te-Scicbelte (Bot itfcmfc BUITENLAND. BINNENLAND. js(< verschijnt eiken dag, uitgez. 2ou- en Feestd. Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling^ j,eidcu 17 cL p. week, f-.Sö p. kwartaal; bij aiten id ct. p. wevk,f2.40p.kwartaal.Franco ij, fe.rC p. kwartaal. Het GcïUustreerd Zondag3- ;jg voor do Abonné's veixrijebaar'tegen betaling get, p.kwartaal,bij vooruitbetaling. A fzonderlijke 1 et., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. «mmer bestaat uit twee bladen. ddelijk en heilzaam. Igens ongeloovigen en andersdenken de Roomsche Biecht een mensche- jnstelling, een uitvinding van pries- strijdig met het gezond verstand, lend voor de vrijheid van geweten en irlijk voor de samenleving. S is er waar van die beweringen? n Christus, de Godmensch, openlijk d. doorkruiste Hij Palestina, om al- el te doen, om niet enkel lichamelijk jveg te nemen, maar ook en vooral, e zielen te bevrijden van de banden on de. Hij stichtte zijn Kerk.,* om het dat Hij begonnen was voort te zet- laar hoe moest de mensch, na Chris- lemelvaart, vergiffenis van zonden in ?rk verkrijgen? Zou Christus persoon- ij eiken zondaar verschijnen en hem i. wat Hij eens lot Magdalena sprak: rónden worden u vergeven", of zou an bepaalde personen Zijn macht, om n te vergeven, overdragen? istüS heeft, nooit beloofd, persoönlijk nzondaar te komen. Hij zou dus Zijn om*zonden te vergeven overdragen Ie dienaren zijner Kerk. 'En dit deed oen Hij na zijn Verrijzenis tot zijn eien en in hen tot.hun wettige op is sprak: Gelijk de Vader Mij ge- q heeft, zoo zend Ik ook uOnt- den H. Geest. Wier zonden gij ver- hun zijn ze vergeven, en wier zon- j behoudt, hun zijn ze behouden." k. dus Christus door zijn hemelschen gezonden is, zoo zendt Hij zelf zijn ilen en hun wettige opvolgers en wel etzelfde doel en dezelfde macht, n.l. outvmoedigen zondaars liun' zonden geven. En opdat zij naar beboeren die zouden gebruiken, schenkt Christus 'n H. Geest, die hen met zijn weten- verlichten, met zijn kracht verster- n met zijn liefde ontvlammen zal. nuen vergeven beteekent hier niet een ambtelijke verklaring, dat de zon- oor God zijn vergeven, zooals de Pro-, iten -meenen, maar een werkelijke raak, gelijk Christus-zelf verzekerde: rwaar Ik zeg u: al wat gij zult binden rde, zal ook gebonden zijn in den he en al wat gij ontbinden zult op aarde, ok'ontbonden zijn in den hemel." De iving der zonden op aarde door den ter, wordt dus bekrachtigd, bezegeld God in den hemel. Christus de macht om zonden te ai zoo aan de dienaars zijner Kerk lég, 'kuniïën in gewtmé omstan'dig- allo zware na.het Doopsel bedreven, alleen door het gewone middel, de vergeven worden. Waartoe immers e overgedragen macht anders die- Iedere zondaar is daarom verplicht linste zijn zware zonden met getal en Bstandighaden, welke de zonden rner- veranderen, aan de rechtspraak van lester te onderwerpen. En hij moet soa met een rouwmoedig hart en het voornemen, niet meer te hervallen ren's bereid zijn, de boete te volbren- ivelke hem tot voldoening van zijn in wordt- opgelegd. Alleen onder die •den kan hij vergiffenis van zon- tekomen. rtys de Biecht geen menschelijke, een goddelijke instelling. Alleen on- of godsdiensthaat kunnen en uur- èweren. dat zij een uitvinding is der Hoe zou het mogelijk geweest zoo zegt ons reeds het gezond vtr- dat de katholieke priesters over de wereld gelijktijdig op den inval ien, de Biecht in te voeren, (lat zij ral slaagden en de Katholieken ns liun stem verhieven tegen een in- 'ie zoo zeer indruischt tegen Kchen hoogmoed, zoo -diep ingrijpt Geven van rlen mensch en waaraan dlsen de leeken, doch ook de pries- i, de Paus niet uitgezonderd, zich n onderwerpen? Daarenboven, wat liet bicch.thooren voor een priester kelijks? Niets', integendeel veel last, iczwaren, heel lichamelijke en gees- kwellingen, soms zelfs gevaren voor fii gezondheid en daarbij een zware 'Woordelijkheid jegens God zijn deel. jftnige voldoening is, zondaars weer *d fp verzoenen en hen gelukkig ie En slaagt hij hierin, dan juicht piipsferziel en vergeet alle moeiten, 6ii offers. ie biecht een uitvinding en instel- wq priesters was, dan zou men toch wanneer, waar en door wie dat ge- is. Do kerkelijke geschiedenis meldt ter niets van en niemand weet er 'k biecht iwet aangenaam aan de Sklijke natuur, toch is zij geheel vol- Je natuur. Om zijn zonden oprecht Pen, moet de mensch natuurlijk zich- fwcld aandoen, zichzelf overwinnen. Ir die belijdenis is geheel volgen^ zijn Ur. want de mensch heeft er behoefte te, wat hem- op het hart ligt, aan Kil bekend te maken. Dit schenkt hem kracht en troost, vrede en vreugde, faan wien zal hij zijn geheime zon- overtredingen openbaren zonder te vreezèn, dat ze bekend worden? tes heeft door de instelling van het ^anient der Biecht aan deze behoefte teuensehelijk hart voldaan. De R.-K. is de man, die in Gods plaats de ^belijdenis aanhoort en tot eeuwige teouding is verplicht. Aan hem kan l'knd en strijdend hart .zich uitstor- tet volste vertrouwen. Geen qnkel 's bekend, dat een katholiek priester, afvallige, ooit het biechtgeheim 10e Jaargang. WOENSDAG 23 APRIL 1919. Bureau STEENSCHUUR 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. heeft geschonden. Wel daarentegen iijn er talrijke feiten te noemen, dat de katho lieke priesters ter wille van het biechtger No. 2894 Postbus II. De Advertentieprijs bedraagt 171/2 cent per rejel voor Handels advertentiën; Zaterdags-25 een; per regel. '221/2 cent per regel voor gewone advertentiën; Zater dags 30 cent per regel. Voor ingezonden medeaeeiingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worde» aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cenj.;' Zaterdags 75 cents, van 30 woorden heim de zwaarste beproevingen, zelfs den dood doorstonden. De H. Joannes van Ne- pomuc werd in de Moldau geworpen cn. verdronk, omdat hij weigerde aan den god- deloozen koning van Bohemen, Wcnces- laus IV, mee te declen, wat hij uit de biecht zijner gemalin wist. Vaisch is daarom de bewering, dat de Biecht gevaarlijk is voor de samenleving. Zeker, men kan misbruik maken van de Biecht, gelijk van de heilig ste zaken. Moeten echter de rechtbanken verdwijnen, omdat er soms onrechtvaar dige rechters zijn? Door de Kerk wordt te gen mogelijke misbruiken zorgvuldig ge waakt en worden voorkomende .misbru^en streng gestraft. De Biecht is ook geen gewetensdwang, zooals men beweert. Geen andere dwang wordt hier gevorderd, dan die, welken de \mensch ih het dagelijksch leven zichzelf moet aandoen. Wie valt, moet opstaan, an ders blijft hij liggen. Wie in den hemel wil komen, moet, gelijk Christus zelf ver zekert, geweld gebruiken. Wie in zware zonden valt en daardoor vijand wordt van God en uitgesloten van den hemel, moet opstaan, dat is: moet volgens Gods gebod zijn zonden rouwmoedig en oprecht belij den, als hij ten minste Gods vriendschap en het recht op den hemel wil terugbeko men. 'Zelfs de Protestantsche Hofprcdikant Ackermann getuigde, dat biechten een daad is van gewetensvrijheid. Christus heeft geen tijd bepaald, -wan neer de zondaar biechten moet en de Kerk deed het evenmin in de eerste eeuwen, om dat het niet noodig was. Toen echter later sommige Christenen jaren lieten voorbij gaan zonder te biechten, achtte de Kerk zich in-het waarachtig welzijn barer leden verplicht in 1215 op de vierde Kerkverga dering van Lateranen het gebod uit te vaardigen, dat alle geloovigen, die zich aan een doodzonde hebben schuldig ge maakt, minstens ééns in liet jaar moeten biechten. Wat is er onredelijks in dat ker kelijk gebod? „Maar", zoo leeren Protestanten en wa nen misschien ook Katholieken, „het is voldoende, dat men zijn zonden belijdt aan God zelf." Di£ is niet voldoende, wijl God gebiedt en verplicht, ze aan zijn plaatsbekleder den priester, te openbaren en God tot nie mand onmiddellijk zegt. of dc zonden ver geven zijn. Als belijdenis aan God alleen voldoende was, hoe zouden we dan zeker heid hebben, dat vergiffenis was verkre gen? Het berouw alleen geeft die zekerheid niet, en-de belijdenis evenmin. Eerst bij het vrijsprekend woord van den priester: „Ik ontsla u van uwo zonden", daalt vrede in do^ziel en verdrijft er alle onrust. En overgelukkig, als vriend van God, keert de biechteling huiswaarts om weer met nieuwen moed voort te gaan op den vaak moeilijken levensweg. Dat geluk van den enkeling deelt zich mee aan het gezin. Door de biecht leeren man en vrouw, ouders en kinderen, overlieden en onder danen eikaars rechten eerbiedigen en hun wederzijdsche plichten vervullen, hun fou ten betreuren en hun gebreken verbeteren' Jjjln waar zoo de gezinnen godsdienstig en gelukkig worden, is de grondslag gelegd voor innerlijke en duurzame levensvèrbe- tering en geluk van de verschillende stan den in de maatschappij en het- heil van den £>taat. Deze drievoudig-heilzame werking der Biecht wordt zelfs door andersdenkenden 'erkend. En het zal daarom niemand ver wonderen, dat vooral in den laatsten tijd onder hen een strooming merkbaar is, die een soort Roomsche Biecht wil invoeren. Manresa, Venlo. P. REIJS S. J. Nog steeds roering in Beieren, De opmarsch der Roemenen. Nieuwe wenschen van BelaKun. Berichten over een nieuw verbond. Japan ontevreden? OVERZICHT. De berichten uit Beieren vestigen den indruk, dat de regeering van Hoffmann niet over afdoende hulpmiddelen beschikt orn den toestand meester te worden. Augs burg is wel door de Beiersche en Wurtem- bergsclie troepen bezet, doch daarmede is Munchen pog niet in de macht der regee ring gekomen. Zelfs is het niet duidelijk, welke houding liet garnizoen van Mun- chen heeft aangenomen. Volgens sommige berichten heeft 'het den centralen raad af gezet, volgens andere is het alweer naar den kant der communisten overgeheld. Van den opmarsch der Roemeniërs tegen de Radenrepubliek Hongarije hoort men van de zijde der Entente nog niets. De mogelijkheid is niet uitgeslqten, dat de Roelnéniërs, al of niet in opdracht van de Entente, hun demarcatielinie verschuiven, zooals indertijd al aangekondigd werd, dat met het oog op het bolsjewistisch gevaar gebeuren zou. Die aankondiging is toen, naar men weet, rechtstreeksch aanleiding geworden tot het uitroepen der Raden republiek. Bela Kun heeft zijn hoop, behalve op de strijdbaarheid van zijn te vormen Roode Leger, gevestigd op de Russische broeders, die al op weg naar Tsjernowits zouden zijn. Doch zullen de Russische bolsjewiki de handen in eigen land niet te vol hebben om aan hulp naar buiten te denken? De Franschen hebben Odessa wel moeten opgeven, doch stellen zich bij Sebastopol blijkbaar met eenig succes te weèr. En de ernstigste bedreiging voor de regecring in Moskou is wel de opmarsch van de Siberi sche troepen van admiraal Koltsjak, die in 5 weken al 300 K.M. zijn opgerukt en de Wolga tot op 160 K.M. ^ijn genaderd. Binnenkort zullen Koltsjak wellicht groote hoeveelheden graan in handen vallen, die niet. in tijds kunnen weggevoerd worden. België. Brand in een bioscoop-theater. Een begin van brand veroorzaakte een paniek in een bioscooptheater te Charleroi. De toeschouwers sprongen van de galerij en uit de vensters. Veertig personen wer den gewond, onder wie vijf ernstig. Duitschland. Val der Beiersche Ra-Jenregeering? De „Daily Mail" verneemt, gedateerd 20 April, uit Munchen: Gisterenavond werden biljetten aange plakt. met de kennisgeving: Het geheele garnizoen verklaart den Centralen Raad afgeschaft en doet een be roep op de Beiersche bevolking om de wet tige socialistische regeering te steunen te gen de verwaten buitenïandsche agitato ren. Daarop heeft Hoffmann het gezag in handen, genomen en den staat van beleg afgekondigd. Do bezetting van Augsburg. Onderhandelingen hebben gevoerd tot aanvaarding der door de leiders van de regeeringstroepen gestelde voorwaarden: 1. onvoorwaardelijke Erkenning der re geering Hoffmann; 2. afgifte van alle wapens; 3. uitlevering der raddraaiers; 4. bezetting van de stad door de regee ringstroepen; 5: vorming van een volks weer uit alle lagen der bevolking in overeenstemming met de bepalingen voor geheel Beieren. De staat van beleg is voor Augsburg af gekondigd. i)e stad wordt gebruikt als basis voor den aanval op Munchen. De te vormen tblkswoer mag zich in 't bezit van wapens bevinden. Van het overige wordt ieder, die met de wapens in de hand tegen de regeeringstroepen strijdend aangetrof fen wordt, doodgeschoten. Gebrek aan holen. Wegens gebrek aan kolen zal Donderdag het verkeer van personen op de Beiersche staatsspoorwegen-volkomen worden stilge zet. Hét transport der Tevensmiddelen is verzekerd. Het vervoer'vftir goederen zal in beperkte mate gehandhaafd blijven. De staking in het Roergebied. De mijnwerkersstaking in het Roerge bied was ook gisteren verdergaan het af nemen. Hel aantal werkwilligen in het ge heele Roergebied is aanzienlijk gestegen. In dc mijnen is de arbeid geheel of voor het grootste deel hervat. Slechts in het district van TTamborn wordt nog op eenigs- zins groote schaal gestaakt. Wolff meldt uit Essen, dat het aantal stakers gistermorgen nog 82,002 bedroeg, tegen 100,334 op Zaterdag. Frankrijk. Védrines. f Do vliegenier Védrines is gedood door een doiri aan zijn vliegmachine. De dood van Védrines is veroorzaakt door een ongeval bij de landing. Een van de twee motoren werkte niet goed, zoodat de aviateur wilde landen. Hij stuurde daartoe naar een weiland bij Luzern, maar hij kon dit niet bereiken, doordat de linker vleugel van zijn toestel bleef haken in een wingerd. Het toestel sloeg om en verpletterde den aviateur en zijn mechani- cien onder zijn gewicht, zoodat de dood onmiddellijk is ingetreden. Védrines had gebroken armen en beenen, een groote wond in den rug en drie wonden aan het hoofd. De twee lijken zijn vervoerd naar liet ge meentehuis van St. Rampert d'Albon. Rusland. Sebastopol ontruimd. Volgens een te Londen ontvangen be richt uit Moskou, zoo seint het H. N., heeft de regeering van de Krim, Sebastopol ont ruimd, nadat de commandant der Gealli eerden een wapenstilstand voor "acht dagen gesloten had. De Vredesonderhandelingen De vervolging van den ex-keizer. Daar België de functie van internatio naal vervolger van den ex-keizer en ande ren, die voor den oorlog verantwoordelijk zijn, heeft geweigerd, zullen de-,geassoci eerde regeeringen die taak op zich. nemen. Japan ontevreden? Behalve Italië, zegt de Parijscha corres pondent van de „Daily Telegraph", is er nog een ontevréden bondgenoot. De. Japansche regeering is n.l. zeer on voldaan over de oplossing, die men heeft gevonden voor de quaestie van Kiau-tsjau. min of meer in overeenstemming met .de beginselen van den'volkerenbond. De ge allieerden kunnen de eensgezindheid te Versailles niet handhaven, wanneer zij niet volkomen in harmonie zijn met Tokio en Rome. De besprekingen. De regeeringshoofden zijn vandaag en gisteren doorgegaan met het vraagstuk- dei: Adriatische Zee te behandelen. Men is nog niet tot overeenstemming gekomen. De Japansche^aanspraken komen nu te berde. Berichten over een nieuw verbond. Naar verluidt hoeft Wilson op een vraag omtrent zijn houding ten opzichte van het ontworpen verdedigend verbond van Enge land, Frankrijk en da Vercenigde Staten getelegrafeerd, dat hij niets zal doen het- geen^den volkenbond in gevaar brengt of tegen de beginselen, die daaraan ten grondslag liggen, indruischt. Het vertrek van Wilson. Volgens een medecleeling van de „United Press' heeft president Wilson besloten, de „George Washington" niet te Brest te la ten *1)1 ij ven. Het schip zal naar Amerika terugkeeren met troepen, terwijl de „Ari- zone", welke niet geschikt is voor hot troe pentransport, te Brest in gereedheid zal blijven, ten einde president Wilson zoo snel mogelijk naar Amerika over te bren gen, indien dit noodig is. Het schijnt thans, dat de datum van 20 Mei/ dien men als mogelijken datum had aangegeven voor den terugkeer van den president, te vroeg is. Hoewel de tijding nog niet officieel bevestigd is, gelooft men 'algemeen, dat een buitengewone zitting van het congres telegrafisch bijeengeroe pen zal worden in den loop van de maand Mei en dat de president zich tusschen den 25sten Mei en den lslen Juni zal inschepen. Hst vrijgeven der gewassen. Nadat tot voor korten tijd de peulvruch ten op zeer bescheiden schaal onder het Nedciiandsche volk warén gedistribueerd, werd op 10 April hét ministerieel besluit gepubliceerd,, waarbij alle peulvruchten vrij werden gegeven; de geheele distribu tieregeling betreffende deze gewassen werd daarbij ingetrokken, en de maximumprij zen werden opgeheven. Vijf dagen nadat dit fmjinisteiiieeii (besluit was bekendge maakt, verscheen in de Staatscourant de door den minister van Landbouw vastge stelde „Rantsoenenlijst", voor het» tijdvak '22 April tot 20 Mei e.k., waarbij uitdruk kelijk voorgeschreven werd, dat „geen hoogere rantsoenen mogen worden ver strekt" dan de in die lijst opgenomen hoe veelheden. Daarbij vinden wij vermeld: peulvruchten 1.5 Kg. (1 Kg. bruine boon en-, witte boonen, kievitsboonen of dergelijke), en ï- Kg. capucijners of dergelijke. Sinds dien verscheen nog een rectificatie dezer lijst. Waar inlusschen de minister zelfs rlen uitvoer van erwten en boonen'tot 30 April e.k. heeft toegestaan (Staatscourant van 17 April), daar zou het zeker wel groote dwaasheid zijn, indien ook maar éon ge meentebestuur zich aan eenige beperkende bepaling ten aanzien van peulvruchten iets gelegen liet liggen. Trouwens... het minis terieel besluit van 10 April hief gelijk boven aangehaald alle belemmerende bepalingen op. Tegenstrijdigheid aan allo kanten 1 Naar wij vernemen, heeft de regeerings- commissaris, belast met de rij ksgr aan ver zameling in Noord-Holland, aan de hun gemeesters in die provincie een schrijven verzonden van den volgenden inhoud: „Ik heb de eer, uwe aandacht te vestigerr op het feit, dal van regeeringswege thans peulvruchten enz. in openbare veiling wor den verkocht, waardoor de mogelijkheid ontstaat, dat erefraudeerd kan worden dnnr de in veiling gekochte producten als eigen verbouwde in te leveren. jfn verhand hiermede verzoek ik u be leefd, nauwlettend te doen toezien,»dat voor zoover nog producten worden ingeleverd, de landbouwers uitsluitend hun eigen oogst inleveren." Uit het bovenstaande mag dus de con clusie Jworden getrokken, dat de peul- viuichten hij de regeeringsveilingen een la- geren prijs opbrengen, dan door de regee ring aan de verbouwers wordt uitbetaald. De melkprijzen. In verband met de omstandigheid, dat dc Regeering voornemens is na 30 April e.k., wanneer de garantieprijs vöor de melk aan de veehouders te betalen, een einde neemt, alle maximum-prijzen en garantie prijzen voor melk ie doen vervallen, is van sommige zijden de verwachting uitgespro ken, dat de onderlinge concurrentie de veehouders in den komenden zomer er wei toe brengen zou, de melk tot allengs lagere prijzen in consumptie te brengen. Naar ons van welingelichte zijde mede gedeeld wordt, moet intusschen op een verlaging van de melkprijzen voorloopig niet veel kans bestaan. De veehouders toch.moeten voornemens zijn, als prijv- basis voor de zomermelk vast te stellen een noteering van 14 cent per liter afge haald aan dè boerderij, óf 15 cent aan -Je inrichtingen geleverd. De af deeling Diemen van den Bond van Veehouders heeft zelfs het hestuursvoor- stef van 14 cent' per liter verworpen en stelde als prijsbasis vast 14cent af boer derij. Aangezien van 1 Mei af de RijkstoesUg, welke-voor de inrichtingéfa thans ï>l/2 cent per liter bedraagt, geheel vervalt, z&h de consumptieprijs, aangenomen dat dezelfde winstmarge behouden bleef, reeds 2ÖV& cent per liter moeten worden. Naar wij vernemen, zouden de slijters wel bereid gevonden worden tot een iets 1 ageren prijs te verkoopen, doch over het algemeen kan 'n beduidende verlaging van den thans geldenden maximum-prijs van 20' cent per liter voorloopig niet verwacht wordjm. De directie van een der groote melkin richtingen verzekerde ons nog, dat het ol- gemeene melkverbruik na. de verplichte langdurige bezuiniging, ook thans, nu de rantsoeneering opgeheven is. kleiner is dan in vorige jaren: hét publiek heeft zich langzamerhand aan een geringer melk verbruik leeren gewennen. Deze kleinere omzet laat een geringer winstcijfer ook al niet toe, waarbij nog komt, dat ook do hoogere arbêidsloonen en de sterk gestegen exploitatiekosten der groote melkinrichtin gen factoren vormen, die verlaging van den melkprijs in den weg zouden staan. „Tel." Suikerbietenpuip. De minister van Landbouw hoeft inge trokken zijne beschikking -betreffende maximumprijzen voor suikerbietenpuip. Wollen sokken. In het laatst van de vorige maand wer den de gemeentebesturen in de gelegen heid gesteld goedkoope wollen sokken en kousen te bestellen bij de Rijks Klerding- voorziening. Bijna alle gemeentebesturen hebben hieraan gevolg gegeven; zij bestel den in het geheel ruim 2,000,000 paar, of meer dan tweemaal zuoveel als de beschik bare hoeveelheid. Van een aantal gemeenten, kwamen zelfs aanvragen binnen tot 10 paar per inwo ner, Een toewijzing jnaar evenredigheid van de bestelling kan daarom eerst ge schieden, nadat de buitensporige aanvra gen tot behoorlijke afmetingen zijn terug gebracht. De aanmaak is thans zoover gevorderd, dat eénigé honderdduizenden paren gereed zijn, zoodat de verzending beginnen kan. Eerst wordt de geheele voorraad sokkeit verzonden. Als maximum geldt hiervoor een iiantal van ongeveer 100 paar sokken per *000 inwoners. De steenkolen uit België. Wij vernemen uit Brussel, daf hel kwan tum van 100,000 ton kolen voor uitvoer naar Nederland zonder tegenprestatie voor loopig is verhoogd tot 250,000 ton. Dc mo gelijkheid is echter -zeer groot, dat dit kwantum ook nogmaals belangrijk zal worden verhoogd. De kolen moeten door de Nederlanders zelf worden afgehaald. De verscheping is thans in vollen gang. De organisatie hiervan vereischte nogal eenigen arbeid, doch heeft bij de Belgische mijndirecties een zeer gunstige# indruk ge maakt. Op het oogenbiik liggen in de ver schillende bekkens 100 schepen ie laden, terwijl or reeds een 50-tal de Nederland- sche grens passeerden. Het geheele kwantum moet. voor eindo Juni zijn afgenomen, hetgeen zeer zeker zal geschieden. Spoorwegverkeer. Op vragen van den heer De Groot betref fende uitbreiding van het spoorwegver keer antwoordden de ministers van Water staat en Oorlog: De kolenschaqgschte laat nog niet toe uitbreiding aan het treincn- vorkeer in ons land te geven. Zoodra de kolen voorziening dit wel toelaat, zullen tusschen Amsterdam en Rotterdam over Den Haag weder vroege en late sneltreinen worden ingelegd. Voorts bestaat hot plan dan dasrglijks twee sneltreinen tusschen genoemde plaat sen over Gouda te doen loopen. Spoorwegverkeer Amsterdam—Gouda— Rotterdam. Naar wij vernemen, zal met ingang van den zomerdienst bij dc Staatsspoorwegen de lijn HarmeienBreukelen weder in giv bruik worden genomen, zoodat do recht- streeksche .dienst Amsterdams-Rotterdam over Gouda wordt hersteld. De socialisten togen ochtendbladen? Op dc huishoudelijke vergadering van do S. D. A. P. te Arnhem deelde Schaper ten opzichte van de wet-Aalbcrse mee, dab in die wet ochtendbladen beschouwd wor den als geoorloofd. Spr. is het er niet mee eens. Hij noemt ochtendbladen geen le vensbehoefte. Deze zaak zal, zoo zeidc hij, in de Kamerfractie ter sprake komen. Een verplaatsing. Men meldt uit Winschoten: II. W. Krop, communist, die gc-kozeö werd tot lid der Provinciale Staten vati Groningen, is overgeplaatst als adjunct inspecteur der belastingen naar Gouda. Hij was de eenige communistische candidaat voor den gemeenteraad van Winschoten. Congres R.-K. Middenstandsbond. Het 3e Congres van den Ned. R.-K. Mid denstandsbond zal dezen zomer te Breda worden gehouden. Eerste Nederland9che Katholiekendag, Wie lid wil worden van den Nederland* schei 1 Katholiekendag, wélke dit jaar ge houden zal worden te Utrecht op 23, 24 en 25 September, geve zich onmiddellijk op aan mr, E. .C. Boekclman, Maliebaan 79, Utrecht. Over het bedrag van f 10 zal later .worden beschikt. Wie een gift wil schenken ter bestrijding de hooge kosten aan Katholiekendag verbonden, den penningmeester van he van den Biesen, Breda. algemeenen die aan mr. H, Hokjessysteem. „Het Volk" woedt steeds legen de af- cheidingszucht der Katholieken, die maat Lidoor staketsels zetten. We hebbe# herhaaldelijk aangetoond datv

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1