Tweede Blad. Woensdag 23 April 1919 STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. Gemeenteraad, De gemeenteraad van Leiden vergadert Donderdag 24 April 1919, des namiddags te één uur. (De vergadering zal, zoo noo- dig, des avonds worden voortgezet na af loop van het Natuur- en Geneeskundig Congres.) Te behandelen onderwerpen. lo. Praeadvies op het verzoek van Mr. J. E. Iieeres om eervol ontslag als Regent van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. 2o. Benoeming van een Regent van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. 3o. Verzoek van H. W. Blote om besten diging in de betrekking van Schoolarts". 4o. Idem als voren van J. A. Schreuder.. 5o. Idem als voren van J. A. Duffels. 6o. Idem als voren van G. Kapsenberg. 7o. Benoeming van een onderwijzer aan <fe school der 3e klasse No. 2. -So. Benoeming van een onderwijzer aan de school der 3e klasse No. 3. 9o. Vaststelling van de jaarwedden van .ie tijd -lïjk«» leeraressen in d,e geschiede nis en aardrijkskunde en in de Engelsche taal en letterkunde aan de Hoogere Bur gerschool voor Meisjes. lOo. Voorstel: a. tot vaststelling van de bedragen over het jaar 1918 besteed voor normale uitbrei dingen der Gasfabriek en der Electrici- teitsfabriek: b. tot aanvulling van het uitbreidings kapitaal der Gasfabriek en dat der Elec- triciteitsfabriek; c. tot vaststelling van den desbetreffen- den begrootingsstaat. llo. Voorstel tot aankoop ten behoeve van de Gasfabriek van een 5-tal perceelen aan de Speksteeg en de Langegracht en &>t beschikbaarstelling van de voor dien aankoop benoodigde gelden. 12o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de meerdere kosten van afkoop van de huur van het onlangs aangekocht perceel Sectie M No. 853 bewesten liet Raamland. 13o. Voorstel tot wijziging van de be grooting, dienst 1919, in verband met de bedenkingen van Gedeputeerde Staten ten. opzichte van volgn. 60 der ontvangsten: „Bijzondere voorziening in de kosten, voortvloeiende uit dé buitengewone tijds omstandigheden". 1-1. Voorstel: a. tot wijziging van het Raadsbesluit van 16 Maart 1916, in zake het aanvragen en aanvaarden van Rijksvojjrschotten en bijdragen ten behoeve van de uitvoering van rle beide bouwplannen der Vereeni ging tot bevordering van den bou^ van Werkmanswoningen op het z.g. Kooiter- rein en ten noorden en ten zuiden van het aan te leggen Volkspark: b. tot vaststelling van de desbetreffende ÜSgrooti ngsregeling c. tot het aanvragen van hoogere voor schotten en bijdragen in de kosten van uitvoering der sub a bedoelde bouwplan nen, dan rpeds bij Kon. Besluiten van 20 Juli 1918, zijn verleend. 15o. Voorstel tot tijdelijke sluiting van <ïe Centrale Keuken. 16o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 25 October 1917, op de heffing eener plaatselijke directe belasting naar het inkomen te Leiden. Wijziging begrooting dienst 1919. Gedeputeerde Staten blijken bedenking fr? hebben tegen de begrooting voor 1919 voor .zooveel betreft de ontvangst ad f821.000 ter bijzondere voorziening in de kosten, voortvloeiende uit de buitengewo ne tijdsomstandigheden. Zij waren van oerdeel. dat een dergelijk bedrag te hoog was, aangezien (het nadeelig slot der re kening over 1917 was voor f 42.384 %ten laste van de begrooting van 1919 gebracht) de gemeente zeker niet een uitkeering uit du opbrengst der oorlogswinstbelasting tot dat bedrag over de jaren 1917 en 1919 zou deelachtig worden. In verband daar mede hebben B. en W. nader overleg niet Gedeputeerden gepleegd en hebben dezen zich er thans mee vereenigd, waardoor de volgende door B. en V. aan de hand ge da-, ne oplossing is verkregen. In plaats van de gezamenlijke zuivere crisisuitgaven over 1917 ten bedrage van f 291.000 zal bij de raming van voormelden begrootings- post slechts met het ten loste van de be- gruoting 1919 gebrachte gedeelte van het ïiadeelig slot der rekening over 1917 ad f42.384 rekening worden gehouden. Ver der zal bij de voor 1919 geraamde' crisür uitgaven overeenkomstig -den wensch van Gedeputeerde Staten een bedrag van f 25.000 voor duurtebijslagen buiten be- sèl louwing blijven. Nu de duurtebijslagen weldra in loonsverhoogingen zullen wor den omgezet, achten ook B. en W. dit juist. Voormelde begrootingspost moet der halve met f 273.616 worden verlaagd. Dit bedrag kan op de volgende 'wijze worden gevonden. Tiet verlies der gasfa briek. kan in plaats van f 196.050 op nihil worden geraamd," doordat de gasrantsoe- neering een einde heeft genomen. Voorts kan de opbrengst der opcenten op de divi dend- en tantièmébelasting op f 20.000 worden geraamd en kan de opbrengst der belasting op de openbare vermakelijkhe den, gezien de opbrengst over het afge- loopen kwartaal", f ^0.000 hooger worden geschat. Voor het overblijvende tekort van f 46.566 kan dan de hoofdelijke omslag met dit bedrag worden verhoogd. B. en W. ^tellen den raad voor, dien overeenkomstig te besluiten. Woningbouw. B. en W. stellen den Raad voor, hen te machtigen aan de Koningin hpt verzoek i" richten, de aan de gemeente Leiden verleende voorschotten van ten hoogste f 764.800 (f 70.000 voor grond en f 694.800 voor den bouw) en ten hoogste f 173.600 f 12.600 voor grond en f161.000 voor den bouw) in verband met de grootere kosten welke na de gehouden aanbesteding noo dig bleken voor de door de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werk manswoningen van 147 woningen en 2 pakhuizen op en 30 woningen nabij het Kooiterrein, voor zoover den bouw der eerste groep betreft, te verhoogen met f 64.300 en voor de tweede groep met ten hoogste f 14.900. W#edde leeraressen H. B. S. ~In verband met de kort geleden plaats gehad 'hebbende herziening van de sala rissen der vaste leeraressen aan de H.B.S voor meisjes doen B. en W. het voorstel do jaarwedde van de tijdelijke leerares in de geschiedenis en aardrijkskunde nader te bepalen op f2640 en^die van de tijde lijke leerares in de Engelsche taal en let terkunde op f 1100. De Lichtfabrieken. De normale uitbreiding (aanleggen van kabels en buizen, plaatsen van meters 'enz hebban over 1918 bedragen: voor de gasfabriek f 69.500 en voor de electriciteits- ■fabriek f 181.700. Naar aanleiding daar van stellen B. en. W. voor het uitbreidings kapitaal der gasfabriek te verhoogen met f 70,000. Verder stellen zij voor de uitbrei ding der lichtfabrieken aan te koopen 5 woningen in de Speksteeg en aan de Lan gegracht voor f 9556. Hat plaatselijk steuncomité. Naar aanleiding van een adres van den Leidschen Bestuurdersbond. om de uïtkee- ringën, namens het plaatselijk steuncomité te doen, te laten loopen over de vakorgani saties en een geheel nieuwe steunregeling in te voeren, heeft het steuncomité, zich aansluitend bij het afwijzend praeadvies van B. en W., aan het gemeentebestuur bericht gezonden, dat het bij de huidige samenstelling en werkwijze van dit comité dergelijke voorwaarden ontoelaatbaar acht en dat dit niet zou kunnen' geschieden, zonder dat daaruit voor het bestuur conse quenties zouden voortvloeien. Sluiting Centrale Keuken. Ook stellen B. en W. voor over te gaan tot tijdelijke sluiting van de Centrale keu ken. Met hef oog op de omstandigheid, dat het aantal porties eten. dat van de keuken werd betrokken, van 6000 in Februari thans is te ruggel nopen tot 3200 per week, achten B. en W. de aanzienlijke evnloïtatiekosten niet langer verantwoord. De toestand is echter nog niet van dien aard. dat B. en W. thans reeds zouden willen voorsteden ge- houw en inventaris te verknopen. Kan de Raad zich met het voorstel vereenigen. dan zal de keuken 11 Mei worden .gesloten. Uit de Omgeving. ALKEMAD2. Gemeenteraadsverkiezing. Bij loting is de volgorde der candidatenlijsten aldus vastgesteld: 1. R.K. (Nieuwe-Wetering. 2. R.K. (Roelofarendsveen). 3. R.K Oud-Arje en de Kaag). 4. R.K. (Rijpwetering). 5. Anti-Revolutionairen. 6. R.K. (Oude-Wete- ring). 7. Protestanten. ALPHEN a'd. RIJN. Uitvoering Naar wij vernemen, zal het Alphensch Mannenkoor ..Kunst na Ar beid", hetwelk nog slechts enkele maanden bestaat, reeds 29 April a.s. zijn eerste uit voering geven. Voetbalvereeniging. Het 10-jarig be staan van de voetbalvereeniging „Alphen" zal 29 April a.s! op eenigszins feestelijke wijze worden herdacht, door het organisee- ren van een feestavond in h§t hotel ,,Den Vergulden Wagen", welke toegankelijk zal zijn voor leden der vereeniging en genoo- d igdfen. Voetbalwedstrijden om tien Rijnstreek- beker. Onder zeer groote belangstelling hadden 2en Paaschdag alhier de eerste wedstrijden plaats om den Rijnstreek-beker. Precies twee uur blaast scheidsrechter Krone de heide elftallen Alphen I en D. O. S. in 't veld. Al dadelijk*blijken beide partijen aan elkaar gewaagd, want direct na aftrap ont wikkelde zich een vinnige kamp, die heide verdedigingen aan het werk zet. Langza merhand echter werden de Sticht-bewo- ners de meerderen; zij weten dit dan ook weldra in een goed geplaatst doelpunt uit >4e drukken. De rust komt ten slotte met 1 0 voor D. O. S. Ook het tweede gedeelte bevat veel span nende momenten, doch, ondanks het en thousiaste spel* van de Alphenaren, kun nen zij er niet in slagen den gelijkmaker in te zenden, waardoor de wedstrijd met on- veranderden stand eindigt. Daarna had cle wedstrijd plaats lusschen de beide '2e klassers E. D. O.V. U, C. 't~ Was een teleurstelling, dat laatstge noemd eltalhoudster van den beker, door omstandigheid slechts zeer onvoltal lig kon verschijnen. De Haarlemsche rood zwarten hadden daardoor vrij gemakkelijk spel. Hoewel het eerste gedeelte voorname lijk door de kranige houding der Haagsche verdedigers in een puntloos spel eindigde, wist E. D. O. na rust nog driemaal achter eenvolgens het Haagsche doel te vinden, zonder dat het V. U. C. gelukken mocht een tegenpunt te scoren. De beslissingswedstrijd op Zondag 27 April tusschen de beide winnaars in de lste ronde D. O. S. en E. D. O. belooft nog een vinnigen kamp te worden. BOSKOÏ1P DistributieIn de week van 25 April tot en met 1 Mei 1919 zal verkrijgbaar wor den gesteld: op bon 42: 2 ons gr. erwten; bon 43: 2 ons br. boonen; bon 122: 1 ons rijst; bon 123: 2 ons jam; bon 124: H ons kaas; bon 125 oen half pond suiker; bon 126 een enkel stuk Sunlightzeep; bon 40: 5 Kg. ve°haardappelen; bon 43 kinderboekje een (jialf pond suiker: bon 44 idem een enkel stuk Sunlightzeep. Op Vrijdag 25 April a.s. zullen dé broodkaarten van Tiet 94e, 95e en 96e tijd vak^ worden" uitgereikt. De uitreiking zal geschieden uitsluitend op vertoon der do- miciïikaarten, des v.m. van 91 voor de letters AM.; en des narn. van 25 uur voor de leters NZ. De uitreiking heeft plaats in de raadzaal van het gemeente huis. LEIDERDORP Monol- en klauwzeer. Bij den veehou der Chr. den Hollander alhier is het mond- en klauwzeer onder zijn vee uitgebroken. LEIMiuccv. Burgerwacht. Op Woensdag a.s. des avonds 8 uur zal een openbare vergadering gehouden wórden in de voormalige R. K. Par. Jongensschool, waarin de Z.Eerw. Pastoor De Kok zal spTeken- over de Bur gerwacht. We hopen, dat alle weerbare mannen uit deze gemeente aan dien oproep gehoor zullen geven, om daarna tot de op richting van de Burgerwacht te komen. NOORDWIJKERHOUT. Gemeenteraad. Vergadering van Zaterdag 19 Aprii des namiddags te 3 uur. Voorzitter: Je Burgemeester. Aanwezig 5 leden. Afwezig de heeren J. Warmerdam en J. de Groot. Dc notulen van diverse- voeige vergade ringen worden voorgelezen en goedge keurd. Aan de orde is: 1. Ingekomen stukken. Voorlezing wordt o. rn. gedaan van de goedkeuring van Ged. - Staten van het besluit tot het aangaan e etter overeenkomst met de Landexploita- tie-Mij „Noordwijkerhout". In dit verband deelt de voorzitter mede dat het contract op 17 dezer door hem is geteekend, zoodat eene spoedige uitvoering der werkzaamhe den kan worden tegemoet gezien. 2. Benoeming tijdelijk wethouder. In ver band met de ziekte van wethouder War merdam acht de voorzitter het wenschelijk een tijdelijk wethouder te benoemen, welIc gevoelen door den Raad gedeeld wordt. Tot stemming wordt overgegaan. Er wor den 3 stemmen uitgebracht op den heer H. Heemskerk en 2 op den heer E. Oostdam, zoodat de heer H. Heemskerk 'is benoemd. De voorzitter wenscht den heer Hf-Ieems- kerk geluk met het blijk van vertrouwen van den Raad en vraagt of hij de benoe ming aanneemt. De heer Heemskerk zegt den Raad dank voor het in hem gesteld vertrouwen. Hij stelt dit op hoogen prijs. Doch meent wegens zijn drukke bezighe den en in verband met den verren afstand zijner woning van het Gemeentehuis de benoeming niet te moeten aanvaarden. Vervolgens wordt tot een nieuwe stem ming overgegaan. Uitgebracht worden 5 stemmen, waarvan 3 op den heer Oostdam, 1 op den heer Verdegaal en één blanco, zoodat. de heer E. Oostdam Azn. tot tijdelijk wethouder is benoemd. De voorzitter vraagt den heer Oostdam of hij de benoeming aanneemt. De heer Oostdam zegt de benoeming te aanvaarden in het vertrouwen dat hit slechts voor kor ten tijd zal zijn en de heer Warmerdam spoedig moge zijn hersteld. De voorzitter" wenscht den heer Oostdam geluk, zegt er niet aan te twijfelen of de heer Oostdam zal zijne beste krachten aan het wglzijn der gemeente wijden,' en ver trouwt ondanks alle eventueel verschil van gevoelen op eene aangename samen werking. De lieer Oostdam dankt den voorzitter voor zijn gelukwensch en den Raad voor het in hem gesteld vertrouwen. 3. Benoeming chef van politie. De voor zitter herinnert er aan dat in een vroegere gesloten vergadering al eens is gesproken over uitbreiding der politie en komt thans met een concreet voorstel. Spreker stelt voor dat zal worden aangesteld een chef van politie, die als chef zal fungeeren voor het thans in dienst zijnde politiepersoneel. Spreker geeft een overzicht van de salaris sen der Rijksveldwachters en de bezoldi ging van veldwachters zooals Ged. Staten die wenschen en meent naar aanleiding daarvan dat het salaris moet worden be paald van f 1406f 1600 benevens f 100 voor bovenkleeding en f 30 voor onderhoud *yan een rijwiel. Van hbt aanvangsalaris van f 1400 kan om de 2 jaar een verhoo ging van f 50 tot een maximum van f 1600 worden toegekend. De verhoogingen zijn evenwel niet automatisch doch geschieden, slechts indien B. en W., in verband met betoonden dienstijver daartoe op voor dracht van den burgemeester besloten. De heer Oostdam kan met hét voorstel wel accoord gaan, doch zou het betreuren indien de te benoemen titularis tegenviel en vraagt daarom of zoo iemand niet tij delijk b.v. eerst voor een proeftijd kan worden benoemd. De heer Bouwmeester vreest dat het niet gaan zal. De voorzitter meent dat hierte gen geen overwegende bezwaren bestaan als de benoemde de zekerheid maar heeft, dat bij voldoening ongetwijfeld vaste aan stelling volgt De heeren Van.Noort en Bouwmeester vinden de uitgaaf uit de gemeentekas wel wat groot. De voorzitter ontkent dit niet, hij be treurt het ook dat de omstandigheden te Noordwijkerhout het noodig maken dat tot zulke dure maatregelen moet. worden over gegaan. Daarna wordt met algemeene stemmen conform het voorstel van den voorzitter besloten, evenwel met dien ver stande dat vaste aanstelling slechts zal volgen na den proeftijd van één jaar. Ten slotte wordt tot 4e ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd de nieuw benoemde gemeente-ontvanggr, de heer Pijnenburg, waarna de Raad overgaat in geheim comité; ""«inMovwinS. Gemeenteraad, De gemeenteraad [ver gadert morgenochtend om half elf. RIJNSBURG. Gemeenteraadsverkiezing. Bij loting is de volgorde der candidatenlijsten als- volgt vastgesteld: 1. R.-K., 2. A.R., 3. C.-H. WASSENAAR. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergaderde op Zaterdag 19 April 1.1. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer Wouters. Eén vaca ture. De voorzitter opent de vergadering en verzoekt de notulen uit te stellen tot de volgende vergadering, wat wordt goedge vonden. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den onlangs benoemden bode-concierge, dat hij de benoeming aan neemt. Ook was er een schrijven van ver schillende vergunninghouders met het ver zoek om meer faciliteiten. Daar de vergun ningen echter reeds met ongeveer f 50 zijn verlaagd, wordt op dit verzoek afwijzend beschikt. Besloten wordt op voorstel van de Gas- coimnissie en gehoord den directeur van dc gasfabriek om over te gaan tot den bouw van een nieuwen gasketel. Ofschoon niet op de agenda geplaatst, spreekt de Raad zich uit dat eene vroed vrouw hier zeer noodig is. Besloten wordt om in diverse bladen sol licitanten op te roepen voor deze betrek king, een en ander geheel in overleg met beide heeren doktoren, zoodat B. en W. in eene volgende vergadering met een voor dracht zullen komen. De voorzitter deelt mede dat het dage- Jijksch bestuur der gemeente niet vertegen woordigd zal zijn op het Congres tegen liet Nieuw-Malthusianisme en ter bespreking van het Bevolkingsvraagstuk op 23 en 24 April 1919 fe Arnhem te houden. Op de vraag 'van een der leden waarom dit niet zal gebeuren, antwoordt de voorzit ter dat hij voor zich noch vóór noch tegen is en er bijgevolg niet veel voor gevoelt. Een dei' leden van den Raad kan de ge meente gaan vertegenwoordigen. Daar de besprekingen over den grond aankoop rnei gesloten deuren en de rond vraag geen bijzonders opleverde, werd de vergadering gesloten. Distributie. De broodkaarten voor het volgende tijdvak moeten worden afgehaald ten kantore van het Levensmiddelenbo- drijf: va. op Donderdag 24 April 1919 tus- h m 10 en 12, 2 en 4 en 7. en 8 uur door hen, wier namen beginnen met een der letters A tot en met K: b. op Vrijdag 25 April 1919 tusschen 10 en 12, 2 en 4 en 7 en •8 uur door hen, wier namen aanvangen V et een der letters L tot en met Z: c. op Zaterdag 26 April tusschen 2 en 3 uur des namiddags aan de Openbare School, Waalsdorperlaan, door hen, die wonen, ten. zuiden van de Stoeplaan. Men is ver plicht de laatste broodkaarten-enveloppe hiede te brengen. Gemengde Berichten. Noodlottige brand. Tegen 2 uur gister nacht werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in de Gasthuismolensteeg te Amsterdam. Het gebouw, drie verdiepin gen hoog, stond, toen de eerste wagen aan kwam, van onder tot bovan in gloed, ter wijl burgers bezig waren menschen, die uit de vensters sprongen, in een wollen deken op te vangen. In een redzeil van de brand weer werden nog vijf personen opgevangen terwijl er reeds drie naar beneden waren gekomen op een deken. Van deze acht per sonen waren ér vier gewond, die later per autobrancard naar het Binnengasthuis weiden vervoerd. Het perceel wordt bewoond cloor den heer J. H. Th. Harte, die geïijkstraats een melk- winkel heeft. Hij slaapt met zijn vrouw en een paar kinderen op de eerste verdieping. De tweede verdieping is verhuurd aan den heer Meys en zijn moeder en op de derde verdieping slapen een paar kinderen met de dienstbode van het gezin Harte. De brand is vermoedelijk ontstaan in den kelder.en moet reeds zeer groote af metingen hebben aangenomen voor de be woners er iets van bespeurd hebben. De toegang tot de verschillende verdiepingen is een houten trap, die voor de vlammen als-'t ware als schoorsteen heeft gediend. Geen van de elf personen, die in het huis bij liet uitbreken van den brand waren, heeft hét" langs den gewonen weg kunnen verlaten. De melkboer Harte en zijn vrouw zijn uit de eerste verdieping gesprongen. De vrouw werd opgenomen met twee gebro ken beenen; de man was gewond aan de heup. De moeder van den heer Meys sprong uit de tweede verdieping en liep eveneens kneuzingen in de lendenen op. Haar zoon wist achter over het plat aan de vlammen te ontkomen. Uit de derde verdieping sprong een 18- jarig dienstmeisje, mej. G. Ham. Zij brak een dijbeen en was in het gelaat gewond. Vier kinderen van den heer Harte, 26, 17, 11 en 10, jaar, sprongen eveneens uit de vensters. Zij kwamen «er zonder ernstige wonden af. Al dadelijk liep fiet gerucht, dat nog twee kinderen vermist werden. Het, bléek maar al te waar te zijn. Toen het even mogelijk was, gingen brandwachts naar binnen en vonden twee verkoolde kinder-/ lijkjes. Het een was vier jaar, een doch tertje van den heer Harte, en het tweede een kind van acht maanden, dat er door familieomstandigheden was opgenomen. De vier gewonden werden per auto van den geneeskundigen dienst naar het Bin nengasthuis gebracht. De brandweer had intusschen het vuur met krachtige waterstralen aangegrepen. Met acht slangen wist zij het vuur in be- FEUILLETON. EEN EDEL HART. rs) Een reiziger, die verre streken bezocht heeft, kwam te weten dat een wilde stam eenen Franschman gevangen hield. Uit eenige woorden vap eene vrouw uit den stam, meende hij te kunnen opmaken dat die gevangene een kloosterling was. Sedert taijn ook ons inlichtingen verstrekt, welke 'ons veroorloven te hopen dat die klooster! ling pater Honorat is. Ach! lieve God, en zal hij terugkomen? Ja, want gezaghebbende lieden wen den met het oog daarop pogingen aan. En mijn dochter?... mijn dochter? Hare woorden stokten in hare keel. Pater Sirice beschouwde haar diep medelijdend. Wees niet bevreesd, zuster, sprak hij zacht, pater Honorat zal u geene smart veroorzaken. Ik was eertijds zijn vriend, en sta borg voor hem. Gij zult zijn eerste vertrouweling wezen. Ik wilde wel de eenige zijn, sprak zij al weenende. Zoo zal het zijn, indien het mogelijk is, reken op mijne toewijding. Ik wil niet dat gij door ons lijdt, want gij zijt «en der schoonste zielen welke ik op deze wereld ontmoette. Ga in vrede! Onz:- Lieve Heer zal al het goede dat gij deedt, met geen kwaad vergelden!..,... Laure, gerustgesteld, vertrok den vol genden dag met hare dochter naar Argelles Maurice en Diane wachtten de reizigsters aan het station af. De markiezin besefte tvel dat ook zij die twee vrouwen noodig had, en hoewel zij haar inwendig diep ver foeide trachtte zij zich heel lief tegenover haar aan te stellen, want haar belang had op alles den voorrang. Zij omhelsde Laure verscheidene keeren. Toen de beurt kwam aan mej. Vallauris, vergenoegde Diane zich haar te zeggen: Gij hebt goed' gehandeld met te,ko-' men. Henriette antwoordde niet. 'f Was im mers toch niet voor mevr. d'Argelles, dat zij de reis ondernomen had Wat May rice aangaat, hij drukte beiden tegen zijn hart met ingehouden aandoe ning en sprakelooze teederheid, wat voor moeder en dochter wel hefc grootste ge luk was. Ach! lieve lieven, zei hij eenvoudig, zijt gij eindelijk daar! Eindelijk!Dit woord, uitgesproken zooals hij het uitsprak, deed den hemel in kaar harten nederdalen, terwijl beider ge- Jachten hetzelfde waren: Zij hadden hun nen Minou van eertijds weergevonden, al wat zij op aarde het meest beminden Wat kwam er al 't overige op aan! En wat zouden zij voor hem al niet uitstaan des noods! De hevige dagbitte was verdwenen. In een praehtigen, ;>pen landauer reden zij door de heerlijk'1 streek, gelegen tusschen het spoorwegstation en het kasteel van Argelles. Wat is het hier. schoon! riep Henriette getroffen uit. Denzelfden indruk maakte 't landschap op mijv toen ik hier voor de eerste maal aankwam, zei Maurice. Wat kalmte, wat grootheid, wat poëzie! Hij voegde er niets anders bij. Onder den gebiedenden, spot.tenden blik zfjner schoonmoeder, verkoelden en vergingen zelfs zijn beste gewaarwordingen. Maar Souriquette, die naast hem zat, had hem begrepen, en daar zij, ten uiter ste gelukkig, hem in stilte de hand drukte, diende er niets meer gezegd opdat liij zoude voelen "dat zijn gedachten en sym pathieën nu weerklank vonden. HOOFDSTUK II. De nimf uit het gebergte. Inès werd zwaar ziek. Diane werd e.r schier krankzinnig van. Zoolang het ge vaar duurde, liep zij gelijk een opgesloten panter het kasteel op en neer, onder en boven. Op zeker oogenblik, toen men haar be richt had dat het leven harer pleegdochter aan een zijden draadje hing, riep Diane, als ze weer alleen was, wanhopig uit: Ach! mijn kind gaat sterven...... God straft me in haar! En werktuigelijk zakte zij op hare knieën. Moeder Blanche, vergiffenis!stot terde zij al snikkende, vergiffenis! vergif fenis!... Ik ben een ellendige, maar gij zijt 'n heilige bij den Heer!... Vergiffenis! Vergiffenis! Diane had niet enkel Spaansch bloed in hare aderen; zij was ook bijgeloovig, en, in zekere omstandigheden, ten prooi aan on redelij ken angst. Nu lag zij geknield te snikken en te bid den, haar kermende simeekingen nu en dan onderbrekende, om te zeggen: Aoh! mijn God! verlangt Gij een offer, neem mij, maar niet dit arme meisje, neen, niet haar! Intusschen stonden mevr. ValIauHs en Henriette de lijdende Inès bij. Ook Maurice wilde zijne vrouw aanmoe digen en troosten; maar zij wees hem barsch en boosaardig terug. Ga heen, gij! beet zij, half ijlende, hem toe, ik wil u niet zien. Hij gehoorzaamde. En Henriette bracht hem van tijd tot tijd nieuws. Eindelijk, tegen den avond, bij het in vallen der schemering, ging de deur nog maals open en Maurice meende de speel bal te zijn van een&n droom. Een heerlijke, slanke, blonde gestalte kwam naar hem toegezweefd met een rei* ne, weergalooze bevalligheid, een "kind in hare 'armen houdende. Zij geleek aan de nimf van den huiselijken haard, aan d# welbeminde eaigelbewaarster van alle hei' lige familie vreugde. Hij wankelde e>n meende neer te knietonk Mijn God! mompelde hij. Hij vernam Henriette's stem: Hier is uw zoon, Maurice, sprak zij. Moeder verpleegt uwe vrouw; zult gij h^jj kind minder liefhebben omdat ik hel uw armen legï* fWordt vervolgd^

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 6