Leitt Emr. weede B^ad. issuer oensdag 39 April 1919 en de s. d. a. p. vrij-liberale „Nieuwe Courant'' van ravond bevat een merkwaardig arti- iver de verhou'ding der vrijzinnigen jpzichte van de S. D. A. P. Het blad er eerst op, dat de revolutionaire ge-' ,eid van de S. D. A. P. vaststaat. Het Paaschcongres heeft eiken twij- ten aanzien van de vraag, of de D. A. P. casu quo tot de revolutie ereid is, weggenomen; de eenheids- waarin Me S. D. A. P. haar tegenover de gewelddadige mwenteling aldus vaststelt, dat een nwettig.-. grijpen naar de macht geheel fhankelijk wordt gemaakt van de ans op slagen is zonder -noemens- uardige bestrijding en zonder hoof- elijke stemming aangenomen. Men er zich wel rekenschap van,, waar- dit standpunt bij de huidige gees- in de S.D.AJ?. feitelijk zal! Doen zich „revolutionaire voor en de ook op het genoemde voorheelden zijn al- van dien aai'd, dat men ze oor ons land als zuiver theoretisch op fide raag schuiven dan zullen de oorrnannen in de partij overwegen of voldoende steun in de arbeiders- lasse en daar buiten" aanwezig is, M tot de revolutie te besluiten. Het duidelijk, 'dat aan dezen uiterst va- term geen mensch, noch buiten, in de S. D. A. P. eenig houvast Het antwoord op de vraag, of de steun inderdaad aanwezig kan worden, zal feitelijk afhan- van den wensch der voormannen, 'dezen steun al of niet te willen inden; de volksleider, die voor de uit- toering zijner plannen den steun der nassa noodig heeft, kan en zal er zelf rel voor zorgdragen, dat die steun .te ■echter tijd aanwezig is. En indien dan beseft, ho'e eenerzij'ls, blij - het algemeene oordeel in de niet- pers, bij de beraadslagin op het congres de overheerschende nvloed van den revolutionair-gezinden Troelstra op de massa en diens overwicht op andere voor aanstaande socialisten zeer duidelijk aan het licht is getreden, hoe ander rijds de geschiedenis der laatste jaren iflmieuw heeft aangetoond, hoe een en- lel signaal van een verheerlijkten lei- Ier voldoende is, om een machtsbe- uste en ongeduldige massa blinde daarheen te voeren, waar hij wil, 'dan zal men toch wel tot de moeten komen, dat er, na het op het congres der S. D. P., weinig reden voor ons volk is, de toekomst met gerustheid tege moet te zien. in stelt het blad de vraag: Mogen de vrijzinnigen want zij komen toch wel op de eerste plaats voor een politiek accoord met de socia listen in aanmerking thans hun me dewerking verleenen tot het verkiezen in de vertegenwoordigende en in de bestuurslichamen van afgevaardigden, behoorende tot een partij, welke de gewelddadige revolutie als middel om de staatsmacht te veroveren gaarne aangrijpt, mits sleóhts de omstandig- betten kans op succes waarborgen? Iet blad meent, dat het antwoord op svraag voor alle vrijzinnigen, van hoe lenloopend© schakeering ook, niet an- s dan beslist ontkennend kan zijn. Revolutie immers is de daadwerke lijke ontkenning van het rechtsgezag en, hoezeer .de meest aristocratisch- gezinde liberaal-en de meest overtuig de democraat ook in hun rechtswijs- geerige waardeering van dit gezag mogen verschillen, voor beiden is het loch de conditio sine qua non voor elke maatschappelijke cultuur. De partij die haar bereidheid pfbclameert om, zoodra de omstandigheden haar de gelegenheid-hieMen, dit gezag met voeten te treden en met haar macht het recht te vernietigen, kan en mag geen enkelen steun, in welken vorm ook, vinden bij hen, voor wie elk stre ven naar politieke machtsontplooiing slechts denkbaar is op de onaantast bare basis van het geldende recht. Dit is het eenig mogelijke antwoord, hetwelk onder de dreigende omstan digheden van onzen tijd door eiken jRiiet-socialist op deze principieelo vraag gegeven kan worden. Het artikel besluit: Het Paa-sch-congres der S.'D. A. P. heelt het den vrijzinnigen,duidelijk ge maakt, dat 'de keuze tusschen een lid der rechterzijde en een sociaal-demo craat., onder de tegenwoordige omstan digheden in het wezen der zaak wil zeggen: keuze tusschen recht en zorg wekkend dreigende anarchie. kuddegeest. ,,Nu weet ik welrdat zijn partijgenooten, zijn volgelingen,' bij voorbaat verklaren^ wij gaan met dr. Kóypfer door dik en doof dun. Mijne hoeren, dat. is uw zaak, dat moet gij welen, als gij meent" de kracht van uw beginselen te kunnen huldigen door afgoderij te plegen met een persoon, zoodanig ,dat hij voor u geen kwaad meer kan doen. Maar vergunt dan ons in dit koor van aanbidding ons niet te laten in lijven." Aldus sprak mr. Troelstra in 1909. ,.Dit is eigenlijk het noodlot voor de re putatie van sommige politieke leiders: dat zij van hun volgelingen maken een kudde. i In ons land. is dat tot dusver liet sterkst het geval geweest met dr. Kuyper. Aan iedere pink-beweging, aan iedere wenk- brauw-fronsing van Kuyper gehoorzaam de de anti-revolutionaire partij. Zijn kiezers waren zijn volk, sterker, zij werden zijn kudde. En daardoor kweekte hij in hen een kudde-g eest. Op verbluffende wijze kwam dat uit in 1909, tijdens de lintjes affaire. Zelfs deze. was niet in staat, dr. Kuvper's positie bij zijn trouwe volk aan bet wankelen te brengen. Over, de politieke wateren loeide een orkaan, maar in den anti-revolutionairen vijver viel geen rim pel te bespeuren. Troelstra was het, die er in de Kamer op wees. Gij gaat zoo riep hij tot de anti's met uw leider door dik en dun. Gij pleegt afgoderij met hem. Hij kan geen kwaad meer voor u doen. Denkt gij zoo uw beginsel te dienen? Tien jaar zijn we verder. En de positie van Troelstra gelijkt sprekend op die van Kuyper. De nemesis der historie! Het Arnhemsche congres heeft bewezen, dat de woorden, die wij hierboven citeer den, en die Troelstra gebruikte over Kuy per, thans door Kuyper gebruikt kunnen Worden over Troelstra. De volgelingen van den sociaal-democratischen leider verkla ren met hem door dik en dun te gaan. Zij plegen afgoderij met hem. Hij kan geen kwaad meer voor hen doen. Het is één koor van aanbidding. Zóó meenen deze men- schen hun beginsel te dienen. Slavenzielen! zegt de heer Schaper. Kuddegeest! zeggen wij. Het. is slechts een nuance. En zopals in de anti-revolutionaire partij anclere voormannen werden gehoond cn getrapt, om Kuyper des te'hooger op een voetstuk te plaatsen, zoo gaat het'precies bij de so ciaal-democraten. Zie boe Schaper, Vlie gen en Van Kol behandeld werden. Let er vooral op hoe men laatstgenoemde, den ouden en taaien strijder, een bitter en pijn lijk oogenblik bezorgde. Maar Troelstra? Hij heeft het November-avontuur uitge lokt. Hij ging regelrecht tegen het besluit van de leiding in. Zelfs toen de leiding hem verloochend had, bleef hij zijn standpunt handhaven. Hij coquetteerde met de revolu tie en met de bolsjewiken. Resultaat: bij de Staten-verkiezingen 45,000 stemmen minder. Maar het congres? Als het zijn deukhoed zag, jubelde het. Het juichte hem toe. Zijn dubbeJzinnige wijsheid,was als manna. En de overige leiders werden eenvoudig aan kant gezet." wijnkoop ii. Men herinnert zich het schoone geval, dat de heer A. B. Kleerekooper te Nijme gen, na over de uitbuiting van het kapita lisme georeerd te hebben, 's nachts om halftwaalf de kellners wou dwingen hem nog een warm soeper te verschaffen en, toen dat niet ging (omdat het keukenper- soneel ook wel eens rust wil hebben), gauw naar het station ging: daar zou. men mijn heer wel beter bedienen! De heer Kleerekooper, die in ,,1-Iet Volk" „Oproerige krabbels" krabbelt, was over het koddig geval, waarin toch he el wat op roerigs zit, tot nog toe muisstil. Gister avond eindelijk memoreert hij 't gevalletje, op een manier, die zijn verlegenheid doet uitkomen. Hij laat het voorkomen, al zegt hij het niet, dat het geval maar wat gefan taseerd is, alsof hij „een warm maal zou besteld hebben"; hij spreekt verder van „een-warme souperlegonde". Ên dan spot (hij wat, alsof hij -zou moeten pleiten voor het recht „dar sociaal-democratie op spijze vóór den nacht." Ja, zoo is spot goedkoop! Hij zal „naar hartelust" blijven eten, zegt hij. En hij schrijft er zelf boven „Van harte gegund". Of de snuggere lezers van „Het Volk" met zulke .verklaring" van het geval alle maal tevreden zullen «zijn, betwijfelen we toch zeer. De heer Kleerekooper betwijfelt dat blijk baar ook, want hij komt nog met een na schrift, waarin hij verklaart dat na zijn goedgeslaagde rede de socialisten te Nij megen zoo knap gestemd hebben. Gezien dat feit, kan men „zijnen vijanden leut over een warm souper" (dus tocht) wel gunnen", meent hij. Jawel. Met zulke praatjes moet dan het egoïsme van dezen heer goedgepraat wor den... zegt de „Rsbd." terecht.! gemengde huwelijken. Onze lezers weten hoe uit den treure door onze geestelijke herders wordt ge waarschuwd tegen het aangaan van „ge mengde" huwelijken. Zij weten ook, hoe djkwijis, heil aas, naar hun vermanende stem niet wordt geluisterd; hoe ook de vele voorbeelden anderen niet afschrikken om maar telkens weer „gemengde" huwelijken aan te gaan en het aantal slechtevoor beelden te vergrooten. In dit verband lijkt het ons nuttig hier ook eens mede te deelen, hoe niet-katho- lieke autoriteiten over die „gemengde" huwelijken denken, in de hoop dat daar om look eens wat meer aandacht zal wor den geschonken aan de waarschuwende stem van onze priesters. „Het Kerkblad" (voor Gereformeerde ker ken in Haarlem en O.) deelt, de volgende bepalingen mede inzake kerkelijke bevesti ging van dusgenaamde „gemengde" hu welijken. Met het oog-op het wèlwezen van het huwelijk, don welstand der Kerk en de opvoeding van het zaad der geJoovigen, stelt de raad der Geref. Kerk van Haarlem de volgende bepalingen inzake kerkelijke bevestiging van dusgenaamde „gemengde" huwelijken vast: 1. De kerkeraad zal huwelijken van leden der gemeente met personen, die zich in eenig opzicht (ongedoopten staat, woord, wandel) als ongeloovigen openbaren, wijl naar Gods Woord verboden, met alle hem ten dienste staande middelen trachten 1e voorkomen, kerkelijke bevestiging van deze huwelijken nimmer toestaan en leden der Gereformeerde Kerk, die voornemens zijn zulk een huwelijk aan te gaan, deswege ^ernstig vermanen. 2. De kerkeraad zal huwelijken van leden der Gemeente met personen van afwijken de belijdenis, ook op het stuk van de kerk, niet het minst om de practische gevolgen, door prediking, huisbezoek en onderwijs ten sterkste ontreden. Bij eventiieele aanvrage tot kerkelijke bevestiging ,van voornoemde huwelijken, jzal de kerkeraad elk geval op zichzelf be- oordeelen. Indien daartegen overigens geen over wegende bezwaren blijken te bestaan, zal kerkelijke bevestiging dezer huwelijken ^lechts worden toegestaan, indien de be trokken persoon, die geen lid- varr de Ge reformeerde Kerk is, schriftelijk belooft: a. het opzicht van den kerkeraad over de ïeden van het gezin, die dat erkennen, in geen enkel opzicht te zullen bemoeilijken; b. te zullen toestaan, dat de kinderen, die uit het huwelijk mochten geboren wor den, door het Sacrament des Doops in de Gereformeerde Kerk worden opgenomen en overeenkomstig de Gereformeerde belijde nis worden opgevoed. Opdat er voldoende lijd zij tot het instel len van een desbetreffend onderzoek, moet kerkelijke bevestiging van zulk een huwe lijk minstens zes weken van te voren bij den kerkeraad worden aangevraagd. „N. H. Ct." Gemengde Berichten. Een fantastisch verhaal. Zaterdag middag vond een lid van de gezagvoerders club Vereeniging voor de Zeevaart in het clublokaal van Riche aan de Korte Hoog straat te Rotterdam de werkster M. E. B. gebonden op een stoel, met een prop in haar mond. Toen hij Me vrouw had verlost, yertelde zij, dat zij bij haar werkzaamhe den door drie mannen was overvallen. Deze bonden haar op den stoel vast en duwden haar een prop in den mond. Daar na stalen zij 6 biljartballen. De politie, 'die in de zaak werd gemoeid, vertrouwde de werkster niet al te zéér. Zij heeft haar in verzekerde bewaring gesteld. FEUILLETON. EEN EDEL HART. li HOOFDSTUK III. Hel vreugdeyuur. geestestoestand bracht er veel toe, I om Souriquette uit het huis te jagen. een onweerstaanbare macht dreef tot Jacques de Rhodes. Inès bleef maar slapjes. Ofschoon haar al gedoopt was, zou de plechtigheid Is' later plaats hebben, als de moeder goed te been was. '"tusschen beleefde men een prachtigen lz°mer. Zoodra de dag in de lucht kwam, Henriette zich op weg,, ten einde den middag gedaan te hebben met ir® liefdadige bezoeken; zij had dan den mschen namiddag vrij om door te bre.n- op het kleine kerkhof, waarna zij getrokken werd. P zekeren dag was zij overtuigd dat der groote struiken verroerd was, op enkele stappen van de rnarme- treden, waar zij op ging fitten rusten aleer het orgel te bespelen in het Een geheimzinnige stem fluisterde haar toe, (lat mijnheer de Rhodes, hoewel on zichtbaar, liaar gadesloeg. Bij verder on derzoek, bemerkte zij een menigte dingen welke haar tot dan toe ontgaan waren; ge heel versche indrukken van voetstappen rond haar, pas geknakte of verwrongen takken aan de struiken welke haar om ringden; allerlei licht gedruisch, vooral, het gerucht--eener ademhaling Welke on mogelijk in te houden was. Ondanks den zonnegloed, deed zij dan haren hoed af, en bleef zoo uren zitten mij meren op de treden der grafkapel, zich in gemeenschap voelende met de dooden, ter wijl de levende geen oog van haar afwen de. En zij, hoewel zoo trotsch, zoo kittig, zoo terughoudend, voelde zich nooit ge krenkt door dit stille bewonderen, integen deel. 't Scheen haar dat een machtige schutsengel over haar waakte; dat haar. leven onder de hoede stond van iemand die haar geluk kon aanbrengen. En 's avonds, als zij 't orgel op het koor gespeeld had, en zij den terugweg insloeg nadr 't kasteel van Ai'gelles, vernam haar fijn gehoor het gerucht van eenen stap die haar uitgeleide deed. Dan, bovenmate ge lukkig, glimlachte zij en lnompelde: Hij is daar, hij waakt over mij I En zij ging dan langzaam, ten einde den ouderling de vreugde te gunnen haar lan ger te kunnen vergezellen; maar nooit wendde zij haar hoofd om, ten einde hem niet te verjagen, die zich voor haar scheen te verbergen. Als hij me spreken wil, dacht zij, zal hij zijn uur wel kiezen.. Dat komt hem toe, niet mij!.... Op een morgei», dat zij op bezoek uit was hoorde zij een oud Gasconsch refrein, dat haar ontroerde door zijn zachte en mooie melodie, 't Was het oude klaaglied,~waar indertijd Marguerite de Rhodes zooveel van hield. Toen Souriquette 's namiddags voor'het orgel zat, kwam dit lied natuurlijkerwijze onder hare vingeren. Maar hoort, klonk daar geen diepe, hartverscheurende zucht in de kerk? Ondanks hare besluiten, hare terughoudendheid, hare gewilde beschei denheid, kon zij hef daarboven niet langer uithouden; geheel ^ontsteld«daalde zij den trap af,, voortgestuwd «door een macht die sterkef was dan haar wil. Ditmaal was Jacques- de Rhodes niet weggëijld; hij zal voor 't. altaar neerge knield op eenen bidstoel, en snikte, zijn hoofd in zijn handen. Mej. Vallauris, met onstuimig kloppend hart, naderde hem. De wereld wil bedrogen zijn. Vrijdag avond heeft in hot gebouw De Eensge zindheid te Delft de heer J. Knijpinga uit Rotterdam een hypnotische séance gege ven, die allerjamnïerlijkst mislukt is. De heer Knijpinga ha'd de toeschouwers zoo ^veinig onder hypnose, dat ze ten laatste dreigend naar liet tooneel drongen en hij door een achterdeur' is moeten vluchten. Iemand, die deze séance heeft bijgewoond, schrijft-,aan de „Deiftsche Ct.": Daar Me heer Knijpinga met personen uit het publiek, die te Delft woonachtig zijn, geen succes had, werd terecht twijfel geopperd aan de> betrouwbaarheid van den hypnotiseur. Hij beriep zich evenwel op te groote rumoerigheid in de zaal cn stelde zich op een uitnoodiging va.n een der aan wezigen gaarne beschikbaar om in kleinen' huiselijken kring een séance te geven, waarbij hij verklaarde, in dat geval ieder willekeurige onder hypnose te kunnen brengen. Door mij werd daarop de heer Knijpinga uitgenoodigd Zaterdagavond circa half acht te mijnen huize te komen, hetgeen door hem werd aangenomen. Ik had daarbij eenige heeren, alhier woon achtig, gevraagM eveneens tegenwoordig te willen zijn. De heer Knijpinga heeft zich echter laten wachten e-n is niet verschenen en heeft ook.geen bericht van verhindering gezonden. Grootste houtboot. Maandag is te Zaandam aangekomen het Duitsche s.s. „Winfried", dat niet minder dan 2400 standerd gezaagd hout aanbracht en daar- fcnede de grootste houtboot is^ welke Maar ooit in de haven kwam. Het stoomschip was reeds in het vorige jaar te Sandvikan beladen voor Delfzijl, doch ging in No vember 'door den ge wijzigden oorlogstoe stand naar Hamburg, van waar het nu na een half jaar pas verder ging naar de nieuwe bestemmingshaven. SV!ïjn in een vïsschersnet, De stoom trawler „Schevenlngen 97", is te Hoek van Holland aangekomen met een mijn in het net, welke Moor marine pérs n teerd werd. De trawler, welke eerst, naar de Rotte r- damsche vischmarkt was opgestoomd, werd toen de visschers vertelden, dat er een mijn in het vischwant zat, onder bewa king gesteld en naar- Hoek van Holland gebracht. Bloedvergiftiging. De timmermans knecht A. v. B. te Amerongen, krabde eenige Vlagen geleden een puistje aan zijn wang door, met het droevig gevolg, dat bloedvergiftiging ontstond en geneeskun dige hulp niet meer mocht baten. De on gelukkige overleed-, in ,het ziekenhuis te Utrecht. De man was gehuwd en vader van 5 nog jeugdige kinderen. Een aarjdappeldrogerij afgebrand. Gis ternacht is de drogerij van de coöperatieve aardappelmeelfabriek voorheen Wolda en Co. te Veendam afgebrand. Een afgrijselijk ongeluk. Aan het strand bij Braamspunt (Suriname) is een afgrijselijk ongeluk gebeurd. Het was lang water en een breede, tamelijk vlakke bank veroorloofde om vrij ver in zee te loopen. Een der gasten, de heer K. R. Wirth, was zoowat 50 meter in zee, waar net water hem tot de borst reikte. Op een gegeven oogenblik is hij onVler water aangevallen door een zeemonster, waarschijnlijk een zaagvisch, die hem het linkerbeen tot de knie afsneed. Het andere been vertoonde een diepe snee wonde, terwijl eveneens eenige vingers afgesneden waren. De ongelukkige, die per auto naar het hospitaal werd vervoerd, overleed eenige uren later tengevolge van het ontzettende bloedverlies. Spoorwegdiefstallen. Het is de politie te Maarn gelukt om een van de vaak voor komende spoorwegdiefstallen te ontdekken. Een beambte der S.S. heeft op het empla cement aldaar geziep, dat van een der goe derenwagens, in den nacht aangekomen, des morgens de afsluiting niet meer in orMe was. De in de wagon aanwezige kis ten met eieren waren opengebroken. Na een uitgebreid, onderzoek door de rijksveld wachters uit Maarn en Doorn is het gelukt vier spoorwegbeambten te ontdekken, die na'een scherp verhoor bekenden ongeveer 260 eieren te hebben gestolen. Eenige dezer personen zijn reeds jaren in dienst bij de S.S. en zijn nu direct geschorst. De groote schoonmaak. Heden is im mers de laatste d&g van den fatalen schoonmaaktijd, waaronder elk behoorlijk huisgezin in ons schoonmakerige vader land lijdt?... Welnu, dit brengt ons het volgênöe gesprek in herinnering, gevoerd tusschen.. twee echtelieden, welke beiden lijdende waren aan schoonmaakverschijn- selen. De vrouw: „Waarom kijk je de laatste dagen toch zoo boos naar me, en waarom Gij weent, mijnheer, zeide zij stil. Stemt mijne muziek u dan tot droefheid? Hij hief zijn betraande oogen tot haar op. Het zien van die zoo vastberaden en tevens zachte trekken, van de vochtige oogen welke haar smeekend aankeken, ontróerden Souriquette zoo diep, dat zij, zonder het goed te beseffen, misschien, al les had ten offer gebracht om- dien wan- liopigen grijsaard te troosten. Neen, stotterde hij, integendeel... Zij poogde te glimlachen. Integendeel, herhaalde zij. De blijd schap of het vermaak persen toch geen tra nen uit de oogen. Somwijlen. Trouwens, juffrouw, er is iets in mij dat luider spreekt dan de blijd schap en het vermaak welke ik geniet al luisterende naar uw spel. Wat toch? De herinnering aan mijn overleden dochter, die gij me voor den geest roept.. Henriette rilde tot het ipnerlijk van haar gemoed. Zocht- Jacques de Rhodes sedert twintig jaar de kleindochter die hem, naar hij geloofde, ontroofd was, zij, ondanks het geluk dal zij bij de familie Vallauris geno ten had, had nóóit opgehouden te denken aan de moeder die zij verloren had. Zij herwon echter spoedig hare koelbloè- noerr. je me nooit meer je huis-koningin?" De man: „Nadat ik de laatste dagen be merkt heb, dat je m'n tabakspo^ooi 'boen- wasch-doeleinden gebruikt en met den kop van m'n 'meerschuimen pijp spijkers in het "behang slaat, begin ik meer te voelen voor een huis-republiek." „Hbl." Relletje. —Bij aankomst van de laatste tram uit Wageningen ontstorM te Ede tus schen de politie en militairen een botsing. Do politie, daartoe gevraagd, wilde weten pvic een ruit in de tram had vernield; de conducteurs wezen een drietal verdachten aan. Een kapitein in bnrgekleeding kal meerde de militairen wat. Toch trachtten zij met geweltt het stationsgebouw, waar de politie de verdachten in verhoor nam, binnen te dringen. De politie bieef echter meester van het terrein. Kermis te Assen. Op advies van den inspecteur van den geneeskundigen dienst dr. Hulshof-Pol, werd Donderdagavond door den Raad/iep gemeente Assen beslo ten de kermis dit jaar niet te laten door gaan. Verschillende eigenaren van tenten en kramen die hun pachtsom reeds betaald hadden en zich reeds te Assen bevonden, betoonden zich hierover zeer ontevreden. Gistermiddag was een spoedeischende raadsvergadering belegd en besloot de Raad met 12 stemmen voor en 2 tegen het raadsbesluit van Donderdag in te trekken en de-kermis te laten doorgaan, Üaar door een drietal geneesheeren aldaar daartegen geen bezwaar was gemaakt. Dreigende werkstaking in de bouwvak ken te Alkmaar. Men meldt uit Alkmaar d.d. 38 April: Het is zoo goed als zeker, dat het a.s. Woensdag in deze gemeente zal komen tot een algemeene werkstaking in Ge bouw vakken. De werkliedenorganisaties eischen een loon van 56 cent der uur. De patroons- organisaties wenschen 52 cent te geven, bij een arbeidstijd van 9 uur por tuig of 50 uren per week, teneinde later, bij invoe ring der wet, zonder te groote schokken in de bedrijven te kunnen komen tot een arbeidstijd van 8 uur per dag en een werk week van 45 uur. Voorts bestaan nog ver schillen over uitkeeringen bij ziekte- en regendagen. Badsteden verboden; speelterreinen ge- vvenscht. De gezondheidscommissie voor het district Winterswijk heeft besloten bi] het gemeentebestuur dier plaats aan te dringen op het opnemen in de bouwveror dening van een bepaling waarbij het aan brengen van bedsteden verboden wordt.- Voorts zal den gmesfltebesturen in het ambtegebied verzochtworden, hun agn- Macht te schenken aan het oprichten van speelterreinen, waarvoor van Rijkswege een subsidie van 40 pet. verstrekt wofdt. De postdienst en de tramstaking te Rot terdam. De bestellers van de posterijen die in normale tijden naar hun verschillen de wijken trammen, orn van daar de bestel- -Kngen aan te vangen, zagen zich door do staking plotseling een gemakkelijk vervoer- midMel ontnomen. De postdienst heeft voor, deze bestellers dadelijk maatregelen óeno men Een aantal vrachtauto's zijn gehuurd waarin banken zijn geplaatst. Deze vervoe ren nu de bestellers naar hun wijken, zoo dat de ingezetenen toch hun past niet later dan gewoonlijk ontvangen. Terug naar den tijd van de familie- regeering. Men schrijft aan het „Hbl.": Te Spijkernisse (Z.-H.) komt als candi- daat voor tien gemeenteraad op de liberale lijst voor de naam van... de echtgenoote van den burgemeester! Blijkbaar heeft de Gemeentewet van 1851 er niet in voorzien een dergelijks zonder linge combinatie te voorkomen. Artikel 21 dier wet zegt wel, dat bloed verwantschap of zwagerschap in den eer sten tof tweeden graad niet mag bestaan tusschen den burgemeester en Ge leden van den 'Raad. In het geval dat de echtgenoote van den burgemeester als raadslid zitting zou ne men, kon de wetgever toen trouwens niet voorzien. Een wijziging van genoemd artikel 21 der gemeentewet lijkt ons thans wel urgent Of gaan we terug naar den tijd der fa milie-regeering? De moord te St. Qedemode. Naar men verneemt, heeft de dader van den 'moord te St. Oedenrode, Isaac Brilleslijper, die gisteren in zijn woning aan de Nieuwe Amslelsbraat, te Amsterdam gearresteerd werd, gisteren voor de justitie 1e 's Ilerto- genbosch een volledige bekentenis afge- belegd, wat zijn aandeel in deze moordzaak betreft. Ook zijn thans bijzonderheden aan hei licht gekomen, aangaande de snede over zijn wang. Het is namelijk gebleken,- dat de snede het gevolg is van een uithaal met een scheermes, met kracht toegebracht. digheidInderdaad, zij was niet neen niemand op de hoogte van de vermoe dens van Jacques de Rhodes, en zoowel voor haar als voor Laure en Maurice, was Inès de wettige dochter van Marguerite Na eenige oogenblikken hernam Hen riette: Hoe kan ik uwe dochter voor den geest roepen, heer graaf? Ik ben niet enkel vreemd aan uwe familie, maar ?.elf9 aan uwe streek....... Inderdaad, zij had gelijk. Zoo dacht Jac ques er over. Alles goed ingezien, die gelij kenis bestond misschien maar in zijne ver beelding, die, ziek door het jarenlange lij den. niet al te juist Marguerite's beeld be waard had. Wellicht ten onrechte meende hij dit beeld in juffrouw Vallauris terug hebben gevonden. Gij herinnert mij vooral aan haar, sprak hij, omdat gij goed zijt als zij, dezelf de manier van doen en dezelfde voorKeMfl hebt. Ook zij trad de hutten binnen ott| weldaden te plegen, ■ook zij werd van ieder een gezegendOok zij speelde in dit oud® kerkje zielroerende liederen vooral dit li-e<fc je van vandaag, dit oude Gascoaadta klaaglied dat me tranen uit de oogg|t perste. Jacques had den ouden tempel verlat**.

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3