„Dg Wié tout". Tweede Blad. Uit de Omgeving Woensdag 7 Mei 1919 Uit de Pers. DE BELGISCHE ElSCHEN. Volgen, de laatste berichten zijn'de Bel gische arnexionisten teleurgesteld. Bladen als de „Soir" en de „Vingtième Siècle" zitten diep in den put.' Reden voor ons om met.' de muts te zwaaien, zegt De Maasbode, die dan vervolgt: ,Du3 heeft dan toch het kleine college Van vier mannen, dat liet lot der wereld i regelt, niet gewensclit een schromelijk, onteerepd or.rt.cht te plegen aan ons land. Nóch van de aanspraken op Zeeuwsch- VJaanderen. noch van die op Limburg komt iets te recht. Beide landstreken, die Nederlandscb zijn en Neclrrlandsch willen blijven, zullen ook voortaan vereenigd zijn met 't Nederland-' sche staatsgeheel. Wij wenscheri ons land en onze Zuidelij ke landgenooten van Schaido en Maas geluk. God heeft ook het dreigend onweer van gebiedsroof var ons gekeerd. Wat aan menschelijke middelen kon wor den aangewend, is door onze Regeering niet verlet. Naar Washington gingen Cramer en Van Vollenhoven, twee frissche krachten, över- zee gewild. Te Londen behielden wij een uitstekend gezant in De Marees. Naar Parijs ging oud-Minister Loudon. Zij allen zullen Nederland's recht heb ben hoog gehouden en tegen een campagne, welke zelfs met bewuste leugens werkte (zooals b.v. de laster, dat Nederland in 1914 de Duitschers doorliet), hebben beschermd. Krachtig hebben voorts de bedreigde streken zelf tegen het onrecht betoogd. Wat de bevolkingen, welke gevaar liepen, hebben gepraesteerd aan geestkracht en georganiseerde wilsuiting, moet dankbaar herdacht worden en tot voorbeeld worden gesteld. En ook wat de Nederlandsche pers een stemmig heeft verricht om de Nederland sche Regeering en -de Limburgsche en Zeeuwsche bevolking te steunen, zal zijn effect wel niet hebben gemist. België wordt in zijn' roes van overwin- ningszucht afgewezen. Eenmaal zal het blij zijn, dat de machti gen der aarde deze wijsheid hebben be tracht. Trouwens nog immer blijven wij over tuigd, dat alleen een gevaarlijke kliek in België deze onrechtvaardige eischcn sfel de. rnaar dat het volk van België de vriendschap, woHfe velen jji Nederland hebben ondervonden, wil bevestigen. Wij stellen ons zoo voor, dat weldra schaamte zich zal meester maken van het Belgische volk, waar het zich zoo heeft la ten misleiden. Spoedig zal, wanneer de bezinning komt, ook het streven wakker worden om nauwe toenadering te zoeken tot ons land. Beide volken hebben elkaar noodig. Ter- wijt wij ons verheugen, dat de Belgische gebied se isch en zijn afgewezen, uiten wij voor hét Belgische volk den wensch. dat Jhet zich tpt den vroegeren bloeri weer op- heffe en de wegen van vroegere vriend schap weder vinde." TELEG RAAF-FANTASIE. Wij knippen uit De Maasbode; De „Telegraaf" bevatte een dezer da gen het volgend bericht: Schietoefening uit de kerk. •ENSCHEDE,. 25 April. In de R.K. kerk te Hatert bij Nijmegen werd op den len Paaschdag tijdens de gods dienstoefening bekend gemaakt, dat zij, die wilden Ieeren schieten (rgarmen zoowel als vrouwen) den 2em Paasch dag ter kerke dienden te komen. Deze Biededeeling had tot gevolg, dat de tceloop van adspi ran t-sch utters en nieuwsgierigen zóó groot was, dat het kerkgebouw allen bij lang na niet kon bevatten. En toen. gebeurde het, dat op den 2en Paaschdag, in dit gebouw van geloof en vrede, geweerschoten weer klonken, als een waarschuwende stem aan het adres - der revolutiormairen. Op onze vraag, of er in de kerk gescho-' ter. was, antwoordde onze zegsman, die di' opwindende gebeuren meemaakte. feuilleton. EEN EDEL HART. 187) Bij 't afloopen van den maaltijd weer klonk buiten groot gerucht, terwijl rond den vijver, gelegen te midden van het groote grasplein voor het kasteel, een groote vuurgloed zijn rooden schijn op ge bouw en geboomte wierp. Wat heeft dat te beduiden? vroeg Laure ontsteld. Henriette wilde opstaan om te gaan zien, toen de deur der eetzaal plotseling geopend werd. De jongelingen der streek vragen om den heer Roselin Vallauris te spréken, zei- de een knecht, die op den drempel stond. Laat hen maar hier binnènkomen, zei Henriette aanstonds, dje~geen gelegen heid verwaarloosde om bevelen te geven In den naam haars vaders of harer moe der, wanneer zij in de buurt waren. Hare woorden waren nog niet koud, of vijf, zes flinke knapen uit het gebergte tra den in de zaal. Zij waren in feestkleeding, en een bos linten fladderde aan hun knoopsgat; hun'hemd was glanzend wit, en hielden hun baret in de hand. dat dit natuurlijk te gevaarlijk zou zijn geweest. Er werd naar buiten gescho ten. Men zou van een ernstige redactie mo gen verwachten, dat zij een dergelijk on zinnig relaas wel nader zou onderzoeken alvorens tot publicatie over te gaan, al was het maar alleen omdat men betrouwbare berichten over de gemeente Hatert niet uit Enschedé, dat er een halve dag sporens" van af ligt, pleegt te betrekken. Van den anderen kant kunnen we ons indenken, dat deze pijl met graagte op den „Tele- graaf'-boog werd gezet om hem op de lan delijke katholieken van het Roornsche plaatsje af te schieten. Een schietpartij op Paaschdag door man nen en vrouwen uit een Roornsche kerk; alle gegevens waren aanwezig om er een relletje van te maken. We hebben ons de moeite getroost inlich tingen ter plaatse in te winnen en verne- Jmen nu, dat de heele toedracht van dit „opwindend gebeuren" is weer te geven in de doodeenvoudige vermelding van het feit. dat op tweeden Paaschdag na de middag- godsdienstoefening in de KathorhLmus- zaal de burgerwacht werd beëedigd. Een ander geschikt vergaderlokaal was in het plaatsje niet aanwezig En anders is er niets gebeurd. DE ONTNUCHTERING KOMT AL. De Nederlander schrijft Naar uit de „Vorwarts" blijkt, begint, de ontnuchtering over de bij het uitbreken van de Duitsche revolutie met zooveel geestdrift geèischte en aangevatte sociali satie der bedrijven, reeds te komen Op het Duitsche Radencougres liet Kautsky ook-al geen juichtoon hooren over hetgeen bereikt is, en hij waarschuwde ten zeerste tegen de socialiseering van die bedrijven, welke inplaats van winst, verlies opleve ren. Dat is, zëide hij, socialisatie van het bankroet Welnu. Rudolf Wissel schrijft in de ..Vorwarts" dat dit voor bijna elk bedrijf in Duitschland geldt, want dat er thans slechts zeer weinig zijn, die met winst ar beiden Wat nog verdiend wordt, gaat aan de boog opgevoerde joonen heen. en de vroeger gemaakte reserves zijn als sneeuw voor de zon versmolten. Rudolf Wissel noemt dan ook de sociali satie der bedrijven geen voordeel, maar nadeel voor den arbeider, omdat, als de Staatsbedrijven tegen het buitenland moe ten gaan concurrècren. dit alleen door verlaging der loonen zal kunnen geschie den. Hij wijpt er op, dat de uit Amerika aangevoerde steenkolen in Zwitserland goedkooper kunnen y°rden geleverd, dan de Duitsche, en zoo zal hel ook met andere artikelen gaan. Men ziet dus waar het onder socialis tisch bewind heengaat. Eerst een vleug van enthousiamse en opdrijving-van loonen, dan komt de economische kaler: inzin king van het bedrijfsleven, werkloosheid, loondalingen, met Wt den tegenstand, de teleurstellingen, We contra-revolutionaire bewegingen daaraan verbonden. De sociaaldemocraten ten onzent moch ten wel een minder grooten mond opzet ten. Branting, Noske en Rudolf Wissel hebben in-ervaring meer geleerd dan mr, Troelstra en zijn schildknaap Heykoop. HET ROOKEN DER VROUWEN. De Nieuwe H a a r l" C rrf. trekt ten velde tegen het rooken door vrouwen. In een onlangs verschenen werkje van den bekenden Duitschen vrouwenarts. Dr. A. Lorand. wordt ook de invloed van het rooken op bet vrouwelijk organisme nage gaan. Zijn bevinding dienaangaande kunnen in hooge mate degenen tot nut strekken, voor wie ze bestemd zijn en verdienen daarom in ruimen kring verspreid te wor den, zegt het blad. „Vóór den oorlog schrijft Dr. Lorand raadpleegden mij te Karlsbad veel vrouwen op vaak nog heel jeugdigen leef tijd uit de Oostelijke landen van Europa, met slappe, verflenste gelaatstrekken en spieren en als ik naar de oorzaak van "<5it opvallend verschijnsel zocht, bleek me, dat bijna al die vrouwen rook ster s waren en zich reeds sinds jaren aan dat genot over gaven. Dat hierbij niet andere invloeden in het spel waren, bijv. climatologischè, werd daardoor bewezen, dat ik dezelfde verschijnselen kon waarnemen bij vrou wen uit Westelijke landen, die sterk rook ten. Zoo'behandelde ik in het- seizoen 1914 een jonge dame pit New-York, die vroeger een frissche teint had, kerngezond was en er nu, haar 28 jaren ten spijl, met haar gelige kleur en slappe, verwelkte trekken, als vrouw van veertig jaren uitzag. Zij rookte sigaretten'van den ochtend tot den avond en l£ed ook aan een hardnekkige, pijnlijke hoest, waarschijnlijk mede een gevolg van haar hartstocht, die haar ook het slapen belette." Wat verlangt ge, vrienden? vroeg mijnheer Vallauris, min of meer ontroerd opstaande. Wil ons verontschuldigen, mijnheer, zei een hunner, wij kwamen u om een eer verzoeken, als het mijnheer Maurice, uw zoon, ons veroorlooft. De jonge man, die naast zijn vader stond, glimlachte. Wat is er aan de hand? hernam Ro selin. Ik zal 't u zeggen. Zoowat drie maan den verblijft juffrouw Souriquette in deze streek, en reeds is zij de weldoenster van iedereen geworden. Om haar dan te be danken en ook mijnheer Maurice, die ins gelijks voor iedereen goed is, hebben wij 'n vreugdevuur ontstoken, ter gelegenheid van het Doopsel van uw kleinzoon ,en nu komen wij u vragen er naar te komen zien, zooals het hier 't gebruik is. O! heel gaarne, jongens, antwoordde aanstonds Roselin, meer en meer aange daan. En hij ging naar buiten, gevolgd van al de gasten, de buren, den pastoor, den ge neesheer, in één woord, van al de genoo- digden. Diane leunde óp zijhen arm, inner lijk van razernij op hare lippen bijtende, maar toch glimlachende. t Waren echter niet slechts rooksters uit vreemde landen, die Dr. Lorand te be handelen kreeg, In de laatste jaren kwa men ook jeugdige vrouwelijke patiënten uit Duitschland en Oostenrijk bij hem, die veel rookten en dezelfde vroegtijdig slappe en verwelkte trekken, ingevallen wangen en oogen waaruit niet meer het vuur der jeufjd sprak, vertoonden. Bij al deze vrouwen en meisjes bleken niet alleen de gelaatspieren verzwakt en verslapt, doch ook de andere lichaams spieren. Zelfs was de spiersubstantie ten deele weg, de spieren waren vermagerd en slap en de huid vertoonde een ziekelijke bleek heid. „En zulks betoog^ verder Dr. Lorand behoeft ons niet te verwonderen, als we bedenken dat de tabak zeer schadelijk op een orgaan werkt, waarvan de gezondheid aller spieren en weefsels in ons lichaam afhangt, namelijk op de schildklier." De schildklier ligt in de halsstreek dicht bij het boveneinde der luchtpijp, waar mede zij door een sterk celweefsel verbon den is. De werking van de nicotine op de schild klier der vrouw is, volgens dr. Lorand. eenvoudig moorddadig, Door het rooken verzwakt, en verslapt dit.orgaan, zoódat het ten slotte zijn ge wichtige functies niet meer. kan vervullen. Wel werkt de tabak ook schadelijk op de schildklier van vclen man, maar onein dig sterker is haar nadeeligen invloed op die der vróuw Nu het rooken onder de jonge meisjes en vrouwen al' meer en meer burgerrecht schijnt te verkrijgen, rneenen wij boven staande. op ervaring gegronde mededeelin- gen van een deskundige bij uitnemendheid niet aan onze lezeressen te mogen onthou den Mogen zij er leering en het beoogde rmt uit trekken BODEGRAVEN. Vreemdelingen. Naar wij uit bevoegde brorr-vernemen, zullen in den loop der vol gende week een aantal (naar wij vernemen c.a. 100) verdachte vreemdelingen alhier aankomen welke op de Wierickerschans zullen worden ondergebracht. De noodigc toebereidselen worden reeds getroffen. BOSKOOP. R.-K. Vrouwenbond. Voor een comité- vergadering. tot oprichting van een ufd. van den R K. Vrouwenbond waren door 't Plaatse);Comité voor Kath..Soc. Actie uitnoódig'mgen gericht tot een 14-tal da mes uit onze parochie. Een negen-tal had den aan de uitnoodiging gehoor gegeven en w* ende deze vergadering bij. Door den voorzitter van het pi. com. der K. S. A., den heer H. A. Boekiaad, werd een woord van welkom gesproken tot de aanwezige be- langstellencle dames, in hel bijzonder lot de presidente van den R.K. Vrouwenbond te Gouda er. de mede aanwezige bestuursle den, de, dames IIeins en v d. Pavoordt. Spreker zegt dat het pl. comité voor de keuze Stónd eerst een comité-vergadering te beleggen tot regeling van eeri algemee- nen oproep tot stichting van een R.K. Vrou wenbond. of wel direct een alg^meene ver gadering bijeen te roepen. Daar echter cene spreekster voor dezen Bond, mej. A. Meijer, voorz. van den Rotterdamschen Vrouwen bond, niet eerder een spreekbeurt kon ver vullen voor de tweede helft van Mei en de dames Heins en v. d. Pavoordt zich reeds hadden bereid verklaard voor het. geven van voorloopige inlichtingen, achtte het dagel. bestuur van het PI Com. het beter eerst eenlge inleidende onderhandelingen te doen plaats hebben en dan de groote op richtingsvergadering te houden. Zoodat deze vergadering een voorloopig karakter draagt. Spr. hoopt, dat andere James in onze parochie niet hunne eventueele toe treding afhankelijk zouden stellen aan het niet bijwonen dezer voorloopige besprekin gen daar het geenszins de bedoeling is ge weest iemand hiervoor te passeoreh. Spr. hoojit dat alle R K. vrouwen van Boskoop tot dezen bond zullen toetreden. Thans verkrijgt mej Heins.. presidente van den R.-K. Vr.bond te Gouda het woord tot korte uileenzetting der werkzaamheden van eeri R.K. Vrouwenbond. Door het mede bestuurslid mej. v. d. Pavoordt wordt het éerste lustrum-verslag van den R.K. Vrouwcnhohd Ie Gouda voor gelezen, waaruit duidelijk het greote nut van eenen R.K. Vouwenbond blijkt als Katholiek sociaal werk Vervolgens war den nog b esprok on de verdere oprichlings- werkznamheden voor de afd Boskoop en worded door verschillende dames 'inlich tingen hieromtrent gevraagd en verkregen Zoo kwam het gezelschap aan den vijver, waar een overgroote brandstapel opgericht was, wel tien rneler hoog. Een spar met een reusachligen bloemtuil eraan, stak er boven uit. Bij 't naderori van het gezelschap, scho ten drie vuurpijlen sissende in de hoogte, en begon een landelijk orkest 'n vroolijken dans. Een meisje van zestien of zeventien •jaar oud, trad vooruit en, zonder te dur ven spreken, bood zij Henriette een fraai bloembouquet aan. Ik dank u, zei Henriette, even aange daan als Maurice, op wiens arm ze leun de. Laat mij u omhelzen lieve kleine,, óm al 't, genoegen dat gij ons verschaft. Dan waren het heil- en vreugdekreten zonder einde, geweerschoten en vuurpij len, welke van alle kant afgeschoten' wer den. Een jongeling naderde op zijne beurt met een brandende toorts in zijne hand. Juffrouw, zeide hij tot Souriquette, u komt de eer toe den grooten brandstapel aan te steken; gelief mij te volgen. Zij gehoorzaamde, en de toorts nemende, stak zij den stapel aan de vier hoeken in brand. Weldra steeg een vuurzuil in dv Na deze voorloopige besprekingen vraagt de voorzitter of alle aanwezige dames zich bereid verklaren tot vorming van het voor loopig comité tot oprichting van den R.K-V Vrouwenbond te Boskoop, waarop alle da mes toestemmend antwoorden. Het voorloopig comité bestaat nu uit de navolgende dames: mej. Mathot—Taav, mej. de RuyterMettes, mej. H. Uiten- broek, Mevr. B. Tromp Nieuwesteeg, mej. C. J. StolkerForsthofel, mej! Sloo tjes—Belt, jnej. Kok—Nederhof, mej. van LintBelt, mej. Anna Friskens. Een dage- lijksch bestuur werd vervolgens hieruit ge kozen van mej. MathotTaaij, presidente, mej. de RuiterMettes, secretaresse, mej. H. Uitenbroek, penningmeesteres. Deze dames verklaren zich bereid tot de verkie zing van een definitief bestuur zal plaats hebben, deze functies op zich te nemen na dat mevr. Tromp zich niet de keuze als së- cretar. had laten welgevallen. Daar intus- schen hei uur'van vertrek voor de dames uit Gouda was aangebroken, richt de heer Boekraad nog een woord van dank tot alle aanwezigen voor hare welwillende belang stelling, hopend, dat deze eerste stappen goede vruchten 'zullen dragen voor den pl. R.K. Vrouwenbond. GROENENDIJK. Een zeldzame plechtigheid. Een zeld zame plechtigheid had gisteren plaats, in opze parochiekerk, n.l. de huwelijksvol trekking van mej. J. C. Werkleij en den heer .Tos v%d. Burg. Het huwelijk werd ingezegend door een broeder van den bruidegom, waarbij nog drie andere broe ders assisteerden. Het zangkoor verhoogde de plechtigheid met de uitvoering der „Missa Fcstiva" van Loots KATWIJK. v Burgerwacht. Bij voldoende deelname zal, behalve voor Katwijk aan Zee. ook te Katwijk aan den Rijn een afdeeling der Burgerwacht .worden opgericht. Pogingen worden hiertoe aangewend. Vermoedelijk zal binnen enkele dagen een propaganda- vergadering gehouden worden. Bij voor baat durven we wel voorspellen dat er vol doende ariirrro voor zijn zal. OUDE-WETERING. Plechtige inwijding. Zondag had al hier de plechtige inwijding plaats van het nieuwe orgel in de R.K. Kerk „St. ^Jaco- bus", een geschenk van de parochianen voor het 25-jarig bestaan der perochie. Het orgel is geleverd door de firma Ver meulen uit Alkemade. De samenstelling is als volgt: twee klavieren, vrij pedaal, acht effectieve en zeven neven-registers. De gecomprimeerde lucht, wordt aange voerd door een electrische lucht-turbine' Na de plechtige inwijding werd er een orgel-bespeling gegeven door den Zeereervv. pater Dr Caecilianus Huijgens die op zeer bijzondere wijze zijn muziek-kennis heeft getoond door het ten gehoore brengen van het volgende program: 1 Phantasie über das CisternalJehiin (van Max Springer^; 2. Zwei Charactarstucke (a) Gebet (Preg- hiera) ;(b) Klage (Nenia) van R. Dittrich; 3. Adagio (J. S. Bach), 4. Intermezzo (J. Rheinberger); 5. Praeludium und Fuge (M. Brosig); 6. Cantabile (C .Frank) 7. Andante religioso (R. von Majors- vies) 8 Toccata (J. Callacrts). De kerk was gevuld door honderden toe hoorders. waaronder verschillende orga nisten en muziekliefhebbers uit den om trek, die verrukt waren over het grootsche spel van dezen Dr. in de muziek, die heeft laten hooren door zijn kunstspel, welk een prachtige combinatie dit orgel rijk is. Vooral komt ook hier een woord van hulde en dank toe aan de H.H. commissie leden, daar door hun activiteit de Parochie door zoo een prachtig instrument is ver rijkt geworden. UOFM.OFARENDSVEEN. Groentcnveiling. In het café Wage naar hield de coöp. Ver. GVoenlenveiling haar jaarvergadering. Nadat door den voorzitter Je vergadering was geopend, en de notulen der vovige vergadering waren vastgesteld, bracht de secretaris het jaar verslag uit, „dat aan duidelijkheid niets te wfcnschen overliet, en gleed alz-^o het lief en het lec-d, het belangrijke en onbelang rijke, het geworstel in de chaos van maat regelen en bepalingen aan onze herinne ring voorbij. Het applaus der vergadering bewees, dat met ingenomenheid dit laatste jaaroverzicht, was gevolgd. Nu volgde de beurt aan den penning meester. Uit de reeksen van cijfers, die we hoorden vormen, bleek het, dat de omzet belangrijk hooger was dan het vorig jaar, dat echter (wat ieder weet) de bedrijfskgs- zich wel tien meter van den vlammentoren verwijderen moest. Na eenigen tijd had het vuur zijne prooi verteerd, en bleef er van den brandstapel niets over dan een ronde hoop gloeiende as sc he. Het vuur heeft prachtig gebrand* zei- de men van alle kanten, dat is een goed teeken. Leve de juffer, leve de familie Val- laurisl En met dolle geestdrift, klonk weer het roepen, het juichen, de landelijke muziek, het sissen der vuurpijlen en het knallen der geweerschoten. Hei feest moet volledig zijn, sprak de jongeling die Henriette de toorts had aan geboden, iedereen moet door 't vuur wor den gedragen. En vooraleer men de familie Vallauris had uitgelegd, waarin dat nieuwe gebruik bestond, had men mutsaarden geworpen op hetgeen er nog van den brandstapel overbleef, en twee minuten later flikker den de vlammen weer knetterende op in de duisternis van den avond' Dan, met duizelingwekkende behendig heid, sprongen de jongelingen over de vuurhoopen. De vlugste, sterkste en behendigste trad ten naar verhouding waren gestegen. En w» kwamen te weten, dat, hoewel de bestuur»* kosten niet meer mochten bedragen d&a 1 dit jaar geen procenten konden we» den terugbetaald, wat in normale tijden met zooveel minder omzet soms 2% bedroeg van de geheven 5%. En weer moesten we er oan denken, bij het hooren van de ge weldige sommen, die waren afgedragen aan provinciale commissie, regis! ratieA etdat zoo'n tuincLersplaatsje een belas- tng betaalt, zoo hoog, dat niets daarmede te vergelijken is. En daar we evenmin bo- vrijd zijn van de heffingen, periodiek voor* komende, kon ik niet nalaten als verslag.» gever, dezen indruk hier weer to geven. Door de commissie, daartoe gekozen, werd de in orde bevinding der boeken ga- rapporteerd. Bij de sluiting bracht da voorzitter, mede namens hel bestuur, dank an de leden voor het genoten vertrouwen en de medewerking, in den loop der jaren ondervonden Met de beste wenschen voor de nieuwe, groote vereeniging, sloot de voorzitter de vergadering. RIJNSBURG. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester. Aanwezig alle leden. Request „Patrimonium", Rijnsburg, met verzoek: lo. den aftrek-van het onbe lastbaar inkomen te brengen op f COO. (In de vorige vergadering is reeds beslist dit te brengen op f 500); 2o. het invoeren van een progressieve heffing van den H.O.; 3o. de aanslag-biljetten, vroeger aan de be langhebbenden te doen uitreiken (zal ge schieden); 4o. een langeren termijn van betaling te geven (daaraan zal gevolg worden gegeven); 5o. formulieren te doen uitreiken, waarop de belastingbetalenden zelf de noodige gegevens kunnen invullen. De heer v. d. Gugten heeft hieraan een voorstel toegevoegd, om den aftrek van kin deren te brengen van f 25 op f 50. Eerst zal behandeld worden punt 2: pro gressieve heffing. Dr. Jonker vraagt of door B. en W. een concept-verordening voor Rijnsburg is ont worpen; anders wordt het natuurlijk een praten in 't wilde. Het blijkt van niet. De Voorz. zegt, dat men een leiddraad heeft aan de gecircu leerde bestaande verordeningen en beveelt daarvoor vooral die van Zwijndrecht aan. De lieer S. Schoneveld vraagt qf B. en W. zich voorstellen de te maken verorde ning nog dit jaar in werking te stellen. De Voorzitter zegt: In geen gqyal. De "heer Schoneveld komt het niet ge wensclit voor reeds heden de verordening te maken. Hij heeft den indruk, dat B. en VV. de zaak nog iiiet ernstig hebben bestu deerd, ook de Raad is nog niet voldoende onderlegd. Hij acht het in deze omstandig heden beter, dat B. en W. eerst een con cept-verordening maken, die dan vooraf door 9e Raadsleden kan worden bestu deerd. De Voorzitter wenscht eerst in stemming te brengen of de Raad wenscht over te gaan tot een progressieve Jiefftng van de H.O. Met 1 stem tegen, besluit de Raad in beginsel te willen overgaan tot progressie ve heffing. Punt 5: het uitreiken van formulieren ter invulling. R. en W. aijvisepren hierop niet in te gaan. Het verzoek om formulie ren wordt met 7 tegen 4 stemmen ver worpen De heer Van der. Gugten stelt voor reeds dit jaar jpver te gaan tot aftrek van de f 500 onbelastbaar inkofhen. De heer Schoneveld merkt op. dat al reeds is besloten tot f 500 aftrek. Als de progressieve heffing nu eens niet tot stand komt. wat dan? Tot verhooging van het onbelastbaar inkomen is besloten in ver band met de progr. heffing. Dr. Jonker is van meening, dat nu reeds vast is besloten tot progressieve heffing, die moet er dus komen, waartegen de heer Schoneveld aanvoert, dat slechts in begin sel is besloten. Volgt een heftig debat, waarbij aan „Patrimonium" roode sociale propaganda wordt toegeschreven. Ten slotte wordt bij stemming, 7 tegen 4, uitgemaakt, dat de aftrek van f 500 zal ingaan in 1920. Opnieuw bestrating en verstrating van de Zandlaan. Weth. v. Itersón heeft een ruwe begrooting gemaakt voor de werk zaamheden: pl.m. f 3500 a f 3600. De heer Schoneveld acht deze werkzaam heden noodig. Echter wenscht hij eenige tegemoetkoming van het Rijk. Voortdurend wordt deze weg bereden docy de artillerie. Ook vestigt hij de aandacht op de voortdu rende werkzaamheden aan de lijn van de N. Z. H. T. M. Hoe is de overeenkomst met de 'Maatschappij? Het voorstel wordt aangenomen. Bij de rondvraag informeert de heer Star naar de werkzaamheden van den keu ringsdienst. Deze hebben blijkbaar geen goede resnltaten. De menschen klagen sterk over de gehalte van de melk; er Mejuffer, 't is uwe beurt-, sprak hij. Sedert de brandramp in welke zij, klein kind zijnde, bijna het -leven verloor, had het vuur altijd indruk op haar gemaakt. Ik, sprak zij, door het vuur springen? Dat zou ik nooit durven. Alleen springen, dat geloof ik wel, maar te zamen met mij? Is het mij toegep staan? Zij durfde niet weigeren, uit vrees da brave 'icden te krenken, die haar omring* den. Espingo, de schoone bergknaap, nai» haar op, evenals een veer, deed eed£ loopje en sprong met zijnen laat over dlf brandende mutsaarden. Souriquette ha|f nie'ts gevoeld dan een warmen tocht dl» haar wangen streelde. Daar, juffrouw, sprak hij heel ïlejk haar weer op den grond zettende, 't tl gedaan. En 't geluk zal u achterna loopen... gij hebt geenen gil gesladkt, en dat is ee» goed teeken, moet ge weten I Zij bedankte hem al gthnlachende, oöj> danks haarzelve getroffen door de naifitÉ" voorspellingen van geluk, terwijl haar fwui zoo wreed-treurig gestemd was. Iedereen moest „door 't vuur", zoo&l» (M landslieden het ooemdsn: Laure, fiiaijR'

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3