bij hier een uitzondering te maken voor 'de laagste twee leerjaren. Deze uitzondering steunt op het verband, dat naar zijn meening moet worden ge legd tussclien het bcwaarschoolonderwijs en het onderwijs gedurende de eerste twee leerjaren der gewone lagere school. Er be staat tussclien beide leerperioden een in nerlijke gelijksoortigheid, die vooral een gevolg is van dc psychologische en psysio- ïogische eigenaardigheden van de kinde ren, die in dat tijdvak het onderwijs vol gen. En al is het dan ook niet mogelijk pveral en steeds het bewaarschoolonder wijs aan het onderwijs op de gewone lagere school te doen voorafgaan, de wenscheiijk- heid daarvan dient in elk geval uitdruk king te vinden in de wet en maatregelen ter bevordering van dien samenhang behMren te worden genomen. Dit kan geschreden door gelijke bevoegdheid te eisclien en vol doende te achten voor het onderwijs te ge ven aan kinderen van hun vierde tot hun achtste levensjaar. Deze bevoegdheid moet er dan uiteraard een zijn, die minder bree- 'dè opleiding vereischt dan die voor het ge ven van onderwijs in do hoogere klassen 'der lagere soliool wordt gevraagd. Men kan hiertoe volstaan met een zoodanige als door de Staatscommissie voor bewaar- schoolondcrwijzeresscn wordt voorgesteld. 'Alleen is het gewenscht. den naam bewaar schoolonderwijzeres door dien van hulp onderwijzeres te vervangen, omdat de be- waarschoolvoorbereiding bij het lager on derwijs wordt ondergebracht; Wat opgemerkt is voor de laagste twee leerjaren der lagere school geldt grooten- Öeels zelfs ook voor het derde leerjaar. Om het nieuwe stelsel ook van scholen met Jwee leerkrachten in de practijk mogelijk 'te maken wordt daarom voorgesteld, dat de hulponderwijzeres aan dergelijke scho len ook bevoogd zal zijn tot het geven |van onderwijs in het derde leerjaar. Afzonderlijke examens voor talen. In zake de onderwijsbevoegdheid verschilt dc minister nog op een ander punt van de Staatscommissie. Deze wenscht één enkele algemeen geldende onderwijsbevoegdheid, die ook de vakken Fransch, Duitsch, En- gelsch, wiskunde en gymnastiek zal om vatten. De Minister wenscht echter het afzon derlijk examen te behouden, hetwelk de bevoegdheid geeft tot het geven van onder wijs in de vreemde talen. Nog in een ander opzicht veroorlooft de Minister zich een afwijking van het stand punt der Staatscommissie, waar het de al gemeen geldende bevoegdheid betreft- om als onderwijzer op te treden. Keurde hij af, dat daarin het recht om onderwijs te geven in de vreemde talen aan uitgebreid lagere scholen werd opgenomen, evenmin kan hij goedkeuren dat omgekeerd bij die bevoegdheid het recht om onderwijs te ge ven in handteekenen werd uitgesloten. Vereenvoudiging opleidingsvormen. Met de Staatscommissie is de Minister voorts van oordeel, dat dc velerlei oplei dingsvormen moeten plaats maken voor een enkelen, die een opleiding beoogt tot minstens den 20-jarigen leeftijd voor één bevoegdheid, welke in vele opzichten is gelijk te stellen met de bevoegdheid, die nu door de hoofdakte wordt verleend. De eigenlijke vakopleiding op die kweekschool dient te worden begonnen op minstens 15- jarigen leeftijd en zich aan te sluiten bij het onderwijs met algemeen programma, gelijk dat aan scholen voor uitgebreid la ger onderwijs of aan hoogere burgerscho len met 3-jarigen cursus gegeven wordt. Practisch en theoretisch onderwijs tege lijk. Op een punt wijkt de minister ech ter inzake de opleiding van het voorstel der Staatscommissie af. Deze wil de lePr- «tof over een 5-jarigen cursus verdeeld zien, dat de eerste drie jaren in hoofd zaak aan het bijbrengen van de noodige theoretische kennis gewijd zijn en de laat ste twee jaren aan practische vorming, aan gewone lagere scholen zullen worden besleed, terwijl in de avonduren aan de kweekscholen het theoretische onderwijs wordt voortgezet. Het komt den Minister beter voor, halve lesdagen in te voeren voor de practische opleiding zoodat de helft van den fëertijd overdag beschikbaar blijft voor de theoretische lessen. Examens aan de kweekscholen, ook aan de bijzondere. Wat ten slotte het examen aangaat waardoor de akte van bekwaam heid als onderwijzer wordt verkregen, 'deelt de minister het gevoelen der Staats commissie dat het algemeene staatsexamen door een gecontroleerd eindexamen aan de kweekschool dient te worden vervangen. Dit examen wordt door de leeraren der kweekschool, onder toezicht van regee- Tmgsgecommiüeerden, afgenomen op den voet als bij de tegenwoordige eindexamens 'der gymnasia. De openbare kweekscholen, naar bovenstaand model ingericht, worden Rechtstreeks door het Rijk beheerd. Alleen zullen de gemeenten, welke tot dusverre een kweekschool in stand hielden, het recht behouden die school, mits gereorga niseerd naar het nieuwe stelsel, te blijven exploiteeren. De bijzondere kweekscholen verkrijgen, wanneer zij ten opzichte van de voorwaar den van toelating, leergang, eindexamen, bevoegdheid der leeraren enz. aan gelijke eisclien voldoen, als ten opzicht van de Rijkskweekscholen zullen worden gesteld, een officieelc erkenning dier gelijkwaar digheid van Rijkswege. Haar wordt dus eveneens het. jus promovendi harer kwee- kelingen gegeven. De kweekscholen, die hiervoor in aanmerking komen, zullen bij Koninklijk besluit, den Onderwijsraad ge hoord, worden aangewezen. DE L.T.E. EN DE MELK KWESTIE. Geen melkoorlog. De vakbond van veehouders van den Diocesane» Land- en Tuinbouwbond in het Bisdom Haarlem hield Woensdag in de groote zaal der Sociëteit St. Bavo te Haar lem een buitengewone, spoedeischende ver gadering, welke druk bezocht was. De aan leiding van deze vergadering was het drei gend conflict in het melkbedrijf. Over deze kwestie heeft het bestuur aan de besturen van de vakgroepen veehou ders een circulaire gericht, waarin o.m. avfirdj, meegedeeld, dat de houding van den Minister ten opzichte van de melkindusfrie geheel wordt bepaald door de hoogte dei- melkprijzen in de sleden. Om nu den melk prijs naar bereden te drukken, blijft het verbod tot condenseeren bestaan; wordt nu aan een verlaagden zpmerprijs niet vol daan, dan zal de Minister niet aarzelen tot sluiting der grenzen voor boter en kaas over te gaan en de vervaardiging van melkproducten verbieden. Dat dit geen en kele bedreiging is, blijkt wel hieruit, dat dan de fabrieken geen suiker ontvangen voor de verwerking van de melk en dus niets kan worden verwerkt. In onze vergadering te Leiden werd een prijs van 13 cent per liter gevraagd. De Minister wil een lageren prijs nog, dan de door onze vergadering genoemde, volgens den heer Buchman. Nu vreest, of liever rekent men in den Haag met de mogelijkheid van een melk oorlog. Men vreest, dat de leiders van den Bond van Melkveehouders (neutraal) de leiding zullen verliezen over hun mannen en daar thans de onderhandelingen met de specu latieve fabrieken en den Bond van Melk veehouders zijn afgebroken voor een strijd tot het uiterste. Indien deze melkoorlog voor de deur staat, willen wij onze leden opmerken, dat: a. Deze oorlog absoluut verloren wordt; b. Deze oorlog in dezen tijd vooral on verdedigbaar is. De gevolgen, die een melkoorlog althans de eerste dagen heeft ten opzichte van zie ken, kinderen, armen en zwakken stempe len dezen tot een allerlaatst toe te passen middel, dat met het Katholiek begrip van Christelijke naastenliefde moeilijk te ver eenigen is. Hierbij komt, dat, gezien de politieke situatie, een melkoorlog in de steden kan leiden tot ongeregeldheden met alle gevol gen daarvan. Deze feiten overwegende, aarzelen wij niet te verklaren, dat deze melkoorlog absoluut voor ons R.K. niet te verdedigen valt. Nu heeft de R.K. Bond van Melkhandc- laren zich tot ons gewend om aan de af- deelingen de melk te koopen. Door het feit-, dat thans echter in 't geheel geen prijs bekend is, kan of wil niemand direct een prijs wederzijds bepalen. Wanneer nu de leden van onzen Bond kunnen besluiten de melk fe leveren aan de handelaren, ver- eenigd in den R.K."Bond, dan kan o.i. de prijs een oogenblik los worden gelaten. De handelaren stellen een bankgarantie, welke aan alle te, stellen'eischen voldoet en halen voor hun rekening de melk vanaf de dorpen. De veehouders leveren melk op contract tot b.v. 1 November, de bepalingen en voorwaarden van dat contract en de be paling b.v. een week van leveren, worden door beide partijen nader geregeld. Den veehouders wordt de melkprijs uit betaald, welke door dc andere inrichtingen wordt betaald, wanneer over 1-4 dagen of een maand de toestand normaal wordt. De voorzitter, de heer Klaver, zette na de vergadering op de gebruikelijke wijze te hebben geopend den toestand nog eens uiteen. Weliswaar moet worden vastgehouden aan een redelijken prijs, doch een conflict kan wel op andere, rus tiger wijze worden opgelost dan deor een staking. Bij ons Katholieken moet het ge voel voor onze maatschappelijke plichten voorop staan. Dat zal den buitenstaander sympathieker stemmen, waardoor ook de steun in den strijd veel grooter zal zijn. Er volgt een langdurige discussie. De voorzitter adviseert, geen langere contrac ten voor levering af te sluiten dan van één maand en in dat tijdsverloop af te wach ten, hoe de zaken zich zullen ontwikkelen. De minister heft vervoerverbod en maxi mumprijzen op en wil nu een overgangs maatregel instellen in dalende richting. Het is dus meer dan waarschijnlijk, dat de minister, als hij zal inzien dat de prijs te laag is, dezen zal verhoogen. Geruimen tijd wordt van gedachten ge wisseld Over de houding welke nu dient aangenomen te worden. Moet er morgen melk verkocht worden? Zoo ja, voor hoe veel? Wat moet er gedaan worden als de verlangde prijs niet gegeven wordt? Met een en ander gaan verscheidene uren voorbij, zonder dat er een besluit ge nomen is. Ten slotte stelt de» voorzitter voor, gedu rende één maand de melk te leveren voor minstens 13 cent en in dien tijd toe te zien of de winstmarge der slijters den melk prijs niet in gevaar zal brengen. Na- lange discussie wordt dit voorstel aangenomen, hoewel van eenige zijden nog protesten worden vernomen; de afge vaardigden der afd. Haarlem, Haarlem- merliede en Spaarnwoude willen den prijs op Viy» et. houden en zijn ontstemd over het besluit. Deze afgevaardigden bleven na afloop der vergadering nog met het be stuur confereeren, in welk onderhoud men vrijwel tot overeenstemming kwam. 25-Jarig Jufcilc der Residentiebode". Heden herdenkt „De Residentiebode" haar 25-jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit jubileum kwam het blad gisteravond met een feestnummer uit, waarin een eere-plaats wordt gegeven aan de beeltenis van wijlen Jhr. van Nis pen tot Sevenaer, oprichter en> eerste directeur-hoofdredacteur en P. ten Hagen, die met van Nispen de grondslagen legde van het blad. Voorts den eersten president- commissaris, Baron Michiels van Ver- duynen. Daarnaast den tegenwoordigen president, Mi-. Kolkman, reeds voorheen vele jaren commissaris. Vervolgens den eersten Geestelijk adviseur, den Z.Eerw. pastoor van der Hagen, z.g., en den Z.Eerw. pastoor Vermeulen, tegenwoordig geestelijk adviseur. En ten slotte den heer Sleijffers, zilveren jubliaris, evenals de courant, bij de. oprichting tot commissaris benoemd en sedert bij elk periodiek aftre den telkens herkozen; de laatste 22 jaren opgetreden als commissaris voor de finan ciën, in welke functie iiij de directie steeds ter zijde staat. De feestuitgave bevat voorts verschillen de artikelen van vooraanstaande personen in den lande, waarin wordt geschetst de betefikepis der Katholieke pers en waar- Ingezonden Mededeelingen a 45 Cent per regel, Zaterdags 60 Cent Steeds zijn de nieuwste DAMESHOEDEN in onze Salons tentoongesteld. H. fl. TSMMERMAM, Hof!., 80^* Kseuwe Rijn 46. "VB 1858 deering wordt uitgesproken voor den ar beid van „De Residentiebode". Wij deelen die waardeering voor het wakkere Roomsclie blad, hetwelk bij het aanschouwen van den opbloei van Katho liek Den Haag in de laatste 25 jaren zeker getuigen mag: quorum pars mag na f u i. Moge het blad onder de kundige en be kwame leiding een tijdperk van steeds grooteren bloei tegemoet gaan! Gemengde Berichten. Grafschennis. Enkele laaghartige in dividuen hebben, waarschijnlijk door roof zucht gedreven, gisternacht op het R. K. kerkhof te Steenwijk op beestachtige wijze een paar graven geschonden. Eerst hebben zij uit het haarbuisje, na door èen raampje ingeklommen te zijn, een 'kar, schop en een vork gehaald. Met deze gereedschappen hebben zij het graf van mcj. K., voor ongeveer een halfjaar aan Spaansehe griep overleden, geopend. Daar heden in genoemd graf het stoffelijk over schot van den heer K., echtgenoot van ge noemde juffrouw, zou worden bijgezet,' was het graf ten deele geopend, dekte slechts een dunne laag aarde de daai in aanwezige kist. Nadat de hyena's in menschengedaan- te, die laag aarde verwijderd hadden werd het deksel afgeschroefd, en, na een waar schijnlijk onderzoek daar binnen weer on derste boven op de kist geworpen. Vervolgens werd het daarnaast liggende graf van den eveneens aan Spaansehe griep overleden heer J. R. opengelegd. Deze kist, die op andere wijze dan eerstgenoem de gesloten was, hebben de onverlaten niet kunnen openen. Een koperen plaat, vermeldende naam, datum van geboorte en overlijden, werd echter van het deksel afgerukt. Men vond deze in of op het openliggende graf terug. Marechaussee en politie cr mede in ken nis gesteld, zijn direct met een onderzoek begonnen. Dit is reeds binnen betrekkelijk korten tijd de derde of vierde keer dat op dit kerk hof grafschennis plaats vond. Een woesteling. Te Velseroord is een oyde dame, die bij lïaar kinderen te logee- ren was, door een woesten motorwielrijder aangereden en aan de gevolgen overleden. Doordat het nummer van het. rijwiel be kend was kon de politie den d&der opspo ren: uit het onderzoek is gebleken, dat .hij zonder rijbewijs gebruik maakte van het aan een ander toebehoorend motorwiel. In verband met dit treurig voorval heeft de heer Netscher in den gemeenteraad van Velsen om strenger toezicht op het rijden gevraagd. De kinderlijkjes te Prinsenhage. In verbond met het vinden van de kinder lijkjes te Prinsenhage is een zoon van een doodgraver aldaar gearresteerd, verdacht de lijken te hebben opgegraven. Korte metten. Maandagavond werden te Enschede eenige alhier gedetacheerde huzaren lastig gevallen door zekere H. en B. Bij de daarop volgende handtastelijkhe den trokken dc huzaren hun revolver en werd H. door zijn hals geschoten. Ongeluk in een circus. Tijdens een voorstellling in het circus Carré te Br dam is de 24-jarige Max Bolle uit een zwe vend trapezium gevallen. De acrobaat heeft fracturen in beiden beenen gekregen en n bewusteloos opgenomen. Het ongeluk heeft een algerueene consternatie onder de toe schouwers verwekt. De roofmoord te St. Oedenrode. Brille- slijper heeft als den eigenlijken moorde naar genoemd zekeren Simon Pikkel, even eens uit Amsterdam. Zelf had hij het slacht offer bij don moord vastgehouden. Bekneld. Te Delft is gisteren schipper W., van de Zuid-Hollandsche Bierbrouwe rij te 's Gravenliage het linkerdijbeen na genoeg afgeknepen. De motor van de schuit weigerde qchteruit te draaien, waardoor het vaartuig tegen een gesloten brug liep. Een ijzeren plaat op de voorplecht brak af en drukte den schipper tegen de lier, met het genoemde gevolg. De schipper werd, na voorloopig te zijn verbonden, per bran card naar het gasthuis vervoerd. Misdaad gepleegd? Bij het afgraven van een weide aan den Riekenweg to De venter, waar voor een achttal jaren nog bosch stond, is gisteren op plm. 1 meter diepte het lijk van een 40- a 50-jarige vrouw gevonden. Dc politie heeft, bijgestaan door een der gemeenteartsen een onderzoek ter plaatse ingesteld. Misdaad? De „Tel." bereikt het bericht dat aan den O. Z. Voorburgwal te Amster dam een schot gelost is op een jonge vrouw die daarna te water geworpen en verdron ken zou zijn. Nadere bijzonderheden ont breken nog. Smokkelaars gearresteerd. Gister nacht. Ti ebben commiezen te ZeVcnaar een prachtige smokkelvangst gedaan. Zij ar resteerden den spoorwegrongeerder Sweers toen hij een rol rubber, van 100 pond voerde. In deze zaak zijn vermoedelijk meerdere ingezetenen betrokken. Voort legden zij de hand op twee smokkel aars en eenige balen chocolade en boter. De gevonden schsepsboot. Men maakt ons opmerkzaam dat de nabij de Zweed- sche kust gevonden scheepsboot geen aan leiding ïot ongerustheid omtrent een Ne- derlandsch schip behoeft te geven. Het s.9. .Viernoe" is een in Grimsby (Engeland) behooreude stoomtrawler, die de boot waarschijnlijk tijdens storm verloren heeft. Nachtvorst en sneeuw. Maandagnacht heeft het in Friesland zoo gevroren, dat er ijs in de sslooten lag. Dinsdagmiddag van 2 tot 4 uur sneeuwde het er flink. De weilanden hebben door do nachtvorsten zeer geleden; de groene kleur heeft voor een bruine plaats gemaakt. Duur gras. Verleden jaar beliep de pacht van de scharren onder Molkwerum ruim f 5000, wat toen een zeer hooge prijs genoefhd werd. Ze zijn nu weer verhuurd en de opbrengst is thans f 8000. Dat wordt duur gras. Oude munten. Te Eexterzandvoort zijn door den landbouwer Wilkens bij het p door dew landbouwer Wilkens bij het gra ven gevonden 40 zilveren muntstukken ter grootte van een rijksdaalder en 3 goud stukken ter grootte van een gouden tientje, meest dateerende uit de 17e eeuw. Leger en Vloot. Keuring en herkeuring. Op een vraag van den heer Van Zadel- hoff betreffende liet weder in werking stel len van de wetsvoorschriften nopens keu ring en herkeuring ten aanzien van de lichting 1919, antwoordden de Ministers van Binncnl. Zaken, van Oorlog en Marine: Voor de lichting 1919 heeft de keuring naar de gewone voorschriften plaats ge had. Gelegenheid tot het ondergaan van een herkeuring heeft echter voor die lich ting evenals trouwens voor de lichting 1918 ontbroken. Daar de lichting 1919 reeds voor een deel is ingelijfd, zou van het alsnog houden van een herkeuring alleen sprake kunnen zijn, voor zoover dit het nog niet ingelijfde ge deelte van die lichting betreft. Om daartoe te kunnen overgaan, zou een voorziening bij de wet moeten plaats heb ben. De Regeering acht evenwel niet voldoen de reden aanwezig, om een dcrgelijken maatregel te bevorderen. Wie in weerwil van de uifspraak van den keuringsraad, waarbij hij geschikt werd verklaard, van oordeel is dat hij ongeschikt is, kan dit op geven zoodra hij bij inlijving in zijn garni zoen of in de marine-kazerne is aangeko men. Hij wordt dan zoodra mogelijk onder zocht. en, blijkt zijn vermoeden juist te zijn, binnen enkele dagen weer huiswaarts gezonden. Heeft iemand er bijzonder belang bij zoo kort mogelijk in dienst tc worden ge houden, dan kan hij, indien hij aan de militie te land is toegewezen, dit tijdig voor de inlijving schrijven aan den inspec teur van den geneeskundigen dienst der landmacht (Den Haag, Korte Houtstraat 14e), met opgaaf van naam en voornamen, gemeente van herkomst, datum van inlij ving, korps en garnizoen. In dit geval be vordert deze inspecteur, dat met het Lij de inlijving in te stellen geneeskundig onder zoek bijzondere spoed wordt betracht. Geldt het 'iemand, die aan de zeemilitie is toege wezen, dan kan de belanghebbende zich voor dit doel wenden tot den Minister van Marine. Is er voor een dienstplichtige, in ver band met zijn gezondheidstoestand, groot- bezwaar in gelegen onder de wapenen te komen, en bestaat er kans, dat hij zal wor den afgekéurd op een gebrek, dat gemak kelijk waarneembaar is, dan zou in zulk leen geval uitstel van eerste oefening aan den minister van Oorlog of Marine kunnen worden gevraagd, met het verzoek om na verschijning van den man geschiedt een onderzoek te ondergaan, dat zoo noodig in de woning van den belanghebbende kan worden ingesteld. Post- en Telegrafie. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat het endossee- ren van in het binnenlandsch verkeer ge wisselde telegrafische postwissels voor den vervolge verboden is. Verhooging telegramtarieven. Bij K. B. van 14 April 1919 rijn met in gang van 1 Mei 1919 de binnenlandsche te legramtarieven zoodanig verhoogd, dat in het vervolg voor de eerste tien woorden of minder zal moeten worden betaald f ÖT40 in het gewoon en f 0.30 in het locaal verkeer. Ook dc radio-telcgraiutarieven zijn ver hoogd. STADSNIEUWS. De Matthaus Passion. Door de afdceling der Maatschappij» tot bevordering der Toonkunst werd als extra concert de Matthaus Passion gegeven, on der leiding van haar begaafden directeur Anton Tierie. Dat deze uitvoering zeker niet tot de minste der drie concerten zou behooren, daarvoor behoefde men slechts te zien naar-de namen der solisten. Reeds dadelijk bij het eerste koor komt men onder de ernstige bekoring van dit meesterwerk. Hoe heerlijk is in dezen klaagzang het tobben met het kruis afge schilderd. Zoo iets kan alleen Bach! Hoe verheven van stemming zijn de choralen! Wie dit meesterwerk -kent. en weet hoe moeilijk het is, zal den directeur en zijn koor bewonderrd hebben. Het afwisselend wist de heer Ticrie iedere stemming weer te geven. Denken wij even terug aan de teedere koorbegeleiding bij de tenor-solo „Ich will bei meincm Jesu wachcn"; aan het machtige ,,Sind Blitze, sind Donner in Wolken verschwunden", of ,,o Menseh, be- wein dein Sünden grosz" en als tegenstel ling het „Kreuzige". Welk een geloofsover tuiging in het „Wahrlich, diescr war doch Gottes Sohn gewesen", en in wej vrome stemming bracht ons het gig Frisch zongen do jongensstemmen i de drie choralen. Alleen een ietwat beschaafde uitspraak zou een ander de schoonheid verhoogen. De Jezus-partij werd waardig ei buitengewone muzikaliteit vertolkt Max. Kloos. Met zijn mooi 'baryton-j wist hij steeds diep te treffen, wanne d^ woorden zong, door Jezus Zooals mevr. Noordewier de Malt passion zingt, is onvergetelijk. „Blut du liebes Herz" en „Aus I^iebe wil] Heiland sterben" klinken ons nog na ziel. Ook mevr. DresdenDhont den wij ons af en toe de. stem wat do der gewenscht, wist ons vooral groote aria „Erbarme dich Herr" Golgotha" zeer te boeien. De viool en soli werden meesterlijk vertolkt dooi heer Swaab en den solo-fluitist mi Residentie-orkest. De kleine partijen werden door heid van Constant van den Elshout onvoorbereid gezongen door den Jacques Jongmans. De heer'Tl vulde de moeilijke en veel omval partij van den evangelist. Glansrij bracht hij deze. Welk een expressie! een muzikaliteit en temperament! Mej. Toos Gleuns begeleidde met ding de recitatieven en de heer v, d, verzorgde de orgel-partij. Veel at werd ons dezen avond gegeven. Dank voor brengen wij aan den directco het koor der afdeel ing, en aan hot \vi bestuur der Maatschappij, da\ ons avond bereidde. Al was de zaal goi vuld, toch was het een leleurstelliq niet nog meer muziekliefhebbers war komen om deze buitengewone uitv (die bij wijze van proef bedoeld was] wonen. Ten einde op een ander jaar wi een mooie derde uitvoering te kunn ven, moet het bestuur nog méér worden in zijn pogingen. De eerstvolgende maandvergaderit de Maatschappij van Nederl. Lettor zal plaats hebben» op Vrijdag V Mf 's avonds te klokke half acht, in co lokalen van het Nutsgebouw. Ais s; zal alsdan optreden Dr. C. J. Wijs Francken met eene voordracht ova Hollanders en Zeeuwen ter Wcstkui Afrika in de 17e eeuw('. Op 2 Mei a.s. zal de oud-hooglt Prof. Dr. A. P. N. Franchimon de: herdenken waarop hij het ambt aam de als hoogleeraar in de organische kunde bij de faculteit der wis- en m kunde aan de rijksuniversiteit alliij 10 Mei d.a.v. zal Z.H.Gel. den leeftiji 75 jaren hebben bereikt. De heer H. van Luck, alhier, is schikking gesteld van den Gouvema ncraal van Nedcrlandsch-Indië. te worden aangesteld tot adminij ambtenaar voor Java en Madoera. Uit de Umgevii ALPHEI AAN DEN RUN. Diefstal. Naar wij vernemen het postkantoor weder een ont staand rijwiel ontvreemd. Ongeluk. Woensdagmiddag g<) in de Van Mandersloostraat een diit kind met zijn voet onder het wiel geladen zandwagen, wat ten gevolg) dat dit lichaamsdeel dermate werd minkt, dat het onder geneeskundig handeling moest worden gesteld. stuurders hadden aan het ongeval schuld. BODEGRAVEN. Rectificatie. In het vermeld) omtrent de gehouden verkooping zetfout geslopen. De aandachtige wel bemerkt hebben dat het ver woonhuis is verkocht voor f 5500- WARMQND. Een jubileum. Morgen is het jaar, dat mej. Maria Cornelia Mm als huishoudster bij onzen ZeerEerw. Pastoor in dienst trad, van welken 25 jaar te Warmond doorbracht. Dat het de jubitaresse dezen da? aan belangstelling moge ontbreken) nog vele jaren hare functie, steal* zooveel zorg bekleed, moge blijven nemen. Verkooping. Op de door notaris linck gehouden inzet van huizen en" te Warmond zijn de volgende pcreeel volgt in bod gezet: perceel 1 op f 3Q)0; 2 op f 3500; perc. 3 op f 2000; pert f 2500; pere. 5 op f 2500; perc. 6 op perc. 7 op f 4200; perc. 8 op f 5800; op f 4500; perc. 10 op f2750; perc. f 550Q: perc. 12 op f 2175; perc. 13 op perc. 14 op f 1700; perc. 15 op f 1600 16 op f 1750; perc. 17 op f 1500; oeftj f 925; perc. 19 op f 700: perc. 20 op perc. 21 op f 2000. De toeslag blijft bepaald op L':1 7 Mei. KATWIJK AAN DEN RIJN Bloembollenveiling. Gisteren» hier de eerste bloembollenveiling'0" zoen gehouden. Door het buiteng* slechte weer was men genoodzaac zooals gebruikelijk de verkooping j* den op het veld. doch in een der zal' hotel ..De Roskam". Dit bleek, nu er kooplust is, aan de opbrengst niet ren. Er waren veel koopers be rij voor het vak zit er. hooge prijzen die hes' volop in. Het verkoopen'bin ook dat voor, dat er niet. zonals 'In|c gebeurt, veel vertrapt wordt. Verkeersbelemmering. 't 3' gen tijd niet gebeurd, doch weer eens een logger naar Kat*y sleept, waardoor dc schijnbaar hoorende verkeersbelemmering on j de Roskambrug. Het verkeer Per voertuig stond, doordat de logger brug bekneld zat, ongeveer 2 uur sl i de W Y.rien d'

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2