Sta Cciebdve (Sou/^atit BUITENLAND. BINNENLAND. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feesta. ne Abonnementsprijs bedraagt, bg vooruitbetaling, nr' Leiden 15 ct. p. week, f 2.— p. kwartaal; bij «centen 16 ct. p. week, f 2.15p. kwartaal.Franco nost'f2.45 p- kwartaal. Het Geïllustreerd Zcsdags- hl'ad is voor de Abonné's veiKrijgbaar tegen betaling 25 ot.p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke iimmerB5 ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. fOe Jaargang. WOENSDAG 26 FEBRO&RI 1919. Bureau STEEfóSCHUÜR 15 LEIDEN. Interc. TeieSoon 935. No. 2849 Postbus 11. Po Advertentieprijs bedraagt l?Va cent per regel voor Iiandelsadvertcntiën; Zaterdags 25 cent per regel. HM/2 cent per regel voor gewone advertentiën; Zater dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tariqf berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worde* aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop on verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden De Verzekeringswetten. Minister Aalberse mag gelukgewenschtl Gisteren zijn door de Tweede Kamer toe gestaan de credieten voor de Radenwet inet de sociale verzekering en daardoor is aan de sociale wetgeving een begin ge maakt. De Radenwet is aangenomen zonder hoofdei ij ke stemming en dat .terwijl de linkerzijde steeds 'n paar jaar lang op Talma's Radenwet in alle toon aarden heeft gescholden!! O, die kleine po litiek!! Thans kan de minister van Arbeid over gaan tot de benoeming van de Raden van Arbeid en derzelver voorzitters en secreta rissen. In gewone omstandigheden worden de leden van de Raden gekozen door de verzekerden. Ditmaal, omdat het de eerste keer is en de tijd tot December 1919 wat kort is, heeft de omslachtige en ook dure verkiezing niet plaats, maar zal toch met de wenschen der arbeiders, doordat n.l. de organisaties zullen worden geraad pleegd, rekening gehouden worden. Heel de machinerie, welke voor de werking der verzekeringswetten noodig is, kan thans l worden in elkaar gezet. Zooals minister Aalberse reeds mede- I deelde, rekende hij er stellig op, dat de [invaliditeitswet (omvattende de invalidi teitsverzekering en de ouderdornsverzeke- ring) nog op den wettelijken tijd, dat is .December 1919, in werking zal treden. En dat wel met inbegrip van de zeer be langrijke Vijzigingen, welke de regeering in deze wet denkt voor te stellen. .Men weet, wat deze wijzigingen behelzen. In plaats van den leeftijd van 70 jaar, waarop de ©uderdomsrente ingaat, zal komen de '65-jarige leeftijd; de uitkeeringen worden ihooger en de premie wordt ten volle ge legd op de bedrijven. Hierbij komt nog een regeling, waardoor ook niet-arbeiders verzekerd kunnen wor den. Dat wil de minister bereiken door een soort van vrijwillige verzekering. De socialisten hadden weer 'gezorgd voor [eeir tweetal parad e-moties! De wereld wil immers bedrogen zijnEerst een motie-S a n n e s. Deze wenschtc, zoo zeide hij/slechts datgene onverwijld in te voe ren, hetwelk in December zal gaan gel den, n.l. ouderdomsrente voor alle ouden van dagen, ook voor die, welke niet tot arbeiders in den zin van de tegenwoordige invaliditeitswet behooren; De schijn ech ter bedroog. Men doet immers het beste de werkzaamheden van minister Aalberse niet door allerlei moties op te houden. Kiles, wat deze doen wil, wil hij onverwijld jen. Men presse hem dus niet een deel (hfttvan nog vlugger tot stand te brengen; In Hezen trant "betoogde de heer Kooien. Èo dr. Nolens meende de motie-Sarines bok te moeten kenschetsen als bedriegelijk, dat Is te zeggen, een valschen waan bij de menschen wekkend. Minister Aalberse wil de ook van een losse invoering van een deel der verzekering niets weten. Hij wil de pensioneering der ouden van dagen, die niet-arbeiders zijn, dienstbaar maken aan het instituut der vrijwillige verzeke ring en zou zijn plannen ernstig bescha digd zien door een vroegtijdige afzonder lijke invoering van dit deel 'der invalidi teitswet. Ofschoon de plannen van minister Aal- )érse zeer vrijgevig zijn," moest toch de heer Days er een paar flinke scheppen bovenop doen. Hij wilde het- ouderdoms pensioen op 5 gulden stellen en het doen ingaan in plaats van op 65-jarigen leeftijd op 60-jarigen leeftijd. Zoo kan men steeds meer bieden' Boide moties die van den heer San- nes en die des heeren Duys werden ver worpen. Die van den heer Sannes met 35 tegen 30; 't scheelde dus niet veel dank zij de niet talrijke aanwezigheid der leden van rechts of minister Aalberse had een Jee geleden. Zonder hoofdelijke stemming is, nadat e minister zijn instemming met het denk- eeld had geuit, een motie van den heer Je Muralt aangenomen, waarin aange hangen wordt op. verhooging van de ouderdomsrente, zooals deze thans reeds koerd wordt. Wilson over de Vredesconferentie. De stakingen in het Roergebied geëindigd. Compromis iusschcn de verschillende partijen in Baden. OVERZICHT. In de redevoering, die Wilson bij zijn aankomst in Amerika te Boston gehouden heeft, sprak hij over de hartelijke ont vangst, welke hem 4n Europa ten deel ge vallen "wa-s en door hem beschouwd werd als een hulde aan het Amerikaansche volk. De vredesconferentie had op hem een zeer gunstigen indruk gemaakt. De man nen, -die te Parijs vergaderen, zijn even zeer als -eenige Amerikanen er van be wust, dat zij, aldus Wilson, niet de mees ter, ^maar de dienaar .van hun volk zijn. De conferentie schijnt slechts langzaam op te schieten, maar de regelingen na deken oorlog betreffen elke .groote en elke klei ne natie en er kan geen beslissing worden getroffen, die niet behoorlijk ingescha keld is in de reeks andere besluiten. Alle volken van Europa zei Wilson verder zijn vol vertrouwen en hoop, omdat zij gelooven, dat een nieuwe aera te wachten is, waarin de naties alle mo- reele en physieke krachten vereenigen, om er voor te zorgen, dat het recht de overhand heeft. Beseft men wel, hoeveel nieuwe naties gesticht worden in tegenwoordigheid van de oude machtige naties van Europa, en als zij door Amerika verlaten worden, zonder belangloozen vriend zullen blijven? Gelooft gij, zooals ik ging spr. voort in de Poolsche zaak? Wilt gij een Pool- schen staat stichten en dien in een kring van legers aan zijn lot overlaten? Gelooft gij in het streven der Tsjpclio-Slowaken en Joego-Slaven, zooals ik? Weet gij, hoe veel mogendheden snel op hen neer zou den schieten, wanneer er geen waarbor gen van de wereld achter hun vrijheid waren? Do..regelingen van den liuidigen vrede vervolgde Wilson zouden niet lang in stand blijven, wanneer zij niet verzekerd zijn door de vercenigde krachten der be schaafde wereld. Duitscliland. Do revolutionaire beweging in Baden. Uit Mannheim verneemt het H. N.: De langdurige onderhandelingen tusschen de meerderheidssociaii,sten, de onafhankelij- ken en de communistische partij hebben gistermorgen tot de. .volgende ovei een komst geleid: de doorde onafftahkelijken en communisten uitgeroepen radenrepu bliek wordt geacht niet te bestaan, de partijen erkennen de vporloopïge regeering van Baden, de zoogenaamde revolutionaire arbeidersraad treedt af, Je bezetting der particuliere en openbare gehouwen wordt onmiddellijk opgeheven, nan de pers woidt volkomen vrijheid gewaarborgd, alle wa pens en munitie worden uitgeleverd aan vertrouwde personen, die door c'.e uitvoe rende commissie worden aangewezen. Duitsche krijgsgevangenen. in Roemeensclie gevangenschap bevinden zich nog tienduizenden Duitsche soldaten. Volgens te Berlijn ontvangen berichten zijn deze lieden er erbarmelijk aan toe. Ze zijn voor het meerendeel gewond of ziek en lijden groote ontbeiingen. De staking in het Roergebied. Over den toestand in het Roer-kolenge- bicd wordt gemeld, dat nadat het werk in het algemeen weer is opgenomen, ook in de brandpunten van het Spartucisme de staking is verloopen. Vandaag zou in alle schachten het werk worden hervat, vooral daar de regeeringstroepen van Bottrop uit reeds verder oprukken, om liet gebied daar van Spartacisten te zuiveren. Het H. N. verneemt: De stakingsbewe ging in het district van Bochum is geheel verloopen. Verschillende mijnen zijn weer in volle werking. De kolenproductie in hot Roergobied. De kolenproductie in het Roergebied, die 240,000 ten per dag bedroeg, Is, naar het H. N. verneemt, gedurende de staking ge daald tot 190,000 ton per dag en zou giste ren nauwelijks 100,000 ton bedragen heb ben. voor hot begin van de staking ongeveer Nieuwe staking in de mijnen. In het mijndistïict van midden-Duilsch- land is, volgens het Holl. Nb., een alge- meene staking uitgebroken. Polen. Staking der vijandelijkheden met Oekrajina Uit Warschau verneemt Reuter, dat den 24en dezer het ministerie van buitenland- schc zaken een telegram van Lemberg heeft ontvangen, waarin wordt meege deeld, dat er Zondagavond een overeen komst is tot stand gebracht, om de vijan delijkheden tusschen Polen en Oekrajinors te beginnen Maandag 6 uur des avonds, te staken. De overeenkomst kan met een opzeggingstermijn van 12 uur worden verworpen. Noorwegen. Voor afgewerkte journalisten. Consul Anth. B. Nilsen, een gewezen Noorsch journalist, liceft aan het bestuur van het Noorsche Persverbond, 50,000 kro nen ter band gesteld als een entspnnnings- fonds voor afgewerkte journalisten. De rente moet jaarlijits in twee doelen van elk ongeveer 1200 kronen worden toegekend aan twee journalisten die ontspanning noodig hebben. Voor het eerste jaar be houdt Nilsen zich het recht voor, t\Vee van zijn oude vrienden de toelage te gunnen. De vetrantsoeneering blijft tot Mei; die van de melk zal zeker niet eerder ophou den. De twee vleeschlooze dagen per week zijn ingetrokken. De Kamer heeft aangenomen een motie- De Muralt tot verhooging der invaliditeits- renten met f 2 Tevens heeft zij besloten tot aanneming der Radenwet en het ontwerp betreffende de kosten voor de voorberei ding tot hot uitvoeren der verzekerings wetten. Geen opheffing van melk- en vetrantsoeneering. De „Tel." heeft meegedeeld, dat van 1 of 15 April a.s.,-de distributie en rantsoe neering van melk afgeschaft zal worden, terwijl tevens de vrije handel in alle boter- soorten zou worden hersteld. Ter bevoegder plaatse, heeft het ,,Vad." inlichtingen in gewonnen en wij kunnen mee'deffléft', dat het béricht van a tot z onjuist is. Het ligt in de bedoeling de vetransoenee- rin'g tot Mei te handhaven, terwijl wat de melk betreft, in elk geval niet voor dien datum met distributie zal worden opge houden. Vleeschlooze dagen. De minister van Landbouw heeft inge trokken de bepaling omtrent de twee vleeschlooze dsgeu per week. Schapen. De minister van Landbouw heeft in ver band met den thans ingetreden lammertijd voorloopig het slachten van vrouwelijke schapen verboden. Schapenvellen. Dg minister van Landbouw heeft inge trokken de bij de beschikking van zijn ambtsvoorganger van 16 Augustus 1918 vastgestelde distributieregeling voor scha penvellen,- schapenblooten en blootwol. Wol. De minister van Landbouw heeft met in gang van 25 Februari ingetrokken de be schikking betreffende verbod op vervoer en aflevering van wol; de beschikking waarbij de verkoop, het vervoer en de afle vering van wolafvallen en wolkammèling werd verboden, en de beschikking van 23 Januari j.l. voor zoover betreft de maxi mumprijzen van scheerwol. Karwijzaad. De minister van Landbouw heeft: I. bepaald, dat karwijzaad zal worden toegevoegd aan de lijst van gewassen, welke voor den zaai verhandeld mogen worden overeenkomstig de gestelde voor schriften II. bepaald, dat de maximum* hoeveel heid karwijzaad, welke de landbouwers mogen betrekken of welke hun zal worden gelaten voor het door hen te bezaaien land, is vastgesteld op 10 K.G. perH.A.; III. vastgesteld een maximumprijs vobr karwijzaad van uitnemende qualiteit, het welk bij partij is goedgekeurd door of van wege het Zaaibureau voor de provincie waarin het zaad is geteeld, van f 66 per 100 K.G. Zeep. De minister van Landbouw heeft inge trokken de sub D gestelde bepalingen be treffende medicinale zeep in de beschikking van 17 September, betreffende verkoop van harde zeep en zeeppoeder voor geneeskun dige doeleinden. Petroleum. De distributiebepalingen betreffende den verkoop van petroleum zullen, naar de ,,N. Crt." verneemt, op 3 of 10 Maart a.9., opgeheven worden. De sociale verzekeringswetten. In de gisteren gehouden zitting van de Tweede Kamer is de Radenwet z. h. s. aangenomen, alsmede het wetsontwerp voor do kosten tot uitvoering van de verze keringswetten, de z.g.n. credietwetten. Wet lager onderwijs Naar wij vernemen, is de laatste hand gelegd aan het ontwerp tot herziening van de Lager Onderwijswet. Dezer dagen gaat het ontwerp naar den Raad van State. In dit ontwerp is de algeheele reorgani satie van ons lager onderwijs verwerkt, de financieele gelijkstelling incluis. Een Belgische rogeeringsverklaring. Naar de „Maasbode" van betrouwbare zijde uit Brussel verneemt, mag men ver wachten dat in den loop van deze week, door de Belgische regeering in de Kamer een verklaring zal worden afgelegd, dat de verschillende berichten der laatste we ken in de pers voorkomende, omtrent de annexatie van Nederlandsch gebied, op leugens berusten en dat België alleen met Nederland in onderhandeling treden zal over de vrijheid van de Schelde. Loonraad voor het spoorwegpersoneel. Naar de „Tel." meldt, luidt de ontwerp tekst van het Koninklijk besluit in zake den loonraad voor de spoorwegmaatschappijen als volgt: „In het reglement dienstvoorwaarden moeten bepalingen zijn opgenomen, krach tens welke een loonraad bestuurders van den spoorwegdienst omtrent aangelegen heden, de loonregeling betreffende, van advies dient. Deze loonraad zal zijn sa mengesteld uit ten hoogste elf leden, waar van door bestuurders van den spoorweg dienst vijf, uit de beambten en bedienden, zoo mogelijk door tusschenkomst van be sturen van vereenigingen, evenzoo vijf le den zijn aange\yezen en een lid, tevens voorzitter, door den minister wordt be noemd." Journalistiek. De heer J. R. van der Lans, hoofdredac teur-directeur van „De Gelderlander" te Nijmegen, zal op 1 Juli a.s. zijn 40-jarig journalistiek jubileum vieren. Internationale vlieg-tentoonstelling. Er komt dezen zomer een groote inter nationale tentoonstelling op het gebied der luchtvaart te Amsterdam. DE DERDE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. II. 't Is interessant eenige cijfers te geven Ier illustreering van den ontwikkelings gang der jaarbeurs, voor zoover men die op het oogenblik reeds kan overzien, dat wil dus zegge» hoofdzakelijk over de eer ste en de tweede jaarbeurs, waarop wij dan de beschikbare cijfer-s over de derde jaarbeurs rfter vergelijking zullen laten volgen. Het aantal deelnemers voor de eerste jaarbeurs bedroeg 690, voor de twee de 1062, voor de derde bedraagt liet 1285, dus bijna het dubbele. Nog sterker stijging is er echter in het aantal mon sterkamers en meters tafelvlakte. Monster kamers waren er op de eerste jaarbeurs 439, op de tweede 963, op de derde jaar beurs loopt het totaalcijfer tot bij de 1300 op. Aan tafelvlakte was er op de eerste jaarbeurs 294 meter, op de tweede 634 me ter verhuurd, voor de derde jaarbeurs was men Vrijdag tot 772 meier gekomen. Voor (le open ruimte zijn de cijfers (vier kante meters) 130, 263, 576. Zooals men ziet is de toeneming in de gebruikte ruimte aan monsterkamers, tafelvlaken cn open terrein naar verhouding veel grooter dan die in het aantal deelnemers. Do oorzaak hiervan is gelegen in het feit, dat vele» van de deelnemers zich op grooten schaad, hebben ingericht. Vooral bij het huren van monsterkamers blijkt het streven om zich naast de ruimte waar de ten verkoop aan geboden artikelen worden uitgestald eeu rustige spreekkamer te verzekeren. Oor spronkelijk kon éen deelnemer tot 8 monS* sterkamers huren, de toenemende deelne* ming heeft het juarbeursbestuur echter genoodzaakt het maximum op 6 te stellen* ITet aantal terreinen is van de eerste jaar beurs op de tweede van 2 tot 5 gestegen, van de tweede op de derde van 5 tot 7. D« eerste jaarbeurs besloeg 20,000 M2.; d© tweede 56,000 M2.de derde kon het" me* niet minder dan 72,000 M2. stellen. Het aantal bezoekers bedroeg op de eer ste en tweede jaarbeurs onderscheidenlijk 111,000 en 200,000; waarschijnlijk zal d© derde jaarbeurs de tweede ook in dit op- zich weer belangrijk Overtreffen, hoewel de toegangsbepalingen aanzienlijk zijn verzwaard. Hierbij moot worden aanga- teckend, dat al te druk bezoek vooral wan neer bet van personen komt, die meelt kijkers dan koopers zijn eer een na- dan een voordeel geacht moet worden, omdat het geregelde zaken doen daardoor word! belemmerd. In het algemeen kan men hierbij ech ter moeilijk spreken, bmdat de Jaarbeurs e&n groote verscheidenheid van fabrikan ten en kooplieden bijeenbrengt, voor som migen van wie directe voeling met hun publiek wel degelijk van groot belang is. De omzet bedroeg naar schatting op da eerste Jaarbeurs 10, op de tweede 30 mil- lioen gulden. De ontwikkeling van da tweede jaarbeurs laat zich tegenover dia van de eerste met een reeks van cijfers omtrent de vertegenwoordiging van een aantal groepen op beide jaarbeurzen ge makkelijk nagaan. Het aantal deelnemers was in de onderstaande groepen op da eerste en tweede Jaarbeurs onderscheiden lijk: machines en metaalwaren 158—247, rubber 8—10, hout en kurk 49—85, mu ziekinstrumenten 111, sportartikelen en speelgoed 111, goud, zilver en kerkelijks kunst 1115, leder cn schoeisel 2535, textiel 88—183, glas- en aardewerk 4245, bouwmaterialen 24—24, chemische pro ducten 91—140, voedingsmiddelen 123 156, brandstoffen 25, papier en drukwerk! 55110, diversen 2955. Onze traditie getrouw, zullen we ook dÜ janV (le-Leidscho industrieën bespreken,) welke ter Jaarbcurzo tb Utrecht vertegen woordigd zijn. Ook nu hebben stad en om geving aandeel in do productie, waarvan de Utrechtscbe beurs een ruim overzicht biedt. Mochten we verleden jaar tevreden zijn over het aantal deelnemers uit onze streek, thans is haar getal nog eenigszinj uitgebreid, terwijl een enkele slechts is af gevallen. We zullen aanvangen met het Vreeburg terrein, dat wel het meest officieele gen deelte i6 van de Jaarbeurs, en de grootste! drukte teweeg brengt. Kon. Ned. Fabriek van Gouden etl Zilveren werken, J. M. van Kempen! en Zonen, Voorschoten. Niet minder luxueus dan de vorige maal, zijn ook thans de stands dezer bekend© firma ingericht met een keur van gouden en zilveren preciosa, welke er aanlokkelijk liggen uitgestald. Een kamer is ingericht volgens het ont werp van den architect v. d. Eynden to Haarlem. Ze is voorzien van twee email Clorsonnee-friezén, geflankeerd door de in dustrie symboliseerende beelden. Op deze; beelden is de moderne kunst toegepast; maar niet minder op de kostbare gebruiks voorwerpen. Ze zijn volgens ontwerpen' van hoogstaande kunstenaars, onder wiaf b.v. Toon Dupuis, en ook volgens eigen ontwerp. Dit laatste iets, wat de firma Van Kempen bijzonder eer aandoet. Een volgend salon is ingericht door Co' Brandes, architect te 's-Gravenhage. Er is in ondergebracht een schitterende collectie byouteriën, alle verfijnde voortbrengselen van edelsmeedkunst. Er is b.v. het zilveren monument met Neptunus-beeld tentoonge steld, dat een huwelijksgeschenk is aan H. M. de Koningin en Prins Hendrik, en des tijds zeer is geprezen als een hoogstaand FEUILLETON. EEN EDEL HART. 3G) Zoo rolde het gesprek voort. Men bracht een heerlijken avond door. Op herhaald aandringen, stemde Hen- lette er in toe te spelen. Zij deed zich bewonderen als talentvolle 'ianiste, en niet minder als begaafde, ge- 'oelvnllo zangeres. Jammer dat mijn dochters geenszins jin"--. bezitten, zei M air el Barrère, zeer Tactisch zooals allen in Amerika. Met jSai' stem zou zij goud kunnen winnen in et land van den dollar. J Zoudt gij haar in 't openbaar laten jptreden? .vroeg Laure. Ja, omdat liet bij ons erom gaat, geld verdienen.- Hier is dat geheel anders, zei Maurice, 'i WfH vinnig, Souriquette bewaart haar ent om hen te verrukken die haar lief «'•.en' .voor "iemand anders H ging niet voort, beschaamd over fne vinnigheid, terwijl de oog en van hel -Me schitterden. °-n Het tiid vy©s dat d§ twee jonge lingen te Montparnasse den treil voor SaintCyr moesten nemen, boog zich Louis d'Astarac diep voor Laure. Veroorlooft ge mij terug te komen, mevrouw? vroeg hij werkelijk ontroerd, wat hij anders nooit was. Vallauris antwoordde voor zijne Vrouw: Zoo dikwijls ge maar wilt, mijnheer de hertog. Tenzij onze nederige woning en onze burgerlijke familiekring, eeh groot lieer als gij niet mishagen. Henriette vestigde, als afscheid, een strengen, zeer koelen blik op den jongen edelman. Want als Vallauris aan 't hollen sloeg, kon niets hem nog tegenhouden. Hij deed de jongelingen uitgeleide lot aan 't einde der laan. Alvorens hen te verlaten, stopte hij een greep goud en banknoten in de handen van Maurice. Ziedaar, zeide hij al lachende, dat is om u te vermaken, doch zeg er niets van aan moeder. De jongeling keek verbaasd zijn vader aan, en antwoordde: 't Is pas eenige dagen geleden dat ge mij duizend francs hebt gegeven. Wat moet ik met al dit geld doen? Hetgeen u liet best bevalt. Ik heb dit jaar zulke goede zaken gedaan, dat ik met mijn geld geen weg meer weet. Het einde des jaars sluit met meer dan een millioen winst, en zoo het aldus voortgaat, jongen Maar zwijg dan toch, antwoordde Maurice, die wat meer bedaard was dan zijn vader; zulke dingen vertelt men niet op de straat. Vallauris had zoo gesproken, omdat hij toch iets zeggen moest, en ook nog om dien hertog te doen gevoelen, dat hij, of schoon niet van edelen stam, toch voor niemand achteruit behoefde te gaan, als er kwestie was geld te verdienen. Nu, op 't eerste woord van zijn zoon zweeg liij. Hij zei Maurice^yaarwel en drukte gul hartig de hand welke d'Astarac liem toe reikte, nogmaals herhalende: Hoe meer gij komt mijnheer, hoe meer ik gelukkig en gevleid zal wezen. En naar huis wandelende, mompelde hij gedurig, opgeblazen door. hoogmoed: Een hertogmaaj' denkt toch eens! Terug in zijn salon komende, vond hij Laure in druk gesprek met Marcel Bar rère, terwijl ITenrietle toezicht hield op het reinigen van T zilverwerk, het kristal en ander vaatwerk, dat zij in doozen borg en .vervolgens .wegsloot in het buffet» De gewezen huisschilder sprak met veel vuur. Laure, integendeel, zag er bekommerd uit. Waar hebt ge het toch over? vroeg de fabrikant van borduurwerk. Over het verleden, vooral over dien onvergefceïijken nacht van den brand. Mevr. Vallauris, bij die herinnering, sloot hare oogen en huiverde. Weet gij wel, vervolgde de schilder, dat dit kleine meisje, dooi' u zoo edelmoe dig grootgebracht, het prachtigste schep sel geworden is dat ik ooit te bewonderen kreeg? En braaf, en verstandig, en ijverig, antwoordde Vallauris, die voor zijn aan genomen dochter door een vuur zou ge- loopen hebben. Zij heeft op aarde ha ars gelijken niet. Zij lioudt het oog op alles. Zij was nog geen veertien iaar toen zij reeds een onzer werkhuizen bestuurde. Hebt gij nooit iets vernomen, om trent hare ouders, hare afkomst? Niet het minste. Ge moogt cr zeker van zijn, dat zij tot eene voorname familie behoort. Nooit zag ik zooveel onderscheiding, zooveel reine bcyaüi&hcitL. En wat wilskracht blinkt er in haaC blauwe rechtschapen oogen! Ja, zei Laure, mijn dochter is zeeH mooi Ook heb ik haar lief, als was dj mijn eigen kind. Wilt ge mij een gr ooi genoegen doen, beste vriend? Spreek op, mevrouw. Praat nooit over het vel eden, zelf* niet in haar bijzijn. Ik vrees nog altijd hetzelfde van vroqk ger, weet ge. Moest een weergevonden familie haaU nog terugnemen, ik overleefde het nietl Maar heeft zij het verleden reedfl vergeten? Ik denk het niet, ofschoon zij er noolf over spreekt... En dat is mijn geheim© hoop en mijn blijdschap Welke hoop? Maar dat zij eens waarlijk mijn dootu ter worde, zonder dat nog iemand ze mij kan ontnemen! IToe dat? Met mijn zoon te huwen. Vallauris liet zijn lip hangen. En ik heb u reeds gezegd, sprak hij|. rlat zij Maurice beminde als een br^fcdaAi En die liefde ondergaat zelden een gwlaano te-verandering. (Wordfc vervolgd.]

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1