is LEitt Eoarant'. Tweede Blad. Woensdag 5 Maart 1919 BINNENLAND. POLITIEKE ORGANISATIE EN VOOR- LICHTING. Van de presidente der Federatie van r-K. Vrouwenbonden in Nederland, me- yrouw Steenberghe-Engeringh te Utrecht, mocht, ik als Voorzitter van den Alge menen Bond van R.-K. Kiesverenigingen in Nederland ontvangen het navolgende schrijven d.d. 28 Februari 1.1.: Nu binnen afzienbaren tijd de vrouwen haar stemplicht zullen hebben te vervulen, meenen wij, dat het noodig is de R.,K. jrrouwen op politiek gebied te ontwikkelen en voor te lichten. Wij zijn overtuigd, dat dit het best en het doelmatigst kan ge schieden door vrouwelijke propagandisten onder leiding van de plaatselijke kiesver- eeifiging. Om in dit werk de zoo noodige eenheid te brengen en te voorkomen, dat liet, zooals hier en daar reeds is geschied, door mannelijke propagandisten wordt verricht, wenden wij ons tot u met het beleefd verzoek uw bond in overweging te willen geven, in overleg met de groote ivrouwenorganisaties, voor het geheele land een leiddraad samen te stellen voor deze actie". In do vergadering, die plaats had 1 jlaart 1.1., en waar aanwezig waren eenige leden van het bestuur van den Algomeenen Bond alsmede afgevaardigden der 18 kicskringbesturen, bracht ik boven staand schrijven ter sprake, en was men eenstemmig van oordeel dat de zaak zal kunnen worden geregeld als volgt: 1. In elke kiesvereeniging, waar zulks nog niet geschiedde, worden ook de vrou wen als leden toegelaten; 2. In elk bestuur eener kiesvereeniging worden een of meer plaatsen voor vrou beschikbaar gesteld. Waar noodig, wordt daartoe het bestuur uitgebreid, ter wijl de eerste-maal wellicht de vrouwe lijke bestuursleden zullen kunnen worden aangewezen door, of worden gekozen, na ingewonnen advies voor den R.K. Vrou wenbond, indien deze ter plaatse bestaat; 3. Het dus samengesteld bestuur der R.K. Kiesvereeniging zal, gelijk steeds het was, ook in de toekomst leiding aan gansch de politieke actie ook aan het voeren van propaganda en het doen van huisbezoek moeten blijven geven; waar het doen van huisbezoek door vrouwen urenschelijk wordt geoordeeld,, zullen in 't bijzonder de vrouwelijke bestuursleden het gemakkelijk maken de voor dit moeilijk werk geschikte personen te vinden, ^overstaande qJgemcene regelen zulien bij toepassing in verband moeten worden gekicht met de verschillende plaatselijke omstandigheden en toestanden, doch ge ren, naar ik vertrouw, een voldoenden leiddraad, waaraan kan worden vastge houden, ten einde te bereiken, dat in elke plaats de ééne bestaande katholiek-polil/ie- ke organisatie op passende en doelmatige wijze leiding geve bij de belangrijke uit breiding, die ons kiezerskorps door de in- yoering van vrouwenkiesreQht te wachten staat. A. VAN WIJNBERGEN. Oe brandsioffenvoorziening. Volgen? een uiteenzetting, verstrekt door het Bureau voor mededeelingen in zake de voedselvoorziening, blijkt de brandstoffenvoorziening. speciaal voor de groepen, waartoe niet de gewone, par ticuliere verbruikers van (huisbrand be hooren, voor het in het vooruitzicht gestel de rantsoen niet geheel voldoende te zijn. Aangezien deze uiteenzetting niet zeer duidelijk wordt gevonden, geven we hier een nadere toelichting. Allereerst de particuliere verbruikers van de z.g. huisbrand, groep A, klasse I tot en met VII (1 tot en met 7 haardste den). Met de aflevering op de minimum- rantsoenen moet geleidelijk worden voort gegaan naarmate de toewijzingen dit mo gelijk maken. Vervolgens de groepen B. C. D en groep A VIII; hiervoor zullen, naar zich laat aanzien, in. (verschillende districten <1* minimum-rantsoenen en liet toegestaan rantsoen-gedeelte niet voor einde Maart kunnen worden verstrekt. In verband daarmede is besloten April aan het distri- butietijdvak 1918-1919 toe te voegen, zoo dat het nieuwe distributie-tijdvak per 1 "ei a.s. zal ingaan. Voor de voorziening in Maart heeft de Rijkskolendistributie voorschriften aan de brandstoffencomniissies gegeven, als reeds is medegedeeld. Groep B (groote magazijnen, winkels en particuliere kantoron) ontvangt niet rn^cr /lan 69 pet. van het rantsoen. Met voor voorziening ten behoeve van de wachtkamers en behandelingskamers van geneesheeren en de levering aan apotheken, welke, zooals bekend, ook tot groep B behooren. kan in verband met de vele ziektegevallen, bij gebleken behoefte ook boven de 60 pet. van het rantsoen zoo zuinig mogelijk worden voortgegaan. Groep C (openbare gebouwen, mits niet voor publieke vermakelijkheden, zieken huizen, rijks-, gemeente- en provinciale kantoren, gestichten van weldadigheid en van algemeen nut, kerken, gevangenissen kazernes, scholen, hotels, pensions en res taurants), daaraan kan in Maart Jot een maximum van 75 pet. van het rantsoen worden verstrekt. Voorts zij opgemerkt, dat bij de distributie groep C vóór groep D in aanmerking komt. Groep D (gebouwen van openbare ver makelijkheden) en groep A VTJI (de par ticuliere centrale verwarmingen) kunnen niet rnoer dan 50 pet. van het - rantsoen krijgen. Wat de distributie in April betreft, is bepaald, dat de brandstof, die op boven genoemde basis per einde Maart a.s. niet geleverd is, in April e.k. moet worden nageleverd. Verder zal in April een eenheid van het aanvulüngsrantsoen mogen worden ver strekt. Waar zulks in hruinkool-fiinkoolbriket ten kan geschieden, mogen rwee eenheden van het aanvnllingsrantsoen worden ge geven. Zooals bekend is, geldf voor leveringen op aanvullingsrantsoenen niet de reduc tie van f 1.50 per eenheid. Indien de brandstoffencomniissies aan nemelijk maken, dat in haar districten wegens bijzondere omstandigheden van plaatselijken aard het rantsoen van groep A klasse li ontoereikend is tot dekking der behoefte aan brandstoffen tot Mei e.k., zullen deze commissies op haar desbetref fend verzoek gemachtigd worden een extra eenheid aan klasse I le verstrekken tegen den hoogen huisbrandprijs. Tot deze verstrekking mag slechts na ontvangst van machtiging worden overge gaan Aan de groepen B, C en D. mogen in April a.s. 10 pet. van het voor dit loopende' dis- tributielijdvak vastgestelde rantsoenen wolden geleverd). Broodrantsoen voor de militairen. Rekening houdend met de omstandigheid dat thans weder op vervoer van tarwe kan worden gerekend, acht het opperbevel'van iand- en zeemacht het wèitschelijk het broodrantsoen voor de militairen eenigs- zins te verhoogen. In verband hiermede is bepaald, dat .te rekenen van 9 Maart a.s. af, het gewicht van het rantsoen brood wordt gewijzigd van 0.50 K.G. in 0.60 K G. Vermindering van het kaasrantsoen. De minister van Landbouw. Nijverheid en Handel heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gericht, waarin hij mede deelt, dat de ter beschikking staande kaas- voorraden niet* van dien aard zijn, dat 't geldende rantsoen nog gehandhaafd kan worden. Zulks staat mede in verband met de omstandigheid, dat, ter verkrijging van het thans in de distributie opgenomen spek moest worden toegestemd in den uitvoer van 4000 ton kaas. Juist de omstandigheid echter, dat thans tot de distributie van spek kon worden overgegaan, heeft den minister te gereeder ertoe doen besluiten, om het geldende kaasrantsoen van 0.25 K.G. per hoofd en per 2 weken terug te brengen tot 0.15 K.G. over hetzelfde tijd vak. Daarenboven is den minister gebleken, dat de nagelkaas of witte kaas, die som tijds bij gebrek aan den noodigen voorraad kaas 20 moest worden bijgeleverd, niet steeds een goeden afzet vond. Het feit dat in sommige gemeenten deze kaas niet werd afgenomen bracht dus mede, dat reeds thans~tloor een gedeelte van het publiek vrijwillig afstand gedaan was van een ge deelte van het vastgestelde rantsoen. Zoo lang de voorraden dit toelaten zal nu van bedoelde nagelkaas en witte kaas de ver koop worden vrijgelaten naast en boven de vastgestelde kaasrantsoeneering. Aanvragen tot verkrijging van deze kaas soorten kunnen tot het door de gemeente besturen gewenschte quantum op de ge wone wijze worden ingediend. I nkomsfenbelasting. De minister van Financiën heeft de Me morie van Antwoord ingediend nopens de voorstellen tot wijziging van de inkomsten belasting en de vefmogensbelasting en het voorstel tot verlenging van den termijn, waarvoor de verdedigingsbelastingen wor den geheven. Bij het wetsontwerp tot wijziging van de Inkomstenbelasting heeft de minister voldaan aan het verlangen van verschei dene Kamerleden om de heffing der belas ting eerst bij f 800 te doen aanvangen. Het wetsontwerp is in dien zin gewijzigd. Duurtebijslag rijksambtenaren. In een nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het verslag omtrent de wetsontwerpen betreffende een uitkeering aan alle rijksambtenaren, bevestigt de mi nister van Financiën, dat het inderdaad de bedoeling der regeering is, aan die amb tenaren. die in den loop van 1918 in dienst zijn getreden, als extra-termijn van den duurtebijslag slechts uit te keeren 25 pcb. van het bedrag, dat zij gedurende dat jaar als bijslag hebben ontvangen. Over den tijd, dat de betrokkene nog niet in 's Rijks dienst was, kan natuurlijk geen extra-uit- keoring worden gedaan. De regeering heeft beslist, dat de duurtebijslag over 1918 ten volle zou gehandhaafd worden naast de traktementsverhoogingen volgens de nieu we salarisregelingen en dat een extra-ter mijn van dien bijslag zou worden toege kend. Het spoorwegpersoneel. Naar aanleiding van de mededeeling der directie van de Nederlandsche spoor wegen op 25 Februari aan de vertegen woordigers der organisaties gedaan, dat het de bedoeling was geweest de afloopen- de korting geheel voor haar rekening te nemen, mits het personeel genoegen had genomen met het grondloon van f 2.50 per dag, heeft een deputatie uit de hoofd besturen van St. Raphael, P. C. Bond en {Neutrallen/ Bond; een audiëntie (bij iden minister van Waterstaat gehad. Bij deze audiëntie is gebleken, dat het voorstel der directies niet werd gedaan bij de indiening van het loonontwerp, maar bij de mondelinge besprekingen, die naar aanleiding van dit ontwerp met den minister en de directies hebben plaats gehad, dus toen bleek, dat de minister niet bereid was de loonregeling ongewij zigd goed te keuren. De directies deden toen het voorstel, de afloopende korting niet van het personeel in te houden. De minister oordeelde het van grooter be lang voor het personeel het loon te ver hoogen, waardoor een blijvende verbete ring werd verkregen. In verband met de motie Hermans heeft dc minister thans bepaald, dat de afloo pende korting van de verhooging van April slechts voor de helft aan het per soneel in rekening gebracht zal worden. Deze kwijtschelding, gevoegd bij het be drag van f 0.25 per dag, resp. f 90 per Jjaar, waarmede alle loonen verhoogd werden, zal behoudens misschien en kele bijzondere gevallen aan het per soneel meer voordeel brengen dan de ge heele kwijtschelding van de korting zon der voornoemde verhooging, afgescheiden van het blijvende voordeel van de ver hoogde loonen. De minister kon thans niet verder gaan daar bij de berekening bleek, dat de kor tingen, die nu door het spoorwegpersoneel betaald kullen word*r -^r gelijk zullen zijn aan die, welke door de rijks ambtenaren gestort moeten worden. Arbeidsbemiddeling in den landbouw. Ter bespreking van de vragen, of in den landbouw o. m. ten gevolge van de uitvoe ring der Scheurwet in de naaste toekomst een tekort aan arbeidskrachten zou zijn, en op \^elke wijze de arbeidsbemiddeling in den landbouw het best kan worden ge organiseerd. zoo daaraan behoefte bestaat, had op Zaterdag 1 Maart j.l. in het gebouw van het Departement van Arbeid, een bijeenkomst plaats, welke werd bijge woond door vertegenwoordigers der direc tie van den landbouw, het Kon. Ned. Landbouwcomité, den Ned. Boerenbond, en Chr. Boeren- en Tuindersbond, de Ver- eeniging van Ned. Akkerbouwers, den Ned. Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf, den Ned. R. K. Bond van Bloemist-, Tuin- en Landarbei ders en den Ned. Bond van Chr. Land bouw-, Tuinbouw- en Zuivelarbeiders. De vergadering werd geopend en inge leid door den minister van Arbeid en daar na voorgezeten door den Directeur van den Dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling. Deze zette de be weegreden uiteen die er toe geleid hadden deze bijeenkomst te houden'en schetste, hoe thans vraag naar en aanbod van werk krachten in den landbouw geregeld is; hoe op sommige plaatsen een tekort en op andere een te veel aan arbeiders is, om ten slotte de vergadering eenige vragen voor te "leggen, betrekking hebbende op de punten, die in den aanhef genoemd zijn. Na uitvoerige besprekingen kwam de vergadering tot de conclusie, dat, ook al is tot dusver door de uitvoering van de Scheurwet hier en daar wel wat meer werkgelegenheid gekomen, er over het al gemeen in den landbouw, van nijpend te kort aan arbeidskrachten geen sprake is. Algemeen werd echter de wenschelijkheid geuit, dat ook tot den landbouw het insti tuut der arbeidsbemiddeling zijne bemoei ingen zou uitstrekken en dat de Overheid daarbij de leiding zou nemen. Aan eene commissie, bestaande uit de heeren dr. Deckers, dr. Molhuijzen, mr. Groedbloed, Reinders, Folmer, Hilgenga, Loerakker en Knetsch, onder voorzitter schap van den directeur van den dienst dec Werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling, werd opgedragen den minister van Arbeid nader rapport uit te brengen. DE DERDE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. VIII. Gebr. v. d. Kloot, Meïjburg; Alphon a. d. Rijn. Op de vorige Jaarbeurs mocht» deze fir ma er op bogen, veel rijkswerk in leer- waren te hebben afgeleverd. Nu we even wel demobiliseeren, is het le fabriceeren genre vanzelf eenigermate gewijzigd, hoe wel tuigleer toch blijft behooren tot het geëigend artikel dezer firma. Evenals verleden jaar, zijn ook nu de wanden van dezen stand geheel bekleed met leer; iets wat ons een duur grapje lijkt. Groote vellen hangen langs de mu ren, en toonen aan, dat de fabriek zich nog tijdig van goede voorraden wist te voorzien. Van de aanwezige leerwaren noteerden we er talrijke voor zadelmakers-doelein den; verder: rijwielzadels, acten-tasschen, beenkappen, voetbal-buitenballen; enfin, leersoorten en diverse kleuren en afwer kingen. Met het buitenland kunnen de gebroe ders v. d. Kloot-Meijburg de concurrentie grif aangaan. A. W. Sijthoff's Uitgevers-Mij. Leiden. De tiqfchniek van deze uitgevers-maat schappij hier nader te beschrijven, zal overbodig zijn, omdat onze lezers de uit gaven van de firma wel van meer nabij zullen kennen. Tal van boekwerken zijn bij de firma Sijthoff verschenen, en alle ;munten ze uit /loor moderne druk en afwerking. Ook op plaatwerk legt deze maatschap pij zich bijzonder toe. Herinneren we ons slechts ,,he liturgisch jaar in beeld", de 60 reproducties naar beroemde meester werken der Christelijke kunst, ingeleid door pater Nieuwbarn. Die portefeuille is een bewijs van de uitmuntende verzorging welke aan alle uitgaven der firma ten grondslag ligt. Eduard IJdo, Leiden. Ook in dezen stand konden we ervaren, hoever de techniek kan gaan In het druk- kersbedrijf. Tal van uitgaven van deze firma hebben we er aanwezig gezien, en uit alle sprak de energieke geest, die het geheel beheerschen moest. Houthandel, timmer- en meubel fabriek „Padox", '8 Cravenhage, Warmond. Veelal heeft men van een houten wo ning een ge<heel verkeerde Voorstelling. Men vergelijkt ze bij een schuur of loods en meent, dat de prijs ervoor besteed veel te hoog is in verhouding tot het gerief en den duur van het gebouw. Wie echter slechts een'ma&l een dier houten huizen van Padox" heeft gezien, of misschien alleen maar een fotografi- van een der uitgovoerde ontwerpen, zal terstond tot andere gedachten gekomen zijn. Vast staat, dat wie eenmaal een houten huis bezit, zich daarin zeer behaaglijk en thuis gevoelt, aangezien zulke* woningen met weinig kosten tot een intiem en ar tistiek geheel zijn te maken. Bovendien zijn ze na den bouw direct droog en be woonbaar. Ook van buiten is de indruk zeer aan genaam. Het roodpannen dak en de bruin- gekleurde wanden, de wit geverfde of ge beitste ramen, deuren, luiken en windvee- ren geven een rustig en prettig geheel, vooral wanneer dit, als bij buitenhuizen, gevat is in een lijst van groen. Een en ander hebben we mogen constfu teeren bij het fabrikaat van Padox, dat b.v. bij het rijk, bij de spoorwegen, mijn- districten en gemeenten in gebruik is. De eigen architectuur geeft aan die wonin- gen een voornaam cachet, gelijk ook bij do miniaturen, welke de fabriek ter Jaar- beurze aanwezig heeft. Meestal kan na bestelling, uit voorraad geleverd worden en in massa, iets wat van groot belang is bij den heerschenden woningnood. Voor export zijn de wonin gen bijzonder geschikt, omdat ze geheel uiteen-neembaar zijn, en aldus gemak' kelijk vervoerd kunnen worden. Padox" heeft reeds veel weten te be reiken, getuige den uitgebreiden catalo gus, welke voor zich spreekt. Wie van het fabrikaat meer wil weten, wage eens een reisje naar Warmond, waar een der Padox-fabrieken in vollen gang is. Mij. tot Expl. van Zeepfabrieken Leiden. Op de Maliebaan kan men eten en drin ken zooveel men wil. Hier zitten nu de meeste fabrieken bij elkander, die belang hebben bij bezoek van het publiek, dat hun artikelen moet gebruiken. Veel van de monsterkamers in deze afdeeling zijn dan ook kleine restaurants, de tafel staat er gedekt en wanneer men wil aanzitten is men welkom. De weg tot het nationale hart gaat door de maag! Veel fabrieken, die uit den aard van hun product niets te eten kunnen aanbie den, geven len minste wat te'kijken, zelfs al hebben zij voor het oogenblik niets te koop, zooals de Maatschappij tot Exploi tatie van Zeepfabriken, een combinatie van zeepfabrieken te Gouda, Leiden, Utrecht, Zutphen, Nijmegen en Den Dol- der, welker doel is. gezamenlijk grondstof fen in te koopen, waaruit zeepen worden vervaardigd. Deze maatschappij toont den Jaarbeursbezoekers een buitengewoon grootscheepsch ingerichte monsterverza meling, gevuld met een kostbare ver zameling grondstoffen .waaruit in de goe de tijden van vóór 19114 de zeep werd sa mengesteld. Vóór die kamer, heeft ze een drie meter langen bak gemetseld, gevuld met borrelend water, waarin nu en dan wat welriekende zeeppoeder wordt gewor pen, die telkens in eenige minuten een wit-sehuimende berg van in de zon fonke lende zeepbellen te voorschijn toovert. De fabriek, de eenige, die harde zeep vervaardigd, stelt in dezen stand een blok van 900 K.G. ten toon. Maar de tijd van watertanden is voorbij; zeep ls weer in den vrijen handell KERKNIEUWS. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd: tot pastoor te Steenwijk den weleerw. heer J. B. A. Batenburg; tot oeconoom aan het Seminarie te Cu- lemborg den weleerw. heer H. J. J. Wach ters; tot assistent te Hilversum (O. L. Vr.) den weleerw. heer A. W. van Rossum; tot kapelaan te Vcenhuizen den weleerw. heer C. van der Hurk. DE VASTEN- EN ONTHOUDINCSWET VOOR DE 40-DAACSCHE VASTEN. Volgens de kerkelijke wetgeving, de ver leende dispensatie en de geldende gewoon te, zijn de verplichtingen der Groote Vas ten aldus samen te vatten: I. De Vastenwet. le. Zij verplicht van den 21sten tot doa 59sten verjaardag, indien men niet door ziekte, zwaren arbeid, of om een andere wettige reden ontslagen is. 2e. Zij verbiedt meer dan eens per dag een vollen maaltijd te nemen, doch staat toe des morgens iets te gebruiken en 's avonds een avondmaal of collatie te ne men, mits daarbij geen vleesch of andere zware spijzen gebruikt worden. 1) Het is ook geoorloofd het middagmaal (den vollen maaltijd) en het avondmaal om te ruilen. 3e. In de veertigdaagsche vasten geldt zij op alle dagen, behalve de Zondagen en behalve Paasch-Zaterdag van 's middags 12 uur af. II De Onthoudingswet. le. Zij verplicht allen, die den leeftijd van 7 jaren bereikt hebben, en niet om wettige redenen ontslagen zijn. 2e. Zij verbiedt het gebruik van vleesch en jus uit vleesch; doch niet van eieren, melkspijzen en spijzen met dierenvet be reid. 3e In de veertigdaagsche vasten geldt zij op Aschwoensdag, op alle Vrijdagen, op de Quatertemperdagen, (Woensdag, Vrij dag en Zaterdag na den eersten Zondag), en op Paaschzaterdag lot 12 uur 's mid dags. Uit het bovenstaande volgt: a. dat op de Zondagen in de Vasten al len meermalen vleesch mogen gebruiken; FEUILLETON. Ml) een edel hart. -) Wie verplicht u ze te verlaten,, ant- Noordcle Laure, die zich immer verzet had de militaire loopbaan. Gij kunt, als ge wilt, uw ontslag indienen. Wij kunnen u »n onze zaak zeer goed gebruiken. Onge- nd dat gij dan uw leven zoudt rege- «n naar goeddunken. „7".^ weet wel dat gij allen enkel mijn êfiluk zoekt. Maar gij Weet ook, dat ik zeer vader- MMslievend ben. Ik bemin mijn land boven alles. Vroeger °n men het op velerlei wijzen dienen. He- heeft het vooral een goed leger noo- 'den 8tL daarom ^en ik soldaat^ willen wor- nnV geef gaarne het voorbeeld van Pucht en tucht. ta,8®0*» van Henriette glinsterden ge- W de sterren. hnc ,^enk aan ons, sprak zij. Gij neemt ms leven met u. ^kringen welke het meisje on- EéM- 'iad heel den zomer' 106,1 Mau- ferar n°0it meer naar de ru0 Denfert zoo bekommerd uitzag, en toch zoo onverschillig was aan alles wat hem omringde, telkens dat hij er nog zijnen voet zette; de krachtdadigheid welke zij be proefd had om hare indrukken te verber gen voor de zoo helderziende oogen van Laure, dit alles, gevoegd bij het verdriet dien broeder te zien vertrekken, die zij als een verloofde beminde, deed haar als in een staat van voortdurende loomheid val len, welke eerst Laure en daarna Roselin ongerust maakte. Zou de welbeminde Souriquette nu ern stig ziek worden? Laure, half krankzinnig van onrust, raadpleegde de meest bekwame geneeshee ren van Parijs. Uw dochter heeft behoefte aan zuivere lucht, licht, wat verstooiing, werd haar ge antwoord. Breng haar naar een zonnige streek, zij zal spoedig hersteld zijn. Maar aarzel niet. Erg is het niet, maar zij heeft een leere borst. En op bijna onverschilligen toon, voeg de de professor er bij: Er zijn in uwe familie nooit perponen aan tering bezweken, niet waar? Laure voelde haar beenen onder haar wegzinken. Zij schudde haar hoofd ontken nend. doch mompelde met starende oogen en pt>eengQklemde tanden: Mijne dochter is veroordeeld! Die ingehouden, maar vreeselijke smart, ontroerde den geneesheer. Ik zeg u van neen, sprak hij, en van 't oogenblik dat er bij haar geen kiem van erfelijkheid bestaat, moet gij niet ongerust wezen, echter, dat zij spoedig naar eene warme streek vertrekke. hoe eer hoe liever. Mevr. Vallauris kwam thuis met lood in hare beenen. Zijn er geen teringlijders in de familie geweest, had de dokter gezegd, dan moogt ge gerust wezen! Bij haar had voorzeker die vreeselijke ziekte geen slachtoffers gemaakt. Doch wat was c-r omgegaan in die onbe kende on geheimzinnige familie, waar het pleegkind van Clémence Foulon uit voort gesproten was?Wie kon het weten, het zeggen? Wat had de arme vrouw niet gegeven, om daarover ingelicht le zijn! En dat schoone, blonde miniatuurpor tretje dat er zoo kwijnende uitzag, welke Souriquette altijd bij zich droeg, dat haar nooit verlaten had sinds den avond dat die onbekende het haar in de rue Clignancourt schonk, was dit niet de beeltenis harer moedevt hpel jong weggerukt djjoc eene on verbiddelijke ziekte, ongetwijfeld de te ring? Ja, Henriette was stellig de dochter van, borstlijders. En zelfs, was hare moeder niet aan tering bezweken, haar vader was het ongetwijfeld wel, die ongelukkige welke zoo ziek scheen toen hij Vallauris vijftig duizend francs bracht. Lieve hemell Wat gedaan, wat beproef dl Langzaam die ongeneeslijke ziekte vor deringen zien maken, en er geheel onmach tig tegen zijn! Wa»s dit toch mogelijk? Laure weende heete tranen: Maar zij moest hare smart beheerschen, zich kalm toonen. want zij wilde hare Sou riquette eenen indruk sparen, dio hare kwaal kon verergeren. Maar nauwelijks wist Henriette dat hare moeder thuis was gekomen, of het werd anders met haar gesteld. Wat heeft de geneesheer u gezegd 1 vroeg het meisje. Dat gij niet erg ziek zijt, maar dat g'e den winter te Nizza moest doorbrengen. Het meisje verbleekte Ik wil op dit oogenblik Parijs niet yerjaten, sprak Henriette. Waarom niet? De fabriek is in volle werking; vader is zoo gewoon aan mijn bezigheid, en wie zou dan het werk doen? Mrs. Vallauris trok de schouders op. Wat geven mij die zaken! riep zij uit, èn de bestellingen, èn de winsten, en alles, wanneer uw gezondheid in 't spel is?. We zullen desnoods de fabriek sluiten, maar gij moet. kost wat kost, weer gezond en levenslustig worden. Henriette scheen niet overtuigd. Een waas van aarzeling schoof over haar fijn. welsprekend gelaat. Wat is er nog? vroeg Laure, die ga- woon was te lezen in de ziel harer doohter als in een openliggend boek. Gij wilt ma Iets verbergen. Welnu! ja, ik verberg iets. ik moe| het u wel bekennen, lieve moeder, nmdtfï u niets ontgaat. Spreek op. wat is er? Minou komt terug. Laure s! iokte een kroet. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3