>e Ceicbolre (Sou/ta/nt BUITENLAND. BINNENLAND. X-ii blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feestd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, -oor Leiden 17 ct. p. week, f2.25 p. kwartaal; bij ie agenten 18 ct. p. we^-k, f2.40 p. kwartaal.Franco post" f2.70 p. kwartaal. Het GeïllustreerdZondags- ,ad is voor de Abonné's ver-Krijgbaar tegen betaling jan 25 ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. (0e Jaargang. Bureau STEENSCHUUR 13 DINSDAG S3 MEI 1019. LEIDEN. Interc. Teleloon 935. NO. 2911 PosSbus II. De Advertentieprijs bedraagt 17^/a cent per regol voor Haudelsadvertentiën; Zaterdags 25 cent per regel. 22V2 cent per regel voor gewone advertentiën; Zater- .dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tariebberekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen wordoi aangeboden of gevraagd, buur en verbuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75. cents, van 30 woorden Onwaardig. Er is Zondag t'e Amsterdam door de v0nd van Ned. Onderwijzers een protest- meeting gehouden tegen het salaris-ont- «erp-De Visser. Dat te doen behoort tot de competentie jn den Bondj en, hoewel we het "kenbaar maken van verlangens onder den vorm van „protest" niet bijster sympathiek vin- U den, willen wij den Bond het moreele recht, 51, 0® zulk een protestmeeting te houden, niet H ontzeggen. En ér zijn ook ons inziens i e k e r nog wel verbeteringen in uinister De Visser's wetsvoorstel te bren- en. Maar te betreuren valt en sterke afkeu- ing verdient 't, dat meer dan een zéér inbehoorlijkö uitlating is gedaan op deze éigadering. De opvoeders der jeugd moe- en niet hun kracht zoeken in het schreeu wen van „schande" en, als men minister B7, Pe Visser voor „huichelaar" uitmaakt, lelt men zichzelf te kijk in een gees- elijke decadentie. Misschien was de meeting ook wel iets linker opgewonden geweest, als allen ge nt reten hadden, dat het wetsontwerp-De jsser heel wat meer geeft dan het voor- (el der Staatscommissie, en dat in de sub- jmmissie daarvan (van bedoelde Staats- jmmissie) voor de salarieering niemand linder dan de heeren socialist K. !r Laan en de vrijz.-democraat Ketelaar Kling hadden! De Bond moge vrijelijk hoogcre salaris- in voor de onderwijzers eischen, maar hij sche dan eerst van zijn leden, dat deze :h ook buiten de school gedragen als fat- enlijke lieden, wien zulk een hooger sa- iris past. En op de vergadering van Zondag misten nrderen het vereischte fatsoen. Practische wenschen van Duitschland. De Xrim een Sovjet-republiek, Ook da Portugeezen tegen het vredes verdrag. OVERZICHT. De toekomst is aan het internationale Echt, heeft Wilson te Parijs verklaard. stellen de Duitschers een stuk werke- jk internationale wetgeving voor. Maar jtrige gelegenheden is al gebleken, dat tt hegrip internationaal bij de geallieer den geassocieerde mogendheden niet zoo im is als de Duitschers nu ten aanzien 1. de arbeidswetgeving blijken ts heb-" Keizer Wilhelm zal voor een inter- ionale rechtbank moeten verschijnen, at er in de vredesvoorwaarden. Maar rechtbank zal slechts uit vertegenwoor- jérs der vijf groote mogendheden wor- n heden samengesteld. Hier is een gevoel van zelfoverschatting het spel. dat bij den Amerikaanschen esident wel meer een rol vervult, meent recht het „Vad.". De Amerikanen zijn groote natie op velerlei gebied, maar echte Amerikaan zegt natuurlijk, dat jn natie de grootste natie is en daarom Wilson hun man. Zelfs het geldverdie- ■n der Amerikanen is volgens Wilson een 1de daad geweest. Wij hebben rijkdom- •n verzameld en ons met buitengewoon icces aan stoffelijke zaken gewijd, zei hij leen andere redevoering te Parijs, maar n alles lag steeds een algemeen gevoel n humaniteit, een gemeenschappelijke mpathie met de hooge beginselen der fhtvaardigheid ten grondslag. leVredesonderhaiidelingen Alls Duitschland weiigert. Reuter verneemt, dat, mochten de Duit sers de vredesvoorwaarden niet aannc- fc'n, hetgeen als onwaarschijnlijk wordt schouwd, alle militaire maatregelen zijn nómen om de geallieerde legers te doen "ukken, zooals zou zijn geschied, indien jilschland de wapenstilstandsvoorwaar- 1,1 niet had aangenomen. Duitschland's practischs wenschen. Graaf Brockdorff Rarizau is met opmer ken van practischen aard gekomen. Hij ?lt pi actische vragen en opmerkingen over den gebiedsafstand in uitzicht gesteld en alvast twee nieuwe nota's aan Clemen- >ceau gezonden, de eene over de gevange nen, de andere over de arbeidswetgeving. Omtrent de Duitsche gevangenen stelt hij, in aansluiting met het in de vredesvoor waarden verkondigde beginsel, dat zij zoo spoedig mogelijk naar huis gezonden die nen te wordem benoeming van een bijzon dere commissie tot regeling van dit vraag stuk voor. Hij wijst er daarbij op. dat ten aanzien van de gevangenen der tegenpartij en de Duitsche gevangenen met twee ma ten wordt gemeten. Afgescheiden van de vredesonderhande lingen, zegt hij, zou reeds nu een afzon derlijke commissie zich bezig kunnen hou den met den terugkeer der gevangenen, waaraan allerlei moeilijkheden zijn ver bonden. Het is immers ook van prnctisch belang, dat de terugkeer naar Duitschland in goede orde geschiedt. Ook, dat zij hun plaats in het economisch leven zoo spoedig mogelijk weer kunnen innemen. Daartoe moeten zij goed gevoed en gekleed worden. Van uiterst practischen aard is ook het ontwerp arbeidsovereenkomst, dat Brock dorff in aansluiting op het Duitsche ont werp voor den Volkenbond aanbiedt. De dertiende afdeeling van het vredestractaat regelt de internationale overeenkomst vol gens hem onvoldoende. De Duitsche regee ring is bij haar ontwerp uitgegaan van de "besluiten van het internationale vakver- eenigingscongres, in 1916 "te Leeds gehou den en van de internationale arbeidscon- ferentie van Bern in Februari 1.1. Alle landen, ook die geen lid zijn van den Volkenbond, moeten zich bij de inter nationale arbeidsovereenkomst aansluiten, vindt zij. En de arbeiders van alle landen moeten bij het vaststellen er van mede werken. Daarom stelt zij voor nog tijdens de vredesconferentie in Versailles een in ternationaal vakvereenigingscongres saam te roepen. Ook de Portugeezen ontevreden. De' lieer Chachas, de Portugeésche ge zant té Parijs en lid van de Portugeesche vredesdelegatie. heeftTzich in een interview vrij bitter uitgelaten over het vredesver drag, dat volgens hem Portugal geruïneerd achterlaat. De oorlogskosten van Portugal bedroegen een milliard gulden. Daarbij komen de economische verliezen, die ruim dubbel zooveel bedragen en de directe uit gaven voor den oorlog, zoodat de totale verliezen, door Portugal geleden, geschat worden op meer dan anderhalf maal het nationale vermogen. Aangezien in het vre desverdrag niet erkend wordt, dat Duitsch land aan Portugal iets schuldig is en Portugal de oorlogsschulden nog moet re gelen, vraagt Portugal zich af, hoe het zich van de gevolgen van eten ooriog zaï moeten herstellen. De voorwaarden aan Oostenrijk. Het vredesverdrag met Oostenrijk is na genoeg voltooid. De clausule betreffende de verantwoordelijkheid voor den oorlog is gelijk met dien in het verdrag met Duitschland; slechts de bepaling betreffen de den keizer is weggelaten. Er wordt dus wel voorzien in bestraffing van degenen, die zich aan oorlogsmisdaden hebben schul dig gemaakt, door krijgsraden. Naar gemeld wordt, zal Beneden-Tirol, hoewel het. een Duïtsch-sprekende bevolking heeft, binnen de Italiaansche grenzen ko men, ten einde Italië van een strategische grens te voorzien die voldoende bescher ming biedt. België. Wilson naar België. Dit keer schijnt het $r toch van te zullen komen: president Wilèon zal waarschijn lijk tegen 20 Mei een bezoek aan België brengen. Het ligt voor de hand, dat de wrijving tusschen België en de andere ge allieerden hieraan niet vreemd is. Amerika wil, zoo schrijft de „Indépen- dance Beige" ons een krachtigen steun en hulp geven. Zoo bestaat er 0. a. een plan om Antwerpen te maken tot de Amerikaan- sche handelsbasis in Europa. Hoogstwaar schijnlijk wil Wilson over dit alles persoon lijk met de regeering spreken. Hongarije. Hongaarsch succes. De commandant" der afweertroepen, Wil helm Böhm aldus, het Hong. Corr. B, uit Boedapest heeft het volgend tele gram aan Bela Kun gezonden: Ik kom uit Füelek-pülti; onze troepen zijn Füelek binnengerukt. Rusland. De Krim een sovjet-republiek. De provisorische arbeiders- en boerenre- geering van de Krim heeft de socialistische sovjet-republiek uitgeroepen. Zij zond haar groeten aan Rusland, de Oekraine, Hon garije, Lithauen en Lettonië. Oekrajina. Tegen de bolsjewiki. Het Oekrajiensche persbureau te 's Graven- hage verneemt uit Stanislau, 'dat de actie tegen de bolsjewiki onder leiding van den Ataman Zeleny veld wint. In verschillende provincies is een boerenopstand tegen de vreemde overheersching der bolsjewiki uitgebroken. De regeering van Moskou heeft nieuwe troepen naar Oekrajiena ge zonden. Mr. TROELSTRA MAAKT PROPAGANDA VOOR DE REVOLUTIE.. In een te Nijmegen gehouden vergade-' ring sprak Mr. Troelstra het volgenden: Er blijft geen enkele reden over voor Duitschland, om te ontkomen aan zijn ellende, dan te. trachten een" zoo goed mogelijke socialistische politiek te voe ren, opdat de arbeiders uit Frankrijk, Engeland en Amerika zullen zeggen: Wat jij doet is ons uit het hart gegre pen; wij zullen ook afwerpen het juk van onze uitbuiters en onderdrukkers; wij zullen de Duitsche revolutie op onzen bodem overbrengen. Meer speciaal doelende op ons land, zegt hij, volgens een verslag in de „Tel.", het met blijdschap te zullen begroeten, wan neer de socialistische revolutie door onze arbeiders zal worden aanvaard. Dat is duidelijke taal In een artikel in „Het Vaderland" lazen we juist gisteravond: „Er zijn geen gevaar lijker socialisten, dan zij die het zijn enkel om voor zichzelven daarmede iets te berei ken; dat zien we aan Troel- s t r al" De broodprijzen. Vanwege de Landelijke Crisis-commissie uit liet Bakkersbedrijf wordt ons meege deeld, dat zij naar aanleiding van een ver zoek van den Christ, e* SMC. Rakkera- gezellenbond besloten heeft aan alle bij haar aangesloten patroonsvereenigingen te adviseeren bij de bepaling der nieuwe broodprijzen rekening te houden met de financieele moeilijkheden, waarin op dit oogenblik de werknemersgezinnen verkee- ren, zoodal verhooging der loonen noodza kelijk is. De broodprijs moet, volgens het oordeel der commissie, zoodanig worden gesteld, dat daaruit mede de noodzakelijke loonsverhooging voor de bakkersgezelten kan worden bestreden. Uitvoer van groenten. De directie der Nederlandsche Uitvoer- Maatschappij zond aan exporteurs en be sturen van Veüingsvereenigingen de vol gende circulaire. - Hiermede brengen wij te uwer kennis, dat Z. Exc. de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, bij beschikking van 6 Mei 1919, zich heeft vereenigd met ons voorstel tot het doen vervallen van het voorschrift, dat alleen groenten, welke op een ingeschreven veiling zijn geveild, voor uitvoervergunning in aanmerking komen kunnen. In verband hiermede zijn de controleurs van den groentenuitvoer door ons gemach tigd, om voorshands, zonder dat overleg ging eerier veilingverklaring vereisclit wordt, vergunningen voor den uitvoer van versche groenten ten name bij onze maat schappij ingeschreven exporteurs af te ge ven op plaatsen, waar" ingevolge beschik king van bovengenoemden Minister inla ding van groenten onder ambtelijk toe dicht kan geschieden. Uit bovenstaande volgt, dat de besturen der veilingvereenigingen van heden af ont heven zijn van de verplichting tot inzen ding van de doordrukken der veilingver klaringen en mededeelingpn op formulie ren V.6. Maïs uit Zuid-Afrika. Het s.s. „Boston" der Stoomvaart-Mij. Nederland, dat 6 Mei j.l. van Durban is vertrokken ter voortzetting van de reis van Ned.-Indië naar Nederland, heeft te Durban 827 ton mais geladen, welke een geschenk zijn van de Zuid-Afrikaansche bevolking aan de bevolking van Nederland. De Stoomvaart-Mij. Nederland heeft aan geboden deze mais gratis, van Zuid-Afrika naar Nederland te vervoeren. De zomerdienstregelmg. Met 1 Juli wordt een nieuwe dienstrege ling ingevoerd. Het aantal treinkilometers zal dan volgens de „Tel." met ongeveer 25 pet. worden uitgebreid. De Staatsloterij. Blijkens het officieele plan der 421ste Loterij zal een verandering in de nummers der loten plaats hebben. Tot dusver liepen de nommers der 10.500 loten, die voor alle klassen worden uitge- gegeven of de zoogenaamde doorgefour neerde loten, van 1 tot en met 10.500, en de nommers der loten, die van klasse tot klasse worden uitgegeven, of de zooge naamde klassikale loten, van 10.501 tot en met 21.000. Thans liggen de nommers der doorge fourneerde loten tusschen nö. 1 en no. 11.500 en zijn de 10.500 klassikale loten ge- nommerd van 11.501 tot en met 22.000. Hieruit volgt, dat van de nommers 1 tot en met 11.500 er 1000 nommers worden overgeslagen, verdeeld over verschillende groepen. Verder 'ondergaat het plan geen veran dering. R. K. Siatenclub in N.-Hollantf. In" verband met de uitbreiding van het aantal R. K. Statenleden in Noord-Holland, hebben deze zich tot een club vereenigd. Het bestuur dier club is samengesteld als volgt: voorzitter: mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, te Haarlem; onder-voorzitter: J. N. Hendrix, te Amsterdam; secretaris-pen ningmeester: A. B. Michielsen, te Halfweg. De wonderen der geneeskunst. Prof. Nolen, de voorzitter van het Na tuur- en Geneeskundig Congres te Leiden, legt in het ..Tijdschrift voor Geneeskunde" de volgende verklaring af: „Hoewel, naar ik meen, inkleeding en toon van den passus in mijn-congres-rede, die handelt over Bijbelsche wonderverha- is het mij nu gebleken, dat mijn opmer kingen helaas aan andersdenkenden aan stoot hebben gegeven. Ik stel er prijs pp te verklaren, dat het mij oprecht leed doet, dat ik hen, zij het dan ook zonder opzet, in hun heilige gevoelens heb gekwetst". Het eert ongetwijfeld den hoogleeraar, dat hij, meenende anderen zonder opzet te hebben gekwetst, daarover zijn leedwe zen betuigt. ïntusschen hebben wij «n anderen ons niet zoozeer beklaagd over een kwetsuur, zegt „De Tijd" terecht, als wel ons eigen leedwezen betuigd over den invloed van voor wetenschap uitgevente onderstellin gen, die lijnrecht indruischen tegen het geloof in Christus in Zijn goddelijke na tuur, Zijn goddelijke macht. Gemengde Berichten. De vent gaf wèl antwoord. Toen de minister van Oorlog de vorige week in den Holterhoek bij Croenlc de grenswacht in specteerde, vroeg Z/Exc. aan een soldaat hoe het hern in den dienst beviel. Deze had geen aanmerkingen, doch hij deelde den 'onbekenden heer mede, dat hij al een maand geleden zakenverlof had gevraagd bij den minister, „doch die vent geeft liee- lemaal geen antwoord." Toen zeide de mi nister, dat hij voor een spoedig antwoord en misscflien ook voor verlof zou zorgen. Auto-ongeluk. Men schrijft uit Laren: Zaterdagavond reed de 0 ito van mr. De Vries van Buuren uit Amsterdam nabij Crailo op een hoop steenen. Een andere fuito kon niet spoedig genoeg stoppen cn treed de auto van den lieer De Vries van Buuren, die reeds van voren was ingedrukt ook nog aan de achterzijde aan. De chauf feur werd door de schok vooruit geworpen. Hij werd in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis te Bussum vervoerd. Do heer De Vries van Buuren en een dame, die in de auto gezeten waren,kwamen met den 'schrik vrij. Frissche toestanden. Het „Hbl." geeft het volgende verhaal: Herhaaldelijk wer den den laatsten tijd in het schoenen-maga zijn van de firma Matto te Amsterdam schoenen vermist en al spoedig viel de ver denking op eenige „dames" die met korte tusschenpoozen in den winkel kwamen, den eenen keer om een paar laarzen te passen, de volgende maal om draaihakken te laten aar schroeven. In die winkel staan de pasbanken voor de klanten tegen de stel lingen, waarin de doozen met schoenen ge borgen zijn. Een nauwkeurig gadeslaan van de damea in quaestie bracht 't winkelpersoneel op de /gedachte, dat zij de zakken uit hun man tels hadden gesneden en zich door de han den in de zakgaten te steken met een achter* waartsche beweging van een paar schoe nen wisten meester te maken. Op dit systeem werd in den winkel voort gebouwd. %Men haalde door de schoenen' ebn touw en wachtte op de dingen die daar uit zouden voortkomen... In het laatst van de vorige week kwa men de bekende klanten weer eens in den winkel, en toen zij na enkele minuten van de bankjes opstonden, maakte de eigenaar van de zaak een der dames attent op het' touw dat onder haar mantel uitkwam.- Groote consternatie, fouilleering en ontdek king van een paar schoenen. De dieveggen waren op heeterdaad betrapt. Onmiddellijk waarschuwde men de po litie. De beide dames werden meegenomen naar liet bureau en uit het verhoor bleek, dat men de hand had gelegd op een paar meisjes die verschillende winkels in den omtrek van den Dam onveilig hadden ge maakt. Ijverig bleef de recherche speuren naar verdere medeplichtigen. Haar werk leverde resultaat op. In den loop van de week wer den tnog vijf meisje* en een paar mannen gearresteerd, allen voor hetzelfde feit. Zij blijven eenige dagen in voorarrest, worden voor den rechter-commissaris ge leid en die vindt termen om de heele bende, in verband met het gebrek aan plaatsruim te op vrije voeten te stellen. Donderdagmiddag- vertoonde de bende zich weder in de Hoogstraat, en Zaterdag ochtend waren 2 van de meisjes alweer op- n|oyw ^eai^esteercl wegens ^schoenendief- rnet alleen deze afwijking, dat nu een att* dere winkelier „begunstigd" werd. Inderdaad frissche toestanden! Verdronken. Gistermiddag halfzes be vonden zeven jongelui zich in een roeiboot in het Oosterdok te Amsterdam. Zij schom melden, het bootje sloeg om. De 21-jariga V. d. Heijden verdronk. Verheffend tooneel. Een der postboden in Ruinerwold Spartacist in merg en been, had reeds jlang de jongelingschap tegen zich in het harnas gejaagd. Een plan werd beraamd en... voor de geuniformde man wist, wat er gebeurde, hing hij spartelend met het hoofd naar beneden vlak hoven de snelstroomende breeds en diepe berm- sloot, even buiten liet dorp. De jongens ga ven hem nu de keus: óf uit volle borst „Oranje boven!" roepen óf in de waterlei ding. Postbode weigert eerst, maar als hij voelt, dat het haar hem langzamerhand nat begint te worden, roept, neen brult hij: Oranje boven! Niet één maar vele malen.- Delft in duisternis. Gisteravond wer den. Delft en het Westland plotseling in duisternis gehuld tengevolge*van het. defect raken van een motor van het G. E. B. On geveer een kwartier later was een reserve dynamo ingeschakeld en de storing opge heven. In de duisternis konden veel koffiehuis-, bezoekers hun beurs niet vinden en eclip seerden zonder betaling. Smokkelveldslag. In den afgeloopen nacht is te Lobith een formeele veldslag ge leverd tusschen een groot aantal smókke- ovcrbleef? De wilskracht van Jacques de Rhodes, was immer op de hoogte van den toestand, en ofschoon het nu kookte en stormde in zijn gemoed, toch scheen hij uit marmer gekapt. Terwijl Mathieu Puyloo terugging om zich bij juffrouw Vallauris te voegen, trad de graaf op Laure toe. Gij zijt gekomen, mevrouw, sprak hij, eerbiedig buigende, gij hebt den roep yan een vreemdeling beantwoord... wees dui zendmaal bedankt 0111 zooveel goedheid en vertrouwen. FEUILLETON. EEN EDEL HART. i) Dan, een lucifer aanwrijvende op zijn "weelen broek, voegde hij er bij: - Kan mevrouw het aldus lezen? 't Is haastig. - Ja, zei Laure, de couvert openbreken- '1 is licht genoeg en ik heb nog goede feto. Halfluid, want- zij vermoedde wel dat de '".meester den inhoud van den brief ken- of ried, las zij: Mevrouw, In den jiaam van allen die gij ooit Demind, vereerd-of beweend hebt, sla de bede van een wanhopigen grijsaard in den wind. Volg mijn rentmeester en vervoeg u Dij mij aan 't uiteinde van het park van Argelies. Vandaar leid ik u naar mijne woning, het. kasteel van Astarac, waar u over belangrijke en zeer kiesche dingen onderhouden moet. Lij voorbaat bedankt, mevrouw. Jacques*de Rhodes, ga er heen, moeder, mompelde ^riqjiette tot in 't diepste van hare ziel roerd, ga er spoedig heen, daar hij-lijdt 111 roept. En wat zal er van u worden tijdens mijne afwezigheid?Komt gij 'mede? Neen, ik zou hem wellicht storen; maar zoodra mijnheer de Puyloo u bij zijn meester gebracht heeft, zal hij me hier komen halen, en over mij waken, niet waar mijnheer? De rentmeester bleef als aan den grond genageld staan. In den bleeken stralenglans der maan, was het niet juffrouw Vallauris die tot hem sprak, maar wel Marguerite, de doo- de, die hij zoo dikwijls op zijne armen ge dragen, en zoo bitter beweend had. 't Was haar beeld, hare gestalte, hare stem, 't waren hare gelaatstrekken Zeker, stotterde hij onthutstik zal alles doen wat de jonkvrouw verlangt. Jonkvrouw! De brave man had Margue rite nooit anders genoemd, zelfs toen ze reeds mevrouw d'Argelles heette. Al zwij melende, als was hij dronken, leidde hij Laure tot aan dc bres in de muur, achter welken Jacques, door niets gestoord of verontrust, haar wachtte. Zijn hart klopte hoorbaar, maar zijne .kalmte was weergekeerd... Wilde hij niet alles weten?... Misschien alles redden?... En had hij geen behoefte aan al.zijn schranderheid, 'aan al zijne helderheid van geest, om doelmatig te beschermen al wat hem vaii zijne dochter-martelares nog Laure, ondanks hare ontsteltenis, voelde ook al hare wilskracht wederkeeren Had Henriette haar niet gezegd, dat zij door Jacques de Rhodes gered kon wor den? Gij, een vreemdelinge, herhaalde zij, de grootvader van mijn kleinzoon! Hij onderbrak haar zachtjes. Dan tochten minste een onbekende, zeide hij. In mijn brief zeide ik u, dat gij de bede van een wanhopigen grijsaard zoudt willen verhooren. Dit hu, is mijne bede'; Kunt ge mij zeggen waar het medail lon vandaan komt dat uwe dochter dezen avond aan haren hals droeg, en dat mar kiezin d'Argelles getracht heeft te stelen, toen zij het lijfje van Souriquette los maakte? Getracht?Is zij er dan niet in ge slaagd? Zij was er in geslaagd, maar ik heb haar, op mijne beurt, het kleinood ontno men Ha! En hebt ge dit juweel gezien? Ja, ik heb het gezien. En kent gij haar wier beeltenis het medaillon bevat? Jacques sloot zijne oogen, en van zijne ontkleurde lippen vielen, zachter dan een zuchtje, deze woorden: Ja, ik heb. haar gekend. 't Is een heele historie, de geschiede nis van dit medaillon!zuchtte Laure. Wilt ge ze mij verhalen op het kasteel d'Astarac? Op mijne beurt zoo gij 't mij veroorlooft zal ik voor u mijn hart bloot leggen. En gij, moeder vol toewijding, ach tenswaardige vrouw, bezield met alle denkbare verheven gevoelens, gij zult me. wellicht beklagen. Laure aarzelde niet. Kom, sprak zij, ga voor, mijnheer, ik volg u Steun op mij. De weg is niet zoo erg lang, doch misschien zal 't gaan door half gebaande wegen u vermoeien. Toch niet, want ik ben flink ter been. Zonder meer te zeggên, Ingaven beiden zich op weg. Men had het kloppen van het hart van Jacques de Rhodes kunnen hooren... Einde* lijk!... God ging medelijden met hem heb ben!... Hij zond hem licht! Hoe ging dit voor hem schijnen?Dat begreep hij nog niet goed, niets wetende van de ge schiedenis der familie Vallauris, maar toch' gevoelde hij dat de waarheid in aantocht was. Wat Laure betreft, zij die heel haar la ven het oogenblik gevreesd had dat zij ge heel of gedeeltelijk hare dochter zou moe ten afstaan, zij volgde nu Jacques de Rho des zonder eenig gevoel van afkeer of angst maar integendeel, met een zonderlinge, on weerstaanbare sympathie, een buitenge woon en onuitlegbaar vertrouwenAlles goed bezien, Maurice, en zelfs Henriette, hadden haar zooveel gesproken óver dien Jacques de Rhodes met zijn diamanten, hart onder een marmeren omhulsel! Gehoorzaamde zij ook niet, de bewonde renswaardige moeder, aan het gevoel dat voor hem ontstaan was in de harten hareU kinderen? (Wordit vejwoJgtLji

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1