i/to/rsl BUITENLAND. BINNENLAND. Did I'd verschijnt elbcn flag, uïtgez. ïiois- en Fqestd, r,e a ij,innementsprijs-bedraagt, bij vooruitbetaling, Leid on 1-5 cC. p. week, f2.— p. kwartaal; bij 1,00 &lTeuten 16 ct. p. week, f2.15 p. kwartaal.Franco ^nosT f2.45 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- Klad'is voor de Abonné's veiKrijgbaar tegen betaling .in 25ct. p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke V' rnmorsö ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 1 'O 10e laargsng. WOENSDAG 5 M&foRT 1919. Bureau STEEKSCHUUR !S - LEIDEN. fnterc. Tentoon 935. No. 2855 Postbus 11. De Advertentieprijs bedraagt 17% cent per regel voor HaudelsadvertentiënZaterdags 25 cent per regel 2di/2 cent per regel voor gewone advertentiëuZater dags 80 cent per regel. Voor ingezonden mededeeling*'- wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiëu, waarfn betrekkingen word*» aangeboden of gevraagd, buur en verbuur, koop verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30 woordc Dit nummer bestaat uit twee bladen. Catholica t Is bekend:'Catholica non leguntur, d. w. z.: Katholieke geschriften worden niet gelezen. Wij dachten hieraan weer, toen we in de Nieuwe Amsterdammer" een artikel lazen óver advies-hu re aux voor beroepskeuze. Het goed recht van dergelijke adviesbu reaus wordt bepleit, terwijl er betoogd wordt, dat voor de goede werking dezer bureau's een klassifioatie van^ beroepen jvolgens .lichamelijke, geestelijke en psychi sche gesteldheid- vereischt wordt. Daaraan .wordt echter, zegt de schrijver van bedoeld artikel de heer J. Kleefstra in ons land niets gedaan! En een, Rijks-stiidie- centrale tot bevordering van beroepsvoor lichting acht hij dan ook ten dringendste gewenscht. Dat de regeering aan odien wensch blijkbaar nog geen gehoor wil ge ven, is voor hem een steen des aanstoots. 't. Is toch frappant, dat zoo iemand met (yeel kennis-vertoon over adviesbureau's yoor beroepskeuze durft schrijven, terwijl hij blijkbaar niet slechts de Katholieke g e- schri'ften ongelezen laat, maar ook blind is voor de instellingen der Katholie ken. Weet de heer K. niets van een advies bureau voor beroepskeuze, verbonden aan het Centraal Bureau voor de R. K. Vak organisatie, Drift 12, Utrecht? Zeker, dat bureau zal nog vervolmaakt en vervolle digd moeten worden maar 't is er al en't mag er ook" zijn! En de Room- schen hebben het opgericht zonder één cent regeeringssteunZij hebben zulk een bureau nuttig en noodig geoordeeld en een daad gesteld! Niet van gehoord of niet van gelezen? Een der laatste afleve ringen van het ,,Kath. Soc. Weekblad" bevat over dit Bureau een zeer interessant artikel van de hand des heeren A. J. Oost- dam, waarvan de lezing den heer Kleefstra tut nut kan strekken en wat voorkomen kan, dat hij een blunder maakt als bij zijn jongste artikel in de „Nieuwe Groene" waardoor het wetenschappelijk peil van dat weekblad niet verhoogd is geworden. f De rechtmatige overheid Kardinaal Mercier heeft eenmaal deze jwporden gesproken: ,,De eenige rechtmati ge overheid is die van het land". 1 Ongetwijfeld deed de waardige, Belgische Kerkvorst deze betekenisvolle uitspraak etóer den druk der omstandigheden, toen K* Duitsche -volk de Belgische grenzen w&fihreed, en er wilde regeeren, als mre het de eenige overheid, Gisterenavond hoorden we boven aange- kilden zin herhalen door een Belgisch ad- yocoat, en ons gaf die rijkelijk stof ter nabetrachting. Dn eenige rechtmatige overheid is die yan het land! Volk van België: begrijpt déze woorden van uwen' Kardinaal. Voelt ge de beteekenis, welke ze inhoudt in deze dagen van annexionisme? Gij Belgen, die ons Limburg en ons Vlaanderen wi.lt voegen bij uw land, b'eseft ge niet, dat de overheid van die streken een rechtmatige is? Dat die overheid staat onder Hollandsche vlag met aan het hoqfd koningin Wilhelmina? Zeker, de eerlijke Belg zal het woord' yan Kardinaal Mercier weten te eerbiedi gen. Hij zal zich niet laten beïnfluenceeren door enkelen, die er hun dagelij ks'che' be zigheid van maken, onze zuidelijke bewo ners in vuur en vlam te zetten, door hen - tegen hun wil in tot a.s. Belgische onderdanen te promoveeren Derhalve: de eenige rechtmatige overheid Is die van het land. En, volgens getuigenis van België's grooten kardinaal, moeten Vlaanderen en Limburg dus blijven onder de Kroon van Holland. Politieke stakingen in Duitschland. Eon monarchistische organisatie in Rusland? Wilson weer naar Europa. OVERZICHT. Blijkens de berichten, heeft de stakings beweging in Duitschland zich ook tot Ber- hjn uitgebreid en is het daar reeds tot nieuwe onlusten gekomen. De. eisehen, die gesteld worden, zijn tweeërlei, maar de politieke domineeren. Men eischt 0. a. erkenning der arsolra- uen, opheffing van de militaire rechtban ken en van den militairen staat van be- e£. in vrijheid stellen van politieke gevan genen en hervatting van de politieke en ^economische betrekkingen met de Russi- 6c"e sovjet regeering. De laatste eisch wijst met voldoende 1 gelijkheid op den oorsprong der bewe eg en men begrijpt de vrees van de so cialistische „Vorwarts" er voor. Het zijn e meest radicale elementen, die garen trachten te spinnen bij de agitatie die mede Wekt is door de onafhankelijken en de ^«aal-democraten. De onafhankelijken en wel met de Spartacisten mee, de ciaal-democraten krabbelen, nu de bewe- E'ng hun boven het hoofd groeit, terug. Duitschland. De nood. o [f,Pnt*or c'en titel: „Geneeskundige be- 0 omvingen over onzen voedingsnood en e gevolgen voor de volksgezondheid". heeft prof. dr. F. Fischez te^München, een artikel geschreveh' in de „Müiï'ch. Med. Wochenschrift", waarin van den toestand gezegd wordt, dat aan hongersnood niet te ontkomen zal zijn wanneer niet binnen korten tijd hulp verstrekt wordt. Men kan wel zeggen dat de bevolking in de steden circa 15 tot 20 pet. van zijn lichaamsge wicht verloren heeft. Dit moest uiteraard op zieke en zwakke menscheh een nood lottige uitwerking hebben en wat de ge zonden betreft, openbaarden zich spoedig als gevolgen der vermagering buikbreuken en darm verzwakkingen, benevens een be langrijke' toeneming van het aantal ope raties wegens beklemde breuken. Dit leidde in den aanvang' van 1917 tot de eerste verschijnselen van honger-epide- mie, die sedert steeds meerdere slachtof fers heeft gemaakt. Maar het ergste was nog wel de toeneming van de tubcrculose- sterfte. Per 10,000 inwoners steeg zij van 15.7 tot 31.7. En naar evenredigheid steeg ook het percentage van de overige chroni sche ziekten. Een ontzaglijke toeneming onderging ook het sterftecijfer van de oude men- schen. In alle deelen van Duitschland kwam zulks tot uiting. Do moord op Liebknecht en Rosa Luxemburg. De „Berliner Börsen Courier" deelt me de, dat de krijgsraad, belast met het on derzoek naar den moord op Liebknecht en Rosa Luxemburg, vier officieren heeft ge vangen laten nemen, die aan dezen moord schuldig zouden zijn. Nieuw oproer. Het gepeupel heeft ernstig huisgehouden te Berlijn. Twee-en-dertig politiebureaux zijn dóór de menigte bestormd. Die politie officieren, die op verschillende punten de menigte trachtten te kalmeeren, werden mishandeld, aldus Wolff. In het bijzonder had men-het op de ju welierswinkels gemunt, waar een groote hoeveelheid kostbaarheden buitgemaakt werden. Herhaalde malen werd beproefd het politie-presidium te bezetten. Des nachts om twee, vier en .vijf uur werd een aanval ondernomen, maar de politie wist zich er met behulp van militaire verster kingen te handhaven. Zeer ernstige excessen hebben in de voor stad Lichtenberg plaats gehad. Een politie bureau werd bestormd,'hetgeen aanleiding gaf tot oen vuurgevecht, waarbij een wachtmeester gedood en twee anderen zoo zwaar gewond werden, dat zij reeds overleden zijn. Van de aanvallers moeten acht personen gedood of gewond zijn. e Gisteravond laat drongen drie soldaten het kantoorlokaal van het RijTcevprhnnrf tegen de sociaal-democratie binnen, bonden den kassier vast en maakten zich meester van 40,000 Mark. De onrust buiten Berlijn. De algemeene staking van burgers en arbeiders duurt voort. Tot groote ordever storingen is het niet gekomen. In de krin gen van de burgerlijke stakingsleiding wordt de hoop uitgesproken, dat de arbei dersstaking binnen enkele dagen onder drukt zal zijn. Het heet,'dat aan de giste renmiddag hier aangekomen postvliegtui gen BerlijnLeipzigWeimar, door ge machtigden van den arsolraad belet werd de postzakken te ontladen, zoodat ze met volle postzakken naar Berlijn moesten te- rugkeeren. De door de Spartacisten te Zeitz gear resteerde kap.itein v. Winterfeldt moet naar Leipzig zijn overgebracht. Engeland. Sic transit De regeering heeft het aanbod aanvaard eener groote scheepsbouwfirma te Middles- bro om zeven der grootste Duitsche duik- booten te koopen, welke thans te Harwich liggen, mits zij deze sloopt cn als oud ijzer verkoopt. Rusland. Een monarchistische organisatie? Een draadloos telegram van het Peters- burger Telegraafagentschap maakt vol gens een Wolff-bericht uit Weenen melding van een in November 1917 te Koslow ge stichte contra-revolutionairemonarchisti sche organisatie onder den naam „Orde van Romanoff". Zij bestond hoofdzakelijk uit adellijke officieren en studenten en on derhield betrekkingen met de geallieerden. Bij de Sovjet en het Roode leger had zij spionnen en zelfs terroristische korpsen om opstanden enz. te verwekken. Toen echter beleend werd, dat de geallieerden Rusland niet binnenrukten, viel de organisatie uit een "en werd zij ten slotte ontbonden. Vereenigde Staten. Amerika mandataris in Armenië. Wilson heeft verklaard, dat Amerika be reid is een mandaat van den Volkeren bond voor Armenië te aanvaarden. Wilson naar Europa. Wilson vertrekt beden weer naar Euro pa. Vannacht om 12 uur is het nian-daat van den ouden Senaat afgeloopen en ne men de nieuwe Senatoren bezit van hun zetels. De Senaat zal dan nog veel meer tegenstanders van Wilson tellen en reeds hebben meer dan een derde der nieuwe Se natoren instemming betuigd met een mo tie van Senator Lodge, om hef plan voor den Volkerenbond niet goed te keuren. Stakingen. De 1-6,000 havenarbeiders alhier, die in Januari op telegrafisch verzoek van Wil son de aangekondigde staking uitstelden, Rebben deze thans blijkbaar hervat. De scheepvaart staat zoo goed als stil. De stakers eisehen 30 pet. loonsverhooging en den achturigen werkdag. Afrika. De nieuwe Emir verdrongen! Het departement van Indië te Londen heeft, naar Reuter seint, vernomen, dat de Sardar Araan Oellah Khan, de derde zoon van den overleden emir, zich zelf tot emir heeft uitgeroepen te Kaboel, en dat Nasi Oellah, die zich te Jalalabad tot emir had uitgeroepen, zich aan Aman Oellah onderwierp. Er zullen spoedig meer nikkelen stuivers worden aangemaakt. - rantsoen van koper is verhoogd. De bijzondere verloven aan dienstplich tige militairen moeten zoo ruim mogelijk worden gegeven. De minister van Financiën heeft zijn voorstel betreffende de Inkomstenbelasting in dien zin gewijzigd, dat do heffing der belasting eerst bij f 300 aanvangt. Het kaasrantsoen i3 van 2y2 o«3 per 2 weken verminderd tot 1 y2 ons over hetzelf de tijdvak. Liquidatie Distributie. De minister van Landbouw lieeft inge steld een Rijkscommissie van toezicht op de liquidatie der vereenigingen, ingesteld tot regeling van den uitvoer en de distri butie van bepaalde goederen. Daarin zijn benoemd: tot voorzitter mr. L. J. A. Trip, thesau rier-generaal van financiën, en tot leden: J. A. la Gro, president-directeur der N. U. M.; D. L. Wolfson, referendaris Landbouw; J. N. Luca's, chef qentrale accountancy bij Landbouw; H. A. Tromp, directeiir Rijks Centraal Administratiekantoor voör distri butie van levensmiddelen, en J. Bakker, commies bij Landbouw., Wittebrood. Naar mei! aan de „Msbd." meldt, zal zeer spoedig de samenstelling van bet witte brood weer wijziging óndergaan. De bloem zal Worden vermengd inet aardappelmeel. De meelfabrieken ontvangen- voor dit doel ditmaal gedroogde aardappelen, die zij zelf moeten raaien. r Vee naar Frankrijk. Naar wij van het bestuur van de Prov. Vereeniging van veehouders in Z.-Holland vernemen, is het zeer wel mogelijk, dat er een zending van 1000 of 1200 stuks vee naar Frankrijk zal worden geëxporteerd. Het is te verwachten indien deze zen ding naar wensch slaagt, dat er meerdere uitvoer zal plaats hebben, ook naar an dere landen. In dezen tijd van onzekerheid blijft het mogelijk, dat van dien uitvoer voorlöopig nog niets komt. Het is echter voor de veehouders wel licht gewenscht de oogen goed open te houden. Kolen voor visch. DeJieeren Osendarp, S. Koster en Joh. Polderman, zijn naar België geweest om te trachten met de autoriteiten een over eenkomst te sluiten, waarbij België"kolen afstaat voor de trawlvisscherij, in ruil voor visch. De heeren zijn weer van de reis terug gekeerd, en, naar men zegt, hebben hun bemoeiingen gunstig resultaat gehad. Wij zullen kolen krijgen en daarvoor visch moeten leveren. Koper. De uitvoerende commissie van de N. O. T. meldt dat "het rantsoen voor koper is verhoogd tot 3500 ton per jaar, als volgt verdeeld: koper en koper-legeeringen 6000 ton, koperen artikelen, behalve koperdraad en kabels,4000 ton, koperdraad en kabels 3500 ton. Journalistiek. De „Meijerijsche Courant", welk bla^l te Eindhoven thans driemaal per week uit komt, zal van 1 April af dagelijks ver schijnen. EERSTE NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG. Nu de Hoogwaardige Bisschoppen van Nederland liun hooge goedkeuring hebben verleend aan de plannen van hot door hen in het leven geroepen Comité voor de alge meene Katholiekendagen, kunnen de vol gende mededeelingen worden gedaan om trent den eersten Katholiekendag, welke, zooals reeds vermeld werd, dit jaar zal ge houden worden te Utrecht op 23, 24 en 25 September. 1. Het algemeene onderwerp, dat zoowel in de groote vergaderingen als in de sectie vergaderingen door de verschillende spre kers zal worden behandeld, is: De zaak der Katholieken in den komenden tijd. Nieu we stroomingen breken zich baan; en daar om meende het Comité niet beter te kunnen doen, dan de Katholieken te wijzen op de belangrijke taak, die zij irj de komende tij den te vervullen hebben. Een leidraad voor die taak wordt gevonden in de Vredes- encycliek van onzen Heiligen Vader Paus Benedictus XV; en men kan dan ook zeg gen, dat de verhandelingen op dezen Ka tholiekendag zullen vormen een commen taar op die Encycliek, welke om haar rij ken inhoud gekend dient te worden door geheel ons katholieke volk en gemeen-goed moet worden van allen, die den ernst der tijden verstaan. Aan de verbreiding van de kennis dier Encycliek een krachtigen stoot te geven en dus de katholieken van Neder land te wapenen voor den_ komenden tijd, is het groote doel van dezen Katholieken- dag. De Paus noemt vier oorzaken ,van de ellende, waarin de maatschappij in onze dagen gedompeld is. Vooreerst de ve«keer- de vrijheidsidee, welke zich uit in den haat tegen ieder gezag; ten tweede de verkeerde gelijkheidsidee, waarvan het voornaamste verschijnsel is de prediking van den klas senstrijd; ten derde de verkeerde broeder schapsidee, welke 'tot gevolg heeft, dat de liefde onder de menschen verdwenen is; ten vierde de al te groote zucht naar aard- sche goederen en aardsch genot. Ook de Katholieke Kerk heeft hare ideeën van vrijheid, gelijkheid en broederschap, ter wijl zij bovendien het doel van den mensch niet laat opgaan in het aardsche maar den dienst van God als 't hoogste beschouwt. Welnu, het is de taak der katholieken, om deze vier Roomsche daden in 'den komen den tijd vooral practisch te beleven en in daden om te zetten. Daarom zullen de vier eerste sprekers op de groote algemeene vergadering behande len de katholieke ideeën omtrent vrijheid, omtrent gelijkheid, omtrent broederschap en omtrent het godsdienstig leven. Als de twee groote middelen tegen de kwalen van onzen tijd noemt Benedictus XV het katholieke vereenigingsleven en het herstel der katholieke staatkurfde. Daarom zullen de vijfde en zesde spreker op de groote algemeene vergaderingen uit eenzetten het nut en de beteekenis van het katholiek vereenigingsleven eri van de ka tholieke staatkunde. Dezelfde eenheidsgedachte, waardoor de zes redevoeringen op de vïer algemeene vergaderingen worden gedragen, vormt ook het steunpunt van de inleidingen, die op dé elf sectievergaderingen, welke op Woensdag 24 September plaats hebben (vijf in den ochtend en zes in den middag) zul len gehouden worden en waarbij debat zal worden toegelaten. Worden op de alge meene vergaderingen de groote lijnen uit gestippeld van de taak, die de katholieken in den komenden tijd wacht, in de sectie vergaderingen zal getreden worden in na dere détails, en zal besproken worden de wijze, waarop zij op verschillend terrein die taak hebben te vervullen, m. a. w. hoe de katholieke gedachten practisch.tot uiting moeten worden gebracht en aan de ver spreiding er van moet worden medege- wërKT." Allereerst is noodig een Kraeuuge moei der zuiver-godsdiënstige vereenigingen, (zooals H. Familie, Derde Orde, Maria- Congregatie, enz.). Ten tweede is noodig een diepere kennis van en een inniger medeleven met de. Li turgie van onzen heiligen godsdienst. Ten. derde moet het werk der Geslo ten Retraiten en der Volksretraiten krach tig worden gesteund. Ten vierde moet de actie van „Voor Eer en Deugd" zoowel door de particulieren als door de overheid worden bevorderd. Ten vijfde is het noodzakelijk, dat voor al in den komenden tijd de Missie-actie met energie worde ter hand genomen. Ten zesde dient de volle aandacht der katholieken te worden geschonken aan het V rouwen vraagstuk. Ten zevende, de Jeugdorganisatie is on getwijfeld van de grootste beteekenis voor de toekomst van de Kerk en ons Vaderland. Ten achtste, in verband daarmede, dient ook het vraagstuk der Ontspanningsver- eenigingen ernstig onder de oogen te wor den gezien. Ten negende ook de vraag, in welke rich ting het Onderwijs zich zal ontwikkelen, is voor de katholieken van het grootste be lang. Ten tiende, Pers en Lectuur zijn twee uiterst voorname factoren tot het bewaren en het verspreiden van de katholieke ge dachten. Ten elfde, ook de katholieke Drankbe strijding kan in den strijd onzer dagen uit nemende diensten verrichten. Deze elf onderwerpen, die in elf verschil lende secties zullen worden behandeld, zijn dus de nadere uiriverking van de zes groo te gedachten, die op de vier algemeene vergaderingen worden naar voren ge bracht, en vormen met deze dus één ge heel. Dat nog niet meer punten ter behan deling werden opgenomen, vindt zijn grond in de noodzakelijkheid van beperking. 2. Het heeft in het Comité, een punt van ernstige overweging uitgemaakt, of het geen aanbeveling verdiende, om in de sec ties de verschillende standen afzonderlijk te doen -vergaderen, zoodat de Nederland- sche Katholiekendag het karakter zou ver krijgen van hetgeen men kan noemen een Bondsdag. Dit idee is prijs gegeven om de volgende reden. Het houden van Neder- landsche Katholiekendagen heeft geens zins ten doel, de Diocesane Katholiekenda gen te doen verdwijnen. En daar enkele Diocesane Katholiekendagen reeds het karakter van .Bondsdagen bezitten, mag het overbodig genoemd worden, een nieu wen Bonusdag te organiseeren. Het Comité besloot daarom, de verschillende secties niet te bestemmen voor de bespreking van onderwerpen, die voor de afzonderlijke standen van belang zijn, maar ze te wijden aan de behandeling van punten, die het katholieke volk in zijn geheel raken. Hierbij zij echter vermeld, dat het Co mité volstrekt geen bezwaar heeft, dat af zonderlijke bonden, indien zij zulks verlan gen, op een der dagen van den Katholie kendag een Bondsdag in Utrecht organi seeren. Indien zij van zulk een plan vóór; Brandslojfeneommissie district Leiden De Brandstoffen-Commissie maakt bF kend, in aansluiting met de publicatie d.d< 3 Maart, dat de schuit met briketten ligC aan de Oude Vest tegenover de Lakenhal en dat er ook gelegenheid bestaat de briket ten af te halen aan de Holl. Commercieels en Industrieele Maatschappij aan den Hee ren weg tegen den prijs van f 2.per 75 K G. 2238 De Directeur van het Brand- stoffenbureau, KRAMER. Leiden, 5 Maart 1919. 1 Mei a.s. opgave doen aan den secretaris van het Comité, prof. Aengehent te War mond, zullen die vergaderingen als neven vergaderingen van den Katholiekendag worden erkend, en zullen zij als zoodanig ook opgenomen worden in het Programma boek en het Verslagboek. Ook op de Duit sche Katholiekendagen kent men dergelij ke nevenvergaderingen, en ook daar wor den zij in het Programma en in het Ver slag opgenomen. Het is-reeds bekend, dat één Bond zijn voornemen daartoe heeft te kennen gegeven, n.l. de £ond van de be oefenaars der z.g. vrije beroepen, die on- langsln Den Bosch werd opgericht, en die op den eersten Nederlandschen Katholie kendag zijn eersten Bondsdag hoopt te houden. 3. Het Comité verwacht niet zonder re den de grootste belangstelling voor deze eerste nationale betooging van de Katho lieken van Nederland. Reeds bleek het en thousiasme zoowel in de pers, als in par ticuliere gesprekken. De prijs voor den toegang tot de verschillende vergaderingen zal dan ook zóó laag worden gesteld, dat zij binnen ieders bereik valt, en dus allen zon der onderscheid aan deze grootsche uiting van ons katholieke leven kunnen deelne men. Daarom echter meent het Comité met fles te meer vertrouwen een beroep te mogen doen op degenep, die er toe in staat zijn, om als LID van den Katholiekendag toe te treden tegen betaling van tien gulden. Dat lidmaatschap géaft recht op vrijen toe gang tot alle vergaderingen en op liet gra tis Verslagboek. Afgezien nog van de an dere onkosten, die een betooging als een nationale Katholiekendag meebrengt, zal de uitgave van deze twee boeken in de te genwoordige omstandigheden vooral veel geld eisehen. Hoe groeier dus het getal is van hen, die 'door een storting van tien gulden de noodzakelijk liooge kosten hel pen bestrijden, des te lager zal de prijs loinr.mv ö-ps-.trdd tv.irïïpn vim Hntréekaar- ten voor diegenen onder onze Roomsche medebroeders, die in de maand September zoo gaarne aan de machtige uiting van ons katholieke leven willen deelnemen, doch zich daarvoor slechts een kleine uitgave kunnen getroosten. Het comité ziet dus met vertrouwen een beroep op het solidariteitsgevoel vgn onze meer bemiddelde katholieken,om door ruime inteekening op het lidmaatschap mogelijk te maken, dat onze eerste Neder- landsche Katholiekendag in werkelijkheid zij een dag van hefgelieele Roomsche volk. In de maand Maart zullen de daartoe aan gezochte propagandisten komen aanklop pen. Korte Kroniek, Door den heer jhr. inr. L. A. Schuy- lenburgh, burgemeester van Bennebroek, is aan H. M..de Koningin ontslag aange vraagd tegen 1 Mei. De opheffing van het vluchtoord te Nunspeet is volgens de „Msbd." zeer aan staande, De nog weinig in getal zijnde be woners worden naar Uden overgebracht. Prof. J. Klopper te Delft heeft we gens vertrek naar Indië ontslag als ge meenteraadslid genomen. Leger en Vloot. EEN FRISSCHE LEGERORDER. "De minister van Oorlog heeft de volgen de legerorder uitgevaardigd. Aangezien gebleken is dat bij verschil lende onderdeelen van het leger niet steeds zooveel bijzonder verlof wordt verleend als op grond van de uitgevaardigde bepa lingen mag worden verwacht, wordt ter kennis gebracht, dat, met inachtneming vari de belangen van den dienst, het aan tal dienstplichtigen, hetwelk bijzonder verlof geniet zoo hoog mogelijk moet worden opgevoerd, daarbij dus geen reka-. ring houdende met een eventueel percen tage van toelaajbare afwezigheid. Het voor wacht- en bewakingsdiensL •detachementen, employementen en oplei dingen onder de wapenen te houden pei- soneel moet tot liet strikt noodige* worder" beperkt. Overeenkomstig het dienaan gaande bepaalde in de order van den Op perbevelhebber van Land- en Zeemacht 'vAn 2') Januari 1917, worden drie wacht- vrije nachten voldoende geacht. Indien, in verband met het vorenslaan- de, voor bijzonder verlof geen voldoend aantal, op grond van economisch of per soonlijk belang, in aanmerking komt, ba- hoorei» de alsnog beschikbare verlofplaat sen te worden aangevuld met hen, dia, om welke redenen dan ook, den wensch ta kei ner geven in het genot van zoodanig verlof te worden gesteld, daarbij begin nende met hen die het langst onder da wapenen zijn.

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1