Qowtmê buitenland. stadsnieuws. een edel hart. verschijnt eiken dag, nitgez. Zon- en Fccetd. v AbonnementsprijB bedraagt, bij vooruitbetaling, jt, Leiden 15 ct. p. week, f2.— p. kwartaal; bij idi !I «eer»ten 16 ct. p. we^k.f 2.15 p. kwartaal. Franco - r" f"f2.45 p. kwartaal. Het Gexllusfreerd Zondags mis voor de Abonné'a verKrijgbaar tegen betaling 05ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijks niiiers"5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 'Oe Jaargang. VRIJDAG 28 MAART 1939. Bureau: S7EENSCHUÜR !5 'LEiOEM. Inlerc. TeEefoon 935. No. 2874 Postbus 11. De Advertentieprijs bedraagt 171/? cent per regel voor Handelsadvertentiën; Zaterdags 25 cent per regel. 22t/2 cent por regel voor gewone advertentiën; Zater dags 80 cent per regel. Voor ingezonden mededcelingon wordt het dubbele van liet tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worde* aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 80woorden Politieke Katechismus. Waarom mogen wij mot reden ver ben, dat ook de vrijzinnigen rechts stemmen?" imdai de RECHTSGHE regeoring heeft oond at zij de orde en het gezag weet te hand- Iflj at zij wil doorvoeren de hervormingen, :h| worden vereischt door onzen democra- ei ihen tijd. (II imdat de vrijzinnige pers gisteren ont- ïden wij dit nog aan het Handelsblad verklaart VOOR DEZE REGEERING iijn. lc yolnu: wie voor deze regeering is stemt 0Ï CHTS. en nieuwe politieke staking in Berlijn. Engeland is de oeccnomische staking afgewend. )o Roemeniërs tusschen twee vuren. en gedicteerde vrede aan Duitschland. i- 1 Duitsche financieole commissie naar Versailles. OVERSIGHT. was in den laatsten tijcj in Duitsch- d door de communisten levendige pro- ;anda gevoerd voor een nieuwe alge- me staking, die Woensdag beginnen Gelukkig heelt evenwel het gezond itand dor arbeiders de. overhand ge lden en nergens is in Berlijn het werk In het Roergebied wil het in ijnen nog niet erg vlotten met het Een relletje te Witten heeft opnieuw leiding gegeven tot neerleggen van het in vele mijnen en in Maagdenburg «en Spartacisten schuiten met levens- leien geplunderd, die voor de grens- bt bestemd waren, doch dit zijn de 'e verstoringen der orde, die voor het kpnblik uit Duitschland te onzer kennis staking, die de communisten in ichland beoogden, was natuurlijk een jiieke. Maar ook een groote economische ;ing is afgewend en wel in Engeland, men weet ging het daar om de drie groepen van vaklieden, vereenigd in zoogenaamde drievoudig verbond: de werkers, de transportarbeiders en het jrwegpersoneel. it aanbod der regeering in zake de ar- iooïW'aaYdenvan liet spoorwegpei go- wel niet zoover als de eischen, al dadelijk zag het bestuur van het iiidig verbond in, dat het verschil Si overijlde staking zou wettigen. Thans f! het spoorwegpersoneel met het aan der regeering genoegen genomen.- Wat mijnwerkers betreft werden door de eering, die het rapport van rechter ikey in zijn geheel overnam, belangrijke icessics gedaan, zóó belangrijk, dat het [ffljksch bestuur der mijnwerkers, on- ïks het feit, dat aanbod en eischen el- niet volkomen dekten, aanvaarding 1 het aanbod dringend aanbeval. Er zal een stemming onder de mijnwerkers i' de al- of niet-aanvaarding van het ibod worden gehouden op 9 en 10 April men twijfelt er, op grond van de aan- niet aan, of ook in de mijnniiver- d zal de vrede gehandhaafd blijven, )T ill Ion is in Hongarije druk bezig een ver- 1 ntenis tusschen Boedapest en Moskou tot nd te^ brengen en de communistische lefnemihgen gezamenlijk voort te zetten! )rvan hoopt men, dat het des te gemak- rj 'ijker zal gaan, nu ook in B e s s a r a- de Raden-republiek schijnt uitgeroe 1 '«Roemen i r s komen er zoo leelijk schen twee vuren te zitten. Het zijn trou- ns niet de «enige bondgenooten der En- 't«, die in de knel kwamen. De Entente keert in groote moeilijkheid hen te hel- 'i- Met de. Polen zal dat het gemakke- 'St gaan en naar verluidt zal dan ook Duitschland de formeeie eisch worden ll«'d, de landing van Halle en Danzig te laten. 1 een bittere pil voor de Duitsche regeering, maar hij wordthaar eeniger- rnate verguld door de verklaring van Foch, dat Lloyd George en Pichon nimmer van een aan Duitschland zonder debat op te- leggen vrede zouden hebben gesproken. Trouwens, de toelating van een Duitsche financieels commissie in Versailles wijst wel op het feit, dat men aan Entente-zijde niet zoo hoog te paard gezeten is als men het aanvankelijk liet voorkomen. Of begint de Amarikaansche geest het in Parijs ^an den Franschen te winnen? Er wordt nu immers ook bericht, dat het statuut van den Volkerenbond beslist deel zal uitmaken van het vredesverdrag en dat in den Raad van Vieren, die eigenlijk voor ditmaal een Raad van Drieën was (want Clomenceau schijnt afwezig geweest te zijn), liet Ame- rikaansche beginsel is aanvaard, dat Duitschland alleen voor de door zijn legers en zijn vloot aangerichte schade zal heb ben te betalen. Ofschoon het bedrag, dat daarvoor genoemd wordt, de grenzen van Duitschlands vermogen om te betalen ook nog verre te boven zal gaan, is dat toch een inbindlng van den eisch, dat Duitsch land alle oorlogslasten zou vergoeden. Duitschland. Geruchten over den ex-kroonprins. De vroegere minister van Oorlog, gene raal Scheuch, heeft aan-do „Voss. Zeitung" o. .a. verklaard, dat de regeering hem niet had gevraagd, of het mogelijk zou zijn den kroonprins op zijn militairen past te laten. Ook was hem niets omtrent een dergelijk verzoek van den kroonprins aan Ebert be kend. Hongarije. Karolyi. Uit Boedapest wordt gemeld: Buitenland-' schè bladen verbreidden het kwaadwillige en tendentieuze' bericht, dat de gewezen president Michaël Karolyi zelfmoord zou hebben gepleegd. Bij informatie is dit bericht zonder eeni- gen grond en een leugen gebleken. Frankrijk. Het proces-Villain, Het proces van Villain, den moordenaar van Jaurès, doet denken aan het proces van Cottin, den man die den aanslag op Clemenceau deed. Cottin verklaarde, dat hij, door Clemenceau uit den weg te willen ruimen, de mensch'heid een dienst wilde bewijzen. Villain heeft verklaard, dat hij Frankrijk een dienst wilde bewijzen door Jaurès te do oden. „Villain is eigenlijk de Cottin van de middenklasse", merkt de verslaggever van de „Journal" op. Beide zijn zwakke geesten, met veel on verteerde lectuur en van groote ijdelheid. Cottin is uit jie arbeidersklasse en werkte. Villain is uit de middenklasse en deed meestal niets voor den kost. Beide verde digen hun misdaad op ideëele gronden, ze zeggen zich bezield door een hartstocht om wat grootsch en goeds te doen! Hartstocht, dat is een machtwoord voor de jury. Dan is het misdrijf immers voor te stellen als een soort „crirne passionel", waarbij de gezworenen van de Seine altijd tot clemen tie geneigd zijn. Cottin stond voor den krijgsraad terecht. Hij is ter dood veroordeeld. Villain ver schijnt voor de jury. Hij heeft goede kans op een zachter vonnis. Daar komt bij, dat hij erfelijk belast is. Zijn moeder was krankzinnig.De rapporten der deskundigen bevatten dan ook tal van punten, waarop de verdediging met groote kans van succes verzachtende omstandigheden zal kunnen pleiten. Het proces heeft geen erg talrijk publiek getrokken. Rusland. De bolsjöwiki bij Pinsk verslagen. Volgens een Havas-bericht uit Warschau is Grodno in Poolsche handen: Het Russi sche leger is geheel verslagen. Pinsk werd door de Polen veroverd. De bolsjewiki lie ten veel schietmateriaal, machinegeweren, vaartuigen en een kas met een half mil- lioen roebel achter. De Poolsche autoritei ten richten tc Pinsk een militie, op uit Rus sen, Joden en Polen bestaande. Van het Yaticaan. Hervatting 'van het Vaticaansch Concilie? Volgens de „Epoca" zou Z. H. voorne mens zijn het Vaticaansch concilie te her openen, zoodra de omstandigheden dit zul len toelaten. Zooals men weet, werd het Vaticaansch Concilie in 1865 door Pius TX z.g. geopend en in September 1870 geschorst- Kardinaal Cassetta, Kardinaal Cassetta is Zondagmiddag aan de Spaansche griep overletien De kardinaal, die, in 1841 geboren, in 1899 door Leo XIII kardinaal gecreëerd werd, was na den dood van kardinaal Vannutel- li deken van het H. College. Hij was pre fect van de H. Congregatie van het Concï^ lie en bibliothecaris der H Kerk. De H. Stee! en de mogendheden. Niettegenstaande de afwezigheid van oen officieelen vertegenwoordiger van den H. Stoel op de Parijsche Vredesconferentie, en ten spijt van het bestaando artikel 15 uit het geheime verdrag van Londen (26 April 1915) waarbij „Frankrijk, Groot-Bri- tannië en Rusland zich verplichtten Italië te ondersteunen in zijn voornemen, om niet te veroorloven, dat vertegenwoordigers van den H. Stoel aan de diplomatieke actie betreffende het sluiten van den vrede en aan de oplossing van de met den oorlog samenhangende vraagstukken deelnemen" vormt de H. Stoel ook in deze kritieke periode der wereldgeschiedenis een cen traal punt, waarop talloos vele zenuwdra den niet alleen van het zuiver geestelijke maar ook van het staatkundig organisme der menschheid samenloopen. Daaraan kunnen geen dozijn d'Annun- zio's en Sonnino's met hun geestverwan ten iets veranderen! We vinden dit wederom bevestigd in een correspondentie „van dö Italiaansche grens", gericht aan de „N. R. Ct." en waarin we 0. a. lezen: „Niet alleen het kerkelijk Rome, rnaar ook de burgerlijke politieke wereld der hoofdstad staat dezer dagen in het teeken der aankomst van de kardinalen Arnette van Parijs en Bourne van Londen. „Het is een openbaar geheim, dat beide kerkvorsten „ad liioina" komen met ge mengde opdrachten, lralf kerkelijke, half politieke, om de schaal der belangen, die hun regeeringen hebben bij de nieuwe wereldindceling, door den. invloed van het Vaticaan naar hun zijde tc doen overslaan. Kardinaal Bourne komt van het Oosten, waar hij in officieuze zending zijner re geering het. heilige land bezocht en langen tijd in Konstantinopel verwijlde. Kardi naal Arnette komt rechtstreeks van Pa rijs; zijn opvallend bezoek bij Clemenceau, kort voor zijn vertrok, is het zekero: en ge wilde toeken, dat de staatsbelangen van zijn land niet vreemd zijn aan zijn missie." Tot zoover de correspondent van de „N. R. Crt." Men erkent dus zij 't dan ook nood gedwongen do wereld-beteekenia van het Pausschap. BINNENLAND. De maximum kleinhandelsprijs voor zout is ingetrokken en het rantsoen aardappelen is verhoogd. Da margarinekaart. De Minister van Landbouw maakt be kend, dat de bon 8e week van do melange B, supra- en normaal-margarinekaarten voor het derde tijdvak geldig is tot en met 31 Maart. Maximumprijzen zout. De minister van Landbouw heeft inge trokken den va stge stelden maximumklein- handclprijs voor zout. Aardappelen. De minister van Landbouw*heeft bepaald dat, met ingang van 25 Maart het, rantsoen aardappelen, per hoofd der bevolking, kinderen beneden den leeftijd van 1 jaar niet meegerekend, wordt verhoogd tot 5 K.G. per weck, resp. 25 K.G. per maand. Opheffing van alle maximumprijzen yoor melk. Naar de „Tel." verneemt bestaat het voornemen, om na 1 Mei e.k. allé maxi mumprijzen voor molk op te heffen. Niet alleen de detailprijs zou worden vrijgela ten, maar ook de garantieprijs, aan. de boeren te berekenen, zou komen te verval len. Aan de betrokken afdoeling van het departement van Landbouw beerscht een zeer sterke neiging om de veehouders te dezen opzichte geheel en al vrij te laten, óók wat de verwerking der verkregen melk tot boter en kaas betreft. In verband met de opheffing van prijs- grenzew bestaat het voornemen, ook den lage ren melkprijs voor zieken en kinderen op te heffen. Opheffing van de kaasdistributie. De „Tel." bericht, dat de kaasdistributie op 25 Mei e.k. een einde zal nemen. Maximumprijzen vermicelli en macaroni. De minister van Landbouw heeft de vol gende maximumprijzen vastgesteld: lo. voor vermicelli en vermicelli-figuren, verpakt of onverpakt: lo. in den groothan del f 65 per 100 K.G.; 2o. in den tusschen handel f 68 per 100 K.G.; 3o. in den klein handel f 0.80 per 1 K.G., f 0.008 per 0.1 K.G. 2o. voor macaroni en macaroni-horens en coquites: a. onverpakt: lo. in den groothandel f 106 per 100 K.G.; 2o. in den tusschenhandel fill per 100 K.G.; 3o. in den kleinhandel f 1.41 per 1 K.G., of f 0.16 per 0.1 K.G. b. in origineel verpakking: lo. in den groothandel f 121 per 100 K.G.; 2o. in den tusschenhandel f 131 per 100 K.G.; 3o. in den kleinhandel f 0.83 per K.G. Uit de venen. Te Coevorden heeft een onderhoud plaats gehad tusschen den Vervenersbond en de besturen der Christelijke en Katholieke Landarbeidersbonden. Het resultaat was dat voor de Christelijke en Katholieke veen arbeiders besloten werd niet te staken. Naar de „Tel." verneemt, zullen de loo- nen worden verhoogd-met 5 uitgezon derd die voor het baggeren en het drogen van baggerturf. Het uurloon in de Noordelijke veenkolo nies zal eveneens gelijk blijven aan dat van 1918. Tusschenpersonen Ouderdomsrente. Blijkens een aanschrijving door de tus schenpersonen ontvangen inzako het in orde maken der stukken voor het verkrij gen der ouderdomsrente zal de vergoeding welke aan die personen voor hunne be moeiingen wordt toegekend teruggebracht worden op 75 cent per goedgekeurde aan vrage.. Thans ontvangen zij 2 gld. Rijkspostspaarbank. Bij de Rijkspostspaarbank werd in de maand Februari f 3,726,627.48^ meer inge legd dan terugbetaald. Keizer Wilhelm naar Zwitserland. Te Bern gaat het gerucht dat de vroegere keizer Wilhelm het verlangen te kennen lu eft gegeven naar Zwitserland te gaan. Bii de Zwiisersche regeering is hiervan niets bekend, doch Duitsche kringen, wel ke het vroegere regime gunstig gezind zijn, houden vol dat het bericht juist is. Diocesaan Comité voor do K. S. A. in het Bisdom Haarlem. Donderdagmiddag had in het gebouw St. Bavo te Haarlem een vergadering plaats van bos'cngenoemd comité. Aan do bestuurstafel hadden plaats ge nomen de heeren dr. C. A. L. Rademaker, voorzitter, Van Dijk, mr. Tepe, Struycken, Visser en Grobben, secretaris. De voorzitter opende met oen hartelijk woord Aran welkom de vergadering, die door een tiental cerw. heeren geestelijken en ongeveer 30 leckcn was bezocht. Na lezing der notulen bracht de secreta ris een keurig gestyleercl jaarverslag uit, waarin het werk van het comité breedvoe rig werd gememoreerd, welke arbeid groo- ter had kunnen zijn, als alle af deelingen hadden medegewerkt aan den bloei der K. S. A. en als meer steun was verleend. Met voldoening werd geconstateerd, dat de K. S. A. in de oprichting van Kath. leeszalen, woningbouwvercenigingen, amb- tenaarsvereenigingen, vereenigingen van groote gezinnen enz. wederom een werk zaam aandeel heeft gehad. Door den lieer Visser werd een financieel verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat de inkomsten en uitgaven pl.m. f 2000 belie pen en er een voordeelig saldo was van f 173.76. Do secretaris deed voorlezing van .een in den loop des jaars verzonden circulaire, waarin propaganda voor uitbreiding der K. S. A. werd gemaakt. Het gevolg was, dat pl.m. 16 afdeelingen werden opgericht, terwijl in verschillende plaatsen aideelin- gen in voorbereiding zijn. Verder deelde de voorzitter mede, dat in de centrale raadsvergadering van 7 April reorganisatieplannen der K. S. A. bespro ken zouden worden. In beknopten zin deed de voorzitter over de reorganisatie-voor^ stellen eenige mededeelingen, er aan toe voegend, dat er tlians nog niet gediscus sieerd zou worden, voornamelijk ook, om dat van verschillende besturen nog andere voorstellen waren binnengekomen. Uit dit alles zal een definitief voorstel geboren worden, dat den centralen raad zal worden voorgelegd. Vooral na de beruchte Novem berdagen, zei de voorzitter, is er een alge- meene strooming merkbaar geworden, om de K. S. A. -organisatie grondig te hervor men. Hiertoe behoort ook het houden van landdagen, waarop de conclusiën van den Haarlemschen Katholiekendag worden be handeld en uiteengezet. Er werd over de reorganisatieplannen eenigen tijd van gedachten gewisseld. Vervolgens had de verkiezing plaats van een bestuurslid, wegens aftreden van den heer Visser, die bij acclamatie werd her kozen. Na korte rondvraag verkreeg de weiecrw, heer J. Th. v. Galen uit Amsterdam het woord voor het houden zijner rede over het onderwerp: „Nieuwe tijden". Na een in leiding over de tijden, welke achter ons liggen, betoogde spr., dat de moderne tijd nieuwe menschen, nieuwen arbeid en nieu we wegen geschapen heeft. Thans geldt het parool: Volhouden, rechts houden en pa raat zijn. Na den vreeselijken wereldkrijg wordt' het-zwaard des geestes gewet en alles wijst er op, dat de maatschappelijke strijd een zeer fanatieke zal worden. Nu rijst de vraag: welke is de algemeene plicht in onzen nieuwen tijd tegenover de maat schappelijke verhouding en hoe kan de K. S. A. medewerken tot het volbrengen van dien plicht? Allereerst moet aan dien plicht ten grondslag liggen de rechtvaardigheid en Chr. naastenliefde. In dezen tijd is het niet meer voldoende, dat do arbeiders zich organiseeren, ook de hoogere standen moe ten meeleven in een daadwerkelijk deeJ- neraen aan de sociale actie. En hot is d® taak der K. S. A. zulks te bevorderen, naast de bevordering der volksontwikkeling en de goede samenwerking tusschen de Kath. organisaties. Spr. wijst dan op verschillen de leemten, welke nog in de werkwijze der K. S. A. bestaan, die een reorganisatie noodzakelijk maken. De gebeurtenissen van November gaven hiervan een bewijs. Toen kwam de K. S. A. achteraan, waar zij in het eerste gelid had moeten staan. Het oprichten van een centraal bureau, waar van alle leiding en stuwkracht uitgaat, is een eerste vereischte. Dan is heb de plicht van allo Katholieke organisaties, zich bij de K. S. A. aan te sluiten. Het blijven wer ken in eigen kleinen kring, al is de be doeling nog zoo goed, ia in onzen tijd niet meer voldoende. Alle standen moeten in onze instelling vertegenwoordigd zijn om gezamenlijk, een van zin, te werken aan den weder-opbouw cener geordende Chris telijke maatschappij. Met oen enthousiaste peroratie bcsloot.de redenaar zijn mooie lezing. Na een woord van dank werd de verga dering niet den Chr. groet gesloten. GROOTE POLITIEKE VERGADERING. Door het Verkiezingscornité was gister avond een vergadering uitgeschreven in de Stadsgehoorzaal- De opkomst had grooter kunnen zijn helaas „schitterden" vele op deze, heer lijk-geestdriftige. Roomsche bijeenkomst door hun afwezigheid. Hunnerzijds hebben zij er niet toe medegewerkt, om het katho lieke saamhoorigheidsbesef-te versterken... Op zulk een avond liad de groote Stadszaal voor ons, Roomschen, te klein moeten zijn. De voorzitter, de heer A. J. Oostdam, verwelkomde de aanwezigen, onder wie ook eenige eerw. heeren geestelijken, en betreurde het, dat niet meerderen van hun belangstelling hadden blijk gegeven. Hierna was het woord aan den spreker mr. dr. J a n v. B e s t, die onder luide toe juichingen den katheder besteeg. Spr. wilde een causerie houden over do Slatenverkiezingen een causerie, die echter feitelijk geworden is een bezielende rede, rijk aan licht-sprankelende gedach ten, tintelend van vurige geestdrift, een rede, wezenlijk in grooten stijl van welspre kendheid, doordringend tot een ieder, pak kend en boeiend en meo-trekkend het FEUILLETON. i'j gingen zich wat opschikken en rnin- 'dan drie kwartier later hield haar rij- Jg stil.voor het hotel der rue de la Chaise hadden thuis een brief achtergelaten Roselin, die uitgegaan was, hem ver ende ook zoo spoedig mogelijk te ko- ftone ontving moeder en dochter. Zij haar dat Inès nog niet opgestaan 5j maar zich kleeden ging orn haar te ®«n omhelzen. ~En Maurice? vroeg Laure.. e markiezin veinsde groote verbazing, m hij niet langs u gekomen? vroeg zij. fteen. Is hij dan uitgegaan? Ja, liij moest tamelijk vroeg zijn dienst l'imen, naar 't schijnt, en moet ove-r- geweest zijn. enriette voelde haar hart beklemmen. zij, noch haar "ouders telden dus lneer voor den man van Inès? m sprak van wat anders. 'Min kwam de eersto aan, vol van mrtiap, Ilij was gemoedelijker dan ooit. Hij babbelde, babbelde.... dronken van vreugde, doch hij scheen niet te bemerken, dat Diane weinig op die gemoedelijkheid scheen gesteld. Als 't middaguur geslagen was, gevvaar- digde Inès zich beneden te komen. Zij was weelderig, maar slordig, zelfs wat buitensporig gekleed. Zij omhelsde eventjes Laure en Henriette en schonk Vallauris een koelen handdruk. Maar zoo bedoelde het Roselin niet. En vader, riep hij uit, moet die zich daarmede tevreden stellen, mooie mar kiezin. Inès verbleekte. De manier van spreken van haar schoon vader beviel haar niet. Maar zij durfde hem niet weerstreven en zeer kwaad geluimd bood zij hem haar voorhoofd aan. Roselin bemerkte niet eens haar kiltelig- heid, en zoende haar dat 't klonk. Ze was toch wel de vrouw van zijn zoon!... Inès was vergramd, zonder de oorzaak van dien toorn te dui ven zeggen. Zij ont stak in woede tegen Maurice, die maar niet naar huis kwam, en maakte 'h helscli spektakel dat de oogslagen van Diane inaar niet konden bedaren,. 't £s vervelend als uw man officier is, ge kunt nergens op rekenen... En men was nog maar aan liet begin. Als Maurice dacht-'dat ze dit ging ver dragen... Ja, maar neen!.. Vallauris trachtte haar te stillen, maar t' bekwam hem slecht. Met beklemd gemoed sloeg Henriette die tooneeltjets gade. Laura was niet op haar gemak, ze maak te zich zoo klein mogelijk, dorst zich niet te verroeren noch een woord te spreken; zij voelde een groote leegte in haar, en haar slapen waren nat van koud zweet. Was dar nu het geluk van Maurice en zijn huiselijk genot... en zijn toekomst?... Maar zou hij daarmee tevreden zijn? En zouden zijn oogen niet open gaan? En wat zou er dan van hem worden? Eindelijk kwam hij thuis. Men hoorde hein haastig den grooten trap bestijgen en met snelle stappen door den gang komen. Gelijk oen gek kwam hij de zaal binnenge stormd, uit roepende: Moedor'... Eindelijk!... Hij viel in Laura's armen,- die op dat oogenblik nog slechts aan oen zaak dacht; liet is.toch tc wreed, niet meer te bestaan voor hem! Zij zag hem terug, haren Minou. En terwijl zij hem teeder omhelsde, fluis terde Inès opgewonden tot Diane: Ilcbt gij ooit zoo'n volk onmoet, met al die gekke ontboezemingen... Als ze mee- nen dat ik dat zal uitstaan!... Zwijg, gebood de markfezin, gij zijt maar een kind!... Zwijg wij hebben lien noodig!... Eindelijk rukte Maurice zich los uit de ■armen zijner moeder, en schijnbaar zonder Henriette te zien, die hem met ontkleurde lippen en trillende neusvleugels aap schouwde, ging hij naar Inès toe. Bevindt gij u dezen morgen niet wat vermoeid, lieve kleine? vroeg hij haar. Zij gaf hem, zenuwachtig, een lastig ant woord. Henriette, wier hart als in een ijzeren band geklemd zat, dacht: Hij heeft me zelfs niet bemerkt! Ach! 't is toch te wreed, niet meer te bestaan voor hem. Bij het "afscheid nemen was 't nog erger: Maurice schonk haar zelfs geen handdruk. Het heldhaftige schepsel drong de vlij mende smart tot in 't diepste barer ziel te rug, en toen Laure in 't rijtuig haar zei: Vindt ge niet. dat uwe schoonzuster een zonderling karakter h§£fl?dan had ze nog den moed glimlachende te ant woorden, kalm alsof ze de folteringen van haar hart niet eens voelde: Och! 't Is een verwond kindWat konit dat er op aan, als Maurice haar zóó gaarne zie?t! In afwachting dat zij haar schoonzoon in Parijs zelf kon doen plaatsen, huurde Dia ne een prachtig huis te Suresnes, heel dicht bij het fort waar hij in dienst was, om er met" hare dochter den zomer door tQ brengen. Zekeren dag kwam Roselin, die op de goederen van markiezin d'Arge-lles was gaan jagen, stralende van vreugde in d® me Denfert aan. Hij bracht een buitenga- wono tijding mee. De hertog de Candales was ook van gar nizoen veranderd; hij zou voortaan te Po» rijs wonen, en vroeg, door bemiddeliög van Diane, de hand van juffrouw Hei*- riet te Vallauris. Onze zoon gehuwd met oene markie zin, onze dochter hertogin!Wat zegt gM daarvan, Laurette?... Is dat geen trioiüfl,.. En nu kunnen wij, meen ik, onze zaak sluiten en gaan rusten! (Wordt vervolgd,

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1