Is Lefdsche Cut". Derde Blad. Zaterdag 10 Mei 1919 BINNENLAND. Uit de Omgeving YRAGENBUS. EN RUZIETJE IN DEN ZAANDAM. SOHEN GEMEENTERAAD. meldt uit Zaandam aan de ,,Msbd.": Sieren vergaderde de gemeenteraad ter jzetting van de behandeling van de sa ssen voor ambtenaren, hetgeen voor [emeester Ter Laan minder pleizierige iten bracht. Ter vorige vergadering Z.E.A. zich verzet tegen afschaffing den rang van hoofdagent, en daarbij gd, dat de organisaties van agenten bij hem geweest waren, om daarover preken. iheer Prins kwam daar nu op terug en (aleerde dat de burgemeester toen ge- heeft. Het was spr. bekend, dat deze haffing juist een wensch der vak ver - -ing was, waarom hij toen al niet kon jven. dat de burgemeester waarheid Nu is spr. echter op onderzoek uit test en in het bezit van een brief van, ic. 1918, waarin den burgemeester door agenten de wensch tot afschaffing lt te kennen gegeven, heer Duys beaamde wat door den [en spreker gezegd is en kan maar éen iaring vinden, n.l. dat de commissaris ij vertikt en dat de burgemeester daar- zwicht. Maar dat zou spr. wel eens in zien. Als hij eens 14 dagen burge ster was, zou dat niet gebeuren, voorzitter ontkende, dat hij gezegd hebben, dat de vakvereeniging van iten nooit bij spr. is geweest. Dat was verstaan. Hij had gezegd, dat ze vroe- nooit daarover met hem gesproken len en dat eerst op 7 April hadden an. Spr. achtte het een beleedigende nderstelling als zou hij onder den com- aris staan en zette uitvoerig uiteen rom hij den rang van hoofdagent- wilde iden. Eenvoudig omdat de dienst af- Kiag niet toeraat, en waar dat zoo is, spr. zich niet verantwoord met het te doen al verlangt de raad hel ook. de repliek verwonderde de heer Duys over de houding van den burgemeester (jammerde het, dat hij zoo pertinent oudt. Ha»d tenminste, zoo zei de de Duys ,,nog maar gezegd, dat ge u st had. dat ware ridderlijk geweest", liet standpunt der veranlwoordelijk- langaat, zeide spr. tot den burgemees- Als uw standpunt juist is, wat ik be- el, dan verklaar ik, dat geen socialist emeester kan zijn, want uw gedrag verwarring onder de partijgenooten te nadceien van het vervullen van 't zijn voor ons dan grooter dan de deelen." idat. over deze kwestie zeer lang ge lieerd is, waarbij'de voorzitter deed men, dat aan~~hem .als-hoofd der po- de indeeling van dien dienst is over ten en de commissie niet het recht had daarmede te bemoeien, werd de rang hoofdagent gehandhaafd. Een voorstel, nu alle ambtenaren verhooging -krij- dit ook te verzoeken voor deti commis- van politie, werd na heftige bestrij- van den heer Duys verworpen DE BURGERWACHTEN. zijn memorie van antwoord op de leloire binnenlandsche begrooting [1919 wijst de minister van Binnen- ische Zaken er op, dat de burger wach- ïaar ontstaan danken aan het initiatief bevolking. Toen een minderheid ,,naar gezag greep", gevoelde de meerderheid metmatig behoefte harerzijds mede te ben lot handhaving van de orde. De aring heeft deze beweging begrijpelij ke aangemoedigd en haar onmisba- sleun verleend. De vraag of thans het «blik reeds daar is om op de sedert smber j.l. genomen maatregel terug te «I moet ontkennend beantwoord wor- Op de vraag of de revolutie interna at dan wel nationaal is, zal de regee- niet ingaan. Evenmin zal zij zich uit- hoe zij de middelen, die baar ten :|te staan, denkt te hanteeren. 'leen en ander volgt reeds, dat de re- "ip allerminst de burgerwachten als Bffiuliere ondernemingen" kan he rwen. Degenen, die zich geheel vrij dom de regeering scharen, komen het Kerst voor schadeloosstelling in aan- ilgeraamde bedrag is inderdaad slechts stelpost, omdat niemand kan voorspel- M en in welken omvang gewelddadig- ■D zullen voorkomen. £>e stoatsrechte- Positie van de burgerwachten is het 4e construeeren als in hoofdzaak bij- van de plaatselijke politie. De miïi- Pensioenwetten kunnen niet op de grwachten .van toepassing verklaard J®. omdat de laatste juist het militair «ter missen. JjJ een wettelijke regeling van de uit- n&en, hoewel op den duur beter, kle- tooveel practische bezwaren, dat voor- p? volstaan moet worden met het voor- er regeering Mocht het onverhoopt •ot toepassing van de beoogde maatre- J komen, dan zal de Tegeering zich mogelijk aansluiten bij de regelen ae Burgerlijke Pensioenwetten" be ten. de meest mogelijke zorg "wordt er gewaakt, dat tot de burgerwacht j a"eszins betrouwbare personen toe- e1' Verschillende waarborgen gaan 'nnensluipen van verkeerde elemen ten. Wat in het bijzonder dc verstrek en wapenen aan inwoners van grens- rden ke*re^' kan er op gewezen n dat reeds in December ook de commissarissen der koningin gewezen zijn op de wenschelijkheid om in z.g. smokkel- gemeehten geen wapenen aan de ingezete nen in handen te geven. Grafton, zaden en peulvruchten. De minister van Landbouw heeft inge trokken het vervoerverbod van ongédorsch- te granen, zaxfen en peulyruohten en een beperking van clen verkoop van gewassen te velde, voor zoover zulks nog niet ge schiedde. Melkprijzen. Het Haagsche Correspondentiebureau seint: Met de meeste stelligheid kan het bericht worden tegengesproken, als zou de Minis ter van Landbouw in.het melkconflict tus- schen de veehouders en de melkslijters in grijpen door voor het geheele land een maximum verkoopsprijs van 12y2 cent- 'per liter, franco inrichting, vast te stellen. Aan het instellen van maximumprijzen wordt zelfs niet gedacht. Men meldt uit Haarlem aan de ,,Msb.": Veel 'verbetering is er in den toestand van de melklevering nog niet gekomen. Namens den kleinhandel is nu bij de vee houders-organisaties een bemiddelings voorstel ingediend, -dat hierop neerkomt, dal de slijters iets meer geven en de Vee houders iets laten vallen, zoodat. men op deze wijze tot een bevredigende oplossing komt.. Het voorstel zal in een gecombineer de vergadering van besturen der veehou ders-organisaties besproken worden, waar na het zal .behandeld worden in een ge combineerde vergadering van kleinhande laren en veehouders. De groote melkinrich tingen worden er dus buiten gehouden. In de stad. en omstreken vonten steeds meer veehouders hun melk zelf uit, soms tegen 11 cent per liter. STADSNIEUWS. Bureau voor rechtskundige en sociale adviezen. Zooals bekend is door het Plaatselijk Comité voor de Rath Soc. Actie en de Christelijke Besturenbond opgericht een bureau "voor rechtskundige en sociale ad viezen. Over de werkzaamheden van dit bureau vanaf het tijdstip van oprichting, n.l. 3 October 1917, tot en met 31 December 1918, deelt de secretaris hel volgende mede: Behoudens enkele uitzonderingen werd iêderen Woensdagavond van h'alfnegen tot halft'ien zitting gehouden in het. Centraal Bureau voor de K S. A aan de Oude Sin gel, vroeger no. 58, thans na de verplaat sing van dit bureau, aan de Oude Singel no. 78. In genoemd tijdvak werden gedurende. 57 (zittingen advies gegeven, of bijstand verleend aan 172 personen en 4 organisa ties De adviezen te verdeelen als volgt: rechtskundig, mondeling 41, schriftelijk 99, sociaal- mondeling 15, schriftelijk 13, der halve in totaal 168, waarvan op 31 Dec 1918 nog 36 zaken in behandeling waren. In zes gevallen werd op grond van onrecht matigheid bijstand geweigerd, achtmaal werd door de betrokken personen van ver. dere bebandelrig afgezien, 'terwijl in vijl gevallen geen bijstond kon worden ver leend omdat, de betrokken personen te laat advies hebben gevraagd. Door het Bureau werd 31 maal opgetre den voor het kantongerecht, 4 maal voor de arr.-rechtbank, 4 anaal voor den Raad van beroep, 1 maal vqor de Huurcommis- sie, terwijl voor een geval de bemiddeling werd gevraagd van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. In 33 gevallen werd door haar bemidde ling een gunstig resultaat bereikt, o. a. voor een persoon een pensioen van pa troonszijde verkregen, terwijl slechts in vier gevallen een afwijzende beschikking volgde. Aan verschillende personen kon in totaal worden uitgekeerd een bedrag van f 297.22. Verzonden werden 269#brieven en ;30 briefkaarten. Ontvangen werden 166 brie ven en 16 briefkaarten. Met vermelding van het aantal volge hier een opgave van de onderwerpen, wadr- over advie-s werd verstrekt: afschaffing nachtarbeid 1, arbeidscontract (inclusief loongoschilien) 67, belasting 1,- boedelschei ding 3. borgstelling 1, curateele 1. distri butie 2, diefstal 3, echtscheiding 7, erfenis 10, geldvordering 15, getuigschrift 1, goed keuring statuten (Kon.)" 1, heling 1, huur commissie 4, huurkwestie 7, huwelijk 1, Invaliditeitswet -1, koop en verkoop, 10, Kinderwetten 2, levering van goederen 1. militaire vergoeding 3, Ongevallenwet 6. Ouderdomsrente 6, ouderlijk gezag 1, pen sioenregeling 1, preventieve hechtenis 1. spaarpandbrieveo 1, uitvindingen 1, ver plichting tot onderhoud van ouders 2, idem van kinderen 1, idem van den verhuurder 1,. voogdij 2, wachtgeldregeling 2, werk loosheid 1, werkloosheidsverzekering 1, wijzigyig registers burg. stand 1, zieken fondsen 1. Beroepsgewijze werden de adviezen ge geven en bijstand verleend aan: arbeider reinigingsdienst. 1, bankwerker 12, blee- kersknecht 2, behangers 1, breierijhoudster 1, breisters 2, brievenbesteller 1, dienst boden 10, fabrieksarbeiders 10, fabrieks arbeidsters 9. fotograafbediende 1. ge meentewerkman 1, goudsmidsknecht 1, instrumentmakersbediende 1. kapper* 1, kappersbediende 1. kleermaker 1, kleer- makersbediende 3, kantoorbediende 1, koop lieden 4, land- en tuinbouwarbeiders 12. losse werklieden 3, magazijn- en loop knechten 4, melkboer 1, meesterknechts 3, machinist 1, meubelmakersknecht 1, met selaars 2, mandenmaker 1, naaisters 3, opperlieden 2, rijwielhandelaar 1, sigaren makers 3, slagersknechts 2. schippers knechts 5, spoorwegpersoneel 2, schilder 1, schildersknechts 2, stijkster 1, textielarbei ders 3, typografen 2-, timmerlieden 8, trans portarbeiders 8, tuinder 1, verzekerings agent 1, wafelbakker 1, werkvrouwen 2, winkeljuffrouwen 4, winkeliersters 9, zon der beroep 18.» Organisatieagewijze werden de adviezen verstrekt of bijstand verleend aan: de Christelijke Besturenbond, Chr. Organisa- tei van bakkersgezellen, Ver. van R.-K. po litie-agenten, R.-K. Ver. van Fabriek»-, Haven- en Transportarbeiders; bencVens aan 1 lui v'an Patrimonium, 2 leden van de Chr. Bouwvakarbeidersbond, 7 leden van de Chr. Metaalbewerkersbond, 1 lid van de .Ver. van Chr. Spoor- en Tramweg personeel, 1 lid van de Chr. Nat. Werkmans -bopd, 2- leden van de Chr. Fabrieksarbei- dersbond, 2 leden van de Ver. Unitas, 58 leden van den N. R.-K. Volksbond, 9 leden van den R.-K. Haven- en Transportarbei dersbond, 2 leden van de afd Leiden R.-K. Grafische Bond, 8 leden van den R.-K. Bouwvakarbeidersbond, 1 lid van de R. K. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, 2 leden van den R.-K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbediende», 5 leden van den R.-K. Metaalbewerkersbond, 2 leden van den R.-K. Textielarbeidersbond, 3 le den van den R.-K. Bond van Bakkers enz., 1 lid van den R.-K. Bond van kleermakers, 3 leden van den R.-K. Tabaksbewerkers- bond, 6 leden van de St. Jozefgellenver., 1 lid van de Hanze, 1 lid van de Zitover., 3 personen vanwege de St. Vincentiusver., benevens aan 78 ongeorganiseerden. Zooals uit vorenstaande gegevens blijkt, heeft het Bureau reeds in den eersten tijd van zijn bestaan zeer vruchtbaar gewerkt en getoond in een werkelijke behoefte te voorzien. De volgende opmerkingen worden nog aan dit verslag toegevoegd. Vooreerst is het te betreuren, dat ver schillende personen bij voorkomende kwes ties of wel te rade gaan bij personen, die hiertoe absoluut onbevoegd zijn, of wel te lang wachten met adviesaanvrage. Vooral bij het aanvragen van ouder- domsrentf op zeventigjarigen leeftijd ge beurt het al te vaak, dat men, onkundig van de wettelijke bepalingen op dit terrein, zelf de oorzaak wordt, dat afwijzende be schikking volgt, hetzij door verkeerde wijze van requestreeren, hetzij door het zich niet wenden tot de daartoe aangewezen personen of lichamen. Ook gebeurt het, dat men bij het ont vangen van eene afwijzende beschikking van de zijde van de Rijksverzekeringsbank hierin berust zonder meer én geen gebruik maakt van de gelegenheid tot instellen van een beroep, hetgeen ten allen tijde op de beschikking van genoemde bank staat aangegeven, ofwel dat men daarmede zoolang wacht, dat dan. de termijn voor het instellen van beroep vastgesteld, ver streken is. Voor verschillende personen, op wier aanvrage in eerste instantie een afwijzen de beschikking was gevolgd, mocht men in hooger beroep alsnog toekenning van gevraagde rente verkrijgen^ Ten onrechte meent men dikwerf, dat ouderdomsrente kan worden gevraagd zonder rekening te houden met een be paalden termijn rv» het bereiken v&n den ouderdom van zeventig jaar, hetgeen blijkt uit het feit, dat personen van 72 jaar en ouder zich in deze aangelegenheid tot het bureau wendden. Ofschoon voldoende aan alle verdere vereischten, door de wet bepaald, kunnen zij niet voor het verkrijgen dezer rente in aanmerking komen, omdat de wet bepaalt bij art. 375 o. a.: ,,Het verzoek om rente is niet ontvankelijk, indien het wordt ingediend mêer dan een jaar, nadat de leeftijd van zeventig jaar is bereikt." Op welke gronden de wetgever tot deze beperking is gekomen, is niet duidelijk. Het komt toch voor, dat personen, 70 jaar geworden, geen aanvrage om toekenning dier rente indienen, op grond, dat zij aan die rente momenteel geen behoefte hebben.- Wijzjgen zich echter na verloop van tijd de levensomstandigheden van zulke per sonen. waardoor zij een dergelijke rente behoeven en deze alleszins nuttig besteed zou zijn. dan kunnen zij biervoor niet meer in aanmerking komen en worden zelf de dupe van. het door hen vroeger ingenomen standpunt, geen ouderdomsrente aan te vragen, zooiang men die niet. noodig heeft. Een. standpunt, dat toch zeer zeker niet te laken was. Het lijkt dan ook wel gcwcnscht, dat bij wijziging dezer wet, ook hierin ver andering worde gebracht en deze beper king uit de wet worde verwijderd. De daaA'oqr in aanmerking komende perso nen of organisaties zullen goed doen hier aan-de noodige aandacht te wijden. Zoolang echter deze beperking alsnog bestaat, zullen personen, die in aanmer king kunnen komen voor toekenning van ouderdomsrente, goed doen hiermede reke ning te houden en afgezien van de vraag of zij momenteel behoefte eraan hebben voor het bereiken van het 7l3te levensjaar een aanvrage om toekenning dier rente in te dienen. Ten allen tijde zal het Bureau bereich gevonden worden hen met raad en daad bij te staan. Bij "de behandeling van geschillen voor het kantongerecht, voortspruitende uit de niet nakoming van de bepalingen van de wet op het arbeidscontract (loongeschillen) bestaat meestal de groote moeilijkheid om met succes werk7%.am te zijn in het niet aanwezig zijn van bewijskracht teneinde de ingestelde vordering te ondersteunen. Het aangaan van een arbeidsovereen komst geschiedt meestal bij mondelinge afspraak en zonder bijzijn van getuigen, zoodat bij ontkenning der feiten van werkgeverszijde het door den Kantonrech ter opgelegde bewijs niet of niet voldoende kan worden geleverd 1 Ook om doz° re#en derhalve het streven der v:ik'--rg:i!:l«.r - erop gericht zijn collectieve arbeidscontracten af te sluiten en zal het, waar dit vooralsnog niet. wel mogelijk is, aanbeveling verdie nen geen mondelinge doch schriftelijke overeenkomsten aan te gaan, waardoor evenlueele moeilijkheden kunnen worden voorkomen. ^Hetzelfde geldt in niet min dere mate voor het beëindigen van de dienstbetrekking en de bepalingen omtrent vaststelling van het arbeidsloon, uitbeta ling bij ziektegevallen, enz. Enkele malen moest het Bureau onder vinden, dat personen aan w-ien bijstaiifl was verleend en voor wie met succes was opgetreden, het niet de moeite waard sche nen te vinden, het Bureau .hiermede in kennis te stellen, zoodat het van de re sultaten mededeellng moest ontvangen van de tegenpartij.. In het verslag wordt een 'oprecht woord van dank gebracht aan de rechtsgeleerde adviseurs van het Bureau, die geheel be langeloos het Bureau met raad en daad terzijde stonden, voor de vele werkzaamhe den door hen verricht. Ten slotte worden allen, die hiervoor in aanmerking komen, en vooral de Chris telijk' en Katholiek georganiseerderi, aan gespoord, zich in alle voorkomende ge vallen tot het Bureau te wenden, dat, op gericht door de genoemde organisaties, volgaarne alle inlichtingen zal verstrekken en zoo noodig bijstand zal verleenen en wel krachtens zijn beginselen. In geen geval bestaat er voor bedoelde personen reden zich tot andere inrichtin gen, werkzaam op dit gebied, te wenden. Herinnerd wordt er aan, dat iederen Woensdagavond tusschen half negen én half tien uur zitting wordt gehouden: Ourle Singel no. 78. Telef. 1310. ALKEMADE. Niet aangenomen. Met genoegen kun nen wij mededeelen, dat de heer J. van Bastelaar, ambtenaar ter secretarie alhier, zijne benoeming te Hillegom als zoodanig niet heeft aangenomen. BODEGRAVEN. Aanbieding parkversiering. De aan bieding van het geschenk der Vereeniging van Handeldrijvenden en Middenstand (bloem en vaas) voor het Juliana-plantsoen aan deze gemeente, zal plaats hebben op Maandag 21 Mei a.s. des avonds te half zeven; Het bestuur der Middenstandsver- eeniging zal bij gunstig weder met het Dag bestuur der gemeente samenkomen bij het plantsoen, alwaar de officieele over dracht zal plaats-hebben. BOSKOOP» Diefstal. Ten nadeele van mej. S. is Woensdag aan den Reijerskooperweg een damesrijwiel gestolen. Staking geëindigd. De staking in het l^omkweekersbedrijf is geëindigd. De eischen der arbeiders zijn niet ingewilligd. Doordat verscheidene stakers wederom aan het werk waren gegaan, was de sta king feitelijk al verloopen. De rijksveld wachters zijn Donderdag naar hun stand plaatsen vertrokken. HAZERSWOUDEL Distributie. - Van 10 Mei tot 16 Mei zijn geldig:-Bon No. 14 voor 100 gram kaas. Bon No. 64 vuor 350 gram suiker. Bon No. 65 voor 250 gram rijst van 14 cent per pond. Bon «No. 66 voor 100 gram Kalizeep. Bon £No. 19 van het bonblad voor suiker voor 350 gram suiker. HILLEGOM. Liefdadigïieidsconcert. Gisteren werd ten bate der Hillegomsche Ver: tot bestrij ding der Tuberculose een concert gegeven, dat ongetwijfeld een groot succes is gewor den, niet alleen op financieel gebied. Het- zeer uitgebreid programma werd vlot af gewerkt. De dames Hoogervorst en Van Beaumont, die met haar groote schare leerlingen dezen aVond hadden voorbereid, mogen met voldoening terugzien op' haar zeer moeilijke, doch tevens uiterst dank bare taak. Het Dames-koor, begeleid door Anny Johkheer, zong verdienstelijk eenige nummers, waarbij wij tegelijk kennis maakten met mej. Hoogervorst als compo niste. Heel aardig was de zang van het kinderkoortje, begeleid door mej. Stientje Schro; vooral «Bruiloft in de sneeuw" was een leuke verrassing. De jeugdige execu tanten hadden er zelf schik in. Doen wij nog een greep in het vele goede en noe men wij het pianospel van mej. Tiny de Wreede, de nummers viool en piano van de dames Elfrink en Jonkheer, vooral ,,Air Varié", de ouverture ,,Zampa" voor piano door de dames Philippo en Warmenhoven, de met sympathieke stem gezongen num mertjes door mej. J. Prins en het mooie orgelspel van dén heer Beukers. En ver geten we niet de opgewekte en opwekkende muziek van de mandolineclub ,,Estudian- tina", welke haar leidster, rnej. Van Beau mont. met bloemen huldigde. Namens het bestuur der T. B. C. werd allen medewerkenden dank gebracht, wer den niet vergeten de vele stille krachten" en werd een bloemenhulde gebracht aan de dames Hoogervorst en Van Beaumont, waarin zeer terecht mevr. Payens en me]. Hopman deelden. Het is een verblijdend teeken, dat in den laatsten tijd in onze gemeente de welda digheid op verschillende, wijzen door de kunst wordt gediend. «Bloembollenveilingen. Ten bate der R. K. Kerk van St. Joseph en der armen varï beide parochies, werd gisteren een bloembollenveiling gehouden, die f 2405 opbracht. Ten bate der kerk en armen werd mede een veiling gehouden in de parochie van St. Martinus; de opbrengst was f 1550 en f 450 ten bate der St. Elisabethvereeniging. KATWIJK. Distributie. Van 1217 Mei zijn geldig bon' 14 voor een half pond rijst; bon 15 voor 34; :;ns.suiker; bon 1 kinderboekje voor TÜ ons suiker; bon 4 voor 1 pak kin dermeel ;bon 16 voor 1 stuk kalizeep a 6 ct. per stuk zoover voorradig; bon 11 op 3 bons 1 rol sago, of op 2 bons 1 pak tapioca (uit het t-onboekje); bon 98 voor 5 Kg. klei - aardappelen; bon 17 voor een half pond capucijners ó'f een half porid gr. erwten (uit het bonboekj'e). NIEUWKOOP. Polderverkiezing. Bij de Donderdag gehouden verkiezing voor een Dijkgraaf van den Poldeir Nieuwkoop, aftredend de heer J. Bol,-die wegens le«ftijd niet har. kicsbkar was, werden uitgebracht 404 geldige stemmen, waarvan verkregen de heer Kohlbrug^e te Utrecht, rentmeester yan Baronesse van «Heemstra, 252 stem men en de hear W. Nieuwenbulaem alhlej 209; de overige stemmen waren verdeelde jDe heer Huisman te Zevenhoven, die vol gens rooster moest aftreder» als heemraad verkreeg 457 van de 498 geldige stemmen, zoodat benoemd zijn de heer Kohlhrugg» en Huisman. De eerstgenoemde behoeft In gevolge art. 30 van bet algemeen polder reglement van Zuid-Holland op zijn benoe ming de goedkeuring van Ged. Stoten, omdat hij geen grondbezit In den polder heeft. NIEUWKOOP. Distributie. Van 1218 Mei is verkrijg baar op'bon 351: 1 ons rijst; bon 350: 1 onf gort; bon 352: 100 gram zeep; bon 353: 100 gram erwten; bon 354: 100 gram kaas; bon 355: 2 Kg. aardappelen; bon 356: 2 ons re- geeringsspek; bon 357: 350 gram suiker; kinderbon 41: 350 gram suiker; kinderbon 23: 100 gram zeep. Normaalboterkaarten van 13—22 Mei bon 1: 250 gram. ROELOFARENDSVEEN Diefstal. Bij den heer J. H. S., smid en rijwielhandelaar alhier, zijn heden nacht ontvreemd 2 rijwielen en pl.m. 20 banden VOORSCHOTEN Distributie. Voor hel- tijdvak van 12— 19 Mei zijn geldig verklaard: bon-46 (A- boekje) van 1316 Mei voor 3 Kg. kleiaardr appelen; bon 47 (A-boekje) van 1619 Me! voor 2 Kg. veenaardappelen; bon 49 (P- boekje) voor 250 gr. bruine boonen; bora 39 voor 350 gr. suiker; bon 40 voor 150 gr. tljsè bon 41 voor 100 gr. kaas; bon 42 voor 100 gr. tapioca; bon 43 voor 200 gr. huishoud- jam;' gindermeelboekje: bon 86 voor 1 pakje kindermeel; bon 87 voor 350 gram: suiker; bon 88 voor 1 stukje huishoudzeep; bon 3 (melkkaart) voor 1 pakje kindermeel voor kinderen van 12 jaar. v ZOETtiRWOUDÉ. Distributie. Van 10—16 Mei is verkrijg-, baar op bon 106: 5 Kg. veenaardappelen; bon 91: 1 ons gr. erwten; bon 81: 1 ons rijst; Jbon f74: 1 ons br. boonen; bon 2 kaart zie kenlijst; bon 4 kaart zieken havermout; bon -43: 1 ons capucijners; bon 18: 1 paW aardappelenmeel; bon 9: 1 ons sago; bots 42: 34 ons suiker; bon 7 «een half ons ver micelli of macaroni; bon 72 toiletzeepkaarfi 1 pak zeeppoeder; bon 15 kinderzeepkaart 1 stuk HH. Vraag: Mijn vrouw is 22 jaar over leden en was eenige dochter. Ik heb 5 kin-' deren. Grootmoeder heeft alles vermaakt aan één kind; mag dat? Is daaraan iets te doen voor de overige vier? En tot vien moot ik mij nu wenden? Antwoord: Grootmoeder had bij tea> tament slechts vrijelijk over de helft van haar vermogen kunnen beschikken. De vier ten onrechte onterfde kleinkinderen, of voor zoover zij minderjarig zijn, hun voogd namens hen, moeten tegen het klein kind, aan hetwelk alles is nagelaten, als de zaak met dit kleinkind niet in der min ne kan in 't reine gebracht worden, een rechtsvordering tot inkbrting der gemaak te beschikking instellen. Daartoe zal de' bijstand van een procurator moeten wor den ingeroepen. Vraag: Zoudt u mij eens inlichtingen willen.geven, of mijn zuster, die met 1 Mef uit haar dienst zou komen, maar 28 April zwaar ziek is thuisgekomen, recht heeft op de ongevallen-verzekering. Is haar baas nog verplicht haar zes weken loon uit te betalen en heeft mijn moeder nog recht op verplegingsgeld, daar zij thuis ver pleegd wordt? Antwoord: Uw zuster heeft recht opl haar loon tot 1 Mei, langer niet. Wanneei- zij bi) haar patroon inwonend is ge weest, moet de patroon bovendien nog be talen de kosten van baar ziekte (dokter, geneesmiddelen en verpleging) over de da gen van 28 April tot. 1 Mei. Daar met 1 Me! de betrekking eindigdo. kan zij niet meer eischen. In de Wettel ij' ongevallenverze kering valt uw zuster alloon. als zij in een verzekeringsplichtig bedrijf is werkzaam geweest. Dit kunnen we u niet zeggen, zonder dat u ons precies haren werkkring opgeeft. V r'a a g: Tk ben bewoner van een huis der Bouwvereeniging Dorpsbelang" te Leiderdorp. Nu is voor anderhalfjaar ge leden de buur al reeds met 20 cent per week opgeslagen, zóoals gezegd is geworden, met goedvinden van het gemeentebestuur. En nu is er weer sprake van een verhoöging van 20 cent per week Waarvoor deze op slag dienstig is weet ik niet, daar er ^.een ingrijpende reparaties zijn gedaan, en voof zoover ik weet niet aangevraagd zijn. In dien de bouwvereeniging, j'aarin de be woners in het geheel niets te zeggen heb ben, daartoe geen recht heeft,- zoudt u dani mij den weg niet kunnen aanwijzen, wel ken wij moeten bewandelen om de huur- verhooging tegen te gaan? Een huurcom- missie is hier niet. Antwoord: Indien er voor uwe ge meente geen huurcommissie bestaat (be hoort echter Leiderdorp niet onder het gebied der Huurcommissie te Leiden?) zijn de huiseigenaren vrij de huur op te slaan. Nu het hier echter eene vermoedelijk wet met rijksvoorschot werkende bouwvereeni ging geldt, zal de huurprijs toch altijd wel door het gemeentebestuur goedgekeurd moeten zijn. Informeer eens ten gemeente secretarie. V ra a g: Is het in verband met de tiüidU ge brandstoffenschaarschte vbordeeli^é* uitsluitend op gas te koken dan op een fornuis, gestookt met brandstoffen? A n t w o r d: Het koken op een fonwd#

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3