Je Let Tweede Blad. BINNENLAND. Woensdag 28 Maart 1919 Aan de Katholieken in Nederland. Na de zeer uitdrukkelijke houding welke het Nederlandsche Volk tegenovei> de re volutionaire dreiging in November aan nam, is het aan de oppervlakte van ons openbaar leven betrekkelijk kalm gewor den. Toch vertoonen zich'"af en toe aan die oppervlakte eenige rimpels, welke aan- toonen, dat de innerlijke kalmte nog niet is teruggekeerd. Verwondering wekken be hoeft dit niet. In de eerste plaats, blijft de S. D. A. P. haar revolutionaire propagan da voortzetten. Dit is iets dat van zelf spreekt. De erkenning der vergissing van Troelstra betrof alleen het t ij d s t i p waarop in Nederland naar de macht zou worden gegrepen, niet dat het beginsel der revolutie verkeerd zou zijn. Uit alles blijkt dan ook dat de S. D. A. P. rusteloos, zij het minder brutaal, haar streven voortzet om ten slotte toch, ook in Nederland, langs den weg van revolu tionair geweld, de leiding van het open baar leven, politiek, sociaal en economisch, te brengen in handen van het proletariaat. Dit is en blijft het einddoel dat de S. D. A. P. niet uit het oog verliest. Noch de bolsjewistische gruwelen in "Rusland, met als gevolg een algeheele ver nietiging van het economisch leven, noch de moordpartijen in Duitschland met al de gevolgen die daar nog uit zullen voort vloeien, zijn in staat geweest de S. D. A. P. ook maar in het minst van inzicht te doen veranderen. Integendeel, de heer Troelstra heeft te Bern zelfs uitdrukkelijk geweigerd de bols- jewiki af te -wijzen en het openlijk uitge sproken deze heeren als socialisten te er kennen en hunne diensten voor de vesti ging der socialistische heerschappij op prijs te stellen. Het is duidelijk, dat, nu deze geest de Nederlandsche S. D. A. P. blijft beheerschen, er van afstellen van revolu tionaire pogingen geen sprake is. Er is al leen uitstel. Daarom dienen wij en dient vooral onze katholieke arbeidersmassa, paraat te blijven. De dagelijks te constateeren revolutio naire opruiing, die zich uit in hatelijke artikelen in de socialistische pers, die zijn uitdrukking vindt in vlugschriften welke onder de arbeiders worden verspreid, die aan het licht komtr op vergaderingen en die niet het minst zich vertoont in den geest welke de socialistische vakbeweging blijkt te bezielen, dat streven in zijn ge heel wijst er op, dat de S. D. A. P. ruste loos aan het werk is. Hier, op dit gebied, op het gebied van den arbeid, dreigen onze samenleving nog steeds de grootste gevaren. Want het is voor geen ontkenning vatbaar, dat er be staat een zeer groote en niet geheel onge motiveerde ontstemming onder de breede arbeidersklasse. Ondanks alles wat de Regeering heeft gedaan, om in de oorlogsjaren de grootste ellende uit de woningen der arbeiders weg te houden, ondanks de millioenen welke geofferd zijn, is er toch een zware druk op de bevolking blijven rusten en'valt er achteruitgang te constateeren in alle op zichten. Nu is er een krachtig streven ontstaan, om dien achterstand in te halen, om de positie der arbeiders te verbeteren, zoo veel als maar eenigszins kan. Een streven dat ongetwijfeld aller belangstelling ver dient. De Regeering gaat hierin zelfs voor, zij heeft diepgaande sociale hervormingen aangekondigd," hervormingen waaronder de wettelijke regeling van den 8-uren werkdag een voorname plaats inneemt. Deze hervorming komt dus, zij is toegezegd en de wet welke die hervorming brengen zal is binnen eenigen tijd te verwachten. In dit verband lijkt ons een op de spits gedreven actie om den 8 urigen werkdag in te voeren niet noodzakelijk. Dat men looneischen stelt, om het ach terstallige in te halen en een betere toe komst te waarborgen, dat is iets waar wij Katholieken allerminst iets tegen hebben, zoolang rnen blijft binnen redelijke gren zen. De arbeiders kunnen daarbij zelfs staat maken op onzen krachtigen steun. En mocht inderdaad blijken, dat gerecht vaardigde verlangens niet anders dan langs den weg van de werkstaking te be reiken zijn, zullen wij ook dit aanvaarden. Doch wat wij ons verplicht achten te doen, feuilleton, EEN EDEL HART. 155) Wat zeide hij u daar? vroeg mevrouw Vallauris, die op hetzelfde óogenblik tot hare dochter kwam. Hij vond dit feest overheerlyk en was er gelukkig om. Des te beter, want ik ben maar half gelukkig, en voel mijn hart meer dan ooit beklemmen. Zoo, wat is er dan nog? Sinds dezen morgen zag ik u niet meer wij hadden beiden onze handen ook zoo vol. Gij weet dat mijnheer de Rhodes met tegenwoordig was bij het teekenen van het huwelijkscontract zijner kleindocb- ter maar men verzekerde dat hij haar vandaag zoude brengen naar het Stad huis. Zoo had, ten minste, de markiezin toch aangekondigd, sprak Henrietta. /~~En hij is niet gekomen hij heeft een- tvöudig procuratie gtezondem eonder een ■woord er bij, zonder eenig geschenk of g$- oohtenis... Vindt ge dat niet zonderling Om over dit geval te oordeelen, zoudt 1$ goed het karakter moeten kennen van aai is dit: onze arbeiders ernstig te waar schuwen voor elk ondoordacht medegaam met de sociaal-deonociaten. Als het die heeren beter lijkt het tafella ken tusschen de Christelijke arbeiders en hen door te snijden ae actie om lotsver betering voor het spoorwegpersoneel heeft het nog pas bewezen dan zien zij daar heusch niet. tegen op. Aan brutaliteit ont breekt het die heeren nooit. En wanneer zij veel prijs stellen op de samenwerking met de Christelijke arbeiders, dan hebben zij ook daar wel hun geheime bedoelingen mee. Vertrouwen kunnen wij hen nooit. Het doel nu wat in dezen tijd bij die heeren voorzit is: de omwenteling. Niets meer en niets minder. L)ic omwenteling is niet te bereiken zonder agitatie ven opwin ding in de arbeiderswereld. Daarom moet er agit&tie zijn en is den-heefen niets meer welkom dan werkstakingen. En daarom zijn werkstakingen in dezen tijd zoo'n uiterst gevaarlijk wapen. Men weet wel waar men begint doch niet waar men eindigt. Intusschen zijn het niet enkel de arbeiders welke deze waarschuwing noodig hebben, ook de patroons mogen in de zen tijd van spanning wel bedenken wat zij doen, indien zij gerechtvaardigde ver langens afwijzen en daardoor de arbeiders tot het uiterste drijveij. In dat geval drukt een zware verantwoordelijkheid op hen en bovendien zal liet in dat geval uiterst moeilijk zijn de orde te handhaven, voor hen die daarmede belast zijn, wijl alsdan op medewerking van den kant der arbei ders wel niet zal zijn te rekenen. Daarom dringt ons Comité er met klem op aan, dat beide partijen alles doen wat mo gelijk is om uitersten-te voorkomen. Het Dagelijksch Bestuur van het Hoofdcomité van Actie der K. S. A. Uit de Pers. Salarissen burgemeesters enz. De R e s i (1 e u t ie b o d e schrijft: We deelden de/er dagen iets rnee over de nieuwe salarisregeling, door Ged. Sta ten van Zuid-IIollan J voorgesteld voor burgemeesters, secretarissen en ontvan gers der gemeente. Ook aan deze dignitarissen wordt terecht een belangrijke salarisverhooging toege kend. Vocral sinds ook het burgemeesters ambt meer en meer het karakter van eeve- baantje verloor, is men algemeen gaan in zien, dat do salarissen te laag zijn. En vooral sinds de levensstandaard zoozeer gerezen is, zal niemand beweren, dat deze gemeerte-ambteriaren te ruim bezoldigd worden. Er is echter een omstandigheid, die ons in de nieuwe regeling maar niet wil be vallen. Er wordt n.l. in gehandhaafdde grondslag, dat het salaris klimt zoowat met elke honderd inwoners. Dat stand punt lijkt ons niet houdbaar. Onderwijzers en andere ambtenaren kla gen al, crat hun salarissen geregeld zijn in vijf of tien klassen. Deze gaan soms zóó ver, te In-weren, Jac er absoluut geen klassen moeten zijn, omdat het leven op de kleinste dorpjes .eigenlijk duurder" is dan in de stad.... Zoo ver gaan wij zeker niet. Maar het stelsel van een rang voor elke honderd inwoners is toch waarlijk al te mal. Het maakt, dat burgemeesters in de kleinste gemeenten (600 zielen) 600 gulden ontvan gen en secretarissen 500 gulden. Dat is 10 gulden per week Een aardige fooi, maar salaris kan men het niet noemen. Dat stelsel heeft verder tengevolge, dat •gemeenten met. eenige honderden inwo ners meer, maar die voor de betrokken dignitarissen zoo goed als geen werk meer eischen, het dubbele salaris opleveren. Waarom? Neeu, dat stelsel deugt o. i. in dezen tijd niet meer en ons wil het voorkomen, dat er zal n ooien kurnen een minimum, dat meer zal moeten bedragen dan het dub bele van het minimum van thans. Vergis sen we ons niet, dan zijn er provincies, waar het minste salaris >'oor de etrok- ken ambtenaren ongeveer 1500 en 1*200 gul den is. Ook voor de kleinst? gemeente lijkt ons dat niet te veel. Te minder, waar juist in die kleine gemeenten al het werk op burgemeester en secretaris neerkomt ter wijl in de grootere een of meer ambtena ren ter zijde staan. Dat er verder eenige klassen zullen moe ten blijven, achten wii vanzelf sprekend. BIJZONDERE GYMNASIA EN K. B. S. Wetsontwerpen zijn ingediend tot ver dien graaf de Rhodes, alsook de bel rekkin gen welke hij gehad heeft met mevrouw 'dArgelles en hare dochter. Ik van mijn kant, zeg u, dat dit alles niet natuurlijk is. Ik had de ingeving moe ten volgen die ik onlangs had, toen ik hem zelf inlichtingen en uitleggingen wilde gaan vragen. Het meisje wees hare pleegmoeder Mau rice aan, die, stralende van geluk, aan don arm van Inès door de zaal slenterde. Kijk, fluisterde zij haar toe, en be treur niets, want dit had tooh niet gehol pen. En nog stiller, voegde zij er bij 't Stond geschreven En nu is het onherroepelijk. Louis d'Astarac, haar eerejonker, kwam haar vragen voor den eersten quadrille, die waarbij zij tegenover het bruidspaar zouden staan. Weet gij wat iedereen vertelt zeide hij haar terwijl hij haar tegenover Inés en Maurice geleidde. Ik ben niet nieuwsgierig, antwoordde zij, gekrenkt door de vurige oogslagen wel ke hij op haar vestigde. Hij ging niettemin voort Men beweert dat gij het voorkomen hebt eener hertogin. Zoudt ge die geluks- hooging van ue subsidie aan de bijzondere gymnasia cxi hoogere burgerscholen. De kosten, uit de voorgestelde verhooging voortvloeiende, zullen voor zoover de be staande hoogere burgerscholen betreft, plm. f 60,000 per jaar bedragen. Voorgesteld wordt bet subsidie voor de drie-jarige scholen van f 60 op f 100 te brengen en voor de vier- en vijfjarige van f 70 op f 125. Aannemende, dat gemiddeld 33 lessen per klasse worden gegeven, zal alsdan de Rijksbijdrage, voor een school zonder parallelklassen onderscheidenlijk beloopen f 0900, f 16.300 en f 20,625. Rekent men daarbij de opbrengst, der schoolgelden, dan zullen de salarissen van het personeel zoo goed als steeds zijn gedekt, en in som mige gevallen zelfs eenigszins worden over schreden, zoodat de afzonderlijke toelage voor den directeur kan vervallen. In veahand met de voorgestelde subsidie- verhooging kan het in de wet aangenomen maximum voor het gemiddeld schoolgeld per leerling, bij overschrijding waarvan geen subsidie wordt uitgekeerd, eenigszins dalen, waardoor de gelegenheid voor min der draagkrachtigen om van het onderwijs gebruik te maken, wordt verruimd. Voor gesteld wordt daarom de maximum op brengst voor de 3-jarige scholen te bren gen van f 75 op f 60 per leerling gemiddeld en die voor de 5-jarige van f 150 op f 100. Ook wordt voorgesteld de gesubsidieerde bijzondere scholen, ten aanzien van het af televen diploma op één lijn te stellen met de" openbare Niet-gesubsidieerde bijzonde re" scholen zullen, naar de minister meent, voor dit recht niet in aanmerking kunnen kómen. De nood der bijzondere hoogere burger- scholen is zoo hoog gestegen, dat de .mi nister meent te moeten voorstellen aan de subsidie-verhooging terugwerkende kracht te geven tót 1 Januari 1919. HET RIJK HELPT ZAANDAM. In het Raadsverslag van de gemeente Zaandam lezen we: Omtrent de mislukte geldieening van f 1,065,000 deelt de voorzitter mede, dat dit tot gevolg kon hebben, dat de gemeente niet aan hare financieele verplichtingen kon voldoen. Spr. is toen naar de Ned. Bank geweest, de Rott. Bank. de Crediet- vereeniging, doch te vergeefs. Waarna de minister van Financiën en de minister van Binnenlandsche Zaken bezocht werden en het verheugt spr. te kunnen mededeelen, dat de minister van Binnenlandsche Za ken op de meest loyale wijze toegezegd had dat het Rijk voor de vlottende schuld van Zaandam bereid was te helpen tot een be drag van twee milüoen. Hierdoor is, aldus spr., de gemeente voor vele moeilijkheden gespaard!" De socialistische kapitalisten als Troel stra, v. Kol, hebben voor de geldieening gepast. De Regeering heeft nu 's lands eer wil len hooghouden en Zaandam bewaard voor een bankroet. Hadde echter het Rijk nu ook eens op z'n Zaandamsch gefinanceerd.... dan ware heel Nederland in de put geraakt! Nederland één. Van het koninklijk bezoek aan Limburg en aan Zeeuwsch-Vlaanderen, waar op zoo overtuigende wijze Nederlands eenheid gedemonstreerd \\Lerd, is een album met kiekjes verschenen. Daarin ziet men ver scheidene van die treffende momenten uit het Zuiden van ons land, ovaties te Maas tricht en te Axel, verschillende uitnemen de opnamen van de Koningin, op het bal kon van het stadhuis te Kerkrade, te Maas tricht en te Sas van Gent en nog velerlei andere moment-opnamen. In het boekje, dat Nederland Eén" ge naamd werd (uitgave Weenenk en Snel, Den Haag) zijn tevens allerlei foto's van Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen opgeno men, om te doem zien hoe mooi ons land is. De onderwijzerssalarissen. Uit parlementaire kringen verneemt het ,,Hbld.", dat men daai vrij algemeen er van overtuigd is, dat het wetsontwerp tot gelijkstelling der salarieering van bijzon dere en -openbare onderwijzers zoodanige wijziging zal ondergaan, dat daardoor niet alleen de verhoogde salarieering der Am- sterdamsche onderwijzers is gewaarborgd, doch ook aan verschillende bezwaren, spe-, ciaal uit R. K. onderwijskringen zal wor den tegemoet gekomen. Het meest waar schijnlijk acht men. behalve verandering van den datum der invoering, een niet on belangrijke wijziging, in vele gevallen ver hooging, der in de voordracht genoemde bedragen. 1e lustrum R. K. Vrouwenbond. Maandag 31 Maart viert de R K. Dioc. Vrouwenbond in het diocees Haarlem zijn eerste lustrum, 's Morgens te 10.30 uur wordt in de kleine zaal van ,,St. Bavo" te profeten geen gelijk willen geven, juf frouw Zij bezag hem zeer koel. Op dit oogenblik koester ik maar één wensch, mijnheer, antwoordde zij op ijs- kouden toon, namelijk, mijn ouders te kun nen troosten over 't verlies mijns broeders, en mij geheel aan hen te wijden. Is er een beter middel om dit leven aan te vullen dan hun een anderen zoon te geven Henriette bezag hem vlak in zijn oogen en zei op zeer waardigen toon 't Is genoeg, mijnheer, gij beleedigt me Ditmaal durfde Louis d'Astarac niet ver der gaan, maar hij was zeer ontgoocheld, half razend. Hij had dit meisje aangezien als een ge makkelijke prooiOm haar te verwer ven, had hij afgezien van Inès, had hij het huwelijk met Maurice vergemakkelijkt, en nu zou hij gefopt wezen4 hij zou niet sla gen Dat zullen wij ziem K.. dacht hij" vol gal en gramschap. Den volgenden dag werd het huwelijk ter kerke ingezegend. Toen Maurice nederknielde op het rood fluweelen kussen, met aan zijn zijde de Haarlem de jaarvergadering gehouden. Des middags hoefi in de grooti' /aal de f eestvergadering plaats. Zonder onvoorzie ne omstandigheden zal Z. D. H. Monseig neur Callier de vergadering met zijn tegen woordigheid veireeren De openingsrede wordt uitgesproken door de voorzitster van het Dioc. Bestuur en de feestrede door pro fessor Aengenent van Warmond. Regeling der doktoraten. Bij de Tweede Kamer is aangenomen een wetsontwerp inzake de regeling der dokto raten aan dè universiteiten. O. jn. wordt in de lijst der doktoraten het doktoraat in de moderne talen opgenomen. Het treinverkeer met Duitschland. De Nieuwe' Apeldoornsche Crt." meldt, dat de treinverbinding met Duitschland in zooyerrc hersteld is, dat de treinen der Ne derlandsche spoorwegen via Oldenzaal doorrijden tot Rheine. Er wórden onder handelingen gevoerd om dezen dienst uit te strekken tot Löhne. Zeer waarschijnlijk zullen de Nederlandsche treinen tot die stad door Nederlandsche locomotieven ge trokken worden, daar voldoende zware Duitsche machines niet beschikbaar zijn. Onze scheepvaart. De Rembrandt", van de Stoomvaart-Mij, Nederland", is met 10 dagen reis vijn Ba tavia te Amsterdam aangekomen. De ..Rembrandt" heeft o. m. 14,000 bn. koffie en 7000 kisten thee aangevoerd. Het eerstvolgende, stoomschip, dat van Java wordt verwacht, is de „Kawi" van den Rotterdamschen Lloyd. Dit schip brengt eveneens passagiers en verschillende koop mansgoederen mede en kan ongeveer 3 April te Rotterdam aankomen. Niet verboden. De lezing, die de Christen-socialist J. W. Kruyt gisteren te Vlissingen zou houden en die de militaire overheid aanvankelijk had verboden, is thans toch toegestaan. Het conflict in de Venen. Naar liet Corr. Bureau uit de meest ver trouwbare bron verneemt, is het bericht, als zou de minister van Landbouw zijn bemiddeling aan verveners en arbeiders hebben aangeboden in zake het conflict in de venen, geheel onjuist. Actie in het dames-kleermakersbedrijf. Men schrijft namens de organisatie van de werknemers: In een Donderdag 1.1. gehouden confe rentie met de vertegenwoordigers der hoofdbesturen uit de vijf werknemersbon den, heeft het hoofdbestuur van den Bond van Werkgeversverenigingen in het Da rn eslcleedmgbed rijf het voorstel gedaan om de bestaande overeenkomsten (Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht) met zes maanden te verlengen, of zooveel korter als de contracted rende partijen tot overeen- 8tmming zijn gekomen nopens een nieuwe loon- en arbeidsregeling. Tevens deelde het mede, dat de Haagsche en Rotterdamscho Vereenigingen van pa troons in het dameskleedingbedrijf hadden besloten, de loontoeslagen van 15 op 35 pet. te brengen en zoodoeride gelijk te ma ken met de geldende toeslagen-te Amster dam. De hoofdbesturen der werknemersbonden hebben dit voorstel niet aanvaard. Wel hebben zij den dameskleermakers en naai sters geadviseerd, de verhoogde loontoesla gen aan te nemen, omdat zij deze verhoo ging beschouwen als wegneming van een reeds sinds het voorjaar van 1918 bestaan de onbillijkheid. Inmiddels hebben zij ech ter het hoofdbestuur van den werkgevers- bond een schrijven gezonden, waarin zij verlangen, dat rn de week van 24 tot en met 29 Maart wordt onderhandeld over de voorstellen der werknemers in zake den 8-urcndag en loonsverhoogingen. Wanneer hot hoofdbestuur van den Bond van Patroons in het Dameskleedingbedrijf niet op dit voorstel ingaat of de onderhan delingen niet tot een voor de dameskleer makers en naaisters gewenscht resultaat leiden, dan is een staking tegen aanstaan den Maandag zeer waarschijnlijk. Gemengde Berichten. Rijkszuinigheid. Er wordt, vaak niet ten onrechte, kwaad gesproken van de geldverspilling die aan officieele bureaux tot de levensnoodwendigheden schijnt te behooren. In dezen tijd van noodzakelijke spaar zaamheid geeft het nieuwe departement van Onderwijs een goed voorbeeld, door de enveloppen, afkomstig van het opgehe ven Rijkskantoor voor Lompen, voor de- partemensgebruik te bestemmen. Het oude toekomstige levensgezellin, zoo schoon in haar blanken bruidstooi, voelde hij zijn hart zwellen. Eindelijk was ze de zijne Hij had zijn doel bereikt, ondanks al de hinderpalen die hen scheidden Maar zou hij gelukkig worden En zijne moeder, die zoo schrandere en rechtschapen vrouw, die zich in het begin tegen dit huwedijk verzette, had zij niet verder en klaarder gezien dan hij Bezat Inès buiten de schoonheid die ver welkt, de lieftalligheid waar men gewoon aan geraakt, de echte deugden eener huis vrouw, welke den haard veraangenamen, 'en vrede en zaligheid doen heerschen in het gezin? En, zijns ondanks, in een droomgezicht sneller dan de gedachte, minder tastbaar dan de wierook die in geurige kringen naar boven walmde, zag hij een ander beeld, 's avonds neergezeten, denkende en ernstig, aan de famllietafel, hem hare ar men reikende, waar rustig een kind op sluimerde mooi als zij zelve Aardig, die verschijning was blond, rein an zoet als de Maagd die ter vereeriog bo ven het altaar prijkte, zij geleek wellicht op iemand die hij wel kende, heel gaarne hoofdje" is overdrukt en door een van het departement vervangen. In dezen tijd, nu zoovele rijks- en semt- rijkskantoren worden opgeruimd, een na volgenswaardig 'voorbeeld, al komt de def tigheid er een beetje mee in de verdruk king. „Ned." Het verdelgen van musschen. Het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren, heeft in een adres aan den minister van Landbouw, naar aanleiding van het feit, dat de Holl. Mij. van Landbouw wederom een actie op touw heeft gezet om op groote schaal over te gaan tot verdelging van musschen, erop gewezen, dar musschen vooral in den tijd dat ze jongen hebben, van groot nut zijn en verzocht, dat. maatregelen worden ge nomen om, indien deze verdelging, noodig mocht worden geoordeeld, deze althans op zoo min mogelijk wreede wijze te doen go- schieden en niet wanneer zij jongen te verzorgen hebben, doch te voren door daartoe bevoegde volwassen personen, vooral niet door kinderen, wat van opvoed kundig standpunt .zeer te veroordeelen zou zijn. De eerste grondnoten. Ter gelegen heid van den feeslelijken intocht der eerste grondnotein voor .ie olierfabriek ..CaJvé" te Delft, heeft bet personeel een half week loon extra ontvangen. Zomersche dagen in Maar%. Van de Veluwe schrijft men aan de .,N. Cl.": •t Staat te bezien of Maart ons ditmaal wei de negental zomersche dagen komt brengen, waarop we, volgens aloud ge zegde, recht hebben. In de jongste nach ten kwam nogal vrij strenge nachtvorst voor en ook overdag bleef het veelal tame lijk guur. Gelukkig doet- dit minder aangename weer thans nog weinig nadeel aan de plantenwereld; ook troosten we ons maar aan het bekende rijmpje: ,,Een inhoudende Maart Is geld waard." Gevaarlijke lepels. Te Almelo heeft de keuringsdienst bij verschillende winke liers 1800 lepels, die door onbehoorlijke vertinning gevaarlijk worden geacht voor het leven of de gezondheid, in beslag ge nomen. De ex-keizer ziek? -- F.enige Tielenaars zagen den Duitschen ex-keizer in den slot tuin te Amerongen. Het lbopen scheen hem zeer moeilijk te vallen. Telkens moest hij op de kleine wandeling rusten, waar toe een stoel achter hem aangedragen werd Van een huzaar en zijn hroer. Eeni gen tijd geleden ging een huzaar van Zut- phen met verlof naar Duitschland, waar hij een broer opzocht. Toen zijn verlof bij na om was had hij geen zin om naar zijn garnizoen terug ie keereri, inaar zijn broer daarentegen wilde wel uit Duitschland weg, waar toch geen werk was. Kort en goed, de broer besloot, dat hij de plaats van den deserteur zou innemen. Hij trok de huzarenuniform aan, meldde zich in Zutphen op de hem aangewezen plaats en nam dienst als huzaar. Heel best ging het niet, want het paard rijden kon hij niet langer dan een half uur uithouden, al vertelde hij ook, dat hij al acht maanden in dienst was. En er kwam een kink in den kabel, want wegens het niet groeten van een sergeant werd onze huzaar in de provoost gestopt. Toen kreeg hij er genoeg van en beken de hij dat hij geen soldaat maar burger was. Het bedrog kwam uit en de man werd wegens oplichting in het Huis van bewaring opgesloten. Smokkelaarswee. Sedert geruimen tijd bestaat er te Venlo een georganiseer de smokkelaarsbende. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag vervoerden de hee ren een hoeveelheid waren, ter waarde van circa f 1000 naar de grens. De hoofd man ging, opdat alles maar vlug van sta pel zou loopen, vooruit en waarschuwde alvast de Belgische posten. De Belgische grens,,bewakers" verzochten hem de goe deren op een aangewezen plaats te depo- neeren. Aldus geschiedde, maar toen hij en zijn trawanten de gegeven instructies hadden opgevolgd, grepen de Belgische gasten hem bij zijn jas trokken hem die evenals zijn pantalon en verdere boven- kleeding uit, maakten zich meester van zijn contanten plm. f 1000, en deelden hein mede, dat wanneer hij nu niet gauw huis toe ging, zij hem wei mores zouden leeren, alles onder bedreiging met geladen geweer. De smokkelaarspatroon verkoos uit twee kwaden het minst erge en keerde naar Venlo terug, waar hij bibberend van kou in ^zeer gehavenden toestand aankwam. Ook cle smokkelwaar bleef in het bezit der Belgische soldaten Hygiëne ten plattelande. De jongste raadsvergadering van Diepenveen was voornamelijk geavijd 'aan de bespreking zag, maar het was geenszins jonkvrouw d'Argelles. Inès% ondertusschen, die wist dat ze schoon was en vorstelijk getooid, dach| enkel aan hare kleederen en de pracht wel ke zij ten toon sprei de, en zo triomfeerde. Haar kanten sluier viel in prachtige plooien rond haar. Zij verroerde zich niel om die plooien, welke Diane zelf'daareven sohikte, niet te verkreukefi. Maar eensklaps neigde zij zich tot hareo bruidegom. De plechtigheid was ten eindet. Maurice, fluisterde zij. Hij schrok op uit den naren droom die hem had doen verdwalen. Deed die stem hem niet telkenb ver schrikken? Maar zou op dit oogenblik geen teodfT» zoet woord zijn angst doen verdwijnen? Wat verlangt ge, liefste? vroeg hÜ. Als we naar de sacristy gaan, lót u op dat de oranjebloesem van rnlji^'ale^D A zijne plaats blijft, zeide zij op èfth wfli welke reeds als een bevel klonk. rWordt vervolgd^

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3