Uit de Omgeving product uit de Voorschotensche fabriek. Verder zagen we er het zilveren embleem, eveneens door de firma Van Kempen ver vaardigd en aangeboden aan generaal Snijders bij diens aftreden als opperbevel hebber. Alle genres te vermelden is hier ondoen lijk. De firma heeft haar voorname kunst toegepast ook op serviezen, boealen en an dere. We zagen er ten slotte kunstige, ge- styleerde dieren, naar ontwerp van Tjipke Visser. Ook nu heeft de firma Van Kempen een van de kostbaarste stands ter Jaarbeurze. N. V. Ccnsïructie-werkplaatseu, Grofsmederij en Machinefabriek v/h. Van Egmond Co., Leiden. Men weet, dat deze fabriek zich speciaal toelegt op ijzer-constructies volgens teekc- ning, grafisch berekend, naar ingezonden ontwerpen. En de reputatie van de firma Van Egmond mogen we evenzeer gunstig bekend achten. Wat al grootsehe werken heeft zij niet tot stand gebracht. Dat moch ten we nu weer constatecren vanaf dc tal rijke foto's der uitgevoerde stukken. We noemen als bijzondere producten Holland", een nieuwe type kraan voor nieuwbouw, die o. a. ook steigers kan ver vangen en verrijdbaar is. Dan de teer-re- servoirs voor de gasfabriek te Amersfoort; het bunkergebouw van de Alkmaarsche gasfabriek, en de GO-tons kraan van de Electrische Centrale te Geèrtruidenberg. Maar ook in het buitenland heeft de fir ma Van Egmond zich naam verworven, en noemen we een voor Java geleverde kabel- brug, met een overspanning van 80 a 100 M. Dat zegt voldoende. Deze Leitjsche industrie moge voortgaan dergelijke grootsehe werken uit te voeren. Onze stad mag er trotsch op zijn. Korte Kroniek, Te Amcrongon is woningnood. Er is een woningbouwvereniging opgericht zeker een gevolg van het verblijf van den Duitschcn keizer. De paardenmarkt te Deventer op 3 Maart zal niet doorgaan wegens bet heer- echen van besmettelijke ziekten in den omtrek. De gemeenteraad van Krommenie heeft besloten de kermis weer in te voeren naar aanleiding van een adres van de neutrale middensfandsvereeniging. Te Vlaardingen is overleden de ge meente-archivaris J. Hoogendijk. De gemeenteraad van 's-Hertogen- bosch, heeft den gemeente-sfceretaris ge schorst wegens onregelmatigheden in de administratie. B. en W. van Heerlen stellen voor een 6traatbelasting in te voeren. Te Delft is, 61 iaar oud, overleden de heer W. O. A. Lang, oud-wethouder dier gemeente. Volgens een bericht in dc ,,N. R. Ct." zal de 3e serie thee- en koffickaarten niet uitgegeven worden. Het gelieele personeel van het Distri butiebedrijf te Amersfoort heeft tegen 1 Juni ontslag gekregen. Te 's-Gravenlidge is een aantal brood kaarten ontvreemd, bij welke diefstal ook eenige agenten van politie betrokken zou den zijn. 1 De journalisten, die in dienst zijn van de uitgevers van bladen, zullen in de On gevallenwet worden opgenomen. Te Zwolle is onder leiding van den heer H. J. van Groenendal tot stand ge komen de vereeniging van afdeelingen van den Bond van Crisisambtenaren voor de provinrie Overijsel. De heer H. J. van Groenendal werd tevens benoemd tot lid van het hoofdbestuur. Gemengde Berichten. Familiedrama? Zondagmiddag is de heer D. uit Tilburg, die te Valkenburg met vrouw en dochter op het perron stond te wachten, onder den binnenkomenden trein geronkt, en overreden. Deerlijk verminkt werd hij opgenomen. Men vreest voor zijn leven Vermoed wordt, dat men hier met een familiedrama te doen heeft, daar de vrouw en dochter met denzelfden trein vertrokken, zonder zich verder om hun echtgenoot en vader te bekommeren. Gasvertikking. Te Assen is dc wedu we Meyer door gasverstikking gestorven. Inbraak ir. een pastorie. Te Voen- darn is Zondagnacht in de katholieke pastorie ingebroken. De pastoor hoorde geraas in een kamer, sloot die af en waar schuwde de politie, die de twee inbrekers inrekende. Eén was een gewezen pupil van den pastoor. Moord te Erp. Te Erp hebben inbre ker? den 82-jarigen landbouwer P. B. des nachts met revolverschoten gedood. Zijn broer heeft 5 schoten in het been gekre gen. De inbrekers zijn gevlucht. Overreden. Op de lijn VenloEindho ven is op het station Horst, een rangeer der overreden en gedood. Aanranding. Gisterenmorgen liep de koopman H. E. op de Zomervaart te Haar lem, toen hij plotseling door een drietal mannen besprongen werd, die hem zijn portefeuille inhoudende f C00 afhandig maakten. Nijd. Te Elburg heeft zekere v. S. uit minnenijd mot een revolver op v. B. ge schoten, die ernstig aan de dij is gewond. Brand. De StoomsclToenenfabriek der firma Massuger en Van Poppel te Waal wijk is geheel afgebrand. Door het kracht dadig optreden der brandweer wist men de belendende perceelen, w. o. de carton- nagefabric-k De Atlas, te behouden. Overreden. Dinsdagavond overkwam den rangeerder M. bij het rangeeren van wagens op het stationsemplacement te Dor drecht een ongeluk, dat hem het leven kostte. Op het oogenbllk, dat hij tusschen de wagens uit wilde springen, bleef zijn rech terschoen vastzitten tusschen het steun punt van een wissel, met het gevolg, dat hij door de wagens werd omvergeslingerdL Beiae been®n werden hem zoo goed als ver brijzeld. Ook bekwam hij wonden aan zijn armen. Per brancard werd *hij terstond naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij na eenïgen tijd overleed. Verdronken. Men meldt uit. Briéllei Gistermiddag werd uit de watering bij liet huis te Brugge levenloos opgehaald het lijl^ van de weduwe Kemp, die eergister avond door de duisternis misleid, aldaar was verdronken; Moordaanslag. In den nacht van Zon dag op Maandag is in de Jodenstraat te Venlo door den 19-jarigen F. C. in vereeni ging met eenige andere personen en op aandringen van mej. M. P. een aanslag gepleegd op P. Bouten. 's Avonds was het reeds tot een woor denwisseling en handtastelijkheden geko men tusschen C. en B. De politie had daar een einde aan gemaakt, doch de personen, die min of meer onder den invloed van den drank verkeerden, lieten hun booze stemming niet. zon varen. Tegen kwart voor 3 uur ontmoetten zij elkaar weer en liep de ruzie zoo hoog, dat C. op een af stand van 10 meter op zijn tegenstander vuurde en wel met B.'s dubbelloops jacht geweer. Het hagclschot (report) drong in B.'s linkerarm, terwijl eenige korrels in dc nabijheid van het hart in de longen door drongen. De getroffene werd naar het gasthuis overgebracht, waar werd geconstateerd, dat de wonden levensgevaarlijk zijn. De dader, de 19-jarige F. C. en mej. M. P., die hem aanspoorde tot den aanslag, zijn beide in verzekerde bewaring gesteld, het geweer en eenige doozen pat i onen in beslag genomen. De aanleiding tot den aanslag was min nenijd en de drank speelde daarbij een groote rol. „N. Venl. Crt." Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Staatsbegroting voor 1919 HOOFDSTUK X (ARBEID). Voortgegaan wordt met de behandeling van hoofdstuk X van de Staatsbegrooting voor 1919, Jlle Afdeeling (Arbeidersverze kering). De heer Sanne s (S.D.) hoopt dat de Minister niet te veel zal vasthouden aan de theorie, doch spoed zal maken met de voorbereiding van zijn wetten. Op den steun van spr.'s fractie kan hij dan staat maken, nu bevrediging in het uitzicht is op het punt der verzekering. Vervolgens komt hij op voor hen, die uitgesloten zijn kraehlens art. 369 der In validiteitswet. Daarbij beroept hij zich op uitlatingen van minister Ruys de Beeren- brouck. In verband met den hoogen leef tijd der betrokkenen vraagt hij een rege ling bij noodwet. In een motie stelt hij een uitspraak van de Kamer voor om dit te bereiken. De motie komt tegelijkertijd aan de orde. De heer Snoeck II enkemans (C.H.) verdedigt een kinderfonds. Het is zijn bedoeling dat belanghebben den een fonds zullen oprichten tot steun van groote gezinnen. Vervolgens bepleit hij een uitbreiding van de ziekte-verzekering tot alle arbei ders die onder de invaliditeitsverzekering vallen. De uitbreiding van de invaliditeitsver zekering tot de zelfstandig werkenden is in het uitzicht gesteld door middel van een vrijwillige verzekering met bijzondere voordeelen. Spr. meent dat de minister hierbij toch voorzichtig moet zijn, omdat hij vreest dat dit plan ten slotte toch niet geheel of bevredigend zal slagen. De groo te massa zal toch niet toetreden. Tegen de motic-Sannes heeft hij be zwaar, omdat deze vooruitloopt op het te verwachten wetsontwerp. De heer De M u r a 11 (U.L.) verdedigt nogmaals zijn motie tot verhooging van de ouderdomsrente en verwijt den heer Sannes, dat deze niet eerder zijn motie heeft ingediend om ook de niet-loonarbei- ders onder de wet te brengeiv Z. i. had dit bij de algemeene beschouwingen moe ten geschieden. De heer Rutgers (A.R.) bestrijdt de motie-Sannes, omdat deze thans niet noo dig is, nu herziening der wet aanslaan de is. De heer D u y s (S.D.) acht de ziekte verzekeringswet nog niet de ziektegeJd- wetten. Het verheugt hem dat deze mi nister er verzekeringswetten van wil ma ken. Hij verdedigt voorts de verleening der ouderdomsrente op 60-jarigen leeftijd. Ten slotte beveelt hij de motie-Sannes aan. Hij dieht een motte in, waarin de- Ka mer als haar oordeel uitspreekt, dat de ouderdomsrente resp. tot f 5 en f 7.50 moet worden verhoogd en dat de leeftijds grens tot 60 jaar moet worden verlaagd. De heer Kooien (R.-K.) acht de mo tie Sannes overbodig, nu de wetten in aantocht zijn, die doze regeling in orde brengen. De heer R e ijtn e r (R.-K.) betoogt aan de hand van verschillende citaten van mannen van links, dat er in de Raden- wet vele gezonde denkbeelden voorkomen en hij acht daarom de aanvrage van een credietwet alleszins billijk. De rechterzij de is z. i. in het gelijk gesteld. Dc minister van Arbeid, de heer Aalberse, beantwoordt de opmerkin gen, betreffende de Ongevallenwet. Het geschikt maken van de patiënten heeft spr.'s volle aandacht en jm de wijziging der Ongevallenwet zal deze kwestie wor den geregeld. Uitbreiding van de ziekteverzekering is bepleit. Hij acht het noodig naar unifor miteit te streven ten aanzien van het be" grip „arbeider", dat in de drie groote ver" zekeringswetten geheel verschillend is. Spr.'s hoofddoel 2al ondanks de moeilijk heden streven naar eenvormigheid. Opne ming van de ziektebehandeling in de ziek teverzekering heeft spr. reeds eerder prin cipieel behandeld. Spr. zal een regeling voor de ziektebehandeling ontwerpen voor personen van zekere economische positie en dan zal hij zoeken naar een aansluiting tusschen de ziektebehandeling en de ver zekering. Hoe dat zal geschieden is hom nog onbekend. Dc invaliditeitsverzekering en de ziekteverzekering kunnen niet tege lijk in werking gesteld worden om de ra den van arbeid niet te overladen. Bij dc invoering van de invaliditeitswet zullen 1.600.000 personen betrokken zijn. Dat al leen geeft een enorm werk aan de raden van arbeid. Spr. heeft, het plan reeds da delijk na de aanneming van de credietwet een cursus te openen voor ambtenaren, zoodat deze bij' de invoering goed ge schoold zullen zijn. Om de invoering van de ziekteverzekering Ie bevorderen zal spr. een kleine staatscommissie instellen, die een opt werp voor uitvoering van de ziekteverzekering zal voorbereiden. Dit- geschiedt, dus terwijl de invaliditeitswet in werking wordt gesteld. In de Raden wet heeft spr. met opzet geen prineipieele wijzigingen^ aangebracht Hij liet dus ook dc kwestie russen of de werknemers de meerderheid moeten heb ben in de raden van arbeid. Het komt hem bovendien beier voor aan het pari teit sstelsel vast te houden. De v r ij w i 1- lige verzekering zal hij in voeren met een overgangsbe- paling als in art 369 der inva liditeitswet. Spr. heeft allé hoop, dat het mogelijk is ten aanzien van de ouderdomsrente tot een bevredigende oplossing le komen, op dat eindelijk de strijd zal uit zijn en de ouden van dagen eindelijk hun steun zul len krijgen, die wij allen aan hen willen geven. Bij de invoering van de wetten is het noodig, dat zij populair zijn bij dc ar beiders. Spr. heeft dus slechts gezocht naar die wijzigingen, die de wetten voor allen aannemelijk zouden doen zijn. Een tegenvaller is daarom voor spr. geweeft, dat nu weer twee moties zijn ingediend, die trachten een anderen weg te zoeken. Hij kan niet verder gaan dan thans is aangegeven. In Mei komen de wijzigingen voor de invaliditeitswet bij de Kamer in. Het is dus mogelijk, dat op 3 December van dit jaar de invaliditeitswet in werking zal treden met de overgangsbepalingen. D c motie Sannes is daardoor on" noodig en ongewcnscht. Ze zal geen uitwerking hebben. De motie Duijs besprekend zegt spr., dat hij den leeftijd op 65 jaar zal brengen. Verder gaat hij niet. Hij zou er over ver baasd zijn als deze motie serieus is be« doeld. De motie De Muralt is spr. sympathiek. Het wetsontwerp om het gevraagde uit te voeren is kant en klaar gereed. De heer Rutgers (A.-R.) stelt voor de discussie të sluiten. De Voorzitter: De voorstellers van de moties hebben eerst nog het recht te spreken. De heeren D u ij s en Sannes (S.D.) repliceeren. De motie Duijs wordt verworpen met' 47 tegen 18 stemmen. Vóór de sociaal-democraten, de revolu tionairen, en de heer Ter Hall. De moiie De Muralt wordt z. h. st. aan genomen. De motie Sannes. De heer Nolens (R.-K.) motiveert zijn stem (tegen deze motie. 'Den menschen worden schijnbaar beloften gedaan die niet nagekomen worden. De motie Sannes wordt verworpen mot 35 tegen 30 stemmen. Vóór de socialisten en de revolutionai ren en dé heeren Marchant, Abr. Staal man, v. d. Laar, Otto, Rink, De Muralt, Lelv, Van Doorn, Oud, A. P. Staalman, Ter Hall, en de Voorzitter. Bij art. 47 behandelt de heer V a n D ij k (R.-K.) eenige gevallen van onderzoek naar ziektegevallen en den veel te grooten admini strati even omslag. De M i n i s t e r zal zijn aandacht daar aan wijden. Goedgekeurd worden het wetsontwerp tot wijziging dpr Radenwet en de verhoo ging van Hoofdstuk Xa der Staatsbegro ting voor 1919. Afdeeling Volksgezondheid. De heer Schaper (S.D.) juicht toe, dat de Minister zijn volle aandacht wij den zal aan de bevordering der volksge zondheid. Speciaal vraagt hij aandacht voor de woningkwestie die zeer urgent is. Hij wenscht krachtige bevordering, waar bij hij de gemeente wenscht uit te scha kelen. De beer Hermans (S.D.) klaagt over den achterstand in den woningbouw. De ze dreigt een ramp te worden voor het land.' Hij dringt aan op bouw van over heidswege. Dc heer L e 1 y (U.L.) vraagt rtjksstcun voor het Instituut voor de jVolkshuisves- ting. Hij. betreurt het, dat de desbetref fende post is ingetrokken. De vergadering wordt verdaagd tot he den 1 uur. Sociale berichten. Nationale R.-K. Bond van Aardappelen-, Groenten- en Fruithandelaars. De stichtingsvergadering van bovenge- noemden Nationale Hanze-vakbond is thans definitief vastgesteld op Maandag 3 Maart a.s. te 1 uur ^es middags, in de groote zaal van „Parkzicht" Hobbemastr. 1 te Amsterdam. Bij deze gelegenheid zui den wellicht afzonderlijke R.-Kr bonden voor de grossiers en voor de detaillisten worden gesticht. R.-K. Handelaren van beide categorieën worden dus op deze ver gadering uitgenoodigd, welke gehouden wordt onder leiding van het hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Middenstandsbond Prof. mr. J. A. Veraart zal mede op deze bijeenkomst aanwezig zijn. Land- en Tuinbouw. Bloembollen. Men schrijft ons: Het kan vërkeeren. Werd nog betrekkelijk korten tijd terug, b.v. seizoen 1917, naar een bollenkraam ge keken als naar iets minderwaardigs, zoo het op heden er voor staat schijnt men weer terug te keeren tot den tijd waarin gesproken wordt van den dwazen tulpen handel. Waar b.v. 2 jaar terug gewone handelssoorten verkocht of liever gezegd weggegeven weiden voor f 2, f 2.50 per R.R.. worden er op heden al velen ver kocht a f 15 per R.R. En dit schijnt- het begin pas te zijn. Reizigers op Scandinavië en Amerika hebben prijzen in hun catalo gus vermeld staan, waarbij we kunnen zeggen dat ze de bollen heusch niet weg geven. Toch is er groote vrees, dat men, gezien dc abnormale pnjzen, die uit kweek- lust gegeven worden, deze zomer bij den inkoop der reeds in het buitenland ver kochte bollen, op groote moeilijkheden zal stuiten. De prijzen, die op heden voor ge trokken tulpen betaald worden, wettigen tevens het vermoeden, dat er dit seizoen, ook voor het binnenland, groote vraag zal zijn voor broeitulpen. Men betaalt heden graag f 5.50 per 100 voor La Reine, Rose Gris de lin f 7, Fred Moore f 7.25, Gele Prins f 7, Prins van Oostenrijk i 10, Cou- ronne d'or f 12, F. Murillo f 10, Salvator Rose f 12.50. Prijzen dus. die voor de broeiers een aansporing zijn om, niettegen staande de hooge productiekosten, het vol gend seizoen met nieuwen moed aan het werk te gaan. De zeer sterke inkrimping der kramen zal mede oorzaak zijn dat aan alle aanvra gen lang niet kan worden voldaan en, aan gezien vraag en aanbod ook voor een groot doel den prijs bcheerscht, i9 het o.i. zeker dat hei bollenvak. na alle misère die het in de verloopen jaren heeft meege maakt. weer zeer spoedig tot bloei zal ko men. ALPHEN AAN DEM RIJN- Tuinland. Het bekende terrein voor „Klein Raadwijk" hetwelk geruimen tijd van dc mobilisatie diende tot exercitie terrein van de alhier gelegerde militairen wordt thans in tuinland herschapen. BOSKOOP Distributie. Van 28 Febr. tot 6 Maart is verkrijgbaar: op bon 28 peulvruchten boekje 2 ons br. boonen; bon 22 idem lons gr. erwten; bon 25 een half pond suiker; bon 25 kinderboekje een half pond suiker; bon 73 een half pond kaas; bon 80 twee ons jam; bon 81 een ons rijst; bon 82 een pond gec. melk; bon 32 kleiaai'dappelen, 4 Kg.; melk Woensdag bon 86 en Zaterdag bon 87 voor 1/10 liter; bon 83 200 gr. kali- zeep; bon 26 kinderboekje 200 gr. kalizeep. Handelaars en kweekers, die gedu- renden den paktijd petroleum noodig heb ben voor loodsverlicbting, moeten ten spoedigste in elk geval voor 28 Febr. a.s. 3 uur n.m. op het levensmiddelenbureau aangifte doen van de hoeveelheid petro leum, welke gedurende den paktijd noo dig zal zijn. Aanvragen welke na 28 Febr. inkomen kunnen niet meer in behandeling worden genomen. Door het Rijkskantoor voor leder is ter beschikking van het gemeentebestuur gesteld een beperkt aan tal militaire schoenen, welke tegen den prijs van f 8 kunnen worden tverstrekt. Zij, die voor het verkrijgen van een paar goede werk schoenen in aanmerking meenen te ko men, moeien een formulier invullen en dit vóór of op 28 Febr. inleveren op het levensmiddelenbureau. Aanvraagformu lieren zijn aldaar te verkrijgen. BLEISWIJK. K. S. A. Maandagavond hield, een beambte der K. S. A. een lezing in het café De Zwaan. Na een keurig verzorgde inleiding, zeer actueel voor dezen tijd, ver klaarde de spreker achtereenvolgens dool, middelen enz. In het dankwoord van den zeereerw. pastoor deelde zijneerw. mede, dat nog vragen gesteld konden worden. Nadat de ze beantwoord waren, dankte zijneerw. zoowel spreker als de talrijke aanwezigen er voor, dat zij zoo goed aan zijn oproep gehoor gegeven hadden. Een groot getal gaf zich bovendien op als donateur aan het voorloopig comité.. HILLEGQM. Mariaverecniging. Deze vereeniging hield in hotel Sistermans hare jaarverga dering, die goed bezocht was. De presi dente, mej. G. M. Uilenhoed, opent de vergadering met gebed en heet allen wel kom. Door eenige leden werd het welkom lied gezongen, waarna de secretaresse het jaarverslag uitbracht. De penningmees- teresse gaf verantwoording van het ge houden beheer; de bescheiden werden ge controleerd en in orde bevonden. Tot nieu we bestuursleden zagen zich gekozen mej. Kok en mej. Burgers. Na de pauze werden mooie groepen van levende beelden vertoond, o. a. Het Ange- lus-klokje, Maria van Lourdcs en Berna- detta en de Boodschap des Engels. Vervol gens werd een komisch zangspel opge voerd in twee bedrijven, getiteld: „Me vrouw Albedil". Vervolgens sprak de pre sidente nog een kort slotwoord, waarna zij mét den Chr. groet de vergadering sloot. Mislukte diefstal. Zaterdag werd van een vrachtrijder alhier een groot pak ge stolen. De dief zal echter wel op zijn neus gekeken hebben toen hij 't pak opende, dat niets bevatte dan een flink kwantum exemplaren „Onze Kruistocht". KATWIJK AAM DEN RIJN. R.-K. Bond van dionstpliohtigcn. Te gen a.s. Zondag te 12 uur v.m. zijn alle gedemobiliseerden en actief dienendg R.-K. militairen in deze gemeente uitga, noodigd ter vergadering te komen om na een rede van den heer Ellekamp te helpen oprichten een afdeeling van den Ned R.-K. Bond van dienstplichtigen. Wan neer niemand de vergadering verzuimti zijn we er zeker van dat er ook niemand a.s. Maandag zijn zal die niet lid is der afdeeling. Komt daarom allen. Landverhuring. Het bestuur der Tuinbouw ver. Katwijk en O. verhuurde bij inschrijving 2 perceelen teelland. Per. ceel 1 groot 196 R.R. bracht op f 1.16 per R.R.; perceel 2 groot 150 R.R. ging tegen f 1,12 per R.R. Ingeschreven mocht alleen door leden der vereeniging. LEIDERDORP- Een schuit met mest. Door de stoom, bootdienst „de Volharding" is gistermor gen in den Rijn alhier aan den grond gevaren een schuit welke beladen was mei mest, groot pl.m. 4 ton en toebehoorende aan J. W. Koning te Leiderdorp. LE1MUIDEN. Eon niet altedaag9ch geval. Dezer da gen deed zich hier een niet alledaagsch geval voor. Toen de vrachtrijder Gortzak 's morgens in den stal kwam, om zijn paard te halen, bleek dat het beest niet al te levend meer was. Een hond, die 's nachts in den stal was gekomen, wa> het paard aangevallen en was jnet bloed dorstigheid begonnen het vlecsch van het arme dier weg te knggeh. Spoedig heeft men het beest afgemaakt, Voorzeker een schadepost voor den vracht- der in dezen tijd. LISSE. H.-K. Vrouwenbond. De R.-K. Vrou wenbond hield Zondagavond op de boven zaal van „De Witte Zwaan" een feest- vergadering voor hare gehuwde leden. De zaal was best bezet. Na een harte lijk welkomstwoord van dc presidente, mej.. A. Reekers, kwam de tooneel-veree- niging van den Vrouwenbond voor het voetlicht om haar rijk voorzien program af te werken. Allereerst het "dramatische spel in drie bedrijven „Gods rooien maalt langzaam maar zeker". In dit stuk kwamen aangrijpende mo menten voor en allen, tot zelfs het kleine dochtertje van mevr. de Meulder, onder wier leiding de tooneelvereeniging stond, speelden uitstekend. „Koos en Kee", een vroolijke voordracht werd door de jonge dames C. en J. van der Meer, op magni fieke wijze voorgedragen en oogstte veel bijval. Na een veel te lange pauze kregen we te hooren ,,De nichtjes komen", blij spel in twee bedrijven. Goed gespeeld werd het maar het vondt toch lang zuil een bijval niet als het volgende blijspel in drié bedrijven ..De familie Schelviseh", Daar is gelachen en geapplaudiseerd, dat het een lust was! Tot slot een voor dracht door het geheele gezelschap in na tionaal costuum, getiteld: ,,'t Is Neder land dat ons toebehoort". Een woord van hulde voor het werk van mevr. De Meul der, aan den souffleur P. van Dijk en der pianist JL J. van der Meer, voor hun ijve rige steun en medewerking. Dc zeereerw. heer Pastoor, aanwezig met zijn beide eerw. heeren kapelaans, dankte allen voor hun medewerking om dezen avond te doen slagen en deelde voorts mede, dat er voor Dinsdagavond een stukje van het programma wordt weg gelaten want het was wat laat ruim 1 uur -geworden; waarna allen vol spoed welvoldaan huiswaarts gingen, een goe den dunk van de tooneelvereeniging van den Vrouwenbond met zich nemende. Gisteren is de uitvoering herhaald vow de ongehuwde leden. NIEUWKOOP. Droogmaking Plassen. Zaterdag weid ten raadhuize de bij de wet voorgeschre ven zitting gehouden in verband met de concessieaanvrage voor het droogleggen van een gedeelte van den Polder Nieuw koop en Noorden. Aanwezig waren: jhr, mr. D. J. de Geer, voorzitter, en jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, leden van Ged. Sta ten, met mr. E. J. Thomassen a Theussink van der Hoop, hoofdcommies der eerste al- deeling van de Provinciale Griffie, en J. M. W. van Elzelingen, hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat. In d< zitting waren mede aanwezig de burgé meester dezer gemeente, de dijkgraaf van den Polder, tevens lid van de Prov. Staten de heer P. A. Th. van der Weijden, <1« secretaris van Rijnland, mr. dr. C. W. van der Pot, P. Hoogenboom,'ingenieur van Rijnland, en drie der commissarissen, d? heeren mr. J. A. de Wilde, lid van de Twee de Kamer, C. P. Vijverberg, civiel-ingf- nieur, en M. A. D. H. Schalenkamp, alle» te 's-Gravenhage. Een viertal ingelanden brachten bezwaren in, welke echter hun persoonlijk belang betroffen en derhalve niet in aanmerking kwamen. Algemeene bezwaren werden niet ingebracht. Een breedvoerige discussie werd gevoerd over den eisch van Rijnland, dat van de droog making Rijnlands bundergeld geheven zal worden. OEGSTGEEST. Aangehouden. In het laatst van hd vorige jaar werden door inwoners der mcoiite Leiderdorp onophoudelijk scha pen vermist. Aan dc politie alhier is be' mogen gelukken de vermoedelijke dader? daarvan op te sporen. Tegen J. C. L. Alkemade en J. J. W. te Leiderdorp 'j proces-verbaal opgemaakt als verdac® daarvan. RGELGFARENDSVEEN. Expcrtveilrng. Bij de R.-K. veiling „Eendracht maakt macht." is officieel1 richt ingekomen dat de nieuwe veilig als exportveiling wordt erkend en als zo0" danig ingeschreven. WARMOND. Dienstplichtigen. Hedenavond om uur wordt in het café „de Zon" een var gadering gehouden ten doel hebbend afd. op le richten van den R. K. Bond vei Dienstplichtigen, waarin als sPrek^^V optreden de heer Ellerkarnn van Row*

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2