Mo. 1 vara lijst 2. Uit de Omgeving «fat-vele crisis-ambtenaren bereids entslag ontvingen of op het punt staan het te ont- yangon. Daar de handel en de industrie oen malaise doormaken is daar weinig of geen plaats voor de ontslagc-ne, terwijl zij riaar het Steuncomité niet willen gaan. Daarom dient bij de overheid te worden aangeklopt, daar, naar sprekers oordeel, .dé gemeentebesturen de crisis-ambtenaren niet aan hun lot mogen overlatep. Daarna werd met algemeene stemmen tot. 'definitief voorzitter gekozen de heer Lous- berg, te Maastricht, en tot ondervoorzitter de heer II. H. S. de Wit, te Den Haag, ter- nvijl de heer P. van Santen, te Arnhem, als secretaris-penningmeester zal optreden Meegedeeld werd, ddt audiënties zijn aangevraagd bij de ministers van Binnen- landsche Zaken, Landbouw en Arbeid. Gedurende die audiënties zal worden be handeld het te verzenden request, jWaarin iVerzocht wordt de crisis-ambtenaren zoo mogelijk in Rijks-, Provinciale- of Gemeen telijke instellingen te werk te stellen en Voorts voor hen, die niet elders kunnen worden geholpen, een betere wachtgeldre geling vast te stellen. Ook wordt verzocht het Bondsplaatsings- bureau financieel te steunen, óf, indien "dit niet mogelijk blijkt, den bond mede zeggenschap te geven in de gestie van de afdeeling inspectie crisïspersoneel van het departement van Landbouw. i Onze scheepvaart? In verband met het teruggeven der ge- ïequireerdc schepen zal men in Juli kun nen rekenen op een vermeerdering der ionnage met 450,000 ton. Mocht de toestand 5n Duitschland onbevredigend zijn dan zal Üe regeering wellicht genoodzaakt zijn de geheele vloot voor kolenvervoer in handen te houden. Landarbeiderswet. Door den minister van Financiën is aan de gemeentebesturen bericht dat de finan- jcieele uitvoering der Landarbeiderswet be- Jrust bij zijn departement. Bij de financieele Uitvoering staat het Rijk enkel tot de ge meenten in financieele betrekkingen niet fljjgt de vereeniging of stichting, in art. 6 der wet genoemd. De gemeenten staan met de vereenigin- gen of stichtingen of waar deze ontbreken met de landarbeiders in financieele ver houding. De financieele betrekkingen tusschen Rijk $n gemeente steunen voornamelijk op artt. 7, 9 en 10, tusschen de gemeenten en de vereeniging of stichting op artt. 3439 !der wet. De gevallen waarin de gemeenten ter be vordering van de verkrijging van onroe rend goed door landarbeiders financieelen feteun van het Rijk zal behoeven, kunnen Verdeeld worden, in: I. gemeente behoeft geld voor eigen ge bruik; II. gemeente behoeft geld om dit te lee- ihen aan de vereenïgingen. Deze kunnen weer onderverdeeld worden 'Afd. I. a. tot uitbetaling aan den arbei der ter verkrijging van een plaatsje; b. tot verkrijgen van onroerend goed om 0it direct of later uit te geven; c. idem om -dit als los land uit te geven; d. tot uitvoering van een onteigenings- plaD. Afd. II. De gemeente wenscht geld te lee- Sien om dit weer uit te leenen aan de ver- jeenigingen voor doeleinden onder a, b, c fof d genoemd. Het is van het grootste be lang zoo nauwkeurig mogelijk de rubrieken aan te geven waaronder de geldleening valt, daar dan de regeering op deze wijze juist kan beoordeelen of de vereeniging op Hchtige wijze wordt bevorderd.Voorts moet er een scherp onderscheid worden ge maakt tusschen: a. de bewilliging door het Rijk aan de gemeente eener geldleening, W b .de uitbetaling door het Rijk aan de gemeente der bewilligde sommen, t In het eerste geval i9 het noodig dat te kennen wordt gegeven welk deel dadelijk tooodig is voor de verschuldigde uitgaven. Bijzondere vermelding verdienen de geval len waarin vast.goed wordt aangekocht om •dit later voor plantages of los land uit te geven. Hierbij moet de regeering er staat iop kunnen maken dat dit geld voor beoog- 5de doeleinden wordt beschikbaar gesteld. R.-K. Kringkiesvereeniging Kamer- kieskrirtg Leiden. De heer C. P. Paardekooper te Zoeter- iwoude, heeft bedankt als bestuurslid van bovengenoemde vereeniging. Aan de beurt vau opvolging was thans 'de heer J. H. Kaale te Bleiswijk, welke zijn benoeming heeft aangenomen. Een protest van schoenreparateurs. De Nederlandsche Bond van Schoenma kerspatroons en Schoenwmkeliersvereeni- gingen heeft een schrijven verzonden aan .den minister van Landbouw van den vol genden inhoud. I In verhand met de opheffing der maxi mumprijzen voor huiden en leder publicee- ;ren de dagbladen een beschouwing over den kostprijs van schoenreparatie in de naaste toekomst, waarvoor de gegevens, naar men ons verzekert, afkomstig zijn van een zijde, in dit geval nauw verwant aan 'de autoriteit, die het recht heeft van publi- catiën in de „Staatscourant". Het bestuur, van £>nze organisatie, ver tegenwoordigende ruim vierduizend leden, die geheel of gedeeltelijk met het reparee- ren van schoenen hun beslaan vinden, brengt met nadruk onder de aandacht van Uwp Excellentie, dat de gegevens, die als grondslag moeten dienen voor de kosten berekening, die in boven aangehaalde be schouwing voorkomt, ten eenerunale onvol ledig en onjuist zijn en blijk geven van ab solute ondeskundigheid. Het gevolg hier van is dat het publiek een verkeerde voor stelling wordt gegeven omtrent de prijzen van schoenreparaties voor thans en voor de toekomst. Wij verzoeken Uwe Excellen tie eerbiedig doch met aandrang aan de autoriteit, die dergelijke beschouwingen publiceert, op te dragen zicli ter zake van goede voorlichting te voorzien, wat voor- komt dat het publiek onjuist wordt inge licht. EEN VADERLANBSGH-HISTORISCH VOLKSFEEST. In een op 21 Januari van dit jaar gehou den vergadering is een comité benoemd om de mogelijkheid te onderzoeken van het houden van een vaderlandsch. historisch volksfeest te Arnhem. Dat comité heeft plannen voor een dergelijk feest ontworpen en in een dezer dagen gehouden vergade ring is besloten op 3, 4 en 5 September a.s. dit feest te Arnhem, te doen plaats hebben, in hoofdzaak op het terrein van het Open lucht Museum aan den Waterberg. Leider van dit feest is de heer D. J. van der Ven te Arnhem. Kien denkt zich dat uit alle gewesten van Nederland groepen feestvierders zullen op gaan naar het Nederlandsche Openlucht Museum, waar'te-midden van de prachtige Geldersche natuur en bij de merkwaardige plattelandsbouwwerken aldaar de oude va- derlandsche volksspelen gegeven zullen worden. Daaraan zal verbonden worden een folkloristische optocht, die een beeld zal geven van de volksvermaken, de ver dwijnende volkszeden en gewoonten in den ouden tijd. Het is niet de bedoeling de groepen, gil den, vereenigingen en personen te kijk te zetten; men wil ze hebben, levend en doen de zooals het was in den tijd, waaruit ze een overlevering bcwaren.of een beeld ge ven. Den-eersten 'dag van dit feest wil men' bovendien den Arnhemschen Beiaard, inge richt door Jef Denijn, inwijden met een concert, door den Meclielschen beiaardier te geven. Naast de oud-Hollandsche spelen wil men verder op het Vitesse-terrein oude eebruiken demonstreeren, terwijl natuur lijk avondfeesten eveneens op het program ma staan. Naast een plaatselijk uitvoerend comité wordt een algemeen Nederlandsch werkco mité gevormd, samengesteld uit vertegen woordigers van alle provinciën, een eere- comitè en provinciale comitè's van uitvoe ring. Binnenkort komen we uitvoeriger op dit feest^prug. Reeds eerder hadden we er het een en andere van medegedeeld, maar ons was uitdrukkelijk verzocht, er alsnog geen ruchtbaarheid aan te geven. Nu evenwel de heerlijke plannen van den heer v. d. Ven tot volle rijpheid zijn gekomen, ver dient het volle aanbeveling, dat het histo rie-voelende publiek kennis neemt van dit a.s. vaderlandsche volksfeest.. Maar zooals gezegd: later iets meer uitvoerig. Pauselijke onderscheiding. Benoemd is tot ridder in de St. Grego- rius-orde de heer Vincent van den Heuvel te Geldrop, voorzitter van het bestuur der Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. Terugreis per vliegtuig. De heer Colijn, regeeringsgedelegeerde voor Nederland betreffende de regeling van het luchtverkeer voor ons land, die op het oogenblik to Londen vertoeft, is, zoo meldt de „Telegraaf", voornemens, vermoedelijk tusschen 8 en 12 dezer, van Londen naar Nederland terug te keeren in een Engelsch vliegtuig, dat zal worden bestuurd door een Engelschen vlieger. De landing zal ge schieden op de terreinen der luchtvaart- afdeeling te Soesterberg. Bewapende brandweer. Opdat de werking van de brandweer on der alle omstandigheden, ook in tijden van troebelen, zij verzekerd, achten hoofdlieden van de Rotterdamsche brandweer het wen- schelijk, dat, wanneer de brandweer in de uitoefening van haar functie zou worden bemoeilijkt, zij desnoods met. geweld van wapenen zich daartegen kan verzetten. De commandant van de burgerwacht hoeft zich nu bereid verklaard, aldus deelen hooflieden van de brandweer in een circulaire aan brand-en brandspuitmees ters mede, een afzonderlijke afdeeling brandweer in te richten, waarvan de leden, uitsluitend ter richtige uitoefening van hun brandweerfunctie, worden voorzien van een revolver. Een tramstaking van een kwartier. Gistermiddag van kwart over één tot half twee heeft de dienst op alle tramlijnen te 's-Gravenbage stilgestaan. Niet gebrek aan stroom was hiervan de oorzaak, doch de stilstand was het gevolg van een aan schrijving van het bestuur van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegper soneel, dat aan het aangesloten personeel had opgedragen heden precies van 1.15 tot 1.30 uur den dienst stop te zetten. Daar de meerderheid van het personeel bij de Ned. Vereeniging is aangesloten, had die aan schrijving ten gevolge dat op alle lijnen ge durende een kwartier de dienst stilstond. Prompt halftwee zetten de bestuurders de wagens weder aan en was de dienst her vat. Van eenige ongeregeldheid was hier bij geen sprake, zoodat. de politie kalm toezag hoe de boel niet liep. De bedoeling van die demonstratie is ge weest de autoriteiten aan te sporen om spoed te betrachten bij het tot stand bren gen der gewenschte verbeteringen in de positie van het personeel!! Bakkersstaking te Rotterdam. In een gistermiddag te Rotterdam gehou den vergadering van bakkersgezellen, uit geschreven door de afd. Rotterdam van den (modernen) Algemeenen Bond, de neutrale vereeniging „Bijstand zij ons Doel" en de onafhankelijke organisatie van Bakkers en Broodbezorgers „Nieuw Leven", is .beslo ten als protest' tegen de wijze waarop in den gemeenteraad het ontwerp-verordening op de afschaffing van den bakkersnachtar- beid is behandeld, het werk 24 uur neer te leggen. De persoonlijke meening van den voorzitter van den Algemeenen Bond, den heer Hildebregt, was, dat gewacht moest worden met een besluit totdat de Raad in zijn volgende zitting het ontwerp heeft be handeld. Ter vergadering kwam nog een schrijven in van het Comité uit de pa troons, dat waarschuwde tegen overijlde staking en o. a. constateerde, dat 80 dei- patroons voorstander van afschaffing van nachtarbeid is. De Katholieke en Christelijke organisa ties doen aan deze staking niet mede. De Katholieken namen gisteravond een motie aan, waarin den Raad* verzocht wordt de quaestie van de afschaffing van den nachts arbeid in een spoedvergadering te behan delen. Dc vergadering nam he-t besluit voor de ziekenhuizen wel te bakken. Naar men mededeelde, zouden van de 1500 a 1600 bakkersgezellen in Rotterdam een duizendtal besloten hebben zicli bij de staking aan te sluiten. Er was in de bijeenkomst een sterke strooming voor doorzetting der staking, totdat deze eisch en ook andere eisclien omtrent loonen en arbeidsvoorwaarden zouden zijn ingewilligd. in den Kieskring LEIDEN is het devies- In den Kieskring GOUDA luidt het parool Ho. 1 van Gemengde Berichten. Een goede vangst. Bij een kassiers kantoor te Utrecht heeft zich een als heer gekleed persoon vervoegd, die effecten wilde verzilveren,, meldt „Het Volk". De firma vertrouwde de zaak niet, weigerde de effecten en waarschuwde de politie. Toen deze kwam was de persoon met de effecten naar huis gegaan, ombaar de cou pons af te knippen met ljet oogmerk deze bij een andere firma in te wisselen. De politie wist zijn verblijfplaats, een logement in de Willemstraat, te ontdekken en toen iifj naar buiten kwam om de cou pons te gaan verzilveren, werd hij aange houden. i Op hem werden gevonden verschillende inbrekerswerktuigen, een geheele verzame ling sleutels en loopers, vijlen enz., bene vens een chequeboek dat hij bij èen bank te Wormerveer had gestolen. Hij bleek een berucht inbreker te zijn, die geruimen tijd de streek boven het IJ, Zaandam, Wormerveer en Edam o. a., had onveilig gemaakt. De efrecten had hij ge stolen in een chemische fabriek te Zuilen, 'waar hij tot dat doel de brandkast geheel had opengesneden. De effecten, die gedeeltelijk in blanco waren, had hij zelf maar ingevuld. Spoorvvegdic-fstallcn. Diefstallen van voor verzending bestemde goederen komen in dezen tijd herhaaldelijk voor. Aan het station t«j>'s Hertogenbosch worden voort durend dienstdoende beambten in verhoor genomen. De vermiste goederen bestaan meestal uit sigaren, schoenen, Ieder en manufacturen. Een oplichting voorkomen. ïn een café te Middelburg is aangehouden een jonge man, die onder een valsclien naam bij een drukker daar ter stede aan deelen in een niet bestaande vennootschap liet drukken. Op hem werden 5 van deze valsche papie ren gevonden. De aangehoudene, die bleek te zijn de 19-jarige de L., een' timmermans knecht. uit Vlissingen, is n&ar daar over gebracht en door den commissaris van po litie, onder het ouderlijk gezag terugge bracht Door vlug ingrijpen van de politie is hier zeer waarschijnlijk een ernstige po ging tot oplichting voorkomen. Nog meer kwatta-boomen. De' mare chaussee te Doetinchem hebben Zondag een wagen met boomen aangehouden, die geheel uitgehold waren en ruim 70u kilo kwatla bleken te bevatten. Het kwatta-smokkelen neemt hier onrust barend toe. Dagelijks hebben aanhoudin gen plaats. Gezonken. De GroningenHunze-boot die Zaterdag de Zuiderzee overstak, had een praamscheepje op sleeptouw van schipper Kuipers. Ongeveer 2 uur benoor den Workum zonk het praamscheepje. De opvarenden konden zich redden. Heidebrand. Zondagmiddag heeft te Hoogbuurlo in 'de buurt van bet terrein voor het radiostation een ernstige heide brand gewoed, hoogstwaarschijnlijk ont staan tengevolge van het-, ontploffen van een granaat, bij militaire manoeuvres ach tergelaten. Een opperblakte van pl.m. 40 H.A. heide is afgebrand. Op 20 M. afstand van een dennenbosch doofde het vuur, ver der stuitte het op de Zwarte Heide waar verleden jaar een brand heeft gewoed. Bo vendien werd het vuur door een bosch wachter en eenige omwonenden benevens de politie gebluscht. Vechtende politieagenten. Twee agen ten van politie te IJmuiden kregen tijdens hun nachtdienst een woordenwisseling welke zoo hoog liep dat men elkander met sabels te lijf ging. Beide vechtersbazen, van welken de een aan den arm en de ander aan het hoofd verwond werd, zijn voorloo- pig geschorst. Een gewonnen staking! Te VaJther- mond en omgeving hebben de stakende café- en bioscoop-bezoekers de staking op geheven. De prijs van den borrel is over eenkomstig den eisch der „strijders" van 17^ op 12^ cent gesteld." Een staking van kooplieden. Te Delft en in het Westland hebben Maandag de kooplieden het koojoen van-groenten ge staakt omdat de tuinders 2 pet. eisehen voor .het gebruik van fust. Vandaag zullen dus geen versche groenten bij de straatven ters in de groote gemeenten verkrijg baar zijn. Overreden. Het zoontje van den voer man van II. te Eenrum (Gr.) is door een wagen, met hout beladen en bestuurd door zijn vader, overreden en gedood. 6 Inbraak. Te Melissant is in de R.-K. kerk ingebroken. De dieven vonden niets van hun gading. Alleen de offerbussen zijn medegenomen, Dnitsche kroonprins gewend. Uit Wie- ringen wordt aan V.D. gemeld: In gezelschap van een technisch ambte naar van den Rijkswaterstaat maakte de Duitsche. kroonprins een rijtoer per motor rijwiel en trok zijn gezel op een heeren rijwiel mede. Te Oosterland reed hij met zoo'n snelheid een hoek om, dat hijmet volle kracht tegen een hek aanbotste, ten gevolge waarvan beiden van hun rijwiel werden geslingerd. De kroonprins beliep daarbij een zware hand- en polsbreuk en stelde zich onder geneeskundige behande ling. Zijn mederijder kwam met den schrik vrij. De motorfiets had daarbij belangrijke averij bekomen. Men deelde aan het Bureau mede, dat binnenkort de kroonprinses van Duitsch land met haar kinderen voor korten tijd naar Nederland zal komen en haar intrek zal nemen op het kasteel van de familie Quarles van Ufford, nabij Utrecht. Den kroonprins is officieus toegezegd, dat hij haar dan eenige dagen zal mogen bezoeken Een kind verbrand. De boerderij van J. van Dun, in het gehucht Oude Strump, onder Ulicoten, is tot den grond afgebrand. Een knaapje dat op den zolder speelde, kon niet meer worden gered en kwam in de vlammen om. Uitgewezen. De anarchist Lantema, die de aanstoker was van de. relletjes te Arnhem, is uit het in staat van beleg ver klaarde gebied .uitgezet. Een student aangehouden. Te Delft is aangehouden een student der Technische Hoogeschool, wegens diefstal van een autolantaarn en twee automobielbanden van het terrein der II. M. S. aldaar. Hij was tot deze daad gekomen door het lezen van deteetieve verhalen. Het uur-verschil. In de trein-gesprek- ken van eenige der velen, die zich gisteren weer eens met het extra-uur vergisten; „Al die trèinen, die .vandaag een uur vroeger rijden „Het werd anders hoog tijd, dat de trein-directies al hun uren achterstand in haalden." Rechtzaken. HAAGSCHE RECHTBANK. De rechtbank veroordeelde gisteren: P. J. M. en F. L. G. v. d. W. wegens diefstal van een kalf te Oegstgeest tot. ieder 6 maanden gev.staaf. T. R. te Leide n wegens poging tot diefstal tot 1 jaar gevangenisstraf. W. J. R. te Boskoop 'wegens diefstal van een varken tot 1 jaar gev.straf. C. L. wegens diefstal van kippen te Z w ammerdam tot U55 boete of 25 da gen hechtenis. S. O. te Zoeter wou de wegens dief stal van kleeren tot 3 maanden gev.straf. Voor de rechtbank stond gisteren terecht: P. J. II., 22 jaar, los werkman, te N o o r d w ij k, beschuldigd dat hij op 28 Februari j.l. den koopman Dameri te Noordwijk had beroofd van een geldbeurs, inhoudende ruim f 100. Beklaagde ontkende; hij was met D. uit de tram gestapt, doch was daarna een an deren weg gegaan. D., als getuige gehoord, herkende bek!, echter pertinent als den man, die hern zijn beurs ontroofd had. Bekl. had hem een kwartje gevraagd, waarna get. zijn beurs getrokken had om hem dit te geven. Bekl. had toen de beurs uit zijn handen gerukt en was er mede van door gegaan. In verband met "het féit dat bekl. zich reeds tweemalen aan een dergelijk misdrijf had schuldig gemaakt, vorderde de officier van justitie Ahaus 2 jaren gevangenisstraf tegen hem. P. K., 22 jaar, diamantbewerker, te Am sterdam, en J. P., 24 jaar, koperslager, te Rotterdam, hadden zich te verantwoor den wegens diefstal van 3 stukken stof jiit de étalage van de firma Piek a'an de Haar lemmerstraat te Leiden op 28 Febr. j.l. rBeklaagden ontkenden. Zij moesten de stof in opdracht van een onbekende naar den Haag overbrengen, doch waren on derweg gearresteerd. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde tegen beiden bewezen en vor derde tegen iéder van hen 1 jaar gevan genisstraf. De verdediger Mr. Wiens achtte het ten laste gelegde geenszins bewezen en con cludeerde tot vrijspraak. Subsidiair riep pleiter/de clementie van de rechtbank voor beiden in. Hierna stond terecht de 22-jarige koop man A. S., te Leiden. Deze beklaagde was behulpzaam geweest bij een diefstal van koperen gewichten en drijfriemen uit een melkinrichting aan den Hoogen Rijn dijk te Leiden op 25 Februari j.l. Hij had tevens deze voorwerpen in Den Haag verkocht en van de opbrengst de helft mede ontvangen. .Beklaagde bekende, hij beweerde dien avond dronken te zijn geweest. Do officie^ wees er op, dat bekl. bekend stond als een van de meest beruchte op- koopers uit LeideQ en vorderde in verband hiermede 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. Van Haeften pleitte clementie. De 19-jarige werkman H. K. teLeiden had op 2 Jan. uit de gang'van de woning van den heer Perquin aan de Breestraat te Leiden een rijwiel gestolen. Tegen bekl., die reeds eerder met een voorwaardelijke veroordeeling gestraft is, werd thans 1 jaar gev.straf geëischt. De verdedigster mej. mr. Labohm pleit te clementie. R. C. Ie N„ 34 jaar, los werkman, te Leiden, had op 23 December uit het pakhuis van v. Rossum aan de Vrouwen- steeg te Leiden een vat haring gestolen. Ter zake hiervan werd 3 maanden gevan genisstraf geëischt. J. H., 34 jaar, schoenmaker, te Lei den, had op 14 Jan. uit het café Monta- nus te Leiden 3 biljartballen gestolen. De eisch tegen hem was 3 maanden ge vangenisstraf. Ontrouwe brievenbesteller. J. S. de G., 22 jaar, hulp-brievenbesteller te O e g s t g' e s had zich voof d. bank te s-Gravenhage te verantvvoó wegens verduistering van een brief o December, terwijl hij als hulpbrieveinjji Ier dienst deed. Beklaagde bekende. Bij zijn 'fouil!j| ten postkantore waren een groot s brieven op hem bevonden. De officier van justitje meende in d| val een gestrenge straf te moeten vord en requireerde 1 jaar gevangenisstraf. AL-P HEN AAN DEN RUIM. Benoeming. Naar wij vernemen, de lieer A. Louwerse, agent van politi hiér, binnen kort deze gemeente verf wegens zijn benoeming tot rijksveltfj ter in Noord-Brabant. Voetbal. Alplien I speelde Zondag vriendschappelijken wedstrijd tegen Haagsche 3e klasser B. M.~T„ waarbij plaatsgenooten met 52 wisten te wij Over 't geheel genomen, werd aan| zijden goed voetbal vertoond. Voor i was de stand 20 in. het voordeel Alphen. LEIDERDORP. Bocdelijk ongeluk. Zaterdag had zekere B. C. R., wonende te Leideri het ongeluk te vallen toen zij bezig eenige bezigheden te verrichten badkuip. Kort daarop overleed zij aai komen hersenschudding. STOMPWIJK. Geest, adviseur. Z. D. H. de Biss van Haarlem heeft benoemd tot gees adviseur van de afdeeling Stompwijk de Bloem-, Tuil# en Landarbeidei eeniging ,.St. Deus Dedit", den Z.E heer C. Floor, pastoor alhier. VE5JR. Gemeenteraadsverkiezing. - De a daatstelling van de R. K. Kiesverceni is als volgt: 1. F. van Heiningen, aft Th. Blokland; 3. C. Weerdenburg, aft J. F. van Vliet, aftr.; 5. C. Scliippi W. Blonk, aftr.; 7. G. v. Veen, aftr.; van Boheemen; 9. A. A. Bontje; 10. .1 Hendriks. VOORSCHOTEL Loonactie. Door den Ned. R. K. E vak arbeidersbond „St. Joseph", afd. schoten, en den Alg. Ned. Timmerli bond, afd. Voorschoten, is aan de fin lieden-, metselaars- en loodgieterspaii een schrijven" gezonden, verzoeken! volgende arbeidsvoorwaarden vast te len: A. voor metselaars, timmerlied! loodgieters het loon te bepalen op per uur; voor opperlieden 4(ffct. perr B. den werkdag te stellen op 9V1> i C. voor over-, nacht- en Zondagsa hot loon te verhoogen met resp. 25s 100 pet.; D. invoering van artikel 1638 c em h.et Burgerlijk Wetboek; E. instelling commissie van arbitri F. een contract aan te gaan tijd van 1 jaar, ingaande 1 Mei 191! Slyït de gelederen. Verleden we alhier eene a/deeling opgericht van D. A, P. aanvankelijk met een ledenta 12 personen. Thans bestaat de afde uit 23 leden, waaronder één vrouweli Tot bestuursleden der afdeeling zijnj zen II. Teljëur, voorzitter, W. Rieth secretaris, en A. Braggar, penning] ter. Door de S. D. A. P. zullen voor gemeenteraad tot candidaat worde steld: 1. A.-van Os: 2. J. Braggar; 3. Riethoven, en 4. J. L. Nasveld. Laai Voor de Roomsch-Katholieken eene schuwing zijn thans meer dan ooit I gezind den strijd te aanvaarden cd mand late zich misleiden door hunne kende beloften. ZOETÜRWOUDE. Vreeseiijk ongeluk. Drie flinke j zonen van den landbouwer v. d. K. den Vliet, waren op het land bezig te ej Door bijna niet te beschrijven omsta heden zijn de twee oudsten onder del paardenegge geraakt. Het hollend f< sleepte in Woesten vaart de egge, V" der de beide jonge mannen in di punten lagen vastgehaakt, een tiental ters voort. De vader stond in rad! angst dit gebeuren te aanschouwen1 der hulp te kunnen verleenen. Opeens raakte het paard een oogec verward in de tuigen, het stond stil w gon-vreeselijk te slaan en te steigeren' derde jongen, een knaapje nog maar, het paard nagerend en met een tegen] dïgheid van geest, die een kloeke man zou aandoen, maakte hij van het gnt oogenblik dat het beest in zijn vaart stuit was, gebruik om de zware c" te tillen en zijn broers te redden van wissen dood. Op hetzelfde oogenblik J het paard weer voort tot aan een waar de egge zoo vast geraakte, tuigstrengen sprongen. De beide jont werden vreeselijk verwond en hevig' dend naar hun huis gebracht, waf» het, onder dokters behandeling, omstandigheden gerekend, tamelijk f maken. De verwondingen zijn talrijk punt is door de armen gedrongen; hoopt nog, dat. geen voorname org» zijn geraakt. Ieder is vol lof over den nen Piet die de zware egge heeft kuif optillen. Een flinke jongen! De landbouwer der K. zal het momer^, zijn leven lang vergeten. Diefstal. Bij den heer v. D. is i' nacht van Zondag op Maandag een en motorfiets gestolen. Memento mori. De vrouw van J.' moeder van 8 jeugdige kinderen, is fP morgen, toen zij boterhammen voor kinderen stond te snijden, ineengezwj plotseling overleden. Een zware sla" het gezin en voor de toch reeds zoo beproefde familip. NIEUWKOOP. Biphteritis. Bij het 8-jarig van A. Rijlaarsdam alhier is dip™ geconstateerd.

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2