen, arbeid aan den opbouw van het maatschappelijk leven op den grondslag van de Katholieke beginselen. In de heerlijke „Belijdenissen", ook zeer veel gelezen door niet-Katholieken, spreekt de iïitieme Augustinus. In andere werken treedt naar voren de man van het openbare leven, van de so ciale actie In schoone, dichterlijke taal schelst pa ter De Groot, onder stille, ja eerbiedige aandacht van het gehoor, de bekeerings- geschiedenis van Augustinus om daarna een beeld te geven van den ontzaglijken arbeid, dien hij heeft gewrocht na zijn priesterwijding. Naast zijn ander sociaal werk, schatte Augustinus vooral hoog den heiligen werk kring van de pers, getuigen zijn zeer vele geschriften. 't Is ons onbegrijpelijk, hoe hij voor dat alles den tijd kon vinden. Het genie, ver bonden met onmetelijke toewijding, met zelfverloochening, schept den tijd. St. Augustinus is een model van sociale actie, omdat zijn ziel ressonneerde, weer klank gaf aan alle klanken, die er opstij gen uit het lijden der menschheid. In de diepte van zijn ziel lagen allerlei krach ten, die stormen van .toewijding opzweep ten. In het bijzonder wijdt spr. aandacht aan het werk de Civitas Dei, de stad Gods, waarin spreekt de wijsheid van een philo- soof, de geleerdheid van een theologant, de taal van een heilige, de gloed van een dichter, het muzikale, het melodieuse van een der heerlijkste zielen, die de Schepper ooit heeft gevormd. St. Augustinus is niet allereerst een voor beeld van sociale actie, omdat hij zooveel heeft gewerkt, maar om de grondbeginse len van zijn arbeid. Wij zijn vaak in de geschiedenis en in- het heden teleurgesteld om den afval van mannen, die groote moed hadden getoond in de verdediging der Kath. leer. Iedereen, die staat, kan vallen. Maar er zijn toch i ethische wetten. Iemand, die niet zichzelf zoekt en zijn eigen eer, die zichzelf nu en dan concentreert aan het Kruis en bij het Tabernakel, die nu en dan eenzaam kan zijn, hij zal niet tot zulk een val geraken. Spr. wekt de studenten op om eenmaal aan den arbeid voor het dagelijksch brbod te verbinden het werk voor de gemeen schap. Dat werk moet eerstens voortkomen uit geloof en liefde. Vervolgens moet het zijn voorbereid door een letterkundige vorming, opdat het zake lijke in schoonen vorm worde gegoten. Op de derde plaats is vereischt een wijs- geerige vorming. Er heerscht bij de sociale actie vaak een "groote oppervlakkigheid. Op de vierde plaats is noodig kennis van zijn vak. Van de Katholieken artsen, advocaten e. a. moet worden verklaard, dat het eerlijke en rechtschapen kc-rels zijn, dat zij hun vak ernstig opnemen, dal zij het vak bijhouden. Door de degelijkheid van zijn werk moet de Katholiek Christus eeren. Onze tijd zoekt. Hondèrden benijden hen, die gelooven. En wij gelooven en wij beminnen. Die bevoorrechting moeten wij weten te waardeeren. Smaakt de Tarwe der uitverkorenen, 'drinkt den Wijn, die reine harten kweekt. Wat baat alle sociale actie, wat baten rede voeringen, lectuur, studentendagen, als er niet is een innerlijke cultuur, een innige overtuiging. In een diep-indrukwekkende peroratie sloot de geleerde Dominicaan zijn overtui gende en bezielende, naar vorm en inhoud meesterlijke voordracht. 'Een langdurig- applaus en een hartelijk dankwoord van den voorzitter volgde*. Advies voor den middenstand. In de Graanbeurs was gisteravond een vergadering belegd door het Centraal Bu reau voor den Middenstand, waar de heer J. Begeman, rijks-nijverheids-consulent te 's Gravenhage, zou spreken over de toe komst van den' klein-industrieel en den ambachtspatroon in verbdnd met de ver anderde tijdsomstandigheden. Op deze ver gadering waren helaas niet vele aanwezi gen, ondanks de besturen van de Hanze en de vereeniging voor handeldrijvenden en rndustrieelen middenstand de leden tot de belangrijke bijeenkomst hadden uitgenoo- digd. Do vergadering werd geleid door den heer B. van Noort, vice-voorzitter van het advies-bureau, die den spreker met enke le welwillende woorden inleidde. De heer J. Begeman begon met de ver klaring, alleen tastbare feiten te zullen be handelen met betrekking tot. zijn onder werp. Vooreerst ging spr. na, waarom de wereld tlhans in zoo moeilijke omstandig heden verkeert. Spr. noemde de geldzucht, de soms scheeve verhouding tot de arbeids wet, e.a. Hiertegen noemde spr. de middeieD voor den patroon, om de. evolutie van den laat sten tijd gunstig te kunnen meemaken. Ge stuurd moet worden naar een grootere productiviteit. Dan behandelde spr. de verkorting van den arbeidsduur. Niet de werkman, maar de patroon aldus spr. komt op de eer ste plaats een kortere, arbeidsdag, toe, om dat de patroon als bedrijfsleider meer zich met de zaken meet inlaten dan de werk man, die op den vastgestelden tijd naar huis toe gafat. De 8-urige arbeidsdag moet geleidelijk reeds worden ingevoerd, opdat de patroon bij de wettelijke aanneming klaar is. Dan kan de patroon zijn adminis tratie allengs grondig inrichten, en een passende eenvoudige boekhouding voor zijn bedrijf invoeren. Op welke wijze kan het best de Éostprijs van verschillende artikelen warden bere kend? Hiervoor had spr. een schema opge maakt, waarbij hij voorop stelde, dat de winst-basis goed moet zijn. Het bureau van advies is gaarne bereid, de adminis tratie in te richten. Naast de kostprijsberekening moet de patroon kunnen nagaan hoeveel hij noodig heeft aan materialen, en hoelang door de arbeiders moet worden gewerkt. Bij de berekening van den kostprijs treedt ook naar voren de bedrijfsorgani satie, die gebaseerd moet zijn op de kennis en de ontwikkeling van den patroon. Bij de bedrijfsorganisatie dient er op gelet, dat het handwerk zooveel mogelijk in machi naal moet worden omgezet, omdat de werk lieden thans groote salarissen moeten heb ben. Verder moeten de arbeiders aan de machines gemakkelijk kunnen werken, op dat geen tijd verloren gaat. En ook moet getracht het werk zoo goedkoop mogelijk uit te voeren. Nog enkele practische wen ken} gat spr. tor richtige indeeüng van bedrijfs-organisatie. Een groote rol speelt ook de prijs van grondstoffen. Deze moeten in coöperatie vorm worden ingekocht. Eveneens moet middenstand samengaan bij 't bankwez Want dan kan men op gemakkelijke wi geld opnemen. Na de pauze behandelde spr. de cent| werkplaatsen, zooals er in Brabant re, zijn voor de bakkers. Voorop dient gesti dat iedere patroon zijn eigen baas rn blijven. Gezamenlijk kunnen ze vakni schen aanstellen, tot de vervaardiging i onderdeden. Op zulk een manier zul de patroons een overzicht krijgen van zoo goedkoop mogelijk kan worden vaardigd. Want de machines worden deeltelijk samen bekostigd, en ook de dragen van verlooning worden onderli vastgesteld. Centralisatie brehgt ven met zich mede een coöperatieve inko centrale, waardoor veel wordt bespaard de grondstoffen of artikelen. Door verbinding van bedrijfsorgaiü tie, dus ook door gemeenschappelijk \y ken, zal men veel kunnen bereiken. J| aanbevelenswaardig. Naast de centn werkplaatsen. Het ideaal zal zijn, wamn er patroons-werkplaatsen omheen wort gebouwd. Daarbij hebbe men open oog vi het vervaardigen van nieuw werk, zij j dan natuurlijk niet met den opzet van t fabriek. In enkele bedrijven is centralisatie i mogelijk, maar over 't algemeen is ze t aan'oevelnswaardig. Naast de centr werkplaats kan men nog een z.g. fabrié school oprichten, opdat de leerlingen hun vak practisch kurihen worden op leid. Over een complex van centrale we plaatsen kan nog een ingenieur word aangesteld. Na zijn dankwoord deelde de heer V Noord mede, dat de directeur van I Advies-Bureau steeds bereid is, allerlei lichtingen te verstrekken, en nieuwe bot houdingen voor te bereiden. Hierna volg sluiting der vergadering. Telefoon-rampen. 't Mangelt den laatsten tijd nog wel e« met de vlotte bediening van onze stad telefoon, die nota bene nog wel onderscln 'den is tot rijkstelefoon en er dus betsr-i kon worden! Men kettert en verwenscht nog wel eti aan het toestel. Uitroepen als: Die ellemj ge telefoon, wat een bediening! zijn aa de orde. van den dag. We mogen gerust uit naam van alle teil foon-abonné's spreken, als we zeggen, di de communale telefoon, vooral in den laai sten tijd, allertreurigst is. Er zijn weiï aangeslotenen, die niet klagen. We hoon tal van klagers, die blijk geven van groal ontevredenheid en bitterheid. De zakenm acht zich benadeeld en het bedrijf ond vindt den grootst mogelijken last. Of nu al die stagnaties het gevolg li van slecht materieel'' We zijn zoo vrij bi te betwijfelen, 't Komt ons na een en andf yoor, dat de schuld in hoofdzaak ligt 1 het bedienend personeel, dat den aariv ger soms minuten lang aan den hoorn li staan voor het nummer wordt opgenoma Om dan Vliet te spreken van de wachttijd® tot het gevraagde nummer er is! Als rnen de schuld wil geven aantó slechte materieel, waarom is er dan weiN reden tot klagen bij het intercommmu net? En dat er een tekort is aan - personal kunnen we kwalijk aannemen. Het eenige middel om de telefoon-rampa te verlichten, is voor de aanvragers hit „tik op den taak"! Dat schijnt de aandacb der juffrouwen den goeden niet te 0 gesproken te trekken. Maar met dit al is de slechte bedien^ van de locale telefoon een groot incoiwi niënt, dat de directie zoo spoedig mogeliji gelieve te veranderen. Zaterdag j.l. vond in een der bovenzali van Sociëteit Amieitia alhier onder voc:- zitterschap van Prof. Dr. J. H. Zaaya .plaats de jaarlijksehe algemeenë vergadf ring der Afdeeling Leiden van het Ned® landsche Roode Kruis. Uit het Jaarverslag over 1918, uitf- fcracht door de secretarissen, prof. m van Kan en Mr. M. B. Vos, bleek, dat k den loop van dit jaar Prof. Dr. W. Nolea die ontslag nam als Voorzitter, werd gevolgd door Prof. Dr. J. H. Zaayer, wijl tevens daarin gegeven werd een ovtf- zicht van de vele voorbereidende maaltf gelen door de' Afdeeling gedurende mobilisatie jaren genomen met het oogo? de verpleging van het groote aantal gf wonden hetwelk naar Leiden zou word® gedirigeerd in geval van oorlog. De Tra» port-Colonnes, mobiele en plaatselijk werden geregeld in oefening gehoudö door haar Commandanten Dr. Tininri' mans en Dr. van Itersoh. Uit het financieel verslag, uitgebrat» door den Penningmeester, den heer lings, bleek, dat de toestand der finance bevredigend i9. De aftredende leden van het Bestu® werden herkozen. Wij kunnen' als onze meening nie^ deelen, dat het Bestuur der Afdeeling m de lange oorlogsjaren veel werk heeft ver- richt, waarvan uit den aard der zaai door het groote publiek niets is kanos worden waargenomen. Des te meer lof komt het daarvoor toe- Op de vergadering van de R.K. Vereni ging van Handelsreizigers, tcuhouden Vht dag-avond in den Vergulden Turk, zal ik heer Lucassen komen spreken .Het besttri .wekt de leden op, deze bijeenkomst te zoeken. Het bestuuf van de R.-K. Politie-vereeni fcing is als volgt samengesteld: J. A. Verkuylen, voorzitter; Th. v. D® len. secretaris, Leuvenstraat 19; P- J- Rutten, le- penningmeester; J. v. d. 2e penningmee'ster; G. G. van Vlugt, co missaris. Gisteravond had er op het water aan<jj Vischmarkt een ongeval plaats, dat vee

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2