S)e £eicbcJve BUITENLAND. BINNENLAND. Uit de Omgeving )iib!ad verschijnt eiken dag.hitgez. Zon- en Fee6td. Abonnementsnrijs bedraagt, by vooruitbetaling, 1 Leiden 15 ct7 p. week, f2.— p; kwartaal; by ^neuten 1G ct. p. we^k,f2.15p.kwartaal.Franco 'ïaf f2.45 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- •J" :s Voor de Abonné's veierijgbaar tegen betaling u-nJ)ct. p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke ^mprfl 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent 'Oe Jaargang. ZATERDAG 29 MAART 1919. Bureau STEEfcCCHliUR 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 2875 Postbus 11. De Advertentieprijs bedraagt 17ty2 cent per regö^ voor Haudelsadvertentiën; Zaterdags 25 cent per regel 22'/2 cent per regel voor gewone advertentiëu; Zater dags SO cent per regel. Voor ingezonden mededeeiingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen vrordp® aangeboden of gevraag'd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van MO woorden lil nummer bestaai uit vier laden, waaronder hel geïl- pstreerd Zondagsblad. Politieke Katechismus. Waarom zou het JUIST NU bijzon- arte betreuren zijn, als de socialisten bij a statenverkiezingen een groot stemmen- jler op zich vereenigen? Omdat elke triomf der socialisten, ook de medewerking der vrijzinnigen, zal .„.legd worden als een uiting van den jlkswil voor de revolutie. En elke bevestiging van hun macht zal 3k voor de socialisten INDERDAAD een eikome gelegenheid zijn om weer REVO- UTIE-PLANNEN te maken. daarom: De uitspraak van do kiezers „b aanstaande stembus zij een krach- bewijs van vertrouwen in onze energie- regeering. Pat vertrouwen zullen alle ware vader- miers gaarne willen uitspreken. Stakingen, >n algemeene regel over het al dan niet •hlvaardige van stakingen i9 gemakke ker te geven, dan een uitspraak in oen maid, e< n concreet geval, oms is het, ook voor den buitenstaander, rblijkelijk. aan welke zijde het recht Maar in vele gevallen kan men alleen ei.nen op gez a gs-argu m en tenwaarbij 't, Mineer deze voor beide partijen gelijke- worden aangevoeld, nog moeilijk blijft beslissen. Wat stakingen in dezen tijd betreft kan als vaststaand worden aangeno- ien, dat een reden welke anders een iking zou rechtvaardigen, in dezen tijd ►ker niet altijd voldoende mag worden lacht. En jvaarom met? Om twee redenen. Do eerste is hierin-gelegen, dat de bols- wiki verlangen inderdaad: verlangen», naar een toestand van oecojiomische in- nking, van nood en ellende, als vrucht- iren bodem voor eer. revolutie. En pm een toestand te verkrijgen zijn sta ngen het aangewezen middel, egen dat. rampzalig streven moet worden il gestaan! Eon andere reden is, dat vele verbete ren in de arbeidsvoorwaarden door se Christelijke regeering zeker zullen tdan ingevoerd waarom dus stakin- lovprbodjg. du.s ongeoorloofd zijn. H\\ doelen met name op den achturigen iftótedag, waaromtrent reeds een wets- ifrerp bij don Raad van State is inge- ad geworden. I5j aarzelen daarom niet een Staking, een en uitsluitend orn verkorting van mfdaduur, in dezen tijd, als ongeoor- o:fd te beschouwen. Wat betreft een staking om hooger loon doze kan natuurlijk ook in dezen tijd worloofd wezen. Doch om de eerstge- ojade reden moet er zeker nu wel zeer [wichtige reden voor bestaan». Trouwens langs den* weg van overleg nsschen werkgevers en werknemers is nu erg veel te bereiken als de eersten, van doordrongen zijn, dat wij nu leven i een, in verscheiden opzicht, ■heel anderen tijd dan enkele jaren te lg, en de laatsten de eischen niet te weg stellen, rekening houdend met de aagkracht van werknemer en van in- ustrie. DE ABONNEMENTSPRIJS. Vanwege de belangrijke stijging der loo ien de nog zeer lioo.ïe prijzen der grond- toffen, zien wij ons genoodzaakt eea g e- jnge verhooging van den o.bon- «mentsprijs vast te stellen. Deze zal nu bedragen: Per drie maanden Voor Leiden f 2.25. Voor de omgeving f 2.40. Per post f 2.70. Per week: Voor Leiden 17 cent. Voor de omgeving 18 cent. OUD RHYNLAND. Historische verzameling do- Nonnenkloosters. toast de weinige mannenkloosters, tel- Leiden verschillende nonnen-kloosters, 'an welke ik reeds drie terloops noemde. n poot en rijk convent der zusters was ie' °t. Michielsklooster, welker bewoners '"derden regel van St. Franciscus volg- Het stond tussclien Vrouwenkamp" 1 -Marendorp" en is later omgebouwd 1 burgerhuizen, terwijl een gedeelte in uwslagerij werd veranderd. In 154-4 ™eef de pastoor van Hilversum, Wil li Hndbout, in genoemd klooster. Ilftftft ^00ster van st- Ursula, of van de W Maagden, heeft gestaan tussclien de insbmgejpQort en de ..Vrouwenkamp", H het vroegere St. Lijsbets-g'asthuis. 1 klooster dat tamelijk groot en vol- jnde fondsen had en voor liet oudste do stad gehouden wordt was be- !!*n' ^oor Augustijner-nonnen. In 1560 t. hier 7..g. „Nonne-Pater" (biechtvader) firm' Va" ^'j'" Uenige jaren na de her- '"3 is dit klooster ten deele verbón- Deze verhooging gaat in op 1 April; voor de week-abonné's op a.s. Maandag. Zooals men ziet bedraagt deze verhoo ging slechts éen gulden voor een geheeljaar. Onze prijs komt daardoor op dezelfde hoogte, ads die, welke nu reeds verschei dene andere bladen van een gelijke grootc, als het onze, hadden. Evenals andere bladen, zullen ook wij bij een eenigszins beteekende prijsdaling van grondstoffen weer onmiddellijk er toe overgaan orzen abonnementsprijs te v e r- lagen. Dat is ons beslist voornemen. Niet dan noodgedwongen doen wij onzen abonnementsprijs nu met een klein bedrag stijgen. De prijs van het geïllustreerd Zondags blad blijft ongewijzigd. Ultimatum der Entente aan Duitschland omtrent de Poolsche troepenlanding in Danzig. De nieuwe toestand in Hongarije. OVERZICHT. Woensdag heeft generaal Niedant te Spa aan de Duitsche w apen stil stand ^commis sie een nota doen toekomen, waarin de for- meele eisch gesteld is, de landing van Hal- ler's troepen in Danzig toe te laten. Is deze nota een ultimatum? In zekeren zin wel. Er wordt in gezegd, dat. elke wei gering van de in de nota gestelde eischén als een inbreuk op 't wapenstilstandsver drag zal worden aangemerkt. Dat wil dus zeggen, dat morgen het wapenstilstands verdrag gerekend zal worden to zijn ver vallen, wanneer de Duitsche regeering niet aan den gestelden eisch voldoet. Dat ziet er inderdaad dreigend uit. Het geval doet onwillekeurig denken aan den eisch, welke de Entente aan Hongarije stelde om de demarcatielijn 200 K.M. west- waarts te verleggen, waarop de uitroe ping van de Radenrepubliek gevolgd is. Wil zij Duitschland denzelfden kant op drijven? In Duitschland gaan alle partijen samen in het afwijzen van den eisch der Entente, met inbegrip van de onafhankelijke socia listen. In de Pruisische Landsvergadering is Dinsdag nog met algemeene stemmen een motie aangenomen, die o. a. zegt: „De Pruisische Landsvergadering teekent zoo scherp mogelijk protest aan tegen de voor genomen landing van Poolsche troepen in de kern-Duitsche stad Danzig. Blijft de landing niet achterwege, dan bestaat het ernstig gevaar, dat in West-Pruisen bur geroorlog tussohen Polen en Duitschers uitbreekt, met alle verderfelijke gevolgen daarvan". En bij het debat over deze motie werd er aan herinnerd, dat Wast-Pruisen onder de 1.7 rpillioen inwoners 1.1 mil- lioen Duitschers telt. Het zijn deizelfde argumenten, die de Duitsch regeering nu in haar antwoord aanvoert. Duitschland. DUITSCH LANDS ANTWOORD OP EEN ULTIMATUM. Duitschland heeft op een ultimatum der Entente, waarin toestemming geëischt wordt voor de landing der Poolsche troe pen to Danzig, geantwoord, dat het deze oischen niet voor zijn verantwoording kan nomen en tegenvoorstellen zal doen. Zij is echter bereid de landing bij Stet tin, Koningsberg, Memel of Libau met alle kracht te ondersteunen. De Entente had in haar nota verklaard, dat zij een weigering van Duitschland als een breuk van den wapenstilstand zou be schouwen. Hindenburg in het Oosten. Maarschalk Yon Hindenburg inspecteert op het oogenblik de troepen .van de grens bewaking aan het Poolsch-Silezische front. Er is gisteren een parade gehouden te Gleiwitz. Hongarije. Het godsdienstonderwijs verbannen! De commissaris voor het onderwijs in do hoofdstad, heeft verordend, dat in alle den aan liet meergenoemde Lijsbets-gast- huis. Het andere gedeelte deed geruimen tijd dienst als lazaret voor melaatschen. I-Iet St.. Agnes-klooster heeft dicht bij de Vrouwekerk gestaan en was een rijk con vent, eveneens bewoond door de Augustij- ner-zysters. Het is ook deels in burger- woonhuizen veranderd. Een ander, arm klooster van de Augustijner-nonnen was het St.. Cecilia-convent, vlak bij het St. Michiels-klooster gelegen. Van dit klooster is thans niets meer over dan het Pesthuis, dat in de vorige bijdrage is besproken. Het. andere, gedeelte, het Dolhuis, is se dert. geruimen tijrl afgebroken. „Schagen", een zuster-klooster van de orde van den II. Franciscüs, heeft gestaan achter „Maren- dorp". De grauwe zusters, ook genoemd de Zus- terkens van Nazareth, hebben gewoond op de llooglandsclu Achtergracht. Ze hadden daar een armelijk klooster, dat gedeeld werd met de zusters van de.derde-orde van St. FranciScus. Men is begonnen,dit kloos ter te bouwen op St. Willebrordus-dag van 1474, maar wie de stichter is geweest, is onbekend. .Op 27 October 1496 hebben de zusters met liet kapittel van de St. Pan- craskerk waaronder zij stonden on der zekere voorwaarden een verdrag aan gegaan, om voor baar zeiven een kerk te nu.gen hou-.een. Ook de magistraat ver leende voor dezen bouw zijn toestemming, scholen het godsdienstendorvvijs onmiddel lijk g-estaakt moet worden. Italië. SCHIP ONTPLOFT. Dertig dooden en dertig gewonden. Don 27en Maart is te Venetië het olie tankschip ..Spiaidion", aan boord waar van zich burgerlijke en militaire over heidspersonen bevonden, met bestemming voor Pola, in de lucht gevlogen. Er zijn dertig dooden en dertig gs®onden, meldt Reuter. Servië. De staat van beleg. Servië verzoekt de Entente om militairen steun, daar liet niet vertrouwt op de eigen troepen. De staat van beleg is over Servië afgekondigd. Roemenië. Fransche troepen op weg. Te Constantinopel zijn 50,000 man Fran sche koloniale troepen aangekomen voor Roemenië. Van het Vaticaan. Een brief van Z. H. den Paus. In antwoord op het. door kardinaal Hartrnann, namens de bisschopsconferen tie te Fulda aan den Paus gedane verzoek, om op te komen voor een spoedige vrijla ting der Duitsche ge.vangenen, is volgens de „Kölnische Volkszeitung" een brief van den Paus ontvangen, waarin wordt ge zegd, dat in November na de onderbre king van den wapenstilstand, de kardi- ^aaLsl/aalssecretaria (bij ceatige- Entente- stat en ten behoeve van de Duitsche krijgs gevangenen, met name van zieken en ge wonden, stappen heeft gedaan, welke in December herhaald werden, om den toe- stajul van zooveel ongoiukkigen te verbete ren. Tevens is den bisschoppen der Ita- liaansclie diocesen en den leger-bisschop verzocht, aan de gevangenen alle mogelij ke zorgen te besteden. Later heeft de Paus bij een plechtige gelegenheid aan een hooge persoonlijkheid zijn loven dig en wenscli te kennen gegeven, dat de duizen den Duitsche gevangenen naar hun va derland teruggevoerd worden. Hij heeft de voldoening gehad, te vernomen dat deze persoonlijkheid ten volle dien wenscli deel de en bereid was, hem te steunen. Op een, door den kardinaal-staatssecretaris op een Geallieerden slaat gedaan beroep, om zijn belangstelling voor het menschlievende werk te winnen, is nog geen antwoord ontvangen. De stoomtreiler „Oceaan 3" uit IJmui- den is op een mijn geioopen en met de 13 koppen tellende bemanning verongelukt. De prijs der industriekolen is f 7 lager. De geassocieerden verhoogen wederom ons veevoeder-rantsoen op 800,000 ton. Twee personen die de Incasso-Bank te Amsterdam voor f 25,000 hebben opgelicht, zijn gearresteerd. DALING KOLENPRIJZEN. Het C. V. B. heeft met ingang van 1 April de prijzen der industriekolen met f 7 verlaagd. DALENDE LEERPRIJZEN. De markt van - huiden en leer beweegt zich in dalende richting. Na 1 April zuilen voorloopig geen nieu we toewijzingen van goedkoop reparatie- leder meer aan de gemeentebesturen ge schieden. Dit was, nu meer normale tijden in het vooruitzicht zijn, ook niet ge- xvenscht. Do prijzen voor zolen en hakken zullen dan ook wel spoedig moeten dalen. Aangejiomen dat de prijs van het zool leer bedraagt f 8 per K.G., dan zit aan een paar zolen en hakken voor f2 aan leder, en wanneer men daarbij dan een behoor lijk arbeidsloon rekent 'en bedenkt dat de prijs der fournituren door den ruimen aanvoer sterk acliteruitloopende is, dan kan men rekenen dat in de naaste toe rnooi- speciaal door goed te vinden, dat giften voor dit bedebuis mochten worden ingezameld. In den loop der tijden is dit klooster ten deele vervormd tot „Baaij- ha.l", deels tot huisjes voor de arme be volking. Dit laatste deel noemde men wel het „Mierennest", omdat de menschen cr als mieren dooreen krioelden. Maria's Convent van Abcoude heeft in de Paradijssteeg gestaan. Het. was een rijk klooster en werd eveneens door zusters van St. Franciscus bewoond. Johan Ger- rit.szoon, een Jeruzalemsch Ridder, is in 1540 regent van dit Zusterhuis geweest. In 1492 was Willem Dirkszoon er de biecht vader van de nonnen. Meest alle der bovengemelde kloosters behoorden onder de parochie-kerken van St. Pancras en Maria. Maar de voornaam ste zuster-lcloosters stonden onder liet pa rochieel gebied van de St.. Pieterskerk. Zoo was er vooreerst bet St. Catharina's kloos ter van de orde der Augustijnen, 't Was arm en onbemiddeld, en stond op de St. Pieters Achtergracht nabij de Doelen. Met de Reformatie is liet in woonhuizen veran derd. In 1156 was Jan Lodewijkszoon pater van dit klooster. Maar de nonnen van St. Augustinus had- den een prachtiger en rijker klooster op het Rapenburg, dat „Romen" heette. Deze „Zusteren van Romen" waren oorspron kelijk alleen vcreenigd door den band van komst een paar zolen en hakken met f 3.75 a f 4 ruim betaald zal zijn. REGEERINGSBLOEM. Het tarwgé halte verhoogd. Met 14 April zal worden verstaan onder Regeeringsblot-m een mengsel van 47 Kg. Amerikaansche bloem, 8 Kg. aardappel meel en 45 Kg. bloem, verkregen door uit- maling op 80 pet. van een mengsel van 90 Kg. inlandsche tarwe en 10 Kg. gedroogde aardappelen, en onder Regeeringsmeel: 10 pet. buitenlandsche tarwe 50 pet. inland sche tarwe, 10 pet. ir.landsche rogge, 15 pet. maismeel, '15 pet. gedroogde aardappe len of poeder. De koffie. De koffieprijzen in Ned.-lndië zijn be langrijk gedaald. Zaaihaver. Het Bureau voor Mededeeiingen inzake do Voedselvoorziening meldt.: Nu de haver-opbrerigst blijkt te zijn te gengevallen, zoowel wat de hoeveelheid als de qualiteit betreft, is vooral om de laat ste reden weinig, zaaihaver beschikbaar. Daartegenover staat, dat het aantal aan vragen veel hoogiyr is dan verwacht mocht worden. Het is dan ook niet mogelijk over eenkomstig het aanvankelijk voornemen aan allo aanvragen te voldoen. Dientengevolge zal van de aanvragen, die tot. on met 22 Maart bij het Zaaizaad- bureau te Groningen zijn binnengekomen, zoo mogelijk 30 percent van het op dat tijd stip nog niet geleverde worden uitgevoerd. Geen uitvoerrechten van katoen in Engeland. De Katoenexport Commissie heeft verno men, dat een gerucht loopt in centrale lan- don, dat 25 pet. uitvoerrecht zou geheven worden op verschepingen van katoenen garens naar Nederland en Scandinavië. De Engolsche legatie "deelt officieel mede, dat dit gerucht geheel onwaar is. OUDERDOMSRENTE. Naar het „Ctr." uit goede bron verneemt bestaat bij den minister van Arbeid het voornemen een wetsvoorstel in te dienen volgens hetwelk met ingang van 3 Dec. 1919 aanspraak op eene Ouderdomsrente zullen hebben alle personen, op 1 Jan. 1919 reeds 65 jaar oud zijnde, of in het jaar 1919 dien leeftijd bereikende, met uitzondering van degenen, aan wie reeds eene rento is toegekend, of wier inkomen eene zekere welstandsgrens te boven gaat. De aanspraken dier rente-aanvragers zullen alsdan niet meer afhankelijk zijn van door hen verrichten loondienst. ALPHER AAN DEN RUIN. Gemeentel aad. De Raad hield gistermorgen een verga dering onder voorzitterschap van den bur gemeester. Afwezig is de beer A. Verduyn. Nadat het gebed is gedaan, en de laatste notulen zijn vastgesteld, geschiedt medc- deeling, dat Ged. Staten verschillende ge nomen raadsbesluiten hebben goedgekeurd Bij dh publieke verhuring van de Flora hoeve hebben verschillende personen in geschreven. De verhuur is gegund aan den hoogsten inschrijver, den heer Binnendijk, voor f 627, voor den tijd van 3 jaar. In verband met het verzoek tot herbouw van den afgebranden toren, hebben B. en W. een onderzoek ingesteld naar het ver zekeringsbedrag. Dit is f 7000. Deze mede- deeling wordt voor kennisgeving aangeno men. De heeren B. Snel en J. Fengeveld heb ben bericht gezonden, hun benoeming aan te nernen. Voor kennisgeving aangenomen. B. en W. stellen voor, hen een credict te verleenen van f 500 ter ontsmetting van enkele woningen tot wering van vlektyphus De heer Coenen dringt aan op reiniging van kinderhoofden, die zeer dikwijls luis bevatten. Spr. wil daarom het credict al gemeen beschouwen. B. en W. zullen in dezen zin hendelen. Het voorstel wordt hierna aangenomen. Ingekomen is een verzoek der bewoners van de Oranjestraat, tot verbetering van de sloot aan genoemde si raat. B. en W. zullen over dit adiv- advies uitbrengen, "zusterlijke liefde, maar Rudolphus,"de bis-- schop van Utrecht, heeft haar in 1448 den regel van St. Augustinus voorgeschreven. De bisschop beval het klooster toen aan in de zorgen van den Prior der Cisten- cienser-monnikken te Warmond H.v.R 1) drukt den uitvoerigen open brief af, waar in het klooster verschillende privilegies werden verleend. "De kapel van dit klooster was toegewijd aan den If. Hicronymus, en daarom werd het Convent ook wel het llioronymus-huis genoemd. In 1456, toen Hugo Ilugooszoon pater van dit klooster was, en Clara Wil- lems dochter, de overste, is het Nonnen klooster te Noordvijk uit dit Lcidsche klooster vt oi Igokomt n. Bij de bespreking van NooiJwijk kom ik hierop nader te- terug. ..Naderhand is dit RomenkJooster vereenigd met liet Sionsche kapittel van Delft, en heeft ook deel gekregen aan de verschillende voorrechten van dit kapittel. De erfgenamen van Klaas Knotter hebben hot klooster later gekocht, en liet tot hee renhuizen bestemd. Verder stonden hier nog twee andere, deftige Zusler-klooHors. Vooreerst het Con vent der Witte Nonnen van St. Dominicus. Dit Convent ,dnt zeer groot en voornaam was is na het ontzet van Leiden, op 6-Febr. 1575 ing'wiehl tot academie. Oorspronkelijk had in li het St. Barbal-a-ronvent tot Ilm>- geschhol bestemd). an den tuin der Witte Nog is ingekomen een adres van het raadslid Coenen, om alsnog tc aanvaarden het aanbod var. de Bad- en Zweminrich ting tot overname. De heer Coeenen licht zijr. voorstel toe. Hij wijst er op, dat de in richting aan li. en W. ten nader schrijven heeft gezonden, waarin gemeld, dat li- quidateuren nog dezen 7omer do exploita tie zullen voortzetten. Eerst met 1 October a.s. zou do inrichting dan kunr.en worden overgenomen Dit zou volgens spr. door de gemeente he.st kunnen geschieden, temeer daar de exploitatie-rekening der voorgaan de jaren wel gunstig is. De voorzitter achv het in srijd met het gebruik, dat een parti culier bedrijf beheerd wordt op kosten va»» de gemeente. Daarbij komt, dat de huidig inrichting geen goede is. Spr. zou een mee: moderne bad en zweminrichting verlan gen. Ook de lieer Coenen is hiervoor, maar zulk een inrichting is nog niet te bereiken. Het voorstel Coenen in stemming gebracht, wordt verworpen met 8 tegen 6 stemmen; idic van de heeren Coenen ,1-Ierngreen, v. Dijk, Hoogendljk, Rijlaardam en de Wit Voorstel van B. en W. om II. M. de Ko ningin de ^oprichting van een Kamer van Koophandel te verzoeken, zulks, op aan stichting van de industrieelen, die er reeds om verzochten voor de vereenifcing der drie gemeenten. Het voorstel wordt aange nomen/ Verzoek van G. van Capel en andere werkloozen, om werk te verschaffen of steun te verleenen. B. en W. stellen voor, werk te verschaffen, indien er behoefte aan bestaat. Zij vragen htervaor een blan co credict en refereeren zich aan bun der gelijk voorstel in Februari. De lieer Hern- green wil wel een bepaald bedrag toeken nen, maar geen blanco crcdiet. De heer van Dijk meent, dat er wel werkverschaf fing is b.v. door het aanleggen van wegen, en het dempen van slootcn Spr. wil een en ander in geheime zitting behandelen. Do Voorzitter meent, dat de werkverschaf fing zich vertier kan uitstrekken tot het hakken van~~boomen. Spr. is er voor, deze aangelegenheid te bespreken met de com missie van het grondbedrijf. Dan is tevens een bepaald bedrag vast te stellen. Weth. Vlasman heeft na de opheffing van het Steuncomité ervaren, dat vele werkloozen graag willen werken. Tevens vernam spr., dat men een verwijt maakte, als zoii het plaatselijk comité niet zijn aan gesloten bij het Nationaal Steuncomité. Spr. verklaart uitdrukkelijk, dat genoemd cdmite wel degelijk 50 pet. bijdroeg in de kosten voor Alpben. Zelfs wil het Natio naal Comité misschien- steun verleenen, on danks het plaatselijk comité L?. opgeheven.- De beraadslagingen over dit onderwerp worden hierna geschorst tot na de open bare vergadering. Voorstel van J. II. Drenth om hem eea gedeelte sloot hij de Torenstraat te ver- koopen. B. en W. zijn nog niet voor sloot verkoop, doch zijn bereid, voor gezamen lijke kosten de sloot te dempen. De beer Van Dam is wel voor verkoop van de sloot. Hieromtrent kan met den architectvoor hot uitbreidingsplan worden gesproken. De voorzitter zal geneomde architect, diens meening vragen. De heer v. Dam wenscht dan zoo spoedig mogelijke oplossing. Weth. Vlasman sluit zich hierbij aan, mede uit het oogpunt van werkverschaffing. Het voorstel van den heer Van Dam wordt aangenonen. Voorstel van B. en W. om te komen tot afdoening van de rekening van het levens- rniddeleribedrijf, der voormalige gemeente Alphen over de jaren 1916 en 1917. Met goedkeuring van Ged. Staten willen B. en W. het tekort van f 613.79i betalen, en dit bedrag ten laste brengen van liet huidige leivensnwddelenbedrijfDe heer v. Dijk hee(i gemerkt, dat het voormalige levens- niiddelenbedrijf van Alphen destijds slecht is beheerd. Spr. verlangt advies va i Ged. Staten, hoe in deze zaak te handelen. De heer Herngreen stolt de directeur van het levensmiddilenbedrijf aansprakelijk voor het slechte beheer, maar. ablus spr., rnoest de burgemeester geen controle oefenen op den directeur? De aansprakelijke man wil spr. liet tekort doen betalen. De heer Coe nen meent, dat het steeds ontbroken heeft aan deskundige controle. Spr. constateert, dat er destijds veel ontvreemd is. Hiervoor t3 de directeur mede aansprakelijk, hoe wel niet rechtstreeks verantwoordelijk. De heer van Dijk meent, dat B. en W. aan- Nonnen is de huidige Hortus Botanicus gemaakt. In 11316 is hot grootste deel der academie afgebrand, docli later veel prach tiger vernieuwd. Aleen de kapel is nog be waard gebleven, en vormt thans het gioot- auditorium met liet trappenhuis, waarbo ven zich het klein-auditojium en enkele lokalen bevinden. Ook- het koepelvormig dak van den toren (een peperbus gelijk) is nog bewaard gebleven. Het St. Barbara-convent werd bewoond door zusters va.n dc derde orde van St. Franciscus. Simon van Alkemade bad dit convent in zijn eigen huis gesticht. Het was eveneens in de Pieters-parochie ge legen. Na den tijd der Bceldstormers dien de dit klooster tot „Princen-hof", waar de prinsen en voorname gasten kwamen lo- geeren. Volgens een lijst van Sasboldu* heeft het St. Barbara-convent, evenals het klooster van St. Michiel, en het Maria- convent onder het Utrechtsche kapittel ge staan. 1) Oudheden en gestichten van Rhijn- land, 17 4'., Mz. 202-208,

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1