it blad verECtignt eitcn dag, uitgez. Zon- en Foestd. nc Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, 'r Leiden 17 ct. p. week, f2.S5 p. kwartaal; bij Agenten 18 ct. p. we^k, f 2.40 p. kwartaal. Franco posf f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondaga- i(i is voor de A bonne's veiKrijgbaar tegen betaling n 25 ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke immers 5 ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 10e Jaargang. Bureau STEENSCHUIFR !5 DINSDAG 6 MEI 1919. LEIDEN. Intcrc. Teloioon 933. No. 290o Postbus Dc Advertentieprijs bedraagt 17'/? cent ^per regel voor Handelsadvertentiën; Zaterdags 25 cent per regel. 22»/o cent per regel voor gewone advertentiën: Zater dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mededcelingen wordt het dubbele vart het tarief berekend. Kleine A "•fentiën, waarin betrekkingen worde* aangeboden rvrpagd, huur en verhuuf, koop en verkoop 1 ëaterdags 75 cents, van 30 woorden BUITENLAND. De eenstemmigheid bereikt? overhandiging der vredesvoorwaarden aanstaande, China en -Japan, OVERZICHT. Morgen is het de groote dag van de rhandiging der vredesvoorwaarden, ig aangenaam zal het intusschen voor Duitsche onderhandelaars in Versailles zijn. Het prikkeldraad van Clemeri- is geen begeerlijke omtuining! irgen hebben de leden der Nationale gadering in Duitscliland ook aanzeg- gekregen zich te Berlijn gereed te Sen, want volgens de nieuwe Duitsche ndwet zal de volksvertegenwoordiging het vredesverdrag moeten beslissen. >g voor die beslissing gevallen zal zijn, en de Oostenrijksche afgevaardigden vredesvoorwaarden in ontvangst ne= Bepaald verband schijnt er tusschen vrede met Duitschland en dien met stenrijk niet gelegd te worden, maar tcmin zal het bestaan, uifëchland zal zich (zoo is de opvat- bij voorbaat neer moeten leggen bij schikkingen, die met Oostenrijk worden öffen cn heeft Frankrijk in dat opzicht zin gekregen, dan behoort tot die ikkingen deze, dat Oostenrijk zich niet Duitschland zal mogen aansluiten. Er :dt zelfs verzekerd, dat Oostenrijk als [ceding daarvoor een betere grensrege- in Zuid-Tirol zal kunnen krijgen dan aanvankelijk in uitzicht was gesteld, aar dat zijn allemaal nog slechts ver stellingen. Duitschland. Het Centrum. lp een vergadering van de Augustinus- teniging te Dusseldorf is de wensch uiting gekomen tot spoedige bijeenroe- ig van een rijkspartijdag van het Cen- De „Germania" onderschrijft dezen iscli volkomen. Het verlangen er naar, rijft het blad, komt voortdurend ster- tnt uiting. De meening is gemeengoed, een volkspartij van aard en structuur het Centrum ook op uiterlijk sprekende jie democratisch georganiseerd moet n, Het kan niet worden ontkend, dat de lieflijke organisatie der partij een eenigs- vhiërarchisch karakter draagt wat leen politieke volkspartij van thans meer past. ch slechts een algemeen? partijdag uit geheelc lijk samengekomen, kan over ;westie der nieuwe organisatie beslis- Drukkersstaking te Frankfurt. t technische personeel van alle druk- ijen staakt wegens looneischen. De cou- ilen verschijnen niet. De weermacht in Beieren. Naar een W. B. meldt, heeft minister ;c een onderhoud gehad met den Beier minister van Oorlog over de vor- van een Beierschen rijksweer, waar- men het eens werd over het Beiersche werp voor de vorming van een voorloo- :e rijksweer. Oostenrijk. minister stefanik gedood. indagmiddag om half twaalf verscheen n Pressburg een Italiaansche tweedek- waarin minister Stefanik zich bevond, de buurt van Vajnory stortte het vlieg- '<i plotseling uit een hoogte van 400 M. beneden. Regeerfngspersonen, die fflelden, vonden het vliegtuig in vlam- gehuld. Generaal Stefanik lag dood een misvormd gezicht ter aarde: Alle ssagiers van het vliegtuig waren dood. lijken zijn onmiddellijk naar Pressburg toerd. Hongarije. radenregeering capituleert. ;n telegram meldt, dat de regeering te Êdapest de voorwaarden der Geallieer- heeft aangenomen, die o. a. bevat- onmiddellijke capitulatie der regee- yolledige uitlevering van wapens en Me en bezetting van Boedapest door Geallieerden. Italië. Betooging te Rome. De ,,Ag. Stefani" meldt, dat Zondag een meeting heeft plaats gehad te Rome, waar d'Annunzio ccn geestdriftige rede hield, die werd gevolgd door luide kreten voor Fiume, Dalmatië, den Koning cn Italië. De prins van-Colonna las een motie voor ten gunste van de Italiaansche aanspra ken. Rusland. De sovjet-legers vluchten. Uit Helsingfors wordt gerneid: Volgens de ,.Russkaia Jizn" trekken de bolsjewiki- legers, over 't goheele front in Siberië ver slagen, in wanorde terug. Japan. De verhouding tot China. In can interview verklaarde baron Makino dat Japan het Sjantoeng-èchiereiland in volle souvereiniteit aan China zal terug- geven. Japan zal slechts de économische privilegies, aan Duitschland gewaarborgd, en .het. recht van- vestiging te Tsingtau be houden. Wat betreft de spqorwegen, welke een Chineesch-Japanschè onderneming wordt, verklaarde Makino, dat de eigenaars der spoorwegen van een speciale politiemacht zullen gebruik maken, om den handel te beveiligen. Deze politiemacht zal zoowel uit-Chineezen als uit Japanners worden samengesteld. Afrika. Het bolsjewisme. .Een bericht uit Kaapstad aan de „Times" meldt: Dr. Molan, waarnemend premier, deelde in de Karper mede, dat de regeering ew wet zou indienen tot bestrijding van de bolsjewistische propaganda in Zuid-Afrika. Deze mededeeling heeft algerneene voldoe ning gewekt, al werd zij door de Labour- leden met wantrouwen ontvangen. Onlangs werd op hoog gezag gemeld, dat de ontevredenheid onder de inboorlin gen nooit zoo groot was als thans. Ver scheidene revolutionaire en socialistische corporaties, voornamelijk bestaande uit Russen cn andere vreemdelingen, geven bolsjewistische vlugschriften uit in de taal der inboorlingen. Dezer dagen werd bij een proces te Maritzburg een brochure- tje voorgelezen, in de Zoeloetaal, gedrukt, waarin de inboorlingen werden opgeroe pen „hunne ketenen" af te schudden en zich zeiven vrij te maken. Het algemeen gevoelen is dat dergelijk? ophitsingen uiterst ^gevaarlijk zijn en dat de buitenlandsche èn bolsjewistische agi tators gedeporteerd moeten worden. Van het Vaticaan. Servië en Z. H. de Paus. Uit Rome wordt aan de „Echo de Paris" het volgende gemeld: Ik heb een onderhoud gehad met een der voornaamste persoonlijkheden óp het Vaticaan, wier naam ik niet mag noemen in verband met de hooge positie die zij be kleedt. Deze prelaat heeft mij gemachtigd een categorisch dementi t.e publiceeren van hét bericht, als zou den vertegenwoordiger van Beieren hij den Heiligen Stoel in Augustus 1914 een rapport zijn ter hand gesteld, waaruit blijken zou, dat de H. Stoel Oos tenrijk heeft aangemoedigd Servië binnen te vallen, uit vrees voor het uiteenvallen van de Oostenrljksch-Hongaarsche monar chie. Het is onmogelijk te onderstellen, dat het Vaticaan een dergelijken stap zou hebben gedaan en den wensch zou hebben gekoesterd, Servië te zien verdwijnen, wan neer men de politieke inzichten van Pius X kent, die toentertijd Paus was en die uit nemende betrekkingen met Servië onder hield. Werd gedurende .zijn pontificaat niet een verdrag met Servië gesloten en werd toen niet eveneens een legatie van Servië bij den Heiligen Stoel ingesteld? Z. Eminentie verzekerde, dat het Vati caan van af het eerste moment van den oorlog zijn onzijdigheid heeft weten te handhaven en er nooit aan gedacht, heeft, den eenen staat ten koste van den anderen te bevoordeelen. t De berichten, die beoogen om den Paus te mengen in de politiek der centrale lan den. zijn tendentieus en van eiken grond ontbloot. De Vredesonderhandelingen De volkerenbond. De „Morning Post" verneemt uit New- York dat dc League to enforce peace be kend maakt, dat liet vaststaat dat het ver drag voor den volkerenbond als deel van het Vredesverdrag zal woeden bekrachtigd. Deze voorspelling is gebaseerd op de hou ding der senatoren gebleken, uit brieven, persoonlijke beloften en interviews van de nieuwsbladen. Er zijn 96 senatoren, en de goedkeuring moet geschieden met twee derde van het aantal stemmen, de League rekent op 64 stemmen voor en 12 tegen, terwijl 20 stem men twijfelachtig zijn, maar van deze 20 stemmen zullen sommige met de meerder heid meegaan. De Luxemburgsche overeenkomst. Naar de „Pol. Pari. Nachrichten" van welingelichte zijde vernemen is de bijeen komst die op 6 Mei te.Spa over dc Luxem- burgsche overeenkomst zou plaats hebben, naar Versailles verlegd. De Duitsche re geering is uitgenoodigd haar vertegen woordiger zoo tijdig te zenden, dat dc be sprekingen uiterlijk 9 Mei kunnen be ginnen. De komst der Turken en Bulgaren. Te Versailles worden reeds maatregelen genomen voor de huisvesting van de Bul- gnarsche en Turksche 'vredesgevobnach- tigden. Verzoeken van koning Albert. Hymans, die naar Brussel was gegaan, waar hij met koning Albert geconfereerd heeft, werd gisteren le Parijs terug ver wacht met persoonlijke verzoeken van den konir.g aan den Raad van Drieën. Uit een telegram blijkt, dat Woensdag de overhandiging van het voorioopig vre desverdrag zal plaats vinden. Over den inhoud van dit verdrag 4s natuurlijk nog niets met zekerheid bekend, maar men schijnt te mogen aannemen, dat de aan sluiting van Duitsch-Oostenrijk bij de Duitsche republiek zal worden verboden, de uitlevering der z.g. schuldigen zal wor den verlangd en eveneens schadeloosstel ling voor of herstel van alle aan Frankrijk en België toegebrachte directe of indirecte schade. BINNENLAND. Er is een belangrijke wijziging in de brooddistributie. De prijzen worden aan vankelijk hooger. VERSTREKKING VAN BROOD EN MEEL. Blijkens een bericht van het Correspon dentiebureau zal met 6 Mei de regeering de tarwebloem, waarvoor zij tot nog f '10 per 100 K.G. vraagt, den bakkers tegen f 40 in rekening brengen. Haarzelve kost deze f 44.70 per 100 K.G. Het regeerjngsmeel, de grondstof voor bruinbrood, kost de regeering f 39.90 per 100 K.G. Met ingang van 16 dezor zal het aan de gemeenten tegen den uniformen prijs van f 10 per 100 K.G. worden gele verd tot nog toe wisselt de prijs tus- schen f 4.50 en f 13. De prijs van het roggemeel, dat aan de regeering zelve f 28.50 per 100 K.G. kost, zal zij met ingang van 16 dezer verhoogen van f 10.50 op f 13.50. De regeering zal tegelijkertijd de maxi mum-prijzen voor brood opheffen en de bakkers dus vrij laten in de prijsbepaling. Wanneer nu de verhouding van den broodprijs lot den kostprij? van de ver schillende grondstoffen voor de 'broodbe reiding dezelfde blijft als op het oogenblik, zal de stijging van den broodprijs per K.G. voor witbrood, bruinbrood en roggebrood, respectievelijk zijn circa 7.5 cent, 4 cent en 2 cent," hetgeen hij het tegenwoordig rant soen, hetwelk in afzienbaren tijd gehand haafd zal blijven, een verhooging per dag en per hoofd zou beteekenen van 2 1/3 cent voor de witbroodeters, 1| cent voor de bruinbroodeters en 2/3 cent voor de rogge- broodëters. De minister meent echter,, dat de mogelijkheid niet is uilgesloten, dat deze stijging van uitgaven voor het publiek geringer zal zijn. De prijs van de boter. Naar men van welingelichte zij le aan het „Tielsch Nwsbl." mededeelt, zal verde- Pe daling van boter- en melkprijzen niet kunnen uitblijven. Doordat Duitschland tengevolge van den lagen rnarkenkoers geen boter betrekken kan men moet daar onze boter afnemen tegen 16 mark per pond is er in ons land overproduc tie. De voorraad van de maand April is nog lang niet opgeruimd. Tengevolge daar van is daling van den boterprijs ingetre den. Verdere daling zal moeilijk kunnen uitblijven en noodzakelijkerwijs zal de melk moeten volgen. De melkprijs. Te Middelburg is Zaterdag eene verga dering gehouden van den Bond van melk veehouders op Walcheren, waarin werd opgekomen tegen 't besluit van de fabri kanten en melkslijters om den boeren 11 cent per liter melk te betalen en deze voor 15 cent te verkoopen. Men achtte die winst marge te groot en meende dat de boeren minstens 12 cent moeten hebben. Geduren de de maand Mei zal de melk niet. minder dan tegen 12 cent worden afgeleverd, ter wijl voor de volgende maanden nader de prijs zal worden bepaald. Men schrijft van de Veluwe, dat aldaar, naar het zich laat aanzien, weldra een flinke daling in de melkprijzen zal plaats hebben. De fabrieken beginnen thans reeds gele verd aan huis bij de klanten 16 cent per liter te vragen. Doch met deze daling is het riet uit. Indien de melkproductie eerstdaags wat toeneemt zal de aanvoer wel zoo qvervloedig worden, dat nieuwe daling is te wachten. EERSTE NEDERLANDSGHE KATHOLIEKENDAG. De eerste Nederlandsche Katholiekendag wordt Dinsdag 23 September geopend met een Pontificale II. Mis, op te dragen door Z. D. II. Mgr. II. van dé Wetering, Aarts bisschop van Utrecht. Bij deze Mis zal de St. Gregorius-ver- eeniging voorzitter pastoor W. P. H. Jansen te 's-Gravenhage de leiding heb ben der kerk-muzikale uitvoering, terwijl van de liturgische plechtigheden de leiding berust bij de federatie van Liturgische Ver- eenigingen, vooi'zitter de lioogeerw. heer Mgr. J. A. S. van Schaik, president van het Klein Seminarie te Culeinborg. In de openingsvergadcring op Dinsdag namiddag zal bet woord worden gevoerd door den voorzitter van den Katholieken dag, mr. A. baron van Wijnbergen, en 'dóór den hoogeerw. heer mgr. dr. H. Poéls. In den avond van Dinsdag zijn er ge lijktijdig twee algerneene vergaderingen, met als sprekers de heer A. H. Engels, lid der Tweede Kamer, de zeereerw. pater Borromaeus de Greeve O.F.M., de heer H. G. M. Hermans, lid der Tweede Kamer, en de zeereerw. pater A. M. C. L. Vermeulen S.J., te 's-Gravenhage. Woensdag 24 September hebben in den voor- en namiddag de sectie-vergaderingen plaats. Deze zijn elf in getal. le. Sectie Godsdienstige vereenigingen; voorzitter mr. R. Ledeboer, advocaat-gene raal bij don Hoogen Raad. 2e. Sectie Liturgie; vooratter mgr. .T. A. S. van Schaik, president van het Klein Seminarie te Culemhorg. 3e. Sectie Gesloten Retraiten; voorzitter de heer O. F. M. Hat'fmans, lid der Eerste Kamer, te Helden. 4e. Sectie Voor Eer en Deugd; voorzitter de zeereenv. zeergel. heer dr. A. Geurts, voorzitter van de Vereenigingen Voor Eer en Deugd, directeur van Rolduc. 5e. Sectie Missieactie; voorzitter Mgr. A. Hermus, voorzitter van de Federatie van Missie-actie, directeur van het Doofstom men-Instituut te St. Michiels-Gestel. 6c.Sectie Vrouwenvraagstuk; voorzitster mevr. F. SteenbergheEngeringh, voorzit ster van de Federatie van Diocesane Vrou wenbonden. 7e. Sectie Jeugdorganisatie; voorzitter Mgr. A. Mutsaers, voorzitter van de Dio cesane Vereenigingen van Jeugdorganisa tie, pastoor te 's-Hertogcnbosch. 8e. Sectie Ontspanningsverccnigingen; voorzitter de beer J. M. Hermans, inspec teur van de Drankwet te Breda. 9e. Sectie Onderwijs; voorzitter de zeer- eerw. zeergel. pater M. van Everdingen, directeur van het St. Willibrorduscollege te Katwijk. Bra.-.cJstoifencommissie district Leiden Dc Directeur van het Brandstoffen- Bureau maakt bekend, dat ook gedurenda de volgende dagen dezer week van des 7Va tot des n.m. 6 uur, zoolang de voorraad strekt, gelegenheid wordt gege ven 100 lurven te laten afhalen" aan hel pakhuis dor firma Boon, Middelste Gracht. Wanneer de voorraad in dit pakhuis is uiig- i.t, wordt dc turf afgegeven aan het Uub/.iüenhuis (Oude Rijn) en daarna aan het pakhuis van den heer Creyghton (Gal gewater). 5037 De prijs is bepaald op: f 1.20 per 100 stuks tegen afgifte van het lichaam der Gemeentelijke rabatbonnen en f 1.75 voor niet-houders dezer kaarten. De Directeur van het Brand» stoffenbureau, KRAMER. Leiden, 6 Mei 1919. 10e. Sectie Pers; voorzitter de heer J. B. Vesters, voorzitter der Nederlandsche Ka tholieke Journalisfenverecniging, te Vught. Ito. Sectie Drankbestrijding; voorzitten de heer J. Zoetmulder, voorzitter van So briëtas, te Nijmegen. Woensdagavond zijn weer gelijktijdig twee "algerneene vergaderingen, met als sprekers mr. dr. Jan van Best té Eindho ven; dr. L. Deckers, lid der Tweede Kamer, de zeereerw. pater Th. J. M. v. d. Geest O.P., te Nijmegen, en,de zeereerw. heer E. A. van Hinsbergh, pastoor te Bussum. Donderdag 25 September des voormid dags de slotvergadering, waarin zal spre ken mr. dr. D. A., P. N. Kooien, lid der Tweede Kamer. Na afloop van den Katholiekendag zal een tocht worden ondernomen naar hel monument van dr. Schaepman te Rijsen- burg, waar de oud-minister mr. M. J. C< M. Kolkman het woord zal voeren. HET VADERLANDSGH HISTORISCHE VOLKSFEEST. III. Als we schrijven over het Volksfeest van Arnhem, gaan onze gedachten uit naar den onversaagden D. J. van der Ven, den stoe- ren werker, voorbereider en organisator, die zich in niets heeft ontzien, om nu reeds luister aan de Se'jbtember-feeaten hij te zetten. Althans, wij journalisten, hebben dien luister ik zou haast zeggen aan den lijve ondervonden. Zóó joyeus was onze entree binnen de heerlijkheden van Arn- ïifj.n, on zoo gul was het onthaal, dat de gasthceren ons bereidden. 't Weer lokte oorspronkelijk niet uit. Do regen gutste en plaste neer, zoodat het werkelijk een genot was, na de officieele ontvangst in de mondaine room van het Luxor-thcatcr, ons te begeven naar de groo te zaal, waar de heer van der Ven zijn rede hield, die we gisteren in het kort mede deelden. De leider wees erop, dat de op velerlei gebied waarneembare begeerte naar de nieuwe schoonheid, die groeiende is, en zal opbloeien in den nieuwen cultuurtijd, ons niet de oogen mag sluiten voor wat tot op onze dagen uit vroegere tijdon behouden bleef. Wij mogen in onze waardeering voor liet in de laatste jaren reeds verkregen of in de komende tijden naar wc hopen te verwachten nieuwe schoonheidsbezit niet komen tot een negatie van hetgeen voorbije cultuurperioden hebben gebracht. Allerbelangrijkst nu zoowel voor de ont wikkeling der moderne Nederlandsche ar-, chitectuur als voor de cultuurgeschiedenis van het Nederlandsche platteland is nit het Ned. Openluchtmuseum op den Water berg te Arnhem, daar het op éen plaats bijeenbrengen van alle oorspronkelijke ty pen der vaderlandsche gecombineerde bak steen-, houtplaggen-, leem- en groefsteen- bouwwerken ongetwijfeld de vergelijkende studie zoowel als het architectonisch ba ling ten goede zal komen. Want de overal gelijk-geldende eischen van het grootgrondbedrijf, de bodemtech niek en het gebruik van landbouwmachi nes, van de hygiëne, de woningwet en de brandverzekering, gepaard aan een zich alom uitende zucht naar een zekere boer- sche pronkzuchtig? moderniteit hebben ook in ons land een ontzaglijke schoonheids- vernietiging veroorzaakt cn dreigen met FEUILLETON. EEN EDEL HART. isklaps -Wat dient er gedaan? vroeg L'ól Barrère. 'Wij kunnen die ellendige niet langer vnichtcn laten genieten barer afschu- "Jae misdaad, vervolgde hij. Harer mis- Ik moest zeggen harer misda- want liet stichten van den brand was niet haar proefstuk -Zoowel als gij, wensch ik dat zij ge ilt worde, antwoordde mevr. Vallauris. «Hans, er dient voorzichtig gehandeld "'"e mijner huisgenooten, omwille der 5(kn welke ons aan haar hechten. -Heel juist. Ik ben bereid te doen wat ^i'langt. Ik moet u nettemin doen op- "*n. dat mevr. Maurice Vallauris •öiris de dochter is van mevr. d'Argel- ïn uw schoondochter eigenlijk niet in ""lak kan gebracht worden, als gij aam opwerpt tusschen de Uwen en dit J^ap. misdadige schepsel. diepe rimpel liep over het voorhoofd Uure. SJi Zijl te veel nze vriend, en ik stel 1 vertrouwen in u, dan dat ik u een gedeelte zou willen verbergen-, van hetgeen ik denk, zeide zij na eén korte pauze. Trou wens, ik moet ov,er die dingen met iemand kunnen spreken op wie ik stellig kan reke nen, en wien ik raad vragen moet. Hier kan ik met niemand beraadslagen. Mijn dochter, mijn gewone vertrouwelinge, heeft te veel belang in den toestand, dan dat ik haar op dc hoogte wil brengen. Hare natuurlijke edelmoedigheid zou haar drijven tot daden in strijd met het gezond verstand. Roselin, met zijn opgewonden karakter, zou dwaasheden begaan en alles bederven En Maurice?... Waarom wint gij zij nen raad niet in? Hij heeft toch ook be lang in de zaak, meen ik! Helaas! Daar ligt juist de bron van mijn grootste verdriet!Het minste ware genoeg om hem van zijne vrouw te verwijderen! Ik geloofde, dat hij haar hartstochte lijk beminde? Zoo heeft hij haar benïind Ja. Toen hij haar maar half kende. Maar toen hij gezien heeft welk dartel; ik-zuchtig, lichtzinnig en onhebbelijk -schepsel Inès was, is de ontgoocheling spoedig gekomen. Heden was een druppel vvaler voldoend? om de schaal te doen overloopen en het .gezinsleven voor mijn zoon ondragelijk te maken. Maar ziet, hij is niet meer vrij; hij is dubbel aan haar gebonden, eerst en vooral door de onverbreekbare banden des huwelijks, dan nog door het arme schaapje, dat we heden ten doop brachten, en welks leven van in de wieg werd gebro ken door de oneenigheid der ouders. Be grijpt ge mij?....". Helaas, ik begrip u maar al te goed... En dan, ondanks het vertrouwen dat ik in u stel, twijfel ik nog... Hebt gij u niet vergist? Is 't mogelijk, dat een misdadige zich herkend ziende, zoo kalm zou schij nen als mevrouw d'Areglles was toe,n zij u antwoordde, en loochende u ooit gezien te hebben? Ha! hadt gij haar na den brand hoo- ren liegen dat zijeen arbeid*.er was, een rouwkronenmaakster, wonende in de rue Oberkampf, ge zoudt wel anders versteld gestaan hebben!Ik heb het altijd ge zegd: ilie vrouw beschikt over een buiten gewone macht om 'kwaad te doen. Iets anders. Mijne dochter, die een zeer verstandig meisje is, kalm, vastbera den en vol wilskracht, heeft mij altijd ver zekerd dat zij de brandtiehtster uit de straat des KoiiingfonteLn zou hei kennen, indign zij haar Ooit ontmoetteNu^ zij heeft mevr. d'Argelles honderd keeren ge zien en gesproken. Bijna drie maanden reeds woont zij met haar onder hetzelfde dak, en nooit heeft de markiezin in haar anders zoo wonderbaar geheugen eene herinnering opgewekt. Gij vergeet dat de feiten veertien, vijf tien jaar geleden zijn, en er tusschen een kind van zes jaar en eene juffer van twin tig een afgrond ligt, waarin al wat voor viel in de eerste kinderjaren, verzonken ligt. Souriquetle gelijkt niet aan de ande ren. Gij verlangt dan dat ik mijne zeker heid vóór mijzelve zal houden en ik ins gelijks vei'gete?... Wilt gij dat, ik zal 't doen, ofschoon mijn geweten daartegen opkomt. Neen, antwoordde Laure, dat vraag ik u -niet... Ook mijn geweten zou da^r geen vrede-mee hebben.. Ik vraag u enkel, dat voorioopig niemand uwe ontdekking te we ten kome. Ik zal de zaak overwegen. En zoo tusschen nu en eenige dagen mijn twij fel niet verdwijnt, zoo ik niet de oplossing gevonden heb welke ik wensch, welke de gerechtigheid voldoen kan zonder iemand te krenken; zoo. bovendien, ik in tusschen ccn onqmslofitbaar bewijs Qnt- dek van do plichtigheid van mevrouw; d'Argelles, dan begeven wij ons sameiC naar mijnen ouden vriend Pater Smed en wat hij me aanraadt, zal ik doen, a? moesten wij allen van verdriet vergaan..- op mijne eer, ik zal het doen! Barrère vatte de handen van mevr. Val lauris. Gij zijt een beste cn moedige vrouwy- zeide hij. God zal zich uwer ontfermen, twijfel daar niet aan! Heel den dag was er aan Dianc nieta buitengewoons te bespeuren. Zij was kalm cn lieftallig, en tegenover Marcel Barrère scheen zij zoodanig op haar mak. dat bij Laure de overtuiging vel l won dat de schilder zich moest vergist hebben. Want' waren zij'ne vermoedens gegrond, mevr. d'Argelles zou ten minste ongerust cn be kommerd zijn. En zoo daalde langzamerhand de vrede terug in de gefolterde ziel van rnevr. Val- lanris. Het reeds zoo treurige leven van Maurice zou niet gebroken worden door het onherstelbare schandaal dat zij ceriige uren te voren duchtte; zij, de ongelukkige, behoefde aan de stem van haar geweten geenszins het geluk der haren te offerenl (Wordt yervolg&Y

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1