©cScidóclie (Somcmt BINNENLAND. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feesld. n 0onnement6D'rijs bedraagt, by vooruitbetaling, !vr Leiden 15 ct. p. week, f 2.— p. kwartaal; by a agenten 16 ct. p. wec-k, f2.15 p. kwartaal.Franco ori f2.45 p- kwartaal. Het Geïllustreerd Zonda^a- >;P j5 voor de Abonné's verarijgbaar togén betaling 3 rt n kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke -- i -/ /-.-vil..,.r,O iuaimcT8 o 5 ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 10e laargang. tóAAHDAG 17 MAART 1919. Bureau STEENSCHUUR 15 LEIDEN. fnlcrc. Teleloon 935. No. 2865 De Advertentieprijs bedraagt 17V? cent per regol voor llandelsadvertenticn; Zaterdags 25 cent per regel. 22i/a cent per regel voor gewone advertentiën; Zater dags 80 cent per regel. Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën.""waarin betrekkingen worde* aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden Poiitieké Catechismus. 1 Wannser hebben de verkiezingen voor Prov, Staten plaats? Pat is i" e'te provincio door Gedopu- eerde Slaten dier provincie, afzonderlijk eregeld. Voor de provincie ZülD-HOL- AND is de datum gesteld op WOENSDAG 9 APRSL. o Hoeves! Kieskringen zijn er in de pro- ineïo Zuid-Holland? Zoven, n.l. Rotterdam, 'a-Gravenhage, ,elden, Gouda, Delft, Dordrecht en Ridder- erk, Zooals rnen weet, vormen de Staten- jeskringe.n Leiden en Gouda samen den a m o r-kieskring Leiden., terwijl do Sta ll n-kioskringen Dordrecht en Ridderkerk jmet de Kamer-kieskring Dordrecht ilmnkcn. Daar do moeste onzer lezers wonen in en Statcnkioskring Leiden of Gouda en, ingekeerd, bijna alle Katholieken in den taienkieskring Leiden en de meesten in •n Slatenkieskring Gouda ,,De Leidsche ourant" lezen, zullen wij morgen een over- cht geven van den omvang dier twee ieskringen. Wie het gevaar b9mint... Eiehhorn, de bekende vroegere politie- resident-van Berlijn, die de wijk heeft ge- omen naar Brunswijk, waar hij zich bij in communistische vrienden ophoudt, ceft aan den president van de Nationale srgadering een schrijven gericht, waar- iliij mededeelt, dat hij voornemens is aan zittingen van de Nationale Vergadering eel te nomen, onder voorwaarde, dat de Resident hem persoonlijke veiligheid waar >rgt. Deze 'laatste zinsnede doet de deur dicht dit overigens zeer simpele bericht, jcbhorn zal weer naar het parlement lan, mits hem persoonlijke veiligheid jrdt gewaarborgd. Hoe is 't mogelijk! De heeren communis- Bolsjewiki, Spartacisten, of hoe ze an ook betiteld worden, roepen de hulp ran de socialistische regeerings-politic, ie burgerlijk heet te zijn in de oogen van heeren. Maar dit nu is het minste. Dat verschijn- hebbert we ie Leiden wei eons in ster- ir mate geconstateerd, toen een der com- unisten zich aanbeval in de hoede der iischo burgerlijke" politie, tet "ieekenendo in deze modedeeling is S®se!, dat do heer erf hun" eigen hachje ic|o:zoo lief hebben, en het als weige ren egoïsten stellen boven iedere, bij - mistigheid. Gelijk ook David Wijnkoop i kostbare stoffelijke persoon hooger iiattc dan zijn geestelijk kunnen en ken en, door bij de Amsterdamschcschiet- arü; aan de kazerne „spurlos zu ver inken"! Ook Eicbhorn heeft zijn eigen hachje bij- inder lief. on is bevreesd door den een den ander le zullen worden ..onderhan- ri" genomen. Maar wgarom dan bcang- igd, indien men zich geen schuld be is? Hier zit 'm juist de kneep. Eiehhorn sdt in de dagen van Spartaoistisehe woc- Jgeu in Diiitscliland zeer bijzonder ge- en gestookt, om het land den meest fndigen staat te doen ingaan. De krach" ocht echter niet gelukken, en de meer- 'iheids-soi ialisten hieven de baas. Kichhor'n. is daarom bevreesd, zich pu- iek te verto.onon, en zich bloot te stellen ie een mogelijke tractalie. En daarom hij waarborg voor persoonlijke vei- ?heid, waarvan dan weer het gevolg zou |n. dat zijn agitatie in liet parlement mieuw ontbrandt! Eiehhorn of Wiinkoop, of hoe de heeren nmmunisfccn ook li enten, moq'on, ze zijn hetzelfde Ja ken. Allen kraaien ze revo- 'ie, en per saldo vreezen ze zelf de slacht ers te'worden." het gevaar bemint., zal er in om- BUITENLAND ™r geallieerden vorderingen op Duifscft- land. Mislukte aanslag op Lenin. Zwitserland aan Zee? De Romeinsche quasstie. OVERZICHT. Ret bezette Duitsche gebied vormt in de Dgen der Geallieerden en'onderpand voor vorderingen, die zij op Duitschland ïuuen. Maar hier raakt men een eenigs- Js Pijnlijke aangelegenheid voor de Duit sers aan, welke niet te onderschatten is. bezien toch de hoogte van de vorderin- J Wordt Vöor Frankrijk eon som van "t 9 milliard pond genoemdI) zal die be- ,'jng niet van korten duur kunnen zijn. het Saargebied betreft, zou Frankrijk he» liefst een eeuwig servituut op vesti- i. Frankrijk, zoo wordt verklaard, heeft b millioen ton kolen, die het Saarbek- a jaarlijks opbrengt, dringend noodig. bovendien zou mer. in Parijs het. liefst n Rijn tot. grens van Duitschland in het maken uit strategische overwegin- ■!,- -ïu kotwijfelt men wel eenigszins, of ^nka daarmede genoegen zal nemen en :'.I'CT W01'dt een ijverige propaganda ra r i V00.r. een bufferstaat, een zelfstan- bnks-Rijnsche republiek, die, zoo is Pan, voorloopig bezet zal blijven en i a's de propaganda in het bezette ge bied zelf voldoende zal zijn uitgewerkt, over zijn toekomstige staatskundige positie zal hebben te beslissen. Dergelijke plannen vormen, zooals men in Duitschland inziet, een verkapte poging tot annexatie. Scheidemann heeft er deze week in de Nationale Vergadering te Wei- mar krachig tegen geprotestceed en de Nationale Vergadering heeft zich bij dat protest eenparig aangesloten. Op Zee. Ontvluchting van een. Duitsche duikboot. Volgons een (telegram uit Ferrol ont snapte een aldaar geïnterneerde duikboot, die juist aan de geallieerden zou worden uitgeleverd, naar de volle zee. Zij werd door een Spaanschen torpedojager achter volgd, doch bracht zichzelf tot zinken. De bemanning is gered. België. Spoorwegramp bij Eergen. Een goederentrein liep Zondag bij het arsenaal van Cuesmes op een personen trein. Er zijn 9 dood en en. 38 gewonden, waarvan 6 ernstig. Van de 38 personen die gewoiïd werden, vorkeeren er 10 in levensgevaar. Duitschland. Een strong beval ingetrokken. - Noske heeft het bevel ingetrokken krach tens hetwelk een ieder, die met de wape nen in de hand tegenover do regeerings- troopon wordt aangetroffen, moet worden neergeschoten. Oostenrijk-Hongarije. Vleeschloeze weken. De vleeschlooze weken blijven voorloopig bestaan, meldt een H. N.-bericht uit Wcc- nen. Belftilve geringe hoeveelheden groen ten zijn er titans in Weenen in het geheel geen levensmiddelen te bekomen. Frankrijk. Dagbehandeling van do zaak Cottin. De Parijsche correspondent van de ,,Tel." vertelt o. a. het volgende over de behandeling van de zaak Cottin (Cottin was de jongeman, die 19 Febr. negen re volverschoten op Clenïericeau loste) voor den derden krijgsraad. Cottin, 22 jaar oud, blond, mager, zeer bleek, beantwoordt met hooge stem en met groote stelligheid de vragen, welke hem gedaan worden. Nadat kapt. Thibaut voorlezing heeft ge daan van het rapport, welks feiteUjken in houd men kent, wordt, een aanvang, ge maakt met het verho.öfvan den beklaagde. Cottin staat op, en op minder vasten toon dan toen hij de eerste formeele vra gen beantwoordde, legt hij een verklaring af. Hij toont zich beleedigd, omdat men hern met een vergiftige bloem hacl verge leken en protesteert, daartegen kinderach tig door te zeggen, dat zij, die dit zeiden, zelf vergiftig waren, en dat, zij een hecle partij beleedigd hadden. Vervolgens verklaart hij, dat hij zijn daad herhaald zou hebben, indien iiij de eerste maal had kunnen ontsnappen. Hij besluit zijn verklaring, met-te. zeggen, dat dit alles heel eenvoudig is. Vervolgens worden de getuigen gehoord. Cottin staat juridisch terecht wegens drie pogingen tot moord, daar ook dc agentj 'Coursat en inspecteur Decaudin door kogels getroffen zijn. Gedurende het getuigenverhoor bekent Cottin dat. hij sinds Mei 1918 de bedoeling had, Clemenceau te dooden, omdat deze anarchistische vergaderingen verbood en omdnt de politie op zulke bijeenkomsten geschoten had. Dr. Pvoubiovitch, als getuige-deskundige gehoord, verklaart, dat de ontwikkeling van Cottin uiterste beperkt is en dat hij over een zeer middelmatig verstand be schikt. Zijn daad is ten slofte de tragi sche uiting van een verderfelijke leer. Hij moet beschouwd worden als toerekenbaar. Cottin herhaalt het woord „verderfelijk" op verontwaardigden toon. In zijn requisitoir spreekt kapt. Mornet van de angstige ontroering, waarmede geheel Frankrijk het bericht van den aan slag vernam. Het was een misdaad tegen de natie. Men kan de daad niet juister ka- rakteriseeren. Voor deze misdaad vraag is gerechtigheid. Noch het opzet om moord te plegen, noch de voorbedachte rade kan ontkend worden. Mornet neemt geen ver zachtende omstandigheden en zegt: „Mijne heeren, met klem vraag ik u, het doodvonnis uit te spreken. Hetgeen Cottin gepoogd heeft was slechts een proefneming om in dit land het. schandelijk bolsjewisme wortel te doen schieten, dat in de over wonnen landen tiert. Gelukkig is niemand gedood, maar deze omstandigheid is niet te danken aan Cottin, die op een hooger doel gemikt had dan op Clemenceau; hij had het gemunt op Frankrijk zelf." Vervolgens leest Cottin het volgende voor van een vel papier: „Tk ben anti-clericaal, anti-patriot en anarchist. Alle menschen zijn broeders en hun eenig vaderland is de aarde." „Hij spreekt van den oorlog. Het Duit sche militarisme is vernietigd, maar een gevaar blijft bestaan het: Franschc mili tarisme. Ik ben met de bolsjewiki en de Spartacisten tegen dat militarisme en heb het willen vellen in der, persoon van den vijand der arbeidersklasse." De verdediger, rar. Bloch, noemt Cottin een zacht, belangloos en overtuigd man, een martelaar, die den door dc Entente miskende Russische revolutionairen het bewijs wilde leveren, dat zij niet door allen in Frankrijk verlaten zijn. Om half acht 's avonds wijst de raad het vonnis. Het ten laste gelegde wordt bewezen geacht zonder dat verzachtende omstandigheden aanwezig zijn. Bijgevolg wordt Cottin tot de doodstraf veroordeeld. Rusland. Do bolsjewistische propaganda. Volgens een bericht van het Union nieuwsagentschap, hebben de bolsjewisti sche commissarissen voor het district Pe tersburg en Noordelijk Rusland een be grooting opgemaakt, volgens welke in de eerste helft van dit jaar 115 millioen roe bels voor propaganda zal worden uitgege ven. tegen 85 millioen in de tweede helft van 1918. Een mislukte aanslag op Lenin. Volgens een bericht uit. Warschau is er een aanslag op Lenin gepleegd. Er wer den verscheidene schoten op hem gelost, die hem echter niet raakten. Zwitserland. Zwitserland aan zee? Zooals men weet, heeft zich te Génève onder de auspiciën van invloedrijke Fran- sche persoonlijklieden o. w. de. voorzitter van do Kamer van koophandel te Nantes, een comité „Van Génève naar de zee" ge vormd. In de laatste conferentie van dit comité deelde de burgemeester van St. Nazaire mede, dat het plan van een uit gang van Zwitserland naar de zee zijn verwezenlijking nabij is. Nantes en St. Nazaire zullen als havens voor een toe komstige Zvitsorsche vloot kunnen ge bruikt worden. Indien Zwitserland aldus onafhankelijk kan worden, is Frankrijk bereid het te ondersteunen. In deze conferentie werd ook verklaard, dat om het plan ten volle ten uitvoer te brengen, ook de Faucille doorboord moet worden. Van het Vaticaan. De Romeinsche kwestie. De ,.Osserv:iloi'3 Romano" schrijft naar aanleiding van beschouwingen in ver schillende bladen- De Romeinsche kwestie bestaat nog steeds en wel juist in het feit, dat de meening van het Vaticaan nog steeds is, dat de Kerk onafhankelijk moet blijven van het bur gerlijk gezag. De onafhankelijkheid van het Pausdom toch van elk burgerlijk gezag is een le vensbelang voor dc Katholieke Kerk. In dien deze met goedkeuring van den H. Stoel ontbrak en de volkeren de overtui ging kregen, dat het- -Paüsdom in de toe^ komst van welk burgerlijk gezag ook af hankelijk was, zou de Katholieke Kerk in tallooze nationale kerken versplinterd worden. De Vredesonderhandelingen Oostenrijk en Duitschland. In het door hem verleende interview deelde Piclion mede, dat de bijzonderhe den betreffende de voeding van Duitsch land te Brussel zullen geregeld worden door Hoover. Deze zal waarborgen vragen voor de betaling der levensmiddelen in goud en effecten. De Volkerenbond zal niet geformuleerd worden in de vredespre- liminairen, daar het bondsstatuut niet kan worden vastgesteld alvorens do meening der neutralen is ingewonnen, en hierop kan niet gewacht worden met de teekening der preliminairen. Het principe van den Volkerenbond zal in het derfinitieve verdrag worden vastge- legd. De geallieerden kunnen niet -gedoogen, dat Oostenrijk afhankelijk van Duitschland wordt. Ook kan een plebisciet niet toege staan worden onder het stelsel, volgens hetwelk in Oostenrijk gstemd zou worden. Voorts deelde Pichon mede, dat de Pool- sche divisie in Frankrijk naar Danzig zal vertrekken zoodra het incident betreffende Posen voldoende is bijgelegd. De divisie heeft oen-kader van Fransche officieren. Een logisch gevolg van de overeenkomst van Brussel is, dat de blokkade gedeeltelijk wordt opgeheven. Voor de neutralen zal zij na het onderteekenen der preliminairen volkomen worden opgeheven. De Luxcmbui'gsche regeejing bereidt een referendum voor ten einde do bevolking uitspraak te laten doen over het lot van het land. Ten slotte verklaarde Pichon, „dat over de vredespreliminairen niet met de Duit- schers gediscussieerd zal worden. Zij heb ben zo slechts aan te nemen of te verwer pen. Volkerenbond en vredesverdrag. President Wilson verklaarde, dat het besluit der Vredesconferentie van 25 Jan. volgens hetwelk de Volkerenbond een inte greerend deel moet vormen van het vredes verdrag, definitief is. Er is geen aanleiding om geloof te hechten aan do berichten, als zou dit besluit gewijzigd zijn. De wapenstilstandsvoorwaarden. De Raad van Tien stelde het besluit om trent do wapenstilstandsvoorwaarden tot heden uit. Prof. Van Eysinga naar Parijs voor den Volkenhond. 1 Linnen garens enz. megen ingevoerd worden. Het rantsoen suiker, dat mag ingevoerd, is vastgesteld op 50,000 ton. Met 24 Maart wordt de distributie van binnenlandsche natuurboter opgeheven, evenals het karnverbod. De maximumprij zen blijven voorloopig. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingekomen tot verhooging van het zegel recht. Bij de mijnen in Limburg wordt 1 April ook voor het bovengrondsche personeel de 8-urige werkdag ingevoerd. Te Rotterdam zijn groote hoeveelheden melk en spek opgeslagen voor Duitschland. Do geassocieerden zuilen de volgende week een aanvang maken met de verzending dier voorraden. NEDERLAND EN DE VOLKERENBOND. Het Departement van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat de commissie van het Parijsche Congres, welke den Volke renbond behandelt, het verlangen heeft te kennen gegeven op officieuse wijze van ge dachten te wisselen met vertegenwoordi gers van onzijdige staten. Van Nederlandscho zijde zal zich daar toe naar Parijs begeven professor jhr. mr. dr. W. JTM. van Eysinga, lid van de com missie van voorbereiding van de derde vredesconferentie, welke zich met de studie van het Parijscho ontwerp heeft bezig ge houden. Regeeringsmeik afgekeurd. Naar de „Tel." verneemt, zijn de laatste dagen groote hoeveelheden melk te Am sterdam afgekeurd. De Vrijdag van Fries land gearriveerde 23,000 liter regeerings meik werden door de gemeente Amsterdam geweigerd, omdat zo totaal zuur was. Van heden af zou geen regeeringsmeik van Friesland meer betrokken worden, doch zou daarvoor in de plaats de provincie Noord-Holland het benoodigde kwantum leveren. Boter. Ingetrokken zijn de beschikkingen, hou dende verbod van aflevering en vervoer van boter; houdende verbod tot boterberei- ding; alsmede een beschikking betreffende aanvraagformulieren voor ontheffing karn- verbod. Natuurboter niet meor gerantsoeneerd. Het Burêau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Zooals reeds gebleken is uit beschikkin gen van den minister van Landbouw,, die enkele dagen geleden werden gepubliceerd, is er tengveolge van ruimeren aanvoer van grondstoffen voor de maigarinefabricage belangrijk minder natuurboter dan vroe ger ndodig voor de bereiding van melan ges. De daarvan totraitoe bestemde na tuurboter komt dus beschikbaar voor di rect gebruik. Bovendien staat 't er met de boterpositie op dit oogenblik gunstiger voor dan ver leden jaar. De productie is iets vroeger gaan stijgen, zoodat op dit oogenblik niet onbelangrijk meer wordt voortgebracht dan Ln de overeenkomende week van 1918. Het gevolg van een en ander is, dat voortzetting der rantsoeneering van na tuurboter overbodig is geworden, zoodat mot ingang van 24 Maart e.k. de vrije bin nenlandsche verkoop van dit artikel wordt hersteld. Ook het karnverbod werd inge trokken. Hierbij kan worden opgemerkt, dat de tegenwoordige maximumprijzen voorloo pig nog niet kunnen worden verlaagd, om dat zij gebaseerd zijn op den door de Re geering in overleg met de producenten van natuurboter voor de winterperiode vastge- stelden productieprijs van industriemelk. De kaas-rantsooneering. Uit goed onderrichte kringen vernemen wij, dat mot 1 Mei aanst. de rantsoenee ring van kaas wordt opgeheven. Embargo voor suiker, stroop en melasse opgeheven. Het In tergeallieerd Comité te 's-Graven- hage heeft de N. O. T. bericht, dat. de ge associeerde regeeringen besloten hebben het embargo op te heffen voor den invoer van suiker, stroop en melasse. Het rant soen voor suiker is vastgesteld op 50,000 ton per jaar, gerekend van 1 October 1918, terwijl voor stroop en melasse binnenkort rantsoenen zullen worden vastgesteld. Uitvoer van koffie uit Nod.-lndië. De Vereeniging voor den Koffiehandel bericht, dat gedurende Februari uit Indië geëxporteerd zijn 211,000 pikols, waarvan 7000 naar Nederland en 14,000 naar Ame rika. Garens. Het Bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt: j Met ingang van 1 April a.s. zullen de maximumprijzen voor naai en dergelijke garens (dus niet vlas- en visschersgarens) worden opgeheven. Op dien datum zullen alle regeerings- bemociingen met deze garens ophouden. Linnen garens. Terwijl vlas nog steeds voorkomt op de lijst der goederen, waarvan de aanvoer van overzee niet kan plaats hebben, is de N. O. T. thans, door de geassocieerde re geeringen in slaat gesteld om consenten te verleenen voor linnen garens en daaruit vervaardigde artikelen, voor zoover het In tergeallieerd Comité te 's-Gravenhage tegen de desbetreffende aanvragen, welke aan dit comité door de N. O. T. zullen worden voorgelegd, geen bezwaar heeft. De Twentsche katoennijverheid. Naar „Het Volk" meldt, bedroeg de uit voer van in Enschede vervaardigde weef goederen in 1918 slechts twee negende van den export in 1917» De voedselvoorziening van Duitschland. Als onmiddellijk gevolg van de geslaag de onderhandelingen te Brussel betreffen de de voedselvoorziening aan Duitschland zal reeds in den aanvang der volgende) week een begin worden gemaakt met hel vervoer van Rotterdam naar het achter land van groote hoeveelheden geconden seerde melk en spek, die daar bereids zijn opgeslagen. Er moet van de totaalhoeveel- heid melk, die Duitschland toegewezen La, reeds omstreeks een derde deel in Rotter dam zijn opgeslagen en tevens zijn daar reeds ettelijke duizenden tonnen bacon. Molens. De minister van Landbouw enz., hcd.71 ingetrokken de beschikking van zijn ambts voorganger van 8 Januari 1918 betreffend* 't verbod tot verkoop en aflevering van mo lens en andere werktuigen besterad voor, respectievelijk geschikt tot het vermalen van granen zoomede van onderdeden van zoodanige molens on werktuigen. Koper en brons. De minister van Landbouw enz. beeft bepaald, dat de in zijn desbetreffende be schikkingen van 11 Maart. 1919 genoemd® verbodsbepalingen ton opzichte van koper, brons e. d. niet. met ingang van 1 April 1919, doch met ingang van 15 Maart 1919 zullen worden ingetrokken. Rijkskantoor voor keper. De minister van Landbouw. Nijverhid en Handel heeft aan den heer W. A. Heij- nings als directeur van het Rijkskantoor voor koper eervol ontslag verleend en be noemd met ingang van 1 April 1919 tol liquidateur van het alsdan opgeheven Rijkskantoor voor koper den heer W. A« Heijnings voornoemd. Wijziging der Zegelwet. Bij de Tweede Kamer is een voorstel Lol wijziging van de Zegelwet ingekomen, welke wijziging blijkens de toelichting van den minister van Financiën een bate van ongeveer 4 millioen gulden zal opleveren.. Voorgesteld wordt: lo. het vaste zegelrecht van 5 cent voor bewijzen van ontvangst van gelden, depo sito-bewijzen, saldo-biljetten, diploma's van lidmaatschap, enz. te verhoogen tot 10 cent hetgeen een meerdere opbrengst van onge veer f 1,000,000 per jaar zal geven. 2o. Het evenredig zegelrecht van 5 cent van iedere f 100, dat op de nota's van ma kelaars en commissionairs wordt geheven wegens den aankoop en verkoop van effec ten, te verhoogen tot 5 cent van iedioro f 50, Hiervan verwaaid de minister een jaarüjk- sche bate van ongeveer 3 millioen gulden. Verhoogïug ge distil,SsordV In een nota naar aanleiding Van liet ver slag nopens hot voorstel tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd deelt de minister van Financiën mede, uit een bij de Kamer ingekomen adres van do Ver eeniging Vergunning te Utfccht te moeten afleiden, dat in kringen van belanghebben den geineend wordt, dat een meerdere ver hooging van do belasting het bedrijf niet zou schaden, indien gelijktijdig do distri butie van gedistilleerd wordt opgeheven.- Daarom heeft de minister vrijheid gevon den bij Nota van Wijziging voor le stollen den accijns op f 150 per H.L. gedistilleerd ad 50 pet. te brengen met ingang van e.cn nader door de Kroon te bepalen tijdstip, dat dan afhankelijk zal zijn te stellen van de opheffing der distributiebepalingen. De 8-urige werkdag in het mijnbedrijf. Met uitzondering van enkele groepen werklieden, voor welke als overgangsmaat regel tot 1 October a.s. de 9-urendag zal gelden, wordt bij de Staats- en particuliere mijnen in Limburg met ingang van 1 April a.s. ook voor het bovengrondsche personeel de 8-urige werkdag ingevoerd. Steunregeling voor gedeniobiliseerden. (Officieel.) Binnen enkele dagen is een nieuwe steunregeling van gedemobiiiseer- den te wachten, welke zal gelden voor ben, die op of na 1 April a.s. huiswaarts koe ren. Deze steun regel img zal minder geven dan de bestaande. Intusschcn worden maat regelen genomen om te verzekeren dat zij, wier vrijwillig verblijf onder de wapenen van groot belang is voor den dienst wat o. a. het geval is met de buitengewone militaire commiezen door de nieuwe steunregeling niet zullen achteruitgaan, wat betreft de uitkeeringen; welke na ver trek met verlof zullen geschieden. Journalistiek. Met ingang van 1 April a.s. is benoemd tot hoofdredacteur van het „Eindhovensch Dagblad" de heer L. Mokveld. Do spoorramp bij Weesp. Naar wij vernemen heeft de Holl. IJzeren Spoorweg-Mij. zich, in verband met het ongeval te Weesp, op het standpunt ge plaatst dat zij voor het gebeurde geen aansprakelijkheid kan aanvaarden, zoo dat door deze maatschappij aan de slacht offers van de ramp geen enkele schadever goeding zal worden uitbetaald. Sociale berichten. 100,C00 gepasseerd. Do groei van dc Katholieke Vakbeweging houdt aan. Circuleerden den laatsten tijd berichten in de pers, meldend dat het aantal leden van de bij het Bureau voor do R. K. Vak organisatie aangesloten Vakbonden de 100,090 naderde, thans kunnen wij mede- deelcn, dat dc honderdduizend reeds rneb eenige duizendtallen is overschreden. De groei heeft verstrekkende beteekeni®. Het vertrouwen van de Katholieke arbei*

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1