Ingezonden Stukken. VRAGENBÖ8. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Staalsmuntbedrljf. Oorlog. Bij de begrpoting voor het Staatsmunt- bedrijf heeft Minister De Vries medegedeeld, dat alleen bij hooge noodzaak nieuwe zilverbons in omloop zullen wor den gebracht en dat het oppotten van zil vergeld langzamerhand schijnt af te ne men. De Minister koestert de hoop, dat zijn aansporing om met het oppotten op te houden, wel eenig effect zal hebben. En nikkelgeld gaan we binnenkort na lange stagnatie weer aanmunten, nu er eindelijk nikkel op komst is. Eenige uren lang heeft dc Kamer be steed aan de artikelen van de begrooting voor Oorlog, waarbij vele punten aan de orde zijn gekomen. Vooral de heer W ij c k, die een Verbond heeft gesticht tot demo- cratiseering van de Weermacht., sloofde zich erg uit. Ziehier een nog niet heel volledig lijstje der besproken onderwerpen: kleedingtoela- gen voor reserve-officieren en onderofficie ren, de positie der adjudant-onderofficieren bij landweerbataljons, de burgerwerklie den in het leger, onderofficiers-salarissen, menage en woningen, paarden met gecou- peerden staart en geschoren manen, hooi- vordering, aankoop van paarden in 't alge meen en van een te duren hengst in 't bij zonder, kapelmeester^ de heer Ter Hall had een verkuigenlijstje voor zijn muzikale vrienden, maar de Minister wil ook voor dit soo^t reorganisaties afwach ten wat Versailles zal opleveren ver pachting der cantines en vergoedingen we gens kostwinnerschap. Minister Alting von Geusau zegde betreffende de meeste der geuite wenschen overweging toe! In zijn verzeke ring betreffende een verhoogde salarieering der onderofficieren was hij echter zeer be slist. De heer K. ter Laan was ont9temd over een geheime circulaiire van den mi nister van Binnenlandsche Zaken, waarin hoofdambtenaren bij de Departementen zouden worden uitgenoodigd hun invloed aan te wenden bij het lagere personeel om dezen tot toetreding tot de burgerwachten te bewegen. De Regeering mag reclame maken voor deze instelling, zoo zei de heer Ter Laan du haut de sa grandeur, maar zij moet fatsoenlijk blijven l Wij kennen de circulaire niet, vermogen dus niet te beoor- deelen, of de Regeering iets minder fat soenlijks heeft gedaan* De heer Ter Laan sprak van reclame voor den vrijwilligen landstorm, het dagblad ,,Het Vólk", dat van de geheime circulaire melding maakte, schreef van burgerwachten, wat niet het zelfde is. Overigens kan aandrang van hoofdambtenaren op ondergeschikten af keurenswaardig zijn, maar zulks behoeft niet altijd het geval te zijn! Minister Alting von Geusau zei leukweg, dat het buiten zijn bevoegd- landsche Zaken te bespreken. Het was wel de fijnste manier om den heer Ter Laan onder het oog te brengen, dat hij buiten de orde was geweest. De Kamer heeft heden getoond, dat zij ook bezuinigen kan, zij 't en detail. De Minister wilde twee nieuwe hoofdofficie ren bij de intendance, wier taak door de mobilisatie, die het materieel belangrijk heeft vermeerderd, zeer is toegenomen. Daartegen kwam van rechts (Duymaer van Twist) en links (Ter Laan en Oud) bezwaar. Men wil in dit stadium denk aan Versailles! niets uitbreiden, niets reorganiseeren, tenzij dan verminderen. En de Minister, die aanvankelijk zijn hoofdofficieren als noodig had verdedigd, liet hen los, toen hij bemerkte dat zijn voornemen tot niet bedoelde consequenties aanleiding* gaf. Zoo werd f 8800 bezuinigd! Interessant werd de discussie in den la ten namiddag, toen aan de orde kwam de instelling van een dienst van veldpredikers en aalmoezeniers ook voor den vredestijd. Zooals men weet, heeft dit instituut gedu rende den oorlogstijd buitengewoon goede vruchten gedragen. Thans ging het er maar om het instituut, dat reeds jaren be staat. voor den gewonen vredestijd te handhaven. Aldus kunnen de geestelijke belangen van de militairen bevredigend worden behartigd. Men heeft heeft dan een schakel tusschen de Regeering en de ker- ken en ook erkent dan de Overheid roe ping te bezitten wat betreft het geestelijke leven der soldaten. Eigenlijk wordt hier het instituut op verschillende wijzen om schreven. En het is niet duidelijk, wat voor de Regeering wel het meest belangrijke in het instituut is, zoodat aan Dr. Scheurer wel eenigszins mag toegegeven worden, dat de bedoeling der Regeering nog niet dui delijk was. Duidelijk of onduidelijk, de so cialisten zijn in ieder geval tegen het in stituut. Want, zoo betoogde de heer Zadel- hoff, het gaat maar weer tegen het socialis me. Dat is een heel eenvoudige, anti-cle- ricale en echt. socialistische houding. Daartegen verklaarde zich de heer Oud, vrijzinnig-democraat, in beginsel voor het nieuwe instituut, doch hij wenschte, dat het aldus zou worden uitgevoerd, dat in-' ruimen geest aan alle geestelijke stroomin gen zou worden recht gedaan en dat niet alleen of niet in het bijzonder de kerkge nootschappen zouden worden erkend. Hij rekende uit, ter zijde latende de aalmoe zeniers, dat van zes veldpredikanten er vier aan de Hervormde Kerk toekwamen. Terwijl van die vier er twee orthodox en twee vrijzinnig moeiten wezen. Bovendien wilde hij aan de kleine kerken twee veld predikanten geven, waarvan één orthodox en één vrijzinnig. Voor den anti-revolu tionairen afgevaardigde dr. Scheurer was dc post nog wat onduidelijk Hij vreesde zelfs uit de omschrijving gevaar voor de kerken, n.l. gevaar voor hare autonomie de behartiging der geestelijke belangen. Heden voortzetting. Reorganisatie der Kamers van Koophandel. Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van <ïe samenstelling, Inrichting en bevoegdheid der Kamers van Koophandel en Fabrieken. In de Memorie van Toelichting wordt er cp gewezen, dat daar thans de oprich ting van een Kamer van Koophandel slechts mogelijk is, indien de raad eener gemeente die oprichting wenschelijk acht de tegenwoordige Kamers van Koophan del allerminst een vertegenwoordiging van handel en nijverheid in het geheele land vormen, Zoodanige vertegenwoordi ging zou eerst dan worden bereikt, wan neer de regeering de kamers instelde, daar waar zij haar noodig achtte en wan neer aan elke kamer een gebied werd aangewezen, zóó dat deze gebieden te za- men het geheele land omvatten. Van rijpe overweging, is de slotsom ge weest, dat het geen aanbeveling verdient de vertegenwoordiging van handel en nijverheid voor groot- en voor klein-be- drijf te verdeelen. Deze hangen alle te nauw samen en gaan te zeer geleidelijk in elkaar over, dan dat een scherpe af scheiding door stichting van geheel af zonderlijke kamers onschadelijk voor het geheel zou kunnen zijn. Toch is het wenschelijk, dat in elke ka mer tot uiting komen de hoofdgroepen der bedrijven in haar gebied aanwezig en niet uitsluitend de groep, die de meerder heid der kiezers heeft. Een kamer van koophandel te Amsterdam, enkel bestaan de uit winkeliers, zou even weinig aan de bedoeling beantwoorden als een kamer te Rotterdam bestaande uit cargadoors. Om dien hoofdgroepen een plaats in' de kamer te verzekeren, ook al zijn zij niet de meerderheid der kiezers is evenredige vertegëmvoordiging noodig. Bovendien is het echter wenschelijk de Kamers en ook het kiezerskorps te doen bestaan uit) twee afdeelingen, een voor het groot-bedrijf en een voor het klein bedrijf. Onder het thans vigeerende stelsel doen weinig kiesbevoegden zich op de kiezers lijsten plaatsen en van degenen, die zich als kiezer hebben opgegeven, maakt dik wijls slechts een gering aantal van het kiesrecht gebruik. Willen de Kamers werkelijk een verte genwoordiging vormen, dan moet in de eerste plaats het eigenaangiftestelsel ver dwijnen. Kiezers zullen dus pijn Nederlanders, wier namen in het handelsregister van het district zijn vermeld. Tot invoering van stemplicht wordt vooralsnog niet overgegaan. De taak der Kamers wordt tweeledig, met behoud van hare adviseerende taak behooren zij ook bestuursbevoegdheid te verkrijgen. Ook zullen de Kamers jaarlijks voor 1 Mei verslag hebben uit te brengen over het afgeloopen kalenderjaar omtrent den toestand van handel en nijverheid in het gebied waarin zij gevestigd zijn. De bestuursbevoegdheid der Kamer wordt in het wetsontwerp belangriik uit.- ffahroirl Verder zullen de Kamers jaarlijks haar begrooting voor zeker tijdstip den minis ter ter goedkeuring moeten toezenden, terwijl zij voorts kiezerslijsten hebben op te maken en den datum voor de verkie zingen van leden der Kamers hebben vast te stellen. Nu de Kamers dóór de wet op het han delsregister als rechtspersoon worden ge kenmerkt, zullen zij dientengevolge eigen vermogen kunnen vormen en eigen in komsten hebben, waaruit zij allereerst haar onkosten kunnen bestrijden en waar door dus van haar afhankelijkheid van de gemeente geen sprake meer behoeft te zijn. De baten uit het tarief van de handels registerwet zijn veel te laag om een be hoorlijke financieele basis voor het. beheer van het handelsregister door de Kamers op te leveren; daarom zal ter herziening dier bedragen een afzonderlijk wetsvoor stel tot wijziging van het desbetreffende artikel der handelsregisterwet worden in gediend. Ingeval ook dan do inkomsten onvoldoende mochten zijn, is de minister bereid hulp van rijkswege te overwegen, wanneer hem ten minste blijkt, dat de Kamers alles heeft gedaan, wat in haar macht stond om die hulp overbodig te maken. De uitgebreider toekenning van bestuurs bevoegdheden aan de Kamers brengt mede, dat hare bestuursdaden onder hoo- ger toezicht moeten worden gesteld. Ech ter zal dit toezicht uitsluitend rijkstoe- zight zijn. Deze zal hierin bestaan, dat besluiten der Kamers van bepaalde strekking aan de goedkeuring van den minister van Landbouw, Handel en Nijverheid worden onderworpen en dezen alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. Voorts zal de jaarlijksclie begrooting de goedkeuring van dien minister behoe ven en zal hem jaarlijks rekening en ver antwoording worden gedaan. Het spreekt vanzelf, dat bij invoering van deze wet de bestaande Kamers van Koophandel moeten verdwijnen. Dit zal echter geschieden met ingang van een ander te bepalen dag, omdat het nuttig kan zijn, dat de bestaande Kamers nog blijven bestaan, totdat de nieuwe Kamers zijn gekozen. Voorgesteld wordt, dat de secretarissen van de ontbonden Kamers, wien geen herbenoeming ten deel valt, een schade loosstelling zullen ontvangen voor het verlies van inkomsten; bovendien wordt er tegen gewaakt, dat secretarissen of an der personeel in een minder gunstige po sitie komen. Schadeloosstelling Ongevallenwet. De ministers van Arbeid en van Water staat schrijven in de Memorie van Toe lichting bij een voorstel toe wijziging van enkele artikelen der Ongevallenwet, dat van arbeiderszijde in den (Laaislen tijd, herhaaldelijk er op gewezen is dat het thans ^krachtens artikel 21. laatste lid, der Ongevallenwet 1909 geldende maxi mum dagloon van f 4, waarnaar even tueel bij ongeval schadeloosstelling wordt, toegekend, in verband met de onder den invloed van de tegenwoordige tijdsom standigheden in schier alle bedrijven plaats gehad hebbende aanzienlijke loons- verhoogingen, te laag is. Op verhooging van dat maximum ot een bedrag, dat kan worden beschouwd meer in overeenstem ming te zijn met de thans verdiende loo- nen, wordt daarom aangedrongen, Beide ministers achten dat verlangen gerecht vaardigd, terwijl het hun bovendien voor komt, dat een spoedige voorziening ge- wenscht is, zoodat niet kan worden ge wacht op de algemeene herziening der Ongevallenwet 1901, waarvan het betref fende ontwerp van wet overigens weldra aan de Tweede Kamer zal worden aange boden. Daarom wordt voorgesteld het maxi mum dagloon van artikel 21, laatste lid, der Ongevallenwet 1901 te verhoogen tot f 6 in overeenstemming met hetgeen bij het. reeds bij de Kamer aanhangige wets ontwerp tot wijziging der Oorlogszee- ongevallenwet 1915 wordt, voorgesteld- be treffende het nieuwe maximum van het dagloon bedoeld in artikel 2,, zevende lid, dier werd. SPORT. VOETBAL. De nieuwe buifenspelregel. Zaterdag den Ben Maart, zal, volgens dc ,,N. R. Ct.", op bet terrein van II. B. S. bij wijze van proefneming, een wedstrijd worden gespeeld bij welken men een in Engeland ontworpen wijziging van den buitenspelregel in toepassing zal brengen. Deze wijziging beoogt het aantal buiten spel-gevallen te verminderen. De binnen- cirkel en de middellijn komen te vervallen en op 30 M. van de doellijnen worden, in de breedte van het terrein, lijnen getrok ken, evenwijdig aan de doelen. Tusschen deze lijnen is de buitenspelregel niet van kracht. Voor deze proef zal het Rotterdamsche beurs-elftal op Houtrust in het veld ko men tegen de veteranen van H. B. S. De heer S. W. v. d. Held zal -den wedstrijd leiden. Overlandvlucht. De Nederlandsche officier vlieger Duin- ker zal, zoodra de' omstandigheden gunstig zijn, een vlucht ondernemen, waarbij hij, zonder tusschenlanding over dc elf provin ciehoofdsteden zal vliegen. De te doorvlie gen afstand bedraagt pLm. 1000 K.M. Land- en Tuinbouw. Landprijzen. Men schrijft uit Haarlemmermeer aan de „Msbd.": Er is reeds een daling merkbaar in de ï«u«arri5r,cr., de vorige week in dezen polder nog een grooleriDoèrderij is verkocht (tegen (feeni prijs van ongeveer f 4000 per hectare (het is nog welletjes!) zoo hoort men toch niet meer van prijzen van f 5'000 per hectare, zooals een jaar en een half jaar tevoren. De meerdere aanvoeren van granen en andere handelsgewassen zijn op de land prijzen reeds nu van invloed; het buiten- werkingi stellen van de uitvoering der Scheurwet wijst er trouwens op, dat ook de Regeering den toestand niet meer zóó critiek acht, wat onze levensmiddelen- voorziening betreft. Als natuurlijk gevolg daarvan kan een daling van den prijs der landbouwpro ducten 'niet uitblijven, terwijl de exorbi tant. hooge landprijzen van de laatste ja ren uit den aard der zaak zijn gebaseerd op de extra hooge graanprijzen. Karwijzaad. De minister van Landbouw brengt ter algemeene kennis, dat de verbouw van karwijzaad in het oogstjaar 1919 als on dervrucht van andere gewassen niet wordt beschouwd in den zin van de mi- nisterieele beschikking van 6 Dec. 1918 (de z.g.n. teeltregeling). D(jJ uitzaai ,,van karwijzaad is in het aanstaande voorjaar derhalve vrij. De minister moet zich echter het recht voor behouden, om, indien de omstandigheden zulks noodig mochten maken, in het oogstjaar 1900 den verhouw *vnn karwij zaad als hoofdgewas te verbieden of te beperken. Wie derhalve in het aanstaande voor jaar karwijzaad als ondervrucht uitzaait, loopt de risico dat hij in den herfst van 1919, of het voorjaar van 1920 het gewas kal moeten omploegen, zon(ier dat hij daardoor op vergoeding aanspraak zal kunnen maken. MBjMgseagy- «fttnauwsf juk* n-^Tnut'. vewsn (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte Redactie, Naar aanleiding van de publicatie van den directeur van het Brandstoffenbureau verzoeken wij beleefd plaatsing van het volgende; De handelaren, in vergadering bijeen, hebben gehoord de regeling van het bu reau ten opzichte van de distributie van briketten. De handelaren werden verplicht de briketten van deze halve eenheid, voor zoover zij .door de klanten niet worden" afgenomen, en de briketten voor de even- lueëfe toewijzing van een eenheid in Maart, in haar geheel te betrekken en op te slaan. Een handelaar met 800 klanten zou dus, indien hij van deze halve eenheid een derde verkocht reeds 40,000 Kg. moe ten opslaan, daar komt bij 120,(XX) Kg. voor Maart, alzoo een berg van 160,000 Kg. Mijnheer de directeur, indien ge werke lijk „deskundig" zijt, wat zou dat wor den: „een waardelooze puinhoop of een berg briketten?" En moeten wij dat alles niet vooruit betalen? IDe bedoeling van den handel ie: 'do bri ketten moeten aan de fabriek opgestapeld worden en volgens ingekomen bestellin gen door den handel worden afgehaald, en niet eerst in schuiten, daarna in het pakhuis worden neergegooid om ten slotte in puin bezorgd te worden. Ten laatste nog dit: De heeren die de briketteering ter hand hebben genomen, hebben gedacht een zoet winstje te ma ken; nu er echter stroppen zullen vallen zullen die den handel worden opgelegd. Wij danken u; het zal niet gaan. Dit zijn de motieven, waarop wij den verkoop van briketten niet aanvaard hebben. Met dank voor de plaatsing, hoogachtend De Vereenig de handelaren Noordwijkerhout, 1 Maart 1919. Geachte redacteur, Wil u mij s. v. p. een weinig plaats ruimte afstaan als ingezonden in uw veel gelezen blad. Dij voorbapt mijn' dank. Mijn bedoeling is langs dezen weg den correspondent van Noordwijkerhout te verzoeken wat meer aandacht te schenken aan onze plaatselijke berichten. Uit alle plaatsen leest men prachtige verslagen van tooneeluitvoeringen. Ook onze plaatselijke vereeniging O. B. K. heeft zulk een prachtigen avond te boeken hetgeen derr tooneellisten tot eerste strekt, Maar tol mijn spijt bleef het verslag van den correspondent geheel achterwege. Dat is voor de betrokkenen niet pleizierig. Ik hoop door dit schrijven onzen correspon dent een weinig opmerkzaam te hebben 'gemaakt. Hoogachtend, Een vriend van toon eel. Wij hebben maatregelen, genomen om voortjaan de berichten uöt Noordwijker hout vollediger te hebben. Red. Gemengde Berichten. Om den brocde. Te Meppel wordt nog geen brood van wit meel gebakken. Drie bejaarde vrouwep, onder wie een van 80 jaar. hebben dezer dagen een voetreisje van 3 uur naar Staphorst gemaakt, en hebben aldaar een wit brood gekocht. Een dolle stier. Te Rotterdam werd op de Veemarkt plotseling een stier dol. Het dier rende een aantal straten door en kwam eindelijk terécht in een houthandel op de Linker Rottekade, maar niet dan nadat hij eenige voorbijgangers, die niet spoedig genoeg konden vluchten, omver geworpen had. Met vereende krachten werd hij in een veewagen getransporteerd, waarop een inspecteur van politie hem trachtte te doo- den. Drie revolverkogels ketsten echter af op de schedelbeenderen, waarop bericht werd gestuurd naar het abattoir. Met be hulp van een schietmasker werd daarojx het versufte dier door een ambtenaar van het abattoir gedood. De omvergeworpen voorbijgangers kwamen er met eenige kleerscheuren af. Vraag: Bestaat er in Leiden een bond van dienstplichtigen? Wie is de voorzitter en waar woont hij? Op welke dagen en uren is hij te spreken? Is hij goed bekend met militaire aangelegenheden? Antwoord: Voorzitter is de heer H. B. J. Wijtenburg, 3-Octoberstraat. De spreekuren zijn. naar we meenen, niet vastgesteld. Wij gelooven dat-genoemde heer u wel tot uw tevredenheid zal kun nen inlichten. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten de heeren H. L. M. Mulder te Den Haag; A. C. E. M. de Groot ts Rotterdam; J. H. C. de Groot te Batavia het candidaatsexamen in de wis- en na tuurkunde mej. J. D. Roosenschoon te Den Haag. STADSNIEUWS. Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel „St. Raphaöl", afd. Leiden. Maandagavond vierde de afd. Leiden van bovengenoemden Bond haar 16-jarig be staan met een feestavond in „Zomerlust". De zaal was geheel gevuld met leden en hunne echtgenooten. Geen plaatsje bleef onbezet. In een kernachtig openingswoord heette de voorzitter, de heer A. F. Meijer, alle aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzon der eenige superieuren, die door hunne te genwoordigheid blijk gaven van hunne sympathie voor de organisatie, alsook aan het hoofdbestuurslid, de heer P. B. Ziel- schot, uit Den Haag. Spr. betreurde het dat de weleerw. geest, adviseur, kapelaan A. Leusen, door ongesteldheid verhinderd was den feestavond bij te wonen. Ook de weleerw. Pater L. Zuidgeest, de oud-advi seur, had bericht van verhindering ge zonden. Met genoegen mocht de voorzitter constateerpn dat er voor de afdeelir.g alle reden was om ook dit jaar feest te vieren. Immers, de afdceling groeit en bloeit. In ledental en gehalte gaat zij steeds vooruit. In dit verband spoorde spr. alle leden aan om te zorgen dat nun nog niet bij den Bond aangesloten collega's hun plaats ach ter het vaandel innemen. Met trots mocht spr. verder wijzen op de gevoerde actie en de verkregen resultaten, maar hij spoorde den leden aan in deze niet te verflauwen, omdat in de toekomst nog zeer veel werk zal worden gevorderd. Spr. wenschte verder alle aanwezigen een genoeglijken avond. Hierna werd uit volle borst door de ge heele vergadering het Bondslied gezongen, welks mooie stróphen begeestering wekten in de zaal. Vervolgens schetste de heer Meijer in een goedverzorgde rede het nut van 'i vergaderingbezoek. Spr. ging in 't kort .ie oorzaken na van het niet bezoeken der vergaderingen door vele leden, welko meestal gelegen zijn in de laksheid der den zelf. Dezulken denken reeds wonderi veel te doen als zij hun contributie beta len en hun orgaan in ontvangst nemen. Neen, mannen, gij behoort mede te wer ken door uw bestuur te steunen, wat ge in dc eerste plaats doet door het bezoeken der vergaderingen. Daar wordt gelegenheid gegeven om wenschen en bezwaren te bespreken. Daar worden ook ontwikkeling en kennis bijge bracht, noodig, om, wanneer tegenstanders u trachten te overbluffen en de beginselen aanvallen of den Bond neerhalen, hun te woord te staan. Als machtig wapen ter, ontwikkeling noemde spr. de pers. Hij onderstelde, dat alle leden lezers waren van de Katholieke „Leidsche Courant", do „Voorhoede" e. d. Zoo niet, dan spoorde spr. aan, om onmiddellijk hun z.g. neu traal blad „De Courant" of het „Leidscli Dagblad" uit hun woning te verwijderen en onze goede,Roomsche pers de plaats te geven welke haar toekomt. Ook de vrouwen hebben wij noodig in onzen; strijd, zeide spr. Spr. riep haar op te zorgen dat haar man de vergaderingen zijner organisatie bijwoont, omdat ook haar belangen het zullen vorderen. Onder- luiden bijval der aanwezigen ein digde spr. zijn leerzame rede. Alsnu verkreeg het duo De Haas het woord, hetwelk de aanwezigen 't verder gedeelte van den avond op de aangenaam ste wijze heeft beziggehouden. Vooral de heer Cor de Haas was eenig in zijn verschillende immitaties, waarin hij de aanwezigen deed schuddelachen. Ook in hunne duetten waren zij kostelijk, Noemen we b.v. „Baron geworden" en „Mislukte Serenade". De muziek was bij den heer Gordijn in goede handen. Vermeld dient nog te worden dat de heer D. B. Zielschot, lid van het hoofdbestuur en oud-lid der af deeling, een kort doch vurig woord sprak ter aanmoediging van den propagandistischen ijver der leden, welke woorden met applaus beloond wer den. Op dezen feestavond kan de afd. Leiden van „St. Raphael" met genoegen terugzien, Personalia. Met ingang van 1 Juni is aan mej. S. W. Cheriex, op haar verzoek, eervol ont slag verleend als adjunct-directrice in het ziekenhuis aan de Rijksuniversiteit alhier. Mej. A. Prange, alhier, is ter beschik king gesteld van den gouverneur-generaal van Nederlkndsch-Indië om daar te lande te worden benoemd tot onderwijzeres der de klasse bij het openbaar Europeesch la ger onderwijs. Locaal Rijkstéfefoonnct. Aanvullingen en wijzigingen in de naam lijst der aangeslotenen aan het locak Rijkstelefoonnet in de maand Febr. 1919: Nieuwe aansluitingen: a. J. E. Boelin, dentiste, b. A. Doornik, tandarts,c. \V, Schouten, tandarts, Breestraat 155 A, onder no. 674; M. de Haas, Hooigracht 51 onder no. 1758; Fa. J. v. Gijlik en Zonen, Nieuwe Rijn, onder no. 1764; L. "W. J. v. d. Drift, Rapenburg 121, onder no. 1765; Wed. C. J. H. Milders, Oude Varken markt 32, onder no. 1766; G. S. Bakhui)- zen, Oude Singel 188, onder ho. 769. Wijzigingen: no. 1358, Fa. L. Weij3 en Toppes, .als 2e vermelding vervjallen. No. 1358, J. L. A. Meijs, electr. smederij en:., vervallen. No. 1358, Firma J. L. A. Mrijs en 'Co., c.or.structiewerkplaats en machi nefabriek, aui.oiïh«Melen en motoren, Do» zastraat 33 35, inet vette cmk vermei kn. No. 1688, Dr. .'Lilips, Turfmarkt 5 A. v<=r vallen. No. IftS, Pr J. Biitel, offici.v v;.o gezondheid, F .gracht 86, verov'.d-'.fi. No. 1669, Nc.t'ïVïiöRche Crop. Spv- :n CrediethanK van ambtenaren en beni.LM. overgegaan op naam van P. Wie'sma, Morschweg 12. No. 1196, A. J. den Hollan der, overgegaan op naam -van H. W f n hen, Plantsoen 51. De eerstvolgende maandvergadering van dc Maatschappij van Nederl. Letterkunde zal plaats hebben op Vrijdag 7 Maart a s. des avonds halfaclit in een der lokalen van het Nutsgebouw. Als spreker zal dan optreden prof. dr. J. Huizinga, met een voordracht over „De verspreiding der, plaatsnamen op heim in Nederland." Op uitnoodiging van de Indische Ver eeniging uit het Leidsch Studentencorps heeft gisteravond dr. Ratu Langie, uit Mi- nakassa, stichter van de Asiatic Student Association, in het klein-auditorium der universiteit een voordracht gehouden over Indonesisch nationalisme en associatie- politiek. Men verzoekt ons te verwijzen naar een advertentie ♦waaruit blijkt, dat de heer H. Simonis het schoenenmagazijn v. h. Gebr. Hoogenbosch, Haarlemmerstraat 138, van 1 Maart af voor eigen rekening beheert. Ongeveer dertien jaar is de heer Simonis hier ter stede de vertegenwoor diger geweest van de N.V. Ned. Schoenen industrie v. h. gebr. Hoogenbosch, tot groote tevredenheid van genoemde ven nootschap en... van het publiek. In dezc jaren is ile naam „Hoogenbosch" hier ter stede gevestigd, dank zij de uitstekende bediening, welke men in het schoenen magazijn op de Haarlemmerstraat genoot. Welnu, de exploitant van de zaak blijft - na de geannonceerde verandering van commercieelen aard dezelfde, de art1" kelen zullen er zeker niet minder van kwaliteit worden, de prijzen zullen zokar even concurreerend blijven. Alles te^ men, een verzekering, dat de zaak, walk® de heer H. Sin^oni9 tot nu toe voor Bfi- .dieren rekening heeft gedreven, ln nieuwe toekomst een nog grootere blo» kan verzekerd zijn.

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2