Tweede Blad. BINNENLAND. Woensdag 12 Maart 1919 Roomsch model. Onder dit opschrift heeft de antirevolu tionaire „Stichtsche Courant" een hoofd artikel, waarin hulde gebracht wordt aan onze partij: We lezen o. a.: ,,De Roomsch Katholieke Staatspartij neemt onder de politieke partijen een zeer eervolle positie in. Zij dankt dit niet in de allereerste plaats aan hare sterkte, ook al loezemt deze eerbied in. Getalsterkte, hoe zeer ook van belang, als het op stemmed aankomt, is volstrekt nog niet in staat aan eene partij het respect te verzekeren, zoo dra het aankomt op de waardeering uit politiek oogpunt, Om eerbied deelachtig te worden, is het voor elke politieke partij van belang, dat zij haar karakter ongerept weet te bewa- in den politieleen strijd. Om dat te (vermogen is het uit den aard der zaak van gewicht, dat zij. die haar vertegen woordigen, manrmn zijn, die intellectueel en moreel op de hoogte harer beginselen staan. Met dien maatstaf genieten kan niet ontkend, dat met name de Roomsch-Ka tholieke Staatspartij zich onderscheidt door eene vertegenwoordiging, die het partijbeleid, waaronder zij optrekt, tot eere strekken kan. Zij telt onder hare mannen in de Kamer hoogst bekwame staatslieden, die inderdaad de plaats, die zij innemen, waardig zijn. En wat even eens opvalt is, dat de mannen, die in de opeenvolgende ministeries der rechterzijde voor de R. K. Staatspartij zitting hadden, mannen waren over het geheel van zeer groote bekwaamheden. Nog altijd denken wij ipet eerbied aan figuren als de Re- gouts, gelijk wij thans met dankbaarheid mogen erkennen, dat een man als minis ter Aalberse eene zoo moeilijke en ge wichtige taak heeft op zich genomen. Het debat over de groote sociale vragen op liet gebied van den arbeid typeerde hem als een man met een heldere conceptie, ge grond op een uitgebreide kennis yan de problemen, die om oplossing vragen. Deze man blijkt een gegrond oordeel te hebben over de vraagstukken aan wier oplossing hij zal hebben te arbeiden. Hij kwam niet tot zijne taak zonder een project, dfat hem staat stelt met groote vruchtbaarheid te werken." Verder: „Met het oog op de ontwikkeling van 'den arbeid in ons vaderland, met het oog op de belangen der arbeiders, hopen wij, dat aan Minister Aalberse een ministerieel leven beschoren zij, lang genoeg om al thans van de groote vraagstukken, die 'om oplossing aankloppen, de voornaam- af te werken. De Roomsche Staats partij koos in hem een man die zeker de rechte man, op deze plaats mag worden genoemd en toonde ook in deze keuze, hoezeer zij niet slechts over uitstekende krachten beschikt, maar ook dat zij juist hen weet te roepen, die voor eene bepaal- taak de aangewezen mannen zijn. Naast den minister van Binnenlandsche Zaken maakt een man als mr. Aalberse eeneh uitnemenden indruk als een man, die terwijl hij zijne partij tot eere strekt, tevens het gansche volk dient. Zoo blijkt ook üit de tegenwoordige R. K. Ministers, die gesteund zich weten 'door een korps van degelijke en voor het meerendeel zeer bekwame Kamerleden onfTér de leiding van een zoo eminent man als dr. Nolens, dat in de Roomsche Staats partij een beleid voorzit, dat wars van alle bekrompenheid, van alle benepen heid en kleinzieligheid, uitsluitend vraagt naar het belang der zaak, die zij dient. Geene persoonlijke voorkeur, geen baan- tjesjacht, geen eerzucht, hoezeer die ook de individuen hun invloed kunnen doen gelden, geven in het Roomsche be leid den toon aan. Uit heel het optreden dezer Staatspartij blijkt, dat bij de leiding vooropstaat uitsluitend wat het "belang der partij en de beginselen, waardoor zij gedragen wordt, dienen kan." Uit dit oogpunt gezien, kan van de Roomsche partij nog wel een en ander worden geleerd", zoo beskuit het blad. „Hare uitnemende discipline, haar uit stekende vertegenwoordiging en hare hoogst bekwame magistraten dankt zij aan eene welbewuste systematische leiding die zich, als het belang der zaak 't vor dert, weet vrij te houden van persoonlij ke voorliefde en bekrompen uitsluitings- zucht en klickjosgeest. Ook de antirevolu tionaire partij kan van hetgeen Rome op politiek gebied te zien geeft, nog wel een en ander leeren, dat haar ten goede ko men kan." Distributie van vetten. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft in een schrijven aan de gemeentebesturen een tweetal beschikkin gen doen toekomen, verband houdende met wijzigingen, welke in de distributie van vetten zullen worden aangebracht. Tot en met 15 dezer zullen dezelfde vet- soorten in distributie blijven als tot nog toe liet^ geval was, maar de samenstelling der beide mélange's zal ietwat zijn gewij zigd. Dp mélange A, die tot en met "27 Fe bruarys pet. boter en 65 pet. margarine bevatte, beyat thans nog slechts 25 pet. boter en 75 pet. margarine, terwijl de mé lange B, waarin 65 pet. boter verwerkt was thans nog slechts 50 pet. botergehalte be zit. Met ingang van 16 dezer zal de mé!an; ge A komen te vervallen en zal zij wor den vervangen door een betere margarine soort, welke den naam zal dragen van supra margarine. Met ingang van den zelf- den datum zal dan de mélange B nog slechts 25 pet. boter bevatten. Te beginnen met 16 dezer zal tegen in wisseling van een bon der A-mélangekaart niet langer mélange A, maar wel supra- rnargarine worden afgeleverd tegen dezelf de prijzen die tot dusver voor de A-mélan- ge golden. De centrale keukens en de onder voeding. Naar de minister van Landbouw, Nij verheid en Handel in de Memorie van Antwoord nopens zijn suppletoire begroo ting voor 1918 schrijft, is hij ten aanzien van de centrale keukens zoo mogelijk nog versterkt in zijn meening, dat deze instel lingen een hoogst nuttige rol hebben ge speeld in den strijd tegen de ondervoeding Ten bewijze hiervan verwijst de minister naar 'den dezer dagen verschenen 2en bun del Arbeidersbudgets gedurende de crisis", uitgegeven door de directie van den Arbeid. Het daarin uitgewerkte onderzoek van een 3ö-tal Amsterdainsche budgets doet zien, dat de vergelijking der voedingswaar de van hetgeen in het voorjaar 1917 een gezin verbruikte met hetzelfde voor 1918 op sterken achteruitgang .wijst bij de zelf- koker.de gezinnen en op nog eenigen vooruitgang bij de gezinnen, die het mid dagmaal uit de Centrale Keuken betrek ken. De minister acht het dan ook zeer ge- wenscht, dat nog met subsidieering dezer instellingen wordt voortgegaan. Van kunst matig in het leven houden kan hierbij moeilijk sprake zijn, daar het subsidie slechts een deel van het verlies dekt en verband houdt rnet den omzet. Een keu ken met verloopend debiet in bedrijf te houden zou de betrokken gemeente op be trekkelijk zóó hooge kosten komen te staan, bij verminderd subsidie, dat niet is aan te nemen, dat eenige gemeente het be drijf zal voortzetten als van behoefte niet meer is gebleken. Veevoederprijzsn. De minister van Landbouw maak! be kend, dat veevoederartikelen, welke in de maand Maart 1919 worden toegewezen, te gen de navolgende prijzen door de regee ring zullen worden afgeleverd: Krachtvoeder I: Amerikaansche lijnkoe ken f 37.50; inlandsche lijnkoeken f 37.50; krachtvoeder II: Voerboonen f 29, foer- erwten f 29; krachtvoeder III: Raapkoeken f 35, blauwmaanzaadkoeken f 35, haver l 23, (gerst f 23; Voeder I: *egeeringsvoer- meel f 23; Voeder II: grind/gries/zemelen f 18. gerstafval f 18 en Voeder III: erwten- piksel f 23. alles per 100 K G. De spiritus vrij. Naar wij vernemen, zal binnenkort de brandspiritus vrij komen De maximum prijs bedraagt thans f 0.70. doch verwacht mag worden, dat na opheffing daarvan de prijs zal dalen tot f 0.45. Uit de textielindustrie. Men meldt ons uit Enschede: Alle vak bonden in de textielindustrie hebben de voorstellen der fabrikantenvereeniging on aannemelijk verklaard. Op de conferentie van Vrijdag a s. zullen de arbeiders voorstellen: invoering van den achturendag, thans negen-Vrendag in 1920, een'garantieloon van f20 en een loonsverhooging van 75 tot 90 pet. boven de loonen van 1914. - De leider van den modernen vakbond, Bevers, is ernstig ziek. Dg manufacturen-ïmport. Reuter seint uit Londen: In het Huis van Afgevaardigden vroeg Stoker, waarom groote hoeveelheden Lan- cashire-manufacturen van export naar Scandinavië, Denemarken an Nederland werden teruggehouden, tot groot onge rief van de Engelsche kooplieden en van hun clientèle in die landen. De regeering. moest maar onmiddellijk alle beperkingen op den uitvoer van manufacturen naar die landen opheffen. Bridgeman, de vertegenwoordiger van het ministerie van koophandel, antwoord de. dat de Engelsche regeering overwoog, in hoeverre het mogelijk zou zijn die be perkingen op te heffen en dat er stappen gedaan waren om over dit onderwerp de bondgenooten te raadplegen. Werkschuwheid als gevolg van onder- «leuning. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bespreekt in de Memorie vcyi Antwoord nopens een suppletoire begroo ting voor 1918 met. enkele woorden de steunverleening aan werkloozen, en schrijft o. a. De Regeering is het geheel eens met de leden, die - aandringen op beperking en stopzetting van de werking der steun- comité's, zoodra verlevendiging van han del en industrie zal zijn 'ingetreden. Ook het Koninklijk Nationaal Steuncomité i3 doordrongen van de steeds duidelijker wordende itadeelige gevolgen van de on dersteuningen. De werkschuwheid neemt inderdaad bedenkelijke afmetingen aan eri vele gesteunden gewennen zich derma te aan het ontvangen van een zij het sober bestaansmiddel zonder arbeid, dat zij weinig neiging meer gevoelen om voor een normaal loon, dat de ondersteu ning maar weinig overschrijdt, a&ri het werk te gaan. Toch ontveinst de regeering zich niet, dat in de naaste toekomst nog omvang rijke en ingrijpende maatregelen noodig zullen zijn ter bestrijding van de gevolgen van de verstoring, die het bedrijfsleven ondergaat D? Regeering houdt zich dan ook ernstig bezig met het, beramen van overgangsmaatregelen. TahnaAalberse. In December zal dan toch eindelijk indien niet alle teekenen bedriegen Talma's invaliditeitsverzekering in wer king treden, schrijft de antirev ..Rotter dammer". Jaren te laat! Door de schuld der linkerzijde. die hard nekkig weigerde datgene te verrichten waartoe zij naar de wet en rede verplicht was. Door de schuld van het Kabinet-Cort van dér Linden, van Minister Treub voor al, die weigerde een hand naar de uitvoe ring der Invaliditeitsverzekering uit te steken. Thans echter zal aan dit staatsrechtelijk schandaal een einde kómen. Immers deze week werden de benoodig- de gelden' yoor de uitvoering der Raden- wet dooi- de Tweede Kamer toegestaan. Met. voile kracht gaat thans op de reali seering van hetgeen Talma in de wet bracht .aan. Straks zal de Invaliditeitsverzekering den druk van ouden en invaliden aanmer kelijk verzachten. Dank zij de energie van Taima eerst en van Aalberse daarna. Scherpmaar niet onjuist. De „Groene Week" bevat het volgende snijdende stukje (we bekorten): De „Daily Telegraph", onlangs de be- teekenis van den oorlog ter zee bespre kende. schat (naar Reuter berichtte) het totaal der Britsche verliezen op 55,000 man. Circa 650,000 hebben gedurende den oorlog dienst gedaan op de vloot, zoodat er één op de twaalf is gesneuveld in den eerlijken strijd of vermoord door vijande lijke torpedo's. Volgens Berlijnsche statistieken zijn ge durende den oorlog 800,000 menschen uit den aard der zaak meest ouden, zwak ken en kinderen tengevolge van de liongerblokkade, dus alleen natuurlijk in een eerlijken strijd, te gronde gegaan, en sterven er na den „wapenstilstand" dage lijks circa 800 menschen van gebrek in Duitschland. De „commissie van den Volkerenbond" te Parijs is hei eens geworden over de af schaffing van de duikboot als oorlogs wapen en beveelt het economische wapen in de "toekomst aan. Van woge het Recht en de Menschelijk- heid waarschijnlijk! Bestrijding Alcoholisme. Bi| Kon. besluit is: lo. een Staatscom missie ingesteld aan welke wordt opge dragen aan een onderzoek te onderwer pen de mogelijkheid om zonder de in dustrie té knakken, aan het branderij-, distilleerderij- en likeurstokersbedrijf eene andere richting te gevep en meer be paaldelijk na te gaan het vraagstuk, of het ter wille van de bestrijding van het alcoholisme mogelijk is de productie van gedistilleerd, voor inwendig gebruik be stemd, aanmerkelijk te beperken, indien het kan op te heffen. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter J. C. L. van den Lande, oud-lid van de Eerste Kamer, te JLIbber- gen; tot lid en onder-voorzitter mr. V. H. Rutgers, lid der Tweede Kamer; tot lid on secretaris Th. \V. van der Wpude, bei den van bet medisch consultatiebureau voor alcoholisme te Amsterdam; tot lid en adj.-secretaris mr. .1. J. A. Bakker, re- serve-eerste-luit. advocaat en procureur, rechtsk. adviseur van de Haagsche afd. van de Kath. Reclasseeringsvereeniging te '-Hertogenbosch. Voorts bestaat deze commissie uit een groot aantal leden, waaronder ook ver schillende katholieken. Onder deze laatsten komt ook voor de weleerw. heer S. Simonis, secretaris van Sobriëtas. De „Tribune" in de misère. Het partijbestuur der Communistische Partij richt aan de leden een circulaire, waarin het mededeelt, dat de financieele toestand van de „Tribune" zoo kritiek is, dat liet blad nog slechts enkele weken kan worden staande gehouden. Ten einde dit te voorkomen, vraagt het bestuur aan alle partijgenooten het blad zooveel mogelijk door persoonlijke bijdragen financieel te steunen. „Tel." Gemengde Berichten. Een burgemeester vermoord? -- Men meldt uit Tiél: Het parket vertrok naar. Beesd, in verband met een vermoedelijken moord, gepleegd op den burgemeester, den heer J, W. Houdelink. Nader meldt men: Gisternacht omstreeks twee uur, is de burgemeester van het Betuwsche dorpje Beesd. de heer J. W. Hondelink, doodge^ schoten. Op dat uur hoorde de heer Hondelink, wiens slaapkamer in de burgemeeslerswo- ning is gelegen tegenover de raadzaal, Qenig gerucht. Hij schoof het raam open en moet toen zeker hebben gezien, dat een plank was gelegd over een sloot naast het raadhuis en een ladder geplaatst tegen den muur. Toen de burgemeester het hoofd en een gedeelte van het bovenlichaam naar buiten stak, om te zien of er or.raad was, viel een pistoolschot. De heer Handeling werd midden in het hart getroffen. Zijn zuster, die met hem samen woont, snelde oogenblikkelijk ter hulp, maar zij kon niets meer ontdekken van eenigen moordenaar. De daders is men tot nog toe niet op het spoor. De heer HondeUpk was als burgemees ter en als mensch zeei' gezien. Hij is slechts 31 jaar oud geworden. Eervol ontslag van een „vechtjas". Bij K. B. is de le-luiten'ant G. A. Mal- linckrodt, van het 8e regiment infanterie, op het daartoe do^r hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend en hij in verband met de ver plichtingen ingevolge art. 30 der sedert gewijzigde wet van 21 Juli 1890 (Stbl. no. 126) op hem rustende, tot 20 Juli 1921 be noemd tot reserve-le-hiitenant bij het 8e regiment infanterie. Verdronken. Gisterennacht is te Ilar- lingen de nachtagent Tietge, bij de uit oefening van zijn ambt, door de duisternis misleid, in het water geraakt en verdron ken. Gistermorgen werd zijn lijk uit het water bij de Voorstraat opgehaald. Om één cent. Te Aalten heeft een in gezetene ^en aanslagbiljet uit Dinxperlo thuis gestuurd gekregen om zijn water schapslasten ten bedrage vanéén cent te voldoen. Als de moeiten en kosten betaald zijn, zal er wel veel van overblij ven! „Arnh. Crt." Een valsche beschuldiging. De hoofd commissaris van politie te 's-Gravenhage ontving de vorige week een anoniemen brief, waarin werd meegedeeld, dat wan neer men den dader van den moord op den gepensioneerden kolonel Van Rille wilde arresteeren. men een met name in den brief genoemd persoon moest hebben, wiens adres te 's-Gravenhage eveneens werd vermeld. De Arnhemsche politie werd met den brief in kennis gesteld en de inspecteur van politie, de heer A. Bros, chef der recherche, begaf zich naar Den Haag om een onderzoek in te stellen. Hij zocht den uitgeduiden persoon op en stel de hem van den inhoud van den brief op de hoogte. Terstond verklaarde de rnan dat die brief het werk moest zijn van een vrouw met wie hij had samengeleefd doch met wie hij thans op voet van oneenigheid stond. Ook deze vrouw werd door den heer Bros in verhoor genomen. Zij ontkende aanvankelijk hardnekkig den brief te hebben geschreven, doch na een langdu rig verhoor bekende zij de schrijfster te zijn en verklaarde dat het haar bedoeling was om haar vroegeren beminde te tref fen. Ten overvloede heeft de man, die met den moord niets heeft uit te staan, zijn alibi bewezen. Brand. Te Heeze (N.-Br.) is de bezem- fabriek der firma Boon afgebrand. De hrand in de^Qranje-kazerne. Het Ned. Corr Bur. meldt: Naar aanleiding van de talrijke geruch ten omtrent de oorzaak van den brand in de Oranje-kazerne hebben wij een onder houd gehad met den le-brandmeester den heer Spoelstra, die vier minuten na den brand op het terrein aanwezig was. Deze verklaarde ons ronduit, dat het persoon lijk zijn vaste pvertuiging was-, dat de brand liet gevolg was van kwaadwilligheid De manier waarop de brand is ontstaan, en de plaats waar, gaven hem onmiddel lijk dien indruk. Concrete feiten, welke op eenig opzet ""wij-zen, zijn op een uitzon dering na, echter niet gebleken. eenige feit, dat aanleiding geeft om aan kwaadaardigheid te denken, bestaat hierin, dat de brandput op de binnenplaats nabij de plaats waar de brand uitbrak en die dus het eerste zou worden ^gebruikt, voor onmiddellijk gebruik onklaar was gemaakt. Men had hier een klinkersteen rnet geweld gewrongen tusschon de water kraan <-n den zijwand, zoodat de sleutel niet op de kraan kon worden gezet. Na een kort oponthoud was de steen ech ter verbrijzeld eri verwijderd. Het is echter heel goed mogelijk, dat men hier te doen heeft met een of andere baldadigheid, wel ke misschien eenigen tijd geleden reeds is gepleegd, zonder eenigen grond. De heer Spoelstra verklaarde ons verder uitdrukkelijk, dat alle geruchten, welke op eenig opzet wijzen, absoluut verzonnen zijn De brandkranen en slangen in bet gebouw zelf zijn niet gebruikt, men heeft eenvoudig gewacht op de brandweer die toen met eigen materiaal tot het blusschen is overgegaan. Omtrent de oorzaak valt het moeilijk nog iets na te gaan, wijl alles is uitgebrand. Verder vernamen wij nog de bijzonder heid, dat gedurende den brand door do stoomspuiten 200 liter petroleum en 700 liter benzine zijn verstookt. De veemarkt heropend. De veemark ten, welke te Druten gedurende de laatste 3 jaren, niet mochten worden gehouden, zijn thans weer geoorloofd. Op Donderdag 13 Maart wordt de eerste gehouden. Er was groote behoefte aan. Geen hooi. Het hooikantoor te Arn hem heeft aan de veehouders, die cm hooi verlegen zitten, bericht, dat op ,het oogon- blik geen toewijzing van hooi kan worden gedaan, daar de leveranciers weigëren het hooit af te leveren. Meteoorsieenen. zomiagawnd Knai-r over acht hebben op den weg tusschon Be verwijk en Wijk aan Zee verschillende per sonen een eigenaardig natuurverschijnsel waargenomen. In zuidelijke richting werd de lucht plotseling verlicht, waarna een vuurregen scheen neer te dalen. Drie groote meteoorsieenen vielen kort daarop ter aarde. Onwillige belastingbetaler. Door den deurwaarder der directe belasting te Ulffc is bij een O.W.er aldaar de inboedel in beslag genomen, omdat hij de oorJogs- winstbelasting niet wilde betalen. Hoog water. De Waal en Merwedo zijn buiten de oevers getreden; hierdoor zijn terreinen van verschillende steenfa brieken overstroomd, zoodat men de werk zaamheden heeft moeten staken. Doordat ook alle kribben onder staan, hebben de zalmvisscherijen eveneens den arbeid stopgezet. Vlektyphus. De inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht heeft uitge maakt, dat er geen vlektyphus heerschte in de woning, die te Culemborg onder ob servatie gesteld was. Spionnage. Te Vlissingen is weer een geval van spionnage ontdekt. In een wo ning is een inrichting voor draadlooze te legrafie in beslag genomen, welke daar gedurende de laatste twee oorlogsjaren was aangebracht ten bate van den Duit- schen berichtendienst. De installatie be vond zich in een Bovenhuis, waaronder een bureau der marine is gevestigd. De be heerder van het draadloos station had in den vloer zijner woning een gat gemaakt, waarin de toestellen bij eventueel gevaar FEUILLETON. EEN EDEL HART. 146) - Nu herken ik mijn bloed. Ja, jongen, zie ze maar heel gaarne, uwe markiezin! Ik heb genoeg gewerkt in mijn leven om u te schenken al wat u gelukkig maken ken, zelfs al wildet gij met eene prinses trouwen! O, vader!vader!wat zijt gij goed! Och kom. 't Is in orde. Maar wat zal moeder zeggen? Zij zal zeggen, wat ik zeg, zou ik den ken. 't Is maar, dat zij verleden jaar niet iveel op had met de dames d'Argelles. Omdat zij haar niet kende. Ge weet, die groote dames zijn niet oprecht van den eersten dag. Maar eens het ijs gebroken, dan vertoonen zij zich in "t volle schitte ren harer hoedanigheden. En die hoeda nigheden zal uwe moeder ook wel op merken. vGelooft ge dat Ik ben er zeker van. Ha! uwe woorden klinken als hemel de muziek in mijne ooren. Mag ik u, nochtans, een goeden raad geven Zeg op. Ik ben de eerste om te erkennen dat uwe moeder eène volmaakte vrouw is, daargelaten een enkel gebrek: zij is wat koppig. En dan vroeg Maurice. Daar zij eenmaal verklaard heeft, dat die dames haar niet aanstaan, zal zij wel volhouden te verklaren dat ze niet bemin nenswaardig zijn, en goed, en eenvoudig en hartelijk, in een woord, zonderlinge schepselen.... Lieve hemel, ge jaagt me den schrik op 't lijf.... O wees maar niet bang: ik zal u on dersteunen, en dan maar vooruit. Ik zou moeder niet kunnen dwars- boomen. Groote domoor Heeft ze -haren Mi- nou niet boven alles lief Juist daarom wil ik haar geen ver driet aandoen. Och kom als ik u zeg dat zij niets liever vraagt dan wat gedwongen te wor den Denkt ge dat Wel zeker. Zeg haar dat gij het niet overleven zult indien zij#weigert, en gij zult haar spoedig zien toegeven. Maurice legde zijne hand op den arm van zijn vader. Ik zou slechts de waarheid spreken, zei hij ernstig, want het kostte mijn leven indien ik aan Inès moest verzaken. 1-Iij zei dat zoo oprécht, zoo gemeend, dat Vallauris er van rilde. O, dat niet, sprak hij al zoo bleek wor dende als zijn zoon zelf; een soldaat moet tegen alles bestand wezen. Maurice glimlachte treurig. Zoo ben ik, zeide hij, en ik voel wel dat ik niet meer veranderen zal. Ik zal niet beproeven u anders te ma ken dan ge zijt, Minou. Doch la»at mij maar de zaak in orde brengen, wilt gij? Wat zijt ge van plan? Wel, 't is eenvoudig. Morgen vertrek ik naar Nizza, waar uwe moeder mij ver langt en opeischt. Ik zal haar 't geval op zijn mooiste uiteenzetten, zooals een brave vader als ik het zeggen moet aan een brave moeder als zij. En dan, jongen, re ken maar op haar goed hart, zij houdt te veel van u om u te doen lijden. Ach! vader! vader!... Hoe blij ben ik, de zoon te zijn van een zoo goed manl... Dat is nog wel de grootste vreugde welke ik smaken kan Zooals hij aangekondigd had, vertrok hij den volgenden dag met den sneltrein naar Nizza. Maurice deed hem uitgeleide naar het station en toen hij vertrokken was, ging .hij middagmalen in een restaurant aan den linkeroever. En daar hij vrijen tijd had tot 's anderendaags, wandelde hij naar de rue de la Chaise. De dam^s waren nog niet uitgegaan. Moefër legt de laaLste hand aan haar toilet, om binnen een uur of twee naar de hertogin de Crau-Tavernes te gaan, zei Inês tot Maurice; zoo kunnen we nog wat samen praten, wat me telkens veel genoegen veroorzaakt. Maar ge ziet zoorideek, luitenant. Wat scheelt u? Ik ben zeer bekommerd. Hoe zegt ge dat! Bekommerd... Heeft het op mij soms betrekking? Hij vestigde op haar een blik vol teeder- heid, erkentenis en blijdschap. Gij hebt me dus begrepen? Gij beseft clan dat het beste mijns levens u gewijd is? zeide hij, licht huiverende. Zij werd op hare beurt bleek Eindelijk sprak hij! Ha! ze was wel zeker, dat zij hem zoo ver brengen zou! Zij had liem dan overwonnen!. En terwijl haar hart klopte gelijk dat nooit geklopt had, antwoordde Inès: Ik hoopte het... jnaar zoo zwak... Gij gelijkt niet aan de anderen, gij, wiens lippen nooit opengaan! Mocht ik spreken?... Lieten de wet ten der gastvrijheid, lieten de kieschheid en de eer me toe uw gemoed te verstoren, en u een enkel woord te 'zeggen, dat uwe moeder niet hooren mocht, zoolang ik niet zeker was dat mijn gevoelens rond mij niet stuiten zouden op hinderpalen?... Inès wankelde. Brengt ge mij dan heden, sprak zij, de toestemming der uwen? Gij hebt mijn vader betooverd, en ik heb hem daar juist naar den trein ge bracht. Hij is vertrokken om mijne mod der te zeggen welk edel meisje gij zijt, wel ke brave vrouw, welke beminnenswaar dige huismoeder gij wezen zult. Vooral om haar te zeggen dat ik sterven zou, in- dien ik moest afzien van de hoop door u bemind te worden! {Wordt vervolgd

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3