(BouaotiI BUITENLAND. BINNENLAND. pil blad verschijnt eiken dag, uifcgez. Zon- en Feestd. De Abonnementsprijs bedraagt, bjj vooruitbetaling, Leiden 17 cL p. week, f2.2ö p. kwartaal; bij p a^ebten 18 ct. p. we^-k.f 2.40 p. kwartaal. Franco cDZ gf f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondaga- 'iad is voor de Abonné's veiijrijgbaar tegen betaling 25 ct. p.kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke -5 ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. >0e Jaargang. DINSDAG 1 APRIL 1919. BureauSTEEHSCHUUR 15 - LEIDEN. Intorc. Telefoon 935. No. 2877 Postbus 11. Politieke Katechismus. 17, Welken VERKIEZINGSLASTER ge- iruiken in deze dagen de socialisten? Zij beweren LASTERLIJK, dat de Minis- er van Financiën de geweldige sommen, ieiiootitg zijn, allereerst uïi de ÏND3REG- E belastingen wil haler.. Vrijdag heeft de Tweede Kamer, op voor tel van de regeering, aangenomen drie ieuwét. zeer zware, DIRECTE belastingen elke te zamen zullen opbrengen ongeveer jmilboen 's jaars. Een nieuwe vérdedigingsbelasting. Een herziene inkomstenbelasting. Een herziene vermogensbelasting. En daarbij worden de financieel-zwak- ]n ontzien en de meergegoeden heel bruut le ingepakt! De socialisten ontkennen dit latste natuurlijk en beweren juist het te>- - inovergestelde. Maar is het dan niet een zeer zware druk meergegoeden, dat de vermogensbe- Bling eenvoudig verdubbeld wordt? Tenvijl daarenboven bij de inkomstenbe- isting een zeer sterke progressie wordt De Advertentieprijs bedraagt 17ty3 ce.nt per reg<Ê voor Iiaodelsadvertentiën; Zaterdage 26 óent per regeL 221/2 cent per regel voor gewone advertentiën; Zatei- dags 80 cent per regel. Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen wordea aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30wou den Als de directe belastingen veel verder uden gaan, zouden de bezittenden niet chts hard worden aangepakt, maar een- udig.-- worden beroofd, wat toch ieder delijk mensch uit maatschappelijk oog- mt beschouwd zou moeten bejarnmeren! De houding der Poolsche troepen. De zetel van den Volkenbond. Wanhopige toestand in Hongarije. OVERZICHT. Het vraagstuk der Poolsche troepenla'n- ng in Danzig- is nog hangende. De eischen 11 de wapenstilstandscommissie te Spa bben hun scherpte echter verloren door bereidwilligheid van Foch om een Duit hen gevolmachtigde Donderdag de ver- ngde inlichtingen te geven en cle ge- ,agde waarborgen te verstrekken, jiitschlfuid wilde namelijk gedekt zijn te- politieke betoogingen van generaal [ller's leger en tegen deelneming daar aan eventueele opstanden der Poolsche aderheden. )at die waarborgen gegeven zullen wor- i, schijnt er op te wijzen, dat het denk- jld om de troepenlanding juist in Danzig doen plaats hebben, niet is opgegeven, «pijnlijk het Duitsche gevoel daardoor Mkrüal worden getroffen. Maar niettemin 'ter ook in het Ententekamp al stem- op voor een landing in een van de alsen, die Duitschland daarvoor buiten genoemd heeft. België. Een Nederlander ter dood veroordeeld. De krijgsraad te Brussel heeft den Ne- ilarider Gilles Timmermans, 52 jaar, die J.ert 1916 voor de Dull,sellers contraspion age in België bedreef, ter dood veroor- eld. De executie zal te Brussel plaats bben. Duitschland. Algemeene staking to Stuttgart. 'olgens berichten uit Stuttgart schijnt ren de algemeene staking te zijn uit koken, die men daags te voren nog te vermijden. Er worden slechts efonische aansluitingen voor doorver- 'dingen aangenomen. Onrust in de havensteden. (eriehten uit Wilhelmsh'afen spreken een uitgebreide onrust in de haven den. Men gelooft, dat een nieuwe' revo- ionaire beweging zich in Mei zal open- ren. Ook uit zeevaartkringen komen be- ihtcn omtrent radicale stroomingen. Hongarije. DE TOESTAND. folgens do Weener „Mittag Post" is een legere Horigaarsche minister per auto •Hongarije in Weenen aangekomen. Aan een medewerker van dit blad deelde roede, dat alle berichten van de Hon- aische radenregeering gelegen zijn, dat [Stemming van het publiek wanhopig is, omdat de economische en moreele ineen storting algemeen is. De werkelijke toestand is tengevolge van do zeer strenge censuur in Europa volko men onbekend. Tusschen de sovjefregeering en de arbei ders zijn reeds scherpe conflicten ontstaan. De fabrieken zijn in bezit genomen door de arbeiders zelf, sdie weigeren ze aan de communistische regeering af te staan. liet roode leger wordt overstroomd met twijfelachtige elementen. Hetmaandsala ris van den rood<® soldaat bedraagt 1000 kronen. Tot nu too zijn 80,000 man aange worven. De boeren hebben zich bij de nieuwe re geering niet aangesloten en vertoonen daartoe ook geen neiging. In de afgeloopen week hebben 115 per sonen uit wanhoop zelfmoord gepleegd. Men voorspelt de sovjetregeering slechts een kortstondig leven. Dat de Entente tus- schenbeide zal komen gelooft men niet. Karolyi. In Weensche bladen vinden wij een tele gram van 25 Maart van het Hongaarsche correspondentiebureau, dat cle Nederland- sche pers nooit heeft bereikt. Het luidt: Graaf Georg Karolyi is heden in hechte nis genomen. Na zijn verhoor is hij naar de gevangenis overgebracht. De vroegere president van de Hongaar- scho republiek, graaf Karolyi, is te Weenen aangekomen. In de ,,Neue Tag" verklaart Karolyi dat hij zich ten zeerste verwondert over de onverschilligheid van do Weensche bevol king ten opzichte van de gebeurtenissen in Hongarije. Een ultimatum aan Praag. Naar de „Weensche Zeit" uit welinge lichte. bron verneemt heeft de Hongaarsche regeering aan de Tsjechische republiek een ultimatum laten overhandigen, tengevolge van de in den jongslen tijd plaats gehad hebbende troepenbewegingen in Slovakije, en wegens de algemeene mobilisatie in Bo- hemen. Het ultimatum is op korten termijn gesteld. Roemenië. De toestand. Een Engelscliman heeft verklaard, dat geen land stelselmatiger is verwoest dan Roemenië. In de Dobroedsja, in Walachije is alles vernield; alle locomotieven, alle spoorwegen en bruggen zijn verwoest. Dit maakt de voedselvoorziening zeer lastig. Er zijn thans-20,000 ton voedsel aange komen. De boeren en boeren-soldaten zijn volkomen onbeïnvloed door het bolsjewis me. Wat het leger betreft, zijn er ongeveer SÖO.ÖOfb man -gemobiliseerd. De Vredesonderhandelingen De zetel van den Volkenbond. De keuze van Genève schijnt door do Engelschen te worden gesteund, die de voorkeur geven aan een Protestantsch land en door de Amerikanen die aandringen op een neutraal land. ARBEIDSWETGEVING. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op Hoofdstuk Xa (Arbeid) is het volgende ontleend: Na wettelijke regeling van do huisindus trie zal-de minister van Arbeid een voorstel indienen tot verbod van fabrieksarbeid voor de gehuwde vrouw. Wanneer de Arbeidswet gereed is, zal de minister van Arbeid aanvangen met het ontwerpen van een Arbeidswet voor den landbouw. Inwisseling oude zilverbons. De zilverbons van f 2.50 van den ouden vorm kunnen alsnog tot en met 31 Dec. ter inwisseling worden aangeboden bij de be taalmeesters en ten kantore van het agent schap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam (Korte Spinhuissteeg 3). Desveiiangd kunnen de bons per post aan dat agentschap worden gezonden, met duidelijke opgave van naam en adres van den inzender. Ter bevordering van een spoedige afdoening zullen de inzenders goed doen bij de bons "te voegen een be hoorlijk gefrankeerd en aan hem zelf ge adresseerd formulier van een postwissel, ton beloope van het bedrag der zilverbons. Huurcommissiewot. In de Memorie van Antwoord op het Af- deelingsverslag van de Eerste Kamer over de begrooting van Arbeid deelt cle Minister mede, dat hij van meening is, dat de Huur- commissiewet moet vervallen zoodra dat mogelijk is. Hij vleit zich evenwel niet met de verwachting, dat dit binnenkort zal kunnen geschieden. Hij overweegt 'de mo gelijkheid, om de Huurcommiesiewet eenigszins gewijzigd te benutten voor een overgang, waarna zij zou kunnen verval len. Het Departement van Arbeid. Het Departement van Arbeid wordt ge huisvest in het tijdelijke gebouw aan den Hofweg, dat aanvankelijk voor het Depar tement van Oorlog was bestemd. Uitvoer uit Engeland van wol, sajet eti garens. Volgens een bericht uit Londen heeft de directeur van het War Trade Department bekend gemaakt, dat er thans vergunnin gen verleend zullen worden voor uitvoer op bescheiden schaal van verschillende soorten wol, sajet en garens. Voor zoover betreft zendingen naar Scandinavië, Ne derland en Zwitserland zal het verleenen van de uitvoervergunningen afhankelijk worden gesteld van het stellen van de ge bruikelijke waarborgen tegen weder uit voer uit'die landen. Uitvoercpnseutdii. De N. U. M. geeft uitvtfërconsenten voor zaaierwten, bruine en witte boonen en heeft nieuwe beginselen omtrent de toela ting als exporteur vastgesteld. Uit de vetten. Men seint uit Nieuw-Amsterdam aan „Het Volk": De werkstaking in de veenhedrijven zal niet geproclameerd worden, daar de verve- ners 5 pet. hebben aangeboden, hetgeen door alle partijen is aanvaard. Do ex-koizör. Het bericht, als zou do ex-keizer van Duitschland het landgoed Spedterholt van jhr. Teixeira do Mattos te Beekbergen wenschen te knopen, wordt ons ten stel ligste tegengesproken. In Nederland teruggekeerd. De logger „Sch. 347, Adriana", van de reederij J. J. van der Zwan, welke in No vember 1917 op zee door Britsche strijd krachten aangehouden en-vervolgens naar Engoland opgebracht werd, is eindelijk vrijgelaten en na een. afwezigheid van -bijna anderhalf jaar iïiïTëderla-nd terug gekeerd. Een geweldige mijnontploffing. Gisternacht is voor den Boulevard Da Ruyter t-o Vlissingen een mijn gesprongen, welke een zoo geweldige ontploffing ver oorzaakte, dat een ieder in zijn slaap werd opgeschrikt. Door deze ontploffing is reus achtige materieels schade aangericht. Op den Boulevard, de Breewaterstraat, West straat, Slijkstraat, Mariniersplein en Grooto Markt zijn duizenden ruiten" ge sprongen en de verdere schade aan kozij nen, daken enz. is veel grooter dan bij eenige mijnontploffing hier is veroorzaakt. Van de gebouwen zijn een openbare school op de Markt en de kazerne op het Mariniersplein het deerlijkst gehavend. Nader wordt gemeld: De schade door de mijnontploffing be draagt ettelijke, duizenden guldens. Men zal trachten door het bijeenzamelen van de stukken der gesprongen mijn de natio naliteit daarvan vast te stellen en pogin gen aanwenden om van het betrokken gou vernement schadevergoeding te krijgen. Algemeene Vereenigïng voor bloembollen cultuur. Gistermorgen werd te Haarlem de I!l38e algemeene vergadering geopend van de Alg. Vereenigïng voor bloembollencultuur. De voorzitter, de heer E. H. Krelage, hield daarbij een rede, waarin hij in de eerste plaats een woord van waardeering wijdde aan den heer G. H. vafi Wave ren, die noode gemist zal worden bij de bloemen- kcuringeri van het tulpen-comité. Wat den export betreft, zal, volgens spr. misschien rekening moeten worden gehou den met de mogelijkheid, dat Duitsch- 1 a~n d dit jaar geen bollen zal toelaten; daarentegen komt er van Engelsche zijde zooveel aandrang bij de Britsche autoriteiten om den invoer weder vrij te laten, dat er wel eenige hoop gekoesterd mag worden, dat dit gebeuren zal. Ten aanzien van de teelt keeren wij tot normale toestanden terug. Na veel getob, eindeloos gepraat en onvermoeid aandrin gen, is de teeltregeling, na eerst wekelijks gewijzigd te zijn, ten slotte geheel van het tooneel verdwenen. „Gunstige" bepalingen hebben wij na de wrange ervaring van het vorige jaar niet meer begeerd. Wij blijven echter met klem aandringen op-een loyale regeling ten aan zien van het jaar 1918 in verband met de toezeggingen der regeering. Heeft de door het ontbreken daarvan gewekte teleurstel ling en ergernis aanleiding gegeven tot een krachtige protestbeweging, onze volle in stemming hebben daarentegen 's ministers maatregelen ten aanzien van de crisis- bureaux, die met voortvarendheid worden afgeschaft. Ook de commissie voor het Bloembollen- bedrijf zal kunnen worden opgeheven. De nieuwe tijd met zijn nieuwe eischen, vooral op sociaal gebied, vindt het bloem bollenvak niet. onvoorbereid. Ook hier bleek een belangrijke loonsverhooging over de geheel e linie onvermijdelijk. En er mag zeker met voldoening op gewezen worden, dat deze, na een tot overeenstemming lei dend overleg tussclien de werkgevers en de werknemers, zonder eenigen schok is tot stand gekomen, en de geregelde gang van lfet bedrijf nergens een 'oogenBlik is ver stoord. De voorzitter deelde nog mede, dat de in Engeland gehouden vergadering oen motie heeft aangenomen, waarin besloten wordt om aan de Britsche regeering te verzoeken Hen invoer van enkele en dubbele tulpen, hyacinthen, crocussen, chionodoxa,scil- la's gladiolussen, Spaansche irissen, da- V ei j k goed te keuren; den invoer van de overige bolgewassen voor den tijd van een jaar nog te verbie den; den invoer van plantaardige gewassen (Boskoopsche) nog voor den tijd van twee jaar te verbieden en den invoer van afgesneden bloemen, die nu weer sedert eenigen tijd werden toege laten te verbieden. De vergadering hield zich verder bezig mot het afdoen van eenige huishoudelijke aangelegenheden en besloot tot uitvoering van het voorstel van de afdeeJing Voor- schoten-Veur, om een register uit te geven van de bekroonde bloembollen -gewassen. Gemengde Berichten. Gesnapt. Dezer dagen trokken in de wachtkamer le klasse van het station te Arnhem twee jongelieden de aandacht van het publiek, doordat zij een groot aantal glazen port achtereen uitdronken, terwijl zij levens de juffrouw van den stations boekhandel trakteerden. Do politie werd gewaarschuwd en toen deze de jongelui, in verhoor nam, bleek, dat zij gewed hadden, wie het meeste port kon drinken. Een van de jongens was in het bezit van f 800 aan bankpapier, dat hij naar hij beweerde, in het bed van zijn broer gevonden had. Bij nader onderzoek block, dat deze broer kantoorbediende was bij een bankinstel ling, waar den laatsten tijd herhaaldelijk postwissels waren vermist, terwijl een der laatste dagen uit een aangeteekenden brief op geheimzinnige wijze een bedrag van f 1200 was verdwenen. Spoedig viel de be diende door de mand er. heken le deze den diefstal van de postwissels, zoowel als van het bedrag van f 1200. De laatste diefstal was met groote slimheid gepleegd. De bock houder had zelf het geld in de enveloppe gedaan en deze dicht gemaakt, den brief daarna aan hot jorgemensch gevende, om dezen te verzegelen. Zich omdraaiende had het jongemensch behendig de nog vochtige enveloppe ge opend en liet geld er uit gehaald en daar na deze zorgvuldig gelakt. Toen de brief aan het adres kwam bleek het geld vgrclwenen. Tiet was tot dusver niet mogelijk geweest de geheimzinnige vermissing te vorklaren, totdat het geval nu duidelijk werd. Uit het ver Ier onderzoek bleek, dat ee.n wagenbestuurder van de tiam mede in de zaak betrokken was en van het gestolen 'Brandstoffencommissie district Leiden Met het oog' op de beschikbaarstelling van 1 eenheid briketten op bon 9 der mir nimum-raritsoenkaart, en eenheid op, bon 6b der rantsoenkaart voor kamerbewm ners en bon 4b der rantsoen-kaart vooB studeer- en leskamers, wordt er nogmaals aan herinnerd, dat deze briketle kan wor den besteld en afgehaald bij de Holl. Gom-, mercieele en Industrieele Maatschappij aan den Heerenweg te Leiden en dat zij tevens kan worden afgehaald uit een schuit lig gende aan den Nieuwen Rijn tusschen Middelste- en Uiterstegracht Tevens wordt in verband met de vols aanvragen om ziekenkolen bekend ge maakt, dat dit extra-rantsoen slechts mag worden gegeven, indien werkelijk behoefte aan brandstof bestaat en dat niet kani worden aangenomen, dat deze behoefte bei- staat, indien niet de beschikbaar gestelde brandstof wordt gebruikt. Een ziekenrant# soen zal daarom in den vervolge alleea worden afgegeveif, indien kan worden aan getoond, dat de op het minimum-rantsoen beschikbaar gestelde brandstof, dus ook die op de bons 7b en 9 is verbruikt- De Directeur van het Brand- stoffenbureau. KRAMER. Leiden, 1 April 1919. geld geprofiteerd had- Deze en de beid» ibroers werden gearresteerd. Wegens plaatsgebrek in het Huis van Bewaring moesten zij echter weer in vrijheid worden gesteld. De inbiaak in de pastorie te Amersfoort. Men bericht uit Amersfoort aan hetl „U.D.": Terstond na do inbraak in de pas-- torie van de R. K. kerk op den Berg ver moedde de politie reeds, dat men de inbre kers onder de militairen hier ter stede diende te zoeken. In verband biermede verschafte zij aan' de militaire politie uitvoerige inlichtingen. jDeze is het dan ook m>gen gelukken, de hand te leggen op een drietal soldaten, die thans zijn gearresteerd. Twee van de daders hadden het geld ver deeld na eerst aan den derde, die de inlich tingen omtrent liggen enz. had verschaft, f 25 te hebben gegeven. Daarna verkochten de he eren de gestolen sigaretten en tabak aan Enschedesche werklieden, die op het bouwterrein aan den Woestijgerweg werk zaam waren. Aan een inwoner van Amers foort werd de* kelk verkocht voor oud zilver, die haar in Rotterdam van de- hand deed- De recherche is naar Rotterdam, teneinde de kelk op te sporen. Van liet geld is wei nig -meer over. Het onderzoek duurt voort. De dadera zullen ter beschikking van de militaire autoriteiten worden gesteld. Een schandaal. -- Naar het Kon. Nat. Steuncomité meedeelt is o.m. op dit comité een beroep tot ondersteuning gedaan door een verlofsofficier, bij zijn terugkeer in de burgermaatschappijBij onderzoek bleek, dat de moeder van dit 'ongrnenseh een in komen, heeft van tusschen f 15,000 en f 20,000, terwijl de niet lang gotedon over leden vader aan ieder zijner kinderen f 25,000 naliet. De naam van dat heer moost in alle bla den gepubliceerd worden. Relletjes van gedemobiliseorden. Ook gisteren heeft liet toestaan van een op tocht door den burgemeester te Amster dam aanleiding gegeven tot herrie. Op de gebruikelijke wijze stelde de stoet z/ich om halfdrie op 't Spui op. De „leider" dor op- tochf deelde als antwoord op een vraag der poliitile mede. dat de (gedemobiliseerden naar het stadhuis wilden trekken, om een onderhoud met den burgemeester te heb ben. De betrokken inspeoteui van politie antwoordde, dat de burgemeester niet in de stad was en dat de gewapende macht beletten zou, dat de stoet zich naar het stadhuis of naar de winkelstraten znu be geven. Het gevolg hiervan was dat iemand de stoep van „Eensgezindheid" beklom en den optocht ontbond. „Wij hebben," aldus de woordvoerder, „geen trek om aan den leiband der politie te loop en.' Daaiom zullen we niet domon- streeren. Men weigert lokalen af te staan, waar we zouden kunnen vergaderen, maar we zullen toch vergaderen. Hiermede Was de optocht ontbonden; de vaandels werden opgerold maar ongeveer FEUILLETON. EEN EDEL HART. - Ha! neem u in acht! Neem u in acht! 'e liefde had me goed gemaakt. Uw af- 7jing doet de maat overloopen. Ik zal treken. Over wat? Dat ik niet trouwen wil? rik dat recht niet? Gij, die geboren zijt 1 Vl'ije Amerika, hebt al rare dénkbeel- 1 omtrent de vrijheid van anderen 'Gij drijft den spot met mij. En ik ben iihopig. ik herhaal clat ik mij wreken ^"Hier, sprak zij, is niemand bang, om- uier niemand zich iets te verwijten j wij vreezen niets, en niemand. J zullen zien, grijnsde hij zich naar <teur richtende. Voor u zei ven vreest gij dat weet ik. Gij zijt te zamen om naer te helpen en.te steunen. Maar wice jannette verbleekte, maar herstelde ^sP°®dig' terwijl Laure op hoogen toon ^Mijn zoon js C6n eerjjjk man, mijn- bl{en?a^ Zouden wij yoor hem te vreezen Ge zult het zien, mevrouw, ge zult het zien: Hij ging heen. Maar op den drempel der deur keerde hij zich om: Ik ben niet kwaad van aard, sprak hij, denkt er over na. Vriend of vijand. Als vriend zal ik een voorbeeldig echt genoot en zoon wezen. Als vijand zal ik onverbiddelijk zijn. Onnoodig' er nog over binnen te gaan, antwoordde Laure, terwijl Henriette, af grijselijk bleek, geen woord meer sprak. Neen, ncei>. mevrouw, onderbrak de hertog de Candales heftig, neem nog gco.n besluit, er hangt le veel van af. Ik geef u een maand tijd, twee maanden als het noodig is... Nu verdween hij werkelijk. Ik deed misschien gued hem als echt genoot te aanvaarden, moeder, zei Hen riette tot mevr Vallauris als zij alleen waren. Mocht Maurice een ongeluk over komen... Laure drukte haar aan haar hart. Zij zou het waarachtig doen, riep zij uit, al zou zij daarna van verdriet sterven!.. Neen, li6ve, zulk zwaar offer wil ik niet. Wat zou ons kunnen overkomen, gezien wij de ypojzorg njyucn tc erkennen dat tie helft van ons vermogen u toebehoort?... Maurice is een eerlijk man, zooals ik daar evc-ri zei. Wat de geldkwestie betreft... het zou moeilijk gaan ons nog ten onder te brengen den dag van heden. Evenwel bleef Henriefte's hart gedrukt onder een onuitsprekelijk voorgevoel van ongelukken, welke beven het hoofd van Maurice en van hel de familie hingen. Zelden zagen de leden der.Jamil'ie Val lauris den hertog'de Candales terug. Zij gingen trouwens niet dikwijls naar de villa van Suresnes, waar er aanhoudend en buitensporig gefeest werd, en een leVen geleid alsof Diane zoo rijk was als de zee diep. Maurice, van zijn kant, kwam niet veel naar Parijs, en hoewel zijn moeder en zus ter leden door zijn afwezigheid, toch lieten zij er niets van blijken. Vallauris was de eenige die wel thuis was in de woning vén zijn zoon. En aLs Laure hem naar bijzonderheden vroeg, zeide hij onveranderlijk: 't Gaat goed, heel goed! Maar 't viel mevr. Vallauris op dat hij minder vroolijk was, minder van zeggen, en den naam yan markiezin dk\rgellee kwam nu zoo dikwijls niet over zijne lip pen als vroeger. Maar t dient gezegd, dat de leeningen van Diane groote afmetingen namen. Zoo verdween min of meer de verblind heid van Roselin en keerde zijn gewoon helder doorzicht weder, en nu zag hij meer en meer wat afgrond' er onder de voeten van Maurice gegraven werd. Laure had het goed voor, toen zij zich tegen het huwelijk van hun zoon verzette! En hij, de domkop die hij was, had nog de geestdrift van den jongen aangevuurd!. Maar hij bekende zijn ongelijk nog niet luidop. Neen, dit was te vernederend voor hem. Nochtans, toen op t einde der maand de hertog de Candales hem een antwoord vroeg, gaf hij er hem een zoo afdoende, dat dAstarac, woedend, op staanden voet de tusschenkomst van Diane wilde beko men. Ik kan me niet losmaken van den heer Vallauris, antwoordde de markiezin, ondanks al mijn goeden wil. Mijn hotel.is zwaar belast, en ik reken er pp om hem te te laten betalen. Met razernij in t hart-, knarsetandde, de kjïHog de Candalesi Ik zal beter doen me naar een andere zijde te wenden.... Bij 't aanbreken van den winter, nam de familie d'Argelles opnieuw haren intrek in het hotel der rue de la Chaise. Ook het regiment van Maurice lag thana te Parijs; en de dionst werd minder zwaaf Zijne liefde voor zijne jonge vrouw nam met den dag toe. Inès integendeel begon haren man on verdraaglijk te vinden; al zijn liefdeblij ken en oplettendheden.verveelden haar. Diane, het moet gezegd, deed al wat zij kon om de jonge vrouw van haren man fce vervreemden; 't was als kon zij Maurice niet uitstaan, terwijl Inès hem een langen tijd boven haar gesteld had. Ook zij gevoelde helsche blijdschap, toen zij de gril van hot verwende kind vermin deren zag. In plaats die eerste oncenigheden te stillen, in plaats te beseffen dat het geluk barer dochter onafscheidbaar was van dai van Maurice, wakkerde zij het vuur aan slechte overeenkomst, en deed al het mo gelijke om de kloof te verbreeden en diè. per te maken. Dit was niet heel moeilijk. [Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1