VRAGENBUS. Ingezonden Stukken. Geruchten. Omtrent de oorzaak van den brand tapt men nog steeds in bet onzekere. Politie mannen vc-itelden, dat een stroozak met petroleum gedrenkt, gevonden zou zijn, anderen wisten mede te deeleïi, dat eenige brandkranen in het gebouw onklaar wa ren gemaakt. Van deze geruchten kon men echter geen bevestiging krijgen; men ral goed doen, voorloopig geen conclusies te trekken, totdat het onderzoek is afge- loopen, dat onmiddellijk door de militaire £n burgerlijke autoriteiten is ingesteld. Belangstelling. Natuurlijk trekt de ramp ook beden nog talrijke belangstellenden, welke echter door de politie en militairen op een be hoorlijken afstand worden gehouden. Zoo rijn de Kazernestraat en de Mauritskade door bereden politie afgezet en rijdt lijn 5 niet ever de Mauritskade maar via de Prinsenstraat naar het eindpunt. Typische verschijnselen. Het binnenplein is een binnenzootje ge worden. waarop vlotten van asch, stoel- fragmenten, palrooncartons, kistiesten, lafellijken enz. ronddrijven. De buitenmuren zien er nog flink uit, maar brandweermannen verzekerden, dat rij hier en daar leelijk zijn ingebrand. De binnenburen doen raar. Hcele brokken «taan op vallen en de bogen zijn ingedrukt Als het eens tot vallen komt, zullen de ruines elkaar gemakkelijk meesleepen. ïn ieder geval schijnt wel vast te staan, flat zoo goed als alles voor den grond zal moeten. Het sprekendst zijn de ruines in de slaapzalen. Daar liggen de ijzeren bedden als bergen van vertwijfeling opgestapeld. De schuldvraag. Het „Vad." heeft getracht zooveel mo gelijk manschappen te vinden, die bij het uitbreken van den Érand aanwezig waren. Hun verhalen kloppen alle in zoover, dat voor niemand de brand een verrassing is geweest. Ook voor de autoriteiten niet, flie reeds lang de strengste maatregelen hadden genomen en piketdiensten inge steld. Ook wordt gemeld, dat de militaire autoriteiten op de hoogte waren, dat nog deze week een aanslag op de kazerne zou worden gedaan. Vooral de rustkamer, waar de brand is aangekomen, werd ■treng bewaakt. Niemand mocht deze met brandende sigaar, sigaret of pijp betreden Een paar onderofficieren, die ook van het begin af tegenwoordg zijn geweest, ver zekerden, dat de brand in drie vleugels Zoogoed als tegelijk is ontstaan. Het is de bolsjewiki-beweging geweest en niks an ders!, verzekerde meer dan één soldaat. Het uur was listig gekozen, 'omdat juist legen dien tijd de manschappen uitgaan. Historie. Na 'den brand op 8 Januari 1844 in het ministerie van Marine, waar het archief Voor een groot gedeelte verloren is gegaan door den brand, zoowel als door roof, zoo- Üat thans nog brieven van De Ruyter e. a. te koop worden aangeboden, is dit de grootste brand, die in een regeacingsge-, bouw heeft gewoed. De gemeente heeft de Oranje-ËSSerne In 1824 gebouwd, de Prins van Oranje, 'de latere Koning Willem II, heeft den 20en April van dat jaar den eerste ste.en ge legd en reeds in het daaropvolgende jaar Is de kazerne betrokken. Moord. Te Eygelshoven is gistermor gen zekere vrouw M., moeder van eenige kinderen, op straat door een harer buren met twee revolverschoten gedood. De da der heeft zich vervolgens, eveneens met fcen revolverschot, het leven benomen. Vlektyphus. Te Delft hebben Donder- Öag zes personen genezen het gasthuis (verlaten, vier personen worden thans nog als lijdende aan vlektyphus jn het gast huis verpleegd. Indien zich geen nieuwe gevallen voordoen zal de tot observatie - huis dienende school nog deze week wor den ontruimd. Een suikerfabriek afgebrand. Gister morgen is te Amsterdam de suiker- en 'dropfabriek <ler firma Kleene, (Looiers gracht 47, uitgebrand. De brand moet zijn ontstaan in het ketelhuis der ^suikerfa- brick. Daarom is de achterzijde der eerste en de tweede étage geheel uitgebrand, yerzekeiing dekt de schade. Doodelijk ongeluk. Een werkman der Maatschappij do Schelde, die gisteren een zwaar stuk gietijzer 'op het lichaam kreeg, (waardoor hem beide beenen en de rechter arm werden gebroken, is hedennacht over leden. Het vergiftingsgeval ie Anna-Paulowna. Dondordagmidag heeft de rechter-commis- •aris uit Alkmaar opnieuw zitting gehou- Öen in een der schoollokalen, om er nog maals verschillende getuigen in verhoor te nemen met betrekking tot de reeds Vroeger vermelde vermoedelijke vergifti ging. De vrouw van den vermoedelijk ver giftigde zit nog .altijd in voorarrest. KERKNIEUWS. Oud-Pastoor H. P. Smeele. t Donderdagmorgen, omstreeks halfzes ÉSverJeed in het H.-K. Wees- en Oude Lie- idenhuis te Jloorn de zeereerw. heer H. P. Smeele, rustend pastoor van Hoog- made.. Hij werd geboren te Maassluis 6 Mei 3633, en werd na zijn studiën volbracht |e hebben aan dc Bisschoppelijke scmi- fciaiiën te Voorhout en te Warmond, den 35en Augustus 1859 priester gewijd. Na kapelaan geweest te zijn te Stomp- (wijk .ein te Amsterdam (St. Catharinu- kerk), werd hij in I860 benoemd tot pas toor te Haarlemmermeer (St. Franc, van SalesO, Waarna in |1884 zijn benoeming volgde tot pastoor van Hoormade, waar hij gedurende 34 jaren het herderschap feraarnara. In 1916 yroeg en verkreeg hij wegens zijn h'oögcn leeftijd eervol ontslag en /Tam toen zijn intrek in het Weeshuis tc Hoorn. Ter gelegenheid van zijn gouden Pries terfeest in 1909 werd hij benoemd tot rid der in de orde van Oranje Nassau. Gistermorgen werd een plechtig' H. Misoffer ter uitvaart in de parochiekerk te Hoorn opgedragen, waarna het stoffe lijk overschot per auto naar Hoog m a- idi'ei werd overgebracht. Aldaar zullen Maandag des morgens ten half 10 dc plechtige Lauden gezongen worden, waar na de H. Uitvaartdienst en de begrafenis. Pastoor F. H. C. Forstmann. De weleerw. zeergel. heer F. Forstmann, sinds 1917 pastoor te Montfoort, en oud professor in de moraal-theologie aan het Groot-Seminarie „Rijsenburg", is overle den, na driemalen in het St. Anthonius- gasthuis te Utrecht te zijn geopereerd. Deze zeer begaafde priester en oud-ïioog- leeraar bereikte slechts den leeftijd van 44 jaren. Van 19061917 wijdde Z.Eerw. zich aan de opleiding der Utrechtscho geestelijkheid in Rijsenburg". Hij werd geboren te Delden en ontving de H. Priesterwijding in 1897. PAX! Het begeerenswaardig goed, waar de volkeren naar verzuchten en ook wij vol verlangen naar uitzien, is het onderwerp geweest van het Vastenmandement van onzen doorluchtigen Kerkvoogd. Door dit bisschoppelijk woord is ons verlangen ge spitst op datgene, wat de grondslag en de bron is van allen duurzamen vrede onder de menschen, n.l. op dien vrede, dien de wereld niet geven kan, maar welke alleen de vrucht kan zijn van den inwendigen vrede tusschen 's menschen ziel en God. Is het niet een der gruwelijkste gevolgen van den oorlog, dat die zielevrede bij zoo talloos velen geroofd is, zoodat hun hart een voortdurende tweestrijd voerde, die zich naar buiten openbaart in een leven vol tegenstrijdigheden, als in het bisschop pelijk schrijven met den vinger werden aangewezen. Hoe kan dan de vrede terugkeeren on der de menschen, ais hij niet eerst terug keert in hun hart? En hoe kan hij terugkeeren in hun hart, als niet alle middelen worden aangewend, om de tegenstrijdigheden des levens op te lossen in een vasi en oprecht streven Chris tus' wet geheel na te leven in alles en overal. Dan, maar ook dan alleen, volgt de on derlinge vrede en het herstel der maat schappelijke orde vanzelf. Zoo bezien wordt de ziel-zorg, die den mensch Christus' wet leert en helpt onder houden, een vredeswerk van principieole waarde. Steunt dan de zielzorg ook door haar uitbreiding te bevorderen; helpt het liefde werk der arme nieuwe parochiën in het Bisdom van Haarlem. Giften ontvangt gaarné de Redactie van „Sint Bavo", Huize Bijdorp, te Voorscho ten. TH. M. P. BEKKERS, Rector. RECHTSZAKEN. PROCESS! EV ER B GD. In de raadkamer van het gerechtshof te Arnhem werd gisteren de zaak behandeld tegen den weleerw. heer A. J. Kriellaerts, pastoor te Beugen, vvien ten laste was ge legd het houden van een processie, welke bij de uitvaardiging van de Grondwet van 1848 niet was toegelaten. Terwijl de rechtbank te 's-Hertogenbosch Z.Eerw. vrijsprak van het ten laste geleg de, verklaarde het gerechtshof aldaa'r liein schuldig. Z.Eerw. kwam in cassatie van dit laatste arrest, waarna de .zaak bij arrest van den Hoogen Raad naar het Arnhemsche Hof werd verwezen. Pastoor Kriellaerts, de in de dagvaarding vermelde feiten erkennend, geeft echter niet toe, dat in 1848 een processie te Beu gen ongebruikelijk was. Het feit, dat ouden van dagen zich processies van 18-48 te Beu gen herinneren, en de jongste geschriften over het vraagstuk, deden hem besluiten een processie te houden in 1917. Als eerste getuige trad op de weleerw. heer P. J. Welting, kapelaan te Beugen, die aan de -genoemde processie had deel genomen, maar nooit hoorde, dat er vroe ger ook processies hadden plaats gevon den. Getuige J. Verdijk 81 jaar herinnert zich niet ooit vóór 1917 een processie te Beugen gezien te hebben, terwijl de 83-ja- rige A. Verdijk een zelfde verklaring af legt, erbij voegende nooit vernomen te heb ben dat er vroeger wel processies werden gehouden. Getuige C. Gerrits, de 75-jarige koster van Beugen, verklaart van zijn vaderen en anderen vernomen te hebben, dat er vroeger wel processies werden gehouden, welke dan van den Molenberg naar de kerk trokken. Hierna wordt op verzoek van het O. M. voorlezing gedaan van een door den pas toor aan de marechaussee geschreven ver klaring, waarbij wordt gezegd, dat Z.Eerw. in de kerkarchieven niets heeft kunnen vinden wat in betrekking staat met het houden van processies in vroeger dagen. Requisitoir nemend, merkt, de advocaat- generaal op, dat de Hooge Raad deze zaak met vernietiging van het arrest van het Hof van den Bosch, naar het Arnhemsch Hof heeft verwezen, met opdracht, deze zaak af te doen, daarbij in 't oog houdend de principieele uitspraak van den Hoogen Raad. Het Hof heeft zich slechts bezig tc hou den met de beantwoording der vraag, of in 1848 het houden van processies te Beugen gebruikelijk was. Z.E.G.A. requireert te verklaren, dat bekl. in strijd met de wet heeft gehandeld, aangezien naar zijn meening genoegzaam bewezen is, dat het houden van processies .toentertijd niet gebruikelijk was. Ook in deze instantie trad mr. J. R. TI. van Schaik nis verdediger op. Pleiter heeft zich óver het requisitoir verbaasd, daar zijns inziens het" O. M. in gebreke is ge bleven aan te toonen, dat te Beugen het houden van processies inderdaad niet ge bruikelijk was voor '48. De verklaringen van de getuigen hebben alleen deze concrete beteekenis, dat zij het houden eener processie in '48 niet hebben geconstateerd. Door den Hoogen Raad werd het Hof opgelegd te bewijzen, dat in '48 geen processies te Beugen gebruikelijk waren en daartoe liebben de verklaringen van de getuigen niet de minste waarde. Met een wijzen naar hetgeen thans ge schiedt op tal van plaatsen met de kermis sen, die, niettegenstaande zij wel degelijk in gebruik zijn, toch de laatste jaren niet zijn gehouden, evenals het geval met car navals in onderscheidene plaatsen in Noord-Brabant, merkt pl. op, dat het geenszins onmogelijk is, dat, al was voor '48 te Beugen het houden van processies gebruikelijk, deze in '48 zelf niet heeft plaats gehad. Voorts merkt pl. op, dat er in de katho lieke kerk processies bekend zijn, welke om de zooveel jaren dus niet ieder jaar of bij buitengewone gelegenheden, ge houden worden, in welke gevallen men evenzeer heeft te doen met een gebruik. Wil het Hof zich op de verklaringen van de getuigen baseeren, dan is daarmede niet te komen tot het door den H. R. gevor derde bewijs; immers zou men die getui genverklaringen daartoe voldoende achten, dan zou dit leiden tot het op losse schroe ven zetten van geheel de strafwetgeving. Bij repliek meent de advocaat-generaal, dat ook uit de verklaring van den pastoor, voor de marechaussee afgelegd, n.l. dat in de kerkarchieven niets te vinden was over een bestaand gebrüiltt hè wijs voor dat niet bestaan is geleverd. Z.E.G.A. persisteert bij zijn requisitoir. Mr. van Schaik dupliceert en zegt, dat op het gebied van processie-verbod de wet geving zeer onvolledig is, waarom ook reeds in de Tweede Kamer op wetswijziging Werd aangedrongen. Wanneer men door het bijbrengen van getuigen en geschriften het bewijs wil leveren omtrent het al of niet in gebruik zijn van processies in '48, dan zal ook in deze gedachtengang van het O. M. zulks over eenige jaren totaal onmogelijk zijn, omdat getuigen uit dien tijd dan niet meer zijn op te roepen en oude kerkarchieven ook op hun tijd door brand als anderszins te niet gaan. Is uit de overgelegde stukken inderdaad niet gebleken, dat in '48 processie werd ge houden, evenmin is aangetoond, hetgeen wel bad moeten blijken, dat het houden van processies niet gebruikelijk was. Een der raadsheeren vraagt aan pastoor Kriellaerts of deze in de kerkarchieven schrifturen van '48 heeft, gevonden, waar op Z.E. ontkennend antwoord. Daartegenover was ook niets te vinden over het in dien tijd houden van processies te Beugen. De uitspraak in deze werd bepaald op 18 Maart a.s. Veranderd in boete. H. M. de Koningin heeft de veertien dagen gevangenisstraf, waartoe een koop man te Amsterdam, vroeger te Almelo, door de rechtbank te Almelo veroordeeld was wegens overtreding der oorlogswinst belasting, gewijzigd in een geldboete van f2000. Vr an g: Ik bon van lichting 1917 en ben den lóen Februari 1919 afgezwaaid. Heb ik nu recht op 120 dagen een daalder en op f 45? Antwoord: Niet op f 45, maar op f 40 kunt ge aanspraak maken en boven dien f 1.50 gedurende 120 dagen. Vraag- Ik ben van de 2e ploeg 1918. Wanneer ga-ik met onbepaald klein ver lof? Ant weerrd: Deze ploeg zal nog wel eenige maanden geduld moeten hebben vóórdat ze aan dc beurt is om met onbe paald (tlein) verlof te gaan. Het juiste tijdstip is nog niet bekend. Vraag: (Betreffende broederdienst, 7e zoon). Antwoord: Neen. in de door u ver melde gevallen is de bevende broeder niet vrij wegens broederdienst, tenzij de zesde broeder, die gediend heeft, is afgekeurd tengevolge van in en door den dienst bekomen gebreken. Vraag: (Betreffende broederdienst 3e zoon). Antwoord: De derde broeder kan recht doen gelden op vrijstelling wegens broederdienst. Vraag: Ik ben van de lichting 1919. Ik heb nu broederdienst. Moet ik nu nog opkomen? Antwoord. Neen, de minister van Oorlog heeft bepaald, dat zij, die vrij zijn van militicdienst wegens broederdienst, voorloopig buiten oproeping moeten wor den gelaten. V raag: (Betreffende broederdienst 4e zoon). Antwoord: Noen, de vierde zoon moet dienen. Vraag: (Als wij de vraag, goed begrij pen, komt ze hierop neen Ik'ben piet meer aangesloten bij de werkloozenkas van een vakbond. Kan ik nu toch profiteeren van een Gemeentelijk Werkloozenfonds?) Antwoord: Neen. Vraag: Ik ben werkloos en bij ons is geen plaatselijk steuncomité. Kan ik mij nu wenden tot het. Nationaal Steuncomité? Antwoo v d: Ja. probeer dat maar eens. Dikwijls heeft dat resultaat. Vraag: Gesteld dat. een candidatenlijst voor den Gemeenteraad 4 namen bevat. A. B. C. en D. De kiesdeeler is 100. A heeft 75, B 80, C 160 en D 18 stemmen. Aannemende dat 3 zetels de lijst zijn toegewezen, wie en in welke volgorde zijn dan gekozen? Antwoord Gekozen zijrf dan C, A en B. Vraag: Hoe kan men liet weer "uit een gutta-percha gordijn krijgen? Antwoord: Daartegen is niets te doen. Vraag: Op welken dag en welk uur kan men op audiëntie komen bij den mi nister van Oorlog? Antwoord: Donderdags om half twee V raag: Wanneer wordt in Leiden de bakkersnachtarbeid afgeschaft? Antwoord: De burgemeester heeft in de laatste Raadszitting verklaard, dat zéér spoedig een desbetreffende ontwerp-veror- dening den Raad zal bereiken. Vraag: Een energiek jongmensch wil zich een positie in Ned.-Indië zoeken. Wel ken weg kan hij hiertoe liet best volgen? A n t w o o i' d: 't Ligt er aan, in welke richting u wilt werkzaam zijn.' Wij zouden u wellicht wel in relatie kunnen brengen met iemand, die u den weg wil wijzen. Zoo u onze tusschenkomst in deze wenscht, wend u dan tot de hoofdredactie. Vraag: Bestaat er voor een kantoor bediende bij de post en telegrafie ook nog gelegenheid opgeleid te worden tot com mies of iets dergelijks? Krijgt hij geduren de den tijd der opleiding dan nog een toe lage? Hoe groot? Antwoord: Zulk een kantoorbedien de kan tot commies worden opgeleid, mits hij 3 jaar in vasten dienst is. Hij doet dan het examen voor aspirant-commies. De opleiding daartoe geschiedt schriftelijk door het Instituut J. M. Ridderikhof te Utrecht. De kosten zijn geheel voor reke ning van den lesnemcr. Een toelage is er dus niet. Vraag: Weet u het. adres van de Maat schappij van Weldadigheid? Antwoord: Secretaris van de Leid- sche sub-commissie is mr. dr. C. E. van Strijen,. gemeente-secretaris, Stadhuis. Vraag: Hoe zou het op het oogenblik gesteld zijn met. de Turksche Staatsspoor- wegloten van 1870. Ik lieb er sinds Novem ber niets van vernomen? Antwoord: In verband niet den bui- tenlandschen financieelen toestand, heb ben "de uitlotingen ven den Tdrkschen spoorweg den laatsten tijd niet plaats ge had. U kunt de loten daarom gerust bewa ren. Binnenkort herstelt zicli de toestand wel weer en zullen de beide achterstallige uitlotingen wel weer ingehaald worden. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte redactie,. UEd. zult mij zeer verplichten, door eenige ruimte in uw blad af te staan voor onderstaand protest tegen het Woensdag 1.1., door uw correspondent, onder Nieuw- veen, neergeschreven. Het betreft een paar op bedekte wijze aan mijn adres bedoelde onjuistheden of verdachtmakingen, welke ik, niet slechts om het leed, dat zij mij deden, maar voor al om het belang mijner parochie niet on beantwoord kan laten. Uw correspondent al zegt hij het niet altijd even letterlijk laat liet voorko men, alsof: lo. ondergeteekende zijn pa rochianen geen ontspanning gunt, zelfs niet in eigen Roomschen kring; 2o. de school voor uitvoeringen 2 jaren lang (bedoeld is één winter) gesloten bleef omdat vóórdien een uitvoering mislukt is; en "3o. er alhier een Roomsch Tooneel (be deeld zal zijn „Tooneelgezelschap") be staat, welker leden gaarne hadden blijven spelen} maar!... hier mag de lezer zelf een of andere lieflijkheid aan mijn adres invullen. Hiertegenover zet ik de volle waarheid: vanaf mijn komst in de Parochie als Pas toor, heb ik mij niettegenstaande som migen (waaronder ook groote voorstan ders van de laatste uitvoering) mij tevoren 'waarschuwden, dat in Nieuwveen toch alles misloopt toch c-en groot voorstan der getoond van onschuldige ontspanning voor zoover dit ten minste redelijk en mo gelijk was. Daarom heb ik bij den houw der nieuwe school erop aangedrongen, dat zij een flinke gelegenheid zou bieden voor uitvoe ringen; heb ik gezorgd voor een ruim po dium en, door persoonlijke hulp, ook al het mogelijke gedaan om de uitvoeringen te doen slagen; zelfs is, tot op heden, bij mij steeds één der idealen geweest: hier in Nieuwveen een gebouw te stichten voor bondsvergaderingen, gezellige bijeenkom sten en tooneel. Doch wat was het geval? Bij de laatste uitvoering, ik meen begin 1917, herhaalde zich, en thans veel erger dan vroeger, en zulks niet een enkele maal maar on ophoudelijk datgene, waarvoor men mij reeds voor de eerste uitvoering ge waarschuwd had, namelijk een onbeleefd, qnhebbelijk, ja onbeschofd gedrag van sommigen der aanwezigen. Ongetwijfeld was er bij die uitvoering veel dat haperde. Doch de schuld lag aller meest aan de herriemakers, die den goo chelaar opzettelijk vóór de uitvoering te veel sterken drank hadden toegediend en gedurende de uitvoering interrumpeerden door uitroepen en zelfs handtastelijkheden waardoor zij hem zóózeer van streek brach ten, dat ik de uitvoering, lang vóórdat het programa afgewerkt 'was, moest doen ein digen. Het groot gebrek aan voldoende ver lichting der zaal. waardoor de schuldigen jzich beter korfden schuilhouden, alsook afwezigheid van politietoezicht, begun stigde het laf en ongemanierd opzet. Deze manier van optreden door sommi gen, zonder dat het ordelievend publj ernstig de orde hielp bewaren en n ij zooals de correspondent tegen beter ten in voorgeeft het mislukken van uitvoering was de reden, dat ik de schj voor dergelijke uitvoeringen in zulke standighéden moest gesloten houden. Een Poomsch looneel(gezelschap) hei yi hier nooit beslaan en bestaat nog ni Wel zijn hier eenigen, die wegens kleine keuze in ons dorp steeds bij te neeluitvoeringen een rol hebben vcrvi en verleden winter ook wenschten op treden. Doch om bovengenoemde reden meencle ik althans voorloopig ge toestemming te mogen geven Thans nu mij politietoezicht ven kerd was; nu de herriemakers aan e( ieder bekend zooveel mogelijk zoudi geweerd worden; nu ook eindelijk vo voldoende verlichting kon gezorgd wt don; nu ik vertrouwen mocht, dat het. delievend publiek door ondervin'djj geleerd zich wel krachtiger tegen evc tueele ordeverstoorders zou verzetten; ik wist, dat de leiding van den feestavi bij den heer Manders in uitstekende ha den was vervielen mijn bezwaren, kon ik met geruster hart de school wed beschikbaar stellen voor een uitvoert van (volgens correspondent) le klas' arij ten; en hoewel ik de voorkeur geef aj een tooneeluitvoering van enkel kathnjfe v Nieuwveensche mannen was ik t|v slotte blijde te kunnen toonen. dat ik to wèl aan mijn parochianen heel erg veelj noegen en pret gun, mits bij dit alles en fatsoen, bewaard blijvpn en de uit| ringen niet tot middernacht voortduren Hj ge,acMe redactici, Vriendelijk da kend Uw dw dn. in Chr. C. A. J. TEN HAGEN, Pastoj Nieuwveen 6 Maart 1919. De gemeenteraadsverkiezing te Leiden, M. de R., Met evenveel waardeering als ik h kennis genomen van het feit, dat. het I stuur der R. K. Kiesvereeniging hetwi bestaat uit de op democratische wijzej kozen vertrouwensmannen der verge ging den leden een advies wil gev voor de candidaatstelling in de vergaderi van a.s. Dinsdag met evenveel veri zing heb ik gelezen op de convocatie men permitteere mij dit woord dwaze manier van stemmen.' Er wordt gestemd voor de eerste vi candidaten afzonderlijk. Waarom juist over de eerste v ij f? dat getal niet louter willekeurig? Logisch is alleen, dat gestemd woi afzonderlijk over minstens zooveel ph sen als er kans is, dat wij zullen bezette In dit geval over acht. En het advies gaat immers ook oï acht personen. Hoe kan ik op mijn stembriefje duideï maken, dat ik het advies wil opvol] als ik niet kan aangeven, wie er is n« no. 7, no. 8 van de tien namen die ik^ mogen opschrijven? Het bestuur geeft een advies en mai 't niet mogelijk dat advies, voor zoover treft no. 6. 7 en 8, op te volgen!! Ik vertrouw en ik spreek name meerdere belangstellende leden dat" bestuur den letter van een onlogisch wet (onze statuten) niet slaafs zal i len opvolgen. Er staan hier tè balangri zaken op het spel! De geest van het reg ment verzet zich toch niet tegen een zonderlijke stemming de eerste acht candidaten. U, M. de R., dankend voor de verleen: plaatsruimte. EEN LEIDSCH KIEZER. Mijnheer-de redacteur, Hiermede verzoeken wij u, ons eenif plaatsruimte te willen afstaan in uw n gelezen blad. R.-.K Toorreelver. ,,St. Genesius" Bodegraven. Vrijdag 28 Februari en Zondag 2 Mas 1.1. gaf bovengenoemde vereeniging in i Patronaat haar gewone jaarlijksche yoering voor een matig bezette zaal. Afgezien van het spel der spelers, wai de stukjes, welke gegeven werden, vow „De tobbende zusterkunsten", zoo ifitt flauw en zonder pil, dat deze uitvoeri) te hooren naar de verschillende uit in; onder de bezoekers, voor de vereenigi een reuzen fiasco te noemen is. Het succes wat op dc vorige uitvoer! gen behaald is, door de opvoering vant mysteriespel „De drie Koningen", is do deze avonden totaal te niet gedaan. Het geeft blijk, dat het bestuur der a neelvereeniging geen hoogen dunk i van den kunstzin der donateurs, dó dergelijke stukjes als „Gebr. Zonlicht zeep" en „De tobbende zusterkunst?; ten gehoore te brengen. Het is nu aan „St. Genesius", dezci tastrophe zoo spoedig mogelijk te hert len, aangezien anders verschillende" dw teurs hun lidmaatschap zullen opzeg? De meer kunstlievende loden zouden! tevens ten zeerste geapprecieerd hem indien de orde en rust in de zaal beter waren geweest. Het eenige, wat in den smaak viel, het pianospell van enkele jon^e daK die tusschen de bedrijven en onder pauze de bezoekers daarmee vergastten Ui mijnheer! de redacteur, dank voor de plaatsing teekenen Enkele bezoek? Wij gevoelen ons gedrongen, hier op merken, dat bovenstaande critiek in wel wat te scherpen vorm schijnt L te zijn afgezien nog van de waarheid' den inhoud. Wat het laatste- betreft: Smaken 1 schillen. Wij hebben „De tobbende zu- kunsten" eens gezien en vonden het! „intens flauw", maar... fijn-geestig! Dat een succes van een vorige opvoei door een volgende „totaal" teniet worden gedaan, is ons onverkl zoo men welwillend in zijn hou- tegenoyer een tooneelclub wil zijn. F0-

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 4