BÜ IT EN LAN D. BINNENLAND. jjlad verschijnt eiken deg, uitgez. Zon- en Feeetd. \p abonnementsprijs "bedraagt, bij vooruitbetaling, f Leiden 17 cL p. weck, f2.£5 p. kwartaal; by twen-ten 18 et. p. werit, f2.40 p. kwartaal. Franco jobI f2.70 p. kwartaal. Het GeïllustreerdZandags- is voor de Abonné's vei-Jsrijgbaar tegen betaling 25-ct. p. kwartaal,by vooruitbetaling. Afzonderlijk» iimcrs 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 10e laargang. DONDERDAG 24 ÜPmL 1919, Bureau STËEKSCHUUR 15 - LEID SIN. Inlcrc. TeSefoon 935. Ho. 28S5 Postbus TL De Advertentieprijs bedraagt 17l/? cent per regd voor IJandeJsadvertentiën; Zaterdagë 25 cent-per rcgeL 221/2 cent per regel voor gewone advertentiën; Zater dags -80 cent per regel. Voor ingezonden mededcelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, "waarin betrekkingen worde» aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop «n verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorde® ■Irak Eet» ultimatum van Orlando? Vast het l-Songaareche Communisme, Zware nederlaag der Bolsjewiki. Wilson inzake de kwestie Fiume. OVERZICHT. geschil over de toewijzing van Fiume )g steeds gaande. Maandag bleef Wil- er om uit den Raad "van Vieren weg en leren Orlando. De heeren staan dus lebaar op gespannen voet met elkaar, ile.r meldt, dat Orlando gedreigd heeft rij9 te verlaten, en in Italië wordt zelfs sabel gerammeld, lat de Fransehen aan de zijde van Ttalië o, is bekend. Eevenzeer, dat Engeland één lijn trekt met Wilsón. Lloyd •ge zal ook probeeren Orlando terug houden van heengaan, wat hem rnis- ien te beter lukken zal, naarmate hij ph Raad van Vieren meer aan den aft Italië heeft gestaan. [et dat sabelgerinkel van Italië zal het loop en. Het land is economisch niet staat een nieuwen oorlog aan te gaan, dat het alles, wat het voor zijn herstel dig beeft, van Amerika zal moefen be- Aan den anderen kant is de be- iging van Italië niet onhandig op het jenblik, dat de Geallieerden de Zuid ven mede willen opnemen in de ,,meu- die op Hongarije Wordt afgezonden. nin moge er de Hongaren van be- uldigd hebben, niet bet ware bolsjewis- geloofte bezitten, de Entente is kbaar van meening, dat het Hongaar- Gommunisme voor West-Europa toch eg gevaren in zich sluit om het niet penge^'eld te lijf te ga'an. je Róemeniërs komen tusschen Theiss Maros opzetten. De Franschen van het iden uit en vermoedelijk de Tsjeeho- aken van uit het Noorden. )e schrik slaat ,den leeuw om het hart! [gens een bericht uit Weenen zou hij al ispelstaart hebben tegen de Engel- militaire missie, wat een brieschende uw niet doet. Dat wil zeggen, de Hon- arscho Radenregeering zou haar om be- ddeling hebben verzocht met het aan- het veld te ruimen voor een soeialis- ch kabinet. De commissie heeft zich in te zaak tot Parijs gewend België. Koningin Elizabeth te Maredsous. [eder jaar, in de Goode Week, komen heinde en ver talrijke Belgische Ka- iëken naar de Benedictijnen Abdij van jdsous, om daar de kerkelijke oefenin- der Lijdensweek te volgen. )k koningin Elizabeth en prins Leopold lén dit jaar in de kloosterkapel de nsten van Witten Donderdag en Goeden jdag bijgewoond. Zij verbleven 'op het eel van Ciergnon, vanwaar zij eiken per auto «aar het beroemde klooster irden gevoerd. Hullebrceck's liederen. len Herinnert zich het verbod, der Belgi- e overheid om Hullebroeck's liederen post tè verzenden. Nu -vinden we in de [landaard" een geweldige advertentie: Ze aangekomen!!! De staatsgevaarlijke [deren van Emiel Hullebroeck. Te beko- n in ,,De Standaard"N. V. af-deeling ekhan'del. Vlamingen, bestelt nu! )it is wel de averechtsche uitwerking den maatregel! 1 Moi in België. Ce regeering is van plan, naar het voor- eld van Frankrijk, den lsten Mei tot of- ieelen feestdag van de overwinning te Ouitschiand. De toestand in Munchen. Co berichten uit Munchen zoo wordt Regensburg gemeld bevestigen nog dat de regeering in de uiterste moei- theden zou verkeeren. Gisteren zijn groo- belongingen gehouden. Groote menschen- isa's trokken met roode vaandels voor door de straten. Op verschillende plaat- J zijn vergaderingen gehouden. De be- ■jfsraden zijn het weliswaar niet met regeering eens, doch er is nog geen "ako van den val der regeering. Volgens een bericht uit Neurenberg is de 'ogcoring Hoffmann vanplan, dezer da gen haar zetel naar Neurenberg over te brengen. Zij heeft de militaire censuur in gevoerd voor de geheele Beiersche pers. Onlusten te Hamburg. Het bericht, dat van Berlijn uit regee- ringstroepen op weg zijn naar Hamburg is onjuist. De commandant van Hamburg beschikt over yoldoende materiaal en be trouwbare troepen om de onlusten, die de laatste dagen te Hamburg zijn voorgeko men, te bedwingen. De staat van beleg is geproclameerd* Het H. N. seint' nog: Daar de bedreiging met overvallen en plunderingen steeds ernstiger worden is van hedenmorgen 7 uur af de staat van be leg afgekondigd over Hamburg, Altona en omstreken. Gisterenavond hebben met ge weren en handgranaten gewapende solda ten een aanval gedaan op den politiepost bij de Bruckallee, waarbij de politie na korten tegenstand verdreven werd. De ge heele omtrek van St. Pauli, van Altona wordt door gewapende benden, soms 500 man sterk, onveilig gemaakt. Zij trekken door de straten en plunderen de voorbij gangers. Door hun aantal is het voor. de kleine afdeelingen van de veiligheidswacht niet mogelijk om in te grijpen. De toestand te Bremen. Met- toestemming van de stedelijke over heid heeft de stadskommandatur ver schillende dagbladen cn periodieke tijd schriften met ingang van heden verboden, meldt V. D. Vlugschriften, extrabladen, bulletins, plakkaten te vervaardigen en uit te geven zonder toestemming van de auto riteiten, is verboden. De strengste maatregelen zijn-tegen over treding van dit verbod genomen. Met toe stemming van den Senaat beeft de Stads kommandatur den verscherpten staat van beleg over de stad afgekondigd. Het tele foon-en telegraaf verkeer is voor particu lieren verboden. Verschillende verkoophui zen en andere openbare 'gelegenheden, als mede alle café's, hotels, herbergen en res taurants, benevens theaters en bioscopen, zijn gesloten. Tusschen 8 uur 's avonds en 6 uur 's mor gens mag zich niemand buiten zijn woning ophouden. De scholen blijven gesloten. Vrouwen en kinderen moeten zooveel mo gelijk van de straat wordén gehouden. Ge rechtelijke termijnen worden met 1 week verlengd. Ook door de militaire autoritei ten is de verscherpte staat van beleg ge proclameerd. Rust iq Erunswijk. Generaal Marcker heeft een verordening gepubliceerd, waarbij de door den rijks- president over Brunswiik uitgesproken staat van beleg opnieuw verzacht wordt. Het verkeer op de straten is thans onbe perkt. De werkzaamheden in de fabrieken, die gedurende veertien dagen hebben stil gestaan, zijn gisteren hervat. De arbeiders zijn bijna voltallig in de fabrieken ver schenen. De staking in het Roerdistrict. Met het verminderen der staking neemt de kolenproductie toe. Zij bedraagt thans ongeveer 50,000 ton per dag, tegen een minimum-productie op 12 April van -12,000 ton en een normale productie van 300,000 ton. In het mijndistrict van Bochurn kan de staking als geëindigd worden beschouwd. Een kanibaai. In hot dorp Alsleben, zoo meldt men uit Koburg, is een 29-jarige gewezen tooneel- speler 'aangehouden, die in Rodach een kind vermoord, het lijk in stukken gesne den en naar hij bekende op drie plaatsen 13 pond vleesch daarvan verkocht had. Een half pond vleesch had hij zelf rauw opge geten. Hongarije. DE VREESELSJKE TOESTAND DER BISSCHOPPEN. De Oostenrijksche bladen geven bijzon derheden over den ontzettenden toestand, waarin eenige.der Hongaarsche bisschop pen verkeeren. De primaat van het rijk, Kardinaal vorst-aartsbisschop van Gr au, dr. Johann Czernoch, wiens geheele vermogen werd in beslag genomen, werd als verblijf aange wezen-' een kamer op de bovenste verdie ping van zijn paleis te Gran, waar hij als g-evangene onder de strengste bewaking verblijft. Een dergelijke behandeling ondergingen de bekende bisschop van Stuhlweissenburg, dr. Ottokar Prochaszka, do bisschop van Veszprim dr. Ferdinand Ross en de bis schop van Raab Anton Felzer. - De bisschop vann Steinamanger graaf Johann Mikes is wel het ergst getroffen. Hij werd eerst in een klooster geïnterneerd doch kort daarop naar de beruchte Boeda- pester gevangenis overgebracht en onder gaat hier, naar een ooggetuige verhaalt, een ware marteling. Hij is in een cel voor zware misdadigers ondergebracht, die lucht en licht door een kleine .opening in de zoldering ontvangt en wier meubilair uit een bod met een slechten stroozak en een vuile waschkom bestaat. De bisschop krijgt gevangeniskost. Hij is van het ver keer met de buitenwereld geheel afgesne den en mag brieven schrijven noch ont vangen. De bisschop, die eerst 43 jaar oud is, mooT in de drie weken van zijn gevan genschap in een grijsaard zijn veranderd. Maken zulke berichten, ons schetsend den haat der Bolsjiwiki-vervolging tegen dë Katholieke Kerk, liet niet overbodig om nog alle katholieken aan te sporen alles te doen wat hun mogelijk is alle boven- menschelijke en natuurlijke middelen aan te wenden om ons land te vrijwaren, van' een revolutie welke zeker zou medebrengen een tyrannieke vervolging der katholieken? De toestand te Boedapest. Uit Wecnen wordt gemeld: Vluchtelingen uit Boedapest "spreken va n talrijke inhech tenisnemingen, waaronder vier bankdirec teuren. In Boedapest heerscht. hongersnood Reeds weken is geen vleesch te krijgen. De vroegere Boedapester politie treedt tegen de bolsjewiki op. De correspondenten van kranten mogen niet telegrafeer en. Ieder artikel in de Boe dap ester dagbladen staat onder de. strengste censuur. Engeland. De eischen van Ierland. De Parijsche correspondent van' de „Dai ly Herald" verneemt, dat Lloyd George den wensch heeft uitgedrukt, om met de Iersch- Amerikaansche delegatie, die op het oogen- blik te Parijs is ten einde de Iersche eischen naar voren te "brengen, een sa menkomst te hebben. Rusland. Da strijd tegen d© bolsjewiki. Reuter ve-rneemt'uit Omsk dat de Siberi sche troepen de belangrijke stad Izewsky namen na een zwaar gevecht, eveneens de steden Bayoolma en Roegoeroeslan. Te Sarapuï maakten de*Siberische troepen 25.000 gevangenen, een gepantserden trein, zes kanonnen, geweldige hoeveelheden voorraden en ander materiaal. I-Iet Siberi sche loger gaat zegevierend vooruit over het geheele front en het roode leger tracht in groote paniek, volslagen gedemorali seerd, vruchteloos stand te houden. Een Russisch detachement uit Archan gel bereikte Omsk. In het Petsjora-gebied hebben de Rus sische in samenwerking met de Siberische troepen Oost-Isjma van bolsjewiki ge zuiverd. De laatsten -trekken snel terug naar den bovenloop van de Isjma. De Britsche missie uit Archangel heeft een conferentie gehad met den aanvoerder der in deze streken opereerende Siberische troepen. Opstand tegen de bolsjewiki. De Finsche generale staf deelt mee, dat in het westelijke Olonez-district de bevol king tegen de bolsjewiki in opstand is ge komen en dat een aantal dorpen zijn be vrijd. Polen. De militaire toestand. Volgens een draadloos bericht uit War schau is, naar Wolff seint, generaal Halier daar aangekomen. De Poolsche cavalerie heeft Wilna genomen, andere troepen be zetten Nowo Gradek en Baranowitsji. De bolsjewiki vluchten in paniek. Zwitserland. Terug in het land der vaderen.- Thans hebben ook de Oostenrijksche aartshertogen vergunriing gekregen, naar Zwitserland te vertrekken. De geheele fa milie Habsburg zal dan terug zijnin het land der vaderen. Immers de stamva der van het gesUvdit, Rudolf, „eln mach tiger Graf, bekannt durch ritterlich Wal len im Schweizerland", verliet 650 jaren geleden, zijn geboorteland, om Duitsch ko ning te worden. In den» Aargau, welks gouw-graven eenmaal de Habsburgsche heeren zijn geweest, vóórdat hun de Duit- sche kroon ten deel viel," liggen tusschen Aar en Reusz de puinhoopen van het kas teel Habsburg. De Vredesonderhandelingen Een ultimatum van Orlando? Orlando dreigt Parijs heden te verlaten. Lloyd George tracht hem te overreden zijn vertrek uit te-stellen. In verband met Ilalië's aanspraken ver neemt Reuter, dat Engeland aan Italië in zijn eigen belang den raad heeft gegeven enkele van zijn eischen te laten vallen. Als de Italianen echter op hun rechten krach tens het verdrag van Londen blijven staan, zullen Engeland en Frankrijk hun verplich tingen nakomen. Zij hebbep er echter ook op gewezen, dat dit verdrag Fiume aan de Kroaten toewijst en als het verdrag teh uit voer wordt gelegd, moet ook deze bepaling worden nagekomen. Lloyd George cn Clelnenceau hebben ge tracht een regeling tot stand te brengen. Wilson heeft zijn verklaring uitsluitend op eigen verantwoordelijkheid gepubliceerd. De kwestie Fiume. President Wilson heeft een verklaring betreffende Fiume gepubliceerd, waarin hij zegt,'dat ten opzichte van dit deel van Europa dezelfde beginselen moeien worden toegepast als ten aanzien van Duitschland en dat Amerika op geen andere grondsla gen vrede zal sluiten. Fiume. moet volgens den president die nen tot handelsweg, niet voor Italië, doch voor de landen, die Noordelijk en Noord- Oostelijk zijn gelegen. President Wilson doet een beroep op de grootmoedigheid en rechtvaardigheidszin van Italië. (Reuter). Ingetrokken maximumprijzen. De minister van Landbouw heeft niet in gang van heden ingetrokken de beschik kingen van zijn ambtsvoorganger, betref fende standaardschoenwerk en de distribu tieregeling huiden en leder II, zoomede de beschikkingen betreffende maximumprijzen voor leverworst en bloedworst, alle andere soorten worst zonder uitzondering. De minister vestigt er. voorts de aan dacht óp dat bij zijn T5?si5h7kkirigWari'23 Januari rijn ingetrokken de in de beschik king van zijn ambtsvoorganger van 1 Oc tober 1917 vastgestelde maximumprijzen voor schapeblooten en lamsbloot-en en geen nieuwe maximumprijzen zijn vastgesteld. Vleesch. Naar Wij- vernemen, wordt binnen enkele dagen spoedig het conservevorbod van vleeschwaren opgeheven, terwijl met het vrijgeven van den algeheelen vee- en vleesclihandel, ook de handel in slachtaf- vallen weer geheel vrij komt. Levensmiddelen naar Duitschland. De Geassocieerden hebben thans ook de levering van Nederland naar Duitschland toegestaan van 13;500 ton peulvruchten en 7000 ton bevroren vleesch, terwijl het kwan tum spelc dat kan woeden geëxporteerd tot vierduizend ton is opgevoerd. Steenkool. Verwacht wordt, dat in den aanvang der volgende week weer steenkool uit Duitsch land zal worden aangevoerd, zij het in be scheiden mate. Met den import van steenkool uit België "gaat het thans bevredigend, terwijl in de naaste toekomst nog een belangrijke uit breiding te verwachten is'. In. totaal heeft de Belgische regeering export-vergunning verleend voor 400,000 ton, zonder compensaties te eischen; daar naast staat de invoer van 350,000 ton, waaromtrent reeds herhaaldelijk is be richt, die in ruil voor Nederlandsche prcT- -ducten worden geleverd. Rijksmiddelen. De maand Maart heeft den achterstand bij de ontvangsten der Rijksmiddelen inge haald. De opbrengst -was 2.6 millioen bo- Brandsioifencommissie district Leiden De Commissie maakt bekend, dat de thans loopende distributie-campagne op Zaterdag 26 April a.s. wordt afgesloten ett dat nog loopende toewijzingen alsdan wor den geannuleerd, terwijl de bons 19181910 niet meer geldig zullen zijn. Aan den handel is het derhalve verboden eenigerlei aflevering te doen na genoemden Zaterdag 26 April op bovenbedoelde toewij zingen en bons. 4606 De Bureaux zullen van Maandag 28 Woensdag 30 April voor het publiek, geslo ten zijn. De Brandstoffen-Commissie v.n. P. E. BRIET, 2e Voorzitter. M. KRAMER, Secretaris. Leiden, 24 April 1919. ven die in het verrige jaar, zoodat het eerste kwartaal van 1919 ruim 1.5 millioen meer opbracht dan in 1918. Aan inkomstenbelasting werd ruim 4.6 minder betaald, en aan Vermogensbelas ting 0.6 millioen meer, aan Grondbelasting 0.2 millioen minder-en aan Personeel 0.5 millioen meer, welke verschillen kunnen worden toegeschreven aan toevallige om* standigheden, die later weer geneutrali seerd worden. Van meer belang is de lioo- gere opbrengst van 1.5 millioen aan sui keraccijns, 0.6 millioen aan zegelrechten en een meer dan dubbele opbrengst aan uitvoerrechten; waarbij dan komt, dat de loodsgelden mede wijzen op een herleving van de scheepvaart, zoodat in Maart het viervoudige werd opgebracht van hetgeen het vorige jaar werd ontvangen. In het geheel werd door de schatkist verzwolgen 56.3 millioen aan de gewone middelen, 51.8 millioen aan oorlogswinst en verdedigingsbelasting en 8.1 millioen aan opcenten voor het „Leeningafonds 1914", samen bijna 116.3 millioen. EEN PIJNLIJK GOGEN BLIK. Het Eerste Kamerlid, de heer van Kol, is altijd een van de voornaamste steunpi laren van de S. D. A. P. geweest. Zijn on miskenbare talénten en waarschijnlijk ook wet zijn nog al gunstige financieele om standigheden waren haar van dienst cn vooral op internationale congressen was van Kol steeds onder de vertegenwoordi gers, waarmede zij kon uitpakken. Nu moest het Arnhemsche congres afge vaardigden benoemen voor Luzern. Maar de Haagsche afdeeling kwam er rond voor uit, dat van Kol, die in ,,IIet Volk" al on- gewenscht en.-gevaarlijk was genoemd we gens zijn houding te Stockholm, voor* d© S. D. A. P. de ware broeder niet meer was.. De'Senator móe'st'-zich verdedigen en hij deed het. Och ja, hij had sympathie be tuigd voor den Koning van België, maar de Belgische socialisten eerden hun Koning toch pok en zouden hem, als hij werd af gezet, als president hunner republiek weer binnenhalen. Hij verzekerde, dat het hem groot leed zou doen, als hij door zijn partij werd uitgestooten en dat het de meest har- do en grievende slag zou zijn, die hem kon treffen. Toen hij aangedaan het podium verliet, was er groote stilte in de zaal. Maar het Arnhemsche Congres was mee- doogenloos en koos Troelstra, Vliegen, Van der Goes en Wib^ut. En toen voor de vijfde plaats herstemming moest plaats hebben tusschen Schaper on Van Kol, redde Troel stra de positie, door in overleg met Scha per voor te stellen, ditmaal een lid meer to benoemen, niettegenstaande de partijkas f 25000 te kort heeft. Top, zei het Congres* Daardoor werd een herstemming yoorko- men en mocht Van Kol ook ditmaal nog ■mee. Zoo vergaat de glorie der wereld. „Tijd". Aanvaarding van wethouderszetels door de S. D. A. P. Op de huishoudelijke vergadering van do S. D. A. P. na het Arnhemsche congres, besprak de heer Wibaut de ingediende (onze lezers bekende) motie over de aan vaarding van wethouderszetels. liet begin sel in de motie neergelegd is van groote be- teekenis. De opvatting zou kunnen bestaan, dat, nu de' soc-dern. een aanmerkelijk deel vafï de gemeenteraadszetels gaat innemen, ook i!n die mate zou dienen te worden deelge nomen in het dagelijksch bestuur. Het par tijbelang kan evenwel meebrengen, dot daaiüian niet de li-and wordt gehouden. Er zal re'delijke zekerheid verkregen FEUILLETON. EEN EDEL HART. Zij reikte hem een klein, smal pak toe, truien zacht, waaruit een rood gezifchtje 1 aankeek en twee gesloten vuistjes te Bellijn kwamen. Hij nam het aan, doch tfde het niet verroeren; hij was toch zoo 'igedaan, en vreesde liet tengere füa&mpje, dat pas zijne intrede op de A'ld had gedaan, pijn te veroorzaken. |J omhelsde het wichtje, maar haastte T,', een weinig verlegen, het aan het "je terug te geven. Uwe vrouw stelt het zoo goed moge- *1 hernam Henrietta.. bn daar ge nu ni-et meer ongerust be- e t°. wezen", ga uwe schoohmoeder zoe- n die boven ergens zottigheden uithaalt; hg haar dë tijding aan. 'Dan, nog navond, schrijft ge aan vader, en hem péter te willen zijn van uwen zoodra de nieuwgeborene in Wlegje lag-, stuurde aan Roselin het M tëlegramt VaHaui-is, rue Denfert, Paris. Een toon is ons geboren.. Verwach ten u om hem te zegenen en te bemin nen. Hij za'l heeten zooals gij. Brief volgt. Henriette. Nog denzelfden avond schreef Maurice, gelijk Souriquette het bevolen had. De brief was zoo teeder, zoo vurig, zoo liefde rijk opgesteld, dat Vallauris al zijn wrok vergat. Ha! alle donders! riep hij uit, de klei ne van mijnen jongen!Tegen dat kind kan ik zeker niets hebben!... Wat. verlang ik er naar het fe zien! Zonder dralen regelde hij alles in de fa briek, opdat hij met gerust gemoed en.zoo spoedig mogelijk kon vertrekken. Daags na de geboorte van'den zoon van Maurice deed Henriette, als uitspanning, 'n wandeling in~de omstreken van Argelles. Op den drempel eener hut zag zij een ar me vrouw bitter weenen. Zij vroeg haar de oorzaak van haar verdriet. Haar zoontje, een'kind van zeven of acht jaar, lag te ijlen van de koorts, en herken de zelfs zijne moeder niet meer. Henriette trad de hut binnen, onderzocht den kleinen zieke, verzorgde hem zooveel zij kon en liet wat. hulp achter. God ver leende dat liet kind genas. Eenige dagen later wachtte een weenend meisje haar af aan den draai van een pad. Gij zijt de juffrouw van 't kasteel, niet waar? vroeg zij, den hoek van haren voor schoot oprollende. Ja, waarom? Een andei-en dag hebt gij den zoon van Mariannette genezen; wilt gij eens bij ons komen, onze vader is erg ziek. Ik wil wel, lief kind, maar misschien kan ik vader toch niet helpen. Waarom haalt gij den geneesheer niet? Die van Argelles is voor drie jaar ge storven, en die van Navaillos kost te duur voor arme lieden als wij. Kom, ik zal met u gaan. Dé boer. had een erge verkoudheid met steken in de zijde en lievige koorts. Henriette verzorgde hem zoo goed als zij maar koft, doch zou op eigen kosten eenen geneesheer laten halen als de koorts niet afnam. Twee dagen later was zij daartoe ver plicht. Zij kwam zoodoende in betrekking met een ander geneesheer, een menschen- vriend én een wijgeer, die zich weldra tot geestdrift gestemd voelde jegens het lieve meisje dat hem tot ziekenoppaster verstrek te, en dit met een handigheid die enkel ge ëvenaard werd door hare bevalligheid. Hij bezat een flink vermogen maar geen bloed verwanten, en practiseerde maar uit liefde voor zijne kunst. Wilt, ge mij veroorloven u eenige les sen te geven, juffrouw? vroeg hij. Op mijn ouderdom zal ik u niet in opspraak bren gen en ik zelf zal er veel genoegen in vin den. Maar ik vraag niet beter, dokter, en zal u uitermate dankbaar wezen om uwe moeite, antwoordde Souriquette. En.nu leerde juffr. Vallauris, onder de leiding van den ouden geneesheer, dr. Gu- thary, de eerste beginselen der wetenschap, welke alle vrouwen dienden, te kennen, omdat zij uitgevonden werd oin hen tlie lijden bij te staan. Weldra ook, dank* de boeken welke hij haar gaf, kende zij den naam en de eigenschappen van vele een voudige planten en kruiden, in 't wilde groeiende in 't gebergte, maar groote ge neeskundige kracht bezittende. Geheel alleen, haar fijn gelaat beschut door een broeden slroohoed, doorliep zij de omliggende gehuchten, op zoek naar noodlijdenden en zieken en 't duurde niet lang-of al die arme lieden kenden en ver eerden de móóie juffrouw met haar groote, blauwe oogen, wier zoete stern zulke aan doenlijke troostwoorden z.oggen kon. Stilaan gevoelde zij zich thuis in die ar me woningen, waar de huishoudster zich neerzet op den drempel der deur om da schamele kleedingstukken van het gezin te lappen en te herstellen. Zijzelve nam soms plaats op de steenan banken, in de schaduw der wijngaarden nog beladen met hun late druiven, die vkoi! haar zoo nieuwe gezichtseinders bewonde rende, welke verheven grootheid indruk og haar maakte, en haar zoodanig bekoorlijk voorkwam, dat zij meende ze altijd gezien, altijd bewonderd te hebben. Er waren nog geen-twee maanden ve*- Ioopen, of heel de streek wist haren naaik en droeg haar op de handen. Zekeren dag voerde een liarer liefdadig# wandelingen haar wat ver. van Argelles. 0|» ©enigen afstand merkte zij de torens op valk een prachtig kasteel, clie boven het hoog# geboomte uitstaken. Daar was alles nog grooter, nog stillag nog heerlijker dan elders, in-.de treffend! kalmte van den vrede welken niets stoordaj Hoe heet dat schoone kasteel gindo» vroeg zij aan-eene oude vrouw, die voorbij kwam met een lioe aan een touw. Astarac, juffrouw, om u te dienen. Souriquette wist genoeg. (Wordt vervolgtf£

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1