Utah Courant". Derde Blad. BINNENLAND. Uit de Omgeving. Zaterdag 29 Maart !9I9 DE ACHTURIGE WERKDAG. Voor de Vereeniging voor Handel, Nij verheid en Gemeentebelangen te 's Gra- yenhage heeft deze week prof. mr. J. A, Veraart gesproken over ,,den 8-urendag als aoeiaal-economisch vraagstuk". Spr. ving aan met er aan te herinneren dat het ontwerp-Arbeidswet van minister gp'tiérse thans reeds bij den Raad van State is aangeland, en, naar de minister verwacht, spoedig in de Tweede Kamer tal behandeld worden. De 8-urendag zal dus waarschijnlijk spoedig een feil zijn. Toch mag, het vraagstuk van den 8-uren dag ook nog wel eens uit sociaal-econo misch oogpunt worden bezien. Spr. aan vaardt den 8-urendag in de eerste plaats omdat liet bedenkelijke verschijnselen met rich zou brengen' zoo deze algemeene ar- beiderseisch niet werd ingewilligd, Spr. legt vervolgens nadruk op de non chalance welke van alle zijden is beloond tan aanzien van den 8-urendag uit soci aal-economisch oogpunt bezien. In het algemeep h'eeft spr. geen argumen ten gehoord die pleiten voor een 8-urendag en bijv. niet een 6-urigen arbeidsdag. Hoe wel spr. het streven eener arbeidsverkor- ting kan begrijpen en billijken, acht hij dit toch een zaak waarin geen uniformiteit kan worden betracht. I s de 8 uiige werk dag er eenmaal dan zal weldra een actie voor een 6-urendag ontstaan, vooral bij groepen die zwaar werk verrichten en zoo doende in een onvoordeelige positie komen tegenover groepen die lichteren arbeid vol voeren. Moeten wij dus den eisch van den 8-urendag aanvaarden, om economische redenen, die in de politiek tot uitdrukking komen, dan is het toch van het hoogste belang, dat die zelfde 8-urendag juist wordt bezien. Wij zitten, aldus spr., thans in het tmoeras van het individualisme; had daar entegen de maatschappij vertoond een beeld van organische constructie, dan zou jnaar spr.'s overtuiging, een uniforme re geling nimmer zijn voorgesteld. I Wat de arbeidersvakbeweging aangaat,, jhaar economische politiek bepaalde zich (tot nog toe tot streven naar kprteren werk- jtijd en hooger loon. Thans is een andere organische constructie der maatschappij jin wording, nu kan ook verwacht worden, jdat de ai-beiders ook meer belang zullen pan stellen in den toestand van hun be- trijf en zich de vraag zullen stellen of op nieuw verkorting van den arbeidsdag wel ia hun belang zou zijn. Ontwikkelen de taken zich aldus, dan vreest spr. niet, dat tactie voor een nog korteren arbeidsdag ai gevoerd worden. Sociaal bezien lokt spr. de 8-urendag teer aan. Een zoodanige arbeidsdag is trouwens niet zoo bijzonder kort. Doch daarnaast doet zich voor het vraagstuk der geestelijke ontwikkeling der arbeiders. Wat zal men bun in hun vrijen tijd voor zetten? Dit is een zeer belangrijk probleem en groote verplichtingen worden hier ge- op dé geestelijk meer bedeelden in onze samenleving. Daarnaast doet zich voor een sociaal- economiscBhe quaestie. Met verkor van den arbeidstijd zal zich tevens $aan fvoordoein e,en rijker behoefteleven van den arbeider. Dit zal onze maatschap pij stellen voor nieuwe en zeer krachtige looneischen, hetgeen voor de samenleving van overgroote belangrijkheid zal zijn. Hierna zette spr. uiteen wat'de werktijd verkorting wil zeggen voor de volks welvaart. Hij gelooft niet dat de 8- Srendag vermindering der werkloosheid meebrengen, en ten zeerste betwijfelt sPr - of deze bekorting aan de productie ten goede zal komen. Vele fabrieken zullen ■ffifit het buitenland niet kunnen concur reren en dus zal, op den duur verminde rt? van werkgelegenheid ontstaan. In an- •jere bedrijven is uitbreiding van arbeids krachten wel noodig, doch hier zit men de moeilijke vraag naar geschoolde arbeiders. Er is geori enkele grond, vervolgt spr., aan te nemen dat het groote publiek koopkrachtiger gaat worden door de ar- bsidsverkorting. Daarnaast staat vast, dat J8.productie duurder wordt. Daaruit volgt 08 onaangename conclusie, dat beperking vari het verbruik noodzakelijk, wordt. Het gevaarlijke van de politieke arbei- ®rs-organisatie noemt spr. in het kort, weliswaar gestreden wordt voor de JWs op dé markt gekomen arbeiders, doch 'D groot aantal arbeid/ers daarnaast J'ordt weggestooten. In dit licht bezien zal Werkloosheid zich eer vergrooten. Komt 8 arbeider tot mindere prestatie, dan zal minder ontvangen kunnen' worden. Voortgaande betoogt spr. nader dat z.i. arbeiders, krijgende bedrijf na bedrijf e«r deelname in de bedrijfs-politiek, ook p ^en tot een juiaten en doelmati- Lf !™eidstijd voor ieder bedrijf op zich- za* HIJ de voortschrijdende organi- e constructie der maatschappij meer en meer tot uiting komen. J>Pr- meent in ieder geval dat de mnat- tiJPj?'} ^et vraagstuk der arheidsverkor- mJL i moet Hezien en steedé beter mt ,hten. te Hegrijpen waar het om nu de nieuwe organische constructie maatschappij het arbeidersvraagstuk n gansch andere phase gaat brengen. Rantsoen veevoeder verhoogd. PiT °'i T' ^eeft mededeeling ontvan- ^GravA k intergeallieerd comité te toean k i?e' dat de geassocieerde regee- u°B 8l°ten hebben het rantsoen voor nvoer in Nederland van ander vee voeder dan ma if- te vcrhoogen met 50,000 ton, waardoor hot totaal rantsoen van veevoeder op 800,000 to-n per jaar wordt gebracht. 30DECRAYSN. Gemeenteraad. Afwezig de heeren J. Ruling en W. Tur kenburg. Aan de orde is de missive van Ged. Sta ten omtrent de algeheele salarisherziening- van burgemeester en wethouders en secre taris en ontvanger. Deze regeling is als volgt voorgesteld: voor burgemeester op f 2600f 2900, de watliouders 10 van dit bedrag, secretaris f 2400—f 2700, don ont vanger f 1300—f 1500, daarbij is begrepen 4 dria-jaarlijksche verhooging. Het Dag. Bestuur adviseert deze salarisregeling aan te nemon. De heer Heusdens memo reert dat een dergelijk voorstel van hem bij de behandeling der begrooting is ver-_ worpen. Spr. meent toch niet dat het be treffende voorstel hooger was. De heer Veerman merkt op dat het voorstel van den heer Heusdens niet is verworpen omdat be.t te hoog was, doch de Raad wénschtte te wachten tot Ged. Staten een lijn aangaf. Men wilde de zaak niet vooruitloop en. De voorzitter stelt,voor, het salaris der wet houders te houd'en, zooals het bij de be grooting- is vastgesteld, n.l. f 300. De heer Do Jongh vertrouwt dat ook een voorstel van Ged. Staten zal komen om de salaris sen dor ambtenaren ter secretarie te ver- hoogen. Hat ontwerp van Ged. Staten wordt hierop zonder hoofdelijke stemming aangenomen; echter zal Ged. Staten wor den medegedeeld dat het salaris der wet houders moet blijven op f 300. De heer P. Batelaan vraagt het woord (naar aanleiding van de herbenoeming van den burgemeester. Spr. wenscht hem geluk met zijn benoeming en merkt op dat in den langen tijd-; dat de voorzitter bur gemeester van Bodegraven is, veel is ver anderd. Spr. memoreert hoe deze burge meester als voorzitter steeds de vergade ringen roft geleid met ambitie en onpar tijdigheid.'Spr. hoopt dat God hem zal be houden voor Bodegraven. De voorzitter brengt den heer Batelaan dank voor het gesprokene. Spr. merkt op, dat hij geen gemakkelijke taak heeft, om dat de toestanden geheel veranderd zijn. Spr. gelooft dat het wel de laatste maal zal zijn, dat spr. -benoemd is, tengevolge van toenemende» ouderdom. Spr. hoopt dat- het hem gegeven zal zijn, met pleizier en onpartijdigheid samen te werken. Steeds heeft zich de Raad gekenmerkt door gezellige vergaderingenhetgeen toch niet minder in het belang is van Bodegra ven. Spr. twijfelt niet of deze toon zal zoo - -jven. Van B. en W. to Alphen a. d. Rijn is in gekomen een mededeeling dat door den Raad van die gemeente besloten is een schrijven te richten tot den minister van Justitie, met het verzoek in de Rijnstreek, ter standplaats Alphen, een brigade Kon.' Marechaussee te delachecren. Den Raad wordt verzocht instemming met dit plan te betuigen. De voorzitter meent dat het doel duidelijk is. Hot Dag. Bestuur heeft dan ook geen bezwaar aan den Raad voor té stellen adhaesie' te betuigen met dit schrijven, aangezien het zeer nuttig is wanneer een dergelijke afdeeling in de Rijnstreek gevestigd is. Aldus besloten. Omtrent het-in de vorige vergadering aangehouden provinciaal blad inzake de door Ged. Staten ontworpen salarisrege ling der gemeenteveldwachtersdeelt de voorzitter mede, dat B. en W. hiermede wel kunnen medegaan. Aangezien de mi nimum-regeling hier reeds is ingevoerd, stellen B. en W^voor de verdere regeling, n.l. 8 verhoogingen ieder van 50 gld., n.l. de eerste 2 ieder na 1 en de laatste 6 ieder na 2 jaar aan te nemen. Aldus besloten. Van 't bestuur van den Ned. R.-K. Volks bond is ingekomen een adres, houdende verzoek om 9teun voor werkloozen van het Kon. Nat. Steuncomité. B. en W. moenen geen bezwaar te hebben aan dit verzoek te voldoen. Wanneer dergelijke gevallen voorkomen kan aan het Kon. Nat. Steuncomité hulp worden gevraagd. Goedgekeurd. Van de vereeniging Burgerwacht te Bo degraven is ingekomen een verzoek om subsidie tot een bedrag v®n f 200 .tot op richting en instandhouding der vereeni ging. B. en W. stellen voor op dit verzoek gunstig te beschikken. Aldus' besloten. Van den heer Jac. Griffioen te Gouda is ingekomen een mededeeling dat hij we gens onoverkomelijke bezwaren geen ge volg kan geven aan zijn plan tot oprich ting van een .automobieldienst. Adressant verzoekt derhalve zijn. destijds gezonden request niet in behandeling te nemen. Hierna is aan de orde de behandeling van het. verzoek van den heer Ranshorsf. Over"het voorstel Turkenburg, gedurende 6 jaar f 200 per jaar staakten in de vorige vergadering de stemmen, zoodat hierover herstemming moet plaats hebben. Het voorstel Turkenburg wordt verworpen met 5 tegen 4 stemmen, die van de hee.ren Splinter, De Vos, Heifsdems en Horten- siua. Het voorstel van B. en W. om f 200 per jaar alleen voor dit jaar te verstrek ken wordt hierop zonder stemming aan genomen. De statuten der Woningbouwvereni ging worden onveranderd goedgekeurd. Door den heer Veerman wordt nog me degedeeld dat de thans bestaande com missie dezer vereeniging in zijn geheel af treedt. 't Pla.n is deze commissie alsdan samen te stellen voor 1/3 uit katholieken, 1/3 vrijzinnigen en 1/3 antirevolutionairen. Tot leden der Schattingscommissie wor den dc aftredenden, n.l. IT. Ie Coultre, P. Splinter, W. Turkenburg en A. de Vos, herkozen. De voorzitter deelt mede dat lot gemeen teveldwachter alhier is benoemd D. Riet dijk te Muntendam. Vervolgens dat het Dag. Bestuur bespro ken heeft den toeslag op de porties der Centrale Keukan in' Ie trekken Het Dag. B -uuir meent dat hiertoe thans wel kan worden overgegaan. De heer v. d. Marei merkt op, dat de schoolvoeding met de P aasch vac an tie voorgoed ophoudt en aan gezien dan de omzet te klein wordt, heeft het bestuur der Keuken besloten, met 1 Mei C. Kie. doen ophouden to bestaan. Spr. stelt daarom voor de opheffing van den toeslag'uit te stellen tot 1 Mei. Aldus wordt besloten. Bij de rondvraag vraagt de heer Hor- tensius de aandacht voor het woeste rij den van de militaire auto's der Wiericker- schans. Spr. vraagt politietoezicht. Verder houu„ spr. een breedvoerig plaidooi aan gaande de brug over den Rijn. Spr. merkt op dat de doorvaartwijdte veel te smal is, -terwijl ook de overgang een last voor het verkeer oplevert. Voor een plaats als Bo degraven, zegt spr., moet eeai brug aan wezig zijn, waarop 2 rijtuigen elkaar kun nen passeeren. Spr. wenscht dat B. en W. deze zaak bij het waterschap Woerden aanhangig zullen maken. De voorzitter ze'gt besprekingen toe. Vervolgens bespreekt de heer Horten- sius de kwaliteit van het gas. Spr. acht het reeds gunstig dat de rantsoeneering van gas een e(inde genomen heeft, doch wenscht ook dat de kwaliteit wat beter zal zijn. De voorzitter zegt voorziening toe. De heer v. d. Marei zegt, dat im het con tract de kwaliteit van. het gas aangegeven slaat en wil daarom monsters nemen en deze laten onderzoeken. De heer Heusdens vraagt nog advies omtrent de besprekingen met de lichtfa brieken te Gouda. De voorzitter deelt mede dat thans ook met Woerden onderhande lingen gaande zijn. De lichtfabriek te Gouda voor electrificaüe heeft geadviseerd thans een-anderen adviseur te benoemen. Ook is er een uitnoodiging van Woerden aan B. en W. om met hen te confereeren. De conferentie zal Maandag plaats heb ben. KATWIJK. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente kwam Vrijdag in openbare vergadering bijeen. Voorzitter was burgemeester J. H. de Waal Malefijt. Afwezig de heer S. Parlevliet. Ingekomen is o.m. een schrijven van enkele corporaties uit de bouwvakken om met de uitvoering der gemeentewerken in de voorschriften op te nemen de bepaling, dat gewerkt wordt 8 uur per dag, en Za terdag tot 12 uur v.m.. De voorzitter ver wijst voor deze zaak naar de bepalingen door het Rijk vastgesteld. Omwonenden aan de losplaats ,,Land- bouwlust" vragen aan den Raad de los plaats voor meststoffen aldaar te doen ver vallen, in hoofdzaak om van de ondrage lijke lucht bij het lossen van beer en mest stoffen verlost te worden. Het rapport van den gemeente-opzichter zegt, dat aan op heffing op dit oogenblik niet kan worden gedacht. Een groote verbetering zou het zijn als scherp werd toegezien op het ver ontreinigen van den weg; overdag mag tevens geen vischmest gelost worden, vol gens gemeente-verordening. Er zou ook eerst moeten worden voorzien in een an dere losplaats, daar het nog slechter zou worden als alle mest moest worden gelost aan de kanaalbrug, waardoor veel mest vervoerd zou moeten worden door de ge meente. Op voorstel van den heer v. Wal- sem wordt den commissie benoemd die rapport zal uitbrengen over deze aangele genheid. Deze commissie zal bestaan uit de heeren J. v. d. Perk, D. v. d. Gugten en K. van Dijk. De voorzitter heeft nog een mededee.ling te doen. Van het Rijkskolenbureau is be richt ingekomen, dat 1 April de gasrant- soeneering is vervallen. Alleen wordt iede re gemeente een vast te stellen hoeveelheid kolen toebedacht. De gascommissie heeft in overleg met B. en W. bepaald dat in deze gemeente de gasrantsoeneering zal vervallen, doch tot zuinigheid blijft aan gemaand. Dit is mogelijk, omdat voor het tijdvak 1 April30 Sept.. aan iedere ge meente de regeling wordt overgelaten. De prijs blijft 15 ct. per M3., doch de verhoo gingen vervallen. Applaus. Ingekomen, missive van Ged. Staten, re gelende de jaarwedden van burgemeester t 3800, secretaris f 3400, ontvanger f 2200, allen met 4 driejaarlijksche verhoogingen van f 100. Op een desbetreffende vraag zegt. de voorzitter, dat het salaris van de wethouders al i3 vastgesteld op f 800. Op voorstel van den beer N. Parlevliet wordt het aaiwangsala.ris van den burgemeester gebracht op f" 4000. Tot leden van de stem bureaux worden benoemd: hoofdstembureau: de burgemees ter, L. Kruit, R. Ouwehand, J. v. d. Perk, H. E. de Ruijter-ZijIker. Stembureau I: te Katwijk a. d. Rijn, de heeren D. v. d. Gugten, Jac. Wassenaar, K. Grimbergen, met als leden, die te 6 uur aanwezig moe ten zijn, de heeren A. Korpelshoek, B. Werther, Jac. Meijer. Stembureau II: R. Ouwehand, P. Meerburg, J. W. Kobus, C. J. Lugthart. Stembureau III: de heeren L. Kruit, J. v. d. Perk, J. Huisman, en P. de Best. Stembureau IV: de heeren S. Parlevliet, C. den Dullc, H. de Boer en W. TT. van Mels. Benoemd worden tot leden der schat tingscommissie bedoeld in art. 57 Inkom stenbelasting de hoeren I. A de Best, C. Ouwehand. I). Ouwehand Az. en .T. v. d. Perk. (Wordt vervolgü,. LPtriHRrsopr» Gemeenteraad. Voorzitter: >!e burgemeester. Na voorlezing der notulen, welke wer den goedgekeurd, worden verschillende ingekomen stukken ter tafel gebracht en voor kennisgeving aangenomen. Dc voorzitter doet mededeeling, dat een schrijven is ingekomen van den arts W. W. van der Vegt, te Tessel, dat de onder wijzer .T. C. Koorn, die sedert April 1917 wegens ziekte, met verlof is, van zijn ziekte is hersteld. Hierop vraagt de heer De Bruyne het woord en verklaart, clat hij het noodig acht, dat een geneeskundige verklaring worde overlegd, waaruit blijkt, dat de gezondheidstoestand van genoem- I den onderwijzer van dien aard is, do geen nadeeligen invloed uitoefent op de leerlingen. Dit punt zal in de vergadering van B. en w. worden overwogen. In verband met een schrijven van Ged. Staten wordt besloten te berichten, dat men zich vereenigt met de voorgestelde salarieering van B. en W. en ontvanger, en in overweging zal worden gegeven geen korting toe te passen op betrekkingen, die door één persoon worden waargenomen. Verder wordt besloten de jaarwedden van eenige gemeen te-amb ten aren te verhoogen. De Hanze. Op de gehouden jaarverga dering van de R. K. Middenstandsvereeni- ging De Hanze, alhier, waren 19 leden aanwezig, 5 leden hadden kennis gegeven verhinderd lu zijn. Door den heer J. van Berkel, voorzitter, werd de vergadering geopend met den Chr. groet en na de leden een hartelijk welkom te hebben geheet-en, sprak hij nog in t bijzonder de nieuwe leden toe, den wensch te kennen gevend dat ook zij flinke leden zouden zijn van de Standsorganisatie. Door den secrtaris wer den de notulen en het jaarverslag gelézen, waarna volgt een rekening en verantwoor ding van den penningmeester. De vergade ring betuigt zijn instemming met het me degedeelde, en de controle-commissie brengt nog een bijzonder .woord van dank aan den penningmeester voor zijn gehou den belieer. De begrooting voor 1919 sluit met inkom sten en uitgaven met de som van f 352.75. De contributie zal bedragen f 4.50 per lid en wordt, algemeen goedgekeurd. Door den heer Van Zwartelé wordt verslag uitge bracht over de werking der Hanzebank. De periodiek aftredende voorzitter werd met algemeens stemmen herkozen. Als vice-voorzitter werd gekozen de heer C. v. _d. Meer Cz. Bij de rondvraag klaagt de heer Vergeer over 't slechte bezoek van de vergadering, en begrijpt niet dat zoo weinig belangstelling wordt getoond, vooral nu nog een verbruikscorporatie wordt opge richt. Door den voorzitter wordt medege deeld, dat pogingen zouden worden ge daan een vakafdeeling van Kruideniers op te richten, waarna nog eenige minder belangrijke besprekingen volgden. Maria-Vereeniging. Morgen zal de groote jaarvergadering worden gehouden van de Mariavereeniging, op welks agenda belangrijke punten staan. Verwacht wordt daarom dat. zooveel mogelijk alle leden getrouw opkomen. WOuBRUGGE. Gemeenteraadsverkiezing. Donderdag avond werden in een goed bezochte leden vergadering der A. R. Kiesvereeniging tot candidaten voor den gemeenteraad geko zen de heeren W. A. Boot, A. Wisman, P F, Noordam, T. de Boer, Joh. Verdoes, D. Wittebol Wz. en C. Molenaar. Eenige der gekozenen waren afwezig, terwijl anderen zich een keuze nog niet hebben laten welgevallen, zoodat later de definitieve candidaatstelling zal volgen. OFGSTGEEST. Ned. R.-K. Volksbond. De tijdelijke voorzitter de heer J. N. van der Post, geeft een klein toelichting over de samenstelling van het voorloopig bestuur en opent de ver gadering met den chr. groet. Hij heet de aanwezigen welkom in het bijzonder de heeren Smit en Klean, de president en de secretaris van het Centraal bestuur. Door ,den secretaris werd nu de ledenlijst voor gelezen. Daarna gaven zich nog een Ren tal aanwezigen als lid op. Door het school bestuur is toegestaan om voor de vergade ringen van den Volksbond van een school lokaal gebruik te maken. Daarna verkreeg het woord de heer Smit. Deze vergadering, aldus spr., is voor ons en voor u van zeer groote beteekends. Reeds 131 jaar is het geleden, dat de Ned. R.-K. Volksbond is opgericht en onder de rook van Oegstgeest zijn er afdeelingen die reeds jaren bestaan. Al heeft men in deze plaats van onze organisatie nog niets gezien, men zal toch zeker wel iets daarover gelezen hebben. De grondslag van onze organisatie moet de godsdienst zijn. Wij staan nu voor de installatie van de afdeeling Oegstgeest en spr. zal, voor hij hiertoe overgaat, evpn aantoonen de plich ten van het bestuur en van de leden. Hij bespreekt de propaganda, de jeugd organisatie, de gesloten retraiten (waartoe men hier onder den rook van Noordwij kei- hout al heel gemakkelijk kan besluiten). Om de leden te ontwikkelen en hun meer dere kennis bij te brengen moeten in over leg met den geest, adviseur sociale en apo- logelische cursussen worden georganiseerd Ook wijst hij dén leden op hun plichten bij het overlijden van een mede-lid. Zelfg Hij feesten moet de godsdienstige viering voorgaan, omdat de godsdienst de ■rondslag van onze organisatie is. Spréker wijst op de H. Familie en de Derde Orde, instellingen bij uitstek voor de Volksbond leden. Daarna worden de stoffelijke zaken .be handeld: bouwvereeniging, brand- en le vensverzekering, bibliotheek enz. Ook voor ontspanning mag worden gezorgd (zang, tooneel, muziek Men moet er echter al- lijd naar streven, het nuttige met het aan gename te vereenigem. Spr. verklaart nog, dat, de Volksbond buiten de eigenlijke politiek blijft, maar het bestuur heeft de plicht er bij de leden op aan te dringen dat deze lid worden.van een R.-K. Kiesvereeniging. Ook wijst spr. nog op andere plichten va.n hef bestuur ten opzichte van de sociale wetgeving; het moet n.l. wetten in studie nemen en op de uitvoering daarvan letten; het bestuur moet ook de agenda's van dan gemeenteraad nagaan en evenzoo den alg. gezondheidstoestand. De daden en handelingen van de Volks bonden; moeten overeenstemmig zijn met hun devies. Zij moeten uitkomen voor hun beginsel. Spr wijst er op, wat door den Volksbond is gedaan om vredë en rust in ons vader land te behouden. We moeten echter ook positief worden. Naar het woord van minister ljuys, moeten wij vooruit en met versnelden po^. Wfc .moeten zelf de koe bij de horens vatten niet afwachten dat de socialisten dat doen. Als laatste wenk zegt' spr.: bewaart de een dracht; dan zal ooR in Oegstgeest de bdn£ bloeien tot geestelijk en tijdeüjk welziJA van de parochie. Daarna wordt door de vergadering, ver* sterkt door de leden van het zangkoor, heS bondslied gezongen. Nu neemt de heer Smit nog even hfef woord en wenscht dan weleerw. hoer ka* pe-laan namens het centraal bestuur gelutt met diens benoeming tot geest, adviseur. De voorzitter dankt hierop den heer Smil en hoopt dat deze bereid zal zijn de nieuw«f afdeeling met raad ter zijde te staan. Nu verkrijgt de geest, adviseur het woord en verklaart dat hij blij is geest, advisejji? van den bond te zijn geworden. Want, wel ke stand is door God het meest uitverko ren? De werkmansstand. Christus zelf wil de de zoon zijn van een werkman. Op welkfl zuilen heeft God de Kerk gesticht. Op man nen uit den arbeidersstand heeft. Jezus zijn Kerk gebouwd. Heel veel heiligen zijn zo nen, en dochters uit den arbeidersstand. Kinderen uit den werkmansstand zijn sie- Taden der Kerk geworden. De- Kerk heeflj dien stand bijzonder uitverkoren. Denkt slechts aan de Encycliek Rerum Novarum, aan de Pausen Leo XIII, Pius X en Bene- dictus XV. Ook de Vorstin heeft bij den arbeiders stand hSar steun gezocht. Mannen als minister Aalberse,geven hun tijd en moeite vooral voor dezen stand. Zijneerw. besluit: Moge deze afdeeling van den Volksbond in geestelijk en tijdelijk opzicht grooten bloei tegemoet gaan. De voorzitter dankt den weleerw. heef kapelaan voor het gesprokene en deed nog\ eenige mededeelingen. De contributie wenf bepaald op 7 ct. per week. Tot bode werdi aangesteld de heer H. Meijer. De collecte voor het fonds Hulp in Nood bracht op f 3.85. De heer A. F. Meijer, voorl. secreta- ris, spreekt de vergadering nog even toft en brengt hulde aan den zeereerw. heer pastoor voor zijn steun bij de oprichting van deae afdeeling. Nadat nog bepaald was om a.s. Donder dagavond te 8 uur weer te vergaderen, om dan ook een definitief bestuur te kiezen, werd de vergadering door den voorzitteT met, den chr. groot gesloten. ZOETERMEER. Gemeenteraad. Uit de circulaire van Gedeputeerden om trent de jaarwedden van burgemeester en verdere gemeente-ambtenaren blijkt, dat de minima voor burgemee-ster, secretaris en ontvangers zijn resp. f 1600, f 1445 en f 700. Het salaris van de wethouders wordt f 80. B. en W. stellen voor de volgende minima: f .1800 burgemeester, f 1600 secre taris, f 700 ontvanger. De heer Duinisvelt vindt deze salarissen tamelijk hoog. Niet vergeten mag worden, dat de belasting plichtigen moeten zwoegen en tobben om be-laslingpenningen op te brengen. Daarenr boven kan de burgemeester slechts zijn halve persoonlijkheid geven. De voorzitter zegt, dat Ged. Staten 't noodig vinden dat het salaris wordt verhoogd. De werkzaam heden zijn de laatste jaren ontzettend toe genomen. Op een vraag van den heer Staal duinen, hoe de salarissen nu zijn, ant woordt de voorzitter: f >1316 burgemeester, f 920 secretaris en f 483 ontvanger. Boven dien is het niet onwaarschijnlijk, dat de Staatscommissie de minima nog zal ver hoogen. De heer Duinisvelt zegt, dat het niet te verwonderen is, dat de arbeiders zulke hooge eiischen stellen, als er zulke voorbeelden gegeven worden. Wat de werk zaamheden betreft, de distributie van le vensmiddelen, zal, naar verwacht wordt, niet lang meer duren. De voorzitter merkt op, dat d$ taak van burgemeester er in de toekomst zeker niet lichter op zal wor den. De heer De Kaler zegt, dat de be lastingplichtigen er zeer veel belang bij hebben, dat de zaken goed loopen, en wan neer, zooals dat hier het geval is, gebeurt, dan is er buitengewoon veel werk. De heer Groenewegen zou gaarne van B. en W. de motieven hooren die hen hebben geleid om f 200 boven het minimum te gaan. De voor zitter zegt, dat dit voorstel in het collego van B. en W. is gedaan door den heer De Groot. De heer De Groot zegt, dat het burgemeestersambt absoluut geen eere ambt meer is. Dat ambt eischt den gehee- len mensch. Als de burgemeester in deze dagen alles in het goede spoor weet te hou den. dan komt hem zulk een salaris be- sliBt toe. De heer Scheer zegt nog, dat we moeten wegdenken, dat de burgemeester ook tevens burgemeester is van Zegwaart. Hij geeft niet zijn halve, maar zijn heele werkzaamherid aan de gemeente. De voor zitter zegt, dat in Zegwaart met algemeene stemmen is besloten het salaris van burge meester en secretaris te brengen op f 2000 (en f 1850, terwijl de minima waren f 1760 en f 1645. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Tegen stemde de heer Duinis velt. Wordt besloten aan de gymnast!ek-ver- eeniging ,.Pro Patria" een subsidie toe to kennen van f 20. Naar aanleiding van het verzoek van do Chr. bewaar-, naai- en breischooTom een subsidie toe te kennen van f 10 per kinA, stellen B. en W. voor een subsidie toe te kennen van f 7.50 per kind, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Wat de afgraving van de grasbermen,be treft aan den Broèkweg, zijn inschrijviiigs- biljetten ingekomen zoowel voor het af graven als voor den grond. Voor den grond is er een bod van f 215 en voor 't afgraven zijn de laagste Inschrijvers de gebr. Smli voor f 560. Alzoo zal het afgraven van 2 M. aan de Oostzijde en 3 M. aan de Westzijde Van den weg op ten hoogste f 345 kome«L De grond wordt gegund aan A. de Groot J*. Naar aanleiding van een opmerking va^ den heer Groenewegen, of de inschrljy*#» Starreveld, Bolleboom en v. Leeuwen, dÜh voor een kwartje per M. ineeftpevep, mee bedoelen een vierkante of 'n stre ,$e meter, in welk laatst© Irsyüd tfét

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3