Ilng der maximum hoeveelheid, 'de wijze er. eindtermijn van inlevering nader wor den bekend gemaakt. Uitvoerige bijzonderheden, betreffende de inventarisatie, de controle enz., bevat de ,,St.-Ct." van 7 dezer. Het graanmonopolie der regeering. Naar aanleiding van de in enkele bladen gedane vraag waarom het graanbedrijf nog steeds door de Regeering wordt gemonopo liseerd, vernemen wij, dat deze monopoli- eeering in het nauwste verband staat met de handhaving der garantieprijzen voor het dóór de landbouwers geleverde inland- sche graan. Zoolang die garantieprijzen gehandhaafd blijven hetgeen, volgens de desbetreffende beschikking van Minister Posthuma voor den oogst 19191920 moet geschieden moet de Regeering wel den geheelen invoer van graan in handen hou den, aangezien anders de mogelijkheid zou geschapen worden dat een deel van het uit het buitenland aangevoerde graan, hetwelk goedkooper is dan het inlandsche, door de landbouwers werd opgekocht om het aan de Regeering tegen den hoogeren garantie prijs te leveren. Uit het bovenstaande volgt dat van af schaffing van dit graanmonopoli^wel geen sprake zal kunnen zijn vóór April 1920. De melkstrijd. Door den Bond van Melkveehouders is gistermiddag het volgende telegram ont vangen: ,,De fabrikanten hebben besloten, be houdens nadere goedkeuring van de alge- meene vergadering van de Vereeniging van Fabrikanten van Melkproducten, den melkprijs met een halven cent te verhoo- gen, onder voorbehoud, dat de minister ontheffing verleent van het verbod om melkproducten te verwerken". De vergadering van den Bond van Melk veehouders heeft daarop gistermiddag be sloten, de levering van melk te hervat- t e n, terwijl contracten tot 1 October zul len worden afgesloten. Kaasverkoop. Naar men uit Gouda meldt, treedt de N. V. Kaashandel Maatschappij „Gouda" aldaar op als verkoop-agente voor de te Leeuwarden gevestigde Noord-Nederland- sche Kaasverkoop, welke onderneming een combinatie is van ruim 50 zuivelfabrieken ln de provincie Friesland, waarbij pl.m. 10,000 boeren zijn aangesloten. Deze com binatie heeft jaarlijks te beschikken over een productie van 8 a 10,000,000 K.G. kaas. De N. V. Kaashandel Mij. „Gouda" zal de geheele productie dier combinatie in haar pakhuizen ontvangen en ze daarna weder expedieeren, hetgeen bij die maat schappij veel levendigheid zal teweeg bren gen na den geruimen tijd van stilstand in den kaashandel. Steenkolen uit Duiischlartd. Men meldt uit Duitschland, dat de ver zending van steenkolen uit het Roergebied in bescheiden mate is hervat. Eerst in de volgende week zal het mogelijk zijn dén aanvoer te vermeerderen. IJzer en staat. JTet Uitvoerend Bureau van de Rijkscom missie voor de.distributie vangijzer en staal in liquidatie, deelt mede: De micisterieele beschikking betreffen de aflevering van ijzer en staal uit voor raad is met ingang van 6 dezer ingetrok ken liet verbod van aflevering en vervoer zoo als dat is vastgesteld in art 1 der ministe rieels beschikking van 29 Augustus. 1918, betreffende dislributicregeling voor ijzer en staal, wordt heden opgeheven, voor zoo ver het betreft vervoer in het binnenland. Derhalve zijn voor het ijzer en staal dat wordt afgeleverd uit magazijnen, winkels, wei-ven, fabrieken, werkplaatsen en andere 'opslagplaatsen in het R$k gelegen ver- voervergunnlngen niet meer noodig. ITet verbod van vervoer van af ïe grens naar» de bestemmingsplaats blijft alsnog gehandhaafd. De hiervoor benoodigde ver voer vergunningen behooren op de gebrui kelijke wijze te worden aangevraagd. Registratie van centralen is niet meer ïiocdig. Bij het aanvragen der bovenbe de eldo vcivoervergunningen behoeft der halve het nummer der geregistreerde con tracten niet meer te worden opgegeven. De minster van Arbeid De minister van Arbeid, inr. Aalberse, heeft, hersteld van zijn lichte ongesteld heid, Dinsdag de werkzaamheden aan zijn departement hervat. Met genoegen zal deze tijding worden Vernomen en we voegen er den wensch bij, dat minister Aalberse, onafgebroken zonder eenige physieke stoornis zijn grootschen arbeid kunne voortzetten. Hooge Raad van Arbeid. Naar wij vernemen kan de instelling van den Hoogen Raad van Arbeid binnen niet al te langen tijd worden tegemoet gezien. De desbetreffende maatregel van bestuur is reeds sedert eenigen tijd bij den Raad van State. Gezondheidswet. Naar wij vernemen is de Gezondheids wet van den Raad van State terug en i9 de indiening van dit wetsontwerp binnen kort te verwachten. Vakonderwijs. De Memorie van Antwoord van den Mi nister van Onderwijs op het afdeelingsvet- slag der Tweede Kamer nopens het wets ontwerp tot regeling van het vakonderwijs, is zeer binnenkort te verwachten. Vrouwelijke ambtenaren. De minister van Financiën heeft, vol gens het „Hbld.", bepaald, dat aan vrou welijke ambtenaren der belastingen, die wegens en bij het aangaan van een huwe lijk eervol ontslag uit haar betrekking vra gen, een gratificatie zal worden toegekend gelijkstaande met 5 pet., van het geduren de haar "diensttijd genóten salaris, doch in geen geval minder dan het voor eigen pen sioen gestorte bedrag. Voor deze gratificatie komen echter niet in aanmerking, de vrouwelijke amtbena- ren, die geen ontslag vragen vóór, op of onmiddellijk na den datum van het huwe lijk, doch daarna nog eenigen tijd in dienst blijven en evenmin de vrouwelijke ambte naren aan wie pensioen wordt verleend. De vieze zilverbons. Het Kamerlid de heer Ter Hall heeft aan den minister van Financiën de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is de minister bekend met de vele klach ten van het publiek, ook in de pers, omtrent den verregaandeii or.zindelijkcn toestand, waarin de in omloop zijnde zilverbons ver- keeren, die, naar het algemeen oordeel reeds nadat zij korten tijd in de circulatie zijn geweest, te vies zijn ora aan te raken en groot gevaar opleveren voor de open bare gezondheid? Zoo ja, is de minister dan bereid,, door het geregeld onttrekken van dergelijk on hygiënisch geldswaardig papier aan den omloop, en in de eerste plaats door het doen vervaardigen van de zilverhons uit een beter weerstandsvermogen oiedende papiersoort, het dreigende gevaar van over brenging van besmetting als anderszins al te wenden? Acht de minister instelling rener commis sie van deskundigen, welke hem ter zake op de snelste wijze kan voorlichten, niet urgent? Verbod van het bezit var. vuurwapenen. Bij het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp, houdende nadere voorzieningen op het stuk van vuurwapenen en munitie verklaarden enkele leden dat zij zieh met dit ontwerp niet konden vereenigen, om dat zij daiïrffTeen reactionair middel zagen om het gezag tc handhaven. Elke orde van zaken, die steunen moet op geweld, achtten zij reeds daardoor veroordeeld. Zeer vele leden juichten het toe, dat de Regeering doordrongen blijkt van de nood zakelijkheid om de rustige burgers te be schermen legen gevaren, welke van de zijde van kwaadwillige elementen der sa menleving dreigen, indien dezen zich vrije lijk kunnen bewapenen; zij waren van oor deel, dat dit wetsontwerp reeds eerder had behooren te worden ingediend. Het was hun niet duidelijk, in hoeverre sommigen de bewapening van burgerwachten konden afkeuren. In het buitenland geschiedt dit immers ook: met name in de Duitsche re publiek blijkt de Regeering een groot voor stander van deze instelling. Deze leden waren echter van meening, dat het wetsontwerp niet ver genoeg gaat. Wanneer de algemeene veiligheid in ons land door misdadige aanslagen wordt be dreigd en uit het binnensmokkelen van wapenen gevaar kan ontstaan, is daar tegen een wet noodig, die verder reikende bevoegdheden geeft dan het ontwerp. Dit zoekt slechts zijn heil in een bevoegdheid der plaatselijke politie om te bevelen, dat personen, die niet gerechtigd zijn vuurwa penen te hebben, deze aan de gemeente in bewaring geven. Het onbevoegd voor-_ handen hebben van wapenen wordt echter" niet strafbaar gesteld. Dit achtte men on juist. Het zou gewenscht zijn, dat de Re- c geering alsnog een daartoe strekkende be paling in het ontwerp opnam en tevens een algemeene verplichting tot aangifte onder behoorlijke strafsanctie voorstelde. Welis waar blijft de mogelijkheid bestaan, dat kwaadwillige elementen die verplichting niet nakomen, doch dan zou men hij alle verdachte individuen huiszoeking kunnen doen, zooals ook onlangs te Hamburg ge schiedde, teneinde na te gaan, of zij in overtreding zijn.- Ernstige bezwaren zijn -van dergelijke huiszoekingen niet te duch ten, zooals hij de toepassing der Distribu- tiewet is gebleken. Een aanvulling van het wetsontwerp in dien zin werd dan ook noodzakelijk geacht. Deze leden drongen ook aan op scherper bepalingen tot het tegengaan van het ver vaardigen en bewaren van bommen en an dere ontplofbare instrumenten, voor zoo verre dat niet geschiedt in daartoe aange wezen inrichtingen. Nu in de laatste weken gebleken is, dat in ons land personen wor de -gevonden, die zich met de vervaardi ging van dergelijke op zichzelf reeds ge vaarlijke voorwerpen bezighouden behoort de Regeering. naar men meende, daar te genover een minder lijdelijke houding aan te nemen. Sommige leden, die erkenden dat het ge wenscht kan zijn onder bepaalde omstan digheden tot inlevering van wapenen te verplichten, konden toch met geheel met de voorgestelde regeling medegaan. omdat daarbij de uitvoering geheel afhankelijk is gesteld van de willekeur der politie.. Naar hun meening zou een^verplichting tot in levering algemeen voor alle particulieren moeten gelden, zonder dat daarop uitzon deringen werden toegelaten. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Heling. Vrouwenkiesrecht. Het wetje tegen de heling is zonder stem ming aangenomen, onverzwakt gelukkig, zoodat men preventief zoowel als repres sief goede resultaten mag verwachten, wanneer het ontwerp de andere Kamer zal gepasseerd zijn. Hierna kwam aan de orde het wetsvoor- stel-Marchant c.s. tot invoering van het vrouwenkiesrecht. De algemeene beschouwingen werden geopend door den heer van Wijnbergen. De heer Van Wijnbergen (R.K zegt dat over het principe van vrouwen kiesrecht reeds beslist is bij de laatste grondwetsherziening. Het is thans slechts een vraagstuk van opportuniteit. Persoon lijk is spreker geen voorstander van vrou wenkiesrecht maar toch gaat het au niet meer aan zJju Jbezwsren tegen het vrou wenkiesrecht te handhaven. Een partieel vrouwenkiesrecht zou inconsequent zijn, evenals het inconsequent was, dat bij al gemeen kiesrecht voor mannen de vrou wen uitgesloten bleven. De consequentie van algemeen kiesrecht leidt noodzakelijk tot algemeen vrouwenkiesrecht en daarom zal hij zich tegen dit wetsontwerp niet verzetten. Het heeft spreker steeds ver wonderd, dat minister Cort van der Linden naast het passief kiesrecht niet het actief- kiesrecht heeft ingevoerd. Verwerpelijk is voor hem het vrouwenkiesrecht alleen als onderdeel van het moderne vrouwenvraag stuk, waardoor het huiselijke leven wordt ontheiligd. Het vrouwenkiesrecht beschouwt hij echter als geheel los' daarvan. Argumen ten, dat de vrouw niet rijp is voor het kiesrecht, of dat het kiesrecht verdeeldheid zou brengen in het gezin acht spreker onjuist. Zijn grootste bezwaren tegen het vrou wenkiesrecht is dat de psyche van de vrouw niet geschikt is voor de politiek, dat het kiesrecht tegen haar natuur in gaat. En dit beteekent geen geringschat ting voor de vrouw, maar integendeel waardeering. Of de belangen der vrouw in het parle ment bij vrouwenkiesrecht beter behartigd zullen worden is een vraag. Wie het optreden heeft gehoord van de eerste vrouw in het parle ment over leerplicht, bewaar- schoolonderwijs, vrouwen arbeid en vrouw el ij ke zieken verpleging zal dit ernstig be twij f e 1 e n. (Geroep juist.) Het algemeen vrouwenkiesrecht zal ook het algemeen belang niet bevorderen evenals het algemeen mannenkiesrecht niet aan de gestelde verwachtingen heeft beantwoord. De heilzaïne invloed van de vrouw be gint niet bij het kiesrecht, maar reeds bij het kind en in het gezin. Het zal nog moeten blijken of de vrouw de politiek zal beïnvloeden of de politiek de vrouw. Mocht dit laatste het geval zijn, dan moge het voor ons tot troost zijn, dat deze kiesrechtwijziging wel niet de laatste zal zijn, want de teekenen om ons heen wijzen er wel reeds op dat het algemeen mannen- en vrouwenkiesrecht niet de laatste., vorm van kiesrecht zal zijn, inte gendeel het parlementarisme in zijn tegen woordige vorm kan niet gehandhaafd blij ven eh de invoering van een organisch kiesrecht staat in de toekomst voor de deur. De heer A. P. S t a al m a n (Chr.-Dem.) kan niet medewerken aan de invoering van algemeen kiesrecht, ook al loopt hij daardoor het gevaar uitgekreten te wor den als een uiterst reactionair. Tegen uitbreiding van het kiesrecht heeft hij geen bezwaar, zelfs zou hij mede kunnen gaan met een verlaging van den leeftijd, ook met de toekenning van kies recht voor gehJiwde vrouwen, maar tegen ,het kiesrecht verleenen aan gehuwde vrouwen, diê geen gezinshoofd zijn heeft hij principiëele bezwaren. Mevrouw Groene weg (S.D.A.P wijst op de eigenaardige positie waarin de vrouw op politiek gebied in ons land thans verkeert. Zij mag niet kiezen, maar kan wel ge kozen worden. Thans hebben wij 16 vrou welijke Statenleden, die wel mogen kiezen voor de Eerste Kamer, maar niet voor de Tweede Kamer. Die 16 vrouwen zullen ook lid van Ged. Staten kunnen worden en krijgen daardoor pen veto-recht over de besluiten van de gemeenteraden, terwijl zij niet mede mogen doen aan de verkie zing voor leden van den raad. Spreekster erkent ookr dat de vrouwen niet gelijk zijïï aan de mannen, maar dit behoeft toch geen reden tè zijn om de vrouwen uit te sluiten van het kiesrecht. Juist, omdat de wouwen andere neigingen en eigenschappen hebben dan de mannen is een Kamer van enkel mannen zeer een zijdig samengesteld en kan die allerminst aanspraak maken op den naam van Volks vertegenwoordiger. Het is ook ongemotiveerd om te zeggen, dat het vrouwenkiesrecht de vrouwen zal vervreemden van haar beroepsplichten. Maar is dit ook het geval geweest bij de mannen, lieten deze hun beroepsplichten in den steek door het kiesrecht. Ook wordt dikwijls gezegd, dat vrouwen niet tot oordeelen bevoegd zijn, omdat zij te veel reageeren op het gevoel, maar dan vraagt spreekster, was het niet beter ge weest, dat men in de laatste jaren in de internationale politiek wat meer rekening gehouden had met gevoelsargumenten. Tenslotte betoogt spreekster dat het vrouwenkiesrecht wel degelijk leeft onder de Nederlandsche vrouwen. Een bezwaar van de stemplicht kan niet overwegend zijn, want deze zal moeten worden opge heven. De laatste verkiezingen hebben wel geleerd, dat de stemplicht het pleit verlo ren heeft. De vergadering wordt hierna verdaagd tot heden 1 uur. Gemengde Berichten. Sterke maag. Bij het slachten van een jkoe te Arnhem zijn in maag en ingewan den gevonden: een vijftal steenen, een scherf, een loodje, een gesp, een stukje tin, een blikje, een schroef, een speld, twee naalden, een spijker, een ijzeren ringetje, een stuk van een fietsspaak van bijna 1 dM. lengte en een stukje ijzer... De koe was ziekelijk. Geen wonder! Vermoedelijk had zij al deze onverteerbare voorwerpen naar binnen gekregen bij het eten van afval of schillen. Bewaking munitie-depots. Dinsdag liep te Ede het gerucht-, dat een aanslag zou zijn gepleegd ojfThet garnizoens-muni- tiemagazijn en dat een paar militairen daarbij levensgevaarlijk gewond zouden zijn. Bij onderzoek bleek echter, dat eenige onbekend gebleven personen getracht heb ben binnen de kazernes ie komen, doch daarin verhinderd werden. Volgens een schildwacht spraken dg in dringers een hem onbekende taal en gin gen zij ijlings op de vlucht toen zij zich ontdekt zagen. Het vermoeden bestaat, dat bosjewistische agenten aan het werk waren Brievensmokkelarij. Eenigen tijd ge leden kreeg de directeur van het huis van bewaring te Amsterdam vermoeden, dat ge detineerden op een of andere wijze brie ven buiten de inrichting wisten te krijgen. Hij nam de centrale recherche in den arm en een dei* inspecteurs, die een onderzoek instelde, slaagde erin het raadsel op te lossen. Er werd verdenking gekoesterd tegen den hulpbewaker L. Toen hij het huis van bewaring verliet-, wer3 hij aangehouden en gefouilleerd. In zijn bezit werden zeven brieven gevonden, alle anoniem; de namen der geadresseerden, die op de enveloppen stonden, waren bijnamen. Meestal waren bet beruchte pe-rsönen. Aau de hand hier van zal men trachten af te leiden, wie der gedetineerden die brieven geschreven heb ben en wie de hulpbewaker hebben omge kocht. Er werd goed voor betaald. Zooals L. trouwens tiekende. Vervalschte kiezerslijst. Aangaande de vervalsching van de kiezerslijst te Hoensbroek deelt men aan de „Tel." mede, dat de wethouder A. Vincken Vrijdag door den rechtercommissaris te Maastricht is gehoord en na dit verhoor is gearresteerd. Nadien is hij weer op vrije voeten gesteld. Wat de voorgeschiedenis van deze kwes tie betreft, verneemt het blad, dat op 23 Maart. j.l. in de R.-K. Kiesvereeniging de stemming plaats had over de voorloopige Candida ten voor de groslijst van den ge meenteraad. Gekozen werd een 25-tal can didates. Na opzending der verklaringen voor de groslijst deed zich het geval voor, dat een 7-tal heeren die verklaring niet zond, doch zich als een oude raadspartij (buiten de R.-K. Kiesvereeniging om) for meerde en een tweede Katholieke of dis- sidenter.lijst indiende. De R.-K. Kiesver- eenigin,-. schijnt gevoeld te hebben, dat er iets niet in den haak was en henoemde een commissie van onderzoek van de kiezer- lijst. Deze commissie bevond bij haar on derzoek: ten eerste, dat er personen op de lijst voorkwamen; die niet in de bevolkings registers te vinden waren en toch te Weert woonachtig zijn. Ten tweede, dat een 9-tal bladen van dat register door nieuwe waren vervangen, waarop data van vestiging wa ren bijgeschreven, zoodat deze personen stemgerechtigd werden. Ten derde, dat er 73 namen op de kiezerslijst voorkwamen, die er niet op mochten staan en ten vierde, dat er verschillende leden der R.-K. Kies vereeniging, wel stemgerechtigd, niet op de lijst voorkwamen. De lijst is dus ver val scht en zulks is geschied door den gear resteerden wethouder Vincken, die tijdens de vervalsching loco-burgemeester was en die opdracht moet gegeven hebben tot de malversaties. Dezelfde heer komt voor als no.. 2 op de Dissidentenlijst. Brand. Gistermorgen omstreeks plf uur ontstond een felle uitslaande byand in een werkplaats aan de Breueghelstraat te 's Gravenhage, waarin boven een meu belmakerij was gevestigd va.n den heer Meyeis, beneden een timmermanswerk plaats van den heer Drijver. Door de uitslaande vlammen ontstond er aanvankelijk groot gevaar voor de belen dende perceelen, maar de brandweer, die onmiddellijk ter plaatse aanwezig was, slaagde er in den brand tot de meubelma kerij. waar hij was uitgebroken, te beper ken. De timmermanswerkplaats leed alleen aanzienlijke waterschade. Op het oogenblik van den brand was nie mand in het perceel aanwezig. Wel was de eigenaar van de meubelmakerij er een jiur te voren geweest en had hij een gas- toestel aangestoken qm lijm te koken. Vermoedelijk is het wegwerpen van een lucifer de oorzaak van den brand geweest. Beide perceelen waren tegen brand- en waterschade verzekerd. Port-oversliooming. 't Was niet het bolsjewisme, evenmin was het luilekker land, maar op dit laatste leek net toch wel, die ojvervloed, die porto overstrooming, gistermorgen klokslag halfelf >p de Wijn haven te Rotterdam. Eén vat portwijn, in houdende 609 Liter ongeveer, was gebar sten! Het kostelijke vocht spóófc eruit. De mcnschen stroomden op hun beurt. Een hoeddragend mensch hield dit hoofddek sel onae^^ inhoud naar schatting zeker 2 liter! De schippers uit de buurt riepen mekaar toe, alsof 't om hulp bij blusschen was, en renden toe met emmers en fles- schen. Zeer veel gelach bij zulk gelag. Eén der „gasten" moest worden weggeleid door de politie. En nog kwam er veel in de haven neer. Gelukkige vondst. In de buurtschap Klein-Dc.chteren onder Lcchem stootte de landbouwei Lueks op „Keltholt" bij het rooien van stobben op een pot met gouden en zilveren munslukken uit de zestiende eeuw. Een pseudo-graancontroleur. Een reeds geruimen tijd ontslagen graancon- tróleur uit Deventer is te Goor door ge- ir.eenteveldwacht en marechaussaés uit Markeloo gearresteerd. Zich presentee- rend in zijn vroegere qualiteit, had hij ten nadeele van eenige bakkers en molenaars uit Markeloo en Goor, zich aan oplichtin gen schuldig gemaakt. Gemoedelijk. De minister var. Oorlog heeft Dinsdag een bezoek aan Winterswijk gebracht. Hij kwam per fiets, in burger- costuum met pet op. Met den burgemeester en den commandant van de grenswacht had Z.Exc. een onderhoud. Verschillende andere grensplaatsen werden eveneens door den minister bezocht. De staking der landarbeiders. Men meldt uit Winschoten: De stsnd der staking van de landarbei ders in Oostelijk Groningen is. dat twaalf landbouwers, die ongeorganiseerd zijn den eisch van 38 ct. riurloon hebben ingewil ligd. Het uurloon was gemiddeld 27 cent. Voor vrouwen wordt gevraagd 25 tot 26J pent (vroeger 17J- tot 19 ct.) Te. Scbeemda en Westtrlee hebben christelijke arbtiderg het aanbod der landbouwers aangenomen namelijk 10 maanden 5 ent verhooging en 2 maanden 7£ ct. Vermaak in ruil voor een maaltje. in het grensplaatsje Reec kon de bevolking deze week op vreemde wijze het draaimo- lenvermaak genieten. Voor een lialf pond boter mochten de kinderen -een heelen dag, voor een dozijn eieren een halven dag en voor een paar aardappelen eenmaal draaien. In het groot. De s<>ldaat^*mmiezen te Bemmel hebben in beslag^Riomen een tramwagen welke voor een groot deel ge- vuld was met kwatta. De lading is op het gemeentehuis aldaar gedeponeerd. Uit de Omgeving VOORSCHOTEN. Gecombineerde muziekuitvoering. Dins dagavond j.l. had in de Hervormde kerk alhier een gecombineerde muziekuitvoe ring plaats ten bate van „Het Groene Kruis", afd. Voorschoten. Het initiatie! voor deze uitvcerng was utgegnan van hel Strijkorkest .Bcnvenute". De heer H. J. Goedhart, Ipider van het Strijkorkest „Ben- venuto" was heiast met de algc-hcele lei ding der uitvoering. Het eere comité be- Btond uit den heer J. M. van Kempen Jr., beschermheer van het Strijkorkest; den heer W. A. A. J. baron Schimmelpenning van der Oye, ambachtsheer van Voorscho ten en den heer E. Vernède, burgemeester van Voorschoten. De organisten der ver schillende kerkgenootschappen, de heeren J. Roodvoet9, Joh. A. Mens en L. H. Aleij- ling Jr., resp. organist van de Ned. Her v., R.-Kathc-lieke cn Gercf. kerk te Voor-echo ten, hadden alten hun medewerking toe gezegd, doch de heeren J. Roodvoets en L H. Meijling Jr. waren door familie-omstan digheden genoodzaakt zich terug te trek ken. De heer Corn. A. Bonten, muziek leeraar te Leiden,was echter zoo welwillend een tweetal nummers op het orgel te spe len, zoodat het pre gramma niet ingekrom pen behoefde tè worden.. Het podium was door den heer Geiten beek, tuinman* van den heer J. M. van Kempen, met groen en vlaggedcèlc zeer smaakvol versierd. Hetüeikgebouw was zeer goed bezet met belangstellenden De heer Corn. A Bonten, opende de uit- .voering met een tweetal orgelnummew n.l. Een Toccata van F. Liszt en Marche de Fête van Joseph Callaerts. Meesterlijk vertolfite deze kunstenaar bëide orgelstuk ken, waarna de Christelijke zangvereeni- ging „De Lofstem", directeur de heer Lee Mens, op het podium verscheen en a cap- pella zong: „Wij zingen uwen Lof!" van J. A. P. Schulz en „Morgengebed" van Mendelssohn-Bartholdy. Zeer schoon wer den beide nummers door dit gemengde koor onder leiding van den zeer begaafden A recteur vertolkt. Vooral het „Morgena bed" werd met. zeer veel piëteit ten uitvoer gebracht. Door het- strijkorkest „Benvenuto" werd; onder leiding van den heer IT. J. Goedhart onberispelijk ..Frülingserwachen" vap Bach, met pianobegeleiding- van mej, Zwollo, en „Cavaleria Rusticana" van P. Mascagni, uitgevoerd, waarbij bleek dal het strijkorkest oVer goede krachten be schikt. Mej. C. Tukker, sopraan, zong het lied „Als de ziele luistert" van Catharina van Rennes en „Wiegelied". Zeer schoon wor den beide liederen door haar gezongen. De pianobegeleiding voor deze beide liederen was aan mevrouw Van KemjJfen uitstee kend toevertrouwd. Het Voorschotens Man nenkoor zong onder lei ling van den ge- vierden directeur Corn. Bonten te Lei den, het lied „Vertrouwen", van F. Abten „Omhoog" van C. A. Heinze. Beide num mers vertolkten dit zangkoor onberispelijk en met zeer fijne nuariceering. Vervolgens werd het „Largo" van Handel, viool-solo met orgelbegeleiding uitgevoerd door de heeren H. J. Goedhart viool) en Joh. A. Mens (orgel), waarna eerstgenoemde nog een aria van S. Bach (viool solo) uitste kend vertolkte. Daarna traden een viertal leden van de Harmonievereeniging „Ben venuto" alhier op en wel de heeren L. S<* gers (piston), 1. Vermaak (2e piston). J- W. Schüss"(hoorn) en J. v. d. Zwart (bari ton) en speelden een drietal nummers. n.L „Adagio religioso" van C. D. Loreffl. Marsch der Priester a. d. Oper „Die Zau- berflöte" van W. A. Mozart en het „Abend- lied" van W. A. Mozart. Zeer goed werden deze drie nummers door het kwartet uitge voerd, waarna de heer Joh. A. Mens hel „Te Deum Laudamus" voor kerkorgel van J. H. Löser, uitvoerdé. Een zangkwartei. bestaande uit de dames J. E. van Kooj- Brand (sopraan), O. de Jong (alt) en de heeren H. A. Metselaar (tenor) en J. van Os Jr. (bas), zong het lied „Jezusl Uw ver zoenend sterven" c-en compositie van den leider van het strijkorkest „Benvenuto" den heer H. J. Goedhart, met zeer veel ge voel en piëteit met orgelbegeleiding van den "heer Joh. A. Mens. Het slotnummer van het rijk en zoo af wisselend programma was „Halleluja van Handel voor kerkorgel, voorgedrag» door den heer Joh. A. Mens. De heer E. Vernède sprak daarna zijn dank uit aan de heeren, die het initiatie' voor dit concert hadden genomen en va! voorzeker de tolk der aanwezigen, toen bij zijn dank uitsprak voor datgene wat den aanwezigen dezen avond was aangeboden door de deelnemende personen en vereer"- gingen. Spreker beval de collecte, die?* houden werd aan den uitgang van het kerkgbouw ten bate van het Groene Krui! ten zeerste in de milddadigheid der aan wezigen aan, daar in deze dure tijden ooï de vereeniging „T-Iet Groene Kruis" aait haar dool to blijven beantwoorden, óver meerdere geldmiddelen moet kunnen beschikken. Zeer voldaan verlieten de aan wezigen hot kerkgebouw L>e

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2