S)& xmdèohti (Bou/tatil BUITENLAND. BINNENLAND. (blad teïBcbynt eiken dag, uïtgez. Zon- en ÏTeêstd. nc Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, Jr Leiden 17 ct. p. week, i'2.£5 p. kwartaal; by ,e agenten 18 ct. p. wevk, f2.40 p. kwartaal.Franco post" f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- ,j is voor de Abonné's vemrijgbaar tegen betaling i 2óct. p.kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke miners et., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 10e Jaargang. WOENSDAG 7 MZl 1919. Bureau STEEN5CHUUR 15 LEIDEN. Inlcrc. Telefoon 935. No. 2906 Postbus 11. Dc Advertentieprijs bedraagt 17tya cent per regel voor liandelsadvertcntiëa; Zaterdags 25 cent per regel. 22l/2 cent per regel voor gewone advertentien; Zater dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mededeeliugen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentien, waarin betrekkingen worde» aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop ©c verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30 woorden Geen utopieën! Hel communisme predikt de voor oppcr- kkige geesten verlokkende dwaasheid, alle goederen verdeeld moeten wor- i.Bij eenig dieper nadenken vertoont e stelling zulk een veelzijdigheid van pie.ën, van onmogelijkheden en onrede- heden, dat er kolommen gevuld zouden nnen worden, zoo we deze stuk voor ik in het licht wilden stellen. !en verdeeling aller goederen... Zou deze ;ens weer opnieuw moeten plaats heb- teneinde de gelijkheid te behouden? it zou er 't direct-practisch gevolg van wat b.v. ons vaderland betreft? Er is lies uitgerekend verleden jaar, dat het ionaal vermogen in ons land juist Kit genoeg is, om bij verdeeling ervan »r inwoner een rijksdaalder rente aars uit te keeren, En wat zouden van een communisme de blijvende ggvol- zijn voor heel het maatschappelijk _n? Voor wie niet ziende blind is zou fcs beteekenen een schrikwekkende de- ralisatie, een verslapping van alle cner- een vermoording van elk initiatief, een atschappelijke ontredde- i liet b.v. nu geen feit, dat verscheide- die bij een Steuncomité voor niets een ag aan geld kunnen verkrijgen, hët- iets -geringer is, dan het loon, dat zij arbeid zouden kunnen verdienen, lie- werkeloos blijven, liever blijven rond- teren in een zelf gekozen onnut be lli, dan te gaan werken arbeiden met de ons door God ge- inken vermogens en gaven daérin de prikkel voor vooruitgang, daarin liet geheim van den levensblijheid voor individueelen mensch, van de ware te- lenheid voor de geheele samenleving, lie arbeid moet den mensch schenken daaraan geëvenredigd loon, aan [en een alleszins behoorlijk bestaan, allen een alleszins behoorlijk 'aanDat kan en dat m o e t! Dat geen communistische utopie, docli dat de te verwezenlijken katholieke leer zoo krachtig-juist neergelegd in de irum Novarum" van Paus Leo XIII, kpn pauselijken zendbrief door de ka- ilieken niet slechts bij naam gekend worden! aar de Katholieke leer gaat verder, j, dier dank zij den gunstigen omstan- heden van in- ofuitvvendigen aard, wonder zij leven, een grooter privaat it aan goederen hebben, dan anderen, Aen bij liet gebruik daarvan voor oogen Üen: het algemeen belang! Thomas leert, dat de goederen, voor rer het de zorg en het beheer betreft, en kelingen toebchooren, maar zij, wat het gebruik betreft, allen en dienen. bncreet beschouwd: Wie geld heeft, wie is, en beweert, dat hij z'n dubbeltjes", immers zijn eigendom zijn kan en rollen, juist zooals hij 't zelf wil ut in strijd met de leer omtrent de plicli-" en grenzen van den privaten eigendom, lij toch is niet de absolute heer zijn bezittingen, maar slechts de paeh- de rentmeester. De absolute meester is I alleen! üe dubbeltjes mag hij slechts zóó laten en, dat het gebruik ervan niet in strijd lit met de wetten van rechtvaardigheid naastenliefde, waaraar positief te vol der Katholieken strengste levens- :li is! beschouwd staat de Katholieke leer rent den privaat-eigendom in liet heer- I zonneJicht van de levens-werkelijk- tegenover de utopieën van een c o ra- mi s me, dat verdwijnen zal met z'n óikers, die, aanhangers van een mate- listische levensbeschouwing, meestal ir de grofste zelfzuchtige beweegredenen rden geleid. lover die utopieën stelle ieder on- (le practijk der Rodmsche leer: Recht- ardigheid en naastenliefde in handel en pi! Een inaugurale rede, Een bijzonder welkom mogen wij hier loepen aan den nieuw benoemden hoog waar in de ontleedkunde, prof. J. A. J. die heden zijn ambt heeft aanvaard Jonze Leidsche Universiteit, aan welke igeschool hij zal toonen, dat er volko- in harmonie bestaat tusschen geloof wetenschap, zoowel objectief als jectief, n.l. in den persoon van den. ge- 'igen man der wetenschap, i de inaugurale rede, door prof. Barge «nmiddag gehouden, diep-welenschap- 'Jk maar tevens helder en klaar, klonk krachtig door de gelpovige overtui- dat er is een oorzaak van alles, ''naast de stof heeft geschapen het 1 e- K dat w e z e n 1 ij k van de stof is on- kpiden. De functie van een levend 'no nioge zijn vorm bepalen, en omge- er is in het wezen iets, wat er. af leiden van alle stoffelijke inwerking, 'geschapen ligt. ge prof. Barge in zijn wetenschappe- werkkring te Leiden ruime voldoe- "g smaken, veel nut stichten! j0e Duitschers in de Vredesconferentie opgenomen. Nog steeds Fïume. De toestand in Beieren. Hevige ontploffing in België. Petrograd bedreigd. OVERZICHT. 't Is vandaag voor de Duitschers de ge wichtige dag, waarop hun het vredesver drag is medegedeeld. Eindelijkf Want de lieeren waren reeds nijdig geworden over het lange wachten te Versailles. Clemen- ceau heeft laten antwoorden, dat hij nog niets definitiefs kon zeggen. Wij vermoeden dat de Duitschers ten onrechte in dat gedwongen wachten te Versailles een middel om hen te smaden zouden zien. Met hen moesten ook de ge associeerde groote mogendheden op den terugkeer der Italianen wachten. De Itali- aansche geloofsbrieven zijn nu ook aan de Duitschers overhandigd. Men weet, dat de heeren Orlando en Son- nino vandaag te Parijs worden terugver wacht. Inlusschen wordt ontkend, dat de Raad van Drieën hen heeft uitgenoodigd om terug te keeren. De uitnoodiging schijnt slechts van Clemeneeau en Lloyd George te zijn uitgegaan. Wilson heeft er zijn zegel dus niet aan gehecht en in verband daar mede wordt te verstaan gegeven, dat Wilson zijn houding in liet Adriatische vraagstuk niet heeft gewijzigd. Er moet een regeling ter zake van Fiume ontworpen zijn, die zeker de Italianen niet geheel bevredigen zal, doch die zij vermoe delijk wel zullen aanvaarden als het beste, wat zij onder de gegeven omstandigheden kunnen verkrijgen. Fiume zou namelijk tien jaar lang door den Volkenbond be heerd worden en eerst dan aan Italië ko men. België. Alweer een ontploffing. Een reusachtige hoeveelheid munitie, bij eengebracht op cle renbaan van Groenen- dael, is gisterenmorgen in de lucht gevlo gen, seint Reuter. Op cle renbaan had men alle Duitsche granaten verzameld, die in de provincie Brabant waren achtergelaten. Men gelooft, dat de ontploffing te wijten is aan zelfontbranding tengevolge van de zonnehitte. De 36 op wacht staande soldaten slaag den er in te vluchten. De zeshonderd Duit sche krijgsgevangenen verbraken de draad versperringen en vluchtten in het woud van Sóignes. Men verzekert, at velen hun- her gedood zijn. t)e jockey's, die zich op cle renbaan bevonden, vluchtten en lieten de paarden in den steek. Men weet niet wat van de dieren terecht gekomen is. Alle ruiten van de kassen van Hoeylaart werden tot gruis geslagen. Onder de gra naten bevonden er zich van 42 c.M. en met stikgassen gevulde. De gas- en rookwolk is in de richting van Waterloo getrokken; In den omtrek van Brussel zijn vele ruiten gesprongen. Duitschland. Duitschland en het Vaticaan. In Duitschland is men voornemens het gezantschap bij het Vaticaan opnieuw te doen bezetten. Als opvolger van den Pruisischen gezant von Brülilberg, die zich genoodzaakt zag bij het intreden van Italië in den oorlog. Rome te verlaten, wordt genoemd minister Dr. van Bergen, de tegenwoordige leider van de politieke afdeeling aan het ministe rie van buitenlandsehe zaken. Echter zou er over de persoonskwestie nog geen beslissing gevallen zijn. Het verdient bijzondere aandacht, dat het tot dusver Pruisische gezantschap bij het Vaticaan, thans in een Duitsch zal worden omgezet. Het Duitsche Rijk als zoodanig was tot nu toe bij den H. Stoel niet vertegenwoordigd. Men moet de bcteckenis van het Paus schap erkennen! De val der Beiersche raden regee ring. Te Miinchen bevinden zich nog zeer vele niet gezuiverde Spartacistennesten, die men nog dagelijks opruimt. Het plan is' een groote actie op touw te zetten, ten ein de aan dezen tegenstand voor goed een einde te maken. Van de leiders der Spartacisten is de be- keijde opruier Sontheimer'bij zijn arresta tie doodgeslagen. Dr. Lewien, die per vliegtuig gevlucht was, moest bij Augsburg een noodlanding maken en kon daarbij ge vangen genomen worden. Volgens het ,,Tageblalt" was Zondag heel Miinchen in feeststemming. De. door trekkende troepen werden met gejuich en bloemen ontvangen en kregen allerlei ver snaperingen. De militaire muziek speelde en de menigte zong de nationale liederen. Zelfs uit de Beiersche Alpendorpen zijn bewapende boeren naar de hoofdstad ge komen om tegen de terroristen te vechten. Ook 800 Oostenrijkers hebben meegevoch ten aan de zijde der rege eringst roep en Toller schijnt bij de straatgevechten te zijn gevallen. Het is thans officieel bekend, dat cle com munistenleiders Landauer en de comman dant van het radenleger, Eglhofer, door de soldaten omgebracht zijn. Laudauer, om dat hij tijdens zijn vervoer naar de gevan genis ophitsende redevoeringen tegen de menigte hield. De toestand in Beieren. De uit Munclien ontvangen berichten melden, dat in de Beiersche hoofdstad se dert gisteren de rust is wedergekeerd. De gevechten hebben opgehouden. De werk zaamheid der troepen bepaalt zich tot het zuiveren van eenige Spartacistennesten en de ontwapening van de burgerlijke bevol king. De arrestaties van Spartacistische leiders duren voort. Telkens komen nieu we berichten binnen over het aantal gijze laars, dat door de SpaiTacisteif vermoord is. In de eerstvolgende dagen zal te Bam berg de eerste zitting van deri Beierschen Landdag kunnen plaats hebben. Tusschei de meerderheidssocialisten en de vertegen woordigers der burgerlijke partijen wor den op- 'het oogenblik onderhandelingen gevoerd. Het centrum en de democratische partij schijnen bereid te zijn af te zien van de vorming van een coalitie-regeering en de socialistische regeering te steunen. Zij eischen echter, dat naast de politieke mi nisters, die uitsluitend meerderheidssoci alisten zijn, ook vakministers in het kabi- niet zullen worden opgenomen.- Frankrijk. Een Nederlander uitgezet. De.politie te Calais arresteerde kapitein Jan Pieter Klugkist, van den Ned. drie master ,,De Noordster", beschuldigd van ongeoorloofden handel met den vijand. Deze Nederlandsche kapitein zou verschil lende malen op slinksche wijze naar Duitschland levensmiddelen voor Frankrijk bestemd, hebben uitgevoerd. Hij reisde van New-Castle naar Calais. Klugkist zal binnenkort 'van Duinkerken, door België naar Nederland worden uitgezet. Engeland. De bestraffing van den ex-keizer. In het Lagerhuis vroeg Claude Lowther of er besloten was den ex-keizer van Duitschland niet te straffen. Shortt, de minister van Binnenlandsche Zaken, ver klaarde, dat de vraag ontkennend moest worden beantwoord. Rusland. Petrograd bedreigd. De aan de geallieerde delegaties voor de vredesconferentie toegevoegde deskundi gen betreffende Rusland, verwachten in de eerstvolgende-weken beslissende gebeur tenissen in Rusland. De militaire operaties van Finland, wel ke zich naar Petrograd richten, doch eeni ge weken geleden nog zeer onregelmatig waren, verloopen nu volgens een vast plan. Generaal Udenitch, met een leger van 4000 Russen, ondersteunt de Finsche troepen, terwijl de boeren, de requisities der bolsje- wiki moede, eveneens gerecruteerd zullen worden. De verbinding tusschen de regeering te Moskou en de Moermankust is verbroken, liet schijnt, dat verschillende plaatsen in liet Korelia-district zich bij Finland zullen aansluiten. Indien Udenitch Petrograd zou bezetten, zou de voedselvoorziening door de geallieerden gemakkelijker wórden. De Entente verwacht, dat de bolsjewiki spoe dig gedwongen zouden zijn, op Moskou te rug te®trekken. Poieu. Annexaties geraagd. De Poolsche Landdag heeft, een motie aangenomen, waarin geëischt wordt dat de Poolsche gebieden der gouvernementen Urlna en Grodno bij de Poolsche republiek zullen worden gevoegd. Portugal. Een mislukte opstand. Maandag en Dinsdag der vorige week zou er een nieuwe militaire en burgerlijke opstand in Portugal uitbreken. De regee ring had er evenwel kennis van gekregen en de poging mislukte. Een aantal «perso nen is gearresteerd of gedeporteerd. De Vredesonderhandelingen De eerste zitting met de Duitschers. De zitting in den loop waarvan het voor- loopig vredesverdrag aan de Duitsche af vaardiging ter hand is gesteld, heeft he den plaats, om 3 uur 's middags, seint Havas. Slechts de gevolmachtigden van de Ver. Staten, van het Britsclie rijk en zijn ovorzeesche gewesten, van Frankrijk, Italië, Japan, België, Brazilië, Servië en Tsjecho-Slovakije, waren er bij aanwezig, met één secretaris per mogendheid. Ook waren de vertegenwoordigers der pers van elk land aanwezig ten getale van dertig in het geheel voor de Groote Mogendheden en de overzeesch'e gewesten, en van tien voor de Mogendheden, die een bijzonder belang bij de zitting hebben. De Duitsche afvaardiging was vertegenwoordigd door zes gevolmachtigden, -vergezeld door een secretaris cn vijf correspondenten van dagbladen. Bij de plechtigheid zaten de verschillen de gevolmachtigden aan een langwerpige tafel. Aan het boveneinde zaten Clemen- ccau, ^Vilson en Lloyd George, tegenover hen de Duitsche gevolmachtigden. Voorts aan de derde zijde van de tafel de Fran- sche vertegenwoordiger en Focli, benevens de vertegenwoordigers van Engeland, Italië, België, Brazilië, Griekenland, Por tugal en Servië en aan de andere zijde de vertegenwoordigers van de Vereenigde Staten, Canada, Australië, Afrika, Nieuw- Zeeland, Britsch-Indië, Japan, Polen, Roe menië en Tsjecho-Slovakije. Ingetrokken distributie-regelingen. De minister van Landbouw enz. heeft in getrokken de beschikkingen, houdende dis- tributieregeling voor hondenbrood, verbod tot aflevering en vervoer van formaline, verbod van vervoer en aflevering van sui kerbieten en suikerbietenpulp, zoomede de distributieregeling voor suikerbietenpulp der campagne 1919/1920; cn het verbod tot het drogen van bladeren van suikerbieten en voederbieten, alsmede de beschikking van zijn ambtsvoorganger van 29 Augustus 1918 betreffende aflev.ering van ijzer en staal uit vpjy'raadL Net ondoorgrondelijke. 1 Mei en voor het laatst hebben onze zaclit-verwonderde hersens zich nog eens in de mysteriën van het vraagstuk verdiept van het maximum, dat minimum is om het nu evenmin te doorgronden. De regeering maakt, omdat er overvloed is gekomen, aan de rantsoeneering van bo ter een eind. Dat wil zeggen: ieder mag er nu zooveel van gebruiken, weer zijn bo terham zoo dik smeren, als hij maar ver kiest. Maar zij handhaafde den maximumprijs tot 1 Mei. Dat wil zeggen: zij wilde toch niet, dat men er ons meer dan f 1.40 het kilo voor afvragen zou. Daartoe had zij zich tegenover de verbruikers neen te genover de producenten verplicht! Ook een raar soort „verplichting" zou den we geneigd geweest zijn te denken, als de praktijd ons niet zoo spoedig geholpen had uit den droom. Want die was dat de boter, waarvan een teveel was, nergens bijna beneden de f 2.20 het pond was te krijgen. Enkele handelaren slechts hadden het, blijkbaar, niet begrepen, verkochten voor f 2.10, f 1.90, zelfs f 1.70 het pond. Maar het gros, vast aaneengesloten, begreep' het heel best en liet ons kalmpjes f2.20 beta len. Komt 1 Mei. Nu vervalt de maximunv prijs. Nu,- alzoo, ontbreekt alle remmend, binnen de perken houdend gezag. Nu mag de noteering tot onbegrensde verhevenhe den omhoog. Gedachte om je hart vast te houden. „Klokslag" 1 Mei. En de prijs duikelt. Duikelt van f 4.40 op drie gulden tien Wij zien het, en begrijpen het niet. „Leeuw. Crt." Vrouwenkiesrecht. v Het Kamerlid Beurner heeft voorgesteld aan het wetsvoorslel-Marchant tot wijzi ging van de kieswet toe te voegen een ar tikel, luidende: „Deze wet treedt in werking met ingang van den Isten Januari 1922." Kindertoeslagen bij het loon. De algemcene R. K. Ambtenaarsvereeni- ging in algemeene vergadering bijeen in „Hotel Schiller" te Amsterdam, zond aan den heer mr. Bomans een telegram van hulde en dank voor zijn actie inzake het gezinsloon. De Burgerwachten. Naar wij vernemen zal de centrale lei ding van cle burgerwachten worden opge dragen aan een hoofdofficier, bijgestaan door verschillende officieren in alle deelen van ons land. De taak dezer officieit?n zal in hoofdzaak bestaan in het verzamelen van gegevens betreffende sterkte, aantal, mate van geoefendheid, liet verschaffen van voorlichting cn steun, het uitoefenen van controle op de naleving dër voorwaar den en het treffen van voorbereidingen tot samenwerking. Werkloozen. Aan de besturen van de vereenigingen gesubsidieerd volgens het werkloosheids besluit 1917 is door den minister van ar beid het volgende bericht: Op een door het bestuur van den Algemeenen Nederland- schen Bond van Textielarbeiders „De Een dracht" bij mij ingesteld beroep legen cle beschikking van den directeur van den dienst der werkloosheidverzekering en ar beidsbemiddeling, waarbij bezwaar ge maakt werd tegen het verstrekken van uit- keeringen uit de werkloozenkas van dien bond aan zijne leden welke onder eene wachtgeldregeling vallen is door rnij krachtens artikel 11 van het werkloosheid- besluit 1917 beslist dat zij, die wachtgeld of garantieloon genieten, niet geacht kun nen worden werkloos te zijn en mitsdien geen uitkeering uit de werkloozenkas mo gen ontvangen. In verband hiermede zal aan die leden van de werkloozenkas van bovengenoemden bond welke wachtgeld of garantieloon genieten geen uitkeering uit dc werkloozenkas mogen verstrekt worden. Een onderwijzersstaking? Door de afd. Amsterdam van den Bond van Ned. Onderwijzers is tegen hedenavond een huishoudelijke vergadering belegd, waarin voorgesteld zal worden als protest tegen cle nieuwe salarisregeling-De Visser één dag te staken. 't Is schande! De landarbeidersstaking. In oostelijk Groningsen staken thans 2127 landarbeiders, verdeeld over 20' dorpen. Drie ongeorganiseerde landbouwers te Scliildwolde en vier te Wagenborgen heb ben cle eischen ingewilligd. Amsterdam—Parijs. De verbinding AmsterdamParijs vice- versa zal 15 Mei worden ingesteld, voorloo- pig echter dagelijks slechts een trein heen en een terug. In den trein bevindt zich een restauratie-rijtuig. HET VADERLANDSCH HISTORISCHE VOLKSFEEST. IV. De Zaterdag bi-acht gelukkig goed weer. 't Was cle eerste lente-dag vol zon-geglun- jier en zacliten wind. 't Was als bij voor ziening geschied. Vrijdag wachtte don jour nalisten binnenshuis den arbeid... en het regende. Zaterdag strekte het werk zich uit in de heerlijke, vrije natuur... cn het was je mooiste weer. Om 10 uur reden 19 auto's voor liet Ver- keershuis. Een lange file, die veel bekijks had. Ieder zocht een auto naar zijn smaak, clc eene een gesloten, want je kon nooit -weten! De ander oen open race-wagentje, dat heerlijk over den weg snorde. Een dankwoord past wel aan de parti culieren, die hun wagens te onzer beschik-* jking stelden, en daarbij hun chauffeurs, mitsgaders de dure benzine! In langen stoet, reden we door Arnhem's straten, daarna langs de heerlijke dreven vol ontluikend groen, naar het Ned. Open luchtmuseum, waar onze Zaterdagochtend- taak wachtte. We werden er verwelkomd door den di recteur, den heer A. A. G. van Erven Do rens. die. ons voor het voorloopig gebouw (feitelijk bestemd tot garage) verwelkomde en toesprak. We hebben uit die toespraak veel nieuws opgedaan, dat we om de belangrijkheid gaarne ter kennis brengen van onze lezers. Immers, alle gewesten van ons vaderland hebben belang bij het Ned. Openluchtmu seum. Gisteren hebben we dit reeds be toogd. Heden wijden we iets meer uit, aan de hand van de mededeelingen van den heer Van Erven Dorens over het Museum park. Dc plannen voor de indeeling van het Musempark zijn gereed. Élke provincie heeft er zijn aangewezen plaats, .waarbij een opvolgende lijn in het oog werd ge houden. Overijsel, Drente en Gelderland krijgen een heuvelachtig terrein. Holland, Friesland, Groningen enz. komen in het meer vlakke gedeelte, Limburg met zijn eigenaardige Romeinsehe villabouw, boe renwoningen komt geheel apart. Uit alle deelen des lands hoopt men do oudste bouworden van liet platteland op 5en Waterberg te kunnen voreenigen. Men gaat daarbij niét „op roof" uit, maar er wordt gewerkt in samenwerking met „Heemschut". Er is ook gerekend op het vormen van oude boerderijcomplexen. Overigens zullen alle gebouwen geheel op zichzelf staan, de omgeving wordt on gewijzigd gelaten. Het gaat natuurlijk niet nan bij een boerderij nog b.v. een weide veld aan te leggen, ook dl beschikt het Openluchtmuseum over 30 H.A. grond van den Waterberg. Do verschillende provincies komen te lig gen aan een ceintuurbaan door het park, waarmede men nu een aanvang heeft ge maakt. Arnhem laat dit werk als werkver schaffing uitvoeren door ruim 100 arbei ders, en ook doet zij het grondwerk voor* hel openlucht-theater als zoodanig uitvoe ren. Er komt n.l. op den Waterberg een Open luchttheater, waar o. a. voovstellingen zul len worden gegeven van oude volksgebrui ken, vertooningen in oude lrieederdrach- ten, maar bovendien dramatische voorstel lingen. Er is bij de plannen overleg ge pleegd met dr. Willem Rovaards en met Eduard Verkade. die luin ingenomenheid betuigden. Het'theater krijgt een breedte van 20 meter. De zitplaatsen worden am- pliithcaters-gewijze aangebracht, waarbij van de natuurlijke helling van het terrein wordt gebruik gemaakt, zooals b.v. in Valkenburg. De architect van bet Openluchtmuseum, de heer IT. v. d. Kloot Meyberg, ontwierp' het plan voor het groote museumgebouw op de plaats waar nu nog een gemeente- kweekcrij aanwezig is. De uitvoering ligt evenwel nog in de toekomst! Voor het oogenblik beschikt men over een hulpmuseumgehoiiw, waar o. a. een plaats voor de verschillende merkwaardige gebruiksvoorwerpen van het platteland, sieraden, weefstoelen, prachtige boeren wagens met mooi snij- en schilderwerk, alsmede een deel van de rijksverzameling vau oude kleederdrachten. We zagen er o. a. een Zuitl-Hollandschen boerenwagen uit liet begin der 19de eeuw, modern beschilderd, en een fragment van een Z.-H. boerderij, met haar bedstee bergkastjes en deuren. De directie van het Openluchtmuseum" hoopt dat velen in don lande door schen kingen van dikwijls eenvoudige, rnaaC niettemin karakteristieke oude voorwer pen, sieraden, gebruiksvoorwerpen van het platteland enz. zullen medewerken om de verzamelingen te completeercn. Even zeer hoopt zij dat ook dikwijls door schen king de verzameling gebouwen in het park eal kunnen worden uitgebreid. De prachtige groene weide deed kennis maken met hetgeen thans reeds werd bij eengebracht: de typische standdaardmolen bij de groote weide bet terrein waar in September de volksspelen en schietwed strijden plaats vinden zal weldra niet alleen meer staan. De van de Olicfabrie- ken Calvè-Delft ten geschenke ontvangen steenen molen kan door de vrijgevigheid van de fabrieksdirectie thans worden af gebouwd. Dan is er de houten hut, een van de twee laatst overgebfeven van een woonde, welke bij Amsterdam ten N. van het IJ stonden die het type vormt van de kleinste èèn-persoonswoning; een plagge- hut uit Groningen en een pakhuis met bijenstal, uitmakende een gedeelte van een Neder-Saksische boerderij, welke men in de toekomst in zijn geheel hoopte aanwe zig te hebben. Uit onze beschouwingen zal wel gebleken zijn den enthousiasten, optimistischen op zet. Coute que coute: liet feest zal slagen. Dat hebben we onze gastheeren mede be loofd. En het zal ook wel, wanneer er vol doende medewerking is, moreele en finan- cieele. Over de moreele medewerking had den we het reeds eerder. Nu een enkel woord over het financieele. Een waarborgfonds zal noodig zijn. Eert jgroot deel van het fonds is al door Arn hem bijeengebracht. Ook uit andere plaat sen mag financieele steun niet ontbreken.; En ieder, die door zijn kennis, zijn beroep of door zijn relaties de uitvoering van het feest kan doen slagen, helpe daaraan rnee. De penningmeester van het comité, dc heers II. Lamsvelt deelde ons mede, hoe raejji zi&h den fmaficieeleii opzet van de fcesterf

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1