Uit de Omgeving, BelglsfcKë Tegeerlfig en 3e vereFnTgihg van' «tocmvisschcrsvaarfuigen te IJmuiden een overeenkomst getroffen voor de levering in drie maanden van 18,000 ton steenkolen of briketten, waartegenover de reedersver- eeniging zich verbindt tot een levering aan Belgische van ten minste 25,000 manden visch in gelijk tijdvak, een en ander be houdens goedkeuring van de Nederland- sche regeering en het Rijksbureau. De te leveren kolen zouden uitsluitend ten dien ste komen van het stoomvisscherijbedrijf te IJmuiden. Kurk. Reuter seint uit Washington, dat de regeering de beperkende bepalingen op den uitvoer van kurk naar de neutrale landen heeft opgeheven. Opheffing van het Rijkstabaksbureau. Op de vraag van het Kamerlid Staalman betreffende de opheffing van het Rijksbu reau voor Tabak, deelt, de minister van Landbouw in zijn. antwoord mede, dat daartoe reeds de noodige voorbereidende stappen zijn gedaan. Het ligt niet in de bedoeling aan genoemd Rijksbureau nog nieuwe werkzaamheden op te dragen met betrekking tot verder aan te voeren tabak. De N. U. M. Blijkens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de N. U. M. werd de spoedig opheffing vrij algemeen geacht. Men verwachtte, dat zij de zoozeer ge- wenschte prijsdaling van verschillende ar tikelen zou ten gevolge hebben. Men sprak de verwachting uit, dat de regeering krachtig tot die opheffing zou medewerken. De billijkheid van het vrijwaren der door de maatschappij uitgegeven obligatiën door den Staat, werd door velen niet ge voeld. Anderen waren daarentegen van mee ning, dat dit als een billijkheid is te be schouwen. Men stelde prijs op te constateeren. dat de schoonschijnende profetie van den vorigen minister van Financiën, dat door de N. U. M. de Staat een groote oorlogs- winslrnaker zoude worden, niet is ver vuld. Opgebrachte treiters leruggekeercf. De stoomlreilers JJ.M. 331 („Holland V") en IJ.M. 362 („Elisabeth"), welke ongeveer een jaar geleien door Engelsche marine schepen op de Noordzee aangehouden en naar een Britsche haven werden opge bracht, zijn thans te IJmuiden terugge keerd. Kamerklachten over den postdienst. In het Voorloopig Verslag over de be grooting der Eerste Kamer klaagde men over den gebrekkigen toestand van de brievenposterijen na het uitbre ken van den oorlog. Gevraagd werd, of thans, na de mobilisatie, de toestand van vóór den oorlog weer zal terugkeeren. Algemeen werd geklaagd over den ge brekkigen dienst van de telefonie. De intercommunale telefoon is zoo overla den, dat hij niet naar den eisch gebruikt kan worden. De benoeming van dr.' Nederbragt. Dr. J. A. Nederbragt, wiens benoeming aan het departement van Buitenlandsche Zaken gisteren in de „Staatscourant" ver meld stond, is werkzaam gesteld aan de Directie van Economische Zaken. Zijn tij delijke benoeming zal door een vaste aan stelling worden vervangen, zoodra de in richting van genoemde directie definitief haar beslag heeft gekregen. Meer in het bijzonder is de heer Nederbragt daar o. m. belast met de werkzaamheden, die betrek king hebben op de voorlichting van handel, scheepvaart en industrie nopens het bui tenland (dienst van economische voorlich ting in het buitenland). Naar aanleiding van sommige onjuiste persberichten zij vermeld, dat zijn werk kring met voorlichting der pers niets heeft uit te staan. Britsche troepen door Nederland? Reuter seint uit Londen vernomen te hebben, dat schikkingen met de Nederland- scbe regeering zijn getroffen voor het ver voer van het gedemobiliseerde deel van het leger aan den Rijn te water naar Rottr- dam. De eerste afdeeling kwam einde Fa- bruari voorbij. Men hoopt, dat de Nederlandsche regee ring eveneens zal goedvinden, dat Britsche troepen in omgekeerde richting via Rot terdam naar het Rijnleger voorbij komen, mits duidelijk te kennen is gegeven, dat het doel van dezen do.ortocht is den vrede spoediger te laten intreden en dat daar door geen enkele kwestie van inbreuk op de onzijdigheid kan worden opgeworpen. Bakkersnachtarbcid. Naar aanleiding van de door de commis sie voor de strafverordeningen te Rotter dam aan den gemeenteraad in overweging gegeven verordening (ot beperking van den nachtarbeid in broodbakkcrijen is een ver gadering gehouden van vertegenwoordi gers van het groot-, lux®- en middenbedrijf. Besloten werd de bezwaren, welke deze ondernemingen tegen de aanhangig ge maakte verordening hebben, ter kennis te brengen van den gemeenteraad. Bovendien zal den raad in overweging gegeven wor den te bevorderen, dat in de aanhangig ge maakte verordening een regeling wordt op genomen, waardoor het mogelijk zal zijn dat de bakkersgezel gedurende een wreek in de drie weken nachtarbeid verricht. Cnze scheepvaart en de zwarte lijst. Uit goede bron verneemt de „Maasbode" dat de Engelsche regeering er thans in heeft toegestemd dat de schepen, welke deel uitmaakten van de vloot, die in No vember van het vorige jaar naar Engeland was vertrokken om kolen en pek te halen, doch die wegens het voorkomen op de Zwarte Lijst in Britsche havens werden vastgehouden, naar Nederland mogen te rugkeeren. Deze schepen zullen evenwel ledig naar Nederland moeien terugkeeren en van En- gelsohe zijde geen faciliteiten ondervinden. Naar aan het blad werd medegedeeldi zijn enkele tfezer schepen ven VbTdöehde Bun kerkolen voorzien, om de terugreis te aan vaarden. Voor zoover geen voldoende bun kerkolen aan boord zijn, wordt getracht van Engeland bunkerkolcn voor de thuis reis te verkrijgen. DE DERDE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. X. Fifma A. H. J. Wijlenburg, Leiden. De geheele stand van deze firma adc-int een moderne opvatting. Ook dit jaar is de monsterkamer gestoken in een oogenstra- lend kleed, van sierlijke inrichting en meuhileeiing. De wonden zijn met gouden biezen afgelijnd, spiegels zijn hier en daar opgehangen, ruime artistieke kleinigheden completeeren het geheel tot een smaakvol interieur. Maar die Uiterlijke smakelijkheid wordt gelukkig een innerlijke bij het fabrikaat, waarmede de firma Wijtenburg ter Jaar- beurze uitkomt. Sigaren- en tabaksoorten zijn hier volop aanwezig, en verraden door qualiteit de goede handelsopvatting dei- firmanten. Mochten we verleden jaar speciaal roe men de Tieuh-serie. een bekend sigaren- merk, thans biedt de firma een nieuwe serie, n.l. „Lugdunum" in 10 soorten en prijzen, varieerend van 20 cents tot f 1.50 per stuk. Men mag dus wel iets goeds ver wachten. Het merk is voorradig in luxe- verpakking, in de z.g. boites natures Vermelden we ten slotte nog een hekend sigaren-serie van de firma. Wijtenbrug, n.l. de Londres-serie, en de diverse tabak soorten, welke in de beste mei ken, en uit stekende qualiteiten aanwezig zijn, en in speciaol-geëigende verpakking. Nu de tabaksprijzen gelukkig dalende zijn, zal het niemand verwonderen, dat de firma Wijtenburg talrijke ordortjes te no- teeren krijgt. Gebroeders Pel, Leiden. Mochten we verleden jaar vrijzen op de groote verscheidenheid van het bekende fabrikaat .,Pel'\ zocals dessc-rtbonbons, vruchtenpates, siropen, borstplaat en der gelijke, thans is de sorteering nog uitge breider, en dit nog wel ondanks tot nu toe de expert stil lag; daardoor weinig room, boter, en amandelen te bekomen waren, en ook het bencodigde quantum suiker slechts voor de heift werd toege wezen. Nu zagen we in Pel's monsterkamer fijne collecties chocolades, sorbets en ca ramels, geconfijte vijgen, en meer van al les, wat de maag zoo bij voorkeur streelt. We behoefden niet langer verbaasd te zijn hoe al dit heerlijks bereid werd, toen we kennis namen van de interieurs der fabrie ken van gebroeders Pel. Kantoren, maga zijnen, werkplaatsen en laboratorium, al les wees ons op de voornaamheid van dit bedrijf. Dat de Jaarbeurs den gebroeders Pel ernst is, mochten we begrijpen, toen een der firmanten ons verklaarde, voorstan der te zijn van de permanente Jaarbeurs gebouwen, waar do firma dan een vaste monsterkamer hoopt in te richten Tricotagefafcriek, A. van Eg- mond, Leiden. Daar behoort meed too, voor een jonge firma ah- bovengenoemde, om, voor eenige jaren terug op bescheiden schaal begin nend, thans reeds een flinke fabriek te kunnen gaande houden, en op de Jaar beurs te kunnen uitkomen. En hoe uitgekomen? Niet op beperkte schaal, maar royaal en goed gesorteerd. Wat zagen we er b.v. niet een fraaie col lectie shawls, ijsmutsen, sport- en slob kousen, truien, en Diet te vergeten: kousen in fijne wollen qualiteiten en in mooie, zachte tinten. Vooral het artikel wollen kousen willen we niet onvermeld laten. 't Is te prijzen in den eigenaar van deze tricotage-fabriek, dat hij zich speciaal er op toelegt, gelijk te komen met het buiten land. Er. ongetwijfeld is er reeds veel be reikt, is vooral het Belgische genre zeer nabij gekomen. Wij. als I.eidenaars, mo gen er grootsrli op gaan, een industrie binneo onze oude veste te hebben, die zoo serieus haar taak heeft opgevat, en gepro fiteerd heeft van de tijdsomstandigheden, zich in ons land te introdueeeren. N. V. voorheen R. M. Esitlh en Zonen, Leiden. Met binnen- en buitenland heeft deze bekende Leidsche dekenfabriek haar rela ties. Dit is niet of-begrijpelijk. Want wie het fabrikaat toll.enare weer aanschouwt, mo=t volmondig erkennen, dat het de eri- tiek glansvol kan doorstaan Ook nu hebben we van de firma Benth gezien nieuwe soorten beschilderde de kens, in warme linten, gewatteerd of met dons. Speciaal werd onze aandacht geves tigd op de qualiteit „Liberty", welke een nieuw, geëigend genre is. Aangezien we ze reeds eerder vermeid- den kunnen we de diverse fabrikaten van deze fabripk gevoeglijk passeeren, doch alleen nog even wijzen op een nieuw ar tikel, dat aan het fabrikaat Beuth is toe gevoegd, n.l. watten voor alle doeleinden. Geleidelijk wordt dus deze industrie uit gebreid Een der firmariten mocht met genoegen constate eren, dat na anderhalf jaar van stilstand, nu weer kapok wordt aange voerd, waardoor de geheele fabriek weer kan draaien. Aldus wordt zeer zeker de werkloosheid voor een belangrijk deel uit de hand genomen. J. Parmentier en Zonen, Leiden. Het fabrikaat wollen kousen, behoeft in een monsterkamer weinig ruimte, a! is de fabriek van herkomst, een uitgebreide. Niettemin neemt de fabriek van de hee- ren P armen tier in dezen tijd een zeer af wachtende houding aan, omdat ze niet weet, hoe fde textiel-nijverheid zal wor den. De fabriek werkt door, doch lange niet met volle kracht. Maar wat afgeleverd wonit, is van prima kwaliteit. Het machi- hale Brei werk vafi ïïezó fabriek" wordt verre huiten Leiden geprezen. Clos en Leembrugge, Leiden. Ook de monsterkamer van dit bedrijf toont veel leegte. In hoofdzaak zagen we er wollen garens eis sajetten. Van deze producten heet he' evenwel tok: schaaisch- te. Wel is veel aanvoer beloofd, maar... Men kent bet spreekwoord van beloven en geven. In dit vooruit zicht kon de fabriek haar prijzen voorloopig niet verlagen, moet ze dus afwachten, wat de mogendheden haar gunnen. En toch Imurtcn de bestellingen aan... Gemengde Berichten. DE ORANJE-KAZERNE EN DEN HAAG AFGEBRAND. Gisteravond omstreeks half acht bemerk ten soldaten in de Oranjekazerne aan. de Mauritskade in Den Haag. waar de briga de grenadiers en jagers is gelegerd, dat uit. een der rustkamers, vermoedelijk no. 53, zware rookwolken sloegen. Dc brand weer werd gealarmeerd en was zeer spoedig ender leiding van den comman dant. den heer Tueckermann, ter plaatse. De rustkamer, waar de brand ontstond, is gelegen aan den rechterhoek van dc binnenplaats, aan den kant van de Mau ritskade. Boven in het gebouw, dat be staat uit vier hcoge verblijven, om een ruime binnenplaats gebouwd, zijn de rust kamers gelegen, In deze rustkamers zijn de patronen geborgen, voorts dekens en allerlei andere brandbare stoffen. Dra stond de geheele voorgevel in lichte laaie. De vlammen vonden een gretig voed sel in de brandbare' stoffen. Om 8 uur was de vcGrgevel een felle vuurzee, halfnegen ook de linkervleugel. Op de binnenplaats w.is het een warboel van telefoondraden, kisten, bedden en de kens, die overhaast uit de ramen werden geworpen. In het gebouw renden de sol daten. beladen met pakken en kisten, om maar te redden. Onderwijl ploften de pa tronen met een geluid, clsof mitrailleurs bezig waren. Op heel wat plaatsen heb ben brandweer er» soldaten kranig ge werkt, maar ook hebben heel wat man schappen met de handen in de zakken staan lachen, totdat ze door een officier gecommandeerd werden. Toen ook de achtergevel aangetast word, was het op de binnenplaats niet meer uit te houden. De rook begon neer te slaan en de vonkenregen werd heviger dan te voren. Het geknal en geknetter nam toe en de binnenplaats nicest worden ont ruimd. Omstreeks 10 uur is de munitie in vei ligheid gebracht. De brandweer bepaalde zich tót het nathouden van de belendende gehouwen. Hoewel nog geen definitief oordeel mo gelijk is, worden zoowel de militaire als de brandweer-autoriteiten meer en meer in het vermoeden gesterkt, dat opzet in het spel is. Intussehen waren de manschappen nog voortdurend bezig te redden wat te redden viel. Op het plein achter de kazerne leek het wel een groote markt. Allerlei goede ren lagen op en over elkaar gegooid en* steeds maar meer werd aangebracht. Sol daten liepen met aangekleede poppen, liefhebberijen die ze niet wilden verliezen. In het verblijf van de onderofficieren werd zooveel mogelijk voorloopig opgeborgen, in de hoop dat de achtergelegen gebouwen gespaard zullen blijven. Alles was natuurlijk afgezet met solda ten, politie en marechaussee. De lucht stond in felrossen gloed. De Jacobskerk in de Parkstraat 'toekende zich scherp af, en menigeen zal een benauwde zucht hebben geslaakt als hij het kerkgebouw zoo na- bij zag. In alle omliggende straten was een groote menschenmenigte samengestroomd. Op de binnenplaats waren tal van auto riteiten getuige van de bestrijding van het vuur. Wij merkten o. a. den burgemees ter der Residentie, mr. Patijn, den mi nister van Oorlog, jhr. Alting von Geusau met zijn adudant; den Opperbevelhebber, generaal Pop, den commandant der le divisie, generaal Croockewit; den gouver neur der Residentie, generaal Kemper; verschillende Kamerleden, o. a. de hoeren Scbeurer en Duymaer van Twist; den in specteur van de genie, generaal Stueten. Er zijn eenige arrestaties gedaan onder burgers, die op heeterdaad op diefstal be trapt werdeni Patrouilles vanj militaire politie bewaken thans de omgeving. De militairen, die in de kazerne waren gele gerd, worden ondergebracht in de scholen en de Townley Hall. Omtrent de oorzaak kan nog niets wor den bekend gemaakt. Brand in de Oranje-kazesne ie Amster dam. Te 11 uur is gisteravond brand uitgebroken in de Oranje-Nassaü-kazerne te Amsterdam. Door het gloeiend worden van een kachelpijp geraakte bet, dak van de excercitie-loods achter de kazerne in brand.Vóór de brandweer arriveerde, had den de manschappen het brandje ge bluscht. Een meisjes-staking. Te Hengelo heb ben 40 meisjes uit de afdeeling voorspinne rij van de Nederlandsche Katoenspinnerij het werk gestaakt. Daardoor kon slechts een klein deel der oude fabriek blijven doorwerken. Dit is de eerste staking aan de fahriek in de ruim 50 jaren van haar bestaan. De meisjes eischen loonsvci hoo ging. Bij het aanzetten der fabriek zijn nieuwe tarieven ingevoerd en is de werk tijd van 56 op 50 uur teruggebracht. Die tarieven moeten enkele weken beproefd worden. Blijken ze te laag dan worden ze na een proeftijd verhoogd. De firma wenscht dat in dien proeftijd eerst wordt gewerkt. Directe actie-staking kan zij niet toestaan. Grensincident. Onder Sint Janssteen is Woensdagavond dc landbouwer A. Vonck, die zich 70 meter van de grens. Bevond, en nleF öp Beïgiscïï grondgebied was geweest, aangeschoten door een Bel gischen grenspost. De man werd 10 e.M. onder de knie in het linkerbeen getroffen. Verduistering. De politic te Amster dam heeft gisteravond aangehouden een 25-jarig koopman wegens verduistering van 80,000 mark. Verongelukt?— De stoomtrawler IJ. M. 164 (Thor) van de Maatschappij Shamrock te IJmuiden, welke 19 Februari van daar naar zee vertrok, is tot heden niet terug gekeerd. Men meent te moeten aannemen, dat het vaartuig met man en muis op de Noordzee is gebleven, aangezien de kolen- voorraad voor een kortere periode toerei kend was. De stoomtrawler IJ. M. 417 (Dei'ika VII) heeft bedoeld schip het laatst gezien op 20 mijlen Noordoost van het vuurschip Doggersbank-Zuid. Kwatta gesmokkeld. Gisteren werd dc heer E., directeur -tier Coop. Landbouw- vereen. te Haaksbergen gearresteerd. De heer E. was gemachtigd om goederen voor het distributiebedrijf in ontvangst te nemen. Van die gelegenheid bad hij ge bruik gemaakt om herhaaldelijk groote hoeveelheden Kwatta te ontvangen en te smokkelen. Gisteren werd hij ontmaskerd daar de commiezen een zending van ruim 3060 stukken Kwatta ontdekten. Gevolgen van prikkellectuur. Te Geer- truidenberg zijn twee jongens van 12 en 13 jaar door den conducteur van don trein aan de soldaat-commiezen overgegeven. Het was den conducteur opgevallen dat deze snaken zeer vreemd «leden. Rij on derzoek bleek hem. dat ze in het bezit wa ren van een revolver, een kistje met in brekerswerktuigen en detective-romans en dat het doel van hun reis was Den Bosch. Door de commiezen werd het tweetal aan de politie overgegeven, aan welke ze verklaarden afkomstig te zijn uit Den Haag. Telegrafische informatie bracht aan het licht dat dit waar was. Gisteren zijn de jeugdige avonturiers naar den Haag teruggebracht. Wenken tegen inbraken. Tn verband met de talrijke, inbraken gedurende den laatsten tijd, deelde de inspecteur van den Justitieelen Dienst te 's-Gravenhage eenige praetisehe wenken mede in het belang van het publiek, welke wenken hieronder vol gen. 1. Voorziet uw straatdeur aan dc binnen zijde van een knip of grendel sluiting 'bij het invallen der duisternis en des morgens zoodra do bakker of melkboer is geweest, met het oog op diefstal van rijwielen, klee- ren, enz. 2. Indien ge uit de stad gaat en uw huis onbewoond achterlaat, zorg dan voor het navolgende: a. sluit de deuren van den zij- en achter kant uwer woning aan do binnenzijde af met een knip of grendelsluiting; b. Iaat aan de voorzijde niet uwe gor dijnen zakken en plaats niet voor de ramen een bordje met het opschrift: Niet thuis, of anderszins, aangezien dit een introduc tie is voor de dieven; c. berg uw kostbare voorwerpen (effec ten, juweelen, enz.) in dc safe bij uw kas sier en uw zilver of kostbaar poreelein bij een uwer kennissen; d. geef alvorens gc vertrekt, schriftelijk kennis aan den commissaris van politie tot hoe lang uw huis onbewoond is en ver meld tevens het adres waar uw huissleutel is te bevragen, zulks in verband met het toezicht, dat op uw woning zal worden ge houden: e. indien ge hij uw thuiskomst bemerkt dat bij u is ingebroken, laat dan alles on aangeroerd liggen en waarschuw direct de politie, met het oog op vingerafdrukken en onderzoek met politiehonden. 3. Bevestigt in de gleuf boven uw ra men twee klosjes, zoodat deze niet openge schoven kunnen worden; alleen een pen op de ramen is niet voldoende. 4. Laat overdag nooit uw gordijnen zak ken, daar de inbrekers dan meenen, dat het perceel onbewoond is. 5. Sluit kasten of buffetladen niet af, daar deze dan met geweld worden openge broken, zoodat uw meubels totaal vernield worden. 6. Neem u in acht voor vreemde perso nen, die des avonds aan uw huis aanbel len, laat ze nooit in uw huis komen, maar houdt de deur voor hen gesloten. Staten-Generaaï. TWEEDE KAMER. De Kamer heeft de begroeting voor Oor log eindelijk afgehandeld. Wei zelden zal een begrotingshoofdstuk door brokkelige behandeling zóó lang de aandacht der Ka mer gevraagd hebben! Een amendement-D e Muralt (U.L.), om de vóór 1 April 1911 gepensionneerde officieren te doen doelen in de voordeelen van hun collega's, die na dien datum met pensioen zijn gegaan, gaf aanleiding tot een rumoerig rib cat en werd ten slotte maar weer ingetrokken. Inzake den Roermondschen kazerne bouw is de Minister in zooverre voor den aandrang uit cle Kamer gezwicht, dat hij zich neergelegd heeft hij oen motie van mr. M a r e h a n t (V.D.), waarin de Regeérlng uitgenoodig3 wórdt opnieuw met Rt( mond in onderhandeling te treden, einde zoo mogelijk haar vrijheid om al niet tot den kazernebouw in die gemee over te gaan, terug te krijgen, wijl van meening was, dat kazernebouw in i tegenwoordige stadium van afwacht] vooruit zou ioopen op eventueel door tijdsomstandigheden mogelijk gewoij reorganisatie van het leger. Bij de begrooting van het staatsled, der artillerie-inrichtingen heeft *de 1 Duys (S.D.) a.1 zijn kracht besteed1 om onbruikbaarheid van dat bedrijf voor t leger aan te toonen. De heer Duys wil aan dit bedrijf ander werk geven, au dan militair werk, het prodticeereu t vredesartikelen. Het bedrijf behoort d natuurlijk niet meer bij Oorlog, het volgens den heer Duys bij het Depai ment van Landbouw, Nijverheid en H: del onderdak moeten vinden. Zal dit bedi dan geen oorlogstuig meer aanmaken? laat de beer Duys beliendigjijk in hetn den-, om zoo veel mogelijk stemmen zijn motie te verzamelen. De voorstell?! zelfs tegen aanmaak van militaire v< werpen; anderen, die dit (nor) 'niet wil uitsluiten, wil hij echter niet n.:--. Krik! maar ondertusschen Iaat de hi^rjjj in zijn motie het go]>--lo bedril;' ah naar Landbouw verhmmn. Do motie komt late t\ amies evenals een min af m eoscivreeri motie van den heer E 4' e k P.), de arti 11erle-inrirkringen ft1iM11ij-k omzetten in een bedt Ijvo. r v- de den, daf, geen wins* moe uk' igec-ai lies ook?) en waarvan d -riding on bel heer moet berusten l.-ü <1- vukvoreeaj gen van arbeiders. ïe .-'n i-n athai tratief personeel, met een rog" nog?/ missie voor de financieel? en CQïm.i<m:i leiding. Beide moties zullen op een nader te palen datum worden behandeld. Misschien blijft er nog wel eenigo over voor wetgevende» arbeid. KERKNIEUWS. Pastoor F. Forstmann. De Z.Eerw. heer F. Forstmann, Pas van Montfoort en oud-professor aaii Klein-Seminarie te Rijsenburg. die n sedert zijn vertrek naar het St. Anthoi gesticht te Utrecht voor de derde ma; geopereerd, is van de laatste II. H. Sa meuten der Stervenden voorzien. Naar wij vernemen is de toestand pastoor Forstmann hoogst ernstig. Mgr. N. J. vaan Balen. Maandag kon „de Tijd" nog melden, Mgr. N. J. van Balen, oud-deken Zwolle, bijna geheel hersteld was. Gii morgen kon de grijze priester voor 't( na zijn ziekte weder de H. Mis lezen ei middags een wandeling maken. Wel 01 wacht kwam gisteravond de dood dw einde maken aan dit welbesteed level Mgr. v. Balen werd 18*0 geboren, in priester gewijd en was sinds 1885 pa der St. Miehael-paToehie en vele jara ken van Zwolle. Als bewijs zijner bijzondere verdien verleende Z. H. den Paus hem indertijd titel van Geheim Kamerheer, terwij landsregeering zijn borst sierde niet kruis van Oranje-Nassau. Bij het bezoek van Z. E. Kardinaal v. Rossum was de overledene de p stuwkracht om den grooten zoon van le een waardige ontvangst in zijn gebo stad te bereiden. Giften voor Pastoor De Vlieger, Pasl O. L. Vr. van Lourdes, te Amsterdi Voor de Kerk van Pastoor de Yliej nog ingekomen van N. N. f 2.50. HAZERSWOUDEL Burgerwacht. Ook alhier word burgerwacht gevormd. Benoeming. Met ingang van 11 mej. De Meij, onderwijzeres aan «le hjchool alhier*, in gelijke betrekkin noemd te Soest. KATWIJK. Gemeenteraad. In de gisteïavo? houden vergadering van den ge® raad is tot directeur ier gasfabri! duinwaterleverantie benoemd de hea Daalen, directeur der gasfabriek te dam, ingaande 15 April a.s NOORDEN. R. K. Kiesvereeniging. Gisten werd in het café van de wed. F. Ki« dijk eene vergadering gehouden v» R. K. Kiesvereeniging. Aanwezig zers, waaronder ook de Z.Eerw. F* Besproken werd de candidates voor den Gemeenteraad. Vooral wen! eengekomen, dat de R. K. Kies ver» gen te Nieuwkoop en Noorden de lijf bineeren, met het recht voor elk om didaten aan te wijzen, terwijl N» daarop de plaatsen 2, 3, 5 ea 7 m! men. Het bestuur heeft een aanhevclit van 7 personen gemaakt, welke lu-1- volgt: Th. Mourits, aftr.; P. Groeft aftr.F. Pieterse, A. Vink, A. J. d# tog, Jac. Groenendijk en W. Lelivt aandrang van velen wordt daarop plaatst S. Splinter. De uitslag was als volgt: Th. Moft S. Splinter 56, A. den Hartog 51, terse 47, W. Leliveld 45, Jac. Grotf 3!, A. Vink 30 en P. Groenendijk 28.i genoemde had reeds meermalen te1 gegeven wegens leeftijd bij voork» meer in aanmerking le komen. Aldus zullen de officieels caM voor Noorden zijn de heeren Splinter, Den Hartog en Pieterse, de twee eersten kans hebben gek' worden. WARMOND. Spaansche griep. Alhier zijj Vergadering van gisteren. Do mede dealing van den minister van Buitenlandsche Zaken omtrent de Belgi sche territoriale eischen, waarin werd me degedeeld. dat de commissie van onderzoek op de Vredesconferentie besloten heeft, de Belgische eischen ten opzichte van Neder- landsch grondgebied niet te steunen, over wegend, dat het buiten haar rechtsbe voegdheid of macht ligt over grondgebied van een neutralen staat te beschikken deze me-deüeeling.lokte uit de Kamer bravo geroep en gelach. Het bravo gold blijkbaar de houding der Geassocieerden in deze quacstie en de vroolijkheid ging in de richting van Brussel, waar men dit echter ten volJe verdiend heeft.

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2