■Je LeiÉÉ Coarant". Tweede Blad. BINNENLAND. een edel hart. kerknieuws. ii, I- Woensdag 2 April 1919 het groote gezin. P| Keurig was hetgeen Minister Dc Vries in 8 Eerste Kamer over het groote gezin qp- isrkte. Wij nemen woordelijk dit deel van jn speech overr ulen heeft gewezen op de moeilijkheden 11 ooi' de groote gezinnen. Ik zal die niet jtkennecn, maarf herhaaldelijk is de schijn iwekt, alsof het tot de taak van de Over- gid zou behooren, om te maken, dat de roote gezinnen even gemakkelijk door de ereld kunnen komen als de kleine, en die unsequentie mag ik niet aanvaarden. Ik mviiarü' wei de noodzakelijkheid,om, ■l het kan, rekening te houden met de roote gezinnen, maar ik beweer ook, dat lj naar de mate van onze krachten dnar- i iee tot dit oogenblik niet in gebreke zijn 1 ibleven, waar de aftrek voor de inkom- enbelasting en de personeele belasting iet zoo gering is. Aan den anderen Kant q iag men het niet voorstellen, alsof het P roote gezin, per se maatschappelijk in loeilijke positie z"ou verkeeien, en ook niet sof tegenover* de financieele beperking, ie het groote gezin zich vaak moet opleg- in, niet andere groote geestelijke voordee- ii' n staan, die het groote gezin hiedt boven I et kleine. Want zijn er vaak niet tranen geschreid d gebeden opgezonden tot Hem, die de ron van het leven is, opdat het huwelijk I iet kinderen, gezegend mocht worden! Groote sociale en geestelijke voordeelen iedt het huisgezin en ik zeg het van deze ii laats, dat kinderen zijn een zegen des it [eeren. Kinderen uit een groot gezin ij het ook, dat zij vaak in moeilijke om- andigheden worden groot gebracht aren'niet altijd de minstwaardige burgers er maatschappij en het huisgezin, dat zich isschien eenige opofferingen heeft moe- en getroosten, om de kinderen groot te rengen, heeft vaak, wanneer de kinderen i rdot waren, het effect en den zegen, wel- e daarin gelegen zijn, ondervonden. Voor wver mogelijk wensch ik ook gaarne bij 6 dragen aan het verlichten van de lasten an groote gezinnen, maar met beperking n niet aanvaardende de consequentie, dat iet mogelijk zou zijn door belastingwetge- ing maatschappelijk de groote en kleine 1 ezinnen op één lijn te stellen. Wenscht men, dat de alleenwonende per- onen, de ongehuwde zwaarder worden be ast ik ben eerder bedacht op het vin- en van nieuwe bronnen van inkomsten lan op het laten varen van oude dan censch ik er op te wijzen, dat ik princi- eel niet ongenegen zou zijn de alleenloo- inde personen 20 pet. meer te laten beta- dan de gehuwden. Maar het zal voor Staat niet zooveel opbrengen, als ve- fa wel denken." nog 40,000! Op de vergadering- van het Ned. Verbond 1 an Vakvereenigingen, te Amsterdam ge- li louden, werd geweldig te keer gegaan te gen de pogingen der Katholieken, om Ka- holieke arbeiders in Katholieke vakver- 1 lenigingen te houden en ze terug te halen lit socialistische. Het schijnt dus,, dat de 1 atholieke actie inslaat. Een der sprekers deelde mee, dat er nog 40,000 katholieken bij het N. V. V. zijn 5j aangesloten! Als 't waar is, is er nog werk ij [enoeg! De socialisten kunnen er van ver- Rkerd zijn, dat de katholieken niet zullen J rusten, vóór dat elk katholiek georgani- •eerd is in een vereeniging, waar hij thuis hoort, en dat de strijd zeker niet zal ein- digen, vóór dat de laatste katholiek uit het Socialistisch N. V. V. verdwenen is. De heeren zouden wijs doen, niet zoo den 1 verontwaardigde te spelen. Ook zij weten drommels goed, dat katholicisme en socia lisme niet samen kunnen gaan. Als zij wilden zijn, moesten zij daarom bevorderen, dat iedereen volgens zijn eigen beginselen georganiseerd werd! moderne vakorganisatie en revolutie. Dezer dagen spraken wij een onver- valscht socialist, hartstochtelijk voorstan jer en lid der moderne vakorganisatie, to een gesprek over de mogelijkheid van «en spoedige nieuwe revolutiepoging ook J" ons land welke mogelijkheid hij geenszins ontkende bleek de man alles wialve^op dergelijke poging gebrand te I ~f¥üK1lëtön^ 166) Een bediende van mijnheer Maurice Vrangt om mevrouw te spréken, zeide hij. "enriette antwoordde: ..7" Wij willen hem niet ontvangen; heeft li] een brief af te geven, hij stelle hem u er hand, Baptiste; zeo niet kan hij gaan vanwaar hij gekomen is. Eenige minuten later kwam Baptiste te- rug met een brief op een zilveren schaal. Er is antwoord gevraagd, zeide hij. 't Is wel, Iaat ons alleen, ik zal bellen ais ik V! noodig heb. De bediende gehoorzaamde. De brief was geschreven door Diane en gericht tot Laure. Lees, sprak mevr. Vallauris tut hare dochter Met luider stem las Henrictte deze regels Zeer lieve vriendin, Ik zou u eens dringend moeten spre- en! kunt gij naar 't hotel komen of wilt 8'j dat ik u opzoeke? Dezen morgen zijn eenige onaangena toe woorden gewisseld tusschen den heer zijn. Zelfs verheelde hij ons niet, dat me nig van zijn partijgenooten met schrik aan een revolutie dacht, wijl de moderne vakvereenigingsmannen helder inzien, dat hun vakorganisatie in den stroom ran eventueele bolsjewistische troebelen zal worden meegesleept on naar den -■ kelder gaat. w „Wie uit onze kringen naar een revolu tie drijven, zijn stommerds", besloot onze zegsman met begrijpelijk sociaal egoïsme. „Wat wij in jaren van geduldig en moei zaam werken hebben opgebouwd, zou immers met één slag door de ruwe bolsje wistenvuist vergruizeld worden. „Tijd". Een ernstige waarschuwing. „Het Katli. Volk" laat een ernstige waarschuwing hooren. „Werkstaking moet in dezen tijd meer dan ooit het uiterste middel zijn en werk gevers dienen in 't oog té houden, dat de arbeidsvoorwaarden belangrijk moeten verbeterd worden. Werkgevers en werknemers hebben hier dezelfde belangen, die ook de welbegrepen belangen der geheele gemeenschap zijn. Beiden dragen zij een ontzettende verant woordelijkheid; want het arbeidsconflict is thans het troebel water, waarin de revolu- tionnairen visschen envangen. Elke staking van eenigen omvang men kan dit thans bij de metaalbewerkerssta king zoo goed waarnemen in de socialisti sche pers kan het begin zijn van een ramp, zooals wij er in November een wis ten te voorkomen. Uit goede bron vernamen wij, hoe deze week een transactie in het belang eener industrieele onderneming mislukte wegens de staking der metaalbewerkers. Zoolang de rust niet is teruggekeerd in de arbei derswereld, zoolang zullen normaler toe standen uitblijven. Vooral katholieke of christelijke werkge vers en werknemers, die zonder politieke nevenbedoelingen handelen, moeten dit bedenken. Anders worden zij als speelbal len in de handen der revolutionnairtn. Een zeldzaam geval. Twee der candidaten van de Katholieke lijst voor het lidmaatschap der Prov. Sta ten in den kieskring Wychen, zijn, naar dc „Tel." meldt, sinds hunne candidaat stelling overleden. Daar in den kieskring Wychen vermoedelijk 5 Katholieke candi daten gekozen zullen worden, zullen zij, die nummer 6 en 7 op de lijst hebben, dus nu gekozen worden. Afwezigheid van Kamerleden. Men zou mogen verwachten, dat van de 100 Kamerleden bij gewichtige stemmingen niemand ontbrak, tenzij hij dan om zeer afdoende reden verhinderd was. Wij heb ben den stemplicht ingevoerd om te ma ken dat de Volksvertegenwoordiging in derdaad de afspiegeling zal zijn van den wil der kiezers maar het effect daarvan gaat geheel verloren, als de Kamer ge wichtige besluiten in zeer onvoltallige vergaderingen neemt, en dat is in de afge- ioopen week bij de financieele ontwerpen helaas ki ruime mate het geval geweest. „Bij de motie-J. ter Laan waarbij de Ka mer zich uitsprak over heffing-in-eens waren niet minder dan 20 leden bij de stemming afwezig", schrijft het-Unie-li- hernle „Vaderland". En verder: „Bij "net amendement-Oud, waarbij het maar om de vraag ging of er zeven mil lioen meer uit de Inkomstenbelasting zou den worden gehaald, waren de 20 absenten reeds tot 25 gestegen, o. a. doordat 3 so ciaal-democraten waren heengegaan. Bij het amendement-Van den Tempel om 5 millioen meer uit de Vermogensbelasting te halen, waren weer 5 leden heengegaan, zoodat slechts 69 leden aan de stemming deelnamen. Bij het amendement-Oud, dat in dezelfde richting ging als het amendement-Van den Tempel, werd alweer aan het oordeel van twee leden minder onderworpen, n.i. 67. En dezelfde Kamer met een derde van hare leden absent, besliste over het bui tengewoon gewichtige amendement-Van den Tempel osti de inkomens beneden de f 2100 van de Vermogensbelasting vrij te stellen. Toen eindelijk bij het wetsontwerp „Verhooging van den accijns op het ge distilleerd" het amendement-Staalman— Teub aan de beurt kwam, om den accijns niet op honderdvijftig gulden per hectoliter te brengen, maar op honderd, waren er n '.g slechts 52 leden in de Kamer aanwe zig, en dat is heel erg geweest'. Want al kan men van de overige stemmingen niet met zekerheid zeggen, dat die bij meer voltallige Kamer anders, zouden zijn uit gevallen, dat is met die over genoemd amendement wel het geval. En toen op het eind de wet op den ver hoogden drankaccijns in stemming kwam. bleken er nog slechts 49 leden aanwezig, zoodat de stemming bij den aanvang van Vallauris en mij. 't Is te betreuren, want eendracht, immers, maakt macht? Ik hoop niet dat gij, zooals uw man, wrok koestert. Zijn wij beiden geen zus ters, vermits mijn dochter de uwe is, en uw zoon de mijne? Ik omhels u vurig. DIANE. Wat serpent!... herhaalde Vallauris. Zwijg, vader, zei Souriquette. Zij heeft ons noodig. Zij kan zich tot niemand an ders wenden. Zij weet het; zij is in onze macht. Wat denkt gij ervan? vroeg Laure. Het meisje had reeds alle3 gehaald wat noodig was orn te schrijven. Ik wil wel, maar gij moet dicteeren. Henriëtte begön, zonder zich te laten be praten: „Beste vriendin... Neen, onderbrak Roselin, dat zult gij niet schrijven. Wij verfoeien haar, „Ma dame" is al genoeg. Maurice is bij haar, antwoordde Sou- Ui quette. Léat haar begaan, vriend, zei Laure; de woorden doen niets ter zake, de uitslag zal dezelfde wezen. Ga voort, lieve, 't staat er al. Gij hebt gelijk, hernam Souriquette, ae zitting van aeze weéft nog eens moest worden overgedaan. Het lijkt wel iets op het kinderverhaal van de negen nikkertjes die langzamer hond tot „geen een" verminderen. Regeeringspubllciteit. Zooals reeds werd gemeld,, heeft de re geering zich vereenigd met het plan, dat het bestuur van den Nederlandschen Jour nalistenkring in een advies had ontwik keld, om over te gaan tot de instelling van een commissie van journalisten, die de Regeeririg of een betrokken minister zal wijzen op aangelegenheden en zaken, waar omtrent zij (commissie) openbaarheid wen- schelijk of noodzakelijk acht. Het bestuur van den Journalistenkring lieeft in zijn vergadering yan Zaterdag avond eenige door de Regeering in over weging gegeven wijzigingen in de om schrijving van de taak der commissie aan vaard. De gewijzigde clausule luidt aldus: „dat de adviezen der commissie omtrènt de openbaarheid van eenigerlei zaak steeds zooveeT mogelijk zullen worden opgevolgd en dat, indien zulks niet geschiedt, dc re denen daarvoor zooveel mogelijk aan de commissie worden medegedeeld." De bepa ling, dat de commissie het recht zal hebben te publiceeren omtrent welke zaken zij tot openbaarheid heeft geadviseerd, werd op verzoek der regeering geschrapt. Het Kringbestuuf nieende bij nader in zien het aantal leden der commissie niet op 3, maar op 5 te moeten stellen, teneinde het mogelijk te maken dat eok eenige jour nalisten buiten Den Haag er in zouden worden opgenomen. Tot leden der Publiciteitscommissie wer den benoemd de heeren D. Huns, waarn. voorzitter van den Nederl. Journalisten kring; mr. J. J. van Bolhuis, voorzitter Haagsche Journalisten-vereenigingj S. Bruysten, bestuurslid Haagsche Journalis- ten-vereeniging, allen te 's Gravenhage; A. Voogd, voorzitter Rotterdamsche Journa listenvereniging te Rotterdam; en J. J. de Roode, bestuurslid Ned. Journalisten kring, te Amsterdam. Als voorzitter der commissie zal optre den de heer D. Hans, als secretaris de heer S. Bruysten. ftoderlandsche levensmiddelen naar Duitschland. Het vlot nog niet erg met de dubbel zijdige onderhandelingen over den uitvoer van Nederlandsche levensmiddelen die hier niet meer noodig zijn, naar Duitsch land. De zaak is vrij gecompliceerd als gevolg van de omstandigheid dat de inte resse der drie belanghebbenden zeer uit- eenloopen. Het zwaartepunt ligt thans in meeningsverschillen tusschen de geasso cieerden en Duitschland terwijl de bespre kingen tusschen Duitschland en Nederland over den export van aardappelen en peul vruchten in een definitief stadium geko men waren, is er een spaak in het wiel ge- Stoken door de geassocieerden, die uitvoer alleen willen toestaan naar het bezette gebied. Nederlanders uit Boedapest. Bij het departement van Buitenlandsche Zaken is bericht ingekomen van deji Ne derlandschen gezant te Berlijn, dat de Ne derlandsche vluchtelingen uit Boedapest ten /getale van 37, j.l. Maandag aldaar in welstand zijn aangekomen. Zij verlaten hedenmorgen Berlijn en kunnen heden avond in Nederland verwacht worden. Beroepscommissie ondersteuning gedemobi liseerden. Maandag is geïnstalleerd de Beroepscom missie voor ondersteuning van gedemobi- liseerden, aangekondigd in de Staatscou rant van 20 Maart j.l. Zij die zich bezwaard gevoelen over de beslissingen genomen krachtens een der steunregelingen voor gedemobiliseerden, kunnen bij die commissie in beroep komen. Het secretariaat is gevesigd Nieuwe Uitleg 12 te 's Gravenhage. Spoorwegpersoneel. In een gisteren aan het Cent'raalbureau der S.S. te Utrecht gehouden bespreking tusschen de directie der Ned. Spoorwegen en de vertegenwoordigers van de vijf groote personeelorganisaties heeft de directie o.a. medegedeeld, dat de uitbetaling van de aan het personeel over het tweede kwartaal van dit jaar toegezegde twee weken extra- loon zal plaats hebben in de eerst^ dagen van de volgende maand. Een Boschwet. Aan den minister van Landbouw heeft de Bond Heenfschut een adres gericht, waarin hij zegt, in den laatsten tijd dik wijls gelegenheid te hebben gehad het Staatsboschbeheer te wijzen op het gevaar niet te ontknoopen banden hechten ons aan elkaar. Om die reden wil ik u zien, of schoon het tooneel van dezen morgen mij pijnlijk getroffen heeft, en ik u niet van schuld kan vrijpleiten. Zeer wel, bromde Roselin. Zijt gij er, moeder, vroeg het meisje. Ja. Dan ga ik voort. „Ik ben te ziek om aan uw verlangen te kunnen voldoen; gij kunt, op dit oogenblik evenmin tot -ons komen; maar als gij er vrede mee hebt. zal ik mijn dochter Hen- riette tot u zenden; zij kent al onze gedach ten en heeft volmacht. Twijfel niet. lieve vriendin, aan mijne beste gevoelens. Laure Vallauris". De groet is maar droogjes gesteld, sprak Roselin opgetogen. Ja, antwoordde Laure, maar het feit diat Souriquette volmacht heeft en geld kan aanbrengen, zal al het overige wel vergoeden. Zij deed den brief ia een envelop, schreef daar het adres op en belde. Overhandig dien brief aan den lakei van het hotel de Candales, sprak ze tot de dienstbode. Minder dan een uur daarna hield het dat door net voorgenomen vellen van boo men voor die schoonheid dreigde Ingevol ge de bepalingen van de Nood-Bosctyvet kon dan, door het leggen van een kapver- bod, het schenden der schoonheid worden belet. Nu die Noqd-Boschwet buiten wer king zal treden, zoodra de buitengewone omstandigheden, die tot het uitvaardigen aanleiding gaven, zullen hebben opgehou den te bestaan, meent adressant, dat een Boschwet haar zal moeten vervangen. In deze Boschwet zullen de bepalingen kun nen worden opgenomen, die het behoud van het {geboomte .verzekeren, wat niet slechts ter wille der schoonheid, maar ook der economische en hygiënische belangen van Nederland ten zeerste gewenscht is. Ned. Bond van vrijwillige burgerwachten. Men deelt ons mede, dat bovengenoemde bond een plan op touw heeft gezet, om over ons geheele» land propaganda te voe ren ter bestrijding van het bolsjewisme. Deze bestrijding denkt men zich als volgt: Door het hoofdbestuur wordt getracht de beschikking te krijgen over verschillende goede sprekers, welke, hetzij de ellende van het bolsjewisme met eigen oogen in Duitschland of Rusland hebben gezien, het- zij door bestudeering zich volkomen op de hoogte hebben gesteld. Bovendien wordt door genoemden bond zooveel mogelijk materieel verzameld (geschriften, brieveri, foto's- welk materieel geproduceerd zal worden en ter verspreiding zal wórden ver strekt. Wenschelijk wordt het geacht zooveel mogelijk lezingen te organiseeren, waarbij bedoelde sprekers zullen optreden; vooral als een communistische of bolsjewistische lezing wordt gehouden, moet getracht wor den de nadeelige invloeden te neutralisee ren, hetwelk kan geschieden door een contra-lezing als hiervoren bedoeld. Het bestuur merkt overigens nog op, dat een zeer krachtige propaganda noodzake lijk is. Gemengde Berichten. Voorjaarboden. In Friesland, waar tot dusver de kieviten nog schaarsch wa ren, zijn in de laatste dagen geheele groe pen van die vogels overgekomen; ook vele tureluurs, kemphanen, scholeksters en an dere vogelsoorten zijn teruggekeerd. Deze terugkeer is, volgens eierzoekers en natuurliefhebbers, een vrij zeker teeken, 'dat de winter ons heeft verlaten en het voorjaar een aanvang heeft genomen. Ongeluk of misdaad? De heer Van H„ 'zoon van notaris H. J. van H. te Wijk bij Duurstede, werd te ongeveer 4 uur Maan dagmorgen door den nachtwacht van den Heiligenweg aan den ingang van het bosch Duurstede bewusteloos, met een schotwond door het hoofd en badende in zijn bloed ge vonden. De ongelukkige word naar zijn wo ning vervoerd, waar hij, zonder bij kennis te zijn geweest, omstreeks 9 uur is overle den. Tn de nabijheid wonendp.n hebben des morgens een schot gehoord, doch daar geen acht op geslagen. Bolsjewiki aangehouden. Te Zevenaar zijn wederom twee Duitsche Bolsjewiki aangehouden. Zij waren voorzien van vlijmscherpe lange dolken. Vlektyphus. Te Rotterdam is een der lijders aan vlektyphus verpleegd in een der ziekenhuizen, overleden. Te Amsterdam is vlektyphus geconsta teerd bij een 18-jarigen jongen, die te Rot terdam eenigen tijd heeft vertoefd. Een zonderlinge brand. Maandagavond 10 uur is brand uitgebroken in de woning van de verpleegster A. C. V. te Rotterdam. De brandeis gébluscht door het personeel Van spuit 13, dat echter constateerde dat ajl het huisraad met petroleum overgoten was. Het bleek dat voor eenige weken de inboedel was verzekerd voor f 1500. De juf frouw V„ die .toevallig' 'afwezig was, is toen zij Maandagavond laat thuis kwam, door de politie gearresteerd en in bewaring gesteld. Eerr menschenpakhuis ontruimd. Tot welke bedenkelijke toestanden de woning nood te Apeldoorn leidt, blijkt uit het vol- .gende: In het gebouw „de Moriaan" aan de Devejterstraat waren tot dusver onder gebracht 20 zoogenaamde ontoelaatbare gezinnen, met gezamenlijk... ongeveer 100 kinderen. Van gemeentewege is thans een complex noodwoningen gebouwd aan den Oud-Beekbergenschen weg, waar deze ge zinnen worden gehuisvest. Vóór de verhui zing worden alle bewoners van de Moriaan ontsmet en ontluisd. Deze reinigingskuur zal 'ongeveer 3 weken duren. Poging tot oplichting van de post. Twee personen in uniform van postbe ambten hebben, zooals gemeld, getracht op rijtuig opnieuw voor de woning van Val lauris stil. „Gij zijt wreed voor mij, schreef Diane, jmaar ik dank u toch dat gij uw dochter sturen wilt; wij allen verwachten haar. Markiezin d'Argelles" Dit beteekent in andere woorden, dat zij geenszins de keuze der middelen heeft, merkte Laure aan, terwijl Henrietta zich was igaan kleeden. Gij moogt geloovenf Roselin, dat Souriquette een schrander meisje is; laat haar maar begaan. Zij zal zich zwak toonen tegenover Maurice. a Want hij die het geweld en de zwakheid in persoon was, vond dat niemand kracht dadig en kalm genoeg was. Neen", bevestigde Laure, de toekomst van haar broeder staat op 't spel, en dan lal ze geen duimbreedte wijken, al stond zij zelfs tegenover hem. Henrietta reed weg in het zwarte coupé waarin ze gewoonlijk met hare moeder reed. Diane huiverde lichtjes, toen zij haar zag aankomen, haar heldere blauwe oogen welke thans wel wat hardvochtig keken op haar gevestigd. Waar zijn toch mijn zinnen? dacht zij hevig ontsteld... Die oogslag... Maar 't i9 hel postkantoor Kruiskade te Rotteriïajfi zich meester te maken van het geld de* Post- Chèque en Girodienst, doch teyer- geefs. Nader verneemt de „N. R. Ct." nog: 's Namiddags omstreeks 4 uur zendt hef hoofdpostkantoor iederen dag steeds tw< bestellers naar Het hulpkantoor op d# Kruiskade om de afdracht van den post cheque- en girodienst in ontvangst te ne men. Dit bedrag wisselt gewoonlijk var f 40,000 tot f 50,000, maar bedraagt ooh wfjl eens f 100,000. Vrijdagnamiddag was het 20 minuter vjv>r vier, toen twee bestellers zich op het hulppostkantoor vervoegden om de af bracht in ontvangst te nemen. Het warear twee jonge mannen in nette uniformen, zij maakten een goeden indruk en gedroegef» zich zeer bescheiden. Beiden zeiden door het hoofdkantoor gezonden te zijn en op de vraag van een ber beambten hoe het kwam dat zij zoo vroeg kwamen, zeide een hunner: wij^hebben geboft, een trammetje gehad. Er bestond geen enkele reden om achter docht te hebben: het personeel, dat het geld kqmt halen, wisselt herhaaldelijk en tel kens zien de ambtenaren nieuwe menschen Indien dus de afdracht gereed was geweest zouden zij deze, als ons werd-verzekerd, be slist mode gekregen hebben. De kas was echter nog niet gereed en"dus moesten zij een kwartiertje wachten op het kantoor, waarin zij schijnbaar heel kalmpjes in be rustten. Inmiddels werd vast aan een hunner een gesloten couvert overhandigd, waarin een afrekeningboekje, van de Rijksverzekering- bank en dagstalen, doch geen geld, als mede een couvert, waarin een kwitantie af te geven aan de directeur van het hoofd postkantoor. Terwijl de beide oplichters op het kan toor kalm dén loop der dingen afwachtten* stond een medeplichtige, als burger ge kleed. in de I^ieuwe Kerkstraat op den uit kijk. Hij (had in opdracht de komst af te wachten van de twee ware bestellers en deze aan den praat te houden, hetgeen in derdaad ook gebeurd is. Toen deze bestellers in de Nieuwe Kerk straat verschenen om aan die ziide, zooals gebruikelijk is, het postkantoor binnen te gaan, Iwerden zij door dien burger aange sproken en om inlichtingen gevraagd naaf een zeker iemand, die bij de posterijen ont- jslagen zou zijn en op allerlei wijze aan den praat gehouden. Dit heeft hij niet lang genoeg kunnen volhouden, althans dq bei de ware .bestellers gingen het hulppost kantoor binnen voor de afdracht aan de oplichters had plaats gehad. Toen dezen de bestellers zagen binnenkomen, gingen zij er plots van door, holden de Nieuwe Kerkstraat in en ontkwamen. De enveloppe met de kwitantie hebben zij in die straat weggeworpen en die is ook gevonden, maar die waarin zich het boekje van de Rijksverzekeringsbank en de dag- staten bevond, hebben zij bij zich gehou den, wellicht in de meening, dat. er ook ilfeld in zat. Zij zijn onbekend gebleven. Voor de toekomst zijn maatregelen geno men, dat zoo iets niet meer mogelijk is. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Denekamp den weleerw. heer H.'W. Dijkman; tot ka pelaan te Uithoorn den -weleerw. heer G. H. I. Waanders. Stoomvaartberichten. stoomv. mij. nederland. VONDEL, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 7 April te Falmouth. BFNGKALIS, van Rotterdam naar New- York. paseeeide 7 April Lizard. kon. ned. stoomb. mij. IRENE arriveerde 7 April van Bristol te Rotterdam. MINERVA, van Amsterdam naar Barry, passeerde 7 April Deal. FAUNA vertrok 8 April van Amst rdnm no ar Engeland. HECTOR vertrok 8 April van Amster dam naar Bairy. holland a m er i ka-lijn. NI EU W-AMSTERDAM arriveerde 7 April van New-York te Rotterdam. rott. lloyd. MADIOEN arriveerde 7 April van New port te Rotterdam. kon. west-ind. maildienst COMMEWYNE, van Amsterdam naar West-Indië, passeerde 7 April Lizard. rotterdamsche lloyd. TAMBORA (Uitrei9) arriveerde 31 Maart te Padang. alsof ik de oogen zie van den andere, gin der in 't gebergte, van mijn onverbiddelij- ken vijand... lieve hemel!Ik vergis me niet, het zijn dezelfde.. Niettemin stapte zij de juffer met uitge stoken handen tegemoet, terwijl een honig zoete glimlach op hare ontkleurde lippen verscheen. Wat ben ik blij u te zien, lieve kledne, sprak zij. Is die brave mevr. Vallauris da» werkelijk ziek?... Men zou het gisteravond foch niet gezegd hebben. Henriette wilde geen uitvluchten zoeken. Of het nu wegens ziekte is, mevrouw of om een andere reden, sprak zij, moeder wenscht dat ik haar bij u en mijn broedeY vervangen zal. Zeg mij dus wat gij ver langt; ik heb volmacht om u te aanhoorett en te antwoorden. Diane moest zich geweld aandoen om diepe ontgoocheling te verbergen. Die af doende inleiding beviel haar niet. Maar aan terugtrekken viel niet te^Tenken. Zij. wist immers, dat dit meisje met Kaar helderen blik thuis meester was, en zij, nu# oi met haar afrekenen asbest (Wordt vervoftgdLl

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3